PZC Scholen zoeken noodbehuizing 11 Politie houdt het leuk in Arnemuiden Gimbrèré Walcheren heeft rustige jaarwisseling Buurt ontzet over verwoesting scholen GEHELE WINTERCOLLECTIE 50 7O-K0RTING Rookbom zorgt voor opschudding in Bruinisser jeugdsoos Goes hoopt eind volgende week 400 scholieren onderdak te hebben Wateroverlast neemt af in Sint Annaland Vernieling bushokje Jongen gooit ei tegen politieauto zeeuwse almanak Ontwapend WALCHEREN donderdag 2 januari 2003 door Ben Jansen GOES - De komende dagen moet duidelijk worden waar de door de brand in de Goese Pol der dakloos geworden klassen van de basisscholen Holtkainp en het Noorderlicht tijdelijk kunnen worden ondergebracht. Beide scholen hadden acht lo kalen in het Spinne-complex. Er moet vervangende ruimte, meubilair en lesmateriaal voor ongeveer vierhonderd leerlin gen worden gevonden. SINT ANNALAND - De water overlast in Sint Annaland lijkt enigszins voorbij. Er dreigde te veel polderwater in het dorp te lopen en er werd een noodplan in werking gesteld. De brandweer pompte van maandag op dinsdag tot diep in de nacht met drie pompen het water weg. Daarna was de situ atie redelijk onder controle. In Sint Annaland viel gemid deld niet veel meer regen dan in de andere plaatsen op Tholen, maar het zijn een aantal zeer laaggelegen punten in het dorp die de wateroverlast niet aan kunnen. Volgens J. Schipper, afdelings hoofd beheer en onderhoud oppervlaktewater van het Wa terschap, wordt de situatie ge leidelijk aan overal beter. Gisteren viel er op de meeste plaatsen zo'n tien millimeter re gen en dat veroorzaakte verder geen problemen. De gemalen draaien wel op volle sterkte, maar er lijkt voorlopig in ieder geval geen sprake meer van noodplannen. Schipper ver wacht niet dat de wateroverlast veel materiële schade heeft op geleverd: ,,Ik heb niet gehoord dat er huizen zijn ondergelopen, dus in zoverre valt mee." uit de kookboeken van Two Fat Ladies kruidenbouillon en kaas taart (vegetarisch) of pikan te kip en chocoladetaart voor 11,50 - of 9,00 (vegetarisch menu) zaterdag 4 januari 15.00-16.30 uur de Franse gitarist Laurent Marty zondag 5 januari 13.00- 17.00 Vertegenwoordigers van de ge meente Goes en beide scholen proberen vóór eind volgende week ergens in de stad voorlopi ge huisvesting te regelen. Het is de bedoeling dat binnen twee tot drie maanden in of aan de rand van de Goese Polder een of twee complexen noodlokalen verrijzen om de periode te over bruggen tot de nieuwe definitie ve behuizing gereed is. De protestants-christelijke ba sisschool het Noorderlicht om vat acht groepen. Zes lokalen zijn volledig uitgebrand, in de twee andere is sprake van ern stige rook- en waterschade. Daar kan mogelijk nog wat ma teriaal uit worden gered. Direc teur A. van Reenen van het Noorderlicht las de verwoesting van zijn school gistermorgen op teletekst. Hij had de jaarwisse ling buiten de provincie doorge bracht en keerde na het verne men van het onheil spoorslags terug. „Wanneer je dan voor de puinhopen staat, komt de klap pas echt aan", zegt hij. Van Ree nen had geen gelegenheid lang te verwijlen bij de resten van zijn school. Er moest meteen worden vergaderd. Pas gister avond had hij gelegenheid de le den van zijn schoolteam te bel len om hen een bemoedigend woord toe te voegen. Ook kreeg hij veel telefoontjes van collega schooldirecteuren en uitgevers van lesmateriaal die hem steun en hulp toezegden. Vreselijk Directeur J. Willemstein van de katholieke Holtkampschool was in de nieuwjaarsnacht ge tuige van de brand. „Je hoopt dan dat het de brandweer nog zal lukken een deel van de school te sparen, maar uiteinde lijk moet je toezien dat het hele gebouw eraan gaat. Vreselijk." De Holtkampschool telt vijftien groepen. Acht waren in het Spinne-complex onderge bracht, twee in noodlokalen in vijf in de in de buurt gelegen voormalige Mauritsschool. Wil lemstein zei getroffen te zijn door de reacties van leerlingen die gisteren naar hun uitge brande school kwamen kijken „Kinderen willen graag vrij, maar niet op deze manier." In overleg met de gemeente heb ben de beide schoolbesturen be sloten dat de leerlingen van het Noorderlicht en de kinderen van de Holkampschool die hun lokalen in De Spinne hadden, volgende week geen school heb ben. De Holtkampleerlingen in de noodlokalen en in de Mau- rits-locatie gaan vanaf dinsdag weer naar school. Beide scholen houden maandag 's morgens en 's avonds opvang- en informa tiebijeenkomsten voor leerlin gen en ouders. WEMELDINGE - Drie jongens uit de gemeente Kapelle zijn dinsdagmiddag aangehouden voor het vernielen van een bus hokje. De jongens, van 13 tot 15 jaar, vernielden een ruit van een bushokje aan de Prinses Juli- anastraat in Wemeldinge. Het drietal mocht na het afleggen van een verklaring naar huis. KRABBENDIJKE - Een 19-ja- rige man uit Krabbendijke is dinsdagmiddag rond half vier in de Dorpsstraat in zijn woon plaats bekeurd wegens balda digheid. De man gooide een ei tegen een politieauto. Hij kreeg een boete van 70 euro. Advertentie door Steffan ter Maat GOES - Terwijl uit de twee ba sisscholen en wijkcentrum De Spinne in de Goese Polder nog rook kwam, keken veel omwo nenden en ouders met kinderen van de scholen gisteren naar de schade die de grote brand 's nachts aan De Spinne had aan gericht. Er was veel ontzetting en ook werd er veel gespecu leerd over de oorzaak van de brand. M Mosterd woont aan De Spinne en kijkt uit op basis school 't Noorderlicht. Hij was alleen thuis toen hij om onge veer half twee 's nachts de brand ontdekte: „Ik liep naai de keuken en zag hier door het raam dat er achter 't Noorder licht brand was bij de Holt kampschool. Op dat moment zag ik de brandweer arriveren. Daarna ben ik naar buiten ge gaan om de brand van wat dichterbij te bekijken." Volgens Mosterd was er in de buurt niet echt een reden om bang te zijn voor overslaand vuur: „De gebouwen liggen re delijk centraal met aan alle kanten ruimte er omheen. Daarnaast was er ook niet heel veel wind." Vuurwerk Over het ontstaan van de brand weet Mosterd niet veel. Hij heeft alleen van derden ge hoord dat een aantal jongeren een ruit van de Holtkamp school zouden hebben ingesla gen en vervolgens vuurwerk naar binnen hebben gegooid waardoor de brand mogelijk is ontstaan. Vier meisjes uit de buurt - een van tien en drie van twaalf jaar oud - bevestigen dit verhaal. Twee van hen waren gisteren overdag bij de uitgebrande ge bouwen en vertelden wat ze 's nachts gezien hebben en ook tegenover de politie verklaar den. „Het was ongeveer kwart over een. We stonden bij het bruggetje bij de Holtkamp school vuurwerk af te steken. Toen we daar stonden kwam er een groepje van ongeveer tien jongens aanlopen. We kenden ze verder niet. Bij de school bleven ze staan praten en gooi den ze met vuurwerk. Daarna zagen we dat ze een ruit insloe gen en wat naar binnen gooi den. We hebben niet gezien of dat vuurwerk was. Nadat ze dit deden renden ze weg en hebben we ze niet meer gezien. Wakker M. Vooys woont in de Adenau- erstede. Zijn elfjarige dochter Danienca zit in groep zeven van 't Noorderlicht. Vooys en zijn vrouw hadden de brand nog niet direct opgemerkt tot dat om half vijf 's ochtends een omroep wagen langskwam. „Ik werd wakker door de luidspre ker van de wagen. Het was de mededeling dat we ramen en deuren gesloten moesten hou den in verband met de ver spreiding van roet en rook. On ze dochter is vanochtend zelf al in haar eentje gaan kijken naar wat er is gebeurd. Er lagen nog wat kleine spulletjes van haar in het lokaal. Dat vond ze ver velend, maar verder is ze er ge lukkig heel nuchter onder en reageert ze heel rustig", vertelt Vooys. De kinderen van het echtpaar Schonewille zitten op de Holt kampschool. De drie kinderen van vier, zes en negen jaar oud hadden het emotioneel erg moeilijk met de brand. „We wonen nog maar net een jaar in Goes en hiervoor woonden we in Enschede"vertelt Henriëtte Schonewille. „We woonden in Enschede redelijk dicht bij de plek van de vuurwerkramp. Dat is een emotionele gebeur tenis die je niet zomaar ver werkt en dat komt nu weer een beetje naar boven." Voor de brandweer was er geen redden aan. foto Dirk-Jan Gjeltema door Ron Magnée ARNEMUIDEN - Twintig dien ders op straat, een burgemeester die continu in Arnemuiden is en een serie speciale verordenin gen. Dat was nodig om het jaar- wisselingsfeest in Arnemuiden rustig te houden. En rustig bleef het. Op oudejaarsdag is het 's mid dags in Arnemuiden al een ge animeerde bedoening. Brom fietsers rijden knetterend met open uitlaat door het dorp. Op de hoek van de Langstraat en de Nieuwstraat heeft zich een groep van enkele tientallen jon geren verzameld. Ze gooien kwistig met knalvuurwerk. Een tweetal agenten staat bij de groep, maakt een praatje met de jeugdigen en kijkt af en toe ge tergd naar het massaal afgesto ken vuurwerk. Her en der staan politiebussen geparkeerd en lopen agenten. Twee motoragenten doorkrui sen continu het dorp op zoek naar eventuele overtredingen. Op hetzelfde moment cirkelt boven Arnemuiden een hel i kop- ter van de politie die de situatie op de grond waarneemt. Na een tijdje keert het weer terug naar de basis. Het is rumoerig in Ar nemuiden, maar grimmig wordt de sfeer niet. Opvallend is dat de jongeren zich louter in het centrum op houden. Aan de rand van het dorp, aan de Derringmoerweg tussen de Doeleweg en de Bot ter, is een stuk weg afgezet. Daar mag legaal een vreugde vuur worden aangestoken. Bo vendien mogen brommers daar harder rijden dan is toegestaan. De politie heeft toegezegd de overtreders niet te zullen beboe ten. De weg is echter totaal ver laten. De dranghekken staan werkeloos aan de kant. Gemeente en politie hebben vooraf strenge regels opgesteld om oud en nieuw in goede banen te leiden. Zo is het tijdens de jaarwisseling in Arnemuiden verboden om met eieren over straat te lopen. Verder mogen er geen autobanden worden ver brand, geldt er een verbod op het drinken van alcohol op straat en wordt er opgetreden tegen te hard rijden met brom mers in het dorp buiten het afge zette stuk weg. Escalatie De regels zijn bedoeld om esca latie van de feestelijkheden te voorkomen. Een jaar eerder liep het in Arnemuiden immers flink uit de hand. Een vreugdevuur van banden beschadigde het station van Arnemuiden en jon geren die met eieren gooiden, zorgden voor nogal wat over last. Burgemeester K. Schouwe- naar nam de kwestie hoog op en reisde de afgelopen maanden een aantal keren naar Arnemui den om met dorpsbewoners te praten. Zo voerde hij gesprek ken met vertegenwoordigers van kerken, scholen, verenigin gen, horeca, ondernemers, politie en Justitie. Dit alles om ongeregeldheden tijdens de jaarwisseling te voorkomen. De aanpak is ook in de eerste uurtjes van het nieuwe jaar te merken. Het is opmerkelijk stil in het centrum van het dorp. Een speciaal opgetrokken feest tent tegenover het station trekt maar weinig bezoekers. En aan de Derringmoerweg is het nog immer woest en ledig. Door de Langstraat lopen verspreid groepjes jongeren. Uitbundig, maar niet agressief. Her en dei- lopen agenten. Tegen tweeën beginnen de eerste groepen zich terug te trekken. Het gaat om le den van een zogenaamde 'vuist bus', agenten die eventuele on geregeldheden de kop in moeten drukken. Tevreden lopen zij te rug naar hun wagens. Tevreden mens Na afloop van de feestelijkhe den kan de balans worden opgemaakt. De politie heeft een aantal meldingen van brand stichting en baldadigheid geno- Advertentie (m.u v mantels jacks) LANGE DELFT 16 MIDDELBURG teerd. maar grote ongeregeldhe den zijn uitgebleven. Ook is niemand betrapt op het gooien van eieren. Burgemeester K. Schouwenaar toont zich een tevreden mens. Hij prijst de Ar- nemuidse gemeenschap voor het ingetogen feest. Schouwe naar vindt het nog te vroeg om de rustige jaarwisseling toe te schrijven aan het nieuwe beleid. In ieder geval is de politie-inzet omvangrijk geweest. Bussen met agenten die af en aan rijden, een helikopter die 's middags de situatie vanuit de lucht waar neemt. En vanaf zeven uur 's ochtends op oudejaarsdag tot acht uur 's ochtends op nieuw jaarsdag continu zo'n twintig politieagenten op straat. Maar rustig bleef het. door Ron Magnée VLISSINGEN - Rustig. Zo om schrijven brandweer en politie de jaarwisseling op Walcheren. Nergens deden zich grote incidenten voor. Wel moesten op tal van plaatsen telefooncel len, bushokjes, containers en prullenbakken het ontgel den. De Stadsgewestelijke brand weer van Vlissingen en Middel burg rukte in totaal 28 keer uit. Meest opvallende brand woed de aan de Brandenburglaan in Middelburg, op oudejaarsdag tegen vier uur 's middags. Oor zaak was een oververhitte pan met oliebollen Alle aanwezigen konden op tijd het pand verla ten. de uitgerukte spuitgasten hadden de keukenbrand snel ondercontrole. Een vijftienjarige jongen uit Middelburg werd half twaalf 's avonds aangehouden. Hij had brand gesticht in een woning aan de Herberdsland in Middel burg door vuurwerk in de brie venbus te gooien. Alleen de hal raakte beschadigd, mede dank zij het snelle handelen van de behulpzame buurman. Rond zeven uur 's ochtends op nieuwjaarsdag werd een 27-ja- rige vrouw uit Middelburg van haar handtas beroofd. Op het Plein 1940 sloeg de onbekende dader toe, stapte in een gereed staande auto en reed weg. In de tas zaten twee mobiele tele foons, een portemonnee met en kele passen. Ruiten Tijdens de jaarwisseling sneu velden in Middelburg op ver schillende plekken ruiten. Net na middernacht werd een tele fooncel op het Hofplein te Mid delburg door vuurwerk opge blazen. Door de klap raakte drie ramen van een nabijgelegen wo ning vernield. Van twee be drijfspanden aan de Johan Wil- hem Thibautstraat werden in totaal zeven ruiten vernield. Ook aan de Korte Geere ging een winkelruit aan diggelen. Er konden geen verdachten wor den aangehouden. In Arnemuiden bleef het rustig. Aan de Korenbloemlaan werd een 23-jarige militair uit Arne muiden aangehouden wegens een poging tot brandstichting. De politie heeft de man overge dragen aan de Koninklijke Ma rechaussee. Verder werd in de Klaproos straat in Arnemuiden een raam van een woning ingegooid. De dader is onbekend. Op nieuw jaarsochtend hield de politie rond half zeven op het station aan de Spoorstraat een acht tienjarige Oost-Souburger aan. Hij had vuurwerk in een kaart jesautomaat gestopt. Koelkast In Vlissingen werd nogal wat straatmeubilair kapotgemaakt. Zo werd een zestienjarige Vlis- singer aangehouden voor het vernielen van een brievenbus Hij had er vuurwerk ingegooid, waardoor de brievenbus ont plofte. Op de hoek van de A. Cuijplaan in Vlissingen moest een koelkast het ontgelden. Het apparaat stond klaar om opge haald te worden door de ge meentereiniging. Onbekenden gooiden vuurwerk in de koel kast. Na de ontploffing lagen de stukken verspreid op straat. Uit een woning aan de V. Quakke- laarstraat in Vlissingen werden tijdens de jaarwisseling twee tassen met persoonlijke papie ren, een sieraad, een munten verzameling en een klein geld bedrag weggenomen. De totale waarde is onbekend. In de gemeente Veere hadden politie en brandweer het in ver gelijking rustig. In totaal rukte de brandweer zeven keer uit. Volgens een woordvoerder ging - het in alle gevallen om het blus- sen van kleine (vreugde)vuren door Marcel Modde ZIERIKZEE - Een rookbom heeft in de nieuwjaarsnacht voor opschudding gezorgd in het Bruinisser jongerencentrum De Pul. Drie bezoekers liepen ademhalingsproblemen op. Twee van hen moesten met am bulances voor behandeling naar het ziekenhuis worden ge bracht. De soos is korte tijd ont ruimd geweest en moest door de brandweer worden 'schoonge- blazen'. Op het moment dat de rookbom afging, waren er volgens be stuurslid F. Roukema zo'n hon derdvijftig mensen aanwezig. In de grote zaal ontstond in zeer korte tijd een heftige rookont wikkeling. De oranje damp ver oorzaakte tranende ogen en benauwdheid. Drie gasten raakten dusdanig in ademnood, dat ze buiten moesten worden behandeld. Twee bezoekers zijn naar het ziekenhuis gebracht voor nade re controle Volgens Roukema maken ze het inmiddels goed. Ondanks dat de rook het zicht op de uitgang van het gebouw ontnam, was de soos binnen tijdsbestek van twee minuten - zonder paniek - ontruimd, con stateerden Roukema en post- commandant J. de Ronde van de plaatselijke brandweer wat dat betreft tevreden. De dader was gisteren nog on bekend Politie en soosbestuur gaan de komende dagen getui gen horen die mogelijk hebben gezien wie de rookpot binnen heeft neergezet. Een tweede, vol exemplaar werd in de bosjes bij De Pul aangetroffen. In beide gevallen gaat om een nood signaal dat op open zee wordt gebruikt Onduidelijk nog is of inademing van de oranje rook schadelijke gevolgen heeft voor de gezond heid. Bezoekers van de soos klaagden over een pijnlijke prikkeling in de longen en een zere keel. Een aantal was duide lijk emotioneel aangedaan. „Ik had het écht even flink be nauwd", vertelt Johan van der Made uit Nieuwerkerk, nadat hij een paar slokken water en frisse lucht weer wat op verhaal was gekomen. „Dat spul snijdt gelijk je adem af, zo voelde het. Binnen enkele seconden was de hele zaal één dikke oranje de ken, ik zag geen hand voor ogen meer. Het was ook zo leeg hier. Dat is misschien maar goed ook!" In een tijdsbestek van tien mi nuten had de brandweer de Pul rookvrij gemaakt en mocht ie dereen weer naar binnen. Rond half drie was de situatie weer genormaliseerd. De alarmering verliep, ondanks de storing van het telefoonnet, zonder proble men, aldus De Ronde. Bestuur en brandweer staan direct met elkaar in verbinding via mobie le nummers Ook worden jaar lijks met de hulpdiensten en de gemeente duidelijke afspraken gemaakt over het optreden in geval van calamiteiten. Roukema betreurt de opschud ding die zo rond het jongeren centrum is ontstaan Hij gaat er vanuit dat het om een 'uit de hand gelopen geintje is'. Burgemeester K. Schouwenaar in gesprek met Arnemuidse jongeren. foto Ruben Oreel Wereldleiders bezigen oor logstaal. Maar wat ons be treft wordt het een vredig nieuw jaar. Te beginnen in Zeeuws-Vlaanderen. Nu daar, per 1 januari, drie nieu we gemeenten de scepter zwaaien, zijn oude strijdbij len begraven. Het nieuwe Hulst heeft met eens een ge meentewapen, noch een vlag waarmee de vijand schrik kan worden aangejaagd. Keizerskronen en leeuwen- klauwen, in het nieuwe Hulst gelden ze niet meer. Vervan gende symboliek die van eni ge trots of strijdbaarheid zou kunnen getuigen, bleef ach terwege. De bestuurders hadden wel wat anders aan hun hoofd. Met als gevolg dat Hulst ont- wapendhet nieuwe jaar is in gerold. Nu de rest van de we reld nog.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 11