Zuid-Afrika is toch de wieg van de wereld ieuw dinsdag 31 december 20021 Niemand vindt zwerfkat Peter leuk genoeg Fossielen in Sterkfontein 021 A frika is de wieg van de mensheid. Maar waar stond die wieg pre- cies? Paleontologen met hoge fossielkoorts zoeken het continent af, hakken, vinden en maken vervolgens enorme ruzies met elkaar. Is het Tsjaad ofwel de West-Sidestory, Kenia/Ethiopië ofwel de East-Si- destory, of Zuidelijk Afrika de South-Sidestory? Bericht uit Sterkfon tein, waar volgens het nieuwe Zuid-Afrika de oudste mens het daglicht zag. „Wij zijn minder charismatisch en slecht in marketing, maar heb ben wel gelijk." en elf jaar later een complete schedel, die van 'mevrouw Pies'. Zo genoemd omdat de Latijnse naam schreeuwde om een afkorting. Colin weet dat hij wroet in gewijde grond. „De Australopithecus, die hier de achtervoeging Africanus kreeg, leefde alleen in Zuid-Afrika, tussen de 3,2 en 2,6 miljoen jaar geleden. De ze mensaap was een heel vroeg lid van de hominidae, de familie uit de orde van de 'primaten' waartoe de mens én de aap behoren. Ze onderscheidden zich van de apen omdat ze duidelijk waren voorbestemd rechtop te lopen. Hun schedel was niet veel groter dan die van de aap, maar hun tanden ver schilden sterk en leken meer op die van ons, de homo - eerst erectus, ofwel rechtop lopend, en dan sapiens, ofwel denkend." Experimenten Behalve mevrouw Pies werd in Sterk fontein ook een ander familielid ge vonden, de veel grover gebouwde Au stralopithecus Robustus. Hij heeft een grotere schedel met brede kaken en brede tanden en kiezen, die duiden op het eten van planten. „Hij heeft waar schijnlijk een evolutionaire vergis sing gemaakt door zich te richten op De complete schedel van 'mevrouw Pies' (rechts), en de veel grovere Australo pithecus Robustus. De complete schedel van 'mevrouw Pies'. Die naam alleen al, 'Lucy'. Colin Menter rilt in de indrukwekken de grot waar onze vroegste voorou ders zich verscholen om uit de klau wen te blijven van leeuwen en luipaarden. De jonge paleontoloog, verbonden aan de Universiteit van Witwatersrand in Johannesburg, is niet van de hippie generatie. Het irri teert hem dat het 3,2 miljoen jaar oude skelet, dat in Ethiopië werd gevonden en lange tijd als oudste 'pre-menselij- ke' skelet gold, zo beroemd geworden is dankzij de Beatlessong 'Lucy in the sky with diamonds'. „Het was de hit van het moment", kreunt Colin. „Au stralopithecus Afarensis, zoals het voor 40 procent complete skelet offi cieel heet, werd daarom Lucy ge noemd en veroverde de wereld. Tot dan toe had Zuid-Afrika het con tinent op de kaart gezet als wieg van de mensheid. Sterkfontein, Swart- krans, Kromdraai heten de plaatsjes in het zacht glooiende maar rauwe landschap 40 kilometer ten westen van Johannesburg, waar al 60 jaar enorme hoeveelheden fossielen wor den gevonden. Sterkfontein is de oud ste en beroemdste plek. In 1936 werd hier de eerste volwassen Australo pithecus - Zuidelijke Aap - gevonden moeilijk te verteren planten en za den", zegt Colin. „Drie miljoen jaar geleden, toen een groot deel van het noordelijk halfrond onder een ijskap lag, werd het hier droger en trokken de bossen zich terug. Het nodigde uit tot evolutionaire experimenten en som migen, zo kunnen we vandaag wijs zeggen, gokten verkeerd." Mevrouw Pies en haar familie niet. „Ze waren breder georiënteerd; aten waarschijn lijk vlees uit lijken, begonnen mis schien al een beetje te jagen. Sommige wetenschappers denken dat vlees de energie en proteïnen verschafte die de cruciale snelle groei van de hersenom- vang veroorzaakte." Het nieuwe Zuid-Afrika, dat hard zoekt naar een identiteit en zich op de kaart wil zetten als een meer dan eer ste klas toeristenbestemming, hecht aan de 'moeder-status'. Ook die van de aarde, want hier vind je bergen en rotsformaties die 3600 miljoen jaar oud zijn en werkelijk het verhaal ver tellen van 'het begin'. In een hels sce nario ontstond hier het allereerste, primitieve leven, dat vervolgens alhet goud en die andere mineralen zou vor men waar Zuid-Afrika zo rijk aan is. De goudwinning, die behoefte heeft aan het hier ruim voorradige kalk steen, heeft in Sterkfontein indirect geholpen bij het vinden van de sporen van de eerste mens, de tweede moe derfunctie van Zuid-Afrika. Sterk fontein en de zo fossielrijke omgeving - in totaal 27 duizend hectare - zijn door de overheid liefdevol in de armen gesloten. Inmiddels heeft Unesco het tot 'Wieg van de Mensheid' omge doopte gebied het predikaat World Heritage Site verleend, en er zijn grote plannen voor musea en andere infor matiecentra, wat mogelijk is door een intensieve samenwerking tussen we tenschappers en de toeristenbranche. Schatkamer Colin Menter is er het levende voor beeld van. Hij werkt aan de universi teit, maar organiseert op afspraak en voor kleine groepen ook excursies, die een halve of hele dag kunnen duren. Er hangt een fors prijskaartje aan - 60 euro per persoon, inclusief transport en uitgebi-eide lunch, maar een deel van de inkomsten gaat naar de uni versiteit, die er de opgravingen mee financiert. Colin zegt dat deze vind plaatsen uniek zijn. „Ze zijn in tegen stelling tot de meeste andere in Afrika goed toegankelijk en er wordt vijf da gen per week gewerkt. De bezoekers worden deelgenoot van het opgra vingsproces en kunnen zelf zien dat deze plek een ware schatkamer van fossielen is." Hij daalt een paar meter af en wijst naar een wit rondje in de rotsen van de relatief nieuwe opgra ving Drimolen. „Het is een gefossili seerde schedel van een baviaan. Twee miljoen jaar oud. Je ziet dat echt niet elke dag." Grote plannen dus, maar was Zuid- Afrika niet gepasseerd door Öost- Afrika? De vondst van Lucy door Don Johanson en Yves Coppens, en andere ontdekkingen in Ethiopië, Kenia en Tanzania, deden immers het perspec tief kantelen - zoals zo vaak gebeurt in de paleontologie. Mevrouw Pies - van wie dit jaar overigens werd vastge steld dat het hoogstwaarschijnlijk gaat om meneer Pies - en de hele fami lie van Australopithecus Africanus, werden bruut veroordeeld tot een zijtak van onze stamboom - een dood lopende tak. De moderne homo, zo was de nieuwe overtuiging, ontwik kelde zich uit Lucy en de Oost-Afri kaanse Afarensis-familie, die met him langere benen en kortere armen in derdaad meer verwantschap etaleren. Colin Menter zucht en blikt over de steigers van de opgraving naar de mannen die rond een zeef staan en em mers vol fossiele resten verzamelen. „Zoals gezegd, hier wordt enorm veel gevonden. De laatste vondsten zijn zo spectaculair dat wij vinden dat het perspectief opnieuw gekanteld moet worden." Colin graait in zijn tas en haalt een se rie kopieën van schedels en botten te- voorschij nVier j aar geleden vond een van 's werelds vermaardste paleonto logen, Ron Clark, een compleet skelet van een 'Africanus', dat met een ou derdom van 3,6 miljoen jaar Lucy voorbijstreefde. Een jaar later vond Clark ook nog een complete arm en een hand. Wat zeer zeldzaam is, omdat ledematen steevast werden opgegeten door roofdieren lang voordat ze fos siel konden worden. De hand is primi tief maar met een grote flexibele duim, zoals die van ons, en verraadt dat het wezen deels in de bomen leef de. „Het zijn de cruciaalste vondsten tot nu gedaan in de wereld, omdat ze veel meer zeggen over hoe het wezen functioneerde en ons dichtbij de 'mis sing link' brengen, daar waar iedereen naar op zoek is", zegt Colin. Van 14 miljoen tot 4 miljoen jaar gele den zit een zwart gat waarover niets bekend is hoewel tijdens die periode transformeerde de aap zich wel in de mensaap" Clark vermoedt dat cle 'splitsing' zich tussen de 5 en 7 miljoen jaar terug heeft voorgedaan. Nieuw onderzoek van Clark en het hoofd pa leontologie van Colins universiteit, Lee Berger, brengt de Zuid-Afrika nen nu tot de stelling dat de eigen Af ricanus en de Oost-Afrikaanse Afa rensis zustersoorten zijn, en dat de ho mo zich uiteindelijk niet uit Afarensis maar uit de Africanus ontwikkelde. Ze kregen de hele - kleine - wereld van de paleontologie over zich heen, maar houden vol. Colin: „Berger realiseerde zich dat hoewel de Africanus met zijn lange armen en korte benen meer op een chimpansee leek dan de Afarensis, de Africanus wel een schedel en nek- wervels heeft die duidelijk hoger ont wikkeld zijn. De conclusie is dat beide soorten naast elkaar leefden, maar dat uit één de mens ontstond, en dat is volgens ons de Africanus." En zo zoeken en ruziën de paleontolo gen verder. Twee maanden geleden vlogen nog twee Franse teams elkaar in de haren over een vondst in het noorden van Tsjaad. Volgens de een was het een zeven miljoen jaar oude mensaap, terwijl de ander het hield op een zeven miljoen jaar oude... aap. De criticasters, Brigitte Senut en Martin Pickford, verdedigden op hun beurt de botten die ze vorig jaar vonden in de Keniaanse Riftvallei, en volgens hen van een 6 miljoen jaar oude mens aap zijn. Colin moet er om lachen. „Het zijn flamboyante types en sterke persoonlijkheden. Maar wij hebben hier de ultieme bewijzen." Adam en Eva De wetenschapper vleit zich met de gedachte dat Adam en Eva in ieder ge val stammen uit AfrikaEn dat is mooi om je te realiseren zo aan het eind van het jaar. Maar ook gezien de discrimi natie die Afrikanen zo vaak ten deel is gevallen en nog steeds ten deel valt. Zuid-Afrika spant uiteraard de kroon. Europeanen, de afstammelin gen van die Afrikanen die 100.000 jaar geleden het continent verlieten en begonnen aan hun kolonisatie van Eurazië, kwamen hier terug om een systeem te ontwikkelden waarin de zwarten officieel werden gekwalifi ceerd als 'untermensch'of in ieder ge val als een stuk lager op de evolutio naire ladder dan de blanke. Colin schudt zijn hoofd. Voor iemand die ge wend is te rekenen in miljoenen jaren, is zoiets als rassen, die zich om de meest uiteenlopende redenen ontwik kelden, een onzichtbaar vlekje op de schaal van de evolutie. „Maar", zegt Colin, „als je het er toch over wilt hebben, is er een andere inte- ressante waarheid. Uit alle onderzoe ken blijkt dat de zwarte Afrikaan een veel en veel rijker genetisch patrimo nium heeft. Alle andere volkeren en rassen zijn minderwaardig, om dat woord maar te gebruiken. En dit be wijst natuurlijk dat die andere volke ren een Afrikaanse moeder hebben gehad." Dat zij een Zuid-Afrikaanse was, maakt het gezien de Apartheid natuurlijk extra aardig. Maar gezien al het gegraaf, gebik en geruzie van wetenschappers, lijkt het beter hier een slag om de arm te houden. Eelco van der Linden Voor Paleo Tours van Colin Menter, zie: www.palaeotours.com CM O O CM O Hij rolt tevreden op zijn rug, zijn buik in de lucht. Peter is blij met elk bezoek. De kater zit al sinds mei in het dierenasiel van Vlissingen. Niemand vindt hem leuk ge noeg. Terwijl hij toch zo zijn best doet. Hij geeft kopjes, rolt over de vloer en mauwt aandoenlijk. Zeven maanden na zijn komst naar het asiel lijkt hij een he le andere kat geworden. Het grijs op zijn vacht is wit, hij ruikt fris en de gapende wond op zijn kop is bijna genezen. Peter werd binnen gebracht met een gesprongen abces op zijn voorhoofd. Delen van zijn huid waren afgestorven. De wond was bijna zo groot als zijn schedel, de etter en het rot tend vlees verspreidden een afstotende stan kZelf bleef hij er vrolijk onder en begroette iedereen met een kopje. En dat doet hij nog steeds. Hij moet het nog steeds niet van zijn knappe uiterlijk heb ben. „Het is eigenlijk een mongooltje", zegt een medewer ker van het asiel. Zijn tong hangt de helft van de tijd uit zijn bek, een van zijn oren is gedeukt en hij is een beetje te dik. „Hij is heel bijzonder", lacht Wil van Reine van het asiel. „Als het een mens was, dan was hij een soort Jerommeke. Een beetje een zwakzinnige vechtjas." Want knokken, dat kan Peter. „Als mensen van de vreemde katten in hun tuin afwillen, moeten ze Peter nemen", prijst Van Reine aan. „Hij is net een beveiligingsmedewerker." In het asiel zit hij daarom alleen in een hok. Als een andere kat even komt buurten bij het gaas, test Peter meteen de ste vigheid van de omheining. „Hij is een knokdoos, maar voor mensen is hij hartstikke lief", zegt Van Reine vertederd, terwijl ze hem over zijn buik aait. Peter is niet de enige kat die maar niet wordt opgehaald. Tegenover zijn hok zitten Mitch en Reggie. De twee, een zwart-witte poes en een zwarte kater, wonen al meer dan een jaar in het asiel „Het zijn twee hele leuke katten, maar ze zijn misschien wat te alledaags. Iedereen komt om in de zwarte katten. Mensen willen vaak katten met streepjes, of een rooie, of een lapjeskat. Het is dit jaar toch veel drukker dan anders. We hebbennu rond de 45 katten, twee keer zo veel als normaal. Overal waar we een gaatje hebben, staat een kooi." Omdat niemand Peter lijkt te willen, verhuist hij binnen kort naar het kantoor van de dierenbescherming. Ideaal is anders, want Peter is eigenlijk een buitenkat, zo één die thuishoort op een erf, „Bij de dierenbescherming kan hij niet echt naar buiten. Die zitten toch midden in de stad. Dan moeten ze oppassen dat hij niet wegloopt. Als hij nog terecht kan op een ander adres, dan mag dat ook." Nadia Berkelder Peter is in de ruim zeven maanden dat hij in het Vlissingse asiel verblijft een stuk op-1 geknapt. foto Dirk-Jan Gjeltenia Paleontoloog Colin Menter: „Wij hebben hier in Sterkfontein de ultieme bewijzen. foto's Eelco van der Linden/GPD

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 28