Einde zegereeks Hannawald Een tafeltennisjaar om snel te vergeten 21 Goede start van Richard Krajicek Titel is weer ver weg voor Chelsea Herzog dartelt door de Soester duinen /an der Lem trijgt pacemaker Duitse skispringer valt en mist recordserie Sjeng Schalken geeft pols rust Peter Boon komt veel obstakels tegen in zijn baan bij de NTTB Verdurmen en Schelfhout favorieten Zeeuwse titels donderdag 2 januari 2003 - Voetbaltrainer Gerard an der Lem is geopereerd in het iekenhuis van Koeweit Stad. bondscoach van Saudi-Ara- heeft een pacemaker gekre De 50-jarige oefenmeester naakt het goed. Hij mag bin- lenkort naar Nederland reizen. der Lem raakte vrijdag on- toen hij zijn ploeg leidde bij iet Arabisch kampioenschap in Coeweit. Zijn assistent Martin verving hem. „Ge is door zuurstofgebrek on- geworden. De pacemaker noet dat probleem in de toe komst voorkomen", vertelde hij. Van der Lem won Sau- de titel door in de fi- Bahrein te verslaan (1-0). Dat leidde tot een volksfeest in iet Arabische land. De trainers naast Koopman bestaande de Nederlanders Ko Jager en Nederburgh, en de selectie werden met de privé-jet van de sultan opgehaald de luchthaven van Riyad het zwart van de mensen", Koopman. „Ze konden dit wel gebruiken. Op het WK deed Saudi-Arabië het slecht, met nederlaag van 8-0 tegen Nederlandse trainers zijn aangesteld om het in 2006 op het WK in Duitsland beter te doen. Daarbij worden kosten noch moeite gespaard. „Financieel kan alles", aldus Koopman, die in zijn vorige baan in Congo an ders gewend was. „Het gaat met vallen en opstaan, maar ze wil len veranderen. Wij hebben in korte tijd al meer discipline in de speelwijze kunnen aanbren gen en veel dingen strakker kunnen organiseren." ANP Oud-internationals verliezen van HFC HAARLEM - De oud-interna tionals hebben in Haarlem de traditionele nieuwjaarswed strijd bij Koninklijke HFC met 5-2 verloren. In de 7 0e editie van het duel won HFC voor de 21e keer. De oud-internationals wonnen 36 keer. Bij de oud-in ternationals deden onder ande ren Menzo, Tahamata, Bosman, Roy, Huistra, Silooy, Fraser, De jWolf en Wijnstekers mee ANP m V foto Kai Pfaffenbech/Reuters Sven Hannawald kwam onzacht in aanraking met de kunstsneeuw, maar raakte niet ernstig geblesseerd. door Alexander van Eenenaam GARMISCH-PARTENKIR- CHEN - De Sloveense skisprin ger Primoz Peterka heeft in Garmisch-Partenkirchen de tweede wedstrijd van de Vier- schansentoernee gewonnen. Daarmee kwam een einde aan een reeks van vijf overwinnin gen van de Duitser Sven Hanna wald. Bij een zege was hij re cordhouder geworden met zes achtereenvolgende zeges. Hannawald eindigde op nieuw jaarsdag echter op de twaalfde plaats, vooral door een val bij zijn tweede sprong. Peterka, in 1997 winnaar van de toernee, behaalde 264,6 punten. De tweede plaats werd gedeeld door de Pool Malysz en de Oos tenrijker Goldberger. Beiden eindigden op 261,1 punten. De Nederlandse skispringer In- gemar Mayr wist zich niet te kwalificeren voor de hoofdwed strijd. Hij sprong 95 meter, wat niet voldoende was om zich bij de beste vijftig te scharen. De Fin Janne Ahonen, gisteren vijfde, leidt in het tussenklasse- ment Hannawald duikelde naar de vierde plaats. Peterka, de 23-jarige winnaar, is bezig aan een opmerkelijke come back. In 1999, twee jaar na zijn zege in de Vierschansentoernee, raakte de loopbaan van de Slo- veen in het slop. De jonge we reldbekerwinnaar (1997 en 1998) heeft achteraf geen ver klaring voor de dip: „Geen idee waarom ik zo slecht sprong. Zo als ik daarvoor goed sprong, ging het toen opeens slecht." In 2001 zette Peterka echter weer de weg terug naar de top in Bij de Olympische Spelen van Salt Lake City won hij in 2002 brons. In Kuusamo was Peterka aan het begin van dit seizoen de beste in de openings wedstrijd van de wereldbeker. In Garmisch-Partenkirchen boekte hij zijn tweede zege van dit seizoen, de veertiende in to taal. Pijnlijke rug Waar Peterka zich moest be kommeren om de huldiging met bijbehorende bloemen, hield Hannawald zich intussen bezig met zijn pijnlijke rug en achter werk. De val had hem flink wat pijn bezorgd „Gelukkig is mor gen een rustdag. De fysiothera peut zal het druk met me krij gen." Of titelverdediger Hannawald met zijn vierde plaats halverwe ge nog vertrouwen heeft in het prolongeren van de titel, wil de Duitser niet zeggen. „Al dat re kenwerk heeft nog helemaal geen zin. Ik hoop alleen dat ik bij de volgende wedstrijd hele maal fit ben." Die derde wed strijd van de toernee is zaterdag in Innsbruck. Twee dagen latei- is de slotwedstrijd in Bischofs- hofen, eveneens in Oostenrijk. ANP door Norbert Kleinherenbrink ADELAIDE - Richard Krajicek heeft zijn rentree in het tennis- circuit met een overwinning ge vierd. De 31-jarige speler uit Muiderberg won gisteren in de eerste ronde van het toernooi in Adelaide van de Australiër Scott Draper, die op een wild card het evenement was binnen gekomen. De Nederlander zege vierde in twee sets: 7-6 (7-4) en 6-4. Martin Verkerk redde het niet in de tweede ronde. Hij ging tegen de als vijfde geplaatste Argen tijn Zabaleta onderuit: 6-4 6-4. In de eerste ronde had hij ge wonnen van de Franse qualifier Florent Serra (6-3 6-4). Het dubbelspel van beide Ne derlanders leverde geen succes op. Verkerk en Krajicek verlo ren (7-6 6-3) van het Australi sche koppel Eagle/Kratzmann In Doha werd Raemon Sluiter in de eerste ronde uitgeschakeld. De Rotterdammer gaf zich na een zwaar gevecht tegen de Spanjaard David Ferrer gewon nen in de 32e game: 6-3 6-7 6-4. John van Lottum slaagde er in Chennai niet in tot de derde ron de te komen. Hij verloor van Pa- radorn Srichaphan uit Thai land, vorig jaar nog finalist: 6-2 6-4. Krajicek kwam in 2001 niet in actie wegens een elleboogbles sure. In juni vorig jaar keerde hij terug op het hoogste niveau, on der meer met een verrassende plaats bij de laatste acht op Wimbledon Eind augustus moest Krajicek opnieuw een lange pauze nemen wegens een voetblessure, die hij had opgelo pen in de eerste ronde van het US Open in New York. De Nederlander dankte zijn eer ste zege in het nieuwe tennisjaar voornamelijk aan zijn ijzerster- ke opslag. „Veel krachtsverschil was er niet in deze wedstrijd", gaf hij toe. „Mijn service heeft me er doorheen geholpen. Dat is zeker niet de eerste keer in mijn loopbaan. Maar in deze partij was het behoorlijk extreem." Krajicek speelt in de tweede ronde tegen de Argentijnse gra- velspecialist Franco Squillari. die verrassend won van de Zuid-Afrikaan Wayne Ferreira, de nummer 1 van de plaatsings lijst. Krajicek speelde één keer eerder tegen Squillari. Tijdens Wimbledon 2002 versloeg de Nederlander hem in de eerste ronde in drie sets (6-2 7-5 7-6). Ferreira was niet de enige speler uit de topvijf van de plaatsings lijst die in Adelaide vroegtijdig sneuvelde. Ook Max Mirnii (WRu/2), Ivan Ljubicic (Kro/4) en Thomas Enqvist (Zwe/3) moesten eraan geloven Daar mee is Mariano Zabaleta (Arg/ 5 plotseling favoriet voor de eindzege, met Krajicek als ge vaarlijke outsider. ANP AMSTERDAM - Sjeng Schal ken zal in voorbereiding op de Australian Open geen toernooi meer spelen, flij laat het evene ment in Auckland schieten om zijn geblesseerde pols volledig te laten herstellen. Ondanks de kwetsuur gaat hij ervan uit dat hij half januari aan de eerste Grand Slam van het jaar kan meedoen. Schalken trok zich maandag met een geblesseerde pols terug van het toernooi in Chennai en besloot voor behandeling terug te keren naar Nederland. Zijn fysiotherapeut André van Al phen heeft het gewricht gisteren bekeken. Er is irritatie in de pols ontstaan omdat een botje is ver schoven. De komende dagen wordt de pols intensief behan deld. „Het is geen ernstige blessure", aldus Van Alphen „Maar Sjeng wil met het oog op de Australian Open geen risico nemen en laat daarom Auckland schieten. Ik ga ervan uit dat hij in Australië kan spelen. Komend weekeinde zullen we een paar tests gaan doen, als dat goed gaat, vertrekt Sjeng volgende week naar Mel bourne." ANP door Koen de Vries MIDDELBURG - Terugkijken op het afgelopen jaar is voor Pe ter Boon (52) een weinig opbeu- rende gelegenheid. In het café waar een vroege drinker de aan- wezigen alvast een voorspoedig 3002 wenst, kost het de top- I sportcoördinator van de Neder landse tafeltennisbond (NTTB) zichtbaar moeite het positieve op te laten wegen tegen het ne gatieve. Het zat de Middelburger in 2002 dan ook niet mee. Twee spelers die Boon destijds als trainer van 't Zand in de richting van de top bracht stopten ermee, de groot ste geldschieter van de NTTB ging failliet en op organisato risch gebied trof hij nogal wat lijken in de kast aan. De droom baan waaraan hij in juli 2001 dacht te beginnen, bleek in 2002 donkere schaduwkanten te heb ben Toch wil de tafeltennisfreak eerst de positieve krenten uit de pap vissen. „Een grote opsteker was de bronzen medaille die Danny Heister en Trinko Keen op het EK in Zagreb haalden in het mannendubbel. Als zij zich in de toekomst meer op het dub bel richten, valt er nog heel wat te halen." Positief vond Boon ook het spel van zijn voormalige pupil Kal- un Yu op dat EK. Hij zorgde er tegen Rusland dankzij een zege op Fedeev voor dat Nederland op het hoogste niveau kon blij ven spelen. In het landentoer- nooi versloeg Yu daarna de late re kampioen Kalinikos Kreanga uit Griekenland en maakte hij het in het individuele toernooi de latere finalist Zoran Primo- rac (Kroatië) erg moeilijk. Boon: „Bondscoach PiekeFran sen en ik waren het erover eens dat de doorbraak van Kalun er aan zat te komen. Het zou niet lang meer duren voordat hij in Peter Boon: „Bondscoach Pieke Fransen en ik waren het erover eens dat de doorbraak van Kalun eraan zat te komen. Dat is een enorme tegenvaller geworden." foto Ruben Oreel de tophonderd van de wereld zou staan. Dat is een enorme te genvaller geworden. Een maand later werd al duidelijk dat Kal un overwoog om zich te concen treren op een opleiding Derde positieve ontwikkeling was de opmars van Danny Hei ster. Op zijn 31e belandde de Arnhemmer op de 19e plaats van de wereldranglijst. Hij is daarmee vrijwel zeker van deel name aan de Olympische Spe len. „In principe is Danny een beperkte speler", weet Boon. „Hij zorgt voor het bewijs dat je met werklust ver kunt komen Dat moet een stimulans voor de nieuwe generatie tafeltennis serszijn." Teleurstelling De grootste tegenvaller van het jaar is al genoemd: Kalun Yu die zich terugtrok uit de nationale selectie. „Een bittere teleurstel ling", vindt Boon, die als trainer vele jaren investeerde om Yu ho gerop te brengen. „Hij heeft het in zich om heel hoog te komen en gooit dat nu allemaal weg. We hebben deze maand nog een ge sprek met Kalun, maar ik reken er niet op dat hij op zijn beslis sing terugkomt." Het stoppen van zus Kapo Yu kwam daar nog eens overheen. Maar Boon denkt niet dat het in dit geval zo'n vaart loopt. Kapo Yu is na een incident bij haar club in Wessem van de ene op de andere dag opgestapt. Ze zegt alles beu te zijn, maar houdt met vele tafeltennissers die ze kent contact. Boon: „Het probleem is dat Kapo niet gewend is om pro blemen uit te praten. Ik denk dat ze nog wel terugkomt." Ook op het bondskantoor in Zoetermeer ging het niet van een leien dakje. „We hadden het jaar 2002 beter kunnen over slaan", zegt de Middelburger, die over bepaalde problemen niet in detail kan treden. „De NTTB had goede voornemens, maar kon die lang niet allemaal in depraktijk brengen. Ik ben op veel problemen gestuit die ik niet kon zien aankomen en pro blemen die er al waren heb ik onderschat. Er was net een reor ganisatie achter de rug, waar door er een beperkte deskun digheid op het bureau aanwezig was Het vele werk kwam op weinig schouders terecht." Daarnaast kwam het fiasco van het bedrijf Rutac dat de NTTB van extra inkomsten zou voor zien. Na het faillissement zit de bond met een schadepost van naar schatting 100.000 euro. Tel daarbij op dat NOCNSF en VWS minder subsidies ver strekken en een financieel pro bleem is geschetst. Boon: „Door de economische teruggang wor den de subsidies minder. De kleine bonden lijden daaronder het meest. Het kan niet anders, we moeten bezuinigen. Ik ver wacht niet dat we met de techni sche staf op dezelfde voet door kunnen gaan." Andere negatieve punten: de bondsraad die in december haar aftreden aankondigde en het in krimpen van de selecties. Want naast broer en zus Yu trok ook de talentvolle Sigrid van Ulsen zich terug uit het nationale keurkorps. Ambtenaar Het is Boon allemaal niet in de koude kleren gaan zitten. „Meer dan ooit heb ik naar afleiding gezocht. En dat was een pro bleem, want toen ik nog ambte naar was, was tafeltennis juist mijn uitlaatklep. Misschien was het de laatste tijd wel zo dat ik vluchtgedrag heb vertoond. Van alle kanten werd ik bestookt met vragen waarop ik alleen di plomatieke antwoorden kon ge ven. En daar ben ik niet zo goed in. Het zorgde vooreen wat som bere stemming. Ik heb de laatste tijd weinig gelachen." Het lijkt logisch dat Boon de af gelopen tijd gemijmerd heeft over zijn toekomst. Zijn con tract bij de NTTB loopt tot juli 2004 en het lijkt hem wel wat om daarna een oude droom te ver wezenlijken: het oprichten van een tafeltennisschool. „Ik zag de film over Ajax op tv en toen moest ik er weer aan denken. Bij Ajax zie je hoe het niet moet. Als je het goed aanpakt, kun je er veel voldoening uithalen. Ik heb het er weieens met Wim Weg man overgehad. Hij zou de per fecte man in de zaal kunnen zijn." Eerst staat het werk in 2003 voor de deur. „Het wordt mis schien nog moeilijker dan in 2002. Maar we weten nu wat ons te wachten staat. Daarop kun nen we in elk geval anticipe ren." Het gesprek gaat ook nog even over het Zeeuwse tafeltennis. Opvallend is dat aan de Zeeuw se kampioenschappen (zater dag voor de jeugd, zondag voor senioren) steeds minder topspe- ler deelnemen. Wim Wegman, Jan Henk Bomhof, Pascal Neve, Riny Kasse en anderen hebben niet de moeite genomen in te schrijven. Boon: „Ik mis steeds vaker de bezieling in het tafeltennis Mensen laten het zo snel afwe ten Het is niet gek dat clubs moeten fuseren. Het aantal le den loopt terug en het gebrek aan kader wordt steeds groter. Voor mij is het ZK tegenwoordig een soort reünie. De oude garde doet niet mee, maar is er wel Voor mij is het een dagje gezellig bijpraten." van onze sportredactie SOEST - Adriënne Herzog maakte op oudjaarsdag veel in druk bij de Sylvestercross in de Soester duinen. De pas 18-jari- ge juniore bleef lang in het spoor van enkele Afrikaanse topatle tes en finishte als vijfde. Voormalig Middelburgse Irma Heeren finishte achter Herzog als zesde. Marlies Jongerius- Kort eindigde als tiende en was daarmee vijfde Nederlandse. De atlete uit Zierikzee staat nu op de tweede plaats in het Neder landse crosscircuit, achter Irma Heeren. Herzog bewees begin deze maand al dat ze op het interna tionale niveau goed mee konBij Europese kampioenschappen in Kroatië eindigde ze bij de jeugd als vijfde. Irma Heeren probeerde haar jonge landgenote in de laatste kilometer te achterhalen, maar die poging was vergeefs. Na de finish knielde de vrouw, die ja renlang de cross in Nederland domineerde, eerbiedig voor haar opvolgster. „Ik groei lang zaam naar mijn oude vorm toe en zes kilometer is voor mij wat kort", aldus Heeren. „Maar ik heb alle bewondering voor wat Adriënne liet zien." Ook bij de mannen werd de wedstrijd volledig gedomineerd door de Kenianen, van wie de 24-jarige Simon Kiprop halver wege de tien kilometer met een felle demarrage de beslissing forceerde. Hugo van den Broek kon tot dat moment het tempo van de kopgroep aan. „Ik ben een week geleden teruggeko men uit Kenia, waar ik een maand heel goed heb kunnen trainen", aldus de Castricum- mer, die met de zesde plaats de beste Nederlander werd. De Zierikzeese Marleen van der Graaff werd fraai derde in de categorie vrouwen 1. De Mid delburgse Karin Bastian werd vierde. van onze sportredactie VLISSINGEN - De kans dat Dennis Verdurmen zijn Zeeuwse tafeltennistitel zon dag in Kruiningen prolon geert, is behoorlijk groot. De Zeeuws-Vlaming die het ti- teltoernooi vorig jaar in Bres- kens verrassend won, heeft concurrentie van slechts drie tegenstanders. In het mannen B heeft de spe ler van 't Zand tegenstand van zijn teamgenoten Lennard Ro denburg en Marijn Veijgen en van Anton Steijn die in Wate ringen competitie speelt, maar nog steeds lid is van Middel burg-Zuid. Bij de vrouwen ko men wel alle Zeeuwse toppers in actie, al zijn dat er maar vier. Ze zijn allen afkomstig van SAR uit Kloosterzande. Nao mi Schelfhout, de meest erva ren speelster van het kwartet, is favoriet. Kimberley 't Hooft, Stefanie Fassaert en de nog piepjonge Simone de Klerk zijn haar tegenstanders. Het ZK tafeltennis wordt ge houden in sporthal Reimers- waal te Kruiningen. Zaterdag speelt de jeugd. Het toernooi begint dan om 8.30 uur. De se nioren spelen op zondag en be ginnen om 9 15 uur. Op beide dagen wordt het einde om on geveer 18.30 verwacht. Kort na het succesvolle EK in Zagreb twijfelde Kalun Yu al of bij zijn carrière als tafeltennisprof wel wilde voortzetten. foto EPA van onze sportredactie DEN HAAG/LONDEN - De droom van Ken Bates zal ook in 2003 niet worden bewaarheid. De bejaarde voorzitter van Chelsea wil niets liever dan een kampioenschap van zijn club, maar de ploeg verloor gisteren de stadsderby van Arsenal: 3-2. Chelsea heeft daardoor een ach terstand van acht punten op de koploper uit het noorden van Londen. En dat doet pijn bij Bates, de miljonair die de club in de jaren tachtig overnam voor een sym bolisch bedrag van één pond. Chelsea was toen nergens: de club stond diep in het rood, drie van de vier tribunes van stadion Stamford Bridge hadden een vooroorlogse aanblik en de agressieve rechts-radicale aan hangers haalden vaker de kran tenkolommen dan de prestaties van de spelers. Voor de kerst had Chelsea kop loper Arsenal in het vizier. De achterstand van twee punten was overbrugbaar, maar een ge lijkspel tegen Southampton en verlies bij Leeds United ver slechterde de positie. Chelsea, met de Nederlanders Mario Melchiot en Hasselbaink in de basis, Ed de Goey op de reserve bank en Boudewijn Zenden en Winston Bogarde op de tribune, had veel balbezit maar grote kansen leverde dat niet op. Na een vroege 1-0 dankzij een eigen treffer van Desailly na een actie van Bergkamp, was de slotfase spectaculair Invaller Giovanni van Bronckhorst, met een fraai schot van afstand, en de Franse superspits Thierry Henry zetter Arsenal op 3-0. Late tegentref fers van Mario Stamc en Emma nuel Petit gaven de stand eer voor Chelsea iets draaglijke) aanzien. Maar voor het dromer van de Engelse titel was het ir ieder geval één doelpunt te wei nig. Door de nederlaag moest Chel sea de met Manchester Unitec gedeelde tweede plaats inruiler voor de derde. Het gat met Arse nal is acht punten. Mancheste: United blijft in het spoor vai Arsenal, met vijf punten min der. United nam het op eigei veld op tegen Sunderland ei stond tot tien minuten voor tij< achter. Toen bogen Beckham ei Scholesde score alsnog om: 2-1 GPD/ANP

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 21