Race om stoeltje nadert eind PZC Ik ben een goede kandidaat voor de titel VS verslaan debutant Oezbekistan Barbara de Loor met pijnstillers naar EK 20 Schalken verlaat toernooi in India met polsblessure Nesselande verliest finale Vanavond hoort Albers of hij bij Minardi in Formule 1 mag rijden Sociedad zit maand zonder Aionso Vroemen en Poelman beste atleten Weer zege voor De Clercq Die Haghe wint Korfbal Challenge Pevenage verlaat Telekom Ziege voor lange tijd uitgeschakeld Nederlandse winnaar van Basketball Week Nieuwjaarsboodschap Bar^a aan boze fans: bewaar de eenheid dinsdag 31 december 2002 CHENNAI - Sjeng Schalken heeft zich gisteren met een pols blessure teruggetrokken uit het tennistoernooi in Cliennai. De Limburger zou op de eerste dag in het dubbel met John van Lot- tum aantreden tegen het Tsje chische duo Pala en Vizner. In het enkeltoernooi was de als derde gerangschikte Schalken gekoppeld aan de Spanjaard Balcells. 'Lucky Loser' Noam Okum (Israël) neemt zijn plaats Schalken heeft direct het vlieg tuig naar Nederland gepakt Hij wil zich zo snel mogelijk door zijn fysiotherapeut Andre van Alphen laten behandelen. „We zullen bekijken hoe ernstig de blessure is en hoe we het aan moeten pakken", aldus Van Al phen. ,,Het zou kunnen zijn dat er een botje scheef zit. Als het nodig is, zullen we direct een scan laten maken. Maar hope lijk kan hijals voorbereiding op de Australian Open, op tijd weer naar Auckland vertrekken." Schalken kreeg zaterdag tijdens de training plotseling last van de pols. De fysiotherapeut van het toernooi in Chennai slaagde er niet in het probleem te verhel pen. Schalken besloot daarop terug te keren naar Nederland. „Hij kon zijn i-acket nauwelijks vasthouden, dus er zat niet veel anders op. Bovendien wil hij met het oog op de aanstaande Australian Open geen risico ne men." ANP MAASEIK - De volleyballers van Ortec.Nesselande zijn bij het toernooi om de Fortis Cup niet tot een nieuwe stunt in staat geweest. De Rotterdammers versloegen gastheer Noliko Maaseik zon dag weliswaar verrassend met 2-1, vooral door uitstekend werk van voormalig internatio nal Martijn Dieleman, maar gis teren in de finale lukte dat niet nog eens. De Belgische kampioen was al leen in de tweede set niet opper machtig: 3-0 (25-16 29-27 25-19 ANP van onze sportredactie BREDA - De race tussen Chris tian Albers en Jos Verstappen om de laatste plaats in de For mule 1 nadert zijn ontknoping. Beide Nederlandse autocou reurs vechten om een zitje bij Minardi. Albers heeft zijn spon sorbudget van 3 miljoen dollar rond en hoort voor vanavond twaalf uur van teambaas Paul Stoddart of hij de gelukkige is. Manager Lodewijk Varossieau denkt dat de kans fifty-fifty is dat Albers in 2003 zijn debuut maakt in de Formule 1. „Het budget is rond, maar er is een kink in de kabel gekomen. Stod dart wil dat we 40 procent van het sponsorgeld nu al betalen." Minardi presenteerde twee we ken geleden de Brit Justin Wil son als eerste rijder. Albers heeft voor het tweede stoeltje een voorcontract dat tot 31 decem ber loopt. Het lukte zijn mana gement om voldoende sponsor geld bij Nederlandse bedrijven te vinden. Toch is Albers zijn plaats nog niet zeker. „Stoddart is een kei harde zakenman. Hij wil nu al geld om in de ontwikkeling van de nieuwe wagen te investeren. Onze sponsors willen niet zo veel vooruit betalen, omdat ze bang zijn dat ze bij een faillisse ment van het team hun centen kwijt zijn", aldus Varossieau. De voorman van het communi catiebureau TCC heeft nu een voorstel aan Stoddart gedaan. Aan de kwaliteiten van Albers ligt het niet, denkt hij. „Stod dart wil Chris graag voor drie jaar vastleggen. Hij ziet in hem een toekomstige Formule-1- ster, die niet alleen snel kan rij den maar ook commerciële vaardigheden heeft." Double Dutch Mocht de overeenkomst niet doorgaan, dan geeft Varossieau Jos Verstappen de meeste kans op de plek bij Minardi. De ma nager vindt het nog steeds jam mer dat de Nederlanders niet al lebei bij het team zijn beland. „Zo'n 'double Dutch'-bezetting was mogelijk geweest, maar het Verstappen-kamp wilde dat niet. Op één of andere manier wil Jos niet in een team met Christijan rijden. Andersom is dat absoluut wel het geval." Als Albers van Minardi geen groen licht krijgt, dan rijdt hij komend seizoen weer in het Duits toerwagenkampioen- schap DTM. Hij is ook in beeld voor een baan als test- en reser verijder bij Formule-1-team Jordan. „Ik weet zeker dat hij in 2003 of 2004 Formule 1 gaat rij den", meent Varossieau stellig. Stoddart gaf bij de presentatie van Wilson toe in zowel Albers als Verstappen geïnteresseerd te zijn. „Ik zou willen dat we drie plekken hadden omdat ik ze graag allebei wil vastleggen, maar waarschijnlijk zal één van beiden het worden", aldus de Australische teambaas. ANP Gianni Romme blaakt vlak voor Europees kampioenschap allround van het vertrouwen door Gijs van Oosten HEERENVEEN - In het begin van 2002 brak Gianni Romme met zijn coach Peter Mueller en aan het einde van het jaar was het ook gedaan met zijn sponsor Spaar Select. Maar al met al is hij er niet langzamer van gaan schaatsen. „Ik ben een goede kandidaat om de Europese titel te pakken." In het restaurant van schaats- centrum Thialf in Heerenveen zegt. Gianni Romme onomwon den: „We moesten Peter Mueller buiten zetten. Het kon niet an ders." Romme vertelt negen maanden later over de pijnlijke episode. De schaatser denkt er niet graag aan terug, want het doet hem nog altijd een beetje pijn. De relatie met Mueller was daarna een tijd lang sterk be koeld inmiddels zijn ze weer 'on speaking terms'. Gianni Romme, de schaatser, en Peter Mueller, de coach, zij wa ren een twee-eenheid Niets kon tussen hen komen, samen kon den ze de hele wereld aan. Alle bei vertrouwden ze op hun ge voel, op hun optimisme. Naar buiten toe waren ze vol bravou re en zelfvertrouwen. Romme reed wereldrecords, werd we reldkampioen, maar de laatste jaren hadden de teleurstellin gen de overhand. Het blufferige is er tegenwoor dig bij Romme wel af. De Olym pische Winterspelen in Salt La ke City werden, ondanks een zilveren medaille op de tien ki lometer, een ontgoocheling. Voor de vijfduizend meter kon het krachtmens, de tweevoudig olympisch kampioen van Naga no, zich niet eens plaatsen. Typerend voor de chaos in de ploeg van Spaar Select was de diskwalificatie van Romme op het WK allround in Heerenveen Hij schaatste op het laatste toernooi van het seizoen de Amerikaan Derek Parra zowat ondersteboven. En zo ging er ge durende het hele seizoen van al les mis. Niet alleen met Romme. ook Wennemars, Tuitert, Leeuwangh, Timmer, Thomas en Vis presteerden ver onder hun kunnen. Mueller verloor, met de tegen vallende resultaten, geleidelijk het vertrouwen van zijn pupil len. De komst van zijn echtge note Marianne Timmer in de ploeg, zette de verhoudingen verder onder druk. „Peter is een trainer geweest Gianni Romme en zijn trainer Jac Orie hebben lol op het NK allround in Assen. met wie ik een goed persoonlijk contact heb gehad. Maar we kwamen op het punt dat de ma gie uitgewerkt was. Het is niet leuk om dan de trainer af te ser veren, maar het moest, het kon niet anders. Het was een moei lijke periode." Het tot 2006 doorlopende con tract van de coach werd in april door de sponsor afgekocht. „Ik ben een gevoelsmens en een ge- zelligheidsman. Ik voelde pre cies aan dat het mis was, dat er een geforceerde sfeer in het team was ontstaan. De sfeer moet gezond zijn, de relatie met de coach moet goed zijn, anders kun je niet presteren. Simpel." In het eerste jaar (1999-2000) met Mueller leek Romme voor nog vele jaren daarna onver slaanbaar te zijn. Mueller was min of meer zijn verlosser want in het post-olympische seizoen (1998-1999), zijn eerste bij Spaar Select, was hij diep ge vallen onder de begeleiding van de onervaren coach Ingrid Ha- ringa. „Het jaar na de Olympische Spelen in Nagano verliep zo slecht dat ik zelf steeds meer ging nadenken over waar hel aan zou kunnen liggen. Ik dacht na over trainingsprogramma's piekerde me suf. En toen kwart Peter. Hij zei: 'You do the ska ting, let me do the thinking'. Na het klotejaar 1999 vond ik dat prachtig." „Het ging, in dat eerste jaar, vanaf het begin heel goed. Maar toch kreeg ik na twee seizoenen de behoefte aan een soort van ei gen verantwoordelijkheid. En ik wilde ook verantwoording voor het programma. Maar Pe ter hield als coach dat soort za ken voor zichzelf Hij luisterde niet naar de sporter. „Ik kwam er achter dat ik toch meer structuur wil. Ik ben een perfectionist, dus denk ik daar over na. Een coach moet mij een mix kunnen bieden. Aan de ene kant moet alles super verant woord zijn, aan de andere kant moet er ook worden geluisterd naar het gevoel. Ik heb nu een trainer die me die mix biedt." Flexibel Jac Orie, bijna 35 jaar, werd als nieuwe hoofdcoach van Spaar Select aangesteld. De man die na zijn door tegenslagen mis lukte schaatscarrière bewe gingswetenschappen ging foto Vincent Jannink/ANP studeren, wordt op handen ge dragen. Vanwege zijn planmati ge en individuele aanpak, die vorig seizoen bij TVM heel goed had uitgepakt voor Gerard van Velde. „Jac weet alles haarfijn te beargumenteren, de testre sultaten bewijzen zijn gelijk. Daarnaast luistert hij ook nog eens goed en gaat hij flexibel met de trainingsprogramma's om. Hij heeft een plan voor de lange termijn, maar past de trai ningen van week tot week voor ieder individu aan Gianni Rommeplaatstezich via het NK afstanden voor de we reldbekerwedstrijden in no vember in Hamar, Erfurt en Heerenveen. Volgens plan, maar toch was hij over zijn prestatie op de tien kilometer in Heeren veen niet tevreden. Romme PERTH - James Blake en Serena Williams hebben alle tijd voor het maken van grappen tijdens hun dubbelpartij tegen Oezbekistan in het toernooi om de Hopman Cup. Het Amerikaanse duo won eenvoudig met 6-3 en 6-1 en mede daardoor werd debutant Oezbekistan in Perth met 3-0 verslagen. foto Greg Wood/EPA SAN SEBASTIAN - De Spaanse koploper Real Sociedad moet het vier tot zes weken stellen zonder spelbepaler Xabi Aionso. De 21-jarige middenvelder heeft bij een oefenwed strijd van een Baskische selectie tegen Macedonië banden van de rechterenkel beschadigd. De ploeggenoot van doelman Sander Westerveld verkeerde de laatste maanden in blakende vorm. Aionso mist tenminste vier competitieduels, waaronder de topper tegen Valencia half januari. RTR IJSSELSTEIN - Simon Vroemen en Jacqueline Poelman zijn gekozen tot 'Atleet van het jaar 2002'. De verkiezing werd dit jaar voor het eerst bepaald door de lezers van Atletiek Ma gazine, een tijdschrift dat gelieerd is aan de atletiekunie KNAU. De uitreiking van de prijzen - de Herman van Leeuwenbeker voor de mannen, de KNAU-beker voor de vrouwen - zal plaatsvinden tijdens de nieuwsjaarsreceptie van de atletiek unie op 11 januari. ANP VELDEGEM - De Belgische veldrijder Mario de Clercq heeft gisteren een internationale veldrit in de Belgische plaats Veldegem gewonnen. De crosser bleef zijn landgenoot Sven Vanthourenhout voor. De Pool Dariusz Gil werd derde. Zondag was De Clercq ook al succesvol. Toen zegevierde hij in Diegem. ANP ROTTERDAM - De korfballers van Die Haghe hebben giste ren de finale van de Time Korfbal Challenge - het voormalige Drechtstedentoernooi - gewonnen van PKC. In Rotterdam versloeg de Haagse formatie het Papendrechtse achttal met 23-21. BONN - Na Jan Ullrich zal de Duitse wielerf ormatie Team Te lekom nog een boegbeeld verliezen. Ploegleider Rudy Pevenage heeft gisteren bekendgemaakt dat hij de ploeg per direct verlaat. Op de internetsite van Telekom verklaart de 48-jarige Belg dat hij vanwege 'persoonlijke, familiaire' rede nen de Duitse formatie de rug toekeert. Pevenage zal worden opgevolgd door Mario Kummer. ANP LONDEN - Tottenham Hotspur-speler Christian Ziege heeft gisteren opnieuw een operatie aan zijn linkerbeen ondergaan. De Duitse international raakte donderdag geblesseerd en ging afgelopen weekeinde al een eerste keer onder het mes. Daarbij traden complicaties op. Volgens Tottenham-manager Glenn Hoddle was het geope reerde bovenbeen qua volume verdubbeld en kon het bloedl niet meer circulerenChristian heeft een litteken van 2 5 cen-J timeter", legde Hoddle uit. „Dat moet opnieuw geopend wor den om dat bloed te kunnen wegkrijgen, opdat de spier zijn normale grootte weer krijgt." Volgens Hoddle moet Ziege er niet aan denken nog voor het einde van het seizoen op het voetbalveld te staan. „Maar het enige wat nu telt is zijn gezondheid." DPA werd negende op veertien se conden achterstand op Carl Verheijen. Op het NK allround was Romme weer in grootse vorm. Hij werd anderhalve week geleden over tuigend nationaal kampioen. „Iedereen was er, er was geen enkel voorbehoud. Die titel geeft me een lekker gevoel, ook richting het EK. Ik ben een goe de kandidaat om de Europese ti tel te pakken. Vooraf aan het NK had ik nog twijfels, gezonde twijfels. Er deden vier wereld kampioenen mee (Postma 1997 en 1998; Ritsma 1995, 1996, 1999 en 2001; Romme 2000, Uytdehaage 2000). Ik hield er rekening mee dat ik best goed zou kunnen rijden en me toch niet zou plaatsen voor het EK. Want wie had nou gedacht dat Jochem Uytdehaage zich niet zou plaatsen? Niemand toch? Wat ik zeker weet is dat Jochem de volgende keer er weer staat. Zie Ritsma. Schrijf nooit ie mand af in het schaatsen. Dat is ook het mooie van sport." Vrijdagmiddag staat Gianni Romme aan de start in het pak van de schaatsbond, zonder het logo van zijn sponsor. Spaar Se lect is weg, de nieuwe geldschie ter Sponsor Bingo Loterij neemt uitgebreid de tijd voor het op stellen van de contracten. „Ik wilde het forceren om van het geouwehoer af te zijn. Maar juist nu is een aantal personen op vakantie, waardoor het even niet gaat. Het zou fijn zijn als het snel wordt geregeld en dat gedoe over is. Het kost toch weer energie." Lager salaris Romme neemt in de nieuwe ploeg genoegen met een lager salaris tot 2006. „Ik ben realist. Bij Spaar Select heb ik heel goed verdiend. Dat is nu voorbij en ik zie dat de tendens is dat er lagere salarissen worden be taald in het schaatsen. Het is een paar jaar terug in positieve zin doorgeschoten. Nou, dan moet ik niet zeuren en nu ook met de markt meegaan. Wat ik ga ver dienen is altijd nog een goed sa laris hoor." Over een maand wordt Gianni Romme dertig jaar. Het is voor hem nog geen reden om na te denken over zijn maatschappe lijke loopbaan. „Laatst had ik het er met Jac ook over. Hij zei: 'Maak je alsjeblieft niet druk om later. Doe wat je nu leuk vindt, want in het leven kan het heel raar lopen'." GPD van onze sportredactie HEERENVEEN - Pijn in haar rug heeft ze nog steeds, maar Barbara de Loor zal deson danks deelnemen aan het EK allround, komend weekeinde in Heerenveen. De DSB-rijdster onderging maandag een laatste test. „Met pijnstillers kan ze starten", aldus haar ploegarts Jaap Westbroek. Zondag testte De Loor zichzelf met een duurtraining, een dag later deed ze enkele tempo-oe feningen. „Dat ging redelijk goed", constateerde Westbroek. „Al heeft ze nog pijn," De arts hoopt dat De Loor minder last krijgt van haar kwetsuur wan neer ze in aanloop naar 'Heeren veen' rust neemt. „Ze heeft een vrij intensieve behandeling moeten ondergaan. Als ze min der aan fysiotherapie doet, ga ik ervan uit dat de pijn ook draag lijker wordt." De KNSB had De Loor, die we gens de rugblessure moest af zeggen voor het NK allround, aangewezen voor het EK. De commissie topsport wilde wel voor 31 december van haar en bondsarts Frank Nusse horen of ze kan deelnemen. Volgens Westbroek is dat een formali teit. „De Loor wil graag starten. En de KNSB? Niemand kan in schatten hoeveel pijn De Loor heeft. Ook de KNSB niet. Zowel schaatstechnisch als medisch bekeken, kan ze starten." Mark Tuitert en Annamarie Thomas doen volgens trainer Jac Orie ook gewoon mee. Ze waren beiden een twijfelgeval door een liesblessure. HAARLEM - Ricoh Astronauts heeft de 20e Haarlem Basket- ballweek gewonnen. De lands kampioen versloeg Racing Bas ket Antwerpen gisteravond in een puike wedstrijd met 83-47. Bij de rust leidden de Amster dammers reeds met 17 punten (41-24). De eerste plaats was goed voor 10.000 euro. De Am sterdammers werden na Elmex Leiden in 1983 de tweede Ne derlandse winnaar van de HBW. EBBC Den Bosch verloor de strijd om de derde plaats. Zon der Marcel Huijbens hield de Bossche ploeg de Brazilianen drie kwarten aardig bij. In de vierde werden de Brabanders overlopen, 78-89. van onze sportredactie BARCELONA - Voorzitter Joan Gaspart heeft boze fans van Barcelona opgeroepen eenheid te bewaren. „Ik accepteer alle kritiek", zei Gaspart in een nieuwjaarsboodschap op de website van de Spaanse club, „maar het belangrijkste voor ie dereen die bij de club hoort, is nu samen te werken om de pro blemen te overwinnen." Gaspart verklaarde dat Barce lona naar nieuwe spelers op zoek gaat. De transfermarkt gaat in januari weer open. „Maat- het moeten ervaren spe lers zijn die een versterking voor het team betekenen. Als dat niet zo is, trekken we niemand aan." Barcelona zoekt vooral een spits naast Patrick Kluivert. Ook de verdediging is door blessures matig bezet. Gaspart en trainer Louis van Gaal liggen onder vuur nu de re sultaten van Barcelona in de Spaanse competitie zwaar te genvallen. De club staat op de tiende plaats, zestien punten van koploper Sociedad. Sup porters en media riepen opi om Van Gaal te ontslaan en Gaspart af te zetten. Na de overwinning op Real Mallorca (4-0) in de laatste competitiewedstrijd voor de winterstop is de kritiek op het duo iets afgenomen. Gaspart sprak nogmaals het vertrouwen uit in Van Gaal. „De trainer is zich zeer bewust van alle kritiek. Hij en de spelers doen er alles aan om de resulta ten te verbeteren. Ze willen het vertrouwen van de fans terug winnen." RTR

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 70