Paardensportcentrum bij Poelbos Een goed begin van 2003! Ja, ik collecteer! PZC ARTROSE: 5 grote misverstanden Nierpatiënte Hester Landa wacht op niertransplantatie (3 "Ik collecteer voor de Hersenstichting Nederland en het N Thoolse jeugd rommelt het dorp door 14 Goes vindt nieuwe stek voor paardenhouderij 's-Heer Arendskerke Meld u aan als collectant of organisator: (030) 297 11 97 Londen* 89 Edinburgh 99 Birmingham €109 Manchester €109 Nice €109 Parijs** €109 Barcelona €139 Berlijn €149 Zürich €149 Madrid €159 Athene €199 Cardiff €199 Kopenhagen 199 Lissabon €199 Milaan €199 Norwich €199 Praag €199 Teesside €199 Wenen €199 Bologna €229 Turijn €229 Betrouwbaar KLM donderdag 2 januari 2003 door Rolf Bosboom GOES - De gemeente Goes staat welwillend tegenover de vesti ging van een opleidingpaarden- houderij aan de Sinoutskerkse- weg, ten oosten van het Poelbos. Het plan moet een uitkomst bie den in een slepende discussie met J. Verboom uit 's-Heer Arendskerke, die vindt dat zijn bedrijf op de huidige locatie on voldoende mogelijkheden krijgt om te groeien. Verbooms bedrijf aan de Wisse- kerkseweg is gericht op het houden, fokken, trainen en af richten van paarden. Er wordt praktijkonderwijs gegeven aan leerlingen van het Groen Colle ge in Goes. Er zijn al enige tijd plannen voor forse uitbreiding. Voor een goede bedrijfsvoering zou onder meer een rijhal moe ten worden bijgebouwd. Het Goese bestemmingsplan voor het buitengebied, waaraan de gemeente de afgelopen jaren heeft gewerkt, liet echter onvol doende ruimte voor de gewenste uitbreiding. Afgelopen zomer bleek het provinciebestuur het op diverse onderdelen eens te zijn met de bedenking die Ver boom legen het plan had inge diend. Het gevolg is dat de gemeente niet langer haar medewerking kan onthouden aan plannen voor uitbreiding aan de Wisse- kerkseweg, al is niet helemaal duidelijk waaraan de gemeente wel of niet zou moeten meewer ken. Om nieuwe conflicten en problemen te voorkomen, is in overleg gekeken naar een oplos sing op een andere locatie. Overgang Een verkenning van de moge lijkheden leerde dat eigenlijk alleen een gemeentelijke kavel aan de Sinoutskerkseweg daar voor in aanmerking komt. Op die plaats zou Verboom dan een opleiding paardenhouderij met een manege-achtige uitstraling kunnen realiseren. Het college van B en W, dat zich inmiddels gesteund weet door de raadscommissie grondge bied, ziet die oplossing wel zit ten. Op die manier ontstaat een passende overgang tussen de zone rond Hotel Goes en het agrarische gebied. Bovendien komt de voorziening op korte afstand van de stad en van het Groen College te liggen en is de bereikbaarheid per brommer of fiets goed. De kavel ligt net buiten het ge bied dat in de toekomstplannen van de gemeente is gereserveerd voor een eventuele uitbreiding van bedrijventerrein De Poel. De lap grond had de gemeente aangekocht als mogelijk ruilob ject bij verdere stadsuitbreiding aan de zuidkant van Goes. Door de kavel aan Verboom te verko pen, loopt de gemeente dus wel een risico. Een ander probleem is dat het nieuwe bestemmingsplan voor het buitengebied een opleiding paardenhouderij op die locatie niet toestaat. Dat betekent dat een herziening van het plan noodzakelijk is. B en W zijn ech ter bereid zich daarvoor in te zetten. Rommelpotten in Tholen-stad. foto Dirk-Jan Gjeltema door Rob Paardekam THOLEN - Bijna elk dorp heeft zijn ei gen traditie op oudejaarsdag. In Yerseke hebben ze de koenkelpot, in veel Overijs selse plaatsen kennen ze de foekepot en in grote delen van Zuid-Holland is de po- verpot in zwang. Ook Tholen-stad doet mee. Daar gingen tientallen kinderen dinsdag met hun rommelpotten langs de deuren. Ook Arjan (8) en Maarten (10) trotseer den de hevige kou om met hun zelfge maakte potten het nodige snoep, fruit en geld op te halen. „Ik heb bijna tien gul den opgehaald", constateert Arjan tevre den aan het eind van de ochtend. „Tien euro bedoel ik... Of toch niet... Nou ik weet het niet. In elk geval veel geldOok Maarten is niet ontevreden over de op brengst van een dagje rommelen. Naast de lolly die al in zijn mond zit, heeft hij nog veel meer snoep gekregen. Van het fruit is hij minder gecharmeerd. „Dat mag m'n vader hebben", zegt hij met een vies gezicht. Het rommelpotten is een oude traditie die in Tholen de laatste vijf jaar in stand wordt gehouden door de stichting STAD Een rommelpot is een blik met daarover een vel gespannen. Aan het vel zit een stokje en door daar met een nat doekje over te wrijven, ontstaat er een brom mend geluid. Om elf uur verzamelden ruim zestig jonge rommelpotters zich op de Markt om samen met muziekkapel de Klienkers liedjes ten gehore te brengen. Natuurlijk was ook Klein Zieltje, die in één van de liedjes wordt bezongen, van de partij. Samen met hem trokken de kinderen 's middags naar verzorgingshuis Ten An ker om een 'rommelige' dag daar al zin gend te beëindigen. Loop ook warm voor de Nationale Collecte Hersenziekten Psychische Ziekten! Bel ons en meld u aan als collectant of organisator, leder uurtje helpt! Onze collecteweek is van 16 t/m 22 februari 2003. Meer informatie: www.nfgv.nl en www.hersenstichting.nl Van alle reumatische aandoe ningen komt artrose het meest voor. Het is een gewrichts ziekte, die ons kraakbeen aan tast. Minstens 650.000 men sen, oud en jong, hebben deze vaak zeer pijnlijke aandoening. Misverstand 1: artrose is een ouderdomsziekte Fout! Artrose kan zich op elke leeftijd voordoen. De kans op deze aandoening is wel groter naarmate men ouder wordt. Misverstand 2: artrose is slijtage Artrose is geen slijtage, maar een reumatische aandoening. De kwaliteit van het ge wrichtskraakbeen neemt gelei delijk af. Tenslotte kan het kraakbeen geheel of gedeel telijk verdwijnen. Misverstand 3: artrose is niet te behandelen Artrose is nog niet te genezen, maar behandelingen zijn zin vol. Er zijn medicijnen tegen pijn en ontstekingen. Er is oefentherapie, in het uiterste geval een operatieve ingreep. Misverstand 4: artrose is chronische gewrichtsreuma Chronische gewrichtsreuma of tewel reumatoïde artritis (RA) is weliswaar ook een aandoe ning van de gewrichten, maar kent een heel ander ziektever loop dan artrose. Bij artrose gaat de kwaliteit van het kraak been achteruit, bij reumatoïde artritis is er sprake van ge wrichtsontsteking. Misverstand 5: gewrichten slijten door bewegen Onjuist. Bewegen is juist noodzakelijk om gewrichten soepel te houden. Fietsen, zwemmen, wandelen, ook al gaat het maar om kleine afstanden, kunnen bijdragen tot vermindering van klachten. Wilt u meer weten over artro se? Neem dan contact op met de Reumalijn. Zie hieronder. Nationaal Reumafonds Voor vragen over (leven met) reuma: De Nationale Reumalijn 0900 - 2030300 (€0,10 pm) www.reumafonds.nl Giro 324 Bij meer dan 40.000 Nederlanders werken de nieren slecht en bij dui zenden patiënten helemaal niet. Zij moeten, om in leven te blijven, dia- lyseren: een intensieve en belas tende behandeling. Elk jaar weer komen er ruim 1.400 dialysepa tiënten bij die deze zware behan deling moeten ondergaan. Veel van deze patiënten wachten op een niertransplantatie. Maar, de gemiddelde wachttijd voor een niertransplantatie is op dit mo ment vier jaar. Hester Landa (23) kan erover mee praten. Vijfjaar geleden werd ze nier patiënt. Drie keer per week sporten, uitgaan: het zit er allemaal niet meer in. Maar Hester bruist nog steeds van de energie en werkt vijftien uur per week als managementassistente. "Ook bezoek ik middelbare scholen om voorlichting te geven over orgaan donatie. Hoewel ook ik op de wacht lijst sta, doe ik dit werk niet voor me zelf. We kunnen toch niet accepteren dat er jaarlijks honderden mensen onnodig overlijden!" Relativeren "Na vijf jaar ben ik inmiddels aardig NIERSTICHTING gewend aan mijn ziekte. Als je je niet precies aan de regels houdt wordt je teruggefloten door je lichaam. Zo simpel is dat. Voordat ik deze ziekte had, spette ik drie keer per week. Nu moet ik iedere week kiezen of ik wil sporten of liever naar een verjaardag ga of iets anders sociaals doe. Wel wil ik later heel graag kinderen. Maar daarvoor moet je getransplanteerd zijn." Steun de Nierstichting De Nierstichting zet zich in voor nier- patiënten. Zo werkt de Nierstichting aan uitbreiding van het aantal nier transplantaties en geeft uitleg over het belang van orgaandonatie. De Nierstichting financiert ook veel we tenschappelijk onderzoek ter verbe tering van de behandeling en het voorkómen van nierziekten. Daar naast geeft de Nierstichting individu ele hulp aan nierpatiënten en steunt projecten die daaraan bijdragen. De Nierstichting kan haar werk doen dankzij donateurs, collectanten en andere sympathisanten. Iedere bij drage in de vorm van een financiële gift of activiteit voor de Nierstichting is daarom van harte welkom. Nierstichting Nederland Gratis informatielijn nierziekten: 0800 - 388 00 00 Internet: www.nierstichting.nl Giro 88.000, Bussum Dat moet toch kunnen? Enkele uurtjes actief voor de Nationale Collecte Hersenziekten Psychische Ziekten! Bel ons nu. Alle beetjes helpen! Onze collecteweek is van 16 t/m 22 februari 2003. Meer informatie: www.nfgv.nl en www.hersenstichting.nl Meld u aan als collectant of organisator: (030) 29711 97 Ook vanaf Rotterdam, Eindhoven en Maastricht. Ook vanaf Eindhoven. Boeken tot en met 31 januari 2003. BklmI Reizen vanaf 6 januari t/m 31 maart 2003. "%b\vS Bovengenoemde retourtarieven zijn vanaf, exclusief luchthavenbelasting en andere toeslagen. Beschikbaarheid op basis van capaciteit. Alle vluchten worden uitgevoerd door KLM en deelnemende partners. Op vertoon van uw KLM-ticket gratis met NS naar en van Schiphol. Vanaf Eindhoven en Maastricht voordelig naar Schiphol met KLM exel. Voor deze aanbiedingen gelden specifieke boekingsvoorwaarden De Algemene Vervoersvoorwaarden van KLM zijn van toepassing. Kijk hiervoor op www.klm.nl ofa

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 36