Luisteren kan ook met je ogen Een koud sprookje vol romantiek jong 31 decembert/m7 januari DINSDAG Desafinado Regelmatig zijn er concerten in Desafinado. Deze keer wordt er een oude jaarsreceptie gehouden met jazz en blues. Jazz en Blues Eetcafé Desafinado, Middelburg, 15.00 uur WOENSDAG Nieuwsjaarsconcert Cristin Wilbolz opent het Nieuwjaarconcert van Nieuwe Mu ziek. Zij brengt de (voor)première van negen nieuwe hedendaagse composities voor contrabas. Jozef van Wissem brengt nieuwe muziek voor renaissance-luit, in combinatie met dobro door de Amerikaan Gary Lucas. Tenslotte speelt het Willem Breuker Kollektief, met als gast dezelfde Lucas. Kloveniersdoelen, Middelburg, 19.30 uur DONDERDAG Mike Boddé Cabaretier Mike Boddé brengt zijn programma Alles is kampi oen. Kun je als lijder aan het syndroom van Gilles de la Tourette een liefdesliedje zingen voor je schatje? Wat doe je als je piano tegen je praat? Klopt het dat je het heelal kunt kussen als je dronken bent? Wat heeft die twintigste eeuw ons nu eigenlijk gebracht buiten het duizend-dingen-doekje? Stadsschouwburg, Middelburg, 20.00 uur Champagne Charlie Champagne Charlie geeft een Nieuwjaarsconcert. In deze Zeeuwse roots bluesformatie spelen vijf geroutineerde muzikanten een bruisende mix van Amerikaanse stijlen uit de jaren '20 en '50. De Mug, Middelburg, 21.30 uur VRIJDAG Zeeuws cabarettalent Zeeuws cabarettalent presenteert zich op het grote podium. Het duo P&N, de Geuzen (Peter Quaak en Nathan van der Hooft) is drie jaar geleden voor de grap begonnen met het schrijven van teksten en liedj es en werkt nu aan een avondvullend programma Laurens Joensen behaalde met zijn programma Bar de tweede prijs en de publieksprijs van het festival Camaretten. Josie Kneepkens brengt muzikaal cabaret, waarbij zij zichzelf bege leidt aan de piano Stadsschouwburg, Middelburg, 20.00 uur Sneeuwkoningin Theatergroep Duinart speelt De Sneeuwkoningin. Dit wintersprookjein Dickensstijl is bedoeld voor de hele fami lie, De regie was in handen van Peter Adriaanse. Deze voorstel ling is uitverkocht. 't Spiegeltheater, Middelburg, 20.15 uur Pauze De Middelburgse toneelgroep Pauze speelt Schrijf me in het zand. In dit stuk van Inez van Dullemen vormen fragmenten uit een ge vonden dagboek de rode draad. Deze notities van een overleden dochter zetten de verhoudingen binnen een familie op scherp. Het maken van keuzes staat hierbij centraal. Jaap Hissink regis seerde Henk Adriaanse, Ineke Doormal, Bo van Scheyen, Inez van Schie en Amy Seerden. Theater Vestzak '99, Vlissingen, 20.15 uur JeanDubé De pianist Jean Dubé geeft een concert. Deze eerste-prijswinnaar van het Franz Liszt Concours 2002 speelt vijf liederen van Fransz Schubert, in een bewerking van Liszt. Naast werk van deze laatste componist staan er ook com posities op het programma van Willem en Hendrik Andriessen, Olivier Messiaen en Alfred Schnittke. Concertzaal, Middelburg, 20.30 uur Flat-Out De coverband Flat-Out uit Bergen op Zoom geeft een Nieuw jaarsconcert. Samen met de Holmes Gang wordt een avondvullende, spette rende show weggegeven. De Stoelemat, Bergen op Zoom, 21.00 uur ZATERDAG Zwavelstokjes Zwavelstokjes is een familievoorstelling voor iedereen vanaf vijf jaar. Het bekende sprookje van Hans Christian Andersen wordt ge speeld door een actrice, een poppenspeelster en een cameraman. Op straat probeert een klein meisje haar zwavelstokjes te verko pen. Het is zo vreselijk koud, dat het meisje één van de stokjes aansteekt, en nog één, en nog één... Met Virga Lipman, Els Holt- zer en Raymond Harris. Stadsschouwburg, Middelburg, 15.00 uur Laurent Marty De Franse gitarist Laurent Marty speelt in de Brasserie. Hij heeft een lange carrière achter de rug in Frankrijk en Spanje, maar woont sinds kort in Zeeland Zijn repertoire bestaat uit klassieke muziek, Spaanse flamenco en jazzimprovisaties. De Drvkkery, Middelburg, 15.00 uur Svélto Ensemble Het Svélto Ensemble geeft een Nieuwjaarsconcert. Dit ensemble werd in 1998 opgericht door enkele niet professio neel werkzame musici. Het streven is het publiek een licht en on gedwongen middag te bezorgen. Voor deze gelegenheid bestaat het ensemble uit Erica Ploeger (viool), Trudy Maaskant (viool), Rens de Graaf (altviool/piano), Niels Zuidema (cello) en Bianca Sitters (klarinet). Het concert is een initiatief van Westerschou- wen Kultureel Hervormde kerk, Burgh, 15.00 uur Urker Mannen Ensemble Het Urker Mannen Ensemble geeft een Nieuwjaarsconcert. Dit twaalf zangers tellende ensemble staat onder leiding van di rigent Pieter Jan Leussink. Medewerking verleent de organist Martin Mans, Oude hervormde kerk, Dirksland, 15.30 uur De Scheldegalm Toneelgroep De Scheldegalm speelt Kopers en Duivinnen. Dit toneelstuk is geschreven door George Sponselee en Ed Steijns en wordt uitgevoerd in het dialect van het Land van Hulst. Het gezelschap werd in 1966 opgericht en speelt de laatste jaren hoofdzakelijk stukken in de streektaal, met humor en zelfspot. Ledeltheater, Oostburg, 20.00 uur Sneeuwkoningin Theatergroep Duinart speelt De Sneeuwkoningin. Zie vrijdag Deze voorstelling is uitverkocht. 't Spiegeltheater, Middelburg, 20.15 uur Pauze De Middelburgse toneelgroep Pauze speelt Schrijf me in het zand. Zie vrijdag. Theater Vestzak '99, Vlissingen, 20.15 uur Nieuwjaarsgala De Roemeense Staatsopera Timisoara zorgt voor een Nieuw jaarsgala. Koor, orkest en topsolisten brengen bekende scènes uit de ope ra's van Verdi. Na afloop kan het publiek in de foyers een toast dinsdag 31 december 2002 Het meisje met de zwavel stokjes van Hans Christian Andersen is een sprookje over dromen, fantasie en werkelijk heid. Een wreed sprookje mis schien, koud ook, maar vol hoop en romantiek. Virga Lip man maakte er een warme winterfamilievoorstelling van voor kinderen vanaf vijf jaar, waarbij ze poppenspel combi neert met videofilm. Virga Lipman is een beeldend theatermaker die bekend staat om haar speelse benadering van zware onderwerpen, haar prachtige beelden, magische poppen en humoristisch spel. Zwavelstokjes, zoals de voor stelling kortweg heet, speelt zich af aan het einde van het jaar en het is koud. Er zwerft een meisje over straat. In haar hand heeft zij de zwavelstokjes die zij moet verkopen. Verder is er niemand te zien, alleen een duif koert zachtjes tegen haar eieren, warm en veilig in haar nest. Het is zo koud, dat het meisje één voor één haar zwavelstokjes aansteekt. In het vlammetje dansen beelden: dromen over lekker eten, een warme kachel, gezelligheid. Maar iedere keer als het vlam metje dooft, valt het meisje te rug in de koude werkelijkheid. Toch weet ze van elke droom een klein stukje vast te hou den. Iedere fantasie brengt haar dichter bij haar geliefde oma. Op de eerste ochtend van het nieuwe jaar vinden toeval lige passanten een meisje, doodgevroren met een bosje verbrande zwavelstokjes in haar hand. In de versie van Lipman begint en eindigt de voorstelling in de kamer van het meisje Lize, die pas haar oma heeft verloren. De nieuwslezer op tv maakt er melding van dat het buiten 30 graden vriest, zodat Lize het gevoel heeft dat ook haar tra nen zijn bevroren. De rol van het meisje met de zwavelstok jes wordt gespeeld door de ac trice Els Holtzer. Zwavelstokjes, zaterdag, Stadsschouwburg, Middelburg, 15.00 uur Het traditionele nieuwjaarsconcert van Nieuwe Muziek in Middelburg is dit jaar wat bescheidener van opzet dan voorgaande jaren. Daar staat tegenover dat het concert wordt gevolgd door twee pianorecitals op vrijdag en zater dag. Het Centrum Nieuwe Muziek kondigt het concert op 1 ja nuari aan als het 33ste nieuw jaarsconcert. Dat kan met recht een traditie genoemd worden, evenals het feit dat het nieuw jaarsconcert in Middelburg sinds mensenheugenis afgeslo ten wordt met een optreden van het Willem Breuker Kollektief. Morgen is dit gezelschap dan ook weer present met hun muzi kale vuurpijlen. De invulling van het verdere programma biedt meer afwisse ling. Het concert start morgen, in tegenstelling tot afgelopen jaren, pas in de vroege avond. Om half acht treedt contrabas- siste Cristin Wildbolz aan met een theater-videoconcert, geti teld K9 one. De 'K' staat voor de contrabas, op z'n Duits ge speld. Wildbolz komt uit Zwit serland maar woont en werkt al geruime tijd in Nederland. Zij houdt zich voornamelijk bezig met multimedia-projecten waarbij muziek wordt gecombi neerd met dans, theater, elek tronica en videokunst. Zoals ze zelf stelt 'hoort Wildbolz even goed met haar ogen'. De m uzi- kante nodigde negen componis tes uit stukken te schrijven waarbij elementen als ruimte, elektronica, beeld en licht aan de orde komen. Het totaalpro gramma dat hieruit ontstond werd geregisseerd door Adel- heid Roosen. Zonder toeters en bellen, maar minstens even interessant is het tweede onderdeel van de avond. Jozef van Wissem op luit en Ga- xy Lucas op de zogenoemde do bro spelen muzikale palindro men. Een palindroom is een stuk tekst dat, achterstevoren gele zen, weer dezelfde tekst ople vert. 'Lepel' is een eenvoudig voorbeeld, 'meetsysteem' is al wat mooier. Het wordt pas echt leuk als een palindroom uit meer woorden bestaat, zoals 'Nora bedroog, o zo goor, de ba ron'. Spiegelmuziek Dat kan met muziek ook. Jozef van Wissem maakte al eerder een cd met luitmuziek uit de Re naissance, elk stuk achterstevo ren gespeeld. Op een tweede cd zette hij de spiegel niet aan het eind van de composities maar halverwege, zodat er palindro men ontstaan. Voor deze spie gelmuziek schreef Van Wissem vooral eigen composities. Een enkel stuk is een bewerking, zo als het Hall of Mirrors van de vermaarde synthesizerpioniers van de Duitse groep Kraftwerk. Van Wissem wordt bijgestaan door dobrospeler Gary Lucas, die onder andere bij Captain Beefheart en Jeff Buckley speel de. Een dobro is een van de meest merkwaardige snaarin strumenten ter wereld. De do bro lijkt qua vorm op een gitaar, maar heeft een metalen klank kast. In die klankkast zit de body van een banjo verstopt die .weer overspannen is met een kokervormig vel. Met andere woorden, om je er een voorstel ling van te maken, moet je de do bro eigenlijk horen. Vrijdagavond pakt Nieuwe Mu ziek in de Concertzaal in Mid delburg verder uit met een concert van Jean Dubé. Het cur riculum vitae van deze in 19 81 geboren Franse pianist is op merkelijk. Hij gaf zijn eerste concert toen hij vijfjaar oud was, op zijn negende won hij zijn eerste concours en vanaf dat moment is er geen houden meer aan. Inmiddels treedt de nog steeds jonge pianist over de hele wereld op, de ene na de an dere prijs in de wacht slepend. Het concert van vrijdag bestaat voor het grootste gedeelte uit bewerkingen die Liszt maakte van liederen van Schubert. Pianiste Tomoko Mukaiyama bezoekt een dag later de Klove niersdoelen. Zij houdt zich, meer dan Dubé, bezig met he dendaagse muziek. „Schubert was een genie en iedereen is het erover eens dat zijn muziek een absolute waarde heeft. Over nieuwe muziek is dat oordeel nog niet geveld. Ik moet dat doen", zo stelt zij. Zaterdag combineert Mukaiyama heden daagse muziek met werken van oudgedienden Sweelinck en Bach. Douwe Eisenga Nieuwjaarsconcert Nieuwe Muziek, woensdag, Kloveniers doelen, Middelburg, 19.30 uur Jean Dubé, vrijdag, Concert zaal, Middelburg, 20.30 uur Tomoko Mukaiyama, zaterdag, Kloveniersdoelen, Middelburg, 20.30 uur Het WillemBreuker Kollektief sluit dit jaar weer het nieuwjaarsconcert in de Middelburgse Kloveniersdoelen af. Bram Kwekkeboom speelt Coupure zondag in Middelburg Don Kosakenchor geeft een concert zondag in Middelburg Pianist Jean Dubé geeft een concert vrijdag in Middelburg Nieuwjaars-operagala met topsolisten en koor zaterdag in Bergen op Zoom Mathisse Arendsen exposeert schilderijen in Zierikzee en Goes

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 21