ALBUM 50 Eminem speelt zichzelf PZC Een jaar afzien met Fokke Sukke Ratchet en Clank rennen door de ruimte Top 100 wordt top 50 25 dinsdag 31 december 2002 1. Eminem - Lose Yourself (9) 2. Robbie Williams - Feel (1) 3. Phil Collins - Can't Stop Loving You (7) 4. C. Aquilera Ft. Redman - Dirrty(3) 5. Nelly Ft. Kelly Rowland - Dilemma (2) 6.Shaggy - Hey Sexy Lady (5) 7. Jennifer Lopez - Jenny From The Block (4) 8. Las Ketchup - The Ketchup Song (Asereje) (6) 9. Sugababes - Stronger IIS) 10. Mariah Carey - Through The Rain (10) 11. Shakira - Objection (Tango) (8) 12. Avril Lavigne - Sk8erBoi (28) 13. Madonna - Die Another Day (29) 14. Nas Feat. Brainpower - One Mic/- Made You Look (20) 15. Justin Timberlake - Like I Love You (U) 16. Di-Rect-/4drena//'ne(11) 17. Gordon Re-Play - Zolang (21) 18. Shania Twain - I'm Gonna Getcha Good! (15) 19. Missy Elliott - Work It (17) 20. Atomic Kitten - The Last Goodbye (30) 21. Ja Rule - Thug Lovin (33) 22. Raymzter - Kut Marokkanen (14) 23. Groove Armada - My Friend (23) 24. Westlife - Unbreakable (27) 25. Dj Sammy - Heaven (-) 26. Ties - Denk Aan Mij (19) 27. Dj Boozywoozy - One More Try 18 28. Enrique Iglesias - Maybe (41 29. Ronan Keating Ft. Lulu - We've Got Tonight (46) 30. Dannii Minogue - Put The Needle On It (32) 31. Atomic Kitten - The Tide Is High (24) 32. Frans Bauer - Zeven Rozen Zeven Jaren (25) 33. Dj Sammy - Boys of... (-) 34. Alicia Keys - Girlfriend (-) 35. Ozzy Osbourne - Dreamer (-) 36. Driftwood - Freeloader (35) 37.T.A.T.U .-All The Things She Said (22) 38. Grad Damen - Mag Het Altijd Kerstmis Wezen (13) 39. Sarah Connor - Skin On Skin (43) 40. Big Brovaz - Nu flow (-) 41Novaspace To France (44) 42. Celine Dion - Goodbye's (-) 43. Anouk - Everything (39) 44. Dj Galaga - The Game Remix (26) 45. Starkoo - Zo Ver Weg (31 46. Lasgo - Pray (-) 47. Moby - In this world (-) 48. Craig David - What's YourFhva (38) 49. V-male - Me's not... (-) 50. Pink - Just Like A Pill (40) 1. Robbie Williams - Escapotogy (1) 2. Phil Collins - Testify (2) 3. Norah Jones - Come Away With Me (4) 4. Acda En De Munnik - Groeten Uit Maaiveld (3) 5. Gordon Re-Play - G&R (5) 6. Anouk - Graduated Fool (7) 7. U2 - The Best Of 1990-2000 (6) 8. Andrea Bocelli - Sentimento (9) 9. Rolling Stones - Forty Licks (10) 10. Barbra Streisand - Duets |14) 11. Jennifer Lopez - This Is Me... Then (8) 12. Elvis Presley - Elvis 30 ttl Hits (13) 13. Shania Twain - Upl (11) 14. Andre Rieu - Tour D'amour (12) 15. Santana - Shaman (16) 16. Frans Bauer - Dicht Bij Jou (17) 17. Shakira - Laundry Service (15) 18. F. Bauer M. Weber - Kerstfeest Met... (-) 19. Marco Borsato - Onderweg (18) 20.8 Mile - Original Soundtrack (22) 21. Westlife - Unbreakable: The Grea test Hits (19) 22. Coldplay - A Rush Of Blood To The Head (20) 23. Avril Lavigne - Let Go (32) 24. Elton John - Greatest Hits 1970- 2002 (42) 25. Rod Stewart - It Had To Be You (33) 26. Robbie Williams - Swing When You're Winning (40) 27. Rob De Nijs- 40 Jaar Hits, Het Aller beste Van (21 28. Leonard Cohen - The Essential Leonard Cohen (44) 29. Atomic Kitten - Feels So Good (27) 30. Celine Dion - A New Day Has Come (26) 31Krezip - Days Like This (25) 32. Mariah Carey - Charmbracelet (30) 33. Lionel Richie - Encore (39) 34. Mark Knopfler - The Ragpicker's Dream (24) 35. Sugababes - Angels With Dirty Faces (45) 36. Alicia Keys - Songs In A Minor (35) 37. Craig David - Slicker Than Your Average (29) 38. Christina Aguilera - Stripped (34) 39. Audioslave - Audioslave (-) 40. Pink Missundaztood(28) 41Eminem - The Eminem Show (38) 42. Carel Kraayenhof - Tango Royal (-) 43. Andre Hazes - Strijdlustig (-) 44. Bief - Blauwe Ruis (-) 45. K3 - Verliefd (23) 46. Nirvana - Nirvana (31) 47. Bzn - Tequila Sunset (43) 48. Enrique Iglesias - Escape (-) 49. Helmut Lotti - My Tribute To The King (46) 50. Lord Of The Rings 2 - Original Soundtrack (-) Over één ding zijn critici van Eminem het eens: de controversiële witte rap per kan acteren. 8 Mile heet zijn film, losjes gebaseerd op Eminems eigen leven als achterbuurtschoffie uit De troit met een passie voor hip- hopmuziek. Vanaf 16 januari in de Nederlandse biosco pen. Het is een eindeloze straat, 8 Mile. De brede autoweg scheidt 'autostad' Detroit van zijn buitenwijken, voert langs troosteloze winkelcentra, fa briekspanden, topless bars, eet- schuren en keurige woonwij ken. Het is een erg lelijke weg, aan die conclusie valt na een au torit niet te ontkomen, maar nergens oogt de 43 kilometer lange avenue zo treurig als in de gelijknamige film. Dat kan wel kloppen: 8 Mile ver beeldt de wereld waaruit de Amerikaanse rapper Eminem komt. Maar een tocht over 8 Mi le Road, de weg, roept weinig herinneringen op aan 8 Mile, de film. In de bioscoop zie je hoofd persoon Jimmy 'Rabbit' Smith op 8 Mile - de afkorting die be woners gebruiken - in de bus stappen, maar de afbraakbuurt die hij door het busraam ziet, is een heel eind verderop in het zuidoosten van Detroit gefilmd. De neonletters van 8 Mile Mobi le Court, waar hoofdpersoon Jimmy bij zijn alcoholische moeder intrekt, zijn evenmin er gens te vinden. Het trailerpark waar de opnamen plaats von den, heeft geen naam en ligt iet wat verscholen aan een reeks zijstraatjes van 8 Mile. De film ploeg heeft in 2001 alle hoeken en gaten van Detroit afge stroopt om de wereld van Emi nem uit 1995 te creëren, toen de artiest nog zocht naar erken ning. Wat op het witte doek be landde waren niet de meest ge polijste stukjes Detroit. Het treurige beeld van hun stad doet er eigenlijk weinig toe, zeg gen zelfs bewoners van Detroit nu. Het verhaal over het hope loos lijkende leven van een kansloze jongere gaat over le ven in armoede en dromen over de ontsnapping daaraan. Het gaat over hoop. 8 Mile - de weg ligt ruwweg 8 mijl ten noord westen van de Detroit-rivier die de Amerikaanse stad scheidt van het Canadese Windsor - markeert de grens tussen de voornamelijk zwarte stad De troit en de veel wittere buiten wijken. Maar in de film staat 8 Mile voor de scheidslijn tussen falen en succes. En het succes is voorde hoofdpersoon in de stad - in het mekka van de hiphop - te vinden. Achterbuurt Eminem heet officieel Marshall Bruce Mathers III, en brak in 1999 door met de Slim Shady lp zo genoemd naar zijn kwaad aardige 'alter ego'. Hij groeide op in een gebroken, arm gezin, zonder vader en met een ver slaafde moeder. Zijn jeugd speelde zich volgens de verha len af in achterstandsbuurten, waar geweld geen onbekende was. Wie gaat kijken in het te gen Detroit en 8 Mile aanliggen de Warren, waar Eminem een groot deel van zijn jonge jaren doorbracht, treft echter geen dichtgespijkerde achterbuurt aan. De familiewoning waar hij zijn eerste liedteksten schreef, is inmiddels voor een smak geld via internetveiling E-Bay ver kocht. Dat hij geen gemakkelijke jeugd heeft gehad staat wel vast. De introverte jongen - als kind zo zwaar door een klasgenoot mis handeld dat hij met een bijna f a- 8 Mile Road in Detroit verbeeldt de wereld waaruit Eminem komt. foto Ans Bouwmans/GPD tale hoofdwond in het zieken huis belandde - ontdekte hip hop, en 'wilde net zo zijn als LL Cool J'. Jaren van ploeteren brachten de nu 27-jarige ge blondeerde rapper geen succes. Tot het met behulp van raple- gende Dr. Dre, zijn 'ontdekker' en producent, lukte de wereld in één klap te veroveren. De rapteksten van Eminem zijn grof en soms gewelddadig, en zowel zijn moeder als zijn ex- vrouw Kim Scott (met wie hij een dochter en een knipper lichtrelatie heeft) hebben het verbaal moeten ontgelden. Maar dankzij zijn inventieve, humoristische en scherpe tek sten is hij enorm populair ge worden. Dit jaar won hij weer verschillende muziekprij zen voor zijn cd Eminem Show. Het script van 8 Mile is na uit voerige gesprekken met Emi nem geschreven. Het karakter van filmheld Jimmy Smith roept echter minder aversie op dan de rapster zelf, die de ver denking op zich laadde een he kel te hebbenaan homo's. Hij is lief voor zijn zusje, minder ge- troubleerd en onaangenaam en ook zijn alcoholverslaafde moe der komt er niet al te ongenadig van af. Wie Eminems biografie Cros sing the Line leest, herkent het moeizame gevecht om een plek je in het door zwarte rappers ge domineerde hiphop-wereldje en het keerpunt in zijnleven Film- karakter Jimmy steekt een leeg huis in de brand, voor Eminem zelf was het de geboortedag van zijn dochter Hailie Jade, op kerstdag 1995. Waarschijnlijk niet geheel toevallig het jaar van de film, waarin rapper Jim my zijn aarzelingen overwint en het weet te maken in een duiste re hiphoptempel in Detroit. Zelfs wie niets op heeft met rap- muziek en een hekel heeft aan het F-woord, wordt er door meegesleept. Ans Bouwmans Het afzien van 2002. Zo heet de nieuwe bundel van het komische stripduo Fokke Sukke, een creatie van het trio Reid, Geleijnse Van Tol Maar hoe turbulent en dramatisch het bijna afgelopen jaar ook was, voor de striphelden blijkt het artistiek gezien vooral ook een vruchtbaar jaar te zijn geweest. Zie de bundeling van de cartoons uit uiteenlopende (dag)bladen, waarin Fokke Sukke - een studentikoos eendje en een dito kanarie, beide voor zien van potsierlijke piemel tjes - reageerden op de (politieke actualiteit. Het afzien van 2002 is een ab surd, grotesk, kritisch, geksche rend, soms flauw, maar meestal geestig én - zeer veradejnend - relativerend jaaroverzicht in vogelvlucht. Te beginnen met de invoering van de euro ('In 2002 gaan we gewoon weer ouder wets pieken') tot aan de dubbel zinnigheid en hypocrisie van de kerstgedachte. In deze cartoon genieten de beide helden een rij kelijk gevuld kerstdiner. Fokke zegt schransend: 'Help de hon ger de wereld uit' en Sukke vujt vretend aan: 'Begin bij jezelf. Pim En daartussen krijgen we een beeld van een onstuimig jaar. Er zijn cartoons over Ajax, het pol dermodel, Osama bin Laden, bolletjesslikkers, het koninklijk huwelijk, Balkenende, demoni- sering, de moord op Fortuyn, kogelbrieven, Volkert van der G., het overlijden van prins Claus, Heinsbroek, Hirsi Ali en zo verder. En natuurlijk de LPF Boven de cartoon van 15 mei (verkiezingen Tweede Kamer) staat: 'Fokke Sukke hebben vandaag geen LPF gestemd.' In het tekstballonnetje zegt Fok ke: 'Pim zou het zo gewild heb ben.' Nico de Boer Fokke Sukke. Het afzien van 2002: Reid, Geleijnse Van Tol - Uitgeverij De Harmonie, 112 blz,€ 8,60. foto Timothy A. Clary/EPA Rapper Eminem is binnenkort te zien in de film 8 Mile. In heel wat huishoudens over de hele wereld zijn de afgelo pen jaren de Playstation-spelen over Spyro the Dragon ge speeld. Voor liefhebbers van dit genre is er goed nieuws. De ma ker - Imsomniac - heeft een nieuw platformspel ontwikkeld dat minstens zo leuk is: Ratchet Clank. De hoofdpersonen zijn de grap pige stripfiguren Ratchet - iets tussen een leeuw en een konijn - en Clank, een schattig robot je dat Ratchet als een soort rugzak met zich meedraagt. In de dunne verhaallijn wordt het heelal be dreigd door een slechterik die een nieuwe planeet wil samen stellen uit de mooiste stukjes van andere. Ratchet en Clank trekken ten strijde om deze pla neten tegen het robotleger van de schurk te beschermen Zoals het een goed platformspel betaamt, gebeurt dat met eeh hoop rondrennen, springen, slingeren en vliegen. Tussen door moet Ratchet voortdurend alle mogelijke tegenstanders onschadelijk maken. Het spel valt op door de zeer gedetail leerde, afwisselende driedimen sionale achtergronden. Ook zitten er een hoop grappige ele menten in verwerkt. Allereerst het uiterlijk en de teksten van de personages. Daarnaast kun je Clank ombouwen tot helikopter om zo hoger gelegen punten te bereiken. Ratchet op zijn beurt beschikt over wapens als de 'Glove of Doom', een bom die bestaat uit een leger mannetjes dat grinnikend naar de vijand rent en dan, met medeneming van het slachtoffer, ontploft. Het spel is makkelijk te bestu ren, er zit een camerafunctie in waarmee je je speelscherm kunt draaien. Zo hou je altijd zicht op de plaatsen waar je naar toe moet. Ook prettig is dat een level T Tanaf vandaag vind je op de- V ze pagina elke week de sin gle top 50 en niet meer, zoals je gewend was, de single top 100. Daarentegen is de album top 10, die altijd op deze plek stond, uitgebreid tot een top 50, voort aan te vinden onder de singles. Mega charts, leverancier van de hitlijsten, blijft de nummers 51 tot en met 100 nog wel registre ren, maar de cijfers worden meer gepubliceerd en ook niet uitgezonden. De platenhandel zal die als tiplijst gebruiken, tweede vijftig posities worden- deels vastgesteld op basis van verkopen en deels op basis van. airplay (radio-uitzendingen). De eerste vijftig posities bepa len de samenstellers alleen op basis van verkopen. niet helemaal hoeft te worden uitgespeeld om naar een vol gend door te gaan. Naast Insomniac heeft ook Disney een platformspel uitge bracht dat zich in de ruimte af speelt: Treasureplanet ofwel Piratenplaneet, zowel in een versie voor de Playstation 1 als voor de Playstation2. Helaas: Disney is goed in het maken van films, maar niet altijd in de bij behorende computerspelen. Ze ker de versie voor de traditione le Playstation 1 is om te huilen! Met een ronduit lelijke spelom- geving, een uiterst irritant ach tergrondmuziekje, misselijk makende spelbewegingen en een veel te hoge moeilijkheids graad. Déja-vu De PS2-versie ziet er al stukken beter uit. Hoofdpersoon Jim Hawkins raakt in het bezit van een schatkaart en moet net als in de film op zoek naar de 'Schat van duizend werelden' op een andere planeet. Om die te vin den is het zaak om met Jim door talloze levels te rennen en te springen, daar allerlei objecten op te pikken, schatkisten te ope nen en schurken te verslaan. Leuk zijn de levels die je moet doorkruisen op een surfplank met raketmotor. Ook een plus punt zijn de filmpjes en het feit dat je de personages in het Ne derlands kunt laten praten. Jim moet echter nogal eens dezelfde soort opdrachten doen, waar door al snel een déja-vu-gevoel ontstaat. Suzanne Docter Ratchet and Clank van Insom niac en Treasure Planet van Disney. Voor Playstation 2. Prijs: resp. 67,- en 59,-. Tre asure Planet voor Playstation!: €36,-.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 25