Natte As dwars door de Delta PZC Een goede camera maakt nog geen goede fotograaf Het blijft hopen op een wonder Aantal opgeloste zaken neemt toe door DNA-methode 13 Biesbosch en Zwin verbonden Voor duizenden aan kleding weg Afvaardiging nieuwe commissieleden Alert praktische oplossing Scholieren Zierikzee stemmen mee Tholenaar stal in Z-Vlaanderen Politie neemt rijbewijs in Auto's opengebroken Duikuitrusting gestolen Vrouw moet rijbewijs inleveren Man aangehouden met wietplanten Vuurwerk beschadigt deur door Rinus Antonisse MIDDELBURG - De provincie heeft het ontwerp gereed voor aanleg van een zogenaamde Natte As in de Delta. Het gaat om een reeks van onderling ver bonden natuurgebieden, die als moeras worden ingericht. De hoofdroute loopt vanaf de Bies bosch via Overflakkee, Duive- land, Sint-Philipsland, Tholen en Zeeuws-Vlaanderen naar het Zwin. Via de Zeeuws-Vlaamse kreken wordt ook een verbinding ge maakt met het Vlaamse kreken- gebied, zodat sprake is van een grensoverschrijdende aanpak. Vanaf het hoofdtraject lopen zijtakken langs het Haringvliet, Grevelingenmeer en Ooster- schelde, en naar de West-Bra bantse beken en het Veerse Meer. De Natte As zal een einde maken aan de huidige versnip pering van natuurgebieden. Planten en dieren kunnen zich daardoor beter ontwikkelen. Voor een belangrijk deel gaat SLUIS - Drie Tilburgse inbre kers, van 21, 23 en 28 jaar oud, zijn zondag na een korte achter volging in de kraag gevat. Het drietal had voor enkele tienduizenden guldens aan kle ding gestolen uit een winkel in de Kapellestraat in Sluis. De in braak vond omstreeks 23.45 uur plaats. Niet veel later kon de po litie, die snel ter plaatse was, de mannen aanhouden. De politie onderzoekt de zaak. door Famke van Loon ZIERIKZEE - Puur een prakti sche oplossing. Dat is volgens E. van Haveren, voorzitter van Alert!, de hoofdreden om twee niet-raadsleden af te vaardigen naar de (nieuwe) Commissie Openbare Ruimte. Hoewel dit besluit unaniem is genomen, zegt fractie-voorzitter H. Koop man toch er 'niet erg gelukkig' mee te zijn. „In een kleine, beginnende par tij moet je de krachten zo breed mogelijk inzetten", vindt Van Haveren. Dat de twee nieuwe commissieleden, waar de voor zitter er zelf één van is, uit on vrede over het functioneren van de fractie tot nu toe naar voren zijn geschoven, ontkent hij ten stelligste. Ook A. de Spul, die als lid van de steunfractie te vens Alert! zal vertegenwoordi gen in de commissie, bevestigt dat. Al voegt hij er wel aan toe deze stap zal leiden tot een 'iets andere inbreng' op het gebied REDACTIE SCHOUWEN-DUIVELAND Grachtweg 23a Postbus 80 4300 AB ZIERIKZEE Tel: (0111) 454647 Fax: (0111)454657 E-mail: redzzee@pzc.nl Marcel Modde (chef) Piet Kleemans Famke van Loon Ali Pankow Esme Soesman Rudy Boogert (sport) CENTRALE REDACTIE Oostsouburgseweg 10 Postbus 18 4380 AA VLISSINGEN Tel: (0118) 484000 Fax: (0118)470102 E-mail: redactie@pzc.nl INTERNET www.pzc.nl E-mail: web@pzc.nl ZIERIKZEE - Pontes Scholen- groep locatie Pieter Zeeman in Zierikzee neemt met vierhon derd leerlingen vanaf de derde klassen deel aan de landelijke scholierenverkiezing van het Instituut voor Publiek en Poli tiek (IPP). Ruim een week voor de Tweede- Kamerverkiezingen op woens- dinsdag 31 december 2002 dag 22 januari wordt op maan dag 13 en dinsdag 14 januari de scholierenverkiezing gehouden. Het stemlokaal bij Pontes is ge opend op maandag van 8.05 tot 16.00 uur en op dinsdag van 8.05 tot 14.00 uur. Tegelijkertijd worden aparte verkiezingen gehouden voor het personeel van de school. De leerlingen ontvangen bij aan komst in het stemlokaal een stembiljet en kunnen vervol gens in echte stemhokjes hun stem uitbrengen op de politieke partij van hun keuze. Een stembureau bestaande uit drie leerlingen en/of twee docenten ziet toe op het eerlijke verloop van de verkie zingen. het om al bestaande natuurge bieden (2730 hectare). In een aantal gevallen worden ze uit gebreid en moet het beheer wor den aangepast, of moeten ze opnieuw worden ingericht, ten einde de gewenste moerasachti ge situatie te krijgen. Buiten de bestaande natuurge bieden is nog minimaal 1500 hectare nieuw moerasgebied nodig en ongeveer 550 hectare voor verbindingszones tussen de grotere natuurgebieden. Het gaat om een flinke claim op de ruimte in het Zeeuwse buiten gebied. Bedoeling is om met de Natte As niet alleen de natuur te verbeteren, maar ook om de noodzakelijke vergroting van de waterberging te verwezenlij ken. Opvang Onder meer door toenemende regenval is het gewenst meer opvangmogelijkheden voor wa ter te maken. In de Deelstroom- gebiedsvisie Zeeland is de behoefte aan grond voor water berging geraamd op ongeveer duizend hectare, waarvan driehonderd hectare voor (ber gende) natuurvriendelijke oe vers. De Natte As, die dwars door heel Nederland loopt, moet in 2018 een feit zijn. Het ontwerp voor het Zeeuwse deel is door de pro vincie aan de minister van Landbouw, Natuurbeheer en Visserij (LNV) gestuurd. Het wachten is op goedkeuring en geld voor uitvoering. De ver wachting is dat de geschakelde natuurgebieden in etappes uit gevoerd kunnen worden. Daar bij wordt voorrang gegeven aan het traject Biesbosch-Wester- schelde (Land van Saef tinge). pagina 19: vrij baan voor de karekiet van ruimtelijke ordening. De gemeente Schouwen-Duive land krijgt met ingang van 1 ja nuari twee commissies: Open bare Ruimte en Samenleving en Bestuur. Anders dan onder het 'oude' systeem van vier advies commissies zullen deze twee bijeenkomsten voor de verschil lende partijen voornamelijk in formatief zijn: de commissiele den kunnen aan de wethouders en ambtenaren vragen stellen, waarna de (politieke) discussie en besluiten over de voorstellen in de raadsvergadering geno men worden. Nieuw hierbij is dat partijen iemand naar deze commissies mogen afvaardigen, die met in de gemeenteraad zit. Ondanks die geboden mogelijk heid heeft dat amper andere ge zichten opgeleverd. De WD heeft als plaatsvervangend lid voormalig raadslid G. van den Ouden-Zwart voorgedragen en de éénmansfractie van Groen- Links laat zich in Openbare Ruimte vertegenwoordigen door P. de Gijt. Alleen Alert! heeft te elfder ure alsnog twee nieuwe commissieleden voorge steld. Waar eerst nog de raadsle den Koopman en C. Schoneman op de nominatie stonden, zullen nu toch Van Haveren en De Spirt namens de partij in deze com missie gaan zitten. Die keuze is volgens de voorzit ter gemaakt uit 'pragmatisme'. Het normale werk van de raads leden vergt al 'behoorlijk wat tijd'. Op deze manier kunnen zij wat ontlast worden zonder dat dat ten koste gaat van deskun digheid binnen die afvaardi ging. De fractie-voorzitter vindt het prima dat mensen van buiten de fractie in de commis sies zitten, maar helemaal te vreden is hij nu niet. Wat Koop man betreft zou het 'logischer' zijn geweest als 'minimaal één raadslid' bij deze vergaderingen aan de commissietafel zit. „Maar wij zijn democratisch. De meerderheid heeft beslist." Eigen stempel Weliswaar geen politieke reden, zullen de twee kersverse com missieleden volgens De Spirt wel hun eigen stempel drukken. „De één liggen dingen wat na der aan het hart." Zo zullen wat hem betreft de Noorse wonin gen aan de Grachtweg, die 'een stukje geschiedenis van Zierik zee' vertellen, geen plaatsma ken voor een appartementen complex. door Ali Pankow BRUINISSE - De techniek mag nog zo snel voortschrij den en de digitale camera's mogen nog zo geavanceerd worden, volgens secretaris J. Hilgen van de Fotogroep Schouwen-Duiveland blijft het toch de persoon achter de camera die bepalend is voor de kwaliteit van de uiteindelijke foto. Hij noemt fotograferen vooral een kwestie van keuzen maken. Wat hij daarmee be doelt, komt goed tot uiting bij de huidige expositie van de re gionale fotogroep in biblio theek De Zaete in Bruinisse. De Fotogroep Schouwen-Dui veland verzorgt elk jaar een tentoonstelling in de drie openbare bibliotheekvestigin gen in Burgh-Haamstede, Zie rikzee en Bruinisse. Tot slot van die reeks is diezelfde ex positie nog enkele maanden te zien in verpleeghuis Cornelia in Zierikzee. De groep werd een kleine zes jaar geleden opgericht op ini tiatief van beroepsfotograaf Leen Koper. „We zijn dus nog een vrij jonge club. Mensen met belangstelling, maar zon der ervaring op het gebied van fotografie hoeven niet te schromen zich bij ons aan te melden", zegt Hilgen. Volgens hem valt er elke maandelijkse bijeenkomst wel weer wat te leren voor wie vanaf het begin lid is en voor anderen die zich later aaüsloten. Tot het einde van dit jaar wer den die maandelijkse bijeen komsten in het MFC in Zierik zee gehouden. „De tarieven worden ons daar te hoog", geeft de secretaris als reden waarom er inmiddels een an der onderkomen is gezocht. Die nieuwe stek is gevonden in de kelder van het dorpshuis in Renesse waar voorheen jeugd soos The Basement vertoefde. Voordat de Fotogroep daar op maandag 27 januari voor het eerst bijeen kan komen, moet er echter nog wel wat gebeu ren. „De ruimte moet flink op geknapt worden om voor ons doel geschikt te maken, maar daar hebben we wel een groep je mensen voor", zegt Hilgen. Adviseur Vakfotograaf Erik Bontekoe is tegenwoordig de vaste advi seur van de Fotogroep. Tijdens de maandelijkse clubavonden geeft hij adviezen en bespreekt hij het recente werk van de le den. In overleg met het bestuur worden met regelmaat thema opdrachten gegeven waar de amateurfotografen zich in kunnen uitleven. Voorbeelden van die thema's zijn: natuur, beweging volgens eigen inter pretatie weergegeven en im pressionisme. Die ruimte voor eigen interpretatie juicht Hil gen juist toe. Het biedt de le den de stimulans iets zeer ei gens in de foto's te leggen. „Ieder voor zich kan zijn eigen Foto van Louw de Biuijne, te zien op de tentoonstelling van de Fotogroep Schouwen-Duiveland in bibliotheek De Zaete in Bruinisse. visie ergens op loslaten en juist dat is bepalend vooreen foto", vindt hijWat hem betreft, zijn juist de foto's die niet zo goed lukten uitstekend geschikt om tijdens de bijeenkomsten te bespreken. „Daar valt immers meer over te zeggen en daar leer je dus veel meer van, dan van werk dat volledig aan de eisen voldoet", zegt de secreta ris. Hij is goed te spreken over het enthousiasme binnen de Foto groep, maar vindt het huidige ledental van veertien wat aan de lage kant. Hij zou graag zien dat straks wat nieuwe leden zich melden op die laat ste maandagavond van de maand in het dorpshuis in Re- nesse. De expositie in De Zaete in Bruinisse is nog tot met vrij dag 14 januari te bekijken tij dens de openingsuren van de bibliotheek. door Rolf Bosboom WEMELDINGE - Het is al de tiende dag van grote onzeker heid. André Hannewijk en Jos de Bruijn vormen het Zeeuwse steunpunt voor de mensen die op de Filipijnen naar drie ver miste Nederlanders zoeken, on der wie de broers Marcel en Jac- co Wilderom. „De vraag wat er is gebeurd, blijft door je hoofd spoken." Voor die tijd kenden ze elkaar nauwelijks. Hannewijk is de zwager van de vermiste broers, van wie Jacco nog in Wemeldin- ge woont en Marcel in Tilburg. De Bruijn is van jongs af aan be vriend met de twee. Toen vorige week zondag het bericht kwam dat de broers vermist waren, sa men met Klaas Bisschop uit Diemen en twee plaatselijke gidsen, ontstonden intensieve contacten tussen familie en kennissen. Ook vriend Bart Koeman, oor spronkelijk eveneens afkomstig uit Wemeldinge maar inmiddels wonend in Amsterdam, werd die zondag ingelicht. „Hij riep meteen: ik ga ze halen", zegt Hannewijk. Het waren geen loze woorden. De volgende dag stap te Koeman samen met zijn vriendin Ineke den Hartog op het vliegtuig richting Manilla. Na een lange reis arriveerden ze ten slotte inde plaats Dumague- te, voorlopig de uitvalsbasis voor hun zoektocht. Bijna twee weken geleden ver trokken Marcel en Jacco Wil derom per boot van het eiland Siquijor naar het eilandje Apo in de Boholzee om te gaan snor kelen. Sindsdien is er niets meer van hen en de andere drie verno men. Zaterdag heeft een profes sioneel reddingsteam het gebied met een helikopter afgezocht, maar zonder resultaat. Informatiepunt Hannewijk en De Bruijn funge ren als centraal informatiepunt voor de vele mensen die meele ven, maar vooral als vraagbaak voor Koeman. „We zorgen bij voorbeeld voor de exacte gege vens van de paspoorten, voor foto's van Marcel en Jacco." Daarnaast wordt alle informa tie verzameld vergaard die van belang kan zijn, waarbij dank baar gebruik wordt gemaakt van internet en e-mail. „Het he le dorp leeft ook mee", zegt De Bruijn. „Er zijn veel mensen die met tips komen van: heb je daar al aan gedacht?" Daarnaast is er intensief con tact met familie en vrienden van Marcel in Brabant, die een soortgelijk steunpunt hebben gevormd. Hannewijk: „We overleggen voortdurend. Op die manier zorgen we ervoor dat we één front vormen en een geza menlijke steun zijn voor Bart en Ineke. Het werk dat we verrich ten geeft ons bovendien een minder machteloos gevoel." Regelmatig is er telefonisch contact met de Filipijnen. Bart Koeman, die acht jaar geleden samen met Marcel Wilderom een lange reis naar het land heeft gemaakt, kan nog geen goed nieuws brengen, maar hij blijft optimistisch en vastbeslo ten om de broers terug te vinden „Gelukkig hebben we de afgelo pen dagen heel veel steun gehad van gouverneur Arnaiz. Ook zijn er twee lokale duikscholen die ons vanaf het begin hebben bijgestaan." Een tweede grootscheepse zoekactie, zoals zaterdag, lijkt er niet in te zitten. Inmiddels is een beloning uitgeloofd voor het terugvinden van de vermisten. De mededeling, zo zegt Koe man, wordt vandaag via de politie verspreid. Daarnaast worden zoveel mogelijk e-mail- adressen van duikscholen en guesthouses in de omgeving verzameld, zodat die ook kun nen worden benaderd. Koeman zegt ervan uit te gaan dat de boot op volle zee is gekap seisd en vervolgens in zuidelijke richting is afgedreven naar de Suluzee. „Dat is aannemelijk aangezien er niets van de boot is teruggevonden. Bovendien had de boot een zo lichte motor, dat die niet kan zinken.Hij acht de kans dan ook redelijk groot dat de broers op een van de vele ei landen in de omgeving zijn be land, mogelijk in het gebied dat beheerst wordt door rebellen, met het risico van ontvoering. Binnenkort wil Koeman afrei zen van Dumaguete naar Si quijor, om nog dichter in de buurt te zitten. Van een terug keer wil hij voorlopig niets we ten, „We blijven doorzoeken." Hannewijk en De Bruijn blijven hen op alle mogelijke manieren steunen. De feestdagen zijn vol ledig langs hen heen gegaan. „Je haalt je de gekste dingen in je hoofd van wat er gebeurd kan zijn", zegt De Bruijn. „Maar je blijft hopen op een scenario zo als in een film, waarbij mensen op een eiland zitten totdat een helikopter overvliegt die hen ziet." Voor tips mbt de zoekactie: jos.Aebruijn@staff.zeelandnet nl TERNEUZEN - Een twintigjarige inwoner van de gemeente Tholen heeft bekend een groot aantal inbraken te hebben ge pleegd in caravans op verscheidene parkeerterreinen in Oost- enMidden-Zeeuws-Vlaanderen. De man is al op 17 december aangehouden, maar in verband met verhoor en verder onder zoek heeft de politie de arrestatie nu pas bekend gemaakt. Bij de politie in Zeeuws-Vlaanderen kwamen vanaf begin no vember in toenemende mate aangiftes binnen van inbraken in caravans op diverse campings. In totaal ging het om dertien inbraken, waarbij telkens tal van gebruiksgoederen werden ontvreemd. Na onderzoek van de politie bleek een spoor naar een vermoedelijke verdachte op Tholen te leiden. Deze is twee weken geleden aangehouden. In de verblijfplaats van de Tho lenaar werden verschillende goederen aangetroffen die af komstig waren uit aangegeven inbraken in caravans. Een groot deel van de inbraken heeft hij bekend, alsmede inbra ken bekend waarvan nog geen aangifte werd gedaan. ZOUTELANDE - De politie heeft in de nacht van zondag op maandag het rijbewijs ingenomen van een 27-jarige automo bilist uit de gemeente Veere. De man werd op de Westkapelse- weg in Zoutelande aangehouden voor rijder onder invloed. Uit een blaastest bleek dat hij ruim drie maal de toegestane hoeveelheid alcohol had gedronken. De bestuurder kreeg ook een dagvaarding. MIDDELBURG - Onbekenden hebben tussen zondagavond en gisterochtend vier auto's opengebroken in Middelburg. De buit bestond uit geluidsapparatuur, cd's en kleding. In de Kruitmolenlaan waren twee wagens het doelwit. Daarnaast werden auto's opengebroken in de Bachtensteene en de Prins Mauritsstraat. VLISSINGEN - Uit een auto, die geparkeerd stond op de Del ta weg in Vlissingen, is tussen zondagmiddag half twee en gis terochtend half negen duikapparatuur gestolen. De wagen werd opengebroken. De duikuitrusting heeft een waarde van enkele honderden euro's. YERSEKE - Op de Postweg in Yerseke is gisternacht een 37- jarige automobiliste uit de gemeente Reimerswaal aangehou den. De vrouw bleek vijf keer zoveel te hebben gedronken als toegestaan. Zij moest daarom haar rijbewijs inleveren en zal zich voor de rechter moeten te verantwoorden. RENESSE - Een 35-jarige inwoner uit Burgh-Haamstede is door de politie aangehouden voor het in bezit hebben van een aantal toppen van hennepplanten. De man liep zondagavond tegen de lamp toen hij op het kruispunt van deStoofweg en de Emmaweg in Renesse geen voorrang gaf aan een naderende surveillancewagen. De agenten dwongen hem even verderop op de Hogezoom tot stoppen. Bij controle roken ze een sterke wietlucht. In de auto troffen ze de toppen aan. De bestuurder werd aangehouden en meegenomen naar het politiebureau. De hennepplanten zijn vernietigd. door Jacques Cats MIDDELBURG - De politie Zeeland heeft het afgelopen jaar in een aantal gevallen via DNA-analyse het bewijs kun nen leveren dat criminelen in bepaalde zaken betrokken wa ren. Dat heeft geleid tot een ver oordeling van deze verdachten. Ook leverde DNA een positieve bijdrage aan de oplossing van een verkrachtingszaak. Dat meldt R. Jeremiasse, hoofd bureau forensisch technische onderzoeken bij het korps. Deel uitmakend van het landelijk Rampen Identificatie Team (RIT) heeft hij ook ruime erva ring kunnen opdoen om de DNA-onderzoeksmethode toe te pasen op het identificeren van personen die door brand, ver minking of staat van ontbinding onherkenbaar zijn geworden. Zeeland was één van de eerste korpsen in het land die begin 2002 de beschikking kregen over een eigen laboratorium om zelf DNA-onderzoek te kunnen doen. Tot dan toe was de politie voor dat specialistische onder zoek afhankelijk van het Neder lands forensisch instituut in Rijswijk, voorheen meer bekend onder de naam 'gerechtelijk la boratorium'. Met het eigen lab aan huis kan het Zeeuwse korps het onderzoek versnellen. Monsters Op de hoofdvestiging van de po litie Zeeland in Middelburg zijn speciale onderzoeksruimten in gericht om monsters te kunnen maken van sporen bij ernstige delicten. Die monsters van ha ren, speeksel, bloed, huidschil fers of sperma worden in gecon ditioneerde vorm aangeleverd aan het Nederlands Forensisch Instituut. Dat onderzoekt het celmateriaal en kan desgewenst de sporen vergelijken met pro fielen die in een databank zijn opgeslagen. De politie werkte al langer met de DNA-methode. De wetge ving legde echter beperkingen op. De methode mocht alleen worden toegepast bij misdrij ven waarop acht jaar of meer gevangenisstraf staat. Door veiTuiming van de wetgeving zijn daar ruim een jaar geleden ook gevallen van veelvuldig voorkomende criminaliteit bij gekomen, zoals forse inbraken waar een strafmaat van vier. jaar of langer cel bij hoort. Het mooiste zou zijn, heeft Jere miasse als wens, dat naar Engels voorbeeld ieder die een misdrijf pleegt, DNA moet inleveren. Dus dronken achter het stuur betekent naast blazen ook een DNA afname ondergaan. In Ne derland mag dat pas als dat het onderzoeksbelang dat in een be paalde zaak gewenst „Ten opzichte van vingeraf drukken biedt DNA het voor deel dat je sporen met sporen kunt vergelijken", zegt Jere miasse. „Van ieder van de tien vingers kan het beeld verschil lend zijn. Van DNA hebben we per mens maar één profiel." Ver gelijking van sporen met sporen maakt het mogelijk meer zicht te krijgen op hoe bepaalde soor ten inbrekers heel divers in het land bezig zijn. Zo kon aan de hand van de DNA-gegevens een duidelijk beeld worden ge vormd van de activiteiten van inbrekers die woningen binnen drongen met de bedoeling om de sleutels van de voor de deur ge parkeerde dure auto's te be machtigen. Klaarheid Justitie en politie in Zeeland gaan na of oude, onopgeloste moordzaken met toepassing van de nieuwste DNA-technie- ken alsnog tot klaarheid zijn te brengen. Voor het nemen van stappen laat het opsporingsap paraat zich leiden door het Ne derlands Forensisch Instituut, dat bezig is om de vriezers vol oud sporenmateriaal leeg te werken Is er in bepaalde geval len voldoende celmateriaal aanwezig om een DNA onder zoek kansrijk te maken dan wordt in overleg met het Open baar Ministerie bekeken of zo'n oude zaak nog vervolgbaar is. Bij diebeoordelingmoethet OM ook rekening houden met verja ringstermijnen en maatschap pelijke impact. SINT ANNALAND - De deur van de bibliotheek in Sint An- naland is de afgelopen dagen herhaaldelijk getroffen door vuurwerk. Volgens de politie heeft de deur daardoor behoorlijke schade opgelopen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 57