Schaduwknop voor windmolens Een goed begin van 2003! PZC ARTROSE: 5 grote misverstanden Ja, ik collecteer! "Ik collecteer voor de Hersenstichting Nederland en het NFGV" 14 Nieuwe turbines bij Ritthem krijgen aan/uitknop voor overlastsituaties Nieuwe loodsen afgestudeerd Tijgerend en bibberend het nieuwe jaar in Meld u aan als collectant of organisator: (030) 297 11 97 <3^ Bericht voor de ouders/ verzorgers van de leerlingen van 't Noorderlicht en de Holtkampschool ill ft Londen* 89 Edinburgh 99 Birmingham €109 Manchester €109 Nice €109 Parijs** €109 Barcelona €139 Berlijn €149 Zürich €149 Madrid €159 Athene €199 Cardiff €199 Kopenhagen 199 Lissabon €199 Milaan €199 Norwich €199 Praag €199 Teesside €199 Wenen €199 Bologna €229 Turijn €229 Betrouwbaar KLM! donderdag 2 januari 2003 door Ab van der Sluis RITTHEM - De vier zeventig meters hoge windmolens, die het windpark aan de Fort de Ruijterweg in Ritthem moeten vervangen, zorgen inderdaad voor schaduw. Dat concludeert E-Connection Project BV uit Bunnik na een onderzoek. Gedurende meer dan zeventien dagen per jaar bestaat de kans dat er schaduwhinder optreedt. Om de overlast voor bewoners tegen te gaan krijgt elke wind turbines uitgerust een aan-en- uit-schakelaar. E-Connection maakte enige tijd geleden bekend dat het plannen heeft om de huidige zeven wind molens uit te breiden met drie grote turbines van maximaal 65 meter hoog. Daartegen ont stond meteen kritiek van het dorpscomité Ritthem en een aantal particulieren. Zij vrees den geluidsoverlast, schaduw hinder en problemen met de in passing van de kolossen in het landschap. Naar aanleiding van de klach ten besloot het bedrijf een alter natief op papier te zetten. Dat VLISSINGEN - Tien loodsen hebben na dertien maanden stu deren op oudejaarsdag hun di ploma in de loodsensociëtcit in Vlissingen gekregen. Het loods wezen kampt met een tekort aan loodsen en is daarom na een va caturestop van twee jaar weer begonnen met opleiden. „Het was loodzwaar," zegt kersverse loods R. van der Pas. „De opleiding was heel inten sief. Je kunt wel stellen dat het een heel zwaar jaar is geweest." De opleiding tot loods op de Westerschelde duurt dertien maanden. Zes weken theoreti sche training in Rotterdam en daarna - onder begeleiding - va ren op de Westerschelde afge wisseld met theorielessen. idee bestaat uit vervanging van de 'oude' molens door vier nieu we turbines die maximaal ze ventig meter hoog worden met een rotordiameter van tachtig meter. De huidige molens leve ren 4 miljoen kWh per jaar, in de nieuwe situatie zouden de vier vervangende molens 20 miljoen kWh per jaar elektriciteit leve ren. E-Connection stelt in het on derzoek dat een draaiende windturbine in de zon inder daad schaduwhinder kan ople veren. Die overlast wordt be paald door het aantal uren zonneschijn, het aantal uren dat de turbine draait, de locatie van de molen en de windrichting. Wettelijk is vastgelegd dat windmolens een schakelaar moeten hebben die de turbine uitzet als meer dan zeventien dagen per jaar gedurende meer dan twintig minuten per dag slagschaduw kan optreden. Be palend of er inderdaad een schakelaar op de molen moet, is ook de afstand tussen de turbi nes en woningen. Zuiveringsinstallatie Uit het onderzoek komt naar voren dat op de Westhoekweg en de Havenweg schaduwhinder kan optreden. Daarbij is geke ken naar de ongunstigste uit gangssituatie: de zon schijnt al tijd, de windturbine is altijd in bedrijf en de wind waait altijd zodanig dat het schaduwopper- vlak maximaal is. De meeste kans op schaduw heeft overi gens het kantoor van de water zuiveringsinstallatie van het waterschap Zeeuwse Eilanden. De meest noordelijke woning aan de Havenweg zal het minste last hebben van schaduw. E-Connection verwacht dat door de automatische schake laar de energieproductie met ongeveer anderhalf procent af neemt. Het onderzoek ligt vanaf van daag tot 31 januari ter inzage in de gemeentelijke informatie- hoek aan de Coosje Busken- straat 200 en in de openbare bi bliotheek in Oost-Souburg. Tot die tijd kunnen mensen reacties inleveren. Uitgedost als soldaat kruipt deze zwemmer aan land. door Ron Magnée VLISSINGEN - Verschillende groepen zwemmers doken gistermiddag in het kou de water bij het Badstrand van Vlissingen. Om de goede voornemens eens extra kracht bij te zetten, of gewoon voor de kick. Even na enen meldt zich de eerste groep op het koude badstrand: tien dappere zwem mers, waaronder Johnny Huisman uit Ka- pelle en An van Schaik uit Vlissingen. Ze rennen uitgelaten het water in, om daarna weer snel terug te keren. „Het is écht koud", beklemtoont An. „Vooral je benen en te nen", zegt Johnny. Maar over de vraag of ze volgend jaar weer meedoen, hoeven ze niet lang na te denken. „Natuurlijk!" Even later is het de beurt aan een groep bad gasten van zwemvereniging Luctor et Emergo uit Middelburg. Luid gillend springt de groep het water in om even later weer terug te keren. Twee meiden die de vlag van vereniging dragen, hebben er kennelijk nog geen genoeg van. Nog maals duikt het tweetal het water in, met medeneming van het dundoek van de club. Daarna is het de beurt aan Duikteam Zee land. Die claimen het badstrand om twee uur voor de start van hun jaarlijkse snorkel- tocht. Van de 45 deelnemers hebben zich ve len verkleed. Zo heeft de één zich omgeto verd tot een Arabische sjeik en de andere tot Stratenmaker op Zee. .Leon Joose uit Til burg heeft zich als lopende flitskast ver kleed. Hij is vastbesloten om snelle snorke laars onder water te flitsen. Bekeuringen zal hij echter niet uitdelen, zo belooft deTil- burger. Tegen tweeën begeeft het gezel schap zich naar de vloedlijn. De stratenma ker op zee begint in het water meteen een muurtje te metselen. Een soldaat tijgert wat langs de vloedlijn. Maar de prijs voor de mooiste creatie gaat uiteindelijk naar Goof van Weezepoel, die als robot verkleed gaat. Loop ook warm voor de Nationale Collecte Hersenziekten Psychische Ziekten! Bel ons en meld u aan als collectant of organisator, leder uurtje helpt! Onze collecteweek is van 16 t/m 22 februari 2003. Meer informatie: www.nfgv.nl en www.hersenstichting.nl Van alle reumatische aandoe ningen komt artrose het meest voor. Het is een gewrichts ziekte, die ons kraakbeen aan tast. Minstens 650.000 men sen, oud en jong, hebben deze vaak zeer pijnlijke aandoening. Misverstand 1: artrose is een ouderdomsziekte Fout! Artrose kan zich op elke leeftijd voordoen. De kans op deze aandoening is wel groter naarmate men ouder wordt. Misverstand 2: artrose is slijtage Artrose is geen slijtage, maar een reumatische aandoening. De kwaliteit van het ge wrichtskraakbeen neemt gelei delijk af. Tenslotte kan het kraakbeen geheel of gedeel telijk verdwijnen. Misverstand 3: artrose is niet te behandelen Artrose is nog niet te genezen, maar behandelingen zijn zin vol. Er zijn medicijnen tegen pijn en ontstekingen. Er is oefentherapie, in het uiterste geval een operatieve ingreep. Misverstand 4: artrose is chronische gewrichtsreuma Chronische gewrichtsreuma of tewel reumatoïde artritis (RA) is weliswaar ook een aandoe ning van de gewrichten, maar kent een heel ander ziektever loop dan artrose. Bij artrose gaat de kwaliteit van het kraak been achteruit, bij reumatoïde artritis is er sprake van ge wrichtsontsteking. Misverstand 5: gewrichten slijten door bewegen Onjuist. Bewegen is juist noodzakelijk om gewrichten soepel te houden. Fietsen, zwemmen, wandelen, ook al gaat het maar om kleine afstanden, kunnen bijdragen tot vermindering van klachten. Wilt u meer weten over artro se? Neem dan contact op met de Reu ma lijn. Zie hieronder. jsz*. Nationaal Reumafonds Voor vragen over (leven met) reuma: De Nationale Reumalijn 0900 - 2030300 (€0,10 pm) www.reumafonds.nl Giro 324 <E In verband met de brand in het scholencomplex in de Spinne in de nacht van 3 I december op I januari kunnen we de leerlingen van 't Noorderlicht en een deel van de leerlingen van de Holtkampschool niet opvangen in de schoolweek van 6 tot en met 10 januari. Wij zijn hierdoor genoodzaakt ze deze week vrij te geven. Alleen de leerlingen van de Holtkampschool die in de dependance en de twee noodlokalen gehuisvest zijn (groepen mbb, mbc, bba, bbb, bbc, bbd en e), kunnen vanaf dinsdag 7 januari weer naar school. Zij zijn dus alleen maandag 6 januari vrij. Wanneer de leerlingen van 't Noorderlicht en de leerlingen van de groepen van het hoofdgebouw van de Holtkampschool weer naar school kunnen is nog met bekend.We stellen alles in het werk om zo snel mogelijk nieuwe klaslokalen in nog nader te bepalen tijdelijke locaties in te richten. Wij berichten u uiterlijk vrijdag 10 januari per brief over de stand van zaken. Op maandag 6 januari houden de scholen voorlichtingsbijeenkomsten voor de leerlingen en hun ouders/verzorgers. De onderwijzers en schoolbesturen zijn hierbij aanwezig. De leerlingen van de Holtkampschool en hun ouders/ verzorgers kunnen terecht in de dependance van de Holtkampschool, De Spinne 1533. De leerlingen van 't Noorderlicht en hun ouders/verzorgers kunnen terecht in het gebouw van de dienst Stadsbeheer van de gemeente Goes, Troelstralaan I Deze voorlichtingsbijeenkomsten worden zowel 's morgens als 's avonds gehouden. De inhoud van de bijeenkomsten is hetzelfde. U kunt zelf bepalen of u de bijeenkomst 's morgens of 's avonds bezoekt: 's morgens van 9.00 tot 10.00 uur 's avonds van 19,30 tot 20.30 uur Heeft u vragen, dan kunt u tijdens werkdagen contact opnemen met de gemeente Goes, telefoon (01 13)249616. Hoogachtend, Mede namens de schoolbesturen van 't Noorderlicht en de Holtkampschool, Burgemeester en wethouders van Goes Dat moet toch kunnen? Enkele uurtjes actief voor de Nationale Collecte Hersenziekten Psychische Ziekten! Bel ons nu. Alle beetjes helpen! Onze collecteweek is van 16 t/m 22 februari 2003. Meer informatie: www.nfgv.nl en www.hersenstichting.nl Meld u aan als collectant of organisator: (030) 297 11 97 Ook vanaf Rotterdam, Eindhoven en Maastricht. Ook vanaf Eindhoven. Boeken tot en met 31 januari 2003. Bk\lmi Reizen vanaf 6 januari t/m 31 "lHjgpFc maart 2003. Bovengenoemde retourtarieven zijn vanaf, exclusief luchthavenbelasting en andere toeslagen. Beschikbaarheid op basis van capaciteit. Alle vluchten worden uitgevoerd door KLM en deelnemende partners. Op vertoon van uw KLM-ticket gratis met NS naar en van Schiphol. Vanaf Eindhoven en Maastricht voordelig naar Schiphol met KLM exel. Voor deze aanbiedingen gelden specifieke boekingsvoorwaarden. De Algemene Vervoersvoorwaarden van KLM zijn van toepassing. Kijk hiervoor op www.klm.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 32