PvdA tegen spreiding van arme allochtonen PZC PZC Bij gebrek aan sneeuw begint de après-ski al om vier uur Kamerlid Duivesteijn vreest positieve discriminatie Reclame met nepeuro's loopt uit op graaipartij Milieuclubs zien ledental groeien Veertienjarige dealer opgepakt Vrijwillig brommen in Hoorn Dit jaar voor 50 miljoen de lucht in Weekeindeverkeer eist zes levens Aftrek ziektekosten onder de loep Schakelkast trein opgeblazen Kind sterft aan koolmonoxide Politie houdt snelheidsduivels aan 30 december 1952 maandag 30 december 2002 door Lianne Sleutjes DEN HAAG - De PvdA is tegen het spreiden van kansarme, niet-westerse allochtonen over woonwijken, zoals het kabinet wenst. Woningen worden dan verdeeld op basis van de huids kleur, stelt PvdA-kamerlid Adri Duivesteijn. „Zo wordt voorrang gegeven aan Surinamers, Turken, Ma rokkanen, Antillianen. Die po sitieve discriminatie zullen au tochtone woningzoekenden niet leuk vinden. Evenmin als die Nederlander die in een achter standswijk woont. Het kabinet laat onderzoeken of het mogelijk is bij de verdeling van huurwoningen de afkomst van de huizenzoeker mee te la ten wegen. Volgens het kabinet zijn met name in de grote steden verloederde wijken ontstaan, waar vooral niet-westerse al lochtonen met een laag inkomen wonen. In die concentratiewij- ken kunnen deze buitenlanders volgens het kabinet een redelijk comfortabel bestaan leiden dat gescheiden is van de rest van de Nederlandse samenleving. Dit komt de integratie van die allochtonen in de samenleving niet ten goede, stellen de minis ters Kamp (Volkshuisvesting) en Nawijn (Integratie) in een brief aan de Kamer. Daarom la ten zij onderzoeken of bij het verdelen van woonruimte de eis 'bevorderen van integratie' mee kan wegen voor nieuwkomers in Nederland. Volgens de minis ters zouden gemeenten en woningbouwverenigingen bui tenlanders dan beter kunnen spreiden over diverse buurten. Ze leren zo sneller Nederlands waardoor zij beter integreren, denken Kamp en Nawijn. Nu worden huurhuizen toegewezen op basis van inkomen, duur van de inschrijving en gezinsgrootte Duivesteijn meent echter dat het vooral om de betaalbaar heid van woningen gaat. „Het is niet zo dat de mensen voor een slechtere wijk kiezen. Dat heeft te maken met hun inkomen en de huurprijzen. Je komt echt geen zwarte wijk tegen met al leen middeninkomens. Als je maar genoeg betaalbare wonin gen in een grote nieuwbouw wijk bouwt zodat lagere inko mens overal kunnen wonen, verdeelt de bevolking zich vanzelf en kunnen groepen inte greren." Alle middelen De WD ziet wel brood in het spreidingsplan van Kamp en Nawijn. „Je moet alle middelen aangrijpen om mensen de kans op een goed bestaan te geven. Als mensen blijven hangen in een probleemwijk waar zij niet kunnen integreren, zijn die kan sen kleiner", stelt WD-kamer- lid Nellie Verbugt. Het PvdA-verwijt dat autochto nen die ook in zo'n wijk wonen, achtergesteld worden, geldt volgens Verbugt niet. „Het gaat hier speciaal om integratie. Au tochtonen zijn er ook mee ge diend als allochtonen gesprei- der wonen. Als een autochtoon naar een andere wijk wil, kan hij zich aanmelden voor een andere woning. Een allochtoon kan dat ook. Maar heeft die daar belang bij?" GPD van onze redactie binnenland AMSTERDAM - De opname van een reclamespot in Amster dam is zaterdagmiddag flink uit de hand gelopen. Voor de opnames op de Oude Haagseweg in het zuidwesten van de hoofdstad strooiden de filmmakers duizenden namaak eurobiljetten op straat. Gretige omstanders en passerende auto mobilisten stopten enkele hon derden daarvan in hun zak en gingen ermee vandoor. De politie rukte met enkele een heden uit om mensen ervan te weerhouden de nepbiljetten mee te nemen. Volgens een woordvoerder probeerden men sen massaal het geld van straat te graaien en stopten automobi listen midden op de weg om het geld op te rapen. Agenten moesten de biljetten afpakken van mensen die het geld al in hun handen had den. Het is de politie niet ge lukt al het geld in beslag te ne men. De politie vreest dat veel men sen ermee proberen te betalen. Volgens haar hebben de na- maakbiljetten van 5, 10, 20, 50 en 100 euro de zelfde afmeting als de echte en zijn ze dubbelzij dig bedrukt, maar zijn ze van een veel slechtere kwaliteit. De kleuren zijn verschillend en de echtheidskenmerken zoals het hologram of de zilvergrijze streep ontbreken. Zo is het 50- eurobiljet groen in plaats van oranje. Wel heeft elk biljet een serienummer: 0123456789-00. De politie waarschuwt mensen extra voorzichtig te zijn met het aannemen van eurobiljetten. „Vooral in donkere horecagele genheden of bij snelle transac ties zou je de biljetten voor echt kunnen aanzien", aldus een woordvoerder. Het betalen met de nepbiljetten is strafbaar. ANP HILVERSUM - Het aantal aan- hangei'S van milieu- en natuur organisaties is dit jaar met ongeveer 89.000 leden en dona teurs gegroeid. In totaal zijn er 4.110.045 mensen lid van orga nisaties die zich inzetten voor de bescherming van natuur, milieu en dieren. Dat blijkt uit onder zoek van het radioprogramma Vroege Vogels, dat de cijfers gis teren bekendmaakte. ANP WINTELRE - Een veertienjari ge drugsdealer uit Eindhoven is zaterdagnacht in Wintelre aan gehouden toen hij daar op straat xtc-pillen verkocht. De jongen had drie tabletten in zijn bezit en had er naar eigen zeggen al 27 verkocht. Thuis werden nog eens 158 tabletten aangetroffen. De jonge dealer is voor onder zoek ingesloten en de drugs zijn in beslag genomen. GPD HOORN - Erik Surewaard uit Ter Heyde zit op zijn bed in het voormalige Huis van Bewaring Oosterei- land in Hoorn. Hij was één van de vierentwintig mensen die er de nacht van zaterdag op zondag vrijwillig hebben door gebracht. De overnachting kostte 50 euro. De op brengst gaat naar Roparun, de stichting die zich inzet voor verbetering van de leefomstandigheden van ter minale kankerpatiënten.Het idee voor de gevange nisovernachting was ontstaan bij het bewakingsper soneel. Zij kregen op verjaardagen vaak te horen dat de gevangenis net een hotel is. De bewakers wilden laten zien dat dit niet zo is. En met succes. „Sommigen vonden het toch wel benauwd dat de deur op slot gingen niet meer open kon", aldus een woordvoerder. In totaal hadden dertig personen zich aangemeld, zes zijn niet komen opdagen. De 24 'gedetineerden' zijn gisterochtend in vrijheid gesteld. Mensen die het niet meer uithielden, konden eerder weg. Maar niemand heeft van dit aanbod gebruik ge maakt. foto Toussaint Kluiters/ANP Advertentie Zoals elk jaar rijden er op 31 december na 20.00 uur geen treinen, m.u.v. enkele internationale treinen. Nachtnettreinen rijden weer vanaf circa 1.00 uur. Op nieuwjaarsdag rijden de treinen als op een zondag. Meer weten? Kijk op www.ns.nl, bel 0900-1475 0,35 p.min.) voor de binnenlandse treinen, bel 0900-9296 (€0,35 p.min.) voor de internationale treinen. door Bernice Breure DEN HAAG - Al jarenlang staat Wendy Vis tijdens het winter sportseizoen achter de bar van de populaire London Pub in Kirchberg, Oostenrijk. Maar niet eerder werd het zo vroeg in de middag al druk. „Normaal komen de eerste klanten rond half zes, nog in ski-kleding, bin nen. Nu staan ze om vier uur, als we net open zijn, al helemaal opgedirkt voor de deur." Wintersporters moeten het deze vakantie hogerop zoeken, meldt het weerbureau HWS. In veel skigebieden ligt onder de 1500 meter onvoldoende sneeuw voor een mooie afdaling. Tradi tioneel gaan massa's Nederlan ders juist nu naar Oostenrijk, het Alpenland dat veel wat lager gelegen pistes telt. Albert van Reenen keerde afge lopen weekeinde terug van een weekje wintersport dat zich voornamelijk afspeelde in de kroeg. „De eerste paar dagen was de sneeuw nog wel aardig", vertelt de 25-jarige skiër uit Scheveningen. „Maar later werd het een ramp. 's Ochtends was alles bevroren, 's middags veel te papperig." De wachttijd bij de liften die in werking wa ren, liep bovendien aardig op Van Reenen heeft uiteindelijk elke dag wel een paar uurtjes op de latten gestaan. „Maar de week is vooral gevuld met uit eten gaan, naar de kroeg en uit slapen." Volgend jaar gaat hij niet meer naar Kirchberg rond de kerst. „Die les heb ik ge leerd." Moeite Reisorganisaties bestrijden om het hardst dat er dit jaar niet te skiën valt. „Mensen moeten er alleen iets meer moeite voor doen", stelt Louis Frankenhuis van Travelunie. Het bedrijf 'heeft' nu zo'n 10.000 a 15.000 wintersporters in Oostenrijk. Verhalen over balende Neder landers op groene hellingen zijn hem niet bekend. „De hostesses verwijzen de gasten naar gebie den waar wel geskied kan wor den." Volgens de Nederlandse Ski Vereniging is het overdreven om te spreken van een dramatisch slecht seizoen. „Wintersporters lopen altijd risico als ze met door Marcel Proos en Bas Raven LEEUWARDEN - Nederlan ders steken dit jaar voor onge veer 50 miljoen euro vuurwerk af. Vorig jaar was dit nog 45 mil joen euro. Dat heeft de secreta ris van de Branchevereniging Consumentenvuurwerk Neder land (BCN), J. Tinga, zaterdag gezegd. Nederlanders kopen volgens hem dit jaar vooral het duurdere siervuurwerk. Tinga verwacht dat de consument gemiddeld 35 euro aan vuurwerk besteedt. „Het is een conjunctuuronge- voelig product. De slechte eco nomie heeft dus nauwelijks ef fect op de verkoop." Zaterdag is de verkoop van vuurwerk begonnen. Dit jaar komt er ongeveer 5 procent min der vuurwerk op de markt. Dit komt door strengere controles van de politie en een brand op een containerschip voor de kust van Sri Lanka dat vuurwerk naar Nederland vervoerde. Daarbij ging 800 ton verloren. Tinga voorziet echter geen pro blemen. „Jaarlijks houden de verkopers 5 procent van de voorraad over." Zaterdag was vermoedelijk de drukste dag, hoewel vandaag ook veel klanten bij de 4500 verkooppunten langs zullen ko men. Vorig jaar waren Neder landers terughoudend als ge volg van de vuurwerkramp in Enschede. Een jaar eerder hiel den ze zich ook rustig. Toen stonden de uitbundige uitgaven voor de millenniumwisseling nog in het geheugen gegrift. De politie heeft dit weekeinde in Rotterdam en Den Haag hon- RIJSWIJK - Ongelukken in het verkeer hebben in het week einde zes levens geëist. In Den Haag kwamen zaterdagochtend twee mannen om het leven door een verkeersongeval in de buurt van het Centraal Station. De auto waarin de 40- en 33-jarige Hagenaren reden, botste op het Prins Bernhardviaduct tegen een paal en brak in tweeën. Twee inwoners van Amsterdam kwamen zaterdag door een auto-ongeluk in het Brabantse Haps om het levenVolgens de politie raakte de 72-jarige bestuurder uit Wanroij gewond. In het Gelderse Wamel reed een tractor zaterdag een 69-jarige vrouw uit die plaats aan. De vrouw overleed later op de dag aan haar verwondingen. In de nacht van zaterdag op zondag kwam in Bladel een 35-ja- rige fietser uit het Belgische Lommei om. ANP DEN HAAG - De belastingdienst gaat bij de behandeling van de belastingaangifte van dit jaar scherp letten op de aftrek van bijzondere ziektekosten, Na de auto van de zaak en de hy potheekaftrek, zijn ziektekosten nu het controlethema van het jaar, bevestigde het ministerie van Financiën zaterdag.De belastingdienst wil ook mensen die niet weten van de moge lijkheden om bijzondere ziektekosten af te trekken daar de komende periode via bij voorbeeld een advertentiecampagne op wijzen. ANP UTRECHT - Het treinverkeer tussen Zwolle en Amersfoort heeft zaterdagochtend vertraging opgelopen als gevolg van een geëxplodeerde schakelkast. Volgens de railverkeerslei ding hebben vandalen de kast vermoedelijk met vuurwerk opgeblazen. Rond het middaguur waren de problemen ver- holpen .ANP NEER - Op een camping in het Midden-Limburgse Neer is gisterochtend een tienjarig meisje uit het Duitse Erkelenz overleden aan koolmonoxidevergiftiging. Het levenloze kind werd rond zes uur gevonden door haar 20- jarige broer. Die was wakker geworden als gevolg van een misselijk gevoel. De 40-jarige stiefmoeder van de kinderen bleek ook vergiftigingsverschijnselen te vertonen en is ter ob servatie in het Roermondse ziekenhuis opgenomen. Zaterdagavond had de 52-jarige vader van het meisje een her seninfarct gekregen. Zijn zoon ging met hem mee naar het zie kenhuis en keerde rond vijf uur zondagmorgen terug in de ca ravan, waar het gezin verblijft. De politie denkt dat een slecht werkende kachel de dood van het meisje heeft veroorzaakt. ANP RIDDERKERK - De politie heeft zaterdagavond op de Al6 twee automobilisten aangehouden die ter hoogte van Ridder kerk met 207 kilometer per uur over de snelweg raasden. Op deze weg geldt een maximumsnelheid van honderd kilometer per uur. De twee uit Stellendam afkomstige mannen van 20 en 21 jaar werden rond negen uur door de politie betrapt toen ze met ho ge snelheid achter elkaar reden op de A16. De afstand tussen de beide voertuigen bedroeg hooguit tien meter. Beide man nen moesten hun rijbewijs inleveren. ANP VRIJGELATEN - De zeven ontsnapte Nederlandse oor logsmisdadigers zijn door de Duitse douane gearresteerd, maar na betaling van een boe te wegens illegale grensover schrijding weer vrijgelaten. Het zevental wist op tweede kerstdag uit te breken uit de 3redase gevangenis. Ze werden door de Duitse autoriteiten op vrije voeten gesteld op basis van het asiel recht voor politieke vluchte lingen. DE VALERA - Na een verblijf van vier maanden in ons land voor een medische behande ling is de Ierse minister-presi dent De Valera teruggekeerd naar Dublin. Hij is in de Oog- lijderskliniek te Utrecht met succes behandeld voor een aandoening die hem blind dreigde te maken. REGEN - De gemalen in de provincie draaien op volle kracht, maar dit kan niet voor komen dat door de voortdu rende regenval landerijen ten dele onder water staan. TOREN - De raad van de ge meente Ouwerkerk heeft be sloten een nieuwe toren te la ten bouwen. De oude werd in het voorjaar van 1945 door de Duitsers vernield. kerst naar gebieden gaan onder 1500 meter", zegt Ronald Koo- ren. En lang niet heel Oostenrijk is slecht. „Kaprun is nu bijvoor beeld prima. Ook over St. Mo- ritz in Zwitserland en grote de len van Frankrijk horen we geen klachten." GPD Bij een verkooppunt in Rotterdam gaan enorme hoeveelheden vuurwerk over de toonbank. foto Robin Utrecht/ANP derden mensen aangehouden voorte vroeg afsteken van vuur werk. Het gaat vooral om jonge overtreders die via Bureau Halt een alternatieve taakstraf moe ten verrichten. Vuurwerk mag alleen tussen 31 december 10.00 uur en 1 januari 02.00 uur wor den afgestoken. Verscheidene handelaren kregen boetes om dat ze zich niet aan regels voor vuurwerkopslag hielden. ANP Uitgever: J. C Boersema Hoofdredactie: A. L Oosthoek D Bosscher (adjunct) A L Kroon (adjunct) Centrale redactie: Oostsouburgseweg 10 Postbus 18 4380 AA Vlissingen Tel. (0118)484000 Fax (0118)470102 E-mail: redactie@pzc.nl Vlissingen: Postbus 18 4380 AA Vlissingen Tel. (0118) 484000 Fax. (0118)470102 E-mail: redwalch@pzc.nl Goes: Voorstad 22 Postbus 31 4460 AA Goes Tel. (0113) 273000 Fax. (0113) 273030 E-mail redgoes@pzc.nl T emeuzen: Willem Alexanderlaan 45 Postbus 145 4530 AC Terneuzen Tel. (0115) 645769 Fax (0115)645742 E-mail: redtern@pzc.nl Hulst: Baudeloo 16 Postbus 62 4560 AB Hulst Tel. (0114) 372776 Fax. (0114) 372771 E-mail. redhulst@pzc.nl Zierikzee: Grachtweg 23a Postbus 80 4300 AB Zierikzee Tel. (0111)454647 Fax. (0111)454657 E-mail: redzzee@pzc nl Opening kantoren: Maandag t/m vrijdag van 8.00 tot 17 00 uur Zierikzee. Goes en Hulst: 8.30-17.00 uur Internet: www pzc.nl Internetredactie: Postbus 18 4380 AA Vlissingen E-mail: web@pzc nl Bezorgklachten: 0800-0231231 op maandag t/m vrijdag gedurende de openingstijden, zaterdags tot 12.00 uur Overlijdensadvertenties: maandag t/m vrijdag tijdens kantooruren zondag, van 16.00 tot 18 00 uur Tel. (0118)484000. Fax(0118)470100 Abonnementen (bij acceptgirobetaling geldt een toeslag van 2.00) permpand: 20.50 per kwartaal: 55,10 per jaar €209.90 Voor toezending per post geldt een toeslag. E-mail' lezersservice@pzc.nl Beëindiging van abonnementen uitsluitend schriftelijk, 1 maand voor het einde van de betaalperiode. Losse nummers per stuk: maandag t/m vrijdag: 1,10 zaterdag 1.65 Alle bedragen zijn inclusief 6% BTW Bankrelaties ABN AMRO 47 70.65 597 Postbank 35.93.00 Advertenties Alle advertentieopdrachten worden uitgevoerd onder toepassing van de algemene voorwaarden van Uitgeverij PZC BV alsmede de regelen voor het advertentiewezen. Tarieven kunnen tijdens kantooruren worden opgevraagd Voor gewone advertenties: Tel: (0118) 484240 Fax: (0118)470100 Voor kleintjes Tel, (0118)484321 Fax. (0118)484370 Auteursrechten voorbehouden Ultgeverii Provinciale Zeeuwse Courant BV is een onderdeel van het Wegener-concein, De door u aan ons verstr ekte gegevens hebben wij opgenomen in een bestand dat wordt gebruikt voor onze (abonnementen)administiatie en om u te (laten) informeren over voor u relevante diensten en pro ducten van de titels en de werkmaatschappijen van Wegener ol door ons zorgvuldig geselecteerde derden. Als u op deze informatie geen prijsstelt dan kunl u dit schriftelijk melden bij: PZC. atdeling Postbus 3229.4800 MB Breda. Behoort tot üJGQSflGr

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 3