Natte As dwars door de Delta Steunpunt vermiste broers blijft hopen Toekomst museum Yerseke rooskleurig Teleurstelling over tweede discounter PZC Walcheren krijgt honderden hectares bos en natuur erbij Tholenaar bekent inbraken Politie neemt rijbewijs in Gewond bij aanrijding Auto's opengebroken Vrouw moet rijbewijs inleveren Bonsaiboompjes gestolen in Hulst Biesbosch en Zwin verbonden Rattenkweek loopt uit de hand Marathon voor het goede doel Vuurwerk beschadigt deur Ruilbeurs Voor duizenden aan kleding weg Concert in Kruiningen TERNEUZEN - Een twintigjarige inwoner van de gemeente Tholen heeft bekend een groot aantal inbraken te hebben ge pleegd in caravans op verscheidene parkeerterreinen in Oost en Midden-Zeeuws-Vlaanderen. De man is al op 17 december aangehouden, maar in verband met verhoor en verder onder zoek heeft de politie de arrestatie nu pas bekend gemaakt. Bij de politie in Zeeuws-Vlaanderen kwamen vanaf begin no vember in toenemende mate aangiftes binnen van inbraken in caravans op diverse campings. In totaal ging het om dertien inbraken, waarbij telkens tal van gebruiksgoederen werden ontvreemd. Na onderzoek van de politie bleek een spoor naar een vermoedelijke verdachte op Tholen te leiden. Deze is twee weken geleden aangehouden. In de verblijfplaats van de Tho lenaar werden verschillende goederen aangetroffen die af komstig waren uit aangegeven inbraken in caravans. Een groot deel van de inbraken heeft de verdachte inmiddels be kend. Tevens heeft hij inbraken bekend waarvan nog geen aangiften zijn binnengekomen. ZOUTELANDE - De politie heeft in de nacht van zondag op maandag het rijbewijs ingenomen van een 27-jarige automo bilist uit de gemeente Veere. De man werd op de Westkapelse- weg in Zoutelande aangehouden voor rijder onder invloed Uit een blaastest bleek dat hij ruim drie maal de toegestane hoeveelheid alcohol had gedronken. De bestuurder kreeg ook een dagvaarding. VLISSINGEN - Op de Nieuwe Vlissingseweg in Vlissingen zijn gistermiddag twee inwoners van de gemeente Veere ge wond geraakt bij een aanrijding. Een 67-jarige vrouw reed over de Nieuwe Vlissingseweg, uit de richting van de Paul Krugerstraat. Voor haar reed een 50-jarige bestuurder uit Oost-Souburg die voor het oranje verkeerslicht afremde. De vrouw wilde stoppen maar door het natte wegdek gleed haar auto door. De vrouw en haar 78-jarige passagier zijn met on bekende verwondingen overgebracht naar het ziekenhuis. MIDDELBURG - Onbekenden hebben tussen zondagavond en gisterochtend vier auto's opengebroken in Middelburg. De buit bestond uit geluidsapparatuur, cd's en kleding. In de Kruitmolenlaan waren twee wagens het doelwit. Daarnaast werden auto's opengebroken in de Bachtensteene en de Prins Mauritsstraat. YERSEKE - Op de Postweg in Yerseke is gisternacht een 37- jarige automobiliste uit de gemeente Reimerswaal aangehou den. De vrouw bleek vijf keer de toegestane hoeveelheid alco hol te hebben gedronken. Zij moest daarom haar rijbewijs inleveren en dient zich binnenkort voor de rechter te verant woorden. HULST - Uit een tuin van een woning in de Poorterslaan in Hulst zijn in de nacht van zondag op maandag twee bonsai boompjes gestolen. De boompjes hebben een gezamenlijke waarde van enkele honderden euro's. dinsdag 31 december 2002 door Rinus Antonisse MIDDELBURG - De provincie heeft het ontwerp gereed voor aanleg van een zogenaamde Natte As in de Delta. Het gaat om een reeks van onderling ver bonden natuurgebieden, die als 'moeras worden ingericht. De hoofdroute loopt vanaf de Bies bosch via Overflakkee, Duive- land, Sint-Philipsland, Tholen en Zeeuws-Vlaanderen naar het jZwin. jvia de Zeeuws-Vlaamse kreken I wordt ook een verbinding ge- J maakt met het Vlaamse kreken- 'gebied, zodat sprake is van een grensoverschrijdende aanpak. Vanaf het hoofdtraject lopen zijtakken langs het Haringvliet, Grevelingenmeer en Ooster- schelde, en naar de West-Bra bantse beken en het Veerse Meer. fDe Natte As zal een einde maken aan de huidige versnip- ZONNEMAIRE - Zo'n zeventig tamme ratten en zestig muizen, zijn gisteren overgebracht van een schuur in Zonnemaire naar vogel- en egelopvang De Mikke in Middelburg. 'i De dieren verkeren in goede ge zondheid. Ze werden ontdekt door de eigenaren van een plaatselijk recreatiebedrijf. De J beestjes werden gehouden door een twintigjarige tijdelijke be woner van een appartement van dit bedrijf. In de wintermaan den worden ruimten weieens voor langere tijd verhuurd. Huisregel is wel dat huurders 'niet meer dan twee huisdieren houden. pering van natuurgebieden. Planten en dieren kunnen zich daardoor beter ontwikkelen. Voor een belangrijk deel gaat het om al bestaande natuurge bieden (2730 hectare). In een aantal gevallen worden ze uit gebreid en moet het beheer wor den aangepast, of moeten ze opnieuw worden ingericht, ten einde de gewenste moerasachti ge situatie te krijgen. Buiten de bestaande natuurge bieden is nog minimaal 1500 hectare nieuw moerasgebied nodig en ongeveer 550 hectare voor verbindingszones tussen de grotere natuurgebieden. Het gaat om een flinke claim op de ruimte in het Zeeuwse buiten gebied. Bedoeling is om met de Natte As niet alleen de natuur te verbeteren, maar ook om de noodzakelijke vergroting van de waterberging te verwezenlij ken. Onder meer door toenemende regenval is het gewenst meer opvangmogelijkheden voor wa ter te maken. In de Deelstroom- gebiedsvisie Zeeland is de behoefte aan grond voor water berging geraamd op ongeveer duizend hectare, waarvan drie honderd hectare voor (bergende natuurvriendelijke oevers. De Natte As, die dwars door heel Nederland loopt, moet in 2018 een feit zijn. Het ontwerp voor het Zeeuwse deel is door de pro vincie aan de minister van Landbouw, Natuurbeheer en Visserij (LNV) gestuurd. Het wachten is op goedkeuring en geld voor uitvoering. De ver wachting is dat de geschakelde natuurgebieden in etappes uit gevoerd kunnen worden. Daar bij wordt voorrang gegeven aan het traject Biesbosch-Wester- schelde (Land van Saeftinge). pagina 19: vrij baan voor de karekiet De C1000 in de Goese Polder maakt binnenkort plaats voor een Lidl, tot grote teleurstelling van de gemeente en de wijkvereniging. foto Dirk-Jan Gjeltema door Rolf Bosboom GOES - Tot grote teleurstelling van wijk en gemeente maakt supermarkt Cl000 in de Goese Polder volgende maand plaats voor de discountzaak Lidl. Daarmee komen op termijn twee vergelijkbare winkels bij el kaar te zitten, aangezien Aldi zich er ook gaat vestigen. „Dit is een slechte zaak voor de bewoners van de Goese Polder", zegt wethouder M. 't Hart. De gemeente en woningbouwvereniging RWS hebben al geruime tijd plannen voor ingrijpende vernieuwing van winkelcen trum De Spinne. De ideeën zijn ontwikkeld in overleg met de toenmalige supermarkt in het gebied: Golff. Onderdeel van de plannen was de komst van een tweede supermarkt: Aldi, die als discountzaak een aanvulling zou zijn op Golff. De supermarkt werd echter twee jaar gele den overgenomen door het Schuitema-con- cern, dat er een C1000 in vestigde. Schuite- ma maakte prompt bij de gemeente bezwaar tegen de plannen voor de vernieuwing van het winkelcentrumomdat de komst van Al di haar positie zou ondermijnen. Pogingen van de gemeente om de zaak uit te praten, leidden niet tot een oplossing. Inmiddels heeft Schuitema het pand ver kocht aan Lidl, het Duitse bedrijf dat mo menteel het ene na het andere filiaal in Ne derland opent en, net als Aldi, met sobere winkels en veel merkloze en goedkope pro ducten als prijsvechter oprukt. De C1000 gaat zaterdag 11 januari defini tief dicht, volgens een woordvoerster omdat er op korte afstand (Molenplein) een ander filiaal is met meer parkeerruimte en ruime re openingstijden. Vervelend ,,We zijn fors teleurgesteld in Cl000", zegt wethouder 't Hart. „Er is een heel vervelend spelletje met ons gespeeld." Volgens de ge meente heeft Lidl ook het bezwaar tegen de komst van concurrent Aldi van Schuitema overgenomen. Lidl Nederland wil dat niet bevestigen en evenmin de opening van het Goese filiaal. „Telefonisch geven wij nooit commentaar", klinkt het afgemeten. „Stuurt u maar een brief." Wethouder 't Hart vindt het kwalijk dat twee discounters zich in De Spinne gaan vestigen, terwijl de breder georiënteerde su permarkt verdwijnt. „Het is een slechte zaak voor de bewoners en vooral voor de ou deren in de wijk, die minder makkelijk naar een supermarkt elders in Goes kunnen gaan." Dat vindt ook voorzitter A. van Reenen van de wijkvereniging. „Twee supermarkten die hetzelfde bieden: dat klopt niet. Het zou juist een aanvulling op elkaar moeten zijn. Dan trekt dat ook meer mensen." Het is de bedoeling dat volgende maand de vernieuwing van het winkelcentrum begint met de sloop van een deel van het huidige complex. In maart kan dan de bouw, die doorloopt tot eind 2004, in gang worden gezet. De nieuw bouw omvat onder meer een complex met ruim dertig koop- en huurappartementen. WISSENKERKE - Wilko de Neef en Mark van Leeuwaarden van voetbalvereniging Wissen- kerke houden vrijdag een kla ver jasmarathon ten bate van een kindertehuis in Nepal. Iedereen die kan klaverjassen kan het opnemen tegen de twee kaarters, die ieder uur tussen vrijdag 17.00 uur en zaterdag 16.00 uur een partij beginnen. Inschrijven kan per persoon of per koppel en kost vijf euro per persoon. Het geld gaat naar een kindertehuis in het door een burgeroolog geteisterde Nepal. De marathon wordt gehouden in de kantine van de W-Wissen- kerke. Inschrijven kan via telefoon nummer 0113-371514. SINT ANNALAND - De deur van de bibliotheek in Sint An- naland is de afgelopen dagen herhaaldelijk getroffen door vuurwerk. Volgens de politie heeft de deur daardoor behoorlijke schade opgelopen. REDACTIE BEVELANDEN/THOLEN Voorstad 22 Postbus 31 4460 AA GOES Tel: (0113) 273000 Fax: (0113) 273030 E-mail: redgoes@pzc.nl Rolf Bosboom Ingrid Huibers Mieke van der Jagt Rob Paardekam Steffan ter Maat Koen de Vries (sport) CENTRALE REDACTIE Oostsouburgseweg 10 Postbus 18 4380 AA VLISSINGEN Tel: (0118) 484000 Fax:(0118)470102 E-mail: redactie@pzc.nl INTERNET www.pzc.nl E-mail: web@pzc.nl door Rolf Bosboom WEMELDINGE - Het is al de tiende dag van grote onzeker heid. André Hannewijk en Jos de Bruijn vormen het Zeeuwse steunpunt voor de mensen die op de Filipijnen naar drie ver miste Nederlanders zoeken, onder wie de broers Marcel en Jacco Wilderom. „De vraag wat er is gebeurd, blijft door je hoofd spoken." Voor die tijd kenden ze elkaar nauwelijks. Hannewijk is de zwager van de vermiste broers, van wie Jacco nog in Wemel- ding'e woont en Marcel in Til burg. De Bruijn is van jongs af aan bevriend met de twee. Toen vorige week zondag het bericht kwam dat de broers vermist werden, samen met Klaas Bisschop uit Diemen en twee plaatselijke gidsen, ont stonden intensieve contacten tussen familie en kennissen. Ook vriend Bart Koeman, oor spronkelijk eveneens afkom stig uit Wemeldinge maar inmiddels wonend in Amster dam, werd die zondag inge licht. „Hij riep meteen: ik ga ze halen", zegt Hannewijk. Het waren geen loze woorden. De volgende dag stapte Koeman samen met zijn vriendin Ineke den Hartog op het vliegtuig richting Manilla. Na een lange reis arriveerden ze ten slotte in de plaats Dumaguete, voorlo pig de uitvalsbasis voor hun zoektocht. Bijna twee weken geleden ver trokken Marcel en Jacco Wil derom per boot van het eiland Siquijor naar het eilandje Apo in de Boholzee om te gaan snorkelen. Sindsdien is er niets meer van hen en de andere drie vernomen. Afgelopen zaterdag heeft een professioneel red dingsteam het gebied met een helikopter afgezocht, maar zonder resultaat. Hannewijk en De Bruijn fun- Amaiz. Ook zijn er twee lokale duikscholen die ons vanaf het begin hebben bijgestaan." Een tweede grootscheepse zoekactie, zoals zaterdag, lijkt er niet in te zitten. Inmiddels is een beloning uitgeloofd voor het terugvinden van de ver misten. De mededeling, zo zegt Koeman, wordt vandaag via de politie verspreid. Daarnaast worden zoveel mogelijk e- mailadressen van duikscholen en guesthouses in de .omgeving verzameld, zodat die ook kun nen worden benaderd. Ontvoering André Hannewijk (rechts) en Jos de Bruijn vormen het Zeeuwse steunpunt voor de mensen die op de Filipijnen naar drie vermiste Nederlanders zoeken. foto Dirk-Jan Gjeltema geren als centraal informatie punt voor de vele mensen die meeleven, maar vooral als vraagbaak voor Koeman. „We zorgen bijvoorbeeld voor de exacte gegevens van de pas poorten, voor foto's van Marcel en Jacco.Daarnaast wordt al le informatie verzameld ver gaard die van belang kan zijn, waarbij dankbaar gebruik wordt gemaakt van internet en e-mail „Het hele dorp leeft ook mee", zegt De Bruijn. „Er zijn veel mensen die met tips komen van: heb je daar al aan gedacht?" Daarnaast is er intensief con tact met familie en vrienden van Marcel in Brabant, die een soortgelijk steunpunt hebben gevormd. Hannewijk: „We overleggen voortdurend. Op die manier zorgen we ervoor dat we één front vormen en een gezamenlijke steun zijn voor Bart en Ineke. Het intensieve werk dat we verrichten geeft ons bovendien een minder machteloos gevoel." Regelmatig is er telefonisch contact met de Filipijnen. Bart Koeman, die acht jaar geleden samen met Marcel Wilderom een lange reis naar het land heeft gemaakt, kan nog geen goed nieuws brengen, maar hij blijft optimistisch en vastbe sloten om de broers terug te vinden. „Gelukkig hebben we de afgelopen dagen heel veel steun gehad van gouverneur Koeman zegt ervan uit te gaan dat de boot op volle zee is ge kapseisd en vervolgens in zui delijke richting is afgedreven naar de Suluzee. „Dat is aan nemelijk aangezien er niets van de boot is teruggevonden. Bovendien had de boot een zo lichte motor, dat die niet kan zinken." Hij acht de kans dan ook redelijk groot dat de broers op een van de vele eilanden in de omgeving zijn beland, mo gelijk in het gebied dat be heerst wordt door rebellen, met het risico van ontvoering. Binnenkort wil Koeman afrei zen van Dumaguete naar Si quijor, om nog dichter in de buurt te zitten. Van een terug keer naar huis wil hij voorlopig niets weten. „We blijven door zoeken." Hannewijk en De Bruijn blij ven hen op alle mogelijke ma nieren steunen. De feestdagen zijn daardoor al volledig langs hen heen gegaan. „Je haalt je de gekste dingen in je hoofd van wat er gebeurd kan zijn", zegt De Bruijn. „Maar je blijft hopen op een scenario zoals in een film, waarbij mensen op een eiland zitten totdat een he likopter overvliegt die hen ziet." Voor bruikbare tips mbt de zoekac tie: jos.debruijn@staff.zeelandnet- .nl. door Rob Paardekam YERSEKE - De toekomst van het Schaal- en schelpdierenmuseum in Yers eke ziet er weer rooskleurig uit. Dat zegt coördinator I. Cornelisse van een werk groep die zich sinds enkele maanden met het in verval geraakte museum bezig houdt. Veertien mensen hebben zich in middels aangemeld als vrijwilliger. De gemeente Reimerswaal stapte vorig jaar uit de gemeenschappelijke regeling voor het Museum van Zuid- en Noord- Beveland, waar ook de musea in Goes en Kapelle toe behoren. Dat betekent dat het Schaal- en schelpdierenmuseum geen gebruik meer kan maken van ver schillende diensten. Om de zaken weer op orde te krijgen, plaatste de gemeente verschillende oproepen voor vrijwilli gers. Nadat een eerste poging niet meer dan drie reacties opleverde, steeg het aantal vrijwilligers na een tweede op roep tot veertien. „Daarbij zitten ook een notaris en een accountant", vertelt Cor nelisse. Hij is daar zeer verheugd over, want zij brengen de nodige kennis in huis. De werkgroep is nu bezig met het vormen van een museumstichting. De werkgroep wil het museum tevens een kleine face-lift geven, want volgens veel Yersekenaren en Reimerswaalse politici nodigt het museum niet bepaald uit tot een bezoek. Cornelisse noemt het muse um in Bruinisse een voorbeeld van hoe het zou kunnen. „We zijn daar onlangs geweest en het zag er prachtig uit, terwijl het toch amateuristisch is." Voor het Schaal- en schelpdierenmuse um denkt de werkgroep in eerste instan tie aan het inrichten van een tentoonstel lingsruimte, het verbeteren van de verlichting, het creëren van werkruim ten boven het museum en het uitbreiden van de collectie. Om dat laatste te kun nen bewerkstelligen, werd een oproep geplaatst waarin mensen wordt ge vraagd spullen over de schaal- en schelp dierencultuur aan het museum in bruik leen te geven. „Daar wordt goed op gereageerd", aldus Cornelisse. „Zo kre gen we een prachtige maquette van tach tig jaar oud." De werkgroep bekijkt ook de mogelijkheden om het museum in de toekomst op zaterdag te openen. door Rinus Antonisse GOES - Komende jaren krijgen de lang bestaande plannen voor aanleg van nieuwe 'groene ele menten' op Walcheren meer ge stalte. In het kader van de land inrichting Walcheren wordt ongeveer 250 hectare bos en 200 hectare natuurgebied aange legd. Daar is tot nu toe nog maar een klein deel van gerealiseerd. Het gaat dan om bosjes bij West- kapelle en Biggekerke. Onlangs is ook begonnen met de uitbrei ding van het Veerse Bos. Daar wordt 25 hectare loofbomenbos aangelegd in de omgeving van de Kraaienestweg en Land- schuurweg. Het is een aanvul ling op de bosschages in het kre- kengebied (45 hectare). In de loop van 2003 komt de in richting van bossen aan de orde bij Oostkapelle (Schoonoord) en Dishoek. Ook worden dan de natuurgebieden Oostemieuw- landpolder, Beekshoekpolder, Oranjezon, Zandvoortseweg en Brigdamme door de Dienst Landelijk Gebied (DLG) in Goes aangepakt. De voorberei dingen - vergunningen, archeo logisch onderzoek, bestekken maken - zijn aan de gang. De inrichtingsplannen zullen tijdens voorlichtingsbijeen komsten aan de inwoners wor den gepresenteerd. Voor de op zet van de bossen is DLG verantwoordelijk, voor de aan leg van de natuurgebieden maakt de provinciale werk groep Natuurontwikkeling plannen. De landinrichtings commissie Walcheren beslist uiteindelijk over de uitvoering. Eén jaar later zijn de bossen bij Zoutelande, Westkapelle (cam ping Moens) en Grijpskerke aan de beurt en de natuurgebieden Westkapelle-Vroon, Oude Veer- seweg en Veerse Dam. Als laat ste, volgen in 2005 en 2006 de bossen bij Vlissingen en Bigge kerke en het natuurgebied Oost- kapelle/Groeneweg. Door waterschap Zeeuwse Ei- LEWEDORP - In café de Goede Verwachting in Lewedorp wordt vrijdag een ruilbeurs ge houden. Vanaf 19.15 uur kun nen verzamelaars van onder meer munten, ansichtkaarten en postzegels terecht. landen zijn in overleg met de landinrichtingscommissie na tuurvriendelijke oevers aange legd langs de Veersewatergang. Een soortgelijk project staat ook op het programma voor het voorjaar van 2003; het gaat dan om de zuidoostzijde van de Westkapelsekreek. Komende zomer moet een deel van de zogeheten Bunkerroute in de omgeving van Biggekerke worden uitgevoerd. Dat wordt gecombineerd met aanleg van een natuurvriendelijke oever langs de Valkenissewatergang. De route van ongeveer 2,2 kilo meter, krijgt gestalte in de vorm van een wandel-fietspad. Landfront De plannen voor het beter zicht baar maken van de verdedi gingswerken uit de Tweede We reldoorlog bestaan al sinds 1987. Bedoeling is dat in de toe komst langs het hele Landfront. (onderdeel van de Atlantikwall) tussen Groot-Valkenisse en Rit- them gewandeld en gefietst kan worden. SLUIS - Drie Tilburgse inbre kers, van 21, 23 en 28 jaar oud, zijn zondag na een korte achter volging in de kraag gevat. Het drietal had voor enkele tienduizenden guldens aan kle ding gestolen uit een winkel in de Kapellestraat in Sluis. De in braak vond omstreeks 23.45 uur plaats. Niet veel later kon de po litie, die snel ter plaatse was, de mannen aanhouden. De politie onderzoekt de zaak. KRUININGEN - Het Duo Friends, Gerlinda van den Berg op panfluit en Corrie Wielink op viool, geeft zaterdag 4 januari een nieuwjaarsconcert in de hervormde kerk van Kruinin gen met. orgelbegeleiding van Peter Wildeman. Het concert omvat een mix van ingetogen geestelijke liederen en levendi ge arrangementen. Het concert, waarvoor kaarten aan de zaal verkrijgbaar zijn, begint om 19.30 uur.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 51