Klap voor dienstweigeraars Israël Bewuste bellers bellen 3 Drie dagen rouw in Grozny PZC :T» >•- ËM Vier Amerikanen gedood bij aanslag ziekenhuis Jemen Kenianen jouwen vertrekkende president uit 5 Hooggerechtshof stelt actiegroep in ongelijk Pakistan dreigde met kernoorlog Man met bom aangehouden op vliegveld Parijs m m X 'J Belgische legerchef boycot pers Doden bij gevangenisbrand Iran Groen licht regering Pakistan Cycloon over Salomonseilanden Vis vermindert kans op dementie dinsdag 31 december 2002 door Ad Bloemendaal TEL AVIV - Israëlische reservis ten die uit morele overwegingen niet in de bezette gebieden wil len dienen, hebben gisteren hun zaak voor het Hooggerechtshof verloren. Het hof bepaalde dat een volksleger als het Israëli sche uit elkaar kan vallen als soldaten bepalen waar ze wel of niet actief willen zijn. „Het zou verzwakken wat ons als natie verbindt", meldt de uitspraak. „Gisteren was er op positie tegen het dienen in Liba non, vandaag gelden de bezwa ren de Westelijke Jordaanoever en morgen zeggen soldaten dat ze gewetensbezwaren hebben tegen het ontruimen van neder zettingen. Op die manier wordt het volksleger een leger waarin iedere eenheid zich laat leiden door een afzonderlijk geweten." Het hof oordeelde over een peti tie die was ingediend door acht leden van 'Omets Lesarev' (De Moed te Weigeren), een organi satie van reservisten die niet willen dienen op de Westoever en in de Gazastrook. Hun be zwaren zijn nooit erkend we gens het selectieve karakter er van. Alleen volslagen pacifisten kunnen in Israël erkenning vin- KARACHI - De dreiging van ge bruik van kernwapens heeft er toe bijgedragen dat het conflict tussen India en Pakistan eerder dit jaar niet ontaarde in een oor log. Dit heeft de Pakistaanse president Musharraf gisteren gezegd. Musharraf zei dat India was ge waarschuwd dat als Indiase troepen de grens zouden over steken Pakistan niet met een conventionele oorlog zou ant woorden. Hij vermeed het woord nucleair. „Ons dreige ment van een non-conventione le oorlog heeft geholpen." RTR PARIJS - Een kruier van de Pa- rijse luchthaven Roissy-Charles de Gaulle, die in de nacht van zaterdag op zondag is aange houden, had explosieven bij zich die gereed waren voor on middellijk gebruik. In zijn auto werden vuurwapens en explosieven gevonden. Het gaat om een 27-jarige man van Algerijnse afkomst. De politie werd getipt door een reiziger die de verdachte op een parkeer plaats in de gaten had gehou den. AFP/ANP van onze redactie buitenland GROZNY - Het dodental van de aanslag op het gebouw van de pro-Russische Tsjetsjeense re gering in Grozny is opgelopen tot 83, aldus de Russische staatstelevisie gisteren. In zie kenhuizen in Grozny en in Mos kou liggen nog 160 gewonden, van wie er vijftien volgens het persbureau Interfax in kritieke toestand verkeren. Het hoofd van de Tsjetsjeense regering, Kadirov, heeft voor de komende drie dagen een rouw- periode afgekondigd, waardoor ook openbare festiviteiten den als gewetensbezwaarden. De uitspraak van Israels hoog ste justitiële instantie betekent dat een van de indieners van de petitie, eerste luitenant Son- schein, de drie weken van zijn reservedienst in de cel moet doorbrengen. Hij zegt daar geen moeite mee te hebben,Het is de belangrijkste plicht die een Is raëlische militair op dit moment kan vervullen", verklaarde hij na het horen van het oordeel. rondom de jaarwisseling wor den geschrapt. In Grozny wordt ondertussen hard gewerkt aan een tijdelijk onderkomen voor de regering van de deelrepubliek. De Russi sche premier Kasjanov maakte gisteren bekend dat de nabe staanden van de slachtoffers ie der 100.000 roebel (zo'n 3225 euro) compensatie krijgen en mensen die bij de aanslag ge wond zijn geraakt tussen de 15.000 en de 50.000 roebel (res- „De weigering te dienen in de bezette gebieden is het meest joodse en zionistische ideaal dat je in deze situatie kunt nastre ven." In hun petitie rechtvaardigen de indieners hun weigering door te wijzen op het illegale karakter dat de Israëlische bezetting de laatste paar jaar zou hebben aangenomen. Ze kunnen geen bevelen opvolgen die de bezet ting bestendigen en versterken, pectievelijk zo'n 484 en 1613 eu ro), afhankelijk van de ernst van de verwondingen. Afgelopen vrijdag ramden twee vrachtwagens geladen met een halve ton explosieven het rege ringsgebouw in Grozny. Door de vernietigende explosie raakten zowel het regeringsgebouw als het nabij gelegen ministerie van Financiën zwaar beschadigd. In het complex werken normaal gesproken tweehonderd men sen en op het moment van de ex- zeggen ze, want 'de staat Israël en het leger hebben de afgelo pen jai-en hun plicht verzaakt onder het internationale en het Israëlische recht te zorgen voor de bevolking in bezet gebied'. Groei De organisatie van weigeraars is een jaar geleden opgericht. In de eerste maanden groeide het aantal ondertekenaars van een gezamenlijke verklaring snel plosies, net na lunchtijd, zouden er ook veel bezoekers binnen zijn geweest. Kadirov en zijn plaatsvervanger Babitsj waren vrijdag niet in het gebouw. Poetin President Poetin heeft gezwo ren niet te zullen toestaan dat rebellen die onafhankelijkheid van Tsjetsjenië nastreven het normaliseringsproces onder mijnen. Dat proces is volgens het Kremlin net goed op gang naar 450. Er was veel aandacht in de binnen- en buitenlandse media en de legerleiding maak te zich zorgen over de mogelijk heid dat de actie de paraatheid van de troepen in de bezette ge bieden zou aantasten. Dat veranderde eind maart met de Palestijnse terreuraanslag in het Park Hotel in de kuststad Netanya, waarbij 29 burgers om het leven kwamen. Kort erna begon het leger een uitgebreide gekomen in de deelrepubliek. Het zal ze niet lukken 'de ver sterking van de Russische staat te dwarsbomen', aldus Poetin. „De terroristen proberen hun doel met de wreedste methodes te bereiken, maar ze zullen geen succes hebben." Het Russische leger heeft in middels 64 mensen opgepakt op verdenking van betrokkenheid bij de explosie van vrijdag. Drie bewakers van het regeringsge bouw, die dienst hadden toen de actie tegen 'de infrastructuur van de terreur' op de Westoever. Voor die Operatie Verdedigings- wal werden tienduizenden re servisten opgeroepen en bijna niemand weigerde. In april za ten er in totaal 38 militairen in de cel wegens weigering in bezet gebied te dienen Dat was het hoogste aantal sinds het begin van de staat, maar lang niet de massa waarop Omets Lesarev had gehoopt. GPD aanslag plaatsvond, zijn aange klaagd vanwege nalatigheid, maakte Babitsj verder bekend. De bewakers zouden onvol doende alert zijn geweest toen de vrachtwagens passeerden. Gisteren zijn drie Russische mi litairen en een agent in Tsjetsje nië omgekomen, meldde een zegsman bij de politie in Groz ny. Twee militairen werden op een markt in Grozny doodge schoten en een militair en een agent kwamen om het leven door landmijnen. Verder raak ten in de nacht van zondag op maandag twee militairen ge wond bij confrontaties met re bellen in Grozny. AP van onze redactie buitenland SANA'A - Vier Amerikanen zijn gisteren in Jemen gedood bij een aanslag op een hospitaal in Ji- bla, 170 kilometer ten zuiden van de hoofdstad Sana'a. Drie van hen, de directeur van het ziekenhuis en twee vrouwelijke artsen, stierven onmiddellijk. Een andere Amerikaan raakte gewond en overleed later. Het ziekenhuis wordt geleid door christenen. De aanslag werd gepleegd door een student, die met een aan- valsgeweer het ziekenhuisper soneel onder vuur nam tijdens de dagelijkse vergadering. De dader, afkomstig uit de plaats Dhamar, werd overmeesterd en aangehouden. Hij zou banden hebben met de moordenaar van de Jemenitische politicus Jaral- lah Omar. Omar, de tweede man van de Socialistische Partij van Jemen, werd zaterdag vermoord toen hij te gast was op het con gres van de islamitische opposi tiepartij Al Islah. Zijn moorde naar stond ook ingeschreven als student in Dhamar. Deze uni versiteit wordt geleid door een voorman van Al Islah, sjeik Ab- del Majid al Zindani. De Amerikaanse regering ver oordeelde de aanslag in scherpe bewoordingen. Niets kan zo'n aanval rechtvaardigen op een instelling die de bevolking van Jemen belangrijke humanitaire hulp verleent, zei een woord voerder van het ministerie van Buitenlandse Zaken in Was hington. Het ziekenhuis in Jibla behan delt sinds 1967 gemiddeld 40.000 patiënten per jaar. Het is opgezet door de Zuidelijke Bap tisten in de Amerikaanse staat Virginia. Het bestuur van de zendingsorganisatie van het grootste protestantse kerkge nootschap in de VS heeft beslo ten het ziekenhuis open te hou den ondanks de gevaren voor het personeel. De Zuidelijke Baptisten zijn betrokken bij projecten in 184 landen. AFP Advertentie m Bewuste bellers beginnen 2003 meteen met een knaller. Want op nieuwjaarsdag belt u met uw telefoon thuis via KPN Telecom tussen 12.00 en 15.00 uur 's middags helemaal gratis naar vaste telefoons binnen Nederland. U betaalt ook geen starttarief. U bent dus waarschijnlijk iets langer bezig met gelukwensen deze keer. Als u gebruikmaakt van een andere aanbieder, maar wel van deze en andere acties wilt genieten, kunt u heel gemakkelijk overstappen. Bel uiterlijk 30 december met 0800-1273, kies 'CPS-instellingen verwijderen' en u voert uw gesprekken dan voortaan weer geheel of gedeeltelijk via KPN Telecom. Kijk op www.kpn.com voor meer informatie. - ü.- mtfttOS- JBr -- --- 7>V v Aanhangers van de aantredende president Kibaki nemen de benen om te ontkomen aan de regen van stenen en kluiten die naar het vertrekkende staatshoofd Moi wordt ge gooid. foto Sayyid Azim/AP van onze redactie buitenland NAIROBI - De 71-jarige voormalige oppositieleider Mwai Kibaki is gisteren officieel ingezworen als derde president van Kenia. Hij legde tegenover opperrechter Bernard Chunga de eed af voor een menigte van hon derdduizenden Kenianen die naar het Uhuru-park in het centrum van de hoofdstad Nairobi waren ge stroomd. Kibaki's beëdiging maakte een eind aan de 24-jarige ambtstermijn van president Daniel arap Moi. De me nigte jouwde de vertrekkende president uit toen hij een korte toespraak hield, en bekogelde hem met kluiten en stenen. Het was een vernederende aftocht voor het staatshoofd en een anticlimax van een verder feestelij ke en symbolische ceremonie.Kibaki, die vrijdag de presidentsverkiezing met 63 procent van de stemmen won, kan rekenen op een grote meerderheid in het parle ment. Zijn Nationale Regenboogcoalitie (Nare) bezet 123 van de 197 zetels, terwijl de tot dusver regerende Kanu-partij van Moi er slechts 56 heeft. De presidentiële macht waarmee Moi regeerde, moet volgens de coalitie van Kibaki worden ontmanteld. De president zou een meer ceremoniële rol moeten krijgen. Een premier zou in de eerste plaats de uitvoerende macht moeten uitoefenen. De nieuwe president beschreef de afgelopen periode als jaren van 'wanbestuur en ongepastheid'. „Corruptie zal niet langer een manier van leven zijn in Kenia", zei hij. De bestrijding daarvan moet absolute voorrang krij gen, zo benadrukte hij in zijn toespraak na de eedsafleg ging. RTR/DPA/AFP/ANP BRUSSEL - De chef van het Belgische leger, Herteleer, heeft na overleg met zijn baas, de Belgische minister van Defensie Flahaut, besloten alle geplande interviews af te zeggen. Dat heeft de Vlaamse radio gisteren gemeld. Herteleer kwam in opspraak, doordat hij in een interview vo rige week had gezegd dat België niet meedoet aan een oorlog tegen Irak. Hij liet voorts weten te betwijfelen of de legerlei ding in staat is de Belgische manschappen te motiveren voor een strijd tegen Saddam Hoessein. Herteleer gaat binnenkort met pensioen en in het kader van dat komende afscheid stonden heel wat interviews in zijn agenda. ANP TEHERAN - Een brand in een gevangenis in het noorden van Iran heeft 27 mensen het leven gekost. Er vielen meer dan vijf tig gewonden. Dat heeft het persbureau Irna gisteren meege deeld. De brand brak gisterochtend in alle vroegte uit, vermoedelijk na kortsluiting. Het gevangeniscomplex staat in de stad Gor- gan, aan de Kaspische Zee. De autoriteiten daar wilden overi gens geen aantallen doden en gewonden noemen. De plaatse lijke politiechef zei alleen dat er 'aanzienlijke schade aan mensenlevens en eigendommen' is ontstaan. RTR ISLAMABAD - Het Pakistaanse parlement heeft gisteren vertrouwen uitgesproken in de coalitieregering van premier Lafarullah Khan Jamali. Jamali kreeg de stemmen van 188 van de 342 parlementsleden, ruim boven het minimaal vereis te aantal van 172. Jamali werd op 23 november door het parlement tot premier gekozen en moest zijn coalitie binnen zestig dagen ter goed keuring voordragen. De verkiezingen van 10 oktober hebben geen duidelijke win naar opgeleverd. AP CANBERRA - Het lot van meer dan 1300 bewoners van twee eilandjes in de Stille Oceaan is ongewis, nadat het gebied zon dag door een cycloon werd getroffen en alle verbindingen werden verbroken. De wervelstorm, die volgens Australische meteorologen mo- gelijkgepaard ging met windstoten tot 360 kilometer per uur, raasde zondagochtend over de eilandjes Tikopia en Anuta, ongeveer duizend kilometer ten noorden van Honiara, de hoofdstad van de Salomonseilanden. Omdat sindsdien niets meer is vernomen, moet voor totale verwoesting worden ge vreesd, zei L. Yates, hoofd van de rampenbestrijding. AP BORDEAUX - Oudere mensen die op zijn minst een keer per week vis eten, lopen minder kans op dementie en de ziekte van Alzheimer. Dat zeggen Franse onderzoekers, die hun onder zoeksresultaten hebben gepubliceerd in het medisch vakblad British Medical Journal De wetenschappers van de universiteit in Bordeaux onder zochten zeven jaar lang een groep van 1674 mensen van 68 jaar en ouder. Alle deelnemers aan het onderzoek wonen in het zuidwesten van Frankrijk. Degenen die wekelijks min stens een keer vis aten, liepen een beduidend lagere kans een vorm van dementie te krijgen. DPA De actie geldt niet voor bellen van vast naar mobiel, voor internationaal bellen, voor bellen naar 0676-internetnummers en 0900- of 0842-nummers en ook niet voor klanten die geen abonnement hebben bij KPN Telecom.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 5