PZC Walcheren krijgt bos en natuur PJ PZC 11 Jaar eindigt met veel regen in Zeeland n Halt ziet toename jonge vuurwerkafstekers Ziekenhuis Vlissingen moeilijk bereikbaar met openbaar vervoer Plan voor Natte As van Biesbosch naar Zwin Uitvoering van bunkerroute bij Biggekerke in 2003 Zierikzee houdt verkiezingen voor scholieren Bouw van nieuw winkelcentrum Magistraatwijk begint januari snm\^ mme* t r i i m 0800 - 0231 231 (GRATIS) zeeuwse almanak Gekleurd WALCHEREN dinsdag 31 december 2002 door Rinus Antonisse GOES - Komende jaren krijgen de lang bestaande plannen voor aanleg van nieuwe 'groene ele menten' op Walcheren meer ge stalte. In het kader van de land inrichting Walcheren wordt ongeveer 250 hectare bos en 200 hectare natuurgebied aange legd. Daar is tot nu toe nog maar een klein deel van gerealiseerd. Het gaat dan om bosj es bij West kapel le en Biggekerke. Onlangs is ook begonnen met de uitbrei ding van het Veerse Bos. Daar wordt 25 hectare loofbomenbos aangelegd in de omgeving van de Kraaienestweg en Land- schuurweg. Het is een aanvul ling op de bosschages in het kre- kengebied (45 hectare). In de loop van 2003 komt de in richting van bossen aan de orde bij Oostkapelle (Schoonoord) en Dishoek. Ook worden dan de natuurgebieden Oosternieuw- landpolder, Beekshoekpolder, Oranjezon, Zandvoortseweg en Brigdamme door de Dienst Landelijk Gebied (DLG) in Goes aangepakt. De voorberei dingen - vergunningen, archeo logisch onderzoek, bestekken maken - zijn aan de gang. De inrichtingsplannen zullen tijdens voorlichtingsbijeen komsten aan de inwoners wor den gepresenteerd. Voor de op zet van de bossen is DLG verantwoordelijk, voor de aan leg van de natuurgebieden maakt de provinciale werk groep Natuurontwikkeling plannen. De landinrichtings commissie Walcheren beslist uiteindelijk over de uitvoering. Eén jaar later zijn de bossen bij Zoutelande, Westkapelle (cam ping Moens) en Grijpskerke aan de beurt en de natuurgebieden Westkapelle-Vroon, Oude Veer- seweg en Veerse Dam. Als laat ste volgen in 2005 en 2006 de bossen bij Vlissingen en Bigge kerke en het natuurgebied Oost- kapelle/Groeneweg. Door waterschap Zeeuwse Ei landen zijn in overleg met de landinrichtingscommissie na tuurvriendelijke oevers aange legd langs de Veersewatergang. Een soortgelijk project staat ook op het programma voor het voorjaar van 2003; het gaat dan om de zuidoostzijde van de Westkapelsekreek. Wandel-fietspad Komende zomer moet een deel van de zogeheten Bunkerroute in de omgeving van Biggekerke worden uitgevoerd. Dat wordt gecombineerd met aanleg van een natuurvriendelijke oever langs de Valkenissewatergang. De route van ongeveer 2,2 kilo meter, krijgt gestalte in de vorm van een wandel-fietspad. De plannen voor het beter zicht baar maken van de verdedi gingswerken uit de Tweede We reldoorlog bestaan al sinds 1987. Bedoeling is dat in de toe komst langs het hele Landfront (onderdeel van de Atlantikwall) tussen Groot-Valkenisse en Rit- them gewandeld en gefietst kan worden. Onlangs is al begonnen met de uitbreiding van het Veerse Bos. foto Ruben Oreel ZIERIKZEE - Pontes Scholen- groep locatie Pieter Zeeman in Zierikzee doet met vierhonderd leerlingen mee aan de landelijke scholierenverkiezing van het Instituut voor Publiek en Poli tiek (IPP). Ruim een week voor de Tweede- Kamerverkiezingen op woens dag 22 januari wordt op maan dag 13 en dinsdag 14 januari de scholierenverkiezing gehouden. De leerlingen ontvangen bij aankomst in het stemlokaal een stembiljet en kunnen vervol gens hun stem uitbrengen op de politieke partij van hun keuze. Een stembureau bestaande uit leerlingen en docenten ziet toe op het eerlijke verloop van de verkiezingen. MIDDELBURG - Woongoed Middelburg begint eind januari met de bouw van het woon-/ winkelcentrum Parkstate in de Magistraatwijk in Middelburg. In het winkelcentrum komen onder meer een Golff-super- markt, een Lidl-supermarkt en een drogisterij. Woongoed Middelburg voert nog gesprek ken met een huisarts, apothe ker, fysiotherapeut en tand arts. Het nieuwe winkelcentrum wordt 4500 vierkante meter, driemaal groter dan het huidige winkelcentrum Welsinge in de Middelburgse woonwijk. De helft van het vloeroppervlak wordt in beslag genomen dooi de supermarkten. De overige ruimte is bestemd voor de win keliers die nu nog in het winkel centrum Welsinge zitten zoals de bakker, groenteboer en kap per. Ook de landelijke drogiste rijketen Kruitvat opent een fili aal in het winkelcentrum. Het woon/winkelcomplex komt aan de rand van het Meiveld, in het hart van de wijk. Op die plaats zijn in december 2000 twee hoge flats zijn gesloopt. Boven het winkelcentrum wor den een parkeerdek en 91 ap partementen gebouwd waarvan 47 zijn bedoeld voor de verkoop. De overige 44 appartementen worden verhuurd door Woon goed Middelburg. De huurwo ningen te gaan tussen de 600 en 685 euro per maand kosten. De koopwoningen zijn vanaf 136.000 euro te koop. De appar tementen krijgen eigen zorg voorzieningen. Zorgstroom opent een dependance in het ge bouw, alle toekomstige bewo ners kunnen daar gebruik van maken. Het complex moet me dio 2004 klaar zijn. Een groot aantal jongeren heeft dit jaar moeite het pas gekochte vuurwerk nog even te bewaren tot het mag worden afgestoken. door Ron Magnée MIDDELBURG - Nog nooit belandden zoveel jonge kinderen bij het Halt-bu reau Walcheren wegens het vroegtijdig afsteken van vuurwerk. Twintig pro cent van de totnogtoe opgepakte da- dertjes is jonger dan twaalf jaar. „Opvallend", zo noemt coördinator N. van Welsum van het Halt-bureau Wal cheren de toename van het aantal j onge vuurwerkafstekers. In totaal werden totnogtoe 26 kinderen naar de instelling doorverwezen. Van deze aan meldingen zijn vijf kinderen beneden de twaalf jaar. Coördinator Van Wel sum vindt dit aantal opzienbarend. „Ook omdat deze kinderen nog te jong zijn om zelf vuurwerk te kopen. Op die leeftijd mag je slechts met je ouders vuurwerk kopen en afsteken." De kinderen tot twaalf jaar krijgen een straf in het kader van de zogeheten Stop-regeling. De jeugdige daders wor den klassikaal opgevangen en krijgen les over het hoe en waarom van regels en wetten. Daarnaast krijgen de dadertjes een videofilm te zien over de gevolgen van het illegaal afsteken van vuurwerk. „Tot slot moeten de kinderen nog een aantal opdrachten doen die daarna klassikaal worden behandeld", vertelt Van Welsum. Voor daders van twaalf jaar en ouder is de straf uitgebreider. De jongeren moe ten ook een aantal uren arbeid verrich ten. De werkstraf kan variëren van drie tot elf uur, afhankelijk van de hoeveel heid vuurwerk die de jongere afsteekt en in zijn bezit heeft. Werkplekken waar de jongeren aan de slag gaan, zijn onder meer de TPG Postgroep, het die renasiel, de reinigingsdiensten van Veere, Vlissingen en Middelburg en ver zorgingsinstellingen als Ter Reede in Vlissingen. „Juist de bewoners van die instellingen hebben als geen ander last van de harde knallen rond de jaarwisse ling", verklaart Van Welsüm. De Stop- en de Halt-regelingen zijn overigens vrijwilig. Mocht een jongere niet of niet volledig willen meewerken aan het programma dan worden ze als- foto Dirk-Jan Gjeltema nog berecht. De twaalf- tot vijftienjari gen moeten zich voor de kinderrechter verantwoorden. De jongeren van boven de zestien krijgen een boete opgelegd van 55 tot 130 euro, afhankelijk van de hoeveelheid vuurwerk die aangetroffen wordt. Meisje Gisteren is de eerste groep van jeugdige vuurwerkdaders aan de slag gegaan. Tot en met 4 januari wordt er nog op de verschillende locaties gewerkt. Overi gens zijn de dadertjes niet louter jon gens. „Er is één meisje in de groep." En dat is vrij uitzonderlijk, weet Van Wel sum. „Het is pas de tweede keer dat ik dat meemaak, in twaalf jaar." door Rinus Antonisse RITTHEM - Zeeland beleeft een bijzonder natte eindejaarstijd. De hoeveelheid regen die afge lopen dagen viel, ligt royaal bo ven het gemiddelde voor decem ber. De gemalen van de twee Zeeuwse waterschappen draai en op volle toeren. Er zijn extra pompen bijgezet. Voor Sint An- Advertentie EHBBEES*EL GEWIJZIGDE SLUITINGSTIJDEN Alle PZC-kantoren zullen dinsdag 31 december a.s. vanaf 16.00 uur gesloten zijn. Voor dringende zaken kunt u ons kantoor in Vlissingen bellen op tel. 0118-484000 en volgens de instructies op/het antwoordapparaat handelen. Directie PZC naland is het noodplan in wer king gesteld. Het is geen absoluut neerslagre cord, maar in één etmaal kreeg bijna heel Zeeland meer dan 25 millimeter neerslag te verwer ken. Tot en met maandagmor gen viel in de maand december in Vlissingen en Wilhelmina- dorp 104 millimeter, in West- dorpe 113 millimeter. De normale hoeveelheid over de cember is 75 millimeter. De overvloedige regenval zorgt deze keer niet voor grote schade in de landbouw. De gewassen zijn bijna overal geroofd. De re cent ingezaaide wintertarwe is normaal gesproken bestand te gen natte omstandigheden. Wa terschap Zeeuwse Eilanden had tevoren maatregelen genomen, door de gemalen 10 tot 15 centi meter onder het winterpeil af te stellen. De gemiddelde peilver- hoging in de grote watergangen was 40 centimeter. In Zeeuws-Vlaanderen besloot het waterschap gisteren tot in zet van extra pompen bij Zand straat en in de kom van Philip pine. Er ontstond met name in de Braakmanpolders een nij pende situatie. Daar kan het water - ook dat uit een groot Vlaams poldergebied - alleen bij laag water op de Westerschelde worden geloosd. Omdat het ook in Vlaanderen goot, was er bo vendien extra aanbod. Noodplan Waterschap Zeeuwse Eilanden beslist vandaag over het inscha kelen van meer pompcapaciteit. In Sint Annaland - erg gevoelig voor wateroverlast - werden maatregelen genomen om te voorkomen dat het dorp door polderwater onderliep, waarbij ook de brandweer werd ingezet. Na de extreme regenval in 1998 werd hiervoor een speciaal noodplan opgesteld Tussen zondag 9.00 uur en maandag 9 .00 uur viel meer dan 25 millimeter regen. „Voor een zomerse dag met een onweers bui erbij is dat niet zo'n grote hoeveelheid. Maar in de winter komt het niet zovaak voor dat er in één etmaal zoveel millimeters vallen", zegt weerdeskundige Jos Broeke van Meteo Zeeland. Het heeft volgens hem alles te maken met de scheiding tussen koude en warmere lucht, die dwars door Nederland loopt. Temperatuur In het koudere noorden is het droger dan in het warmere zui den. Op maandag bedroeg het verschil in temperatuur op een gegeven moment 12 graden: van om het vriespunt in Groningen tot 12 graden in Vlissingen. Het regenfront dat in het weekeinde verantwoordelijk was voor de ononderbroken regen, keerde terug, zodat de nattigheid in de loop van maandagmiddag op nieuw de kop opstak en er flink wat millimeters bijkwamen. Broeke noteerde tussen zondag 9.00 uur en maandag 9.00 uur een regenval van 21 millimeter in de Kop van Schouwen (Haamstede), 26 millimeter in Vlissingen en - de hoogste score - 32 millimeter bij Rilland. Op de Kop van Schouwen na, viel er overal in de provincie meer dan 26 millimeter. Broeke wijst erop dat dewinter- door Miriam van den Broek DOMBURG - Het openbaar vervoer vanuit Gapinge, Veere, Serooskerke en Vrouwenpol der naar het ziekenhuis in Vlis singen laat veel te wensen over. Dat bleek gisteren tijdens een telefonische meiddag over knel punten in het openbaar vervoer. De meiddag is een initiatief van het Steunpunt Vrijwilligers werk Veere. Inwoners van de vier dorpen konden gisterochtend van tien tot één uur en gisteravond van zeven tot acht uur naar het steunpunt in Domburg bellen met opmerkingen over het openbaar vervoer. Een handvol mensen reageerde. De meeste meldingen gingen over het vervoer naar het zie kenhuis, vertelt Natascha de Pagter van het steunpunt vrij willigerswerk. „Mensen vinden dat ze heel lang in de bus moe ten zitten en ze vinden het over stappen lastig. De bussen slui ten namelijk niet op elkaar aan. Daardoor moeten de reizigers lang wachten op hun volgende bus", vat De Pagter de mel dingen samen. Ook merkte ie mand op dat het fijn zou zijn als de bus naar Veere voortaan over Zanddijk kan rijden. De bus kan dan even stoppen bij het zorgcentrum Nieuw-San- denburgh. Lastig De problemen met het openbaar vervoer worden niet alleen on dervonden door bejaarden „Ook mensen van middelbare leeftijd kunnen plotseling aan gewezen worden op het open baar vervoer. Bijvoorbeeld als de man in het ziekenhuis komt te liggen en de vrouw geen rijbe wijs heeft. Zulke voorvallen moeten zich net hebben voorge daan voordat dit gemeld wordt aan ons. Als je niet voor zo'n si tuatie staat, denk je daar niet aan. Daarom is het ook een las tig onderzoek." De meiddag was een vervolg op een enquête die begin dit jaar gehouden werd in de vier ker nen. Honderd inwoners werden gebeld met de vraag of ze pro blemen hadden met het open baar vervoer en wat die proble men waren. Ook daarbij kwam met name de slechte bereik baarheid van het ziekenhuis aan het licht. Om dit probleem op te vangen zette het steunpunt enkele maanden geleden het 'vrijwilligersvervoer' op. Inwo ners van de vier kernen kunnen een vrijwilliger van het steun punt bellen als ze vervoer no dig hebben. Van dit aanbod wordt nog weinig gebruik ge maakt. Door de reacties die het steunpunt gisteren kreeg, hoopt de organisatie tevens in zicht te krijgen in de oorzaak daarvan. Juist beeld „Met dit onderzoek willen we kijken of de enquête in januari wel een juist beeld heeft gege ven. Er zijn toen honderd men sen gebeld, maar het kan best zijn dat degenen die veelvuldig gebruik maken van het open baar vervoer, niet aan het woord zijn geweest. Daarom hebben we iedereen nu alsnog de gele genheid gegeven opmerkingen te maken." Hoe er precies met de conclusies wordt omgegaan, kon De Pagter gisteren nog niet zeggen. „We gaan kijken bij welke instantie de opmerkingen het beste ge legd kunnen worden. Misschien is dat de gemeente, misschien het openbaar vervoersbedrijf. Maar daarover moeten we ons nog beraden." Advertentie Wij richten kantoren in HOEKI Noordzandslraat 6 Ycrscke lel (0113) 57 29 07 fax (0113) 57 38 73 door Rinus Antonisse MIDDELBURG - De provincie heeft het ontwerp gereed voor aanleg van een zogenaamde Natte As in de Delta. Het gaat om een reeks van onderling ver bonden natuurgebieden, die als moeras worden ingericht. De hoofdroute loopt vanaf de Bies bosch via Overflakkee, Duive- land, Sint-Philipsland, Tholen en Zeeuws-Vlaanderen naar het Zwin. Via de Zeeuws-Vlaamse kreken wordt een verbinding gemaakt met het Vlaamse krekengebied, zodat sprake is van een grens overschrijdende aanpak. Vanaf het hoofdtraject lopen zijtak ken langs Haringvliet, Greve- lingenmeer en Oosterschelde, en naar de West-Brabantse be ken en het Veerse Meer. De Natte As zal een einde maken aan de huidige versnip pering van natuurgebieden Planten en dieren kunnen zich daardoor beter ontwikkelen. Voor een belangrijk deel gaat het om al bestaande natuurge bieden (2730 hectare). In een aantal gevallen worden ze uit gebreid en moet het beheer wor den aangepast, of moeten ze opnieuw worden ingericht, ten einde de gewenste moerasachti ge situatie te krijgen. Buiten de bestaande natuurge bieden is nog minimaal 1500 hectare nieuw moerasgebied nodig en ongeveer 550 hectare voor verbindingszones tussen de grotere natuurgebieden. Het gaat om een flinke claim op de ruimte in het Zeeuwse buiten gebied. Bedoeling is om met de Natte As niet alleen de natuur te verbeteren, maar ook de nood zakelijke vergroting van de wa terberging te verwezenlijken. Regenval Onder meer door toenemende regenval is het gewenst meer opvangmogelijkheden voor wa ter te maken. In de Deelstroom- gebiedsvisie Zeeland is de behoefte aan grond voor water berging geraamd op ongeveer duizend hectare, waarvan drie honderd hectare voor natuur vriendelijke oevers. De Natte As, die dwars door heel Nederland loopt, moet in 2018 een feit zijn. Het ontwerp voor het Zeeuwse deel is door de pro vincie aan de minister van Landbouw, Natuurbeheer en Visserij (LNV) gestuurd. Het wachten is op goedkeuring en geld voor uitvoering. De ver wachting is dat de geschakelde natuurgebieden in etappes uit gevoerd kunnen worden pagina 19: vrij baan voor de karekiet Advertentie se regenbuien afgelopen tien jaar meer voorkwamen, onder meer in 1995 en 1998. De weer man denkt dat dit toch te maken heeft met de wereldwijde kli maatverandering en het daar mee samenhangende broeikas effect. De Zeeuwse cijfers over de neerslag in de winterhalfja ren van de laatste tien jaar ko men steeds uit boven het meer jarig gemiddelde. Bijvoorbeeld het station Wilhelminadorp 450 tegen 414 millimeter (van okto ber tot april). „Dat is dus duidelijk boven het gemiddelde, alhoewel het niet extreem is", stelt Broeke. Hij herinnert zich een winterse et maalneerslag van bijna 50 mil limeter in Philippine, destijds een landelijk record. Hoewel op oudjaarsdag minder neerslag valt, voorziet Broeke wel problemen. Hij verwacht dat 's nachts de temperatuur tot onder het vriespunt zal dalen, wat gladheid kan veroorzaken. „Het is een beetje tricky, maar door de opkomst van zachtere lucht zullen in Zeeland de pro blemen snel afgelopen zijn Lezersservice - bezorgklachten - informatie over abonnementen Ze ivas in slaap gevallen on der de zonnebank. Resultaat: een knalrood gezicht en een bijkans fluorescerende voor gevel. Toen ze gewekt werd door de zoemer van het appa raatvoelde haar huid een beetje trekkerig aan, maar dat was het wel. Tot ze de ochtend daarna op stond en schrok van haar ei gen spiegelbeeld. „Ik wilde alleen maar een kleurtje voor oud en nieuw", pruilde ze te gen haar bijslaap. Die rea geerde, zoals altijd, uiterst nuchter. „Nou, dat is je dan gelukt."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 11