PZC PZC PZC Oude vissershaven Bru in verval 11 Lekker slaan met batje Hobby rattenkweker loopt uit de hand Aantal verkeersdoden in Zeeland blijft dalen Gemalen op volle kracht om Zeeland droog te houden fattJfr Actie voor behoud Betho 0800 - 0231 231 (GRATIS) zeeuwse almanak Gekleurd Illegale dump afval op kinderboerderij Afdelingsvoorzitter Schuttevaer wil mankementen snel verhelpen V waarin opgenomen de Zierikzeesche Nieuwsbode 1844 - 1998 SCHOUWEN-DUIVELAND door Rinus Antonisse RITTHEM - Zeeland beleeft een bijzonder natte eindejaarslijd. De hoeveelheid regen die afge lopen dagen viel, ligt royaal bo ven het gemiddelde voor decem ber. De gemalen van de twee Zeeuwse waterschappen draai en op volle toeren. Er zijn extra pompen bijgezet. Voor Sint An- naland is het noodplan in wer king gesteld. Het is geen absoluut neerslagre cord, maar in één etmaal kreeg bijna heel Zeeland meer dan 25 millimeter neerslag te verwer den. Tot en met maandagmor gen viel in de maand december in Vlissingen en Wilhelmina- dorp 104 millimeter, in West- dorpe 113 millimeter. De normale hoeveelheid over de cember is 75 millimeter. De overvloedige regenval zorgt deze keer niet voor grote schade in de landbouw. De gewassen zijn bijna overal geroofd. De re cent ingezaaide wintertarwe is normaal gesproken bestand te gen natte omstandigheden. Wa terschap Zeeuwse Eilanden had tevoren maatregelen genomen, door de gemalen 10 tot 15 centi meter onder het winterpeil af te stellen. De gemiddelde peilver- hoging in de grote watergangen was 40 centimeter. Extra pompen In Zeeuws-Vlaanderen besloot het waterschap gisteren tot in zet van extra pompen bij Zand straat en in de kom van Philip pine. Er ontstond met name in de Braakmanpolders een nij pende situatie. Daar kan het water - ook dat uit een groot Vlaams poldergebied - alleen bij laag water op de Westersehelde worden geloosd. Omdat het ook in Vlaanderen goot, was er bo vendien extra aanbod. Waterschap Zeeuwse Eilanden beslist vandaag over het inscha kelen van meer pompcapaciteit. In Sint Annaland - erg gevoelig voor wateroverlast - werden maatregelen genomen om te voorkomen dat het dorp door polderwater onderliep, waarbij ook de brandweer werd ingezet. Na de extreme regenval in 1998 werd hiervoor een speciaal noodplan opgesteld. Tussen zondag 9.00 uur en maandag 9.00 uur viel meer dan 25 millimeter regen. „Voor een zomerse dag met een onweers bui erbij is dat niet zo'n grote^ hoeveelheid. Maar in de winter komt het niet zo vaak voor dat er in één etmaal zoveel millimeters vallen. Dat is vrij bijzonder", zegt weerdeskundige Jos Broe- ke van Meteo ZeelandHet heeft volgens hem alles te maken met de scheiding tussen koude en warmere lucht, die dwars door Nederland loopt. In de koudere regio, het noor den, is het droger, dan in het warmere zuiden. Op maandag bedroeg het verschil in tempe ratuur op een gegeven moment 12 graden: van om het vriespunt in Groningen tot 12 graden in Vlissingen. Het regenfront dat in het weekeinde verantwoor delijk was voor de ononderbro ken regen, keerde weer terug, zodat de nattigheid in de loop van maandagmiddag opnieuw de kop opstak en er flink wat millimeters bijkwamen. Hoogste score Broeke noteerde tussen zondag 9.00 uur en maandag 9.00 uur een regenval van 21 millimeter in de Kop van Schouwen (Haamstede), 26 millimeter in Vlissingen en - de hoogste score - 32 millimeter bij Rilland. Op de Kop van Schouwen na, viel er overal in de provincie meer dan 26 millimeter. Broeke wijst erop dat de winter se regenbuien afgelopen tien jaar meer voorkwamen, onder meer in 1995 en 1998. De weer man denkt dat dit toch te maken heeft met de wereldwijde kli maatverandering en het daar mee samenhangende broeikas effect. De Zeeuwse cijfers over de neerslag in de winterhalfja- ren van de laatste tien jaar ko men steeds uit boven het meer jarig gemiddelde. Bijvoorbeeld het station Wilhelminadorp 450 tegen 414 millimeter (van okto ber tot april). „Dat is dus duidelijk boven het gemiddelde, alhoewel het niet extreem is", stelt Broeke. Hij herinnert zich een winterse et maalneerslag van bijna 50 mil limeter in Philippine, destijds een landelijk record. Hoewel op oudjaarsdag minder neerslag valt, voorziet Broeke wel problemen. Hij verwacht dat 's nachts de temperatuur tot onder het vriespunt zal da len, wat gladheid kan veroorza ken. „Het is een beetje tricky, maar door de opkomst van zachtere lucht zullen in Zeeland de problemen snel afgelopen Zijn." door Esme Soesman ZONNEMAIRE - Zo'n zeventig tamme ratten en zestig muizen. Dat is de trieste vracht die medewerkers van de dierenam bulance gisteren hebben overgebracht van een schuur in Zonnemaire naar vogel- en egelopvang De Mikke in Mid delburg. De dieren verkeren in goede gezondheid, Ze werden ontdekt door de eigenaren van een plaatselijk recreatiebedrijf. De beestjes werden gehouden door een tijdelijke bewoner van een appartement van dit be drijf. In de wintermaanden worden ruimten weieens voor langere tijd verhuurd aan men sen die om woonruimten zitten verlegen. Huisregel is wel dat huurders niet meer dan twee huisdieren houden. Bij de toe vallige ontdekking van de kooi en met dieren heeft de eigenaar meteen maatregelen genomen. De dieren zijn naar een schuur overgebracht en de dierenam bulance is gevraagd hulp te bie den. Ook is het huurcontract per direct ontbonden en is de jongen uit huis gezet. De twintigjarige bewoner is - tijdelijk - bij een vriend ingetrokken. Hij ver bleef wegens privé-omstandig- heden in Zeeland. Na de jaar wisseling, is het plan, vertrekt hij naar zijn stad van herkomst Almelo. De jongen hield de ratten en muizen om te fokken, maar er kent dat zijn hobby ietwat uit de hand is gelopen. De nesten volg den elkaar op, terwijl zijn woonsituatie daar niet op bere kend was. De tijdelijke inwoner van Zonnemaire heeft vrijwillig afstand gedaan van de dieren. „Gelukkig troffen we geen mi serabele toestanden aan, want het is ten hemelschreiend wat je af en toe meemaakt", reageert medewerker Wietse Haak van de dierenambulance die nog nooit eerder ratten en muizen heeft moeten ophalen. Wel geeft hij aan af en toe moedeloos te worden van mensen die hun die- i-enschaar niet in de hand weten te houden. „Zo zadel je anderen met je problemen op." Bij De Mikke zijn de dieren on derzocht, en de mannetjes en •vrouwtjes van elkaar geschei den. De opvang hoopt voor een aantal dieren een nieuw onder komen te vinden. Zeker twintig tot vijfentwintig jonge ratten zijn, stelt Margot van Dijk van De Mikke, direct te plaatsen. „Het gaat om leuke jonge ratten die nog handtam zijn te maken. Belangstellenden kunnen con tact opnemen met de Zeeuwse dierenopvangvoorziening: 0118-628288. door Esme Soesman ZIERIKZEE - Tafeltennis is geen kijksport. Ingebrachte ef fecten zie je er, als leek zijnde, nauwelijks van af. Dat het echte werk echter zeker geen makkie is, kon gisteren in Zierikzee worden ervaren door jeugd van de Schouwen-Duivelandse ba sisscholen. Tafeltennisvereni ging Scaldina hield in de gym zaal aan de Raamstraat open dag. Het elfjarige jeugdlid Koen uit Zierikzee laat zijn tienjarige plaatsgenootjes Sofie en Inge zien hoe ze een bat moeten vast houden. De vriendinnen komen zomaar een kijkje nemen bij de tafeltennisvereniging, zonder dat ze van plan zijn ook daad werkelijk lid te worden, Dat geeft niks, laat wedstrijdsecre taris Jan Remmers doorscheme ren. „Als we uit deze dag twee leden weten te slepen, zijn we heel blij. Maar deze jeugddag is vooral bedoeld om kinderen op een leuke manier kennis te laten maken met tafeltennis. En dat doel is bereikt." Spelletjes Leerlingen vanaf een jaar of acht konden nagenoeg de hele dag terecht voor het doen van spelletjes met bal en batje, het spelen van wedstrijden en het bekijken van demonstraties. De laatste paar jaar beperkte Scal dina haar promotieactiviteiten tot het uitdelen van folders op basisscholen. Voor de afwisse ling leek het het bestuur aardig^ een open jeugddag op te zetten. Ook vonden zij voldoende seni or- en jeugdleden tot medewer king bereid. Want hoewel tafeltennis als kijksport niet uitblinkt, is het wel een sport waar veel plezier aan te beleven is. „Het is moei lijk om uit te leggen, maar heb je het virus eenmaal te pakken dan loop je alle toernooitjes af, En ken je de basisslagen dan kon je al een heel leuk spel spelen. Die pak je, als je een paar jaar ge stopt bent, daarna ook zo weer op", licht Remmers toe. Bij zijn club kan in alle klassen, recrea tief en competitief, gespeeld worden. Je hebt mensen, vertelt de wedstrijdsecretaris, die drie keer een wedstrijdje op de cam ping hebben gewonnen en ver volgens besluiten lid te worden. Maar je hebt ook mensen als Koen, die als jeugdig talent van Scaldina een fanatieker inslag lijkt te hebben. Sinds twee jaar is hij lid van de tafeltennisver- door Jeffrey Kutterink VLISSINGEN - Het aantal ver keersdoden in Zeeland blijft da len. Dit jaar vielen tot nu toe 29 dodelijke slachtoffers, zes min der dan vorig jaar. Opvallend is wederom de daling in Zeeuws- Vlaanderen en meer dan een verdubbeling van het aantal doden op Schouwen-Duive- land. Dat blijkt uit Regionaal Orgaan Verkeersveiligheid Zeeland (ROVZ), dat gisteren de voorlo pige cijfers bekend maakte. Sinds de jaren vijftig is het aan tal verkeersdoden volgens het ROVZ niet meer zo laag ge weest. In 2000 en 2001 bedroeg het aantal ongelukken met do delijke afloop 35; aanzienlijk minder dan in de jaren tachtig en negentig (1991 gaf een tragi sche piek te zien met 58 ver keersdoden). De aantallen zwaargewonden (ziekenhuisopnamen) in 2002 zijn nog niet bekend maar cij fers tot en met het derde kwar taal laten zien dat dit aantal on geveer gelijk is als vorig jaar; tussen de 350-400 zwaargewon den. Het aantal verkeersdoden is vooral gedaald in Zeeuws- Vlaanderen. Daar vielen dit jaar acht verkeersdoden te betreu ren tegenover vijftien vorig jaar (het gemiddelde over de laatste vijf jaar is 15). Opvallend daar bij is dat in de twee gebieden waarbij sprake is van een inte grale en gezamenlijke aanpak, West Zeeuws-Vlaanderen en de 'Ruit' in Oost Zeeuws-Vlaande ren, 'slechts' één verkeersdode viel. Succesvol „Die aanpak brengt kennelijk wat teweeg, want de dalende lijn kan geen toeval meer zijn dat vooral daar het aantal verkeersdoden daalt", consta teert ROVZ-secretaris H. Rhe- bergen. Negatieve uitschieter is Schou- wen-Duiveland met vijf ver keersdoden tegenover twee vo rig jaar. Het aantal van vijf ligt volgens het ROVZ wel onder het gemiddelde van de afgelopen vijf jaar (gemiddeld zeven). Op Tholen viel net als vorig jaar één dode te bètreuren, op de Be- velanden waren dat er negen (één minder dan vorig jaar), op Walcheren zes (één minder dan in 2001). Opvallend veel ver keersdoden (12) zijn gevallen in de maanden juli en augustus. Dat is ruim veertig procent van het totaal. Hoewel het aantal dodelijke slachtoffers blijft dalen, hangt het ROVZ niet de vlag uit. „Na tuurlijk zijn we blij dat het aan tal verkeersdoden daalt. Maal ais je weet hoeveel verdriet ge moeid is met die 29 slachtoffers, dan kan je daar niet blij mee zijn", zegt Rhebergen. „Boven dien is afgelopen jaar in het al gemeen niets veranderd aan de verkeerssituatie. Ik vrees dat het aantal van 29 doden daarom een positieve uitschieter is." Snelheid Rhebergen wil niemand als schuldige aanwijzen. „Het zit gewoon bij ons allemaal onvol doende tussen de oren dat minder hard rijden minder slachtoffers maakt. Kennelijk accepteren we het aantal doden met zijn allen. Want dat aantal kan zeker omlaag. Snelheid speelt daarin een belangrijke rol. Door minder hard te rijden is het aantal slachtoffers nog ze ker met een kwart terug te bren gen." De ROVZ-secretaris stelt tot zijn ontsteltenis vast dat 'nog steeds massaal de maximum snelheid wordt overschreden'. „Met elkaar spreken we grenzen af. Hou je er dan vervolgens aan en handhaaf die. Degenen die hardrijden kunnen wellichtzelf goed inschatten wat ze doen, maar mede-weggebruikers kunnen dat vaak niet. Ze ver wachten het niet." Advertentie Wij richten kantoren in HOEKI Noordzandslraai 6 Yerseke lel (0113) 57 29 07 fax (0113) 57 38 73 SINT- MAARTENSDIJK - De gemeente Tholen schakelt Ge deputeerde Staten in bij haar pogingen om de sluiting van de Betho-vestiging in Tholen te voorkomen. Zij vindt dat er sprake is van een officieel 'geschil', waarbij het provinciebestuur als scheids rechter dient op te treden. Het algemeen bestuur van het Reïntegratiebedrijf Midden- Zeeland (RMZ), waaronder De Betho valt, besloot twee weken geleden in meerderheid de Thoolse vestiging van de sociale werkplaats begin volgend jaar te sluiten. Het gevolg is dat de werknemers voortaan naar Goes op en neer moeten reizen. De reden voor de sluiting is dat de vestiging niet rendabel is. Voortzetting van de locatie zou niet mogelijk zijn zonder dat dat tot vermindering van het aantal banen leidt. Om alle plaatsen te behouden, wor den de activiteiten geconcen treerd in Goes. Ondanks hevig verzet vanuit Tholen gingen tien van de zeventien bestuurs leden akkoord met het voorne men, GS kunnen, als zij vinden dat de gemeente het gelijk aan haar zijde heeft, het RMZ-bestuur opdragen het genomen besluit ongedaan te maken. De komen de weken benut Tholen om haar bezwaren verder te onderbou wen. Advertentie Lezersservice - bezorgklachten - informatie over abonnementen Advertentie GEWIJZIGDE SLUITINGSTIJDEN Alle PZC-kantoren zullen dinsdag 31 december a.s. vanaf 16.00 uur gesloten zijn. Voor dringende zaken kunt u ons kantoor in Vlissingen bellen op tel. 0118-484000 en volgens de instructies op het antwoordapparaat handelen. Directie PZC In Zierikzee speelden de eilandelijke basisscholen gisteren een tafeltennistoernooi. foto Marijke Folkertsma eniging om 'gewoon lekker te kunnen slaan'. „En om effecten in te brengen en services uit te proberen. Toernooien en com petitie zijn ook altijd heel erg gezellig. En dit is een leuke ver eniging, al is het niet zo groot." Scaldina telt ruim dertig senio ren en een stuk of vijftien jeugd leden. Het aantal vrouwelijke leden is, hoewel dat aan het aan tal meiden dat gisteren langs kwam niet af viel te lezen, be perkt. Ze was in slaap gevallen on der de zonnebank. Resultaat een knalrood gezicht en een bijkans fluorescerende voor gevel. Toen ze gewekt werd door de zoemer van het apparaat, voelde haar huid een beetje trekkerig aan, maar dat was het wel Tot ze de ochtend daarna opstond en schrok van haar eigen spiegelbeeld. ,,Ik wilde alleen maar een kleurtje voor oud en nieuw", pruilde ze tegen haar bij slaap. Die reageerde, zoals altijd, uiterst nuchter. „Nou, dat is je dan gelukt." dinsdag 31 december 2002 door Marcel Modde ZIERIKZEE - Kinderboerderij De Punt in Zierikzee kampt met jllegale dump van afval. De pa piercontainer aan de achter kant van het complex aan de Scheldestraat wordt door on verlaten gebruikt voor het ach terlaten van huisvuil in plastic zakken. De oneigenlijke stort heeft reeds geleid tot een snijwond bij een medewerker van de boerderij, die nietsver moedend in een glasscherf greep. Teamleider van de kinderboer derijen van Stichting Het Gors, Greet Timmerman, heeft aan gifte gedaan bij de politie van de illegale afval dump. Op dergelij ke milieudelicten staat een boe te. Een poging de eigenaar van het huisvuil te achterhalen, door in de zakken naar een adres te zoeken, heeft tot dusver niets opgeleverd. Timmerman noemt de dump 'zeer asociaal'. „Eerst dachten we dat het iemand was die z'n schuurtje had opgeruimd en in één keer van alles af wilde zijn. Maar nuhet voor de tweede keer in korte tijd is gebeurd, zijn we bang dat het gaat om iemand met een 'afvalprobleem', die zo lekker makkelijk van z'n extra zakken troep denkt af te kunnen komen en te lui is om even door te rijden naar de milieustraat van de gemeente. Het is niet zo maar één zak, maar zes, zeven per keer." Bijkomend probleem is dat bij een overvolle container het oud papier buiten de openingsuren van de kinderboerderij weer los aan de poort wordt gezet. „Dat kan dan weer over het terrein gaan waaien en dat is nu net de reden we destijds hebben beslo ten om die grijze rolcontainer daar neer te zetten als we dicht zijn. Dan kunnen we de volgen de dag het hele spul in één keer naar onze grote container bin nen de hekken rijden. Op de container staat toch echt duide lijk vermeld dat hij alleen voor oud papier is bedoeld, dus daar over kan geen misverstand ont staan. Als er één iemand is die dit doet, denken anderen straks misschien dat het zo hoort. Wij moeten die rommelweer oprui men!" door Marcel Modde BRUINISSE - De oude vissers haven van Bruinisse raakt in verval. Door achterstallig on derhoud zijn meerpalen versle ten. Tijdens de hevige storm af gelopen najaar is daardoor één schip losgeslagen. Bij twee an dere vissersboten kon dat net worden voorkomen. Afdelingsvoorzitter W. van den Berg pleitte gisteren tijdens de jaarvergadering van Schutte vaer Schouwen-Duiveland voor een snelle aanpak van de haven. Sinds de meeste kotters naar de nieuw ingerichte vluchthaven zijn verhuisd, is hun oorspron kelijke stek in de vergetelheid geraakt. Hij spoorde de ge meente aan werk te maken van plannen om de charterschepen van de bruine vloot uit Zierik zee in Bruinisse onder te bren gen. „Dit zou tevens een oplos sing zijn voor de gammele op stelling van palen en deels rotte plankieren van wat ooit een vol waardige steiger was." Eerdere ideeën om de plezier- en be roepsvaart in deze haven te combineren, werd omwille van de veiligheid afgewezen. Char terschepen gaan volgens Van den Berg wél samen met de kot ters. Met de schippers van de Zierikzeese bruine vloot is nog geen overleg gevoerd over een verhuizing naar Bruinisse, al dus een beleidsambtenaar van de gemeente. De verwachting is dat ze hun thuishaven niet mak kelij k zullen opgeven, temeer omdat een vaartocht veelal ge koppeld is aan een bezoek aan de monumentenstad. Overigens valt de achteruitgang en onduidelijke toekomst van de oude vissershaven niet alleen de gemeente te verwijten, vindt Van den Berg. Hij noemde het teleurstellend dat de voormali ge vluchthaven niet volledig kan worden gebruikt 'door een juridisch steekspel van enkele bezwaarmakers' tegen de acti viteiten op de nieuwe loswal. ,Het gaat te ver om te stellen dat het protest van de bewoners van het buurtschap Zijpe heeft ge leid tot het veronachtzamen van de vissershaven, maar het heeft zeker zijn invloed gehad. Schuttijden Van den Berg hekelde in zijn openingstoespraak tevens de afspraken die bijna een jaar ge leden zijn gemaakt met Rijks waterstaat over betere schuttij den van de beroepsvaart aan de Krammersluizen. Toegezegd is dat er diverse onderzoeken zou den komen ter verbetering van de situatie. Meer resultaten dan een tweejaarlijks overleg tussen Schuttevaer en Rijkswater staat, zijn er in de praktijk ech ter niet geboekt, constateerde de afdelingsvoorzitter zuurtjes. Binnenvaartschepen en mossel- kotters doen er nu zeker één uur over om de Krammersluizen te passeren. Schuttevaer dringt al jaren aan op een oplossing voor de lange wachttijden, die soms zelfs kunnen oplopen tot drie WÊÊÊHHBHB V" Onder de ratten die uit het vakantiehuisje zijn gehaald, zijn volgens een woordvoerder van De Mikke zo'n vijfentwintig jonkies die nog handtam zijn te maken. foto Marijke Folkertsma

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 55