Gemeente gaat uitgaven bekijken Veel muzieksoorten op kleine zolder Brand in AZC Middelburg PvdA in Oostburg vreest sluiting zwembad IJzendijke Zwemmers eten oliebollen tussen spannende wedstrijdronden door Bosnische kinderen kijken ogen uit Stichting plant nieuw groen rond kerkhofje 't Oudland bij Tholen Middelburg stelt rekenkamercommissie in hhhhhhhhi wmm Diefstal jas uit kerkgebouw Gitaar gestolen uit woning Baldadige man op de bon Politie pakt drankrijders Man botst tegen vangrail Autokraak zeeuwse almanak Tamara WALCHEREN maandag 30 december 2002 door Ab van der Sluis MIDDELBURG - De gemeente Middelburg krijgt een rekenka- mercommissie. Die bekijkt of het uitgegeven geld goed is be steed, of het gewenste resultaat is bereikt en of het budget ook daadwerkelijk besteed is aan het doel waarvoor het was uit getrokken. In de rekenkamer- commissie zitten raadsleden, een ambtelijk secretaris en eventueel een aantal juridische of financiëlke deskundigen. Een rekenkamer(commissie) wordt vanaf 1 januari 2006 verplicht, maar Middelburg wil daarmee volgend jaar al beginnen. Met de invoering van de Wet du- alisering gemeentebestuur, waarbij de gemeenteraad een grotere controlerende verant woordelijkheid krijgt, wordt de invoering van een gemeentelij ke rekenkamer(commissie) ver plicht. Aanvankelijk leek het erop dat de rekenkamer vol strekt onafhankelijk moest ope reren van een gemeente. De Ver eniging van Nederlandse Gemeenten (VNG) verzette zich daar tegen. Die vond en vindt een onafhankelijke rekenkamer in strijd met de grondwettelijk vastgelegde vrijheid van ge meenten om een eigen, financië le huishouding te regelen. Ge meenten mogen nu kiezen: een onafhankelijke rekenkamer of een rekenkamerfunctie. In het eerste geval mogen de leden van de rekenkamer op geen enkele manier ook maar iets te maken hebben met de gemeente waar voor ze werken. Als gemeenten kiezen voor een rekenkamer functie, dan moeten daarvoor duidelijke regels en voorwaar den zijn opgesteld. De Middelburgse Projectgroep Dualisering heeft de voorkeur uitgesproken voor een rekenka mercommissie. De commissie gaat onderzoek doen naar door door René van Stee IJZENDIJKE - De gemeente raadsfractie van de PvdA in Oostburg vreest sluiting van het zwembad in IJzendijke als par tycentrum Mauritshof een nieu we eigenaar krijgt. In een brief aan het college van B en W maakt de fractie kenbaar dat ze heeft vernomen dat F. Lievens, de huidige eigenaar van zowel het zwembad als het partycen trum, vergevorderde verkoop plannen heeft. „De fractie vraagt welke conse quenties de plannen hebben voor het behoud van het zwem bad. Voor dit jaar werd een com promis gesmeed waarin de ge meente 8000 euro bijpaste en Lievens zorgde dat het bad bleef draaien en de dorpsraad vrij willigers leverde voor de schoonmaak en de opstartfase van het bad. Lievens bestrijdt dat hij de Mauritshof in de verkoop zet. ,,Die geruchten zijn volledig uit de lucht gegrepen zegt hijOok F. Buysse, de huidige uitbater van het partycentrum, zegt niets van dergelijke ontwikke lingen af te weten. Of het zwem bad volgend jaar open gaat, blijft de vraag, omdat de ge meente en Lievens nog geen structurele oplossing voor de problemen hebben gevonden. de gemeenteraad gekozen on derwerpen, waarbij voorop staat of het uitgegeven geld ook het gewenste effect heeft gehad. De commissie kan ook voor ei gen onderwerpen kiezen. Het onderzoek dat de commissie in stelt, kan ook door externe des kundigen worden gedaan. De gemeenteraad van Middelburg heeft al ingestemd met de aan bevelingen van de projectgroep. Handen vrij De drie gemeenten op Walche ren hebben bekeken of het niet mogelijk is een lokale rekenka mer of -commissie in te stellen. Met name de gemeente Vèere is daar voorstander van. De voor keur van de gemeente Vlissin- gen gaat eveneens uit naar een gemeenschappelijke rekenka mer, waarin geen raadsleden zitting mogen hebben. Middel burg daarentegen koos ervoor om een commissie in te stellen, waarin wel raadsleden mogen zitten. De raad vindt dat de re kenkamercommissie een puur Middelburgse zaak moet zijn, die te allen tijde de handen vrij heeft om Middelburgse uitga ven te bestuderen. De rekenkamercommissie be studeert de doelmatigheid (met zo weinig mogelijk geld het be oogde resultaat behalen), de doeltreffendheid (is het gelukt om met het uitgegeven geld het doel te bereiken) en de rechtma tigheid (is het geld ook écht uit gegeven waarvoor het. was be doeld). Het college wijst er in een startnotitie op dat een on derzoek van de rekenkamer commissie altijd aanvullend is. Gemeenten zijn verplicht door accountants gecontroleerde jaarrekeningen voor te leggen aan een gemeenteraad. Vergaderingen van de commis sie zijn niet openbaar. De leden kunnen wel besluiten om de ge meenteraad tussentijds, even tueel onder geheimhouding, te informeren over de voortgang van het onderzoek. Het rapport van de rekenkamercommissie daarentegen is wel openbaar. door Ali Pankow NIEUWERKERK - Het aantal deelnemers bij het oliebollen- zwemtoernooi zaterdag in zwembad Dol-Fijn in Nieuwer- kerk bleef beperkt tot achttien, maar de spanning was er niet minder om. De wedstrijden in drie leeftijdscategorieën lever den af en toe zinderende span ning op, waarbij een enkele se conde sneller bepalend bleek te zijn voor winst of een plaats veel lager op de ranglijst. Het zwemtoernooi werd gehou den voor de jeugd van de basis scholen in de drie leeftijdsgroe pen zesjarigen, zeven- en achtjarigen en negen- en tienja rigen. Bij de jongste kwam Car lo Pannekoek als winnaar uit de bus, snelste in de middengroep was 'Martijn Backx en bij de oudste groep ging de beker naar Rozanne Verwijs. De wedstrij den bestonden uit schoolzwem men, rugslag of rugcrawl en vrije slag. Tussen elk onderdeel in werd er een oliebol geser veerd. „Het leuke van wedstrijden is dat de spanning hoog kan oplo pen. We hebben dit keer ook de ouders aan de rand van het zwembad toegelaten, zodat de kinderen enthousiast konden worden aangemoedigd", zegt coördinator Jos Flik weert van de vrijwilligersgroep rond zwembad Dol-Fijn. De span ning liep vooral hoog op in de groep van zeven- en achtjari gen. Daar had Niels Rooden- burg een achterstand van twee seconden opgelopen in de rug- GOES - In een kerkgebouw in Goes is zondagmiddag een jas gestolen. De jas met een waarde van meer dan honderd euro hing in de hal van het gebouw en is in een onbewaakt ogenblik weg genomen. OOST-SOUBURG - Onbeken den hebben in de nacht van za terdag op zondag ingebroken m een woning aan de J. I. Sander- sestraat in Oost-Souburg'. De bewoner mist een gitaar met versterker. De waarde van de gestolen spullen bedraagt enke le honderden euro's. slag tegen Sandra Wiellaard. In de wedstrijd met de vrije slag wist hij één seconde terug te pakken. Die krachtsinspanning leverde hem in de totaalscore echter toch niet meer dan een vierde plaats op. Na diverse spelfestijnmiddagen voor de jeugd in Dol-Fijn werd dit keer voor het eerst een echt toernooi gehouden. „Het is ons als orga nisatie goed bevallen", zegt Fli- kweert. Zij is nog steeds zeer te spreken over de wijze waarop de bevolking van Nieuwerkerk steun biedt bij het in stand hou den van dit zwembad. Schoonmaakbeurt Sinds de gemeente besloot Dol- Fijn uit financiële overweging te sluiten, heeft de dorpsge meenschap zijn schouders on der het voortbestaan gezet. De groep vrijwilligers die zich daar daadwerkelijk voor inzet, blijft op peil. „Voor de organisatie van activiteiten en het tech nisch onderhoud zijn dat nog steeds de mensen van het eerste uur. Bij de kassadiensten en de schoonmaakbeurt is er meer wisseling, maar als er vrijwilli gers afhaken zijn er wel steeds weer nieuwe enthousiastelin gen die het werk willen overne men. zegt Flikweert. De gemeente besloot in 2000 nog voor vijf jaar subsidie te verstrekken aan de vrijwilli gersgroep van Dol-Fijn. „We willen het komend jaar gesprek ken gaan voeren met de nieuwe gemeenteraad over hoe het na die teraiijn verder moet. Ik heb daar positieve gedachten over. Tenslotte zitten er nu twee nieu we fracties in de raad die vol gens hun verkiezingsprogram ma de leefbaarheid op de kleine kernen heel hoog in het vaandel voeren." door Ab van derSluis MIDDELBURG - Een brand in het asielzoe kerscentrum aan de Stromenweg in Middel burg heeft gistermiddag voor naar schatting 25.000 euro schade aangericht. Niemand raak te gewond. De stadsgewestelijke brandweer Vlissingen/Middelburg sluit brandstichting of baldadigheid niet uit. Het vuur ontstond rond twee uur in een houten muur van één van de woongebouwen van het asielzoekerscentrum. Aan de wand was vroe ger een telefoon bevestigd, maar die was na vernielingen weggehaald. Het is niet uitgeslo ten dat in het overgebleven gat een rotje is ge stopt dat het vuur heeft veroorzaakt. De brandweer heeft het AZC geadviseerd de gaten dicht te stoppen. De brandweer kreeg de melding binnen via de receptie van het centrum, dat op haar beurt was gealarmeerd door een paar jeugdige bewo ners. De bedrijfshulpverleningsdienst van het asielzoekerscentrum had de bewoners van het woongebouw inmiddels geëvacueerdVoor hen was opvang geregeld in de kantine, maar nie mand maakte daar gebruik van. Toen de brandweer met twee blusvoertuigen en de ladderwagen arriveerde, sloegen de vlam men uit de zijwand en was er veel rook Het vuur verspreidde zich via een aangrenzende lege bergruimte en de trap naar een aangrenzend appartement op de begane grond en op de eerste verdieping waar zich ook kamers bevin den. Twee appartementen liepen rook- en water schade op. De schade aan de woning op de begane grond viel mee. De bewoners konden na de bluswerkzaamheden weer in hun kamer. Het appartement op de eerste verdieping is tij delijk afgesloten. De bewoners zijn elders in het complex ondergebracht. door Ab van der Sluis OOST-SOUBURG - Met een grote verscheidenheid aan mu ziekstijlen is zaterdagavond het tweede driedaagse minifestival in het Oost-Souburgse folkpo- dium Razzmatazz-festival be gonnen. Het publiek kreeg country western, blues, jazz en rockabilly voorgeschoteld op de kleine zolder. Coördinator Ad Lijnse begon twee jaar geleden met de orga nisatie van een minifestival om de culturele leegte tussen kerst en de jaarwisseling op te vullen. Het bleek een succes. Alle staanplaatsen - het zaaltje kent geen stoelen - bleken te zijn uit verkocht. Ook dit jaar stevent Razzmatazz af op een uitver kocht festival. „Ik moest zater dag zelf mensen teleurstellen. Ik vind dat heel moeilijk. Dan zit ik echt met kromme tenen. En het ergste is nog als mensen van ver komen." Tijdens het festival, dat van daag eindigt, beklimmen twaalf bands het podium. Lijnse ver hult niet dat de organisatie een financiële aderlating is voor het folkpodium „De groepen spe len voor een gereduceerd tarief, anders is het echt niet mogelijk om iets als dit te organiseren. Dan zou je de entree moeten ver drievoudigen. Volgend jaar zo mer, als we 35 jaar bestaan, Het Razzmatazzfestival werd geopend door Bullit met moderne country western, foto Ruben Oreel houden we een groot feest. Dan zetten we een tent neer voor dui zend man publiek. De bands ko men naar het festival, omdat ze ons wel sympathiek vinden. Vaak noemen ze niet eens een prijs. Dan zeg ik maar: je krijgt zo- en zoveel de man, De bands om hier te komen spelen. Dat wordt doorverteld aan anderen. Je hebt hier nooit geklets en dat vinden muzikanten 't einde. In een café speel je toch tegen een muur van geluid." Om iedere muziekliefhebber aan zijn trekken te laten komen, versiteit aan muzieksoorten.. De belangstelling voor het drie daagse minifestival was over weldigend. Razzmatazz moest zelfs een reservelijst aanhou den. Het festival werd geopend door Bullit met moderne country vinden het ook heel erg plezierig koos Razzmatazz voor een di- western. De Zeeuws-Vlaamse bluesband Vage Klachten met Ries de Vuyst en Gait Klein Kromhof beklom daarna het podiumpje. Volgens Lijnse be staat er geen mooiere naam voor een band die onversneden blues speelt. „Bij de blues zit je toch altijd een beetje in de put." De Vuyst wist het publiek aan het lachen te brengen met zijn aan kondiging dat hij twintig jaar geleden ook al in de Razzmatazz speelde en sindsdien is zowel hij als de muziek niet veranderd. Lijnse ziet dat anders. „Vuyst is altijd in mineur, maar weet dat met een droge, humoristische ondertoon te relativeren. Hij heeft simpele teksten, maar de wisselwerking met publiek was uitstekend. Vroeger speelde hij, in figuurlijke zin dan, met zijn rug naar het publiek." Betty's Doghouse wist met aan stekelijke rockabilly het pu bliek voorzichtig aan het dan sen te krijgen, hoewel daar eigenlijk geen ruimte voor was op het zoldertje. Stilstaan was ook geen optie. Als laatste trad het Razz Jazz Quartet op, een band van vier jonge conservato riumstudenten, „Daar zit zo veel talent tussen. We zullen ze ker nog veel van hen horen", aldus Lijnse. Vandaag treden achtereenvol gens op: Finito, Shamrock, Jan Francois Band en het Marion van Iwaarden Quintet. Het fes- 1 tival begint om 20.15 uur. door René van Stee TERNEUZEN - De activiteiten op en rond het kanaal van Gent naar Terneuzen maken op niet- bewoners van de streek nog al tijd veel indruk. De veertig kin deren in de leeftijd van negen tot elf jaar uit het Noord-Bosnische Odzak, die op uitnodiging van Pax Christi Kinderhulp drie weken vakantie vieren in Zeeuws-Vlaanderen, keken za terdagmiddag tijdens een boot tochtje met de rondvaartboot Stad Terneuzen dan ook hun ogen uit. Ook de gastouders en hun eigen kinderen gingen mee. „Zo'n groot schip heb ik nog nooit in het echt gezien", riep de tienjarige Armin vol bewonde ring uit. Ook de sleepboten die de imposante zeereus begeleid den, konden zijn goedkeuring wegdragen. Armin is samen met zijn vriendje Rasim, die op 4 ja nuari -de dag dat de kinderen weer naar huis gaan- elf jaar wordt, te gast bij de familie Her mans. De gastouders zijn vol lof over het verloop van de vakan tie. Ook hebben ze niets dan goede woorden voor hun lo^ geetjes. „In het begin waren de jongens een beetje schuchter, maar ze kwamen al snel los. Na een paar dagen draaiden ze vol waardig mee in het gezin. En ook niet onbelangrijk: het zijn goede eters", vertelt gastouder Monique Hermans. De vakantie wordt sinds 1993 voor de vijfde keer georgani seerd en is bedoeld om de kinde ren die nog dagel ij ks worden ge confronteerd met de gevolgen van de ruim zeven jaar geëin digde oorlog in het Balkanland MIDDELBURG - De politie heeft gisterochtend om kwart over vijf een 24-jarige Vlissin- ger op de bon geslingerd voor baldadigheid. Hij probeerde de grote kerstboom op de Markt in Middelburg in brand te steken. een zorgeloze tijd te bezorgen. Zaterdagmiddag stond met het boottochtje de vijfde activiteit op het programma. Aansluitend was er aan boord een bingo. Vanzelfsprekend ging iedere deelnemer met een prijsje naar huis. Een tevreden Armin toont vol trots zijn in de wacht ge sleepte autootjes. De pret is echter nog niet voor bij, want vanmiddag gaat het gezelschap naar zwemparadijs Scheldorado. Op twee januari staat een grootse slotavond in Zeldenrust Steelantcollege op het programma. Die activiteiten houden de redelijk goed Engels sprekende Rasim nog niet bezig Enthousiast vertelt hij over de dingen die hij de afgelopen we ken heeft gedaan. Vooral het be zoek aan de winter-Efteling staat in zijn geheugen gegrift. „Het mooiste wat ik ooit heb meegemaakt", verzucht hij. VLISSINGEN - De politie heeft in de nacht van zaterdag op zon dag het rijbewijs ingenomen van een 50-jarige Vlissingse au tomobilist. Uit een blaastest bleek dat hij drieënhalf maal zoveel had gedronken als toege staan. De man werd aangehouden in de Verkuijl Quakkelaarstraat in zijn woonplaats. Hij kreeg ook een dagvaarding uitgereikt. In de Zuidstraat in Westkapelle werd om middernacht een 24- jarige inwoner uit de gemeente Veere aangehouden voor rijden onder invloed. Hij bleek iets meer gedronken te hebben dan de toegestane hoeveelheid. De man kreeg een rijverbod van een uur. Op de Rondweg Biggekerke werd gisterochtend om vijf uur een 19*-jarige automobilist uit Vlissingen betrapt op rijden on der invloed. De man had bijna tweeënhalf maal zoveel gedron ken als toegestaan. Hij kreeg een rijverbod van vijf uur. door Mieke van der Jaqt THOLEN - De Stichting Land schapsbeheer Zeeland (SLZ) gaat de beplanting op het kerk hofje van 't Oudland bij Tholen herstellen. Samen met vrijwilli gers van de hervormde kerk in Tholen, de eigenaar van het ou de begraafplaatsje, gaan vrij willigers van SLZ op 8 januari aan de slag om paardekastanjes en een aantal knot- en struik wilgen te planten. De begraafplaats van 't Oude land is een overblijfsel van het middeleeuwse stadje Schaker- lo, dat in de twaalfde eeuw ont stond met een mottekasteel, een kerkje en wat huizen. Schakerlo kende, nog in de Middeleeuwen, een zekere bloei, maar verviel in de schaduw van Tholen tot een buurtschapje, dat 't Oudeland werd genoemd. Tot vorig jaar VLISSINGEN - Een 23-jarige automobilist is zaterdagavond met zijn auto tegen de vangrail aangereden op de A58. Hij kwam met de schrik vrij. Zijn auto werd helemaal ver nield. De man kwam uit de richting Vlissingen. Hij verloor de con trole over zijn auto, botste tegen de linkervangrail en na een stuurcorrectie raakte hij de vangrail aan de rechterkant. bleef het kerkhofje in gebruik, maar de hervormde kerk be sloot het te sluiten. Nog één per soon heeft het recht om op 't Ou deland te worden begraven. Omdat het voormalige Scha kerlo acheologisch gezien een zeer gevoelige plaats is, heeft de SLZ het beplantingsplan in nauwe samenwerking met de Rijksdienst voor Oudheidkun dig bodemonderzoek gemaakt. Hekwerk Voor de dubbele rij populieren komen paardekastanjes in de plaats. Rondom de begraaf plaats komen wat knotwilgen en wil,genstruiken. SLZ heeft ook het hekwerk op de dam naar de begraafplaats opgeknapt. Het geld voor de opknapbeurt komt uit een potje van SLZ dat speciaal bedoeld is voor het her stel van cultuurhistorische ele menten. Op woensdag 8 januari, als de werkzaamheden beginnen, ge ven R. Geus en S. Dobbelaar van de SLZ uitleg over het project. MIDDELBURG - Uit een auto, die geparkeerd stond op het Oostkerkplein in Middelburg, zijn zaterdagavond tussen ze ven uur en kwart over elf een au- toradio/ed-speler en enkele cd's gestolen. De waarde van de ge stolen spullen bedraagt enkele honderden euro's. Ook werd de auto bekrast. Hoe groot de scha de is, is onbekend. Vol goede moed had die reislustige Zeeuws-Vlaming begin deze maand zijn kerst kaarten gepost naar vrien- I den over de hele wereld: En geland, Duitsland, Australië I en ook Israël. In Tel Aviv woonde immers de lieftallige Tamara en die zou zo'n aar- digheidje wel kunnen waar- I deren, dacht hij. Dat kon ze ook, bleek uit de I kaart die hij de dag voor Kerstmis van haar ontving. Ze toonde zich verheugd dat hij aan haar had gedacht en had slechts een paar j kleine op- en aanmerkin gen. „Misschien"schreef ze, „is het voor de volgende keer handig om te weten dat wij in december in plaats van kerst chanoeka vieren. En wat be treft je nieuwjaarswens: die was een beetje aan de vroege kant, aangezien ons nieuwe jaarpas volgend jaar septem ber begint. Toch veel liefs, Ta- De stadsgewestelijke brandweer Vlissingen/Middelburg sluit brandstichting of baldadigheid niet uit. foto Ruben Oreel

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 9