Hulpdiensten uren onbereikbaar HEBBES! HEBBES! HEBBES! PZC 2003 2003 Brand in Goes vermoedelijk aangestoken Londen dacht in 1972 aan religieuze deling van Noord-Ierland v;- Goed jaar Zeeuwse popmuziek burgemeester Middelburg eist opheldering KPN over falen 112 Tikopia van de kaart geveegd i anker vaart op rrak Tricolor i'S sturen extra fivisie naar Golf eijt^nbeek H PAKKER EUROPAlUIN VN strijken vlag in Bosnië Haven Antwerpen boekt record Einde zegereeks Hannawald Neem nu een proefabonnement Zes weken voor 16,- 10° ZW 4 Nat begin >/eel bewolking en af en toe (veel) regen. Matige wind uit het zuidwesten bij circa 10 graden. 16e jaargang no. 1 Dnderdag 2 januari 2003 is nummer 1,10 PZC internet: www.pzc.nl ior Ben Jansen JDDELBURG - De poli- e en andere hulpdiensten i Zeeland zijn tijdens de arwisseling slecht be- likbaar geweest door roblemen met het alge- lene politienummer JOO-8844 en het alarm- ummer 112. De Middel- iirgse burgemeester chouwenaar eist van PN een grondig onder- >ek naar de oorzaak van e storing. a de regionale en een lokale nroep adviseerde de politie invankelijk een ander num- er te bellen. Na middernacht erden hulpzoekers aange- loord naar branaweerkazer- S. politieposten en gemeente- jizen te gaan, vanwaaruit dan j)NDEN - Een tanker met 1.000 ton licht ontvlambare (andstof aan boord is gisteren het Nauw van Calais op het rak van het gezonken vracht- ip Tricolor gevaren, it heeft de Britse kustwacht in iver gemeld. ee dagen na het zinken van Tricolor half december voer iok een schip op het wrak van Deense vrachtschip. AFP iASHINGTON - In de grootste .merikaanse troepenverplaat- ing sinds de Golfoorlog in 1991 eeft het Pentagon de Derde In- uiterie Divisie naar de Golf estuurd voor een mogelijke orlog tegen Irak. Ie meer dan elfduizend in de roestijn getrainde manschap en voegen zich bij de ruim vier- uizend militairen die al in Koe feit zijn. De divisie neemt ook inks en helikopters mee lok het vliegdekschip USS ibraham Lincoln en begelei- ënde schepen worden gereed emaakt voor vertrek naar de lolf, net als een groot hospi- balschip. Binnenkort volgt mo- jelijk het vliegdekschip USS ïeorge Washington. DPA via het landelijke noodnet hulp zou kunnen worden opgeroe pen. Voor zo ver bekend hebben zich door de storingen geen pro blemen voorgedaan. De politie merkte tegen half elf dinsdagavond dat minder mel dingen dan gebruikelijk via nummer 0900-8844 binnen kwamen, Rond twaalf uur was dat ook het geval met alarmnu- mer 112. Woordvoerder J. van Mourick- ,,De bellers die er wél doorkwa men, vertelden dat ze zo moei lijk contact met ons kregen. We zijn zelf die nummers gaan bel len en toen bleek dat te klop pen." De politie heeft de indruk dat het gewone telefoonnum mer 0118-632111, dat via tele tekst van Omroep Zeeland en ook via Maximaal werd be kendgemaakt, 'het redelijk heeft gehouden'. Na een uur werd besloten ge bruik te maken van het noodnet om de hulpdiensten te alarme ren. Alle gemeentehuizen, poli tieposten en brandweerkazer nes hebben een aansluiting op dat landelijke overheidsnet. Burgemeesters of hun plaats vervangers kregen - zo goed en zo kwaad als dat ging via de ge wone telefoonnetten - het ver zoek naar het gemeentehuis te gaan. Brandweerkorpsen werden aangespoord kazernes te be mannen, voor zo ver dat al niet was gebeurd met het oog op de jaarwisseling. De politie opende al haar bureaus. Ook gingen in een aantal plaatsen politiemen sen de straat op om eventuele vragen om hulp via de commu nicatiesystemen van de politie door te geven. De bedoelingen van deze onge wone activiteit kwamen niet al tijd even goed door. Zo ging bur gemeester J. Asselbergs van Schouwen-Duiveland trouw hartig naar het gemeentehuis in Zierikzee om zich bij de noodte- lefoon te posteren, maar omdat hem er niet bij was verteld dat hij als aanspreekpunt voor hulp zoekende burgers moest funge ren, deed hij de deur achter zich op slot. De oproep de brand weerkazernes te bemannen, be reikte de brandweer van Schou wen-Duiveland niet. Daardoor konden eventuele hulpzoekers maar in twee kazernes terecht: in Bruinisse waar de brandweer in actie moest komen bij jeugds oos De Pul en in Oosterland. Een woordvoerster van KPN deed de slechte bereikbaarheid van de hulpdiensten af door te verwijzen naar de filevorming op het netwerk in de nieuw jaarsnacht. Hoe het kwam dat 0900-8844 al slecht bereikbaar was op een tijdstip waarin de massale telefonische nieuw jaarswensen doorgaans nog niet op gang zijn gekomen, kon ze niet zeggen. Het probleem met de bereikbaarheid van 112 lag volgens haar aan de 112-centra- Ie in Middelburg, die niet auto matisch overschakelde. Grondig Burgemeester K. Schouwenaar van Middelburg - hij is ook korpsbeheerder van de politie in Zeeland - neemt niet zonder meer genoegen met deze uitleg. „Er moet maar eens grondig worden uitgezocht wat er is misgegaan. Het kan toch niet zo zijn dat de politie en het alarm nummer niet bereikbaar zijn wanneer in de nieuwjaarsnacht een paar sms-jes worden ver stuurd. Het is de verantwoorde lijkheid van KPN om vooraf maatregelen te treffen om te voorkomen dat het alarmnum mer plat gaat." De problemen waren tegen drie uur verholpen. De slechte be reikbaarheid van de hulpdien sten heeft volgens de Goese brandweercommandant P van Dijk geen rol gespeeld bij de melding van de grote brand in het scholencomplex annex wijkcentrum in de Goese Pol der. Het vuur verspreidde zich razendsnel via de dakconstructie. foto Dirk-Jan Gjeltema (Ac lertentie) SALE start vandaag. Kom nu! L1 KEftl Inter IKEA Systems B V 2002 WWW.IKEA.nl door Steffan ter Maat GOES - Brandweer en politie houden er ernstig rekening mee dat de brand in het scholen- en wijkgebouwcomplex De Spinne in de Goese Polder is aangesto ken. De brand ontstond in de centrale hal van de Holtkamp- school. Brandweerofficier van dienst, P. van Dijk, liet weten dat hier bij de toegangsdeur een ingeslagen ruit is aangetroffen. Een definitief uitsluitsel over het ontstaan van de brand, die voor miljoenen euro's schade heeft aangericht, kan pas wor den gegeven na onderzoek van de technische recherche. Advertentie De Goese brandweer had tij dens de jaarwisseling twee voertuigen met bemanningen klaar om uit te rukken. Van Dijk: „We waren net bezig die wagens erop uit te sturen om wat vreugdevuren te blussen. Een ervan was juist in de rich ting van de Goese Polder ver trokken toen de melding van de brand in De Spinne binnen kwam." Nadat Van Dijk zelf bij De Spin ne was aangekomen, gaf hij al snel het alarm 'zeer grote brand'. Binnen een uur was een volledig brandweercompagnie in touw. Die bestond uit twee pelotons van elk vier bluswa- gens en ondersteunend materi eel, een communicatiepost en verschillende andere hulpverle ningsdiensten. Tien brandweer korpsen uit andere plaatsen in Midden-Zeeland werden opge roepen om assistentie te verle nen. Ondanks de inzet van zo'n tach tig mensen was de brand pas om zes uur in de nieuwjaarsmorgen onder controle. „Het vuur kon zich gemakkelijk verspreiden via het dak. Dit is een soort sandwichconstructie met aan de onderkant hout, vervolgens een loze ruimte en dan het sys teemplafond. We konden aan de onder- en bovenkant blussen, maar niet ertussen en daar ver spreidde het vuur zich", legde Van Dijk uit De aangrenzende gymzaal van het complex kon, op wat water schade na, wel gespaard wor den. De brandweer slaagde daarin door een stalen balk tus sen de zaal en het wijkgebouw door te slijpen. Zo kon worden voorkomen dat het vuur zich verder een weg baande Nadat de brand onder controle was, werden de brandweerlie den afgelost die van begin af aan in actie waren geweest. Veertig verse brandweermannen, onder meer uit Zierikzee en Vlissin- gen, assisteerden bij het nablus sen. Dit werk duurde nog tot on geveer 's middags half drie. Bij de brand en het bestrijden ervan vielen geen gewonden. Wel was er preventief een ambu lance aanwezig. Ook kwam er assistentie van een eenheid van Advertentie bedankt alle relaties voor het genoten vertrouwen in het afgelopen jaar, en wenst ieder een VOORSPOEDIG MOOI WEER GOES, 0U3-21S395, OOSTBURG. 0117 452279, RENESSE, 0111-461031 Stanleyweg 8, 4462 GN Goes TelefoonjOl 1 3 230 230 van onze redactie buitenland moet de EU klaar zijn met haar werkdat onder meer bestaat uit het inzetten van 500 agenten bij plaatselijke politieteams. De hoogste internationale ver tegenwoordiger in Bosnië, Ash- down, zei gisteren in zijn nieuw jaarstoespraak dat Bosnische politici werk moeten maken van economische hervormingen en versnelde privatisering. Ash- down is bevoegd om wetten in te voeren, maar laat meestal plaatselijke politici zelf maat regelen nemen. AP Advertentie SARAJEVO - De vlag van de EU wappert sinds gisteren in Bos nië ten teken van de overname van de activiteiten van de VN- vredesmacht die er tien jaar heeft gewerkt. Tegelijkertijd droegen troepen van SFOR de luchthaven van Sarajevo over aan de Bosnische autoriteiten. Het VN-mandaat wordt voort gezet door de EU. De plaatselij ke politiemacht moet hervormd en begeleid worden Tegen 2005 Wij wensen u een voorspoedig en gezond nieuwjaar! Glashandel MELIESTE Livingstoneweg 20, GOES. Tel. (0113) 227854 2003 wordt fantastisch! Het eilandje Tikopia in de Stille Oceaan is zaterdag zwaar ge troffen door de wervelstorm Zoe. De bemanning van een Au stralisch verkenningsvliegtuig heeft dat gisteren pas kunnen vaststellen. Het contact met het eiland was sinds zaterdag verbroken. De haven van Antwerpen heeft in 2002 een recordoverslag van bijna 131 miljoen ton geboekt. Met name het containervervoer nam toe, ondanks de stagnerende j economie. Tijdens de nieuwjaarswedstrijden schansspringen in Gar- misch-Partenkirchen is een eind gekomen aan de zegereeks van Sven Hannawald. De Duitser die de vijf voorgaande wed strijden van de Vierschansentoernee gewonnen had, kwam voor eigen publiek ten val. Hannawald kwam er met wat blauwe plekken vanaf. varia: 2; binnenland: 3; feiten en meningen: 4; buitenland: 5; economie: 7; radio en televisie: 8; zeeland: 11, 13, 15 en 17: sport: 21 en 23 tien politiemensen die klaar waren met hun werk in de nieuwjaarsnacht op Walcheren en terugreden naar Zeeuws- Vlaanderen en de Oosterschel- deregio. Ze zorgden voor afzet ting van de omgeving en bleven paraat voor eventuele escala ties. Asbest De twee scholen en het wijkge bouw zijn tussen 1976 en 1978 in gebruik genomen. In de kap van de grote zaal van het wijkge bouw en in het ketelhuis van de verwarmingsinstallatie is as best verwerkt, 's Nachts werden er al metingen verricht om na te gaan of deze en mogelijke ande re gevaarlijke stoffen zich ver spreidden. Overdag is de omgeving van De Spinne op eventuele asbestdeel- tjes onderzocht. Vastgesteld is dat alleen in de puinhopen van het complex asbest is te vinden Mede daarom zijn in de loop van de dag hekken om het verwoeste gebouw geplaatst. De politie en een beveiligingsdienst zien erop toe dat niemans het terrein be treedt. pagina 11: onderdak voor scholen gezocht van onze redactie buitenland LONDEN - De regering in Lon den overwoog in 1972 de ge dwongen verplaatsing van hon derdduizenden mensen in Noord-Ierland om een eind te maken aan het bloedige conflict daar. Dit blijkt uit geheime do cumenten die gisteren zijn vrij gegeven. In het kader van het plan had den meer dan 300.000 rooms- katholieken gedwongen moeten verhuizen naar een gebied dat het Verenigd Koninkrijk vervol gens zou afstaan aan de Ierse Republiek Zo'n200.000 protes tanten zouden dan dat gebied hebben moeten verlaten. Uit voering van het plan zou 'vast beradenheid bij het gebruik van geweld' vereisen. De optie van een massale 'religi euze zuivering' wordt in het tot nu toe geheime regeringsdocu ment omschreven als plan B, voor het geval dat de massale i n- zet van Britse militairen niet tot pacificatie van het eilanddeel zou leiden. Het nooit uitgevoerde plan werd in juli 1972 aan de Britse rege ring overhandigd, twee dagen na een serie bloedige aanslagen in Belfast waarbij elf doden en meer dan tweehonderd gewon den vielen. Het Ierse Republi keinse Leger (IRA) reageerde daarmee op Bloody Sunday (Bloedige Zondag), 30 januari 1972. Het Britse leger schoot toen tijdens een betoging veer tien ongewapende rooms-ka- tholieken dood. De aanwezigheid van protes tanten in Noord-Ierland is het gevolg van eeuwenlange Engel se bezetting. AFP/ANP (Advertentie) voorletters straat postcode: plaats: telefoon e-mail Voor automatische incasso stem ik toe in afschrijving van mijn (post)bankrekening- nummer: I T noteert u mij voor een proefabonnement van 6 weken voor 16.-. Ik geef daarbij éénmalig toestemming voor auto matische incasso van onder staand rekeningnummer (proef geldt eenmalig bin nen zes maanden) noteert u mij voor een abonnement. De eerste twee weken ontvang ik de krant gratis. Daarna wil ik betalen: per maand met automatische incasso 20.50) per kwartaal met automatische incasso 55,10). per jaar met automatische incasso 209,90) Stuur deze bon naar PZC, afdeling lezersservice Antwoordnummer 112 4800 VB Breda (postzegel niet nodig)

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 1