PZC Daling aantal verkeersdoden m Gemalen draaien op volle kracht PZC PZC 11 Bewoners ontdekken al puzzelend nieuwe gemeente Terneuzen Lijst sinds jaren vijftig niet zo kort Man met wiet geeft politie geen voorrang Rattenkweek loopt uit de hand lf$JI fli ijï vfe- HOEKMAN" Duikuitrusting gestolen in Vlissingen Plan voor Natte As van Biesbosch naar Zwin Axelse buurt tegen gasstation osoo 0231231 (gratis) GEWIJZIGDE SLUITINGSTIJDEN zeeuwse almanak Gekleurd ZEEUWS-VLAANDEREN dinsdag 31 december 2002 door Jeffrey Kutterink VLISSINGEN - Het aantal ver keersdoden in Zeeland blijft da len. Dit jaar vielen tot nu toe 29 dodelijke slachtoffers, zes min der dan vorig jaar. Opvallend is wederom de daling in Zeeuws- Vlaanderen en meer dan een verdubbeling van het aantal do den op Schouwen-Duiveland. Dat blijkt uit Regionaal Orgaan Verkeersveiligheid Zeeland (ROVZ) die gisteren de voorlo pige cijfers bekend maakte. Sinds de jaren vijftig is het aan tal verkeersdoden volgens het ROVZ niet meer zo laag ge weest. In 2000 en 2001 bedroeg het aantal ongelukken met do delijke afloop 35; aanzienlijk minder dan in de jaren tachtig en negentig (1991 gaf een tragi sche piek te zien met 58 ver keersdoden). De aantallen zwaargewonden (ziekenhuisopnamen) in 2002 zijn nog niet bekend maar cij fers tot en met het derde kwar taal laten zien dat dit aantal on geveer gelijk is als vorig jaar; tussen de 350 en 400 zwaarge wonden. Het aantal verkeersdoden is vooral gedaald in Zeeuws- Vlaanderen. Daar vielen dit j aar acht verkeersdoden te betreu ren tegenover vijftien vorig jaar (het gemiddelde over de laatste vijf jaar is 15). Opvallend daarbij is dat in de twee gebieden waarbij sprake is van een integrale en gezamen lijke aanpak, West-Zeeuws- Vlaanderen en de 'Ruit' in Oost- Zeeuws-Vlaanderen, 'slechts' één verkeersdode viel. „Die aanpak brengt kennelijk wat te weeg, want de dalende lijn kan geen toeval meer zijn dat vooral daar het aantal verkeersdoden daalt", constateert ROVZ-se- cretans H. Rhebergen. Negatieve uitschieter is Schou wen-Duiveland met vijf ver keersdoden tegenover twee vo rig jaar. Het aantal van vijf ligt volgens het ROVZ wel onder het gemid delde van de afgelopen vijf jaar (gemiddeld zeven). Tholen Op Tholen viel net als vorig jaar één dode te betreuren, op de Be- velanden waren dat er negen (één minder dan vorig jaar), op Walcheren zes (één minder dan in 2001). Opvallend veel ver keersdoden (12) zijn gevallen in de maanden juli en augustus. Dat is ruim veertig procent van het totaal. Hoewel het aantal dodelijke slachtoffers blijft dalen, hangt het ROVZ niet de vlag uit. „Na tuurlijk zijn we blij dat het aan- De maatregelen die in het kader van Duurzaam Veilig zijn genomen lijken in West-Zeeuws-Vlaanderen vruchten af te werpen. foto Charles Strijd tal verkeersdoden daalt. Maar als je weet hoeveel verdriet ge moeid is met die 29 slachtoffers, dan kan je daar niet blij mee zijn", zegt Rhebergen. „Boven dien is afgelopen jaar in het al gemeen niets veranderd aan de verkeerssituatie. Ik vrees dat het aantal van 29 doden daarom een positieve uitschieter is." Rhebergen wil niemand als schuldige aanwijzen. „Het zit gewoon bij ons allemaal onvol doende tussen de oren dat minder hard rijden minder slachtoffers maakt. Kennelijk accepteren we het aantal doden met zijn allen. Want dat aantal kan zeker omlaag. Snelheid speelt daarin een belangrijke rol. Door minder hard te rijden is het aantal slachtoffers nog ze ker met een kwart terug te bren gen." De ROVZ-secretaris stelt tot zijn ontsteltenis vast dat 'nog steeds massaal de maxi mum snelheid wordt overschre den'. „Met elkaar spreken we grenzen af. Hou je er dan'vervolgens aan en handhaaf die. Degenen die hard rijden kunnen wellicht zelf goed inschatten wat ze doen, maar mede-weggebruikers kunnen dat vaak niet. Ze ver wachten het niet." RENESSE - Een 35-jarige in woner van Burgh-Haamstede is door de politie aangehouden voor het in bezit hebben van een aantal toppen van hennepplan ten. De man liep zondagavond tegen de lamp toen hij op het kruis punt van de Stoofweg en de Emmaweg in Renesse geen voorrang gaf aan een surveil lancewagen. De agenten dwon gen hem even verderop op de Hogezoom tot stoppen. Bij con trole roken ze een sterke wiet- lucht. In de auto troffen ze de toppen aan. De bestuurder werd aangehouden en meegenomen naar het politiebureau. De hen nepplanten zijn vernietigd. d*' ZONNEMAIRE - Zo n ze ventig tamme ratten en zestig muizen. Dat is de trieste vracht die medewerkers van de die renambulance gisteren hebben overgebracht van een schuur in Zonnemaire naar vogel- en egelopvang De Mikke in Middelburg. De dieren verkeren in goe de gezondheid. Ze werden ontdekt door de eigenaren van een plaatselijk recre- atiebedrijf. De beestjes werden ge houden door een tijdelijke bewoner van een apparte ment van dit bedrijf. Huisregel is dat huurders niet meer dan twee huis dieren houden. Bij de toe vallige ontdekking van de kooien met dieren heeft de eigenaar meteen maatre gelen genomen. De dieren zijn naar een schuur over gebracht en de dierenam bulance is gevraagd hulp te bieden. Ook is het huur contract per direct ont bonden. De jongen hield de ratten en muizen om te fokken, maar erkent dat zijn hob by ietwat uit de hand is gelopen. De tijdelijke in woner van Zonnemaire heeft vrijwillig afstand gedaan van de dieren. Bij De Mikke zijn de die ren onderzocht, de hok ken schoongemaakt en mannetjes en vrouwtjes van elkaar gescheiden. De opvang hoopt voor een aantal dieren een nieuw onderkomen te vinden. Zeker twintig tot vijfen twintig jonge ratten zijn, stelt M. van Dijk van .De Mikke, direct te plaatsen. A SÉ*»\*r »-»-£.•• V-~* v 'tk.. y&ik - v J-* v y V - v' - S3 - -fi Ganzen in een ondergelopen akker bij Vogelwaarde. fotoWim Kooyman door Rinus Antonisse RITTHEM - Zeeland beleeft een bijzonder natte eindejaarstijd. De hoeveelheid regen die afge lopen dagen viel, ligt royaal bo ven het gemiddelde voor decem ber. De gemalen van de twee Zeeuwse waterschappen draai en op volle toeren. Er zijn extra pompen bijgezet. Voor Sint An- naland is het noodplan in wer king gesteld. Het is geen absoluut neerslagre cord, maar in één etmaal kreeg bijna heel Zeeland meer dan 25 millimeter neerslag te verwer ken. Tot en met maandagmor gen viel in de maand december in Vlissingen en Wilhelmina- dorp 104 millimeter, in West- dorpe 113 millimeter. De Advertentie Wij richten kantoren in Noordzandstraat 6 Yerscke tel. (0113)57 29 07 fax (0113)57 38 73 normale hoeveelheid over de cember is 75 millimeter. De overvloedige regenval zorgt deze keer niet voor grote schade in de landbouw. De gewassen zijn bijna overal geroofd. De re cent ingezaaide wintertarwe is normaal gesproken bestand te gen natte omstandigheden. Wa terschap Zeeuwse Eilanden had tevoren maatregelen genomen, door de gemalen 10 tot 15 centi meter onder het winterpeil af te stellen. De gemiddelde peilver- hoging in de grote watergangen was 40 centimeter. Extra pompen In Zeeuws-Vlaanderen besloot het waterschap gisteren tot in zet van extra pompen bij Zand straat en in de kom van Philip pine. Er ontstond met name in de Braakmanpolders een nij pende situatie. Daar kan het water - ook dat uit een groot Vlaams poldergebied - alleen bij laag water op de Westerschelde worden geloosd. Omdat het ook in Vlaanderen goot, was er bovendien extra aanbod. Waterschap Zeeuwse Eilanden beslist vandaag over het inscha kelen van meer pompcapaciteit. In Sint Annaland - erg gevoelig voor wateroverlast - werden maatregelen genomen om te voorkomen dat het dorp door polderwater onderliep, waarbij ook de brandweer werd ingezet. Na de extreme regenval in 1998 werd hiervoor een speciaal noodplan opgesteld. Tussen zondag 9.00 uur en maandag 9.00 uur viel meer dan 25 millimeter regen. „Voor een zomerse dag met een onweers bui erbij is dat niet zo'n grote hoeveelheid. Maar in de winter komt het niet zo vaak voor dat er in één etmaal zoveel millimeters vallen. Dat is vrij bijzonder", zegt weerdeskundige Jos Broe- ke van Meteo Zeeland. Het heeft volgens hem alles te maken met de scheiding tussen koude en warmere lucht, die dwars door Nederland loopt, In de koudere regio, het noor- den, is het droger, dan in het warmere zuiden. Óp maandag bedroeg het verschil in tempe ratuur op een gegeven moment 12 graden: van om het vriespunt in Groningen tot 12 graden in Vlissingen. Het regenfront dat in het week einde verantwoordelijk was voor de ononderbroken regen, keerde weer terug, zodat de nat tigheid in de loop van maandag middag opnieuw de kop opstak en er flink wat millimeters bij kwamen. Rilland Broeke noteerde tussen zondag 9.00 uur en maandag 9.00 uur een regenval van 21 millimeter in de Kop van Schouwen (Haamstede), 26 millimeter in Vlissingen en - de hoogste score - 32 millimeter bij Rilland. Op de Kop van Schouwen na, viel er overal in de provincie meer dan 26 millimeter. Broeke wijst erop dat de winter se regenbuien afgelopen tien jaar meer voorkwamen, onder meer in 1995 en 1998. De weer man denkt dat dit toch te maken heeft met de wereldwijde kli maatverandering en het daar mee samenhangende broeikas effect. De Zeeuwse cijfers over de neerslag in de winterhalfja ren van de laatste tien jaar ko men steeds uit boven het meer jarig gemiddelde. Bijvoorbeeld het station Wilhelminadorp 450 tegen 414 millimeter (van okto ber tot april). „Dat is dus duidelijk boven het gemiddelde, alhoewel het niet extreem is", stelt Broeke. Hij herinnert zich een winterse et maalneerslag van bijna 50 mil limeter in Philippine, destijds een landelijk record. Hoewel op oudjaarsdag minder neerslag valt, voorziet Broeke wel problemen. Hij verwacht dat 's nachts de temperatuur tot onder het vriespunt zal dalen, wat gladheid kan veroorzaken. „Het is een beetje tricky, maar door de opkomst van zachtere lucht zullen in Zeeland de pro blemen snel afgelopen zijn," door René Hoonhorst TERNEUZEN - De fotoprijs vraag in het Zeeuwsch-Vlaams Advertentieblad heeft de inwo ners van de Kanaalzone ver trouwd gemaakt met de nieuwe gemeente Terneuzen. Vanaf sep tember vorig jaar zagen de in woners van de drie Kanaalzone gemeenten 67 keer een foto van een meer of minder bekende plek in Sas van Gent, Axel of Terneuzen in het advertentie blad verschijnen. „We hebben ongelooflijk veel reacties gehad. Een groot aantal inwoners heeft al puzzelend de nieuwe gemeente leren ontdek ken. De foto's geven dan ook een prachtige indruk van de hele Kanaalzone", stelde burge meester R. Barbé van Terneuzen gisteren bij het bekendmaken van de winnaar van de prijs vraag. Barbé onthulde samen met Nancy Boone-Dooms een groot doek waarop alle 67 foto's te zien zijn. Terneuzense Boone werd samen met haar man Frank geëerd, omdat hun ene inzending uit de stapel met dui zenden deelnemers werd ge- trokken. Het echtpaar Boone verdiende daardoor 6800 euro (15.000 gulden). Barbé prees de fotografen (M. Neelemans, H. de Jonge, C. Schelstraeteen W. Kooyman) die de collage samenstelden. Hij had echter 'één puntje van kri tiek'. „Er zitten drie foto's bij van spoomegovei'gangen. Ie mand die de streek niet goed kent, krijgt de indruk dat er een dicht spoox-wegnet door de Ka naalzone loopt, terwijl er maar één goederenlijntje is." De foto campagne heeft de inwoners van de voormalige gemeenten Terneuzen, Axel en Sas van Gent over de gemeentegrenzen leren kijken. Ook de bestuurders van de oude gemeenten hebben in de Stuur groep Herindeling het afgelo pen j aar goed over de gemeente grenzen gekeken, benadrukte Barbé. Mede door de eiwaring van de Sasse waarnemend bur gemeester P, van den Baar, die eerder al twee herindelingen meemaakte, is zoveel werk ver zet dat de organisatie in Terneu zen al bijna geheel is 'opge tuigd'. Van den Baar bevestigde die woorden. Bij vorige gemeen ten in Twente en Midden-Bra bant werden alle controversiële zaken doorgeschoven naar de nieuwe gemeenteraad. Van den Baar: „De drie gemeen ten die in de Kanaalzone samen gaan, hebben veel meer voor el kaar gekregen dan elders vaak het geval is. De Wet Voorziening Gehandicapten en de subsidie verordening zijn bijvoorbeeld al rond voor de nieuwe gemeente. Bij beide voorzieningen zijn we van het belang van de burger uitgegaan. Toegankelijkheid en doorzichtigheid staan voorop." Rioolbelasting Eén van de weinige beslissingen .die de Stuurgroep nog niet heeft durven nemen, is het al of niet handhaven (Terneuzen en Sas) dan wel invoeren (Axel) van een aparte rioolbelasting. „De ri oolbelasting kun je ook verdis conteren in de onroerend-zaak- belasting. Welke heffingen de nieuwe gemeente gaat innen, la ten wij de gemeentei'aad beslis sen. We geven de nieuwe raads leden echter al wel de keus uit twee alternatieven, dus ook bij voor zo'n heikele zaak is al veel voorwerk gedaan", stelt Van den Baar. VLISSINGEN - Uit een auto, die geparkeerd stond op de Del taweg in Vlissingen, is tussen zondagmiddag half twee en gis terochtend half negen duikap- paratuur gestolen. De wagen werd opengebroken. De duik uitrusting heeft een waarde van enkele honderden euro's. door Rinus Antonisse MIDDELBURG - De provincie heeft het ontwerp gereed voor aanleg van een zogenaamde Natte As in de Delta. Het gaat om onderling verbonden na tuurgebieden, die als moeras worden ingericht. De hoofdrou te loopt vanaf de Biesbosch via Overflakkee, Duiveland, Sint- Philipsland, Tholen en Zeeuws- Vlaanderen naar het Zwin. Via de Zeeuws-Vlaamse kreken wordt ook een verbinding ge maakt met het Vlaamse kreken- gebied, zodat sprake is van een grensoverschrijdende aanpak. Vanaf het hoofdtraject lopen zijtakken langs het Haringvliet, Grevelingenmeer en Ooster- schelde, en naar de West-Bra bantse beken en het Veerse Meer. De Natte As zal een einde maken aan de huidige versnip pering van natuui-gebieden. Planten en dieren kunnen zich zo beter ontwikkelen. Voor een belangrijk deel gaat het om al bestaande natuurgebieden (2730 hectare). In een aantal ge vallen worden ze uitgebreid en moet het beheer worden aange past, of moeten ze opnieuw wor den ingericht, om de gemoeras- achtige situatie te krijgen. Buiten de bestaande natuurge bieden is nog minimaal 1500 hectare nieuw moerasgebied nodig en ongeveer 550 hectare voor verbindingszones tussen de grotere natuurgebieden. Het gaat om een flinke claim op de ruimte in het Zeeuwse buiten gebied. Bedoeling is om met de Natte As niet alleen de natuur te verbeteren, maar ook om meer waterberging te scheppen. Onder meer door toenemende regenval is het nodig meer op vangmogelijkheden voor water te maken. In de Deelstroomge- biedsvisie Zeeland is de behoef te aan grond voor waterberging geraamd op ongeveer duizend hectare, waarvan driehonderd hectare voor (bergende) natuur vriendelijke oevers. De Natte As, die dwars door heel Nederland loopt, moet in 2018 een feit zijn. Het ontwerp voor het Zeeuwse deel is door de pro vincie aan de minister van Landbouw, Natuurbeheer en Visserij (LNV) gestuurd. Het wachten is op goedkeuring en geld voor uitvoering. De ver wachting is dat de geschakelde natuurgebieden in etappes uit gevoerd kunnen worden. Daar bij wordt voorrang gegeven aan het traject Biesbosch-Wester schelde (Land van Saeftinge). pagina 19: vrij baan voor de karekiet Advertentie Lezersservice - bezorgklachten - informatie over abonnementen Advertentie) Alle PZC-kantoren zullen dinsdag 31 december a.s. vanaf 16.00 uur gesloten zijn. Voor dringende zaken kunt u ons kantoor in Vlissingen bellen op tel. 0118-484000 en volgens de instructies op het antwoordapparaat handelen. Directie PZC door Eugène Verstraeten AXEL - Het overgrote deel van de bewoners in de omgeving van het gasontvangststation aan de Buitenweg in Axel vindt dat het sta tion naar een andere locatie moet worden verplaatst. Dat blijkt uit de enquête die het wijkcomité De Statie onder de bewoners van de omlig gende straten heeft gehouden. De resulta ten van enkele straten moeten nog binnen komen, maar nu al hebben meer dan twee honderd adressen getekend voor een ver plaatsing van het gasstation. „Dat is zeker zo'n 95 procent", stelt Robbie van Overmee- ren van het wijkcomité. „Dit is een hele duidelijke uitspraak van de bevolking." Van Overmeerén vei-wacht dat uiteindelijk zo'n driehonderd mensen zul len tekenen voor een verplaatsing van het gasstation. De resultaten wil het wijkcomi té volgende maand aanbieden aan de ge meente en aan Delta, eigenaar van het gas ontvangststation Het gasstation wordt nu nog omsloten door bedrijfsbebouwing, maar komt straks mid den in de nog te bouwen woonwijk Buiten weg te liggen. De gemeente Axel ziet het liefst dat het gasstation wordt verplaatst naar een andere locatie. Dat karwei kost on geveer een miljoen euro en de gemeente vindt daarom dat ook Delta een aanzienlij ke bijdrage moet leveren. Het energiebe drijf heeft echter laten weten daar helemaal niets voor te voelen. Als dat standpunt on gewijzigd blijft, zal het gasstation moeten worden ingepast in de woonwijk en komen de woningen op amper vijftien meter af stand te staan. Dat ziet het wijkcomité uit oogpunt van veiligheid niet zitten. Informatie Het wijkcomité vindt overigens dat de ge meente te lang niets van zich laten horen over de plannen x-ond de nieuwe woonwijk. Begin oktober is er overleg geweest, maar sindsdien is er niets meer vernomen. „Ver schillende bewoners wachten op een koop- overeenkomstof meer informatie", zegt Van Overmeeren. „Ook hebben ze op het stad huis nog geen tijd gehad om het rapport van verkeerorganisatie 3VO te lezen. Ik begrijp best dat ze het druk hebben. De verkiezin gen, de herindeling, de feestdagen. Maar dat is nog geen reden om een een wijk vier madoden te laten wachten." Ze was in slaap gevallen on der de zonnebank. Resultaat: een knalrood gezicht en een bijkans fluorescerende voor gevel. Toen ze gewekt werd door de zoemer van het appa raat, voelde haar huid een beetje trekkerig aan, maar dat ivas het wel. Tot ze de t. ochtend daarna opstond en schrok van haar eigen spie gelbeeld. „Ik wilde alleen maar een kleurtje voor oud en nieuw", pruilde ze tegen haar bij slaap. Die reageerde, zoals altijd, uiterst nuchter. „Nou, dat is je dan gelukt."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 63