012 ÉKI 2002 dinsdag 31 december 2002 Op de drempel van het nieuwe jaar ziet de PZC om naar wat er in de af gelopen twaalf maanden is gebeurd. Tegelijkertijd krijgt de lezer de kans om te testen wat zich aan grote en kleine gebeurtenissen in het geheugen heeft 1. Het Provinciaal Overleg Samenwerking Ouderen kwam in februari met een plan om twintig minuten per dag een televisieprogramma voor Zeeuwse ouderen uit te zenden. Hoe moest het programma gaan heten? a. Senior TV b. Ouder in Zeeland c. Kanaal 50 Plus 2. Waar werd tijdens het Zeeland Nazomer Festival de opera The Lighthouse opgevoerd? u. Werkeiland Neeltje Jans e. Buis van de Westerscheldetunnel i. Abdijplein Middelburg 3. Zuid-Korea was afgelopen zomer dé verrassing van het WK voetbal. Onder leiding van Guus Hiddink denderden de Aziaten naar de vierde plaats. De overwinning op Italië in de achtste finale deed veel stof opwaaien. De Zuid-Koreaanse doelpuntenmaker speelde immers bij een Italiaanse club en hij hoefde zijn gezicht daar vervolgens niet meer te vertonen. Wie was deze (on)gelukkige Zuid-Koreaan? a. Takayuki Suzuki b. Chong Gug Song c. Jung Hwan Ahn 4. In welke Noord-Brabantse stad vroegen omwonenden in juni om sluiting van een moskee wegens anti-westerse uitlatingen van de betrokken imam? v. Eindhoven t. Breda r. Tilburg 5. Zeeuwse automobilisten werden in mei nauwelijks meer wijs uit de tientallen verkeersborden die de veiligheid op de weg moesten garanderen. Op welke plaats stond dit bordenwoud? e. De brug bij Sluiskil i. De Zandkreekdam bij Kats u. De Schroebrug in Middelburg genesteld. Aan de hand van 71 vragen gaat de PZC nog eens van Salt Lake Ci ty tot Sluiskil, van Jacques Chirac tot Pieter van Vollenhoven. Veel plezier bij het vinden van de goede antwoorden. 6. Welke band won dit jaar de Zeeuwse Belofte? s. Backlash t. Pillars b. Badly Preserved 7. Een Duits bedrijf vroeg de gemeente Middelburg in juli toestemming om de Lange Jan te gebruiken als reclameobject. De gemeente weigerde; wat wilde het bedrijf doen? a. Het bedrijf Condomi wilde de Lange Jan in een enorm condoom inpakken. b. De speelgoedfabrikant Spielwerke wilde vanaf de Lange Jan zakjes knikkers aan kleine parachutes onder het publiek verspreiden. c. De BMW-firma wilde een nieuw model, de Z4, tegen de toren ophijsen. 8. Lang verwacht en in november in première gegaan. De tweede Harry Potter-film. Wat is de titel ervan? e. Harry Potter en de geheime kamer y. Harry Potter en het geheime monster I. Harry Potter en de geheime gang 9. De Delta Profronde, één van Zeelands meest prestigieuze wielerwedstrijden, kende begin september een winnaar van naam. Wie was dat? a. Erik Zabel e. Robbie McEwen u. Steven de Jongh 10. De politie zocht begin augustus intensief naar een inbreker die zich zou hebben verstopt in een bank in Yerseke. De dief bleek niet in het pand te zijn; waarom waren de agenten gewaarschuwd? a. Een voorbijganger had iemand met een bivakmuts in de bank zien lopen; het bleek een medewerker met een helmmuts te zijn, die op weg was naar zijn motor. b. Een voorbijganger had een schim zien wegduiken achter de balie; achteraf bleek dat het de schaduw van zijn vrouw was, die naast hem neerhurkte om haar schoengesp dicht te doen. c. Een voorbijganger had de kluis wagenwijd open zien staan; dat bleek voor reparaties te zijn. 11TPG Post bracht in de zomer een postzegel uit met de tekst van het Zeeuws volkslied; helaas, de ontwerper had foutief de tekst 'ik word moedig en ontzwem' afgedrukt. Wat is de juiste tekst? a. Ik zwem moedig en ontworstel b. Ik worstel moedig en ontzwem c. Ik wordt moedig en ontzwem 12. Welke geboren Vlissinger was dit jaar campagneleider van de Groenen in Duitsland? n. Rudi Hoogvliet m Ruud de Bruyne w. Hans Westerweel 13. Veertig jaar oud, moeder van een zoon en twee keer officieel gestopt. In maart 2002 gaf ze niettemin alle jonkies het nakijken en werd ze voor de veertiende keer in haar carrière nationaal tafeltenniskampioen. Wie? a. Mirjam Hooman b. Elena Timina c. Bettine Vriesekoop 14. Wie leidde de parlementaire enquêtecommissie bouwnijverheid? s. Agnes Kant c. Femke Halsema z. Marijke Vos 15. Het werd de stomste overval van de eeuw genoemd; waar wilde de overvaller in mei geld uit halen in het Biervlietse postagentschap? u. Een kopieerapparaat v. Een kluis met tijdslot w. Een weegschaal 16. Na zeven jaar hoofdtrainerschap bij Kloetinge stort Diederik Hiensch zich volgend jaar in een Engels avontuur. De voetbaltrainer uit Goes gaat samen met Kees Zwamborn de jeugdopleiding bij een Engelse profclub op poten zetten. Bij welke club is dat? I Southampton f. Newcastle United a. Sunderland 17. Een uitslaande brand legde eind augustus het Deltapaviljoen van Waterland Neeltje Jans in de as. Wat was de oorzaak van de brand? a. Het vuur begon in de duinen nabij het paviljoen, vermoedelijk doordat een toerist een brandende sigaret had weggegooid. b. Ratten hadden onder de vloer van de keuken leidingen doorgeknaagd, waarna isolatiemateriaal begon te smeulen. c. In het kantoor van het Deitapaviljoen ontstond kortsluiting, doordat negen mensen tegelijk 's nachts hun mobiele telefoons in één stopcontact lieten opladen. 18. Om welk stipje op de wereldkaart ruzieden afgelopen zomer Spanje en Marokko? a. Aardbeieneiland b. Selderij-eiland c. Peterselie-eiland 19. De Ramp is een documentaire van de Zeeuwse regisseur: i. Jos de Putter r. Koert Davidse e. Ate de Jong 20. Wat wordt de tekst op het watersnoodmonument bij Ouwerkerk? a. Herinner ons en leef b. Verzonken leven, leven in herinnering c. Het water, de storm, de stilte 21. Hoe luidt de naam van de driepotige kater die in Zwolle grote honden aanviel? e. Nelson i. Minoes d.Jason 31. Lance Armstrong was opnieuw ongenaakbaar in de Tour de France 2002. De Amerikaan heerste van begin tot eind. Tussendoor vestigde de Nederlander Michael Boogerd echter alle aandacht op zich door de koninginnerit te winnen. Waar ging Boogerd als winnaar over de streep? u. La Plagne i. Les Deux Alpes o. Col de Galibier 32. Wat wil een man als hij zegt: Za'k m'n puupje mae eens gaen uutkloppe? a. Zijn pijptabak verversen b. Vrijen c. Naar de kroeg 33. Jeannette Poorter, directeur van Artemis, richtte in november een eigen politieke partij op met de naam: w. De Omkering e. Nu De Strijd (Nudes) y. De Leeuwinnen i 22. Welke van deze drie foto's toont Hedwig Smits, sinds september de voorzitter van de LPF Zeeland? 23. Welk insect wordt ingezet in de strijd tegen de Westerschelde Container Terminal? a. Boomsprinkhaan b. Roofwants c. Schorviltbij 24. Van gewest tot gewest bestond dit jaar: j. 21 jaar b. 46 jaar s. 37 jaar 25. Pierre van Hooijdonk had woensdagavond 8 mei 2002 met twee doelpunten in de finale tegen Borussia Dortmund een groot aandeel in de Uefa Cup-zege van Feyenoord. Wie maakte de derde Rotterdamse treffer in de met 3-2 gewonnen eindstrijd? a. Paul Bosvelt b. ShinjiOno c. Jon Dahl Tomasson 26. Van welke politicus is de uitlating: „Ik distantieer me van alles wat ik gezegd heb"? c. Winnyde Jong h. Cor Eberhard k. Ferry Hoogendijk 27. Hoe lang is het Zeeuws Museum in Middelburg al dicht? c. Eén jaar h. Drie jaar k. Vijf jaar 28. Jean-Paul de Bruijn uit Hulst prolongeerde in april op superieure wijze zijn Europese titel in Wijchen. In welke tak van sport? a. Biljarten i. Concours hippique o. Tennis 29 Welk bijtgraag exotisch dier dook in de zomer op in de Alblasserwaard? a. Een schildpad b. Een krokodil c. Een hyena 30. Hoe wordt de Zeeuwse universiteit in oprichtingVoorlopig genoemd? h. Universiteit van Midden-Zeeland (UMZ) d. Roosevelt Academy k. Van Gelder College 34. Welke musical zou er worden opgevoerd in het Moskouse theater waar Tsjetsjenen honderden bezoekers gijzelden? a. Nord-Ost b. Anatevka c. South-Pacific 35. Nederland is de afgelopen jaren een turnland geworden. In april 2002 veroverde de nationale vrouwenploegin de landenwedstrijd de eerste medaille ooit op een Europees kampioenschap. Welke kleur had de medaille, die Verona van de Leur, Suzanne Harmes, Monique Nuijten, Gabriella Wammes en Renske Endel wonnen? b. Goud o. Zilver e. Brons 36. Welke staatssecretaris verbeterde afgelopen zomer het Nederlands record kort regeren? u. MelanieSchultz-Bareman v. Philomena Bijlhout w. Donja Odijk 37. Wie kwam er in februari verrassend op de proppen met een vredesplan voor het Midden-Oosten? a. Prins Abdoellah van Saoedi-Arabië b. Koning Mohammed VI van Marokko c. Koning Abdoellah van Jordanië

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 38