VS geduldig met N-Korea Aanslag Grozny toont hoe instabiel Tsjetsjenië nog is PZC Kloonbaby Eve roept afschuw op Leger Jakarta krijgt opnieuw schuld van aanslag Papoea Ontvoerden vrij Charles onder vuur door koop Audi's Westen is bezorgd over atoomprogramma Pyongyang Voor golven en olie niet bang Politie beëindigt gijzeling Zweden Radioactieve kerstbomen verkocht Nederlandse aangevallen door haai Kotter vierde bij Missverkiezing Molukse separatist vrijgelaten Staal WTC gaat in oorlogsschip Shas-ministers willen alleen nog vrome joden maandag 30 december 2002 JAKARTA - Het Indonesische leger in Papoea (Irian Jaya) wordt opnieuw verdacht van een schietpartij. Het slachtoffer isElsye Rumbiak, vrouw van de directeur van mensenrechten organisatie Elsham, die een eer dere aanslag op personeel van de Freeportmijn in Timika toe schreef aan het leger. Directeur J. Bonay is onlangs nog be dreigd. Elsye Rumbiak was zaterdag samen met haar dochter en een vriendin op weg naar het buur land Papoea Nieuw Guinea voor familiebezoek. Toen ze de slagboom bij de grensovergang gesloten vonden, werd vanuit het bos het vuur geopend op het busje waarin ze zaten. Rumbiak en haar vriendin raakten ern stig gewond, ook Rumbiaks dochter liep verwondingen op. In de oostelijke provincie zijn maar weinig mensen die betwij felen dat dit het werk is van het leger. Zeker nu de politie on langs de aanslag, ook vanuit een hinderlaag, op medewerkers van de goud- en kopermijn Freeport in Timika toeschreef aan Kopassus, een elite-een heid van het leger. De moord op onafhankelijkheidactivist Theys Hiyo Eluay, in november vorig jaar, wordt eveneens op conto van deze legereenheid ge schreven. Adjunct-directeur Aloysius Renwarin van Elsham is ervan overtuigd, dat het leger achter de aanslag zit. Hij zei dat de aanslag professioneel was uit gevoerd en wees erop dat het in cident zich voordeed op niet meer dan honderd meter van een legerbasis. Afvallige groep Een woordvoerder van de strijdkrachten dichtte de aan slagtoe aan 'een afvallige groep' zonder dat verder toe te lichten. Voor de aanval in Timika pro beerde het leger de zwarte piet te schuiven naar de OPM, de kwijnende onafhankelijkheids beweging die nauwelijks over moderne wapens beschikt. Bambang Yudhoyono, minister van Politieke en Veiligheidsza- kenbeloofde gisteren de zaak te laten onderzoeken. GPD BRAZZAVILLE - De twee me dewerkers van het internatio nale Rode Kruis in Congo-Braz zaville die begin december wer den ontvoerd, zijn zaterdag avond vrijgelaten. Dat heeft een woordvoerder van het Rode Kruis gisteren meegedeeld. De ontvoerders hebben geen eisen gesteld en geen losgeld ontvan gen. Zeven bewapende mannen namen de twee, een Fransman en een lokale medewerker, op 4 december mee uit het dorp Doungou. AFP LONDEN - De oproep van de Britse prins Charles aan alle openbare en overheidsinstel lingen om toch vooral Britse levensmiddelen te kopen, heeft een onverwacht effect ge had. De kroonprins is onder vuur ko men te liggen, doordat hij kort voor zijn oproep een contract met het Duitse autoconcern Au di had afgesloten voor het leve ren van auto's. Labour-parlementslid Tom Watson was spijkerhard in zijn kritiek. „Dit is hypocriet van de troonopvolger die schijnbaar niets geeft om arbeiders in zijn eigen land." Charles zou vol gens een bericht in de Sunday Mirror zijn in Groot-Bi'ittannië gebouwde wagenpark van Vauxhalls willen inruilen voor Audi's. De kroonprins probeer de met zijn oproep om Britse levensmiddelen te kopen in plaats van geïmporteerde agra rische producten, de economi sche positie van de Britse boe- ren verbeteren. Volgens de kroonprins zou een dergelijk beleid niet in strijd zijn met EU- regels. Charles toonde zich de laatste jaren verscheidene malen voor vechter van de rechten van de Britse boeren en van het tradi tionele plattelandsleven. Far mers Weekly koos hem met stip tot Man van het Jaar. ANP van onze redactie buitenland WASHINGTON - In het Westen heerst bezorgdheid over de her vatting van het Noord-Kore- aanse nucleaire programma en het risico dat het communisti sche bewind in Pyongyang een atoombom gaat maken. Gewa pend ingrijpen op korte termijn wordt echter vooralsnog niet voorbereid. De Verenigde Staten zijn bereid maanden te wachten om te zien of Pyongyang met diplomatieke middelen overtuigd kan woi-den op te houden met de ontwikke ling van kernwapens, zo zei de Amei'ikaanse minister van Bui tenlandse Zaken, Colin Powell, gisteren. „Wij zijn niet van plan een pre ventieve aanval uit te voeren. VS heeft een hele reeks midde len - politieke, economische, di plomatieke en ook militaire. Maar wij gaan niet proberen een crisisatmosfeer te scheppen door Noord-Koi'ea te bedrei gen", zei Powell in het NBC-te- levisiepi'Ogramma 'Meet the Press'. Volgens de bewindsman is de affaire rond de nucleaire ontwikkelingen in Noord-Ko- rea 'geen crisis maar een zaak van grote zorg'. De regering in Washington heeft een strategie ontwikkeld om het bewind in Pyongyang in samen werking met andere landen te dwingen zijn kernwapenpro gramma te ontmantelen, zo meldde de krant The New York Times gistei-en. De VS willen in de VN-Vei- ligheidsraad bewerkstelligen dat Noord-Korea veroordeeld wordt en dat er economische sancties tegen het land worden ingesteld als het doorgaat met zijn nucleaire programma. Was hington is van plan de buurlan den van Noord-Korea te be naderen met het verzoek alle economische banden met dat land te verbreken. Bovendien moeten Amerikaanse oorlogs schepen de export van wapens uit Noord-Korea verhinderen. Dreigementen Nooi'd-Korea is niet van plan in te binden onder druk van Ame rikaanse dreigementen in het conflict over de inwerkingstel ling van zijn kernreactor in Yongbyon. In een artikel in de officiële krant Rodong Sinmun schrijft de regering in Pyong yang dat zij 'politiek, ideolo gisch en militair-technisch Maar staat om elke poging neer te slaan om de waardigheid en soevereiniteit van het land aan te tasten'. Wel is de regering in Pyongyang bereid de crisis op een vreedza me wijze op te lossen. Wat zij daarover voor ideeën heeft, ver meldt het artikel niet. De twee inspecteurs van het Internationaal Atoomenergie Agentschap (IAEA) die Noord- Korea moeten verlaten, ver trekken morgen per vliegtuig uit het land. Het hoofd van de IAEA, Mohamed EIBaradei, verklaarde zaterdag ook dat Noord-Korea de VN-regels 'vol ledig minacht'. Hij verMaarde dat de Noord-Koreaanse auto riteiten een 'zeer ernstig prece dent hebben geschapen'. DPA/RTR/ANP v "-O AROU - Vissers uit Galicië trotseren een hoge zee tijdens het opruimen van olie uit de gezonken tanker Prestige. Het werk aan de noordwestkust van de Atlantische oceaan ging gisteren gewoon door. Op het land betoogden gisteren enkele duizenden mensen door Ans Bouwmans WASHINGTON - Wetenschap pers, kerk- en wereldleiders hebben afgelopen weekend zware kritiek geuit op Clonaid, de 'kloonkliniek' verbonden aan de Raëliaanse sekte, die claimt het eerste gekloonde kind te hebben vooi-tgebracht. De bewering alleen al getuigt van een onmenselijke en immo rele mentaliteit, aldus het Vati- caan zaterdag. Er Monken op nieuw oproepen wereldwijd werk te maken van een ban op ldoonbaby's. Wetenschappers zijn sceptisch dat Clonaid er daadwerkelijk in is geslaagd via klonering een STOCKHOLM - De Zweedse politie heeft gisterochtend een man aangehouden die op het centraal station van de Zweedse hoofdstad Stockholm urenlang twee vrouwen in gijzeling had gehouden. Het drama, dat bijna een half et maal duurde, is zonder bloed vergieten verlopen. Toen alles voorbij was, werd duidelijk dat de man, in tegen stelling tot wat hij zei, geen bom bij zich had en dat hij de gijze laars had bedreigd met een na- maakpistool. De man had zaterdagavond om streeks half acht twee werk neemsters van een wisselkan toor op het centraal station in gijzeling genomen.Later op de avond liet de overvaller een van de twee gegijzelde vrouwen on gedeerd vrij Tegen half zes gis terochtend liet hij ook de twee de vrouw gaan. RTR/DPA/ANP exacte kopie van een bestaande vrouw te creëren. De aankondi ging van directeur Brigitte Boisselier vrijdag dat het meisje 'Eve' gezond ter wereld was ge bracht, werd met argwaan ont vangen. Het was een slechte dag voor de wetenschap, reageerde medisch directeur Lanza van Avanced Cell Technology, een Ameri kaans bedrijf dat embxyo's pro beert te klonen voor geneeskun dige doeleinden. In de VS zijn voorstanders van 'therapeu tisch Monen', waarbij het kloonproces uiteindelijk moet leiden tot de productie van stamcellen, bang dat de ophef over de kloonbaby hun werk on dermijnt. Op enkele uitzondei'ingen na zijn de meeste wetenschappers het erover eens dat het Moon- proces niet mag worden ge bruikt voor het reproduceren van mensen. Maar de verwach ting is dat Monen van cellen in de toekomst miljoenen mensen zal helpen bij de genezing" van ziektes waartegen nu nog wei nig te doen is, zoals de ziekte van Parkinson. In de VS woedt al meer dan een jaar een politieke discussie over de vraag of er een uitzondering mag worden gemaakt voor 'the rapeutisch klonen'. Wetsvoor stellen over klonen zijn als ge volg daarvan in het Congres blijven steken. De Republikei nen en president Bush - wiens wooi'dvoerder de laatste ont wikkeling 'erg zorgelijk' noem de - zijn tegen elke vorm van Monen. Brigitte Boisselier, van huis uit biologe, kondigde vrijdag aan dat het was gelukt een kopie van een Amerikaanse vrouw te pro duceren door een bewerkte eicel in haar baarmoeder te plaat sen. GPD door Frank Hendrickx MOSKOU - In Grozny was het regeringshoofdkwartier een prachtige witte tand in een Ver der rot gebit. De stad is na jaren oorlog een etalage voor de kracht van de Russische artille- rie. Flatgebouwen zijn geperfo reerd door de inslagen van ra ketten, huizen doorzeefd met kogels, theaters en bioscopen afgebrand. Alleen de Tsjetsjeense vertrou welingen van het Kremlin zetel den in een nieuw, vier etages hoog, wit gebouw, afgeschermd door hekken en zwaar bewa pende soldaten. Een surrealisti sche voorpost van het nieuwe, vreedzame Tsjetsjenië dat pre sident Vladimir Poetin vanuit Moskou beloofde. In het splinternieuwe hoofd kwartier was de angst te ruiken. Het was voor veel Tsjetsjenen symbool van de collaboratie. Tsjetsjeense ministers leken geen minuut langer dan nodig in het gebouw te blijven. Onte recht was dat niet: twee jaar ge leden liet een schoonmaakster een Meine bom achter op het toilet. Bij de explosie vielen en kele gewonden. De tweede etage werd ernstig beschadigd. De aanslag van vrijdag heeft het gebouw volkomen in puin ge legd. Ruim duizend kilo dyna miet blies het dak van het ge bouw, kozijnen en ramen zijn verdwenen, plafonds ingestort, muren bezweken. Zeker 61 mensen kwamen om en er vielen ruim 150 gewonden. De Russi sche televisie toonde verschrik kelijke beelden van mensen on der het stof en bloed die in Een overzicht van de ravage na de aanslag op het regeringsgebouw. Reddingswerkers staakten gisteren het zoeken naar overlevenden. foto Moesa Sadoelajev/AP shocMoestand het gebouw ver lieten. Twee mannen sleepten een blonde vrouw naar buiten met een groot gat in haar buik. „Dit is de realiteit in Tsjetsje nië", was het droge commentaar van de televisiezender TVS. Plankgas De realiteit is dat veiligheid niet bestaat in Tsjetsjenië. Valse pa pieren openden voor de rebellen alle slagbomen. Bij de laatste wegafzetting gaven ze plank gas, de dood tegemoet. De kra ters die ze achteiiieten hadden volgens de krant Izvestia een diameter van vijftien meter en een diepte van tien. De leider van de pro-Russische regering Achmed Kadyrov stel de de vraag die iedereen in Rus land op de lippen ligt: „Hoe was dit mogelijk?" Izvestia heeft drie antwoorden: 'Verraad, cor ruptie, nalatigheid'. Veel Tsje tsjenen die officieel voor de Rus sen werken, sympathiseren in werkelijkheid met de rebellen. Een voorbeeld daai-van was de bomaanslag in oktober op een politiekantoor in Grozny, waar bij 23 doden vielen. Die aanslag was uitgevoerd door agenten die in werkelijkheid rebel ble ken. Rebellen en Kremlin spelen ondertussen hun eigen spel. Poetin noemde de aanslag 'on menselijk', Zij zou gepland zijn door de Tsjetsjeense rebel Basa- jev en Arabische terroristen. Rebellenleider Asian Mascha- dov verooi'deelde de aanslag: „Ik begrijp jullie, maar ik kan jullie niet steunen." Een oplos sing voor het conflict blijft ver weg. Poetin heeft gesprekken met Maschadov uitgesloten, maar zijn verhaal over de 'nor malisering' van Tsjetsjenië wordt ongeloofwaardig. GPD KIEV - De politie in Oekraïne heeft gisteren een onbekend aantal kerstbomen in beslag genomen, omdat die kwamen uit gebied dat radioactief besmet is door de ramp met de Tsjerno- byl-kerncentrale in 1986. De radioactieve bomen werden aangeboden op markten in de stad Rovno, in het zuiden van het land. Volgens de politie wist de man die de bomen liet verkopen dat het ging om verboden waar. De handelaar had valse papieren voor zijn dennen. De autoriteiten proberen nu de mensen te achterhalen die al een van zijn bomen in huis hebben gehaald. Oekraïne viert het orthodoxe kerstfeest dat bijna twee weken later valt dan het katholieke. ANP CAIRNS - Een achttienjarige Nederlandse toeriste is gisteren in Australië gewond geraakt toen zij door een haai werd aan gevallen. De vrouw is met verwondingen aan haar arm in een ziekenhuis opgenomen. Volgens het Australische radiostation ABC werd de toeriste aangevallen toen ze aan het snorkelen was inUpolo Cay, der tig kilometer ten noordoosten van Cairns. Het slachtoffer werd door een helikopter uit het water gehaald en overge bracht naar een Cairns Base Hospital. Volgens de piloot van de helikopter vallen de verwondingen mee. Maar de vrouw verkeert wel in een shocktoestand. „Ik denk dat ze een groot aantal hechtingen nodig heeft"aldus de piloot. ANP BEIROET - De Nederlandse Kim Kotter is zaterdag in het Li banese Beiroet als viei'de geëindigd bij de Miss Europe-ver- Mezingen. De jury koos de negentienjarige Russische studen te Svetlana Koroleva tot Europa's mooiste. De uit Losser (Twente) afkomstige Kotter hield 36 andere deelnemers achter zich, maar moest naast de Russische ook Miss Duitsland en Miss Turkije voor zich dulden. ANP/AFP JAKARTA - De Indonesische autoriteiten hebben gistei'en de Molukse separatistenleider Alex Manuputty en een mede stander op vrije voeten gesteld. „De aanhoudingsbevelen tegen de twee waren verlopen en de rechters hebben niet gevraagd de twee langer vast te houden", zo verklaarde brigade-generaal Aryanto Sutadio van de na tionale politie. Manuputty, voorzitter van het Front voor voor de Soevereiniteit van de Molukken (FRM), en Samuel Wai- leruny werden in april op de Molukken gearresteerd en later naar Jakarta overgebracht. Ze moeten terechtstaan wegens subversie. Indien schuldig bevonden, kunnen de twee tot levenslange gevangenisstraf worden veroordeeld. De aanklagers hebben echter lagere straffen tegen de twee geëist. AFP/ANP NEW YORK - Gex-ecycled staal van het vernielde World Trade Center (WTC) in New York wordt gebruikt bij de bouw van een nieuw Amerikaans oorlogsschip Dat heeft scheepsbou wer Northrop Grumman zaterdag laten weten. Het schip krijgt de naam New York, ter nagedachtenis van de bijna 2800 mensen die door de aanslagen van 11 september 2001 om het leven kwamen. De oorlogsbodem, die in Mississi- pi wordt gebouwd, moet in 2007 in de vaart komen. RTR tegen regeringspartij Partido Popular. Een lokale krant meldde zaterdag dat het aan bewindslieden van die partij te danken is, dat de in moeilijkheden verkerende tanker tot geen enkele Spaanse haven toegang kreeg. foto Miguel Vidal/RTR door Ad Bloemendaal TEL AVIV - Joodse immigran ten die niet van plan zijn in Isra el een vroom leven te leiden kunnen maar beter wegblijven. Dat vindt de ultra-orthodoxe regeringspartij Shas. Volgens Shas-ministei's loopt Israël de kans een seculiei'e staat te worden en is het voor re- ligieuze joden daarom beter in de diaspora te wonen. Shas-minister Nissim Dahan veroorzaakte gisteren een storm van verontwaardiging op een congres in Jeruzalem van de we reldorganisatie van orthodoxe joden, toen hij zei de voorkeur te geven aan 'een jood in het bui tenland boven een niet-jood in Israël'. Zvulun Orlev, Knesset- lid voor de zionistische Natio naal Religieuze Partij, noemde Dahans commentaar 'ketterij'. Shas is het niet eens met de voorwaarden die Israëls Wet op de Terugkeer stelt aan aspirant immigranten. In principe kan iedereen met tenminste een joodse grootouder zich in Is raël vestigen, maar de jood se wet erkent alleen mensen met een joodse moeder als joods. GPD Advertentie

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 5