Graaicultuur schaadt Nederland en bewuste beller? Slachtoffers Nederlands-Indië krijgen hogere vergoeding Jaar begint met een dikke laag smog Gekantelde vrachtwagen blokkeert A58 3 Officier van justitie: samenleving is door fraude knap rot Herben te water, Zalm aan wal Zes jaar voor doodrijden van fietser Positie Zalm binnen VVD verzwakt Staatssecretaris Hessing wil politie gaan afrekenen op prestaties VVD wil Amsterdam als hofstad Wilfried Finkers ook cabaretier Specialist tegen stoppen met Iressa Huis Vermeer herleeft op internet Literaire prijs voor Van Woerden Computervirus Yaha.K rukt snel op via e-mail Dode en zwaargewonde bij overval op hotel Amsterdam dinsdag 31 december 2002 door Marcel Potters ROTTERDAM - De viering van oud en nieuw is een flinke bron van luchtverontreiniging. Het massaal afsteken van vuurwerk zorgt in één klap voor een laag smog, die bestaat uit fijn stof en zware metalen. In korte tijd stij gen de concentraties vervuiling snel, om pas rond twee uur nieuwjaarsochtend weer op de normale waarde te komen. Volgens de DCMR Milieudienst Rijnmond is er al op oudejaars avond om elf uur een stijging van de luchtverontreiniging waar te nemen. Daarna is er een korte 'dip' voor twaalf uur - het aftellen en de toost - waarna het feest pas echt begint. Als er wind staat verwaait de vervui ling snel. Maar bij windstilte kan de stofwolk -met daarin on der meer chloor, zwavel, barium en strontium- lang blijven han gen. De giftige zware metalen zorgen voor het kleureffect van vuurwerk. Landelijke cijfers wijzen uit dat er tijdens oud en nieuw een miljoen kilo fijn stof vrijkomt", zegt beleidsmedewerker lucht S. van den Elshout van de mi lieudienst. „Dat is ongeveer zes procent van de totale jaarlijkse uitstoot van verkeer." Naast de vervuiling van de lucht wordt het ook op de grond snel een rotzooi. Directeur publiekszaken A. van Nes van de Rotterdamse reini gingsdienst Roteb verbaast zich daarover niet. „Als iemand het normaal vindt om zijn vuilnis zak op straat te sodemieteren, waarom zou hij dan zijn vuur- werkrommel opruimen?" GPD door Simone van Priel DEN HAAG - Officier van justi tie Fred Speijers vindt dat de sa menleving 'knap rot' is door de grote schaal waarop Nederlan ders zich schuldig maken aan fraude. „De samenleving is doordesemd van frauduleus ge drag. We hebben de achterstand op de Zuid-Europese landen in gelopen, we zijn net zo erg." SCHEVENINGEN - LPF-lei- der Herben zal nieuwjaarsdag daadwerkelijk een duik in zee nemen. Zijn WD-tegenstrever Zalm beperkt zich tot serveren van erwtensoep en het uitdelen van mutsen. De WD en de LPF beginnen hun verkiezingscampagne mor gen op het Scheveningse strand bij de traditionele nieuwjaars duik. De LPF'ers kiezen het ruime sop onder het motto 'fris beginnen met een nieuwe ploeg'. Naast Herben zullen onder anderen Tweede-Kamerlid Varela en be oogd Kamerlid Kraneveldt, nummer drie op de lijst, te water gaan. Voor de WD nemen de jonge staatssecretarissen Rutte, Nijs en Schultz van Haegen en ook enkele Kamerleden een eam- pagneduik. Naast Zalm zal ook Kamerlid Terpstra, eens een zeer goed zwemmer, de 'helden' aanmoe digen en van een natje en droog je voorzien. ANP DEN BOSCH - De recht bank in Den Bosch heeft een 27-jarige man uit Sint-Michielsgestel tot zes jaar gevangenisstraf en tien jaar rijontzegging veroordeeld voor het ver oorzaken van een dodelijk ongeval. Bovendien moet de man een schadevergoe ding van ruim 9000 euro aan de ouders van het slachtoffer betalen. De veroordeelde reed op 23 september in de Hoog straat in Sint-Michielsge stel, tijdens de kermis, de 21-jarige fietser Roy Pen- nings dood met zijn ter reinwagen en ging er van door. De man had. veertig glazen bier op en reed met zijn twee ton zware jeep met 100 kilometer per uur door de bebouwde kom. „Ik had die dag zo veel bier op, ik kan me er niets meer van herinneren", vertelde de automobilist tijdens de rechtszitting. „Toen ik de volgende dag hoorde dat er iemand was doodgereden, heb ik mijn auto in de Maas geduwd. Ik was bang dat ik alles zou verliezen." Hij deed aangifte bij de politie van diefstal van zijn jeep. De agenten leg den meteen de link tussen de verdwenen auto en het dodelijk ongeval en arres teerden hem. Het Openbaar Ministerie legde de man doodslag ten laste. De rechtbank vond dit bewezen. De man werd al vijf keer eerder veroor deeld voor rijden onder invloed. ANP Speijers schrijft dit in een intern discussiestuk van het Openbaar Ministerie, waaruit het Finan- cieele Dagblad gisteren heeft geciteerd. De officier heeft het bestaan van de notitie beves tigd, maar hij wil er geen toe lichting op geven. Speijers is leider van het Project Financieel Rechercheren (Pro- Fire). Daarin proberen politie en OM sinds 1996 de bevolking ervan te overtuigen dat fraude de 'integriteit van de samenle ving aantast'. Daarbij gaat het niet alleen om het grote werk, maar juist ook om individueel gegraai en gerommel rond bij voorbeeld verzekeringen of be lastingen. Zes jaar later constateert Speij ers echter dat het 'niet lijkt te lukken' de boodschap over te brengen. „Ik heb het over fraude met identiteiten, over fraude met geneesmiddelen, over notaris sen die dingen doen of laten waar grote vraagtekens bij te plaatsen zijn, over de onwaarde van accountantsverklaringen, over ambtenaren die - net als de overgrote meerderheid lijkt te doen - grabbelen en graaien." Bestuurders Het ergert Speijers dat bestuur ders het slechte voorbeeld geven. Zo schrijft hij over de fraude in het hoger beroepson derwijs: „Juist door daar niet of weinig tegen op te treden, ont staat bij de aspirant hoger opge leiden - reeds vóór zij hun carrière zijn begonnen - de overtuiging dat zulk gedrag tot de standaardmogelijkheden be hoort. En dan te bedenken dat zij op termijn het neusje van de Nederlandse leidinggevende zalm moeten vormen. De goden helpe zo'nland!" Het is van cruciaal belang dat de overheid zich voor fraudebe strijding inzet, aldus Speijers. ,Een overheid die zich te weinig aantrekt van de private sector lokt bij wijze van spreken uit dat deze sector op eigen houtje zijn problemen oplost. En dus terechtkomt bij een privé-de- tective of een accountantskan toor. Dat is op zich niet ver keerd, maar die overheid moet er wel zicht op hebben. Anders is zij de greep kwijt en mist zij een deel van de fraude in Neder land." Vooralsnog bestaat volgens hem op alle fronten weinig belang stelling voor het onderwerp. „Waarom bestaat er geen breed maatschappelijk gevoel dat we een gezamenlijke verantwoor delijkheid hebben?" GPD BERGEN OP ZOOM - Een op de rijksweg A58 tussen Bergen op Zoom en Hoogerheide gekantelde vrachtwa gen met oplegger heeft gistermiddag een kilometers lange file in beide richtingen veroorzaakt. De 41-jarige chauffeur uit Oude Tonge raakte lichtgewond. Het on geval gebeurde om kwart voor een. De chauffeur reed in de richting van Vlissingen. De politie denkt dat de vrachtwagen een klapband heeft gekregen en dat de chauffeur daardoor de macht over het stuur verloor. Hij reed door de vangrail, kantelde en kwam op de rijbaan DEN HAAG - De positie van VVD-fractievoorzitter Zalm is deze maand binnen zijn eigen partij verder verzwakt. De VVD-kiezer heeft inmiddels net zoveel vertrouwen in CDA-lei- der Balkenende als premier als in Zalm. Dat is gebleken uit het laatste opinieonderzoek van dit jaar van Maurice de Hond. Volgens de peiling van De Hond daalde de populariteit van de li berale voorman als premier kandidaat met 4 procent tot 37 procent. Balkenende kreeg er 2 procent bij en kwam daardoor op gelijke hoogte als Zalm. Er blijft echter hoop voor de ge prangde WD'er. De liberale kiezer heeft in hem als politicus nog wel vertrouwen. De dalende tendens in zijn vertrouwenscur- ve werd in de peiling van 30 de cember naar boven omgebogen. De Hond signaleert verder dat de kans op een stabiel tweepar- tijenkabinet na de verkiezingen van 22 januari vrij klein blijft. Een dergelijke coalitie kan slechts rekenen op een kleine meerderheid, verwacht hij. De opiniepeiler rekent meer op een driepartijenregering. Bin nen WD en CDA gaat de voor keur uit naar een gezamenlijke combinatie aangevuld met D66. ANP door Simone van Priel DEN HAAG - Oorlogsslachtof fers uit voormalig Nederlands- Indië krijgen een hogere uitke ring dan de ruim 1300 euro waarop zij al minimaal recht hadden. De vergoeding, ter compensatie voor vooral de kille bejegening van de slachtoffers door de na oorlogse overheid, kan enkele honderden euro's hoger uitval len. Vandaag is de laatste dag dat mensen bij de stichting Het Ge baar een aanvraag voor de uit kering kunnen indienen. Tot vorige week hadden 98.000 mensen dat gedaan, zei woord voerster I. de Ridder gisteren. Intussen hebben 93.500 van hen de minimale vergoeding van 1361,34 euro gekregen. Acht tienhonderd mensen wachten nog op een beslissing, terwijl drieduizend aanvragen zijn af gewezen. Volgens De Ridder zijn van die drieduizend de vabn onze redactie binnenland DEN HAAG - Staatssecretaris Hessing van Bin nenlandse Zaken wil dat korpsbeheerders en de politie prestatieafspraken met het Rijk maken over het terugdringen van de criminaliteit. Korpsbeheerders die de afspraken niet nakomen, kunnen daardoor in de problemen komen. Dat stelde Hessing gisteren in een interview in Trouw. Hessing, zelf oud-hoofdcommissaris: „Je moet dan niet meteen aan ontslag denken. Ik kan me voorstellen dat het consequenties heeft voor het salaris." Het demissionair kabinet waarvan Hessing deel uitmaakt, wil dat de criminaliteit in 2006 met 20 tot 25 procent is teruggedrongen. Het kabinet wil komend voorjaar een landelijk convenant opstel len en voor de zomer op regionaal niveau afspra ken maken. De Raad van hoofdcommissarissen toonde zich eerder dit jaar voorstander van prestatieafspra ken. Alle 26 korpschefs zullen dit de komende da gen in hun nieuwjaarstoespraak nog eens bena drukken. De korpschefs hebben geen bezwaar tegen sanc ties als de doelstellingen niet gehaald worden, maar dan moet die regel ook gelden voor anderen die een rol spelen in de bestrijding van de crimina liteit, benadrukt een woordvoerder van de raad. Het afrekenen moet dan dus ook gelden voor ge meenten, jeugdwerk, de geestelijke gezondheids zorg en bijvoorbeeld het Openbaar Ministerie. ANP meeste mensen afgewezen om dat ze tijdqns de Tweede We reldoorlog niet in Nederlands- Indië verbleven, pas na de oor log zijn geboren of na 1 januari 1967 naar Nederland zijn terug gekeerd. Verdelen Voor de uitkeringen heeft de re gering twee jaar geleden bijna 159 miljoen euro uitgetrokken, te verdelen onder het totaal aantal erkende slachtoffers. De laatste weken zijn nog tiental len aanvragen binnengekomen. De Ridder wil daarom geen uit spraak doen over het totaal. Maar het is volgens haar wel te verwachten dat bovenop de ver goeding van 1361,34euro 'enke le honderden euro's' extra zul len worden uitgekeerd. Aan de Indische gemeenschap als geheel heeft het vorig kabi net ook een bedrag van bijna 16 mi 1 joen euro ter beschikking ge steld. Driehonderd instellingen en verenigingen denken na over hoe dit bedrag het beste is te be steden; eind januari geeft het bestuur van Het Gebaar een ad vies aan de staatssecretaris van Volksgezondheid, Welzijn en Sport. GPD AMSTERDAM - Amsterdam als nieuwe hofstad: dat is de wens van de WD. De statenfractie van Noord-Holland gaat zich inspannen om enkele ministeries vanuit Den Haag naar de hoofdstad over te hevelen. De rijksoverheid is oververtegenwoordigd in Den Haag, vindt de VVD. En dat brengt volgens de liberalen grote problemen met zich mee: elke dag files en stampvolle treinen „Door en kele ministeries te verplaatsen, wordt voorkomen dat treinen 's ochtends worden overspoeld met ambtenaren die zich als lemmingen in de richting van Den Haag begeven", aldus initi atiefnemer A. Hooijmaijers. ANP GRONINGEN - Wilfried Finkers, de broer van cabaretier Herman Finkers, heeft zich aangesloten bij cabaretduo Er nesto Marcellino. In het nieuwe jaar trekt hij met hen het land door met hun nieuwe show NAT. De tukker werkte in de voorbereiding al mee aan NAT en speelde ook mee in een aan tal try-outs. Wilfried Finkers werkte tot dusver altijd mee aan de shows van zijn broer. In die programma's was hij ook regelmatig op het podium te zien. Herman Finkers kampt met chronische lymfatische leukemie die onbehandelbaar is. Wat levensver wachting betreft is het de mildste vorm van leukemie, zo gaf zus en impresariaat Angelique Finkers gisteren aan. ANP AMSTERDAM - Berichten uit Japan over schadelijke neven effecten van Iressa, een medicijn tegen longkanker, hoeven geen reden te zijn om in ons land te stoppen met de toediening. Dat zegt prof. dr. Giaccone, die verbonden is aan het VU-zie- kenhuis in Amsterdam, Wel zullen de patiënten op de hoogte worden gebracht van de nieuwste informatie over dit middel. Tijdens de kerstdagen werd bekend dat de Japanse regering beperkingen heeft opgelegd aan het gebruik van het medicijn nadat dit in een periode van vijf maanden 124 levens had ge- eist. Professor Giaccone tekent hierbij aan, dat het in totaal ging om 18.000 patiëntenen dus om minder dan 1 procent van de gevallen. ANP DELFT - Vermeer-liefhebbers kunnen vanaf half januari een bezoek brengen aan het huis van de zeventiende-eeuwse Delftse schilder. Een virtueel huis, dat wel, want het echte pand aan de Oude Langendijk in Delft moest in de negentien de eeuw plaatsmaken voor een kerk. Kunsthistoricus Kees Kaldenbach reconstrueerde de woning en de inventaris. Kaldenbach gebruikte onder meer een inventarislijst die werd opgesteld nadat Johannes Vermeer in 1675 overleed. Vanaf 17 januari is via de website www.johannesvermeer.info te zien hoe de woning was gebouwd en hoe de kunstenaar de ruimtes had ingericht. ANP LEIDEN - Romanschrijver Henk van Woerden krijgt de Frans Kellendonkprijs 2003. Dat maakte de organiserende Maat schappij der Nederlandse Letterkunde gisteren bekend. De prijs, die eens in de drie jaar wordt uitgereikt, bestaat uit een bedrag van 5000 euro en een oorkonde. Die krijgt hij op 17 fe bruari in Nijmegen. Volgens de jury slaagt Van Woerden er in om moeilijke dingen op een luchtige manier te behandelen. ANP in de richting Roosendaal tot stilstand. De oplegger met daarin veertig ton kunststofkorrels blokkeerde beide rijrichtingen. Het wegtakelen van de vrachtwagen heeft tot in de vroege avond geduurd. foto Dick de Boer van onze redactie binnenland KAMPEN - De Nederlandstali ge databank voor computervi russen VirusAlert heeft gisteren gewaarschuwd voor een nieuw gevaarlijk virus. Het gaat om Yaha.K, dat zichzelf per e-mail doorstuurt en de beveiliging van computersystemen uitscha kelt. Het virus kan vervolgens op 25 maart 2003 instellingen verwij deren, onder meer voor de muis. Waarom juist voor die datum is gekozen, is onduidelijk. VirusAlert stelt dat het aantal meldingen van Yaha.K sinds vrijdag sterk is toegenomen. Dat blijkt uit voortdurende me tingen van e-mails door beveili gingsbedrijven. De databank spreekt van een middelgroot ri sico voor e-mailers. Volgens VirusAlert doet de uit braak zich vooral in Nederland voor. „Het is gissen, maar mis schien komt het omdat Neder landers relatief veel Hotmail ge bruiken. Hotmail is een van de internetaanbieders die het virus nog doorlaten", stelt deskundi ge D. Hengst van VirusAlert. Iiet virus zit verstopt in bijlagen bij e-mails met wisselende on derwerpen, zoals 'are you a soc cer fan?', 'need money?' of 'wan na be friends?'. Bugbear Als gebruikers de bijlagen ope nen wordt het virus actief. De databank adviseert de e-mail- gebruikers om zo snel mogelijk een nieuwe versie van het bevei ligingsprogramma te installe ren. De laatste keer dat de databank waarschuwde voor een virus met een meer dan klein risico was in september. Toen ver spreidde het Bugbear-A virus zich als een epidemie door wil lekeurig e-mailberichten te stu ren. ANP van onze redactie binnenland AMSTERDAM - In het bud gethotel The Quentin aan de Leidsekade in Amsterdam is gisterochtend vroeg een nog on bekende man om het leven ge komen. Een andere man raakte zwaargewond. De politie denkt aan een overval en vermoedt dat de slachtoffers gasten zijn. Een nachtreceptionist van het hotel werd rond zes uur overval len door een gemaskerde man die hem bedreigde met een mes en hem knevelde. Nadat de re ceptionist zichzelf na enige tijd had bevrijd, trof hij in de lobby twee zwaargewonde mannen aan. Een van de mannen overleed korte tijd later ter plaatse. De ander is in kritieke toestand naar het ziekenhuis overge bracht en geopereerd. Volgens de politie zijn de mannen waar schijnlijk toegetakeld met een mes. De identiteit van de slacht offers is nog niet bekend. Uit de hotelkassa is een onbe kend geldbedrag gestolen. Van de dader ontbreekt nog elk spoor. De recherche is in de om geving een zeer uitgebreid on derzoek begonnen. De hele dag konden de gasten niet terug in hun hotel. ANP Advertentie

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 3