OVINCIALE ZEEUWSE COURAN Rivieren stijgen naar alarmpeil Net afgetreden leider Servië staat uitlevering te wachten PZC Nieuwe beperkingen aan Iraakse invoer A 5° [-1° Overvloedige regenval in België zorgt voor overlast D66 wil 5 mei vrij in ruil voor tweede pinkster 650 kilo aan vuurwerk in beslag genomen in Zierikzee Gewonden door uitbarsting van Stromboli Zoektocht naar vermiste Zeeuwen Herinneringen aan de Ramp Neem nu een proefabonnement Zes weken voor 16,- NO 4 Later droog Eerst nog af en toe regen, maar vanaf vanmiddag droog en vanavond enkele opklaringen. Dalende temperaturen. 245e jaargang no. 307 dinsdag 31 december 2002 los nummer 1,10 Het gehele team van Zwartepoorte Mobiliteitscentrum wenst u allen een mooi, gezond en 'mobiel' 2003 toe. AMUNDSENWEG 33 - GOES internet: www.pzc.nl ■BBMBmnnnw van onze redactie binnenland VLISSINGEN - Zeeland, Noord-Brabant en Zuid- Limburg hadden gisteren te kampen met de gevol gen van zware regenval. In grote delen van België zijn rivieren en beken buiten hun oevers getreden. DEN HAAG - Bevrijdingsdag moet een nationale feestdag worden met de bijbehorende jaarlijkse vrije dag. Dat zegt D66-lijsttrekker De Graaf. Om weerstand van werkgevers te gen een extra vrije dag te voor komen, is hij bereid om bijvoor beeld tweede pinksterdag op te geven. „Die discussie wil ik wel aan", aldus De Graaf. Voor hem heeft 5 mei een veel grotere symbool functie dan veel christelijke feestdagen vanwege de beteke nis van bevrijdingsdag voor vrijheid en democratie. „Nederland heeft zoveel chris telijke vrije dagen waarvan de meeste mensen niet meer weten waarvoor ze zijn, dat het zinni ger is een van de 'tweede' dagen in te leveren voor 5 mei", is het oordeel van D66. Nederland heeft als een van de weinige lan den een tweede paasdag, tweede kerstdag en tweede pinkster dag. GPD ZIERIKZEE - Bij een groot scheepse vuurwerkcontrole is gisteren in Zierikzee 650 kilo gram vuurwerk in beslag geno men. Bij de zes andere officiële verkooppunten op Schouwen- Duiveland werd alles in orde be vonden. De politie en de eilandelijke Mi lieu-inspectie constateerden tijdens de gezamenlijke actie in het winkelpand in de Meel- straat in Zierikzee dat een partij vuurwerk niet conform de voor schriften was opgeslagen. De klanten werden daarom uit de winkel verwijderd en de zaak werd gesloten. Na overleg met onder anderen de burgemeester werd besloten de zaak zowel strafrechtelijk (in beslagname, proces-verbaal) als bestuurlijk (vergunning volgend jaar, waarschuwende dwangsom) aan te pakken. Dat betekende voor de winke lier dat de partij vuurwerk van circa 650 kilo in beslag werd ge nomen en dat hij een proces verbaal kreeg. Ook kreeg hij een 'waarschuwende dwangsom' opgelegd en zal de overtreding meetellen bij het al dan niet ver strekken van een vergunning, volgend jaar. Ook winkeliers in Kruiningen en Terneuzen kregen een pro ces-verbaal uitgereikt. Bij een vuurwerkverkooppunt in de Voorhoute in Kruiningen kre gen twee jongeren van 14 en 15 jaar vuurwerk in handen zonder dat hen naar hun leeftijd of een legitimatiebewijs werd ge vraagd. Bij het vuurwerkverkooppunt in de Guido Gezellestraat in Terneuzen nam de verkoper het ook niet zo nauw met de voor schriften. Twee jongeren van 13 en 15 jaar kochten hier vuur werk zonder dat naar hun leef tijd of een legitimatiebewijs werd gevraagd. Door snel wassend water in de Geul stortte gisterochtend zo'n twintig meter kademuur in het Zuid-Limburgse Schin op Geul in. Het waterschap Roer en Overmaas is begonnen met het opwerpen van een nooddijk. Het gat werd gedicht met grote zandzakken. Omdat direct ach ter de ingestorte muur huizen staan, moest het schap de zand zakken met een hoge kraan over de woningen heen tillen. Het water in de Maas en de Lim burgse zijrivieren en beken steeg snel door de aanhoudende regenval in de Ardennen. Ook de waterstanden van de Roer, de Vlootbeek en de Jeker stegen snel. Rijkswaterstaat beslist vanmiddag om 12.00 uur of zij een eerste hoogwateralarm af geeft. Naar verwachting heeft de Maas dan een afvoer van zo'n 1400 kubieke meter per secon de, waarbij het hoogwater alarm in zicht komt. Als het zo ver komt, dan is het al de zesde keer dit jaar dat er in Limburg sprake is van hoogwater. Zeeland In bijna heel Zeeland viel in één etmaal meer dan 25 millimeter neerslag. In Zeeuws-Vlaande- ren besloot het waterschap gis teren tot inzet van extra pom pen bij Zandstraat en in de kom van Philippine. Er ontstond met name in de Braakmanpolders een nijpende situatie. Daar kan het water - ook dat uit een groot Vlaams poldergebied - alleen bij laag water op de Westerschelde worden geloosd. Omdat het ook in Vlaanderen goot, was er bo vendien extra aanbod. Waterschap Zeeuwse Eilanden beslist vandaag over het inscha kelen van meer pompcapaciteit. In Sint Annaland werden maat regelen genomen om te voorko men dat het dorp door polder water onderliep. Brabant Het Hoogheemraadschap van West-Brabant vaardigde uit voorzorg een vaarverbod uit op- de rivieren Mark en Dintel en op het Mark-Vlietkanaal. Dat moest voorkomen dat de oevers en de pijlers van bruggen be schadigd raken door scheep vaartverkeer. De waterstanden op de Mark en Dintel zijn hoger dan normaal, maar leverden gisteren nog geen problemen op Ook in Breda zijn voorzorgs maatregelen genomen om wa teroverlast te voorkomen. Zo zijn langs de Generaal van Hamsingel en de Marksingel speciale betonblokken ge plaatst. Die blijven voorlopig liggen, omdat het aan het begin van het nieuwe jaar naar ver wachting weer gaat regenen. Vlaanderen De overvloedige regenval zorg de gisteren in verscheidene plaatsen in Vlaanderen voor overlast. Het waterpeil van het riviertje de Dender liep gevaar lijk op. In Geraardsbergen be gaf een dij k van een beek het. De brandweer bracht zandzakken Medewerkers van het waterschap in Breda vullen zandzakken en leggen een nooddijk met betonblokken aan. foto Erald van der Aa/ANP ROME - De in het weekeinde tot leven gekomen Italiaanse vul kaan Stromboli is nog niet tot rust gekomen. Zes mensen raakten gisteren gewond nadat hoge golven, veroorzaakt door in zee vallend gesteente, huizen overspoelden en scheepjes van hun ankers rukten, zo berichtte het persbureau Ansa. Reddingswerkers zagen vanuit een helikopter hoe een deel van een helling van de negenhon derd meter hoge vulkaan los brak en in zee viel. Daardoor ontstond een twintig meter hoge vloedgolf die het dorpje Ginos tra trof. Bij toeristen en inwo ners op Stromboli brak paniek uit. De autoriteiten hebben op dracht gegeven het eiland, waar slechts enkele tientallen men sen wonen, te evacueren. De vulkaan op het gelijknamige eilandje Stromboli ten westen van Zuid-Italië kwam zater dagavond tot uitbarsting. Grote lavastromen liepen van het ei landje in zee. Het ging om de heftigste uitbarsting sinds 1985. DPA/ANP/RTR (Advertentie) van onze redactie buitenland BELGRADO - Milan Milutino- vic, tot afgelopen weekeinde president van Servië, lijkt niet aan zijn vervolgers in Den Haag te ontkomen. Een rechtbank in de hoofdstad Belgrado begon gisteren de procedure die moet leiden tot zijn uitlevering aan het oorlogstribunaal. Milutino- vic, die onder ex-leider Slobo dan Milosevic carrière maakte, wordt gezocht wegens oorlogs misdaden in Kosovo. Milutinovic stond al langer op de lijst van gezochte politici, maar de Servische regering wei gerde hem uit te leveren zolang hij nog in functie was. Zondag eindigde echter zijn vijf-jarige presidentschap. De rechtbank in Belgrado vroeg daarop de re gering om toestemming voor zijn aanhouding. Aangenomen wordt dat die per missie binnen enkele dagen wordt verleend. Premier Djind- jic zei vorige week nog dat Milu tinovic niet aan 'Den Haag' zou ontkomen. Bedelstaf Servië werkt sedert april 2001 met het Joegoslavië-Tribunaal samen. In die maand werd Milo sevic, die gedurende tien jaar de eerste viool had gespeeld op de Balkan, door Djindjic uitgele verd. Die stap werd gesteund door veel Serviërs, die onder Milosevic aan de bedelstaf wa ren geraakt. De uitlevering van lagere be stuurders als Milutinovic stuit echter op breder verzet in het land. Zondag nog lanceerde minister Batic van Justitie een bittere aanval op hoofdaan klaagster Del Ponte van het tri bunaal. Batic verweet haar vooringenomenheid tegen Ser viërs en vroeg de internationale gemeenschap haar te ontslaan. Batic verklaarde dat Del Ponte in maart 2001 had 'beloofd' om de voormalige leiders van de Bosnische moslims en van de Kosovaarse Albanezen, Izetbe- govic en Tha?i, aan te klagen. Zij zou echter haar belofte niet zijn nagekomen, Veel Serviërs begrijpen niet waarom Izetbegovic en Thagi buiten schot blijven, terwijl Mi lutinovic naar Den Haag moet. Milutinovic werd in 1997 tot president van Servië gekozen, en vervulde ook die functie toen een jaar later de Albanese rebel lie in Kosovo met grof geweld werd onderdrukt. In Belgrado wordt hij echter gezien als een onbeduidende pion in het machtsspel van Milosevic. De president, zo zeggen de critici, had slechts een ceremoniële functie. Vrouw Intussen staat voor het eerst in de geschiedenis van Servië sinds gisteren een vrouw aan het hoofd van de republiek. De 37- jarige juriste Natasa Micic is de opvolgster van Milutinovic. In de herfst mislukten de presi dentsverkiezingen in Servië, omdat te weinig mensen gingen stemmen. Zo lang er geen nieuwe verkiezingen worden gehouden is Micic, sinds een Advertentie Wij wensen u een haarscherp 2003. HAANS-BEIJSENS Advocatuur Bergen op Zoom Advocatuur en Notariaat Roosendaai Stationssikaai ig. 4611 CB Bergin op Zoom Viihiuizenbfrg 50, 4-/08 Al Roosendaai iei (0164) 71 Ij 11 tel (OI65) S9 70 OO Notariaat Bergen op Zoom Advocatuur Middelburg Burg. van Hasseetstraaf 50* Si 111111 Haans Bt iim ns 4611 BI I Bergfn op Zoom Hoogstraat 16, 4330 Al Middelburg tel (0164) 60 46 00 tel (0118) 61 61 s5 www.haansbeijsens.nl om woningen te beschermen. Ook andere gemeenten in de buurt, en in andere provincies, kampten met ondergelopen straten en kelders. In Londer- zeel ten noorden van Brussel was de situatie zo ernstig dat het verkeer wordt omgeleid. In het naburige Meise liepen twintig straten onder. Door het hoge peil van de Den der kon de brandweer in Aalst ook niet op zoek naar een 61-ja- rige vrouw die zondagavond laat te water raakte in een ge zwollen riviertje. Haar man dook haar nog achterna, maar door de sterke stroming ver dween zij in een duiker. GPD/ANP/Belga pagina 11: gemalen draaien op volle kracht jaar voorzitter van het parle ment, president van de Joego slavische deelrepubliek. Micic is sinds 1996 lid van de kleine christen-democratische partij, die onder leiding staat van de Joegoslavische minister van Buitenlandse Zaken Svi- lanovic. GPD/ANP/DPA In de bijlage Oud en nieuw: terugblikken op het jaar 2002 André Hannewijk en Jos de Bruijn vormen het Zeeuwse steunpunt voor de mensen die op de Fili- pijnen naar drie vermiste Nederlanders zoeken, on der wie de broers Marcel en Jacco Wilderom uit Wemeldinge. ,,De vraag wat er is gebeurd, blijft door je hoofd spoken. De oproep in de PZC om GETUIGENISSEN herinneringen aan de wa- tersnoodramp van 1 fe bruari 1953 op papier te zetten, heeft veel reacties van lezers in én buiten Zeeland opgeleverd. Met deze getuige nissen en andere verhalen over de Ramp wordt de ko mende weken in deze krant teruggekeken op de ge beurtenissen van toen. varia: 2; binnenland: 3; feiten en meningen: 4; buitenland: 5; economie: 6; radio en televisie: 8 en 9; zeeland: 11,13,15 en 17; sport: 19 en 20; uit: 21 en 23; jong: 25; oud nieuw: 01, 02, 03, 04, 05, 06, 07 en 09; 2002. 011, 012, 013, 014 en 015; buitengebied: 017, 019 en 021 zan onze redactie buitenland NEW YORK - Op verzoek van de Verenigde Staten en Groot- Brittannië heeft de Veiligheids raad van de Verenigde Naties gisteren ingestemd met verdere beperking van de goederen die Irak mag invoeren. Rusland en Syrië onthielden zich van stem ming over het voorstel, dat ten doel had het voor Bagdad moei lijker te maken materieel in te voeren dat voor oorlogsdoelein den kan worden gebruikt. De Russische en de Syrische ambassadeur wezen erop dat moest worden voorkomen dat humanitaire goederen op de lijst met verboden goederen zouden komen. Zo ontstond met name onenigheid over een Ameri kaans voorstel antibiotica op de lijst te plaatsen, omdat die voor humanitaire doeleinden kun nen worden gebruikt, maar ook om Iraakse militairen te be schermen tegen zenuwgas. Be paalde goederen op de lijst zijn verboden, voor andere geldt een verplicht nader onderzoek. Frankrijk verzette zich tegen de vermelding van antibiotica zo als Cipro, dat vorig jaar na milt- vuuraanvallen op grote schaal in de Verenigde Staten werd ge bruikt, en atropine, een hartme- dicijn Uiteindelijk werd een compro mis bereikt waarbij hoge dose ringen van de drugs worden ver boden, omdat die kunnen wor den gebruikt om de gevolgen van chemische en biologische wapens te neutraliseren. Frank rijk gaf daarna zijn verzet op en stemde voor. Enkele van de nieuwe verboden zaken zijn houtskool (te gebrui ken voor chemische wapens), speedboten, speciale autoban den, liftsystemen, vluchtsimu lators en apparatuur waarmee communicatiesystemen kunnen worden gestoord. AP Advertentie naam: 1 noteert u mij voor een proefabonnement van voorletters m/v 6 weken voor 16,-. straat. nr 'k geef daarbij éénmalig toestemming voor auto matische incasso van onder postcode: staand rekeningnummer (proef geldt eenmalig bin- Plaats:. nen zes maanden) telefoon P noteert u mij voor een abonnement. De eerste e.maj|. twee weken ontvang ik de krant gratis. Daarna wil ik Voor automatische incasso stem ik toe in betalen- afschrijving van mijn (post)bankrekening- maand met nummer: M l l l l M l automatische incasso 20,50). handtekening. u Per kwartaal met automatische incasso (€55,10). PZC bv gaat zorgvuldig om met persoonsgege- P6r vens. In de colofon treft u nadere informatie aan. automatische incasso 209,90). Stuur deze bon naar: PZC, afdeling lezersservice 8 "7132Ï4lrÖ0ÖÖÖ2n 123 4380 VB Vlissingen ma dj wo do vr za (postzegel niet nodig)

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 1