Tragel op plek tuincentrum PZC PZC Steunpunt voor vermiste broers hoopt op wonder Sporten, eten en naar de kerk Aantal opgeloste zaken neemt toe door DNA-methode 13 Installatie Appartementen voor woongroepen in Hulst nieuwe raden gemeenten Drankrijdster vijf maal boven de limiet Ontspanning met mantra's Kledingdieven aangehouden Tholenaar stal in Z-Vlaanderen Run op boekjes herindeling Auto's opengebroken Bonsaiboompjes in Hulst Rijbewijs kwijt dinsdag 31 december 2002 TERNEUZEN - Tijdens de eer ste raadsvergaderingen van de drie heringedeelde Zeeuws- Vlaamse gemeenten Terneuzen, Hulst en Sluis worden donder dag 2 januari de nieuwe ge meenteraden geïnstalleerd. Omdat de wethouderszetels zonder uitzondering worden in genomen door mensen die in de gemeenteraden waren gekozen, worden hun raadszetels ingeno men door andere kandidaten van de diverse kieslijsten. In Sluis komen voor het CDA L. Dekker (Zuidzande) en R. de Croock (Eede) op de plaatsen van de wethouders R. Leentfaar (Breskens) en L. Kamphuis (Sluis). Voor de PvdA maakt L. Wille (Zuidzande) plaats voor M. van 't Land (Groede). De zetel van J. Provoost (Nieuwvliet) van WD-Ge- meentebelangen wordt ingeno men door W. Verherbrugge (Breskens). Het CDA-lid C. Nijskens-de Maat (Kloosterzande) neemt in Hulst de plaats in van beoogd wethouder B. Pauwels (Kloos terzande). Voor Groot Hulst/Gemeen schappelijke Belangen maakt E. de Deckere (Clinge) plaats voor G. Naessens (Hulst). De ze tel van F. van Driessche (Lams- waarde) wordt namens Groot Hontenisse ingenomen door L. Mangnus (Vogelwaarde). De PvdA'er P. Weemaes (Hulst) maakt plaats voor R. de Kort (Vogelwaarde). In Terneuzen komen voor het CDA A. Obrie (Zandstraat) en N, Hoebé-Duinkerke (Axel) op de plaatsen van de wethouders A. van Waes (Zuiddorpe) en J. Luijks (Terneuzen). Voor de PvdA maken de wethouders J. van Schaik (Spui) en C. Lief- ting (Terneuzen) ruimte voor J. Dooms (Philippine) en G. van den Berg (Terneuzen). Door de toetreding van SGP'er P. Hame link (Reuzenhoek) wordt ook J. Pladdet (Hoek) tot raadslid benoemd. De raadsvergadering in Sluis begint oml4.00uur,in Hulst om 15.00 uur en in Terneuzen om 19.30 uur samen. YERSEKE - Op de Postweg in Yerseke is gisternacht een 37- jarige automobiliste uit de ge meente Reimerswaal aange houden. De vrouw bleek vij f keer de toe gestane hoeveelheid alcohol te hebben gedronken. Zij moest daarom haar rijbewijs inleveren en dient zich binnenkort voor de rechter te verantwoorden. OOSTBURG - De spirituele kring Guirlande houdt op vrij dag 17 januari een avond mantra's en bhajans zingen in het Hervormd Kerkcentrum in Oostburg. Het uitspreken of zingen van mantra's is een oeroude en erg eenvoudige manier om te ont spannen. Jeroen van Kessel uit Groede geeft uitleg over de be tekenis van mantra's en bha jans. Geïnteresseerden wordt verzocht een kussentje mee te nemen. De aanvang is om 20.00 uur. REDACTIE ZEEUWS-VLAANDEREN Willem Alexanderlaan 45 Postbus 145 4530 AC TERNEUZEN Tel: (0115) 645769 Fax:(0115)645742 E-mail: redtern@pzc.nl Conny van Gremberghe (chef) Wout Bareman Raymond de Frel René Hoonhorst René van Stee Frits Bakker (sport) Baudeloo 16 Postbus 62 4560 AB HULST Tel: (0114) 372776 Fax: (0114)372771 E-mail: redhulst@pzc.nl Sheila van Doorsselaer CENTRALE REDACTIE Oostsouburgseweg 10 Postbus 18 4380 AA VLISSINGEN Tel: (0118) 484000 Fax: (0118)470102 E-mail: redactie@pzc.nl INTERNET www.pzc.nl E-mail: web@pzc.nl door Sheila van Doorsselaer HULST - Op het terrein van het voormalige tuincentrum van Nagelkerke aan de Van der Maelstedeweg in Hulst gaat Woonstichting Hulst woongroe pen voor cliënten van Stichting Tragel bouwen. Ook komen er een aantal regu liere appartementen, een zorg- post en een ruimte voor dagbe steding waar ook omwonenden gebruik van mogen maken. De Woonstichting is inmiddels in bezit van het zeven hectare grote perceel. Volgens directeur J. Valckx komen er drie lage bouwblokken waarin woon ruimte is voor veertig verstan delijk gehandicapten. Acht ap partementen zijn voor reguliere bewoning. „Een vorm van omgekeerde in tegratie dus", zegt Valckx. Daarnaast komt op het perceel een zorgpost waar verpleegkun digen de nodige zorg bieden en wordt een centrum voor dagbe steding gebouwd. In het cen trum is onder andere plaats voor een snoezel- en koffieruimte. Valckx:,,De bewoners maar ook omwonenden kunnen gewoon binnenlopen voor een kopje koffie en een praatje.Tragel zal de woningen van de cliënten vervolgens huren van de Woon stichting. Een formule die al va ker werd toegepast, bijvoor beeld in de Tragelwoningen aan de Bachlaan in Hulst. Voorlichting Het perceel werd in november aangekocht en de plannen gaan binnenkort het vergunningen- traject in. Valckx verwacht dat, als er geen bezwaren binnenko men, rond maart of april met de bouw kan worden begonnen. De bouwtijd bedraagt ongeveer een jaar. In januari wordt een voorlichtingsavond gehouden voor de omwonenden Zij kun nen daar kennis nemen van de plannen. De Woonstichting neemt liever het zekere voor het onzekere. Een jaar geleden diende een aantal omwonenden van het tuincentrum een be zwaarschrift in tegen een nieuw voorbereidingsbesluit, van toe passing. op het perceel. Eind 2000 was al een voorberedings- besluit genomen voor het ge bied, maar dat verviel nog voor dat de plannen voor het perceel vastomlijnd waren. De omwo nenden gingen niet akkoord met het nieuwe voorbereidingsbe sluit omdat het voor hen niet duidelijk was wat de gemeente precies van plan was met de grond. De gemeente vond; het voorbarig een bezwaarschrift in te dienen tegen plannen die nog niet bekend zijn en verklaarde het klaagschrift ongegrond.' Gelovige en niet-gelovige jongeren sporten samen in sporthal De Eenhoorn in Oostburg. door Raymond de Frel OOSTBURG - 'Misschien zie je God niet staan, Hij ziet jou wel zitten!' stond er op de gele T-shirts van een aan tal Zeeuws-Vlaamse jongeren. Zij hielden gisteren een sportieve middag in de Oostburgse sporthal De Een hoorn, om zo het jaar op een gezellige manier af te slui ten. Een evenement met een doel, voor zowel christenen als niet-christenen. De organiserende jeugdigen zijn bij verschillende ker ken in Zeeuws-Vlaanderen aangesloten. Met deze sportmiddag wilden zij christelijke en niet-christelijke jongeren samenbrengen. Er meldden zich 45 enthousi astelingen aan, waarvan ongeveer de helft onder de noemer 'niet-gelovig' viel. „Wij willen de niet-christe- nen in aanraking laten komen met het geloof. Daar naast voel je je als christelijke jongere vaak alleen. Bij voorbeeld in de klas, want er zijn meestal niet zoveel klasgenoten die ook gelovig zijn. Hier zie je dat je als christelijke jongere helemaal niet alleen bent. Wij wil len op deze manier benadrukken dat God er voor je is", vertelt de achttienjarige Ruben Groot uit Terneuzen. Dat er ook niet-christelijke deelnemers waren, werd als heel positief ervaren. „Want wij moeten ook openstaan voor niet-christelijke mensen. Daarom hebben veel foto Charles Strijd deelnemers ook vrienden meegenomen. Want het laat ste wat wij willen, iseen aparte groep zijn", aldus Debo rah van Barneveld (18) uit Terneuzen. En dus werden er gistermiddag allerlei spelletjes ge daan, zoals verkapte vormen van basketbal, volleybal en trefbal. In de avonduren werd het gezelschap getrak teerd op een broodmaaltijd in Pro Rege in Oostburg. De rockband Gubar zorgde daar voor de muzikale omlijs ting. Daarna verkasten de jongeren naar de gerefor meerde kerk Molenberg, waar een praise-avond werd gehouden. De 21-jarige Jaap Vogelaar uit Yerseke zorg de daar voor een vlotte preek, waarin hij inging op de opbouw van een relatie met God. door Rolf Bosboom WEMELDINGE - Het is al de tiende dag van grote onzeker heid. André Hannewijk en Jos de Bruijn vormen het Zeeuwse steunpunt voor de mensen die op de Filipijnen naar drie ver miste Nederlanders zoeken, onder wie de broers Marcel en Jacco Wilderom. „De vraag wat er is gebeurd, blijft door je hoofd spoken." Voor die tijd kenden ze elkaar nauwelijks. Hannewijk is de zwager van de vermiste broers van wie Jacco nog in Wemel- dinge woont en Marcel in Til burg. De Bruijn is van jongs af aan bevriend met de twee. Toen vorige week zondag het bericht kwam dat de broers vermist werden, samen met Klaas Bisschop uit Diemen en twee plaatselijke gidsen, ont stonden intensieve contacten tussen familie en kennissen. Ook vriend Bart Koeman, oor spronkelijk eveneens afkom stig uit Wemeldinge maar inmiddels wonend in Amster dam, werd die zondag inge licht. „Hij riep meteen: ik ga ze halen", zegt Hannewijk. Het waren geen loze woorden. De volgende dag stapte Koeman samen met zijn vriendin Ineke den Hartog op het vliegtuig richting Manilla. Na een lange reis arriveerden ze ten slotte in de plaats Dumaguete, voorlo pig de uitvalsbasis voor hun zoektocht. Helikopter Bijna twee weken geleden ver trokken Marcel en Jacco Wil derom per boot van het eiland Siquijor naar het eilandje Apo in de Boholzee om te gaan snorkelen. Sindsdien is er niets meer van hen en de andere drie vernomen. Afgelopen zaterdag heeft een professioneel red dingsteam het gebied met een André Hannewijk (rechts) en Jos de Bruijn vormen het Zeeuwse steunpunt voor de mensen die op de Filipijnen naar drie vermiste Nederlanders zoeken. foto Dirk-Jan Gjeltema helikopter afgezocht, maar zonder resultaat. Hannewijk en De Bruijn fun geren als centraal informatie punt voor de vele mensen die meeleven, maar vooral als vraagbaak voor Koeman. „We zorgen bijvoorbeeld voor de exacte gegevens van de pas poorten, voor foto's van Marcel en Jacco. "Daarnaast wordt al le informatie verzameld ver gaard die van belang kan zijn, waarbij dankbaar gebruik wordt gemaakt van internet en e-mail. „Het hele dorp leeft ook mee", zegt De Bruijn. „Er zijn veel mensen die met tips komen van: heb je daar al aan gedacht?" Daarnaast is er intensief con tact met familie en vrienden van Marcel in Brabant, die een soortgelijk steunpunt hebben gevormd. Hannewijk: „We overleggen voortdurend. Op die manier zorgen we ervoor dat we één front vormen en een gezamenlijke steun zijn voor Bart en Ineke. Het intensieve werk dat we verrichten geeft ons bovendien een minder machteloos gevoel." Regelmatig is er telefonisch contact met de Filipijnen. Bart Koeman, die acht jaar geleden samen met Marcel Wilderom een lange reis naar het land heeft gemaakt, kan nog geen goed nieuws brengen, maar hij blijft optimistisch en vastbe sloten om de broers terug te vinden. „Gelukkig hebben we de afgelopen dagen heel veel steun gehad van gouverneur Arnaiz. Ook zijn er twee lokale duikscholen die ons vanaf het begin hebben bijgestaan." Een tweede grootscheepse zoekactie, zoals zaterdag, lijkt er niet in te zitten. Inmiddels is een beloning uitgeloofd voor het terugvinden van de ver misten. De mededeling, zo zegt Koeman, wordt vandaag via de politie verspreid. Daarnaast worden zoveel mogelijk e- mailadressen van duikscholen en guesthouses in de omgeving verzameld, zodat die ook kun nen worden benaderd. Ontvoering Koeman zegt ervan uit te gaan dat de boot op volle zee is ge kapseisd en vervolgens in zui delijke richting is afgedreven naar de Suluzee. „Dat is aan nemelijk aangezien er niets van de boot is teruggevonden. Bovendien had de boot een zo lichte motor, dat die niet kan zinken." Hij acht de kans dan ook redelijk groot dat de broers op een van de vele eilanden in de omgeving zijn beland, mo gelijk in het gebied dat be heerst wordt door rebellen, met het risico van ontvoering. Binnenkort wil Koeman afrei zen van Dumaguete naar Si quijor, om nog dichter in de buurt te zitten Van een terug keer naar huis wil hij niets we ten. „We blijven zoeken." Hannewijk en De Bruijn blij ven hen op alle mogelijke ma nieren steunen. De feestdagen zijn daardoor al volledig langs hen heen gegaan. „Je haalt je de gekste dingen in je hoofd van wat er gebeurd kan zijn", zegt De Bruijn. „Maar je blijft hopen op een scenario zoals in i een film, waarbij mensen op een eiland zitten totdat een he likopter overvliegt die hen ziet." Voor bruikbare tips mbt de zoekactie: jos.debruijn@staff.zee- landnet.nl. SLUIS - Drie Tilburgse inbrekers, van 21, 23 en 28 jaar oud, zijn zondag na een korte achtervolging in de kraag gevat. Het drietal had voor enkele tienduizenden guldens aan kleding gestolen uit een winkel in de Kapellestraat in Sluis. De in braak vond omstreeks 23.45 uurplaats. Niet veel later kon de politie, die snel ter plaatse was, de mannen aanhouden. De politie onderzoekt de zaak. TERNEUZEN - Een twintigjarige inwoner van de gemeente Tholen heeft bekend een groot aantal inbraken te hebben ge pleegd in caravans op verschillende parkeerterreinen in Oost- enMidden-Zeeuws-Vlaanderen. De man werd al 17 de cember aangehouden, maar in verband met verhoor en verder onderzoek heeft dè politie de arrestatie nu pas bekend ge maakt. Bij de politie in Zeeuws-Vlaanderen kwamen vanaf begin november in toenemende mate aangiftes binnen van in braken in caravans op diverse campings. In totaal ging het om dertien inbraken, waarbij telkens tal van gebruiksgoederen werden ontvreemd. Na onderzoek van de politie bleek een spoor naar een vermoedelijke verdachte op Tholen te leiden. Deze is twee weken geleden aangehouden. In de verblij fplaats van de Tholenaar werden verschillende goederen aangetrof fen die afkomstig waren uit aangegeven inbraken in cara vans. De verdachte heeft een groot deel van de inbraken in middels bekend. Tevens heeft hij inbraken bekend waarvan nog geen aangiften zijn binnengekomen. TERNEUZEN - Het geschenk van de huidige gemeente Ter neuzen aan haar inwoners blijkt erg in trek te zij n. Ruim acht duizend exemplaren van het boek 'Van herindeling tot herin deling' zijn binnen twee weken afgehaald. De gemeente heeft tienduizend boeken laten drukken. Om een gratis exemplaar van het boek te bemachtigen, moeten Terneuzenaren een briefje invullen. Ze kunnen met dat briefje zelf een boek, een vlot geschreven document dat mede door het grote aantal fo to's een tijdsbeeld geeft van de jaren tussen 1970 en 2003, af halen of vragen of er een exemplaar wordt thuisgestuurd. Op het Terneuzense stadhuis zijn intussen ook honderden aan vragen binnengekomen van oud-Terneuzenaren, die 'Van herindeling tot herindeling' graag zouden bemachtigen. De gemeente zet alle aanvragen voorlopig op een lijstje. Mocht over een maandje blijken dat de gemeente nog een aantal exemplaren overhoudt, dan kunnen de oud-inwoners mis schien alsnog worden verblijd. Als er te weinig exemplaren zijn dan kan de nieuwe gemeenteraad eventueel nieuwe boe ken bij laten drukken. MIDDELBURG - Onbekenden hebben tussen zondagavond en gisterochtend vier auto's opengebroken in Middelburg. De buit bestond uit geluidsapparatuur, cd's en kleding. In de Kruitmolenlaan waren twee wagens het doelwit. Daarnaast werden auto's opengebroken in de Bachtensteene en de Prins Mauritsstraat. HULST - Uit een tuin van een woning in de Poorterslaan in Hulst zijn in de nacht van zondag op maandag twee bonsai boompjes gestolen. De boompjes hebben een gezamenlijke waarde van enkele honderden euro's. door Jacques Cats MIDDELBURG - De politie Zeeland heeft het afgelopen jaar in een aantal gevallen via DNA-analyse het bewijs kun nen leveren dat criminelen in bepaalde zaken betrokken wa ren. Dat heeft geleid tot een ver oordeling van deze verdachten. Ook leverde DNA een positieve bijdrage aan de oplossing van een verkrachtingszaak. Dat meldt R. Jeremiasse, hoofd bureau forensisch technische onderzoeken bij het korps. Deel uitmakend van het landelijk Rampen Identificatie Team CRIT) heeft hij ook ruime erva ring kunnen opdoen om de DNA-onderzoeksmethode toe te pasen op het identificeren van personen die door brand, ver minking of staat van ontbinding onherkenbaar zijn geworden. Zeeland was één van de eerste korpsen in het land die begin 2002 de beschikking kregen over een eigen laboratorium om zelf DNA-onderzoek te kunnen doen. Tot dan toe was de politie voor dat specialistische onder- zqek afhankelijk van het Neder lands forensisch instituut in Rijswijk, voorheen meer bekend opder de naam 'gerechtelijk la boratorium'. Met het eigen lab aap huis kan het Zeeuwse korps het onderzoek versnellen. Monsters Op de hoofdvestiging van de po litie Zeeland in Middelburg zijn speciale onderzoeksruimten in gericht om monsters te kunnen maken van sporen bij ernstige delicten. Die monsters van ha ren, speeksel, bloed, huidschil fers of sperma worden in gecon ditioneerde vorm aangeleverd aan het Nederlands Forensisch Instituut. Dat onderzoekt het celmateriaal en kan desgewenst de sporen vergelijken met pro fielen die in een databank zijn opgeslagen. De politie werkte al langer met de DNA-methode. De wetge ving legde echter beperkingen op. De methode mocht alleen worden toegepast bij misdrij ven waarop acht jaar of meer gevangenisstraf staat. Door verruiming van de wetgeving zijn daar ruim een jaar geleden ook 'gevallen van veelvuldig voorkomende criminaliteit bij gekomen, zoals forse inbraken waar1 een strafmaat van vier jaar of langer cel bij hoort. Het mooiste zou zijn, heeft Jere miasse als wens, dat naar Engels voorbeeld ieder die een misdrijf pleegt, DNA moet inleveren. Dus dronken achter het stuur betekent naast blazen ook een DNA afname ondergaan. In Ne derland mag dat pas als dat het onderzoeksbelang dat in een be paalde zaak gewenst Vingerafdrukken „Ten opzichte van vingeraf drukken biedt DNA het voor deel dat je sporen met sporen kunt vergelijken", zegt Jere miasse. „Van ieder van de tien vingers kan het beeld verschil lend zijn. Van DNA hebben we per mens maar één profielVer- gelijking van sporen met sporen maakt het mogelijk meer zicht te krijgen op hoe bepaalde soor ten inbrekers heel divers in het land bezig zijn. Zo kon aan de hand van de DNA-gegevens een duidelijk beeld worden ge vormd van de activiteiten van inbrekers die woningen binnen drongen met de bedoeling om de sleutels van de voor de deur ge parkeerde dure auto's te be machtigen, Justitie en politie in Zeeland gaan na of oude, onopgeloste moordzaken met toepassing van de nieuwste DNA-technie- ken alsnog tot klaarheid zijn te brengen. Voor het nemen van stappen laat het opsporingsap paraat zich leiden door het Ne derlands Forensisch Instituut, dat bezig is om de vriezers vol oud sporenmateriaal leeg te werken. Is er in bepaalde geval len voldoende celmateriaal aanwezig om een DNA onder zoek kansrijk te maken dan wordt in overleg met het Open baar Ministerie bekeken of zo'n oude zaak nog vervolgbaar is. Bij die beoordeling moet het OM ook rekening houden met verja ringstermijnen en maatschap pelijke impact. ZOUTELANDE - De politie heeft in de nacht van zondag op maandag het rijbewijs ingeno men van een 27-jarige automo bilist uit de gemeente Veere. De man werd op de Westkapelse- weg in Zoutelande aangehou den voor rijder onder invloed. Hij zat ruim drie maal boven de limiet

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 65