Havens eindelijk bescheiden Gary Lucas kikkert luisteraars op PZC 15 lezers schrijven Noorse huizen Afslanken kunst cultuur Gambamuziek van Johan Snep in modern notenschrift i WILLEM BREUKER K0LLEKTIEF El Nino II Nieuwjaarsduik op strand van Vlissingen dinsdag 31 december 2002 door Maurits Sep VLISSINGEN - De haven van Vlissingen profileert zichzelf meer en meer als voorportaal van Rotterdam en Antwerpen. Een juiste visie, maar het in zicht komt pakweg 150 jaar te laat. Vlissingen wilde altijd Rotterdam worden, maar had daar de kwaliteiten niet voor, stellen de Utrechtse onderzoe kers Wim van den Broeke en Paul Brusse. En Rotterdam werkte tegen. Van den Broeke en Brusse, bei de afkomstig uit Zeeland (Mid delburg en Tholen), doen on derzoek naar de economische geschiedenis van Zeeland tus sen 1800 en heden, en de in vloed die de infrastructuur daarop had. De eerste vijftig jaar hebben ze inmiddels be studeerd en het doorki j kje naar de tweede helft van de negen tiende eeuw is gemaakt. Glimlachend slaan ze de he dendaagse ontwikkelingen in de Zeeuwse havens gade. Daar is het besef gekomen dat Vlis singen en Terneuzen geen al ternatief kunnen en zullen worden voor Rotterdam en Antwerpen. Ze presenteren zich meer en meer als eerste halteplaats, waarvandaan kleinere schepen verder kun nen. Geen concurrent, maar collega. Voorhaven van Rotterdam en Antwerpen, een verstandige keus, vinden de onderzoekers. Maar het heeft lang geduurd voordat dat inzicht wortel schoot. „Men heeft lang op het verkeerde paard gegokt: de verzorging van het achterland. Vlissingen wilde als Rotterdam worden. Maar men vergat dat Rotterdam en Antwerpen al midden in het achterland lig gen." Spoorlijn In plaats van andere markten te zoeken, probeerde men de achterstand in te lopen. Overi gens wel op een verrassende wijze, merkten de onderzoe kers. Van den Broeke: „In 1839 werd de eerste spoorlijn van Nederland in gebruik geno- Deze rubriek is uitsluitend bestemd voor reacties op in de PZC versche nen redactionele berichten, artikelen of commentaren. De reactietijd beloopt uiterlijk 7 dagen. Plaatsing van bijdragen betekent niet dat de redactie de meningen en stellingen van de inzenders onderschrijft. Open brieven, oproepen, gedichten en anonieme inzendingen worden niet geplaatst. Bijdragen mogen niet langer zijn dan 250 woorden. De re dactie behoudt zich het recht voor inzendingen te bekorten. Over ge weigerde brieven wordt niet gecorrespondeerd. In Middelburg werd in 1867 een optocht in euforische stemming gehouden voor de aanvang van de spoorweg- en kanaal werken op Walcheren. Een zegewagen voert een model van een locomotief mee. men, tussen Amsterdam en Haarlem. In 1845 al ontston den de eerste initiatieven voor een Zeeuwse spoorlijn. Dat is dus zes jaar later. Zeeland was er echt vroeg bij." Het duurde uiteindelijk nog tot 1872 voordat de Zeeuwse spoorlijn klaar was. Het was technisch geen gemakkelijk project, omdat het spoor over het Sloe moest. Maar vooral de tegenwerking vanuit Den Haag vertraagde de aanleg aanzienlijk, stelt Van den Broeke. „En daar ging een Rot terdamse lobby achter schuil. De Kamer van Koophandel en Fabrieken daar werkte tegen. Want als de spoorlijn er zou ko men, zou ook Vlissingen een snelle toegang krijgen tot het achterland en dan zou de ha ven een concurrent van Rotter dam kunnen worden." Zelfs met de spoorlijn kon Vlis singen uiteindelijk niet aan de grote concurrenten tippen. „Ze dachten: nu gaat het gebeuren. Maar dat viel tegen", consta teert Van den Broeke. „Waar om? Dat is de vraag die we nog moeten beantwoorden.Het vervolgonderzoek moet uitwij zen waarom de euforische ver wachtingen niet uitkwamen, althans waarom de vooruit gang veel minder spectaculair was. Dat betekent niet dat de inves tering in het spoor geheel nut teloos was. Andere sectoren dan de haven profiteerden er wel degelijk van. Brusse wijst op de visserij en dan met name de schelpdiervisserij in Yerse- ke. Door de spoorlijn vonden de mosselen een snelle weg naar een grotere markt. „De vloot werd groter en de bevol king van Yerseke verdrievou digde na de komst van de trein." Scheepsbouw Dit had weer zijn uitstraling naar de scheepsbouw. De vraag naar vissersschepen steeg en daardoor liepen meer hoogaar zen van stapel. Ook de fruit teelt op Zuid-Beveland had baat bij de spoorverbinding met Noord-Brabant. Anders om konden Brabantse boterf a- brieken hun product exporte ren. De trein reed naar Vlissingen en daar vertrokken schepen naar Engeland. Als het zeer vroege initiatief voor een Zeeuwse spoorlijn iets uitwijst, is het wel dat Zeeland tussen 1800 en 1850 veel min der ingeslapen was dan veel mensen denken, zegt Van den Broeke. Hij stelde dat al vast na zijn voorstudie voor het grote onderzoek naar de economi sche geschiedenis van de pro vincie. Ook Brusse, die later aanhaakte, weet het nu: „Wat in Nederland gebeurde, ge beurde hier ook. Alleen is het onjuist om Zeeland te vergelij ken met andere provincies. Be ter is het om regio's binnen Zee land te vergelijken met andere regio's in Nederland." Vlissingen met Rotterdam bij voorbeeld. De regio Vlissingen, zegt Brusse, groeide tot 1869 razendsnel. Hij legt een ver band met de marinewerf. „Vlissingen groeit Middelburg voorbij. Vlissingen was zelfs één van de snelst groeiende ste den van Nederland." Ook Ter- neuzen maakte het erg goed. Dankzij de haven, en dankzij de toegang tot Gent. Nu hoofdstuk 1 (1800-1850) af is, zijn begin- en eindpunt van het onderzoek bekend. Brusse is erg benieuwd nsar wat zich in de tussenliggende twee eeu wen heeft afgespeeld. „We we ten nu hoe het begonnen is en waar we nu zijn aangekomen. Maar we weten nog niet hoe en waarom dat zo is gegaan. Dat kader gaan we nuschetsen." Iedereen kent wel de karakte ristieke Noorse woningen die we in menig Zeeuws dorp aan kunnen treffen. Het zijn opval lende houten verschijningen in een straatbeeld dat gedomi neerd wordt door stenen huizen. Stille getuigen van de steun die Zeeland in de dagen en maan den na de watersnoodramp heeft mogen ondervinden van Noorwegen en vele andere lan den. Uitgerekend aan de vooravond van de plechtige herdenking van de watersnoodramp komt het aannemingsbedrijf Fraanje uit Lewedorp in de PZC van 24 december met de mededeling dat het van plan is om in Zierik- zee vijf Noorse woningen te gaan slopen. Dit is een regel rechte belediging voor het Noorse volk dat zich indertijd grote inspanningen heeft ge troost om onze nood te lenigen en het is tevens een uiting van een tekort aan historisch besef bij deze aannemer. Mochten de Noorse woningen in de weg staan voor een te realiseren nieuwbouwproject dan rest de aannemer slechts twee moge lijkheden: de woningen kunnen opgenomen worden in het nieu we bouwplan of ze moeten ver plaatst worden naar een andere plek waar ze dan weer in origi nele staat terug gebracht moe ten worden. Zodat ze nog tot het einde hunner dagen als stille ge tuigen van de watersnoodramp en de internationale solidariteit die daar op volgde kunnen fun geren. Flip Nieuwenhuize Noordweg 366 Middelburg In de PZC van 11 december waarschuwde NeCeDo voor het gebruik van de ephedra bevat tende partypil en vetverbander Stack 2. Vreemd was dat afslankmidde len zoals Spray-You-Slank, Gitarist wil met experimentele muziek mensen bereiken door Ali Pankow ZIERIKZEE - Hij was voorbe stemd chirurgijn te worden, maar de muziek had grotere aantrekkingskracht voor hem dan de familietraditie van het chirurgijnsgezin waarin hij in 1659 in Utrecht ter wereld kwam. De organist en componist Johan Snep staat centraal in het zesde deel van de Exempla Musica Ze- landica die half januari in het Provinciehuis wordt gepresen teerd door het Koninklijk Zeeuwsch Genootschap der We tenschappen. General editor van dit zesde deel is Albert Clement. De titel luidt Johan Snep. Three Sona tas for Viola da Gamba and Con tinuo. Musicoloog Rudolf Rasch levert een uitgebreide Engelstalige in leiding over de componist. De editie bevat drie van de beste suites van Snep in modern no tenschrift, voorzien van een Basso continuo-uitwerking door de klavecinist Norbert Bartelsman. Johan Snep staat te boek als een opmerkelijk veelzijdig man. Over het jaartal van zijn benoe ming als organist van de Nieuwe Kerk in Zierikzee bestaat twij fel. Het kan 1693 of 1694 zijn ge weest. In elk geval kreeg hij in 1695 ook toestemming van de gemeenteraad een koffiehuis te openen. Visstraat Het was gevestigd in het begin van de Visstraat op de plek waar later de twintigste eeuwse dia- lectdichter Ad Leijdekker woonde Snep was niet alleen organist en Advertentie KLOVENIERSDOELEN MIDDELBURG woensdag 1 januari 19.30 uur NIEUWJAARSCONCERT CHRISTIN WILDB0LZ contrabas koffiehuishouder, maar ook een gewaardeerd muziekdocent en tevens ontpopte hij zich als ge legenheidsdichter. Zeer vaardig was hij in het spel op de viola da gamba. Iri 1700 werden tien suites voor viola da gamba en basso continuo van Snep uitgegeven door Estienne Roger in Amsterdam. Hoewel de titelpagina de term 'Sonate' laat zien moet dit woord, volgens de schrijver, niet worden opgevat als aanduiding van een zelf standige compositie, maar slechts als aanduiding voor het eerste stuk uit een reeks korte delen waaruit de suites bestaan. De componist droeg destijds zijn suites op aan Nicolaas Cau die ten tijde van de publicatie aanzien genoot als oud-burge meester, raad en pensionaris van Zierikzee. Tevens was Cau een gretig ama teur-gambaspeler en leerling van Johan Snep. Gambamuziek Volgens Clement onderscheidt de gambamuziek van Snep zich van zijn directe voorgangers Carolus Hacquart en Joahn Schenck. „De werken van Snep zijn enerzijds moderner en af wisselender dan die van Hac quart, anderzijds eenvoudiger en aldus door een ruimer pu bliek speelbaar dan de composi ties van Schenk", aldus de schrijver. In Zierikzee is Johan Snep voor al bekend gebleven als organist van de Nieuwe Kerk. Na hier ruim een kwart eeuw de dien sten te hebben begeleid werd hij op 2 september 1719 in dit ge bouw begraven. Kort daarvoor was hij door ziekte wat ver zwakt en kreeg hij van het kerk bestuur toestemming zijn taken als organist samen met zijn dochters Agnita Willemina en Johanna Catharina te vervul len. Daarmee werden zij de eerste vrouwen uit de Nederlandse ge schiedenis die het organisten ambt in een protestantse kerk verkregen. Het Koninklijk Zeeuws Ge nootschap der Wetenschappen wil in de volgende delen van de Exempla Musica Zelandica werken uitbrengen van onder meer Jacob Cats, Remigius Schrijver, Joost Ver- schuere Reynvaan en Henriëtte Witsen. door Ernst Jan Rozendaal MIDDELBURG - Gary Lucas is een grote naam in de wereld van de progressieve muziek. Hij staat bekend als «en eigenwijze songschrijver en een uitsteken de, vernieuwende gitarist. Het typeert hem dat hij zichzelf nog steeds wegcijfert ten behoeve van de muziek. Zoals morgen tijdens het Nieuwjaarsconcert van Nieuwe Muziek Zeeland. Daar treedt hij op met luitist Jo zef van Wissem. Popliefhebbers zullen bij het horen van de naam Gary Lucas daar meteen die Don van Vliet aan toevoegen. Don van Vliet? Jawel, beter bekend als Captain Beefheart. Deze excentrieke rockpionier, die begin jaren tachtig zijn Ma gie Band opdoekte om zich ver der alleen nog met beeldende kunst bezig te houden, was niet alleen een lichtend voorbeeld voor een aantal belangrijke new wave-muzikanten, maar ook - net als zijn vroegere wapen broeder Frank Zappa - een in spirator van hedendaagse com ponisten uit de klassieke hoek. Op de eerste Beefheartplaat waaraan hij meewerkte, Doc at the Radar Station, speelt Lucas hoorn, het instrument dat hij op aandrang van zijn vader begon te spelen toen hij negen was. Maar het is de gitaar waarop hij altijd uitblinkt. Eigen stijl Lucas heeft een eigen stijl weten te ontwikkelen gebaseerd op rauwe rock 'n' roll en filmmu ziek. „Mijn roots zijn blues, ga rage rock en top veertig-hits uit de jaren zestig", heeft Lucas in interviews aangegeven. „Toen ik voor het eerste een gitaar had, wilde ik Duane Eddy's 'Dance with the guitar man' spelen. Dat, en het thema van Exodus. Thuis hoorde ik ook klassieke muziek. Maar waar ik echt op gewonden van raakte, was het gitaarspel van Jeff Beck met de Yardbirds en Eric Clapton met de Bluesbreakers." Beefhearts avantgardistische bluesmuziek blijkt eind jaren zestig voor Lu cas een openbaring. „Dat zorg de voor een enorme verschui ving in mijn ontwikkeling als gitarist. Toen ik dat hoorde, dacht ik: Wat doen zij? Zo heb ik nog nooit iemand gitaar horen spelen. Als ik ooit iets in de mu- Gary Lucas: „Ik wil mensen niet met lawaai van mij vervreemden - dat kan iedereen. foto GPD ziek wil, dan ishet met deze fi guur." Lucas maakt kennis met Van Vliet en bezoekt regelmatig concerten van Captain Beef heart The Magic Band. Aan vankelijk vertelt hij niet dat hij gitarist is en veel van de com plexe nummers kan meespelen. Eind jaren zeventig komt het er toch van. Beefheart vraagt Lu cas bij zijn band te komen. Hij speelt mee op de platen Doc at the Radar Station en Ice cream for crow, door de muziekency- clopedie van Oor betiteld als ge niaal en subliem. Laboratorium Als Van Vliet zijn band ontbindt om te gaan schilderen, weet Lu cas zich in eerste instantie geen "raad. Net rond die tijd opent in zijn woonplaats New York de avantgarde muziektempel Knitting Factory zijn deuren. Aan Lucas de vraag of Beef heart geen interesse heeft. Aan gezien die niet meer optreedt, ziet Lucas een uitgelezen moge lijkheid zichzelf naar voren te schuiven. Voor optredens in de Knitting Factory richt hij het ensemble Gods and Monsters op en gaat zelf muziek schrijven De groep begint met instrumen tele composities, maar ontwik kelt zich tot een laboratorium voor talentvolle zangers. Zo werkt Lucas samen met onder anderen Matthew Sweet en Jeff Buckley. De eerste is een pop zanger die bij lange na niet het succes geniet dat hij op grond van zijn melodieuze platen ver dient, de tweede is een legende die tijdens zijn leven slechts een plaat heeft uitgebracht. Lucas kan gerust als zijn ontdekker worden beschouwd. Onlangs verscheen het album Songs to no one, 1991-1992, waarop op namen zij n verzameld die Buck ley en Lucas samen maakten. Lucas is co-auteur van het titel nummer van Buckleys enige bij leven verschenen album Grace. Lucas heeft ook samengewerkt met bekende popartiesten als Joan Osborne en Graham Par ker. Als solo-artiest heeft hij meer dan tien albums op zijn naam staan. Daarop gaat hij het experiment niet uit de weg. Blues en psychedelica zijn be langrijke invloeden. Het gaat Lucas niet om het experiment alleen. „De muziek die ik maak is niet gemakkelijk maar wel bedoeld om de luisteraar te ple zieren", zegt hij in een interview. „Ik wil mensen niet met lawaai van mij vervreemden - dat kan iedereen. Ik wil geen muur bou wen tussen mijzelf en het pu bliek en dan zeggen: Dit is mijn kunst, fuck you. Ik wil mensen bereiken. Ik wil communiceren. Ik wil ze het gevoel geven dat ze iets unieks hebben gehoord dat toch aansluit bij iets wat be staat. Alles is al eens gedaan. De manier waarop je dingen com bineert en de geest die je erin legt, zetten de muziek in bewe ging. De reden waarom ik nog steeds speel, is dat mensen aan het eind van een concert naar me toekomen en zeggen: Ik voelde me klote vanavond maar ik ben blij dat ik gekomen ben om naar je te luisteren want nu voel ik me een stuk beter." Morgen speelt Lucas samen met luitist Jozef van Wissem. Eerder figureerde hij op diens album Narcissus Droioning, waarop uitsluitend muzikale palindro men staan (een structuur die van voor naar achteren en van achteren naar voren gelezen kan worden). Citaatje uit een recen sie: 'Gary Lucas speelt een be toverend mooie slide dobro.' pagina 21: nieuwjaarsconcert van Nieuwe Muziek Nederland Xenadrine, Fat Bum of Su- perSlank niet genoemd werden. Die .bevatten ephedras met ca feïne. Dit soort middelen ver oorzaakten in enkele jaren meer dan 30 doden bij de USA strijd krachten en mogen daarom op de bases niet meer verkocht worden. Ook bij het American Football (die lui met die gekke dikke pak ken) waren er verscheidene do den en is het gebruik ondertus sen verbodenMaar dit soort fir ma's, onder andere de ook in Ne derland bekende Rexall Sun down en Herbalife, hebben on dertussen ook de grootste moei te om letselschade verzekering te kopen. Dit soort producten is erg na tuurlijk, maar natuurlijk is niet veilig. Tenslotte zijn de ergste vergiften die de mensheid kent de plantaardige. Maar wat lees ik in de PZC van 27-12?: Fat Bum wordt van de schappen ge haald wegen de aanwezigheid van vermoedelijk kankerver wekkende PAKs. En de potenti eel dodelijke combinatie van ephedra's en cafeïne telt kenne lijk minder zwaar. Marie Prins Rijnstraat 20 Oost-Souburg De brief van Meijer genaamd El Nino (PZC, Lezers Schrijven, 23-11) is op tijd en in juiste stijl geschreven. De kinderlijke ver wachting dat de ontzettend gro te watermassa van de oceanen in enkele weken tijd twee gra den warmer zal worden, door het broeikaseffect dat wij men sen schijnen te veroorzaken Een te hoge koolzuuruitstoot is nog niet bereikt, want het zuur stofgehalte is nog niet gewij zigd. De plantengroei van algen tot bomen en de kalkomzetting in de oceanen neemt alles nog op en geeft er zuurstof voor in de plaats. Om de nog steeds groei ende mensenmassa te kunnen blijven voeden moeten we de fossiele brandstoffen wel blij ven gebruiken. Waar ik mij ern stige zorgen om maak is dat nie mand ook maar poogt om die mensengroei af te remmen. Dan is de wereld nog te redden. Hon gersnoden zouden onnodig zijn als de derde landen elite eens zorgde voor een betere verde ling van water en voedsel en kinderarbeid afschafte. Het ligt niet aan het westen dat de derde landen situatie zo slecht is. Tot slot het volgende: als er meer water zou verdampen dan de re genkernen tot neerslag kunnen omzetten, dan wordt het mistig op Aarde. Er dringt dan minder zonlicht door en de planten groei schakelt terug naar op een laag pitje Gevolg wereldwijde hongersnood en zuurstofge brek. Dit kan het geval zijn als men woestijnen groen maakt Het wachten zal dan zijn op een stel flinke vulkaanuitbarstin gen om via de uitgeworpen as weer regenkernen te krijgen, die anders bij woestijnstormen ge produceerd worden. N. A. Blomme Ruys de Beerenbrouckstraat 32 Vlissingen VLISSINGEN - Twee vereni gingen houden op nieuwsjaars- dag een nieuwjaarsduik op het Badslrand Vlissingen. Leden van de Middelburgse zwemvereniging Luctor et Emergo gaan om kwart over één 's middags te water. Drie kwar tier later is het de beurt aan het Duikteam Zeeland. Zij gaan, al dan niet verkleed, het zoute wa ter van de Westerschelde in om twee uur 's middags. De Middelburgse zwemvereni ging heeft voor het motto geko zen: Let's begin the New Year 2003 with a dive at Vlissingen by the Sea. De zwemmers verza melen zich om 13.15 uur op het badstrand. Aanmelden voor de snorkel- tocht van Duikteam Zeeland kan vanaf kwart over twaalf in de kleedaccommodatie onder de Boulevard Evertsen waar koffie klaarstaat. Na het omkleden kunnen de duikers, die zich verkleed heb ben, hun creatie laten zien aan de jury. Om twee uur gaan de zwemmers te water. Het team zet een par cours uit van ongeveer achthon derd meter. Het is niet verplicht de afstand af te leggen. Voor de mooiste of fraaiste uitdossing zijn prijzen te winnen. Na de snorkeltocht staan bekers war me glühwein klaar voor de zwemmers. Om drie uur begint de prijsuit reiking in Hotel Arion op de boulevard.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 15