Aantal verkeersdoden blijft dalen PZC PZC Steunpunt vermiste broers hoopt op wonder Spelende honden leidden tot huwelijk Aantal opgeloste zaken neemt toe door DNA-methode Lijst verkeersslachtoffers volgens ROVZ sinds jaren vijftig niet zo laag geweest 13 Politie neemt rijbewijs in Gewond bij aanrijding Duikuitrusting gestolen Tholenaar stal in Z-Vlaanderen Vrouw moet rijbewijs inleveren Man aangehouden met wietplanten Auto's zijn doelwit van vandalen Marathon voor het goede doel dinsdag 31 december 2002 André Hannewijk (achter) en Jos de Bruijn vormen het Zeeuwse steunpunt voor de mensen die op de Filipijnen naar drie vermiste Nederlanders zoeken. foto Dirk-Jan Gjeltema ZOUTELANDE - De politie heeft in de nacht van zondag op maandag het rijbewijs ingenomen van een 27-jarige automo bilist uit de gemeente Veere. De man werd op de Westkapelse- weg in Zoutelande aangehouden voor rijden onder invloed. Uit een blaastest bleek dat hij ruim drie maal de toegestane hoeveelheid alcohol had gedronken. VLISSINGEN - Op de Nieuwe Vlissingseweg in Vlissingen zijn gistermiddag twee inwoners van de gemeente Veere ge wond geraakt bij een aanrijding. Een 67-jarige vrouw reed over de Nieuwe Vlissingseweg, uit de richting van de Paul Krugerstraat. Voor haar reed een 50-jarige bestuurder uit Oost-Souburg die voor het oranje verkeerslicht afremde. De vrouw wilde stoppen maar door het natte wegdek gleed haar auto door. De vrouw en haar 78-jarige passagier zijn met on bekende verwondingen overgebracht naar het ziekenhuis. VLISSINGEN - Uit een auto aan de Deltaweg in Vlissingen is tussen zondagmiddag half twee en gisterochtend half negen duikapparatuur gestolen. De wagen werd opengebroken. De duikuitrusting heeft een waarde van enkele honderden euro's. TERNEUZEN - Een twintigjarige inwoner van de gemeente Tholen heeft bekend een groot aantal inbraken te hebben ge pleegd in caravans op verscheidene parkeerterreinen in Oost en Midden-Zeeuws-Vlaanderen. De man is al op 17 december aangehouden, maar in verband met verhoor en verder onder zoek heeft de politie de arrestatie nu pas bekend gemaakt. Bij de politie in Zeeuws-Vlaanderen kwamen vanaf begin no vember in toenemende mate aangiftes binnen van inbraken in caravans op diverse campings. In totaal ging het om dertien inbraken, waarbij telkens tal van gebruiksgoederen werden ontvreemd. Het spoor leidde naar een vermoedelijke verdach te op Tholen. In de verblijfplaats van de Tholenaar werden verschillende goederen aangetroffen die afkomstig waren uit inbraken in caravans. Een groot deel van de inbraken heeft de verdachte inmiddels bekend. Tevens heeft hij inbraken be kend waarvan nog geen aangiften zijn binnengekomen. YERSEKE - Op de Postweg in Yerseke is gisternacht een 37- jarige automobiliste uit de gemeente Reimerswaal aangehou den. De vrouw bleek vijf keer de toegestane hoeveelheid alco hol te hebben gedronken. Zij moest daarom haar rijbewijs inleveren en moet zich voor de rechter verantwoorden. RENESSE - Een 35-jarige inwoner uit Burgh-Haamstede is door de politie aangehouden voor het in bezit hebben van een aantal toppen van hennepplanten. De man liep zondagavond tegen de lamp toen hij op het kruispunt van de Stoofweg en de Emmaweg in Renesse geen voorrang gaf aan een naderende surveillancewagen. De agenten dwongen hem even verderop op de Hogezoom tot stoppen. Bij controle roken ze een sterke wietlucht. In de auto troffen ze de toppen aan. De bestuurder werd aangehouden en meegenomen naar het politiebureau. De hennepplanten zijn vernietigd. door Jeffrey Kutterink VLISSINGEN - Het aantal ver keersdoden in Zeeland blijft da len. Dit jaar vielen tot nu toe 29 doden in het verkeer, zes minder dan vorig jaar. Opvallend zijn de daling in Zeeuws-Vlaande- ren en meer dan een verdubbe ling van het aantal doden op Schouwen-Duiveland. Dat blijkt uit voorlopige cijfers 'die het Regionaal Orgaan Verkeersveiligheid Zeeland (ROVZ) gisteren bekend maak te. Sinds de jaren vijftig is het aantal verkeersdoden volgens het ROVZ niet meer zo laag ge weest. In 2000 en 2001 bedroeg het aantal ongelukken met do delijke afloop 35; aanzienlijk minder dan in de jaren tachtig en negentig (1991 gaf een tragi sche piek te zien met 58 ver keersdoden). Zwaargewonden De aantallen zwaargewonden (ziekenhuisopnamen) in 2002 zijn nog niet bekend maar cij fers tot en met het derde kwar taal laten zien dat dit aantal on geveer gelijk is als vorig jaar; tussen de 350-400 zwaargewon den. Het aantal verkeersdoden is vooral gedaald in Zeeuws- Vlaanderen. D aar vielen dit j aar acht verkeersdoden te betreu ren tegenover vijftien vorig jaar (het gemiddelde over de laatste vijf jaar is 15). Opvallend daar bij is dat in de twee gebieden waarbij sprake is van een inte grale en gezamenlijke aanpak, West Zeeuws-Vlaanderen en de 'Ruit' in Oost Zeeuws-Vlaande ren, 'slechts' één verkeersdode viel. Geen toeval „Die aanpak brengt kennelijk wat teweeg, want het kan geen toeval meer zijn dat vooral daar het aantal verkeersdoden daalt", constateert ROVZ-se- cretaris H. Rhebergen. Negatieve uitschieter is Schou wen-Duiveland met vijf ver keersdoden tegenover twee vo rig jaar. Het aantal van vijf ligt volgens het ROVZ wel onder het MIDDELBURG - In Middel burg zijn de afgelopen dagen diverse auto's het doelwit ge weest van vandalen en autokra kers. In de nacht van zondag op maandag werd een ruit ingesla gen van een personenauto in de Koningin Emmastraat in Mid delburg. Er werd niets wegge nomen. Diezelfde nacht werd een auto opengebroken in de Prins Johan Frisostraat in Middelburg. De autokraker nam een lamp en en kele brillen mee. In de Kruitmolenlaan waren twee wagens het doelwit van autokrakers. Daarnaast werden auto's opengebroken in de Bachtensteene en de Prins Mau- ritsstraat. De buit bestond uit geluidsapparatuur, cd's en kle ding. Een auto die geparkeerd stond op Plein 1940 in Middelburg was gisteren doelwit van van dalen. Er is een ruitenwisser af gebroken en een van de spiegels werd verbogen. REDACTIE WALCHEREN Oostsouburgseweg 10 Postbus 18 4380 AA VLISSINGEN Tel: (0118)484000 Fax: (0118)470102 E-mail: redwalch@pzc.nl Ab van der Sluis (chef) Nadia Berkelder Edith Ramakers Miriam van den Broek Ron Magnée Koen de Vries (sport) CENTRALE REDACTIE Oostsouburgseweg 10 Postbus 18 4380 AA VLISSINGEN Tel: (0118) 484000 Fax:(0118)470102 E-mail: redactie@pzc.nl INTERNET www.pzc.nl E-mail: web@pzc.nl gemiddelde van de afgelopen vijfjaar (gemiddeld zeven). Op Tholen viel net als vorig jaar één dode te betreuren, op de Be- velanden waren dat er negen (één minder dan vorig jaar), op Walcheren zes (één minder dan in 2001). Opvallend veel verkeersdoden (12) zijn gevallen in de maanden juli en augustus. Dat is ruim door Rolf Bosboom WEMELDINGE - Het is al de tiende dag van grote onzeker heid. André Hannewijk en Jos de Bruijn vormen het Zeeuwse steunpunt voor de mensen die op de Filipijnen naar drie ver miste Nederlanders zoeken, onder wie de broers Marcel en Jacco Wilderom. „De vraag wat er is gebeurd, blijft door je hoofd spoken." Voor die tijd kenden ze elkaar nauwelijks. Hannewijk is de zwager van de vermiste broers van wie Jacco nog in Wemel- dinge woont en Marcel in Til burg. De Bruijn is van jongs af aan bevriend met de twee. Toen vorige week zondag het bericht kwam dat de broers vermist waren, samen met Klaas Bisschop uit Diemen en twee plaatselijke gidsen, ont stonden intensieve contacten tussen familie en kennissen. Ook vriend Bart Koeman, oor spronkelijk eveneens afkom stig uit Wemeldinge maar in- door Jacques Cats MIDDELBURG - De politie Zeeland heeft het afgelopen jaar in een aantal gevallen via DNA-analyse het bewijs kun nen leveren dat criminelen in bepaalde zaken betrokken wa ren. Dat heeft geleid tot een ver oordeling van deze verdachten. Ook leverde DNA een positieve bijdrage aan de oplossing van een verkrachtingszaak. Dat meldt R. Jeremiasse, hoofd bureau forensisch technische onderzoeken bij het korps. Deel uitmakend van het landelijk Rampen Identificatie Team (RIT) heeft hij ook ruime erva ring kunnen opdoen met het toepassen van de DNA-onder- zoeksmethode bij het identifi ceren van personen die door brand, verminking of ontbin ding onherkenbaar zijn gewor den. Zeeland was één van de eerste korpsen in het land die begin 2002 de beschikking kregen veertig procent van het totaal. Hoewel het aantal verkeersdo den blijft dalen, hangt het RO VZ niet de vlag uit. „Natuurlijk zijn we blij dat het aantal ver keersdoden daalt. Maar als je weet hoeveel verdriet gemoeid is met die 29 slachtoffers, dan kan je daar niet blij mee zijn", zegt Rhebergen. „Bovendien is afgelopen jaar in middels wonend in Amster dam, werd die zondag inge licht. „Hij riep meteen: ik ga ze halen", zegt Hannewijk. Het waren geen loze woorden. De volgende dag stapte Koeman samen met zijn vriendin Ineke den Hartog op het vliegtuig richting Manilla. Na een lange reis arriveerden ze ten slotte in de plaats Dumaguete, voorlo pig de uitvalsbasis voor him zoektocht. Bijna twee weken geleden ver trokken Marcel en Jacco Wil derom per boot van het eiland Siquijor naar het eilandje Apo in de Boholzee om te gaan snorkelen. Sindsdien is er niets meer van hen en de andere drie vernomen. Afgelopen zaterdag heeft een professioneel red dingsteam het gebied met een helikopter afgezocht, maar zonder resultaat. Hannewijk en De Bruijn fun geren als centraal informatie punt voor de vele mensen die meeleven, maar vooral als vraagbaak voor Koeman. „We zorgen bijvoorbeeld voor de over een eigen laboratorium om DNA-onderzoek te kunnen doen. Tot dan toe was de politie voor dat specialistische onder zoek af hankelij k van het Neder lands forensisch instituut in Rijswijk, voorheen meer bekend onder de naam 'gerechtelijk la boratorium'. Met het eigen lab aan huis kan het Zeeuwse korps het onderzoek versnellen. Monsters Op de hoofdvestiging van de po litie Zeeland in Mid delburg zijn speciale onderzoeksruimten in gericht om monsters te kunnen maken van sporen bij ernstige delicten. Die monsters van ha ren, speeksel, bloed, huidschil fers of sperma worden in gecon ditioneerde vorm aangeleverd aan het Nederlands Forensisch het algemeen niets veranderd aan de verkeerssituatie. Ik vrees dat het aantal van 29 doden daarom een positieve uitschie ter is." Snelheid Rhebergen wil niemand als schuldige aanwijzen. „Het zit gewoon bij ons allemaal onvol doende tussen de oren dat exacte gegevens van de pas poorten, voor foto's van Marcel en Jacco." Daarnaast wordt al le informatie verzameld ver gaard die van belang kan zijn, waarbij dankbaar gebruik wordt gemaakt van internet en e-mail „Het hele dorp leeft ook mee", zegt De Bruijn. „Er zijn veel mensen die met tips komen van: heb je daar al aan gedacht?" Contact Daarnaast is er intensief con tact met familie en vrienden van Marcel in Brabant, die een soortgelijk steunpunt hebben gevormd. Hannewijk: „We overleggen voortdurend. Op die manier zorgen we ervoor dat we één front vormen en een gezamenlijke steun zijn voor Bart en Ineke. Het intensieve werk dat we verrichten geeft ons bovendien een minder machteloos gevoel." Regelmatig is er telefonisch contact met de Filipijnen. Bart Koeman, die acht jaar geleden samen met Marcel Wilderom Instituut. Dat onderzoekt het celmateriaal en kan desgewenst de sporen vergelijken met pro fielen die in een databank zijn opgeslagen. De politie werkte al langer met de DNA-methode. De wetge ving legde echter beperkingen op. De methode mocht alleen worden toegepast bij misdrij ven waarop acht jaar of meer gevangenisstraf staat. Door verruiming van de wetgeving zijn daar ruim een jaar geleden ook gevallen van veelvuldig voorkomende criminaliteit bij gekomen, zoals forse inbraken waar een strafmaat van vier jaar of langer cel bij hoort. Het mooiste zou zijn, heeft Jere miasse als wens, dat naar Engels voorbeeld ieder die een misdrijf pleegt, DNA moet inleveren. minder hard rijden minder slachtoffers maakt. Kennelijk accepteren we het aantal doden met zijn allen. Want dat aantal kan zeker omlaag. Snelheid speelt daarin een belangrijke rol. Door minder hard te rijden is het aantal slachtoffers nog ze ker met een kwart terug te bren gen." De ROVZ-secretaris stelt tot een lange reis naar het land heeft gemaakt, kan nog geen goed nieuws brengen, maar hij blijft optimistisch en vastbe sloten om de broers terug te vinden. „Gelukkig hebben we de afgelopen dagen heel veel steun gehad van gouverneur Arnaiz. Ook zijn er twee lokale duikscholen die ons vanaf het begin hebben bijgestaan." Een tweede grootscheepse zoekactie, zoals zaterdag, lijkt er niet in te zitten. Inmiddels is een beloning uitgeloofd voor het terugvinden van de ver misten. De mededeling, zo zegt Koeman, wordt vandaag via de politie verspreid. Daarnaast worden zoveel mogelijk e- mailadressen van duikscholen en guesthouses in de omgeving verzameld, zodat die ook kun nen worden benaderd. Koeman zegt ervan uit te gaan dat de boot op volle zee is ge kapseisd en vervolgens in zui delijke richting is afgedreven naar de Suluzee. „Dat is aan nemelijk aangezien er niets van de boot is teruggevonden. Dus dronken achter het stuur betekent naast blazen ook een DNA-afname ondergaan. In Nederland mag dat pas als dat het onderzoeksbelang dat in een bepaalde zaak gewenst. Vingerafdrukken „Ten opzichte van vingeraf drukken biedt DNA het voor deel dat je sporen met sporen kunt vergelijken", zegt Jere miasse. „Van ieder van de tien vingers kan het beeld verschil lend zijn. Van DNA hebben we per mens maar één profiel." Ver gelijking van sporen met sporen maakt het mogelijk meer zicht te krijgen in hoe bepaalde soor ten inbrekers in het land bezig zijn. Zo kon aan de hand van de DNA-gegevens een duidelijk beeld worden gevormd van de zijn ontsteltenis vast dat 'nog steeds massaal de maximum snelheid wordt overschreden'. „Met elkaar spreken we grenzen af. Hou je er dan vervolgens aan en handhaaf die grenzen. Dege nen die hard rijden kunnen wel licht zelf goed inschatten wat ze doen, maar mede-weggebrui kers kunnen dat vaak niet. Ze verwachten het niet." Bovendien had de boot een zo lichte motor, dat die niet kan zinken." Hij acht de kans dan ook redelijk groot dat de broers op een van de vele eilanden in de omgeving zijn beland, mo gelijk in het gebied dat be heerst wordt door rebellen, met het risico van ontvoering. Binnenkort wil Koeman afrei zen van Dumaguete naar Si quijor, om nog dichter in de buurt te zitten. Van een terug- keernaar huis wil hij voorlopig niets weten. „We blijven door zoeken." Hannewijk en De Bruijn blij ven hen op alle mogelijke ma nieren steunen. De feestdagen zijn daardoor al volledig langs hen heen gegaan. „Je haalt je de gekste dingen in je hoofd van wat er gebeurd kan zijn", zegt De Bruijn. „Maar je blijft hopen op een scenario zoals in een film, waarbij mensen op een eiland zitten totdat een he likopter overvliegt die hen ziet." activiteiten van inbrekers die woningen binnendrongen met de bedoeling om de sleutels van de voor de deur geparkeerde du re auto's te bemachtigen. Klaarheid Justitie en politie in Zeeland gaan na of oude, onopgeloste moordzaken met toepassing van de nieuwste DNA-technie- ken alsnog tot klaarheid zijn te brengen. Voor het nemen van stappen laat het opsporingsapparaat zich leiden door het Nederlands Forensisch Instituut, dat bezig is om de vriezers vol oud sporenmateriaal leeg te werken. Is er in bepaalde gevallen vol doende celmateriaal aanwezig om een DNA-onderzoek kans rijk te maken dan wordt in over leg met het Openbaar Ministerie bekeken of zo'n oude zaak nog vervolgbaar is. Bij die beoorde ling moet het OM ook rekening houden met verjaringstermij nen en maatschappelijke im pact. Het echtpaar Smoor-Bimmel. door Miriam van den Broek DOMBURG - Het kwam alle maal door de honden. Kaatje Bimmel en Hendrik Smoor lie ten allebei hun hond uit. „Ze waren zo leuk met elkaar aan het spelen. Toen moesten wij ook wel", lacht Hendrik. Die ontmoeting was meer dan zestig jaar geleden. Gisteren vierde het Domburgse echtpaar zijn diamanten bruiloft. De 83-jarige Kaatje is geboren en getogen in Domburg. Hen drik zag twee jaar eerder het le venslicht in Oostburg. Ten tijde van de mobilisatie zat hij in Oostkapelle en leerde van daar uit zijn vrouw kennen. Na hun trouwdag moest Hendrik gaan werken in Duitsland, deels in een fabriek, deels op onderzee boten. „Tien maanden heb ik daar gezeten. Toen ben ik bij De Schelde terecht gekomen. Eerst als bankwerker, later als ketel bouwer en daarna als uitvoer der. Voor dat laatste moest ik het hele land door rijden. Ik was weinig thuis, ook 's avonds. Maar in de vakanties ging ik dan op De Schelde werken. Het ge volg was dat ik op mijn 56-ste met pensioen kon." Nadat hij stopte met werken, heeft de Domburger zich geen moment verveeld. Hij wijst op de ketting van zijn vrouw als ge vraagd wordt naar zijn liefheb berijen. „Ik maak zilverwerken, houtsnijwerken en paeremes- sen. En volgende maand ben ik vijfenvijftig jaar lid van de schietvereniging in Domburg." Net als haar man, was Kaatje ook altijd met haar handen be zig. „Breien en naaien. Dat deed ik altijd", zegt ze. Het echtpaar verliet afgelopen februari zijn woning aan de Jan Tooropstraat en verhuisde naar zorgcentrum Ter Mantelinge. Op 2 september moesten ze op nieuw verhuizen omdat Ter Mantelinge sloot. Ze hebben in middels hun draai gevonden in het nieuwe zorgcentum Simnia. „Twee keer verhuizen in een jaar is niet niks", verzucht Hen drik als hij er weer aan terug denkt. „Maar nu hebben we het hier wel naar ons zin." Familie Smoor heeft één dochter en één kleinkind. WISSENKERKE - Wilko de Neef en Mark van Leeuwaarden van voetbalvereniging Wissen- kerke houden vrijdag 3 januari een klaverjasmarathon ten bate van een kindertehuis in Nepal. Iedereen die kan klaverjassen kan het opnemen tegen de twee kaarters, die ieder uur tussen vrijdag 17.00 uur en zaterdag 16.00 uur een partij beginnen. Inschrijven kan per persoon of per koppel en kost vijf euro per persoon. Het geld gaat naar een kindertehuis in het door een burgeroolog geteisterde Nepal. De marathon wordt gehouden in de kantine van de W-Wissen- kerke. Inschrijven kan via telefoon nummer 0113-371514. Voor tips mbt de zoekactie: jos.debruijn@staff.zeelandnet.nl.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 13