PZC 015 dinsdag 31 december 2002 Twee gebeurte nissen in 2002 zijn mede bepalend voor de inrichting van Zeeland op lange termijn. De tunnelboor Neeltje Suzanna bereikt Zuid-Beveland, ter wijl Provinciale Staten besluiten tot de aanleg van de Westerschelde Con tainer Terminal. Op sportief gebied boeken Mar j orie van de Bunt en Richard Slabbekoorn aan sprekende succes sen. Mevrouw Balkenende feliciteert op de avond van zes mei haar zoon met diens verkiezingsoverwinning. Jan Peter Balkende wordt de eerste minister-president van Zeeuwse afkomst sinds 1874. Zijn kabinet houdt het nog geen honderd dagen uit als gevolg van de ruzies binnen de LPF. foto Ed Oudenaarden/ANP Kunstenaar Gust Romijn brengt de vex-woestende kracht van de zee in beeld in een wa tersnoodmonument bij Ouwer- kerk. Stalen golven doorklieven de muur; de eenvoud, herken baarheid en toegankelijkheid geven voor de gemeente Schou- wen-Duiveland de doorslag bij de keuze voor het ontwerp. Het kunstwerk zal officieel worden onthuld op 1 februari 2003, vijf tig jaar na de rampnacht. foto Dirk-Jan Gjeltema Oud-commissaris van de konin gin C. Boertien overlijdt op 30 mei op 74-jarige leeftijd in het ziekenhuis Walcheren. Boertien was van 1975 tot zijn pensione ring in 1992 de vertegenwoordi ger van de Kroon en voorzitter van de Staten van Zeeland. foto Lex de Meester Wielrenner Richard Slabbekoorn breekt door in Olympia's Ronde. De 21-jarige Kapellenaar rijdt vier dagen in de oranje leiderstrui en wint de etappe van Rockanje naar Ossendi'echt, Door een iets min der goede klassering in de tijdrit eindigt Slabbekoorn uiteindelijk als zesde. foto Robert van den Berge Afspraak is afspraak, vindt SP-Kamerlid Krista van Velzen. Jaren geleden besloot de Tweede Kamer dat de kerncentrale in Borssele in 2003 zou worden gesloten. Maar na de vei'kiezingen krijgen andere partijen een meerderheid in de Kamer en die willen de atoomfa- briek juist open houden. Van Velzen zet de eis tot sluiting kracht bij door samen met enkele andere SP-leden een van de toegangspoor ten van de kerncentrale koite tijd te blokkeren. Tevergeefs: zelfs de rechter vindt dat de toenmalige afspraken tussen Rijk en kerncen trale niet waterdicht genoeg zijn om de fabriek te sluiten. foto Mechteld Jansen De 33-jarige Marjorie van de Bunt uit Terneuzen is de succesvolste Nederlandse deelnemer aan de Paralympics. Ze wint maar liefst vier medailles: één gouden op de biatlon en drie zilveren bi] het langlaufen. Na thuiskomst wordt ze benoemd tot Ridder in de orde van de Ne derlandse Leeuw; ook wordt ze verkozen tot Zeeuwse sporter van het j aar in de categorie aangepast sporten en ontvangt ze de Zeeuwse Life Time Award. Terneuzen haalt Van de Bunt feestelijk in, met veel loftuitingen en een rondrit in een open auto. foto Charles Strijd Nelson Mandela ontvangt in juni de Four Freedoms Award voor zijn niet aflatende strijd tegen onderdrukking. De voormalige president van Zuid-Afrika krijgt de onderscheiding uitgereikt in Middel burg. In zijn toespraak waarschuwt hij tegen de opkomst van vreemdelingenhaat. Prins Willem-Alexander rijdt Mandela in een golfkarretje de laatste meters doör Middelburg. foto Lex de Meester De zwaarste storm in twaalf jaar raast eind oktober over Nederland. Twee Belgische sportduikers over- lijden aan onderkoeling, nadat ze in de Oosterschelde zijn afgedreven. De wind met een kracht van tien op de schaal van Beauf ox*t richt veel schade aan in ZeelandOntwortelde bomen alomhier en daar wor den complete daken losgerukt. De Vlissingse boulevard wordt afgesloten voor het publiek, maar op de Brouwersdam gaat een meisje toch even de strijd aan met de wind. foto Dirk-Jan Gjeltema Het historische moment is daar: eind januari voltooit tunnelboor Neeltje Suzanna de ondergrondse réis van Zeeuws-Vlaandei'en naar de Bevelanden. Zeventig jaar lang is er geijverd voor een vaste oeverver binding. Enkele dagen na de aankomst van Neeltje Suzanna wordt burgemeester Barbé van Terneuzen feestelijk in Ellewoutsdijk onthaald; hij maakt als eerste Zeeuws-Vlaming de tocht naar de Bevelan-. den, zonder dat er een boot aan te pas komt. foto Dirk-Jan Gjeltema Een uitslaande brand legt eind augustus het complete Deltapavilj oen van Waterland Neeltj e Jans in de as. Ratten hebben in de keuken aan stroomkabels geknaagd, waarna isolatiemateriaal begint te smeu len. Nog terwijl de brandweerlieden staan te blussen, kondigt directeur A. van der Hoef al aan dat de entree van het attractiepark zo snel mogelijk wordt herbouwd. De vernieuwingsplannen lagen toch al klaar; naar verwachting begint de bouw van het nieuwe paviljoen in januari foto Mechteld Jansen

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 77