Scholen zoeken noodbehuizing Politie houdt het leuk in Arnemuiden 11 Gmbrèré Jaarwisseling relatief rustig Transferium voldoet aan verwachting Goes hoopt eind volgende week 400 scholieren onderdak te hebben Wateroverlast neemt af in Sint Annaland Vernieling bushokje Jongen gooit ei tegen politieauto Buurt ontzet over verwoesting scholen GEHELE WINTERCOLLECTIE SOtot 70'.korting CDA wil jeugdkorting voor fiets-voetveer zeeuwse almanak Ontwapend PZC BEVELANDEN/THOLEN donderdag 2 januari 2003 door Ben Jansen GOES - De komende dagen moet duidelijk worden waar de door de brand in de Goese Pol der dakloos geworden klassen van de basisscholen Holtkamp en het Noorderlicht tijdelijk kunnen worden ondergebracht. Beide scholen hadden acht lo kalen in het Spinne-complex. Er moet vervangende ruimte, meubilair en lesmateriaal voor ongeveer vierhonderd leerlin gen worden gevonden. Vertegenwoordigers van de ge meente Goes en beide scholen proberen vóór eind volgende week ergens in de stad voorlopi ge huisvesting te regelen. Het is de bedoeling dat binnen twee tot drie maanden in of aan de rand van de Goese Polder een of twee complexen noodlokalen verrijzen om de periode te over bruggen tot de nieuwe definitie ve behuizing gereed is. De protestants-christelijke ba sisschool het Noorderlicht om vat acht groepen. Zes lokalen zijn volledig uitgebrand; in de twee andere is sprake van ern stige rook- en waterschade. Daar kan mogelijk nog wat ma teriaal uit worden gered. Direc teur A. van Reenen van het Noorderlicht las de verwoesting van zijn school gistermorgen op teletekst. Hij had de jaarwisse ling buiten de provincie doorge bracht en keerde na het verne men van het onheil spoorslags terug. „Wanneer je dan voor de puinhopen staat, komt de klap pas echt aan", zegt hij. Van Ree nen had geen gelegenheid lang te verwijlen bij de resten van zijn school. Er moest meteen worden vergaderd. Pas gister avond had hij gelegenheid de le den van zijn schoolteam te bel len om hen een bemoedigend woord toe te voegen. Ook kreeg hij veel telefoontjes van collega schooldirecteuren en uitgevers van lesmateriaal die hem steun en hulp toezegden. Vreselijk Directeur J. Willemstein van de katholieke Holtkampschool was in de nieuwjaarsnacht ge tuige van de brand. „Je hoopt dan dat het de brandweer nog zal lukken een deel van de school te sparen, maar uiteinde lijk moet je toezien dat het hele gebouw eraan gaat. Vreselijk." De Holtkampschool telt vij ftien groepen. Acht waren in het Spinne-complex onderge bracht, twee in noodlokalen in vijf in de in de buurt gelegen voormalige Mauritsschool. Wil lemstein zei getroffen te zijn door de reacties van leerlingen die gisteren naar hun uitge brande school kwamen kijken. „Kinderen willen graag vrij, maar niet op deze manier." In overleg met de gemeente heb ben de beide schoolbesturen be sloten dat de leerlingen van het Noorderlicht en de kinderen van de Holkampschool die hun lokalen in De Spinne hadden, volgende week geen school heb ben. De Holtkampleerlingen in de noodlokalen en in de Mau- rits-locatie gaan vanaf dinsdag weer naar school. Beide scholen houden maandag 's morgens en 's avonds opvang- en informa tiebijeenkomsten voor leerlin gen en ouders SINT ANNALAND - De water overlast in Sint Annaland lijkt enigszins voorbij. Er dreigde te veel polderwater in het dorp te lopen en er werd een noodplan in werking gesteld. De brandweer pompte van maandag op dinsdag tot diep in de nacht met drie pompen het water weg Daarna was de situ atie redelijk onder controle. In Sint Annaland viel gemid deld niet veel meer regen dan in de andere plaatsen op Tholen, maar het zijn een aantal zeer laaggelegen punten in het dorp die de wateroverlast niet aan kunnen Volgens J. Schipper, afdelings hoofd beheer en onderhoud oppervlaktewater van het Wa terschap, wordt de situatie ge leidelijk aan overal beter. Gisteren viel er op de meeste plaatsen zo'n tien millimeter re gen en dat veroorzaakte verder geen problemen. De gemalen draaien wel op volle sterkte, maar er lijkt voorlopig in ieder geval geen sprake meer van noodplannen. Schipper ver wacht niet dat de wateroverlast veel materiële schade heeft op geleverd: „Ik heb niet gehoord da t er huizen zij n ondergelopen dus in zoverre valt mee." WEMELDINGE - Drie jongens uit de gemeente Kapelle zijn dinsdagmiddag aangehouden voor het vernielen van een bus hokje. De jongens, van 13 tot 15 jaar. vernielden een ruit van een bushokje aan de Prinses Juli- anastraat in Wemeldinge. Het drietal mocht na het afleggen van een verklaring naar huis. KRABBENDIJKE - Een 19-ja- rige man uit Krabbendijke is dinsdagmiddag rond half vier in de Dorpsstraat in zijn woon plaats bekeurd wegens balda digheid De man gooide een ei tegen een politieauto Hij kreeg een boete van 70 euro. door Steffan ter Maat GOES - Terwijl uit de twee ba sisscholen en wijkcentrum De Spinne in de Goese Polder nog rook kwam, keken veel omwo nenden en ouders met kinderen van de scholen gisteren naar de schade die de grote brand 's nachts aan De Spinne had aan gericht. Er was veel ontzetting en ook werd er veel gespecu leerd over de oorzaak van de brand. M. Mosterd woont aan De Spinne en kijkt uit op basis school 't Noorderlicht Hij was alleen thuis toen hij om onge veer half twee 's nachts de brand ontdekte: „Ik liep naar de keuken en zag hier door het raam dat er achter 't Noorder licht brand was bij de Holt kampschool. Op dat moment zag ik de brandweer arriveren. Daarna ben ik naar buiten ge gaan om de brand van wat dichterbij te bekijken." Volgens Mosterd was er in de buurt niet echt een reden om bang te zijn voor overslaand vuur: „De gebouwen liggen re delijk centraal met aan alle kanten ruimte er omheen. Daarnaast was er ook niet heel veel wind." Vuurwerk Over het ontstaan van de brand weet Mosterd niet veel. Hij heeft alleen van derden ge hoord dat een aantal jongeren een ruit van de Holtkamp school zouden hebben ingesla gen en vervolgens vuurwerk naar binnen hebben gegooid waardoor de brand mogelijk is ontstaan. Vier meisjes uit de buurt - een van tien en drie van twaalf jaar oud - bevestigen dit verhaal. Twee van hen waren gisteren overdag bij de uitgebrande ge bouwen en vertelden wat ze 's nachts gezien hebben en ook tegenover de politie verklaar den. „Het was ongeveer kwart over een. We stonden bij het bruggetje bij de Holtkamp school vuurwerk af te steken. Toen we daar stonden kwam er een groepje van ongeveer tien jongens aanlopen. We kenden ze verder niet. Bij de school bleven ze staan praten en gooi den ze met vuurwerk. Daarna zagen we dat ze een ruit insloe gen en wat naar binnen gooi den. We hebben niet gezien of dat vuurwerk was. Nadat ze dit deden renden ze weg en hebben we ze niet meer gezien." Wakker M. Vooys woont in de Adenau- erstede. Zijn elfjarige dochter Danienca zit in groep zeven van 't Noorderlicht. Vooys en zijn vrouw hadden de brand nog niet direct opgemerkt tot dat om half vijf 's ochtends een omroepwagen langskwam „Ik werd wakker door de luidspre ker van de wagen. Het was de mededeling dat we ramen en deuren gesloten moesten hou den in verband met de ver spreiding van roet en rook. On ze dochter is vanochtend zelf al in haar eentje gaan kijken naar wat er is gebeurd. Er lagen nog wat kleine spulletjes van haar in het lokaal. Dat vond ze ver velend, maar verder is ze er ge lukkig heel nuchter onder en reageert ze heel rustig", vertelt Vooys. De kinderen van het echtpaar Schonewille zitten op de Holt kampschool. De drie kinderen van vier, zes en negen jaar oud hadden het emotioneel erg moeilijk met de brand. „We wonen nog maar net een jaar in Goes en hiervoor woonden we in Enschede"vertelt Henriëtte Schonewille. „We woonden in Enschede redelijk dicht bij de plek van de vuurwerkramp. Dat is een emotionele gebeur tenis die je niet zomaar ver werkt en dat komt nu weer een beetje naar boven." Voor de brandweer was er geen redden aan. foto Dirk-Jan Gjeltema Advertentie directie en medewerkers van DE RUITER FANOY wensen u Een gelukkig 2003 vanavond vanaf 17.30 uur Brasseriemenu uit de kookboeken van Two Fat Ladies kruidenbouillon en kaas taart (vegetarisch) of pikan te kip en chocoladetaart voor€ 11,50-of 9,00 (vegetarisch menu) zaterdag 4 januari 15.00-16.30 uur de Franse gitarist Laurent Marty door Ron Magnée ARNEMUIDEN - Twintig dien ders op straat, een burgemeester die continu in Arnemuiden is en een serie speciale verordenin gen. Dat was nodig om het jaar- wisselingsfeest in Arnemuiden rustig te houden. En rustig bleef het. Op oudejaarsdag is het 's mid dags in Arnemuiden al een ge animeerde bedoening. Brom fietsers rijden knetterend met open uitlaat door het dorp. Op de hoek van de Langstraat en de Nieuwstraat heeft zich een groep van enkele tientallen jon geren verzameld. Ze gooien kwistig met knalvuurwerk. Een tweetal agenten staat bij de groep, maakt een praatje met de jeugdigen en kijkt af en toe ge tergd naar het massaal afgesto ken vuurwerk Her en der staan politiebussen geparkeerd en lopen agenten. Twee motoragenten doorkrui sen continu het dorp op zoek naar eventuele overtredingen. Op hetzelfde moment cirkelt boven Arnemuiden een helikop ter van de politie die de situatie op de grond waarneemt. Na een tijdje keert het weer terug naai de basis. Het is rumoerig in Ar nemuiden, maar grimmig wordt de sfeer niet. Opvallend is dat de jongeren zich louter in het centrum op houden. Aan de rand van het dorp, aan de Derringmoerweg tussen de Doeleweg en de Bot ter, is een stuk weg afgezet. Daar mag legaal een vreugde vuur worden aangestoken. Bo vendien mogen brommers daar harder rijden dan is toegestaan. De politie heeft toegezegd de overtreders niet te zullen beboe ten. De weg is echter totaal ver laten. De dranghekken staan werkeloos aan de kant. Gemeente en politie hebben vooraf strenge regels opgesteld om oud en nieuw in goede banen te leiden. Zo is het tijdens de jaarwisseling in Arnemuiden verboden om met eieren over straat te lopen. Verder mogen er geen autobanden worden ver brand, geldt er een verbod op het drinken van alcohol op straat en wordt er opgetreden tegen te hard rijden met brom mers in het dorp buiten het afge zette stuk weg. Escalatie De regels zijn bedoeld om esca latie van de feestelijkheden te voorkomen. Een jaar eerder liep het in Arnemuiden immers flink uit de hand. Een vreugdevuur van banden beschadigde het station van Arnemuiden en jon geren die met eieren gooiden, zorgden voor nogal wat over last. Burgemeester K. Schouwe- naar nam de kwestie hoog op en reisde de afgelopen maanden een aantal keren naar Arnemui den om met dorpsbewoners te praten. Zo voerde hij gesprek ken met vertegenwoordigers van kerken, scholen, verenigin gen, horeca, ondernemers, politie en Justitie. Dit alles om ongeregeldheden tijdens de jaarwisseling te voorkomen. De aanpak is ook in de eerste uurtjes van het nieuwe jaar te merken. Het is opmerkelijk stil in het centrum van het dorp. Een speciaal opgetrokken feest tent tegenover het station trekt maar weinig bezoekers. En aan de Derringmoerweg is het nog immer woest en ledig. Door de Langstraat lopen verspreid groepjes jongeren. Uitbundig, maar niet agressief. Her en der lopen agenten. Tegen tweeën beginnen de eerste groepen zich terug te trekken. Het gaat om le den van een zogenaamde 'vuist- bus', agenten die eventuele on geregeldheden de kop in moeten drukken. Tevreden lopen zij te rug naar hun wagens Tevreden mens Na afloop van de feestelijkhe den kan de balans worden opgemaakt. De politie heeft een aantal meldingen van brand stichting en baldadigheid geno- Advertentie) (m.u.v mantels jacks) LANGE DELFT 16 MIDDELBURG door Steffan ter Maat GOES - De jaarwisseling op de Bevelanden en Tholen is buiten de grote brand aan De Spinne in Goes verder relatief rustig ver lopen. Er waren wel verschillende kleine brandjes en vernielingen van bushokjes, containers en prullenbakken. De politie meldde verder geen grote inci denten. De politie kreeg veel meldingen binnen van verschil lende vreugdevuren. Dit was ondermeer het geval in 's Gra venpolder. Veel schade leverden de vuren over het algemeen niet op. Ook gingen er in 's Graven polder twee oude caravans in vlammen op. De brandweer moest op de Veerdam in Kam perland een keet blussen die was gevuld met pallets en auto banden. De brandweer in Goes blustte een klein brandje bestrijden aan de Klappeweg. Hier waren te gen het dijkje autobanden, bed den en diverse andere oude spullen in brand gestoken. Op een veldje aan de Jan van Bra- kelstraat in Goes brandde ook nog een afvalbak uit. Een 21-jarige man uit Goes raakte gewond bij het afsteken van vuurwerk. Hij kreeg in het ziekenhuis enkele hechtingen. In de Bruelisstraat in Kapelle betrapte de politie een veertien jarige jongen op het afsteken van illegaal vuurwerk. Hij had ook nog enkele strijkers in zijn zakken. De politie besloot ook bi j de jon gen thuis een kijkje te nemen. Op zijn slaapkamer lagen nog 265 strijkers en tien zogenaam de widowmakers. Het illegale vuurwerk werd in beslag geno men. door Ben Jansen MIDDELBURG - Jongeren on der achttien jaar moeten gratis gebruik kunnen maken van het fiets-voetveer Vlissingen-Bres- kens. Het CDA in de Staten van Zeeland heeft een eigen voorstel met deze strekking ingediend. Opzet van het tariefstelsel is tot nu toe dat vanaf 15 maart alleen studenten van achttien jaar en ouder, die een Openbaar Ver voerkaart hebben, gratis naar de overkant gaan. Een jaarkaart voor de overtocht van scholieren van vier tot en met zeventien kost 320 euro Dat achten de christen-demo craten vergeleken met de gratis overtocht voor OV-kaarthou- ders een onevenwichtigheid die met een speciale kortingsrege ling dient te worden hersteld. Ze vinden dat de provincie het kaartje voor deze leeftijdscate gorie moet betalen. Volgens een inventarisatie van het CDA gaan nu 301 kinderen van ze ventien jaar en jonger uit West- Zeeuws-Vlaanderen naar scho len op Walcheren en Zuid-Beve- land. De korting beloopt daar mee een bedrag van 92.000 euro. Het CDA gaat afgerond uit van 100.000 euro. Het vervoer van de fiets of de bromfiets (195 euro voor een jaarkaart) valt niet on der de regeling. Studenten mei een OV-kaart kunnen hun fiets of bromfiets immers ook niet gratis meenemen met het fiets- voetveer. Wat het CDA betreft wordt de kortingsregeling voorlopig vooi dit en volgend jaar ingevoerd Na afloop van het schooljaai 2003/2004 kan dan worden be keken of voortzetting wenselijk is. Het voorstel moet maandag aar de orde komen in de Statencom missie verkeer en vervoer. teerd, maar grote ongeregeldhe den zijn uitgebleven. Ook is niemand betrapt op het gooien van eieren. Burgemeester K. Schouwenaar toont zich een tevreden mens. Hij prijst de Ar- nemuidse gemeenschap voor het ingetogen feest. Schouwe naar vindt het nog te vroeg om de rustige jaarwisseling toe te schrijven aan het nieuwe beleid. In ieder geval is de politie-inzet omvangrijk geweest. Bussen met agenten die af en aan rijden, een helikopter die 's middags de situatie vanuit de lucht waar neemt. En vanaf zeven uur 's ochtends op oudejaarsdag tot acht uur 's ochtends op nieuw jaarsdag continu zo'n twintig politieagenten op straat. Maar rustig bleef het. door Rolf Bosboom GOES - Het transferium in Goes heeft een succesvol jaar achter de rug. In totaal werden bijna 63.000 passagiers vervoerd van en naar de binnenstad. De voor ziening, die nu drie jaar bestaat, krijgt een steeds permanenter karakter. Ook de komende maanden is het transferium elke dinsdag en zaterdag in bedrijf. Om de parkeernood in het cen trum te lenigen is het transferi um in de zomer van 2000 als ex periment begonnen Bezoekers van de stad kunnen hun auto bij de Zeelandhallen parkeren. Een pendelbus rijdt geregeld van en naar de binnenstad. De dienst is gratis. Het transferium voorziet duide lijk in een behoefte. In het eerste jaar werden, verspreid over vier maanden, ruim 15.000 mensen vervoerd. In 2001 werden tussen april en december meer dan 50.000 passagiers geteld. In het nu afgelopen jaar reed de pen delbus van juni tot eind decem ber. In totaal reisden ruim 63.000 mensen mee. Iemand die naar de binnenstad reist en terug, wordt daarbij voor twee geteld. Connexxion Citax, het bedrijf dat in op dracht van de gemeente Goes de busdienst verzorgt, registreert alleen de passagiers op de ritten naar het centrum. Omdat aan genomen wordt dat die mensen ook de bus terug nemen, wordt het getelde aantal verdubbeld. In juli en augustus was het transferium vijf dagen per week in bedrijf, van dinsdag tot er met zaterdag. In de andere maanden was dat alleen op dinsdag (marktdag) en zater dag. Het passagiersaanbod was ook verreweg het grootst in dt zomermaanden: ruim 18.000 ïr juli en bijna 20.000 in augustus Als topdag werd dinsdag 6 au gustus geboekt, met in totaa! 3020 enkele reizen. Aan het be gin van die middag stapten meei dan 300 mensen per uur bij dt Zeelandhallen in. In de maanden september en ok tober bleef het aantal passa giers redelijk constant: 6210 ïr september en 6622 in oktober. Ir november daalde het aanbod toi iets onder de 4000. De laatste maand kwam op ongeveer 350( enkele reizen uit. De pendelbus reed tijdens dt herfstvakantie vijf dagen pei week. Dat bleek geen succes tt zijn, want in die periode werder de laagste aantallen reiziger! genoteerd. Connexxion Citax heeft van dt gemeente opdracht gekreger om ook de komende maanden tt blijven rijden. Hoewel he transferium officieel nog steed: de status van experiment heeft is het geleidelijk een vaste voor ziening geworden. Het gemeen tebestuur heeft er inmiddels eer vast jaarlijks budget van 25.001 euro voor beschikbaar. Het is dt bedoeling om het transferium ir de toekomst verder uit te bou wen. Vooral de opstapplaats bi de Zeelandhallen zou moeter worden verbeterd. Burgemeester K. Schouwenaar in gesprek met Arnenmidse jongeren. foto Ruben Oreel Wereldleiders bezigen oor logstaal. Maar wat ons be treft wordt het een vredig nieuw jaar. Te beginnen tn Zeeuws-Vlaanderen. Nu daar, per 1 januari, drie nieu we gemeenten de scepter zwaaien, zijn oude strijdbij len begraven Het nieuwe Hulst heeft niet eens een ge meentewapen, noch een vlag waarmee de vijand schrik kan worden aangejaagd. Keizerskronen en leeuwen- klauwen, in het nieuwe Hulst gelden ze niet meer. Vervan gende symboliek die van eni ge trots of strijdbaarheid zou kunnen getuigen, bleef ach terwege. De bestuurders hadden wel wat anders aan hun hoofd. Met als gevolg dat Hulst ont wapend het nieuwe jaar is in gerold. Nu de rest van de we reld nog.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 29