PZC Aantal verkeersdoden blijft dalen Gemalen draaien op volle kracht PZC 11 Vuurwerkhandelaren boeren goed Lx* iF Aantal opgeloste zaken neemt toe door DNA-methode Tholen vraagt GS om sluiting Betho terug te draaien lijst slachtoffers volgens ROVZ sinds jaren vijftig niet zo laag geweest Man met wiet geeft politie geen voorrang Duikuitrusting gestolen in Vlissingen 0800 - 0231 231 (GRATIS) zeeuwse almanak Gekleurd BEVELANDEN/THOLEN dinsdag 31 december 2002 door Jeffrey Kutterink VLISSINGEN - Het aantal ver keersdoden in Zeeland blijft da- jlen. Dit jaar vielen tot nu toe 29 [verkeersdoden, zes minder dan [vorig jaar. Opvallend is weder om de daling in Zeeuws-Vlaan- deren en meer dan een verdub beling van het aantal doden op Schouwen-Duiveland. [Dat blijkt voorlopige cijfers die het Regionaal Orgaan Verkeers veiligheid Zeeland (ROVZ) gis teren bekend maakte. Sinds de jaren vijftig is het aantal ver keersdoden volgens het ROVZ niet meer zo laag geweest. In ,2000 en 2001 bedroeg het aantal ongelukken met dodelijke af loop 35; aanzienlijk minder dan in de jaren tachtig en negentig (1991 gaf een tragische piek te zien met 58 verkeersdoden). De aantallen zwaargewonden (ziekenhuisopnamen) in 2002 zijn nog niet bekend maar cij fers tot en met het derde kwar taal laten zien dat dit aantal on geveer gelijk is als vorig jaar; tussen de 350-400 zwaargewon- RENESSE - Een 35-jarige in woner van Burgh-Haamstede is door de politie aangehouden voor het in bezit hebben van een aantal toppen van hennepplan ten. De man liep zondagavond tegen de lamp toen hij op het kruis punt van de Stoofweg en de Emmaweg in Renesse geen voorrang gaf aan een surveil lancewagen. De agenten dwon gen hem even verderop op de Hogezoom tot stoppen. Bij con trole roken ze een sterke wiet- lucht. In de auto troffen ze de toppen aan. De bestuurder werd aangehouden en meegenomen naar het politiebureau. De hen nepplanten zijn vernietigd. VLISSINGEN - Uit een auto, die geparkeerd stond op de Del taweg in Vlissingen, is tussen zondagmiddag half twee en gis terochtend half negen duikap- paratuur gestolen. De wagen werd opengebroken. De duikuitrusting vertegen woordigt volgens de politie een waarde van enkele honderden den. Het aantal verkeersdoden is vooral gedaald in Zeeuws- Vlaanderen .Daar vielen dit j aar acht verkeersdoden te betreu ren tegenover vijftien vorig jaar (het gemiddelde over de laatste vijf jaar is 15). Opvallend daar bij is dat in de twee gebieden waarbij sprake is van een inte grale en gezamenlijke aanpak, West Zeeuws-Vlaanderen en de 'Ruit' in Oost Zeeuws-Vlaande- ren, 'slechts' één verkeersdode viel. „Die aanpak brengt kennelijk wat teweeg, want het kan geen toeval meer zijn dat vooral daar het aantal verkeersdoden daalt", constateert ROVZ-se- cretaris H. Rhebergen. Negatieve uitschieter is Schou wen-Duiveland met vijf ver keersdoden tegenover twee vo rig jaar. Het aantal van vijf ligt volgens het ROVZ wel onder het gemiddelde van de afgelopen vijf jaar (gemiddeld zeven). Op Tholen viel net als vorig jaar één dode te betreuren, op de Be- velanden waren dat er negen (één minder dan vorig jaar), op Walcheren zes (één minder dan in 2001). Opvallend veel ver keersdoden (12) zijn gevallen in de maanden juli en augustus. Dat is ruim veertig procent van het totaal. Hoewel het aantal verkeersdo den blijft dalen, hangt het RO VZ niet de vlag uit. „Natuurlijk zijn we blij dat het aantal verkeersdoden daalt. Maar als je weet hoeveel ver driet gemoeid is met die 29 slachtoffers, dan kan je daar niet blij mee zijn", zegt Rheber gen. „Bovendien is afgelopen jaar in het algemeen niets ver anderd aan de verkeerssituatie. Ik vrees dat het aantal van 29 doden daarom een positieve uit schieter is." Snelheid Rhebergen wil niemand als schuldige aanwijzen. „Het zit gewoon bij ons allemaal onvol doende tussen de oren dat minder hard rijden minder slachtoffers maakt. Kennelijk accepteren we het aantal doden met zijn allen. Want dat aantal kan zeker omlaag. Snelheid speelt daarin een belangrijke Drukte bij de verkoop van vuurwerk bij Brammetje Dump in Goes door Rob Paardekam GOES - De Bevelanden en Tholen gaan vannacht knallend het nieuwe jaar in. Vuurwerkhandelaren in de regio zeg gen opnieuw meer vuurwerk te hebben verkocht dan in voorgaande jaren. De trend van het steeds populairder wor dende siervuurwerk zet zich voort. De knallers zijn steeds minder in trek. Volgens een medewerker van Bramme tje Dump in Goes loopt het opnieuw storm. Hetzelfde geldt voor doe-het- zelf-winkel Fixet in Sint-Annaland. Volgens eigenaar A. Slager heeft hij iets meer verkocht dan vorig jaar. „Vooral zaterdag liep het storm. Toen hadden de mensen in de krant gelezen dat er wei nig vuurwerk was en wilden ze alle maal nog wat inslaan." Slager merkt dat zijn klanten vooral geïnteresseerd zijn in siervuurwerk. Die ervaring heeft ook F. de Schipper van Doe-land in Krabbendijke. „We verkopen beduidend meer dan in voor gaande jaren", zegt hij„Ik denk dat het komt door de euro. Mensen die vorig jaar voor honderd gulden vuurwerk kochten, bestellen nu voor honderd eu ro." De Schipper klaagt wel over de troep waar hij mee blijft zitten. „Het vuurwerk wordt steeds beter verpakt. Ik zit met een gigantische berg rom mel." Ook handelaar R. van der Plasse uit Kruiningen ervaart de steeds groter wordende veiligheidsmaatregelen rondom het vuurwerk als lastig. Hij denkt zelfs dat veel kleine verkopers, zoals hijzelf, over twee jaar het loodje zullen leggen als de veel strengere eisen worden ingevoerd. Sprinklers Zo moeten er sprinkler-installaties ko men en dient de waterleiding aange past te worden. De kosten die daarvoor foto Dirk-Jan Gjeltema gemaakt moeten worden overstijgen volgens Van der Plasse ruimschoots de omzet van de kleine vuurwerkhandela ren. Hij hoopt dat de eisen alsnog wat milder worden. Over dit jaar heeft de Kruininger overigens niets te klagen. „Ik verkoop meer vuurwerk dan vorig jaar", zegt hij. Ook Van der Plasse ziet de euro als voornaamste oorzaak hier van. „Mensen zien de prijzen en hebben de indruk dat het vuurwerk goedkoper is geworden." Ook de grotere populari teit van siervuurwerk speelt volgens de Kruininger een rol in de stijgende om zet. omdat het nu eenmaal duurder is dan knalvuurwerk. door Rinus Antonisse RITTHEM - Zeeland beleeft een bijzonder natte eindejaarstijd. De hoeveelheid regen die afge lopen dagen viel, ligt royaal bo ven het gemiddelde voor decem ber. De gemalen van de twee Zeeuwse waterschappen draai en op volle toeren. Er zijn extra pompen bijgezet. Voor Sint An- naland is het noodplan in wer king gesteld. Het is geen absoluut neerslagre cord, maar in één etmaal kreeg bijna heel Zeeland meer dan 25 millimeter neerslag te verwer ken. Tot en met maandagmor gen viel in de maand december in Vlissingen en Wilhelmina- dorp 104 millimeter, in West- dorpe 113 millimeter. De normale hoeveelheid over de cember is 7 5 millimeter. De overvloedige regenval zorgt deze keer niet voor grote schade in de landbouw. De gewassen zijn bijna overal geroofd. De re cent ingezaaide wintertarwe is normaal gesproken bestand te gen natte omstandigheden. Wa terschap Zeeuwse Eilanden had tevoren maatregelen genomen, door de gemalen 10 tot 15 centi meter onder het winterpeil af te Advertentie) GEWIJZIGDE SLUITINGSTIJDEN Alle PZC-kantoren zullen dinsdag 31 december a.s. vanaf 16.00 uur gesloten zijn. Voor dringende zaken kunt u ons kantoor in Vlissingen bellen op tel. 0118-484000 en volgens de instructies op het'antwoordapparaat handelen. Directie PZC stellen. De gemiddelde peilver- hoging in de grote watergangen was 40 centimeter. Extra pompen In Zeeuws-Vlaanderen besloot het waterschap gisteren tot in zet van extra pompen bij Zand straat en in de kom van Philip pine. Er ontstond met name in de Braakmanpolders een nij pende situatie. Daar kan het water - ook dat uit een groot Vlaams poldergebied - alleen bij laag water op de Westerschelde worden geloosd. Omdat het ook in Vlaanderen goot, was er bo vendien extra aanbod. Waterschap Zeeuwse Eilanden beslist vandaag over het inscha kelen van meer pompcapaciteit. In Sint Annaland - erg gevoelig voor wateroverlast - werden maatregelen genomen om te voorkomen dat het dorp door polderwater onderliep, waarbij ook de brandweer werd ingezet. Na de extreme regenval in 1998 werd hiervoor een speciaal noodplan opgesteld. Tussen zondag 9.00 uur en maandag 9.00 uur viel meer dan 25 millimeter regen. „Voor een zomerse dag met een onweers bui erbij is dat niet zo'n grote hoeveelheid. Maar in de winter komt het niet zo vaak voor dat er in één etmaal zoveel millimeters vallen. Dat is vrij bijzonder", -VJ - -I,.-— Ganzen in een ondergelopen akker bij Vogelwaarde. zegt weerdeskundige Jos Broe- ke van Meteo ZeelandHet heeft volgens hem alles te maken met de scheiding tussen koude en warmere lucht, die dwars door Nederland loopt. In de koudere regio, het noor den, is het droger, dan in het warmere zuiden. Op maandag bedroeg het verschil in tempe ratuur op een gegeven moment 12 graden: van om het vriespunt in Groningen tot 12 graden in Vlissingen. Het regenfront dat in het weekeinde verantwoor delijk was voor de ononderbro ken regen, keerde weer terug, zodat de nattigheid in de loop van maandagmiddag opnieuw de kop opstak en er flink wat millimeters bijkwamen. Broeke noteerde tussen zondag 9.00 uur en maandag 9.00 uur een regenval van 21 millimeter in de Kop van Schouwen (Haamstede), 26 millimeter in Vlissingen en - de hoogste score - 32 millimeter bij Rilland. Op de Kop van Schouwen na, viel er overal in de provincie meer dan 26 millimeter. Klimaatverandering Broeke wijst erop dat de winter se regenbuien afgelopen tien jaar meer voorkwamen, onder meer in 1995 en 1998. De weer man denkt dat dit toch te maken heeft met de wereldwijde kli maatverandering en het daar mee samenhangende broeikas effect. De Zeeuwse cijfers over de neerslag in de winterhalfja ren van de laatste tien jaar-ko- rol. Door minder harcl te rijden is het aantal slachtoffers nog ze ker met een kwart terug te bren gen." De ROVZ-secretaris stelt tot zijn ontsteltenis vast dat 'nog steeds massaal de maximum snelheid wordt overschreden'. Met elkaar spreken we grenzen af. Hou je er dan vervolgens aan en handhaaf die. Degenen die hard rijden kunnen wellicht zelf goed inschatten wat ze doen, maar mede-weggebruikers kunnen dat vaak niet. Ze ver wachten het niet." door Jacques Cats MIDDELBURG - De politie Zeeland heeft het afgelopen jaar in een aantal gevallen via DNA-analyse het bewijs kun nen leveren dat criminelen in bepaalde zaken betrokken wa ren. Dat heeft geleid tot een ver oordeling van deze verdachten. Ook leverde DNA een positieve bijdrage aan de oplossing van een verkrachtingszaak. Dat meldt R. Jeremiasse, hoofd bureau forensisch technische onderzoeken bij het korps. Als lid van het landelijk Rampen Identificatie Team (RIT) heeft hij ook ruime ervaring kunnen opdoen met het toepassen van de DNA-onderzoeksmethode bij het identificeren van perso nen die door brand, verminking of ontbinding onherkenbaar zijn geworden. Zeeland was één van de eerste korpsen in het land die begin 2002 de beschikking kregen over een eigen laboratorium voor DNA-onderzoek. Tot dan toe was de politie hiervoor af hankelijk van het Nederlands forensisch instituut in Rijswijk, voorheen meer bekend onder de naam 'gerechtelijk laboratori um'. Met het eigen lab aan huis kan het Zeeuwse korps het on derzoek versnellen. Op de hoofdvestiging van de politie Zeeland in Middelburg zijn speciale onderzoeksruim ten ingericht om monsters te kunnen maken van sporen bij ernstige delicten. Die monsters van haren, speeksel, bloed, huidschilfers of sperma worden aangeleverd aan het Neder lands Forensisch Instituut. Dat onderzoekt het celmateriaal en kan desgewenst de sporen ver gelijken met profielen die in een databank zijn opgeslagen. De politie werkte al langer met de DNA-methode. De wetge ving legde echter beperkingen op. De methode mocht alleen worden toegepast bij misdrij ven waarop acht jaar of meer gevangenisstraf staat. Door verruiming van de wetgeving zijn daar ruim een jaar geleden ook gevallen van veelvuldig voorkomende criminaliteit bij gekomen, zoals forse inbraken waar een strafmaat van vier jaar of langer cel bij hoort. Het mooiste zou zijn, heeft Jere miasse alswens, datnaar Engels voorbeeld ieder die een misdrijf pleegt, DNA moet inleveren. Dus dronken achter het stuur betekent naast blazen ook een DNA afname ondergaan. In Ne derland mag dat pas als dat het onderzoeksbelang dat in een be paalde zaak gewenst. Vingerafdrukken „Ten opzichte van vingeraf drukken biedt DNA het voor deel dat je sporen met sporen kunt vergelijken", zegt Jere miasse. „Van ieder van de tien vingers kan het beeld verschil lend zijn. Van DNA hebben we per mens maar één profielVer gelijking van sporen met sporen maakt het mogelijk meer zicht te krijgen op hoe bepaalde soor ten inbrekers heel divers in het land bezig zijn. Zo kon aan de hand van de DNA-gegevens een duidelijk beeld worden ge vormd van de activiteiten van inbrekers die woningen binnen drongen om de sleutels van de voor de deur geparkeerde dure auto's te bemachtigen. Justitie en politie in Zeeland gaan na of oude, onopgeloste moordzaken met toepassing van de nieuwste DNA-technie- ken alsnog tot klaarheid zijn te brengen. Voor het nemen van stappen laat het opsporingsapparaat zich leiden door het Nederlands Forensisch Instituut, dat bezig is om de vriezers vol oud sporen- materiaal leeg te werken. Is er in bepaalde gevallen voldoende celmateriaal aanwezig om een DNA-onderzoek kansrijk te maken dan wordt in overleg met het Openbaar Ministerie beke ken of zo'n oude zaak nog ver volgbaar is. door Rolf Bosboom SINT- MAARTENSDIJK - De gemeente Tholen schakelt Ge deputeerde Staten in bij haar pogingen om de sluiting van de Betho-vestiging in Tholen te voorkomen. Zij vindt dat er sprake is van een officieel 'ge schil', waarbij het provinciebe stuur als scheidsrechter dient op te treden. Het algemeen bestuur van het Reïntegratiebedrijf Midden- Zeeland (RMZ), waaronder De Betho valt, besloot twee weken geleden in meerderheid de Thoolse vestiging van de sociale werkplaats begin volgend jaar te sluiten. Het gevolg is dat de werknemers voortaan naar Goes op en neer moeten reizen. De reden voor de sluiting is dat de vestiging niet rendabel is. Om alle banen te behouden, worden de activiteiten gecon centreerd in Goes. Ondanks he vig verzet vanuit Tholen gingen tien van de zeventien bestuurs leden akkoord met het voorne men. De fractievoorzitters in de Thoolse raad kwamen gisteren samen met burgemeester W. Nuis en wethouder M. Velthuis bijeen om de situatie te bespre ken. Hun conclusie is dat er sprake is van een geschil tussen de gemeente en het RMZ-be- stuur. De Wet Gemeenschappe lijke Regelingen, waaronder het RMZ valt, biedt de mogelijk heid om Gedeputeerde Staten in te schakelen. Motivering GS kunnen, als zij vinden dat de gemeente het gelijk aan haar zijde heeft, het RMZ-bestuur opdragen het genomen besluit ongedaan te maken. De komen de weken benut Tholen om haar bezwaren verder te onderbou wen. Behalve dat Tholen het niet eens is met de sluiting van de Betho- vestiging, heeft zij ook procedu rele bezwaren. „De tijdspanne is te kort geweest", zegt wethou der Velthuis. „We hebben te weinig tijd gehad om de zaak goed toe te lichten." Tholen had ook de mogelijkheid om uit het RMZ-bestuur te stap pen en zelf verder te gaan met de Betho-vestiging. Velthuis: „De consequenties daarvan kunnen we echter op dit moment niet overzien." Advertentie fotoWim Kooyman men steeds uit boven het meer- jarig gemiddelde. Bijvoorbeeld het station Wilhelminadorp 450 tegen 414 millimeter (van okto ber tot april). „Dat is dus duidelijk boven het gemiddelde, alhoewel het niet extreem is", stelt Broeke. Hij herinnert zich een winterse et maalneerslag van bijna 50 mil limeter in Philippine, destijds een landelijk record. Hoewel op oudjaarsdag minder neerslag valt, voorziet Broeke wel problemen. Hij verwacht dat 's nachts de temperatuur tot onder het vriespunt zal dalen, wat gladheid kan veroorzaken. „Het is een beetje tricky, maar door de opkomst van zachtere lucht zullen in Zeeland de pro blemen snel afgelopen zijn. Lezersservice - bezorgklachten - informatie over abonnementen Ze was in slaap gevallen on der de zonnebank. Resultaat: een knalrood gezicht en een bijkans fluorescerende voor gevel. Toen ze gewekt werd door de zoemer van het appa raat, voelde haar huid een beetje trekkerig aan, maar dat was het wel. Tot ze de ochtend daarna opstond en schrok van haar eigen spie gelbeeld. „Ik wilde alleen maar een kleurtje voor oud en nieuw", pruilde ze tegen haar bij slaap. Die reageerde, zoals altijd, uiterst nuchter. „Nou, dat is je dan gelukt." Wij richten kantoren in Noordzandslraat 6 Ycrseke tel. (0113) 57 29 07 fax (0113) 57 3S 73 Advertentie

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 49