Je raakt gewend aan het absurde Zo'n weerverzekering is voor mij een uitkomst Het jaar van Mat Herben T Tij kreeg 'stank voordank', maar werd toch lijsttrekker. Tien maan- den lang bevond voormalig defensie-ambtenaar Mat Herben zich in het oog van de politieke orkaan die over het Haagse landschap raas de. Een orkaan die vooral in zijn eigen partij verwoestingen aanrichtte. Herben blikt voor één keer terug op het meest bewogen jaar uit de par lementaire geschiedenis. „Ik ben wat naïef geweest." In de kluwen van gebeurtenissen kan hij zich vooral één moment nog loepzuiver herinneren. Het is maan dag 22 juli, tien over één. Het kabinet is net geïnstalleerd, de ministersploeg staat op het punt de trappen van pa leis Huis ten Bosch af te dalen. Mat Herben vertelt: „Ik zit in mijn kamer, en een medewerkster zegt: kom kij ken, kom kijken! Het is op tv. Het ka binet staat straks klaar voor de foto! In het restaurant van Des Indes, het hotel waar de LPF op 15 mei zijn ver kiezingszege vierde, valt een korte stilte. In gedachten verzonken prikt Herben in zijn kabeljauw. Zegt dan: ,Het was een euforisch moment. Echt. Ik kan de voldoening die ik toen voel de nauwelijks beschrijven. Ik had het toch maar voor elkaar gekregen: een centrum-rechtse coalitie met de LPF. Maar tegelijkertijd voelde ik alle energie uit me wegvloeien..." Kwelduivels Euforie en uitputting, triomf en te genslag. Het is een mix van gevoelens die Herbens bliksemcarrière in poli tiek Den Haag heeft gekenmerkt. Uit het niets stond hij daar ineens, midden in de schijnwerpers. De ge moedelijke en wat grijze defensie ambtenaar als opvolger van de meest flamboyante politicus die ooit in de Rijndelta op het toneel was versche nen. En diezelfde Mathieu Herben smeedde tot verbazing van velen sa men met Donner, Balkenende en Zalm in twee maanden een regeerak koord en een kabinet. Hij kreeg de lei ding over een fractie van 26 man. Maar steeds waren er de kwelduivels die afbraken wat net was opgebouwd. Hij denkt met weemoed terug aan de tijd dat hij als woordvoerder met For- tuyn samen kon optrekken. „Er werd enorm veel stemming tegen Fortuyn gemaakt. In maart moest ik hem nog moed in praten, hij zag het toen even helemaal niet meer zittenJe moet we ten: Pim zocht erkenning, hij ging er erg onder gebukt dat hij als rechts-ex- tremist werd afgeschilderd. Maar in april, een maand later, was het beeld totaal gekeerd. De Telegraaf staakte zijn campagne tegen de LPF. De bord jes waren verhangen. We wisten met aan zekerheid grenzend vertrouwen: we gaan dit winnen, we komen in de regering. Voor het eerst hebben we er toen over gepraat wat we concreet zouden gaan doen als Pim premier zou worden." In de file - Fortuyn reed bij uitzonde ring mee in de Fiat Brava van Herben - filosofeerden ze over de nakende macht. Als de LPF niet de grootste zou worden, was het idee, zou Fortuyn fractieleider worden. Herben kon dan, wellicht, het staatssecretariaat van Defensie verwerven. Mocht For tuyn wél het Torentje veroveren, dan zou Herben kunnen hopen op een baan als fractiesecretaris. „Fractie voorzitter was uitgesloten. Een ex- woordvoerder van de premier maak je geen fractieleider." Op 6 mei werd aan deze bespiegelin gen een bloedig eind gemaakt. Her ben: „Als we toen niet opgeroepen hadden tot kalmte, waren een paar dagen van rellen gevolgd. Ik zeg niet dat het land was ontploft. Uiteinde lijk keert de normaliteit toch wel weer terug. Wat mij toen motiveerde - en nu nog steeds - was een gevoel van revan che: terreur- mag niet beloond worden. Ik werd tegen wil en dank partijleider. Je baas is vermoord en daar sta je dan. Ik vond dat ik een ereschuld aan Pim had in te lossen." De kogel kwam van links, riepen LPF'ers in eerste instantie. Ook Her ben. Toen bleek dat linkse politici te maken kregen met zware bedreigin gen en intimidaties, werd die uit spraak genuanceerd. Herben zegt daarover nu: „Links was een verkeer de term. Je kon de sociaal-democratie ook niet verwijten dat destijds het huis van staatssecretaris Kosto werd opgeblazen. Maar het maatschappe lijk klimaat speelde wel een rol bij die aanslag op Pim. Je kan niet volhouden dat Volkert van der G. een geïsoleerde gek was. Ik ben echt bang dat hij ap plaus verwachtte voor zijn daad. Ove rigens: zonder die opmerking waren Melkert en Rosenmöller óók bedreigd Mensen trekken nu eenmaal hun eigen conclusies." In de hectische weken die volgden, er voer Herben de formatie als een ver ademing. „We zaten daar met forma teur Donner in de beslotenheid van de Eerste Kamer, niet gehinderd door de boze buitenwereld. Bij hem was het veilig en rustig, konden we met goede ambtelijke ondersteuning beleid ma ken. Ik zag het als mijntaak om ver trouwen te winnen, redelijkheid uit te stralen. Dat is ook gelukt." Maar er klonk al snel gemor. Herben sloeg niet met zijn vuist op tafel zoals Fortuyn zou hebben gedaan, was het verwijt. Hij liet zich inpakken door Zalm en Balkenende, werd vermoed. De fractie stuurde hem een paar keer terug naar de onderhandelingstafel. Herben, verongelijkt: „De anderen raadpleegden hun fracties minstens zo vaak. Het is een vals beeld dat ik me bij de hand heb laten nemen. Op mijn manier heb ik negentig procent van onze programmapunten weten bin nen te halen. Maar om dit kabinet te laten slagen was het óók nodig dat de LPF een brugfunctie tussen CDA en WD vervulde. Daar lag historisch ge groeid wantrouwen, dat tot Paars-1 had geleid. Van een deel van de fractie en de partij kreeg ik echter stank voor dank." Op vakantie in Duitsland besloot Herben het bijltje erbij neer te gooien. Zijn ereschuld aan Fortuyn was inge lost, meende hijDe mediadruk, de be dreigingen van zijn gezin en het con stante geruzie in de partij braken hem op. Zijn vrouw had gezegd: waar doe je het voor? Herben: „Dat is mijn échte fout geweest, ik had er nooit de brui aan moeten geven. Maar ik was het zó zat! Bij het debat over de regerings verklaring was ik al hondsmoe ge weest. En kwam meteen in aanvaring met een groep uit de fractie onder lei ding van Harry Wijnschenk. Ik ging op vakantie en ook die werd nog ver gald door allerlei telefoontjes. Ik dacht: doe het dan maar zelf, als je het zo goed weet." dinsdag 31 december 2002 hadden. Er was altijd wel wat. Een voorbeeld: op 10 december wilde ik niet naar de Tweede Kamer, omdat die dag mijn zus werd gecremeerd. Maar diezelfde avond kon ik alweer aantreden vanwege een stemming over een motie van wantrouwen tegen onze minister Na wijn. Ik bedoel maar. Het merkwaardige is: je raakt ook aan absurditeit gewend." Dat Herben in deze kolkende chaos nog op zijn benen staat, mag een klein wonder heten. Heeft het afgelopen jaar dan geen tol geëist? Absoluut, zegt hij. „Fysiek was het slopend. Ik ben nog niet helemaal op krachten. Als je ziet wat er allemaal gebeurd is. Hoe Pim zou hebben gereageerd op al le conflicten in de LPF? Hij was boos geworden en weggelopen. Hij was er mee gestopt, dat weet ik vrij zeker. Maar ik zie niet om, ik ben niet rancu neus. Echt: ik geef Harry Wijnschenk, Eduard Bomhoff en Herman Heins- broek nog steeds met plezier een hand. We hebben de partij te laat op orde ge kregen en het kabinet moest erdoor vallen, dat is wél zuur." Middenvelders Herben blijft een optimistisch mens. Zijn partij mag" in de peilingen dan zijn weggezakt tot een handvol zetels, hij rekent op een vrij glorieuze come back. „Vijftien zetels moet haalbaar zijn. En dan heeft een doorstart van het centrumrechtse kabinet mijn voorkeur, maar met vijftien zetels kunnen we desnoods ook een vuist maken in de oppositie." De nieuwe fractie die na de verkiezin gen aantreedt zal geen problemen meer veroorzaken, bezweert hij. „Het is een club van buffelende middenvel ders geworden. De spitsen die vooral voor zichzelf willen spelen zijn eruit. Zij zijn vervangen door voetballers a la Neeskens en Van Hanegem. Wat wij de komende weken moeten uitstralen is rust en eenheid. Ik sla wel niet met mijn vuist op tafel, maar met geduld en tact kom j e ook een heel eind, heb ik gemerkt." Geaarzeld heeft Herben wel, toen hem gevraagd werd opnieuw de kar te trekken. Zou hij het nog wel kunnen opbrengen?Zou hij, na de deconfiture van Na wijn, niet als tweede keuze worden ervaren? Maar de man uit Montfoort heeft zichzelf overtuigd. ,Ik ben geen tweede keus, want ik heb al eerder 'nee' gezegd tegen het frac tieleiderschap en het lijsttrekker schap. Al kostte me dat wel moeite, toen. Ik zeg namelijk niet makkelijk nee. Ik oefen weieens voor de spiegel: nee, nee, nee. Maar nu ben ik weer gemotiveerd. Ik voel me ook verant woordelijk voor al die fractiemede werkers, kamerleden en bewindslie den die hun vaak goede baan er voor de LPF aan hebben gegeven." Snor Heeft Herben als lijsttrekker een spe ciale troef? Hij aarzelt: „Ik heb een handicap: ik voel me het prettigst ach ter de schermen, ik geniet niet van de schijnwerpers. Dat is best lastig in campagnetijd. Ik vond het zo verve lend dat ik een bekende Nederlander was geworden, dat ik op vakantie in Madeira mijn snor eraf heb gehaald. Ik was die kop van mezelf gewoon zat. Wilde even niet meer herkend wor den, had vooral behoefte aan rust. Maar een troef? Nou ja, ik ben denk ik wel een gewone jongen gebleven. Veel mensen kunnen zich in mij wel her kennen. Ik ben nog altijd geen Haagse heer. Herbens vrouw heeft uiteindelijk het beslissende argument geleverd. Na het terugtreden van Nawijnals kandi daat-lijsttrekker zei zij tegen haai man: „Mat, je moet het maar doen, an ders is alle ellende voor niets ge weest." Herben dacht aan de absurde maanden die achter hem lagen en be sloot: inderdaad. Ze heeft gelijk. Hij legt zijn sigaar in de asbak en zegt, bijna verontschuldigend: „Dat gaf voor mij de doorslag." Paul Koopman De weken die volgden zijn in dit be stek amper goed te beschrijven. Er was haast permanente crisis in de par tij, in de fractie, geruzie in het kabi net. Er ontbrandde een strijd om de macht tussen de ministers Bomhoff en Heinsbroek. Het partijbestuur meng de zich in de ruzie. Het kabinet viel. Fractieleider Wijnschenk werd afge zet. En uit de kruitdampen herrees Herben. De bemiddelaar. De bemin nelijke. De man met wie niemand écht ruzie kon maken. Rokertje De kabeljauw heeft zich laten sma ken, aan een belendend tafeltje bie den twee mannen van middelbare leeftijd een imposante sigaar aan. „Mijnheer Herben, wij hebben toeval lig op uw partij gestemd. Voor een ro kertje kunt u altijd bij ons terecht", knipogen ze. Herben steekt er de brand in, zegt op gedempte toon: „Wie goed doet, goed ontmoet." Vervolgt: „Ik ben te naïef geweest. Je projecteert natuurlijk altijd jezelf op je omgeving. Ik had niet gedacht dat mensen zó slecht met elkaar overweg zouden kunnen. Allebei waren Bom hoff en Heinsbroek prima ministers. Maar ze konden niet met elkaar door één deur. En fractielid Wijnschenk had de tij d moeten nemen, ik wilde het een jaartje doen en dan plaatsmaken. Maar hij was ongeduldig. Ik heb daar geen oog voor gehad. Aan de andere kant: die naïviteit van mij zou ik ook niet graag willen kwijtraken." Een jeugdherinnering komt op tafel, met een bitter randje: „Ik ben opge voed als katholiek jongetje. Boven on ze kerststal hing een bordje met daar op: 'vrede op aarde, aan alle mensen van goede wil'. Ik ga er maar steeds vanuit dat mensen van goede wil zijn. Nou, nee dus! Soms denk ik: bij de LPF kun je beter gereformeerd zijn. Die hebben de overtuiging dat de mens in zonde is geboren en geneigd is tot alle kwaad." Het afgelopen halfjaar was één aan eenschakeling van absurditeiten, me moreert Herben. „Het begon al op de eerste dag dat het kabinet aantrad, met de crisis rond onze staatssecreta ris Bijlhout, die meteen moest aftre den, Toen werd ons partijbestuur dooi de rechter ongeldig verklaard. Intus sen werd je gek van het internet, waar allerlei ontevreden partijleden elkaar zaten op te jutten en allemaal vonden dat zij de wijsheid van Pim in pacht Mat Herben: „Ik ben denk ik wel een gewone jongen gebleven." foto Cees Zorn/GPD Met bakken kwam het naar beneden, eind augustus. Bram van Hoeve uit Philippine werd er een beetje Gallisch van. Regen, regen, regen. De stortvloed deed zijn bintjes en frieslanders geen goed. Het waterpeil op de ak kers steeg sneller dan dat in de sloten. Wat viel bleef tussen het loof staan en Bram wist het toen al; dit gaat geld kosten. Van Hoeve was niet de enige akkerbouwer in de Braak manpolders die het lot van een misoogst door de overvloe dige regenval ten deel viel. Tal van collega's overkwam het zelfde. Net als het jaar daarvoor en in 1998. „Ik heb de schade laten taxeren. Een rekensom was snel gemaakt. Ongeveer 200 ton aardappelen heb ik gewoonweg niet kunnen oogsten. Dat levert al vlug een schadepost op van tussen de 14.000 en 15.000 euro. Ik vond dat ik er goed aan deed om een taxatierapport op te maken. Bij een eventuele tegemoetkoming van het Rijk in de schade moet je wel over bewijsmateriaal beschikken. Ik weet van collega's dat ze geen schaderapport hebben laten opmaken. Verstandig is dat achteraf bekeken niet, maar het is wel te begrijpen want waarom zou je 200 euro uitgeven voor zo'n rapport als er geen zekerheid bestaat over een vergoeding. Zo heb ben veel collega's geredeneerd." De Philippiense teler is groot voorstander van een zoge naamde weerverzekering. Ook dit jaar gingen er na de he vige regenbuien eind augustus in en buiten boerenkring stemmen op om zo'n verzekering van de grond te tillen. De landbouworganisatie ZLTO probeerde in Den Haag ge hoor te vinden voor zo'n verzekering. Bleef de lobbycam pagne in vroeger jaren hangen, dit najaar bleek de boeren stand in de Tweede Kamer wel een luisterend oor te vinden voor zijn belangen. Moties van WD en PvdA voor een slechtweerverzekering voor boeren met staatssteun kre gen een ruime meerderheid in het parlement. Van Hoeve: „Of de verzekering er daadwerkelijk komt moeten we nog maar afwachten. Er wordt gesproken over een premie van zo'n twee promille voor een verzekering met een looptijd van vijf jaar. Dat gaat dus voor de individuele boer nogal wat kosten. Kijk ik naar de schade die ik de voorbije jaren heb opgelopen, dan is voor mij zo'n verzekering een uit komst. Waarom het zo lang heeft moeten duren voor er zo'n waarborgfonds van de grond kon worden getild, verbaast me. Wateroverlast is bedrijfsrisico. Maar ja, dat is hagel- schade ook en daar kunnen we ons al zowat een eeuw tegen verzekeren. Het is maar hoe je het wil uitleggen." Conny van Gremberghe Bram van Hoeve: „Ongeveer 200 ton aardappelen heb ik gewoonweg niet kunnen oogsten." foto Dirk-Jan Gjeltenia

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 31