Domburgse bibliotheek houdt vol Een goed begin van 2003 PZC ARIRQSE: 5 grote misverstanden Nierpatiënte Hester Landa wacht op niertransplantatie Q Ja, ik collecteer! "Ik collecteer voor de Hersenstichting Nederland en het N Kleine boekenuitleen bestaat honderd jaar Meld u aan als collectant of organisator: (030) 297 11 97 I4i Londen* 89 Edinburgh €99 Birmingham €109 Manchester €109 Nice €109 Parijs €109 Barcelona €139 Berlijn €149 Zürich €149 Madrid €159 Athene €199 Cardiff €199 Kopenhagen €199 Lissabon €199 Milaan €199 Norwich €199 Praag €199 Teesside €199 Wenen €199 Bologna €229 Turijn €229 maart 2003- Betrouwbaar KLM donderdag 2 januari 2003 door Miriam van den Broek DOMBURG - Het gebouwtje aan de Weststraat in Doniburgis naar schatting vijf bij vijf meter groot. Binnen staan twee tafels en langs de wanden staan vanaf de grond tot aan het plafond duizenden boeken. Het interi eur stamt uit de jaren twintig van de vorige eeuw. „Maar we hebben hier het nieuwste van het nieuwste aan boeken." Bibliotheek van de Volksbond tegen Drankmisbruik. Zo heet bibliotheek die dit jaar honderd jaar bestaat officieel. Het ge deelte 'tegen Drankmisbruik' wordt de laatste jaren weggela ten. „Dat is uit de tijd", zegt J. Vaandrager, de voorzitster van de bibliotheek, Het begon in 1902 toen de Maat schappij tot 't Nut van het Alge meen een bibliotheek oprichtte in het Domburgse gemeente huis. Al snel hadden de inwo ners het gezien. Er werden geen nieuwe boeken aangeschaft. De interesse van de bezoekers nam af en de bibliotheek werd geslo ten, maar niet voor lang. In 1904 werd er een regionale afdeling opgericht van de Volksbond te gen Drankmisbruik. „In die pe riode werd er in het hele land, ook in Domburg, veel gedron ken", vertelt secretaris J. Kampman. „De Volksbond had tot doel het drankgebruik terug te dringen door, in dit geval, mensen aan het lezen te krij gen." De bibliotheek zat eerst in het zogenoemde Koffiehuis van Bommeljé. Daarna verhuisde ze naar de woning van een onder wijzer. De boeken stonden daar in kasten in de gang en in de keuken. Al snel werd de ruimte te klein. In 1926 stelde een be woonster van de Weststraat een gedeelte van haar tuin beschik baar zodat daar een gebouwtje kon worden neergezet. „Erwerd toen in het Badpaviljoen een ba zaar gehouden om geld in te za melen voor de bouw", zegt Kampman. „De opbrengst was 1100 gulden. Samen met een bijdrage van de Volksbond kon het huidige pandje gebouwd Voorzitter J. Vaandrager voor de bibliotheek in Domburg worden." Tien jaar geleden werd de Volksbond opgeheven en sloot in Den Haag de voor laatste Volksbond-bibliotheek. Er werd in Domburg een stich ting opgericht om deze biblio theek te hpuden Het is nu nog de enige Volksbond-bibliotheek in Nederland. Kapitaaltje Met het opheffen van de bond, verdween de jaarlijkse bijdrage van tweeduizend gulden. „Ge lukkig hadden we nog een klein kapitaaltje waarmee we voorlo pig verder konden. Maar toen de gemeente Domburg opging in de gemeente Veere, en ook nog eens haar subsidie van tweedui zend gulden halveerde, kwamen we echt in de problemen", ver telt Kampman. Er werd een noodbrief gestuurd naar alle inwoners van Dom burg. „Daar kwamen enorm veel reacties op", herinnert Vaandrager zich. „Iedereen vond dat de bibliotheek moest blijven. Er kwamen spontaan giften binnen." Maar daarmee waren ze er nog niet. „De ge meente verlaagde de subsidie opnieuw en heeft laten weten dat we straks helemaal niks meer krijgen. Ik ben toen op zoek gegaan naar sponsors", zegt Kampman. Om een deel van de sponsors tegemoet te ko men, heeft hij aan de gevel van de bibliotheek bordjes opge hangen. Toch zoekt de stichting nog meer donateurs. „We geven jaarlijks zevenduizend gulden uit aan nieuwe boeken. Dat is nodig, want het aantal bezoe kers groeit nog steeds. Zodra we geen nieuwe boeken kunnen aanschaffen, houdt de biblio theek op te bestaan." Dat het zo goed loopt in Dom burg, komt volgens Vaandrager doordat de bibliotheek een be langrijke sociale functie heeft gekregen. „Onze beheerster, Plonie Provoost, werkt hier al 41 jaar. Als mensen om een leuk boek vragen voor 'tante Ma- rietje', weet zij uit haar hoofd welke boeken die persoon nog niet gelezen heeft. De bibliotheek is iedere donder dagavond geopend van zeven tot acht uur. „De ene keer ko men er vijfentwintig bezoekers, de andere keer - vooral in de zo mer - een stuk of veertig", ver telt Vaandrager. „En ze komen hier van alle leeftijden. We heb ben een afdeling jeugdboeken, we hebben boeken die jongeren foto Ruben Oreel van de middelbare school ver plicht moeten lezen en we heb ben tal van andere boeken voor volwassenen." Streekroman Het meest gelezen genre in Domburg is de streekroman. Waardoor dat komt, is niet be kend. De festiviteiten rond het hon derdjarig bestaan van de biblio theek worden volgend jaar ge houden. „We wisten niet goed of we het in 2002 of in 2004 moes ten doen. Dan maar er tussen in", zegt Kampman. Een pro gramma is nog niet gemaakt. Loop ook warm voor de Nationale Collecte Hersenziekten Psychische Ziekten! Bel ons en meld u aan als collectant of organisator, leder uurtje helpt! Onze collecteweek is van 16 t/m 22 februari 2003. Meer informatie: www.nfgv.nl en www.hersenstichting.nl Van alle reumatische aandoe ningen komt artrose het meest voor. Het is een gewrichts ziekte, die ons kraakbeen aan tast. Minstens 650.000 men sen, oud en jong, hebben deze vaak zeer pijnlijke aandoening. Misverstand 1: artrose is een ouderdomsziekte Fout! Artrose kan zich op elke leeftijd voordoen. De kans op deze aandoening is wel groter naarmate men ouder wordt. Misverstand 2: artrose is slijtage Artrose is geen slijtage, maar een reumatische aandoening. De kwaliteit van het ge wrichtskraakbeen neemt gelei delijk af. Tenslotte kan het kraakbeen geheel of gedeel telijk verdwijnen. Misverstand 3: artrose is niet te behandelen Artrose is nog niet te genezen, maar behandelingen zijn zin vol. Er zijn medicijnen tegen pijn en ontstekingen. Er is oefentherapie, in het uiterste geval een operatieve ingreep. Misverstand 4: artrose is chronische gewrichtsreuma Chronische gewrichtsreuma of tewel reumatoïde artritis (RA) is weliswaar ook een aandoe ning van de gewrichten, maar kent een heel ander ziektever loop dan artrose. Bij artrose gaat de kwaliteit van het kraak been achteruit, bij reumatoïde artritis is er sprake van ge wrichtsontsteking. Misverstand 5: gewrichten slijten door bewegen Onjuist. Bewegen is juist noodzakelijk om gewrichten soepel te houden. Fietsen, zwemmen, wandelen, ook al gaat het maar om kleine afstanden, kunnen bijdragen tot vermindering van klachten. Wilt u meer weten over artro se? Neem dan contact op met de Reumalijn. Zie hieronder. Nationaal Reumafonds Voor vragen over (leven met) reuma: De Nationale Reumalijn 0900 - 2030300 (€0.10 pm) www.reumafonds.nl Giro 324 Bij meer dan 40.000 Nederlanders werken de nieren slecht en bij dui zenden patiënten helemaal niet. Zij moeten, om in leven te blijven, dia- lyseren: een intensieve en belas tende behandeling. Elk jaar weer komen er ruim 1.400 dialysepa tiënten bij die deze zware behan deling moeten ondergaan. Veel van deze patiënten wachten op een niertransplantatie. Maar, de gemiddelde wachttijd voor een niertransplantatie is op dit mo ment vier jaar. Hester Landa (23) kan erover mee praten Vijf jaar geleden werd ze nier patiënt. Drie keer per week sporten, uitgaan: het zit er allemaal niet meer in. Maar Hester bruist nog steeds van de energie en werkt vijftien uur per week als managementassistente. "Ook bezoek ik middelbare scholen om voorlichting te geven over orgaan donatie. Hoewel ook ik op de wacht lijst sta, doe ik dit werk niet voor me zelf. We kunnen toch niet accepteren dat er jaarlijks honderden mensen onnodig overlijden!" Relativeren "Na vijf jaar ben ik inmiddels aardig NIERSTICHTING gewend aan mijn ziekte. Als je je niet precies aan de regels houdt wordt je teruggefloten door je lichaam. Zo simpel is dat. Voordat ik deze ziekte had, sporite ik drie keer per week. Nu moet ik iedere week kiezen of ik wil sporten of liever naar een verjaardag ga of iets anders sociaals doe. Wel wil ik later heel graag kinderen Maar daarvoor moet je getransplanteerd zijn." Steun de Nierstichting De Nierstichting zet zich in voor nier patiënten. Zo werkt de Nierstichting aan uitbreiding van het aantal nier transplantaties en geeft uitleg over het belang van orgaandonatie. De Nierstichting financiert ook veel we tenschappelijk onderzoek ter verbe tering van de behandeling en het voorkómen van nierziekten. Daar naast geeft de Nierstichting individu ele hulp aan nierpatiënten en steunt projecten die daaraan bijdragen. De Nierstichting kan haar werk doen dankzij donateurs, collectanten en andere sympathisanten. Iedere bij drage in de vorm van een financiële gift of activiteit voor de Nierstichting is daarom van harte welkom. Nierstichting Nederland Gratis informatielijn nierziekten: 0800 - 388 00 00 Internet: www.nierstichting.nl Giro 88.000, Bussum Dat moet toch kunnen? Enkele uurtjes actief voor de Nationale Collecte Hersenziekten Psychische Ziekten' Bel ons nu. Alle beetjes helpen! Onze collecteweek is van 16 t/m 22 februari 2003. Meer informatie: www.nfgv.nl en www.hersenstichting.nl Meld u aan als collectant of organisator: (030) 297 11 97 TA .CJ. Ook vanaf Rotterdam, Eindhoven en Maastricht. Ook vanaf Eindhoven. Boeken tot en met 31 januari 2003. ^Kuyija Reizen vanaf 6 januari t/m 31 Bovengenoemde retourtarieven zijn vanaf, exclusief luchthavenbelasting en andere toeslagen. Beschikbaarheid op basis van capaciteit. Alle vluchten worden uitgevoerd door KLM en deelnemende partners. Op vertoon van uw KLM-ticket gratis met NS naar en van Schiphol. Vanaf Eindhoven en Maastricht voordelig naar Schiphol met KLM exel. Voor deze aanbiedingen gelden specjfieke boekingsvoorwaarden. De Algemene Vervoersvoorwaarden van KLM zijn van toepassing. Kijk hiervoor op www.klm.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 14