PZC Haast met openbaar groenplan Ontdekkingstocht met de boswachter Oliebollen eten tijdens zwemtoernooi Schouw en-Duiv eland zoektmeedenkersuit Zierikzee en Renesse Zierikzeeënaars bekeurd Vernielingen op sportveld Baldadige man op de bon Middelburg krijgt rekenkamercommissie Middelburgs AZC beschadigd door brand Man botst tegen vangrail Gitaar gestolen uit woning in Oost-Souburg zeeuwse almanak Tamara waarin opgenomen de Zierikzeesche Nieuwsbode 1844 - 1998 SCHOUWEN-DUIVELAND maandag 30 december 2002 door Piet Kleemans ZIERIKZEE - De gemeente Schouwen-Duiveland maakt haast met het kwaliteitsplan voor het openbaar groen op het eiland. In januari wordt met eep workshop voor alle dorpsraden de aftrap gegeven voor de ont wikkeling van het voor alle Schouwen-Duivelandse kernen op maat gesneden plan. De ge meente zoekt nog meedenkers uit Zierikzee en Renesse, de eni ge twee kernen zonder dorps- of stadsraad. Het onderhoud van het gemeen telijk - lees openbaar - groen is sinds de samenvoeging van de zes gemeenten op Schouwen- Duiveland tot één gemeente een zorgenkindje geweest. Bi] de 'oude' gemeenten op het eiland waren onderling nogal wat ver schillen in de manier waarop men met het gemeentelijk groen omging. Binnen de nieuwe or ganisatie probeerde men een gulden middenweg te vinden, maar al snel na de herindeling begon het klagen over het groenonderhoud. Inwoners van dorpen als Nieu- werkerk en Zonnemaire maar vooral Dreischor bleken vol strekt niet tevreden met de ma nier waarop de gemeente met het openbaar groen omging. Ze ergerden zich aan het onkruid dat vroeger werd weggehaald maarnumocht blijvenstaan, En ze misten het vaste aanspreek punt dat ze altijd hadden. In 1999 besloot de gemeente daarom met kernteams te gaan werken. Elk dorp kreeg zijn vas te mensen voor het groenonder houd. Het initiatief werd in de Schouwen-Duivelandse kernen enthousiast ontvangen. Daar mee was de gemeente er echter nog niet. Besloten werd aller eerst op rij te zetten wat er ei genlijk allemaal aan openbaar groen is op Schouwen-Duive land. De gegevens die deze in ventarisatie opleverde is een van de bouwstenen voor het groenstructuurplan wat op zijn beurt weer deel uitmaakt van het groenkwaliteitsplan. In het groenstructuurplan staat wat de sterke en zwakke punten van de beplanting zijn en op welke manier daar verbetering in ge bracht kan worden. In het groenbeheerplan, de andere poot van het groenkwaliteits plan, wordt uitgestippeld wat de gemeente in de toekomst met haar openbaar groen wil. De kosten voor het (laten) op stellen van het groenkwaliteits plan zijn geraamd op zo'n 120.000 euro. Om de bevolking van het eiland zoveel mogelijk te betrekken bij het tot stand komen van het groenkwaliteitsplan wordt op initiatief van de gemeente ZIERIKZEE - Twee mannen van 22 en achttien jaar uit Zie- 1 rikzee kregen zaterdagavond elk een bekeuring van honderd euro. Zij werden op De Wande- ling in Zierikzee betrapt toen de 22-jarige vuurwerk stond af te steken, terwijl de achttienjarige in het bezit was van speed. 's GRAVENPOLDER - Op het sportveld in 's Gravenpolder zijn in het weekeinde grove ver nielingen aangericht. Het veld lag bezaaid met bierflessen, de tribunes waren vernield en re clame was van de omheining ge haald en op het veld gegooid. MIDDELBURG - De politie heeft gisterochtend om kwart over vijf een 24-jarige Vlissin- ger op de bon geslingerd voor baldadigheid. Hij probeerde de grote kerstboom op de Markt in Middelburg in brand te steken. Tussen de wedstrijdronden in werd er aan de deelnemers ter versterking een oliebol geserveerd. door Ali Pankow NIEUWERKERK - Het aantal deelne mers bij het oliebollenzwemtoernooi za terdag in zwembad Dol-Fijn in Nieuwer- kerk bleef beperkt tot achttien, maar de spanning was er niet minder om. De wed strijden in drie leeftijdscategorieën le verden af en toe zinderende spanning op, waarbij een enkele seconde sneller bepa lend bleek te zijn voor winst of een plaats veel lager op de ranglijst. Het zwemtoernooi werd gehouden voor de jeugd van de basisscholen in de drie leeftijdsgroepen zesjarigen, zeven- en achtjarigen en negen- en tienjarigen. Bij de jongste kwam Carlo Pannekoek als winnaar uit de bus, snelste in de midden groep was MartijnBackx en bij de oudste groep ging de beker naar Rozanne Ver wijs. De wedstrijden bestonden uit schoolzwemmen, rugslag of rugcrawl en vrije slag. Tussen elk onderdeel in werd er een oliebol geserveerd. „Het leuke van wedstrijden is dat de spanning hoog kan oplopen. We hebben dit keer ook de ouders aan de rand van het zwembad toegelatenzodat de kinde ren enthousiast konden worden aange moedigd", zegt coördinator Jos Flik- weert van de vrijwilligersgroep rond zwembad Dol-Fijn. De spanning liep vooral hoog op in de groep van zeven- en achtjarigen. Daar had Niels Roodenburg een achterstand van twee seconden op gelopen in de rugslag tegen Sandra Wiel- laard. In de wedstrijd met de vrije slag wist hij één seconde terug te pakken. Die krachtsinspanning leverde hem in de to taalscore echter toch niet meer dan een vierde plaats op. Na diverse spelfestijn- middagen voor de jeugd in Dol-Fijn werd dit keer voor het eerst een echt toernooi gehouden. Steunt „Het is ons als organisatie goed beval lenzegt FlikweertZij is nog steeds zeer te spreken over de wijze waarop de be volking van Nieuwerkerk steun biedt bij het instandhouden van dit zwembad. Sinds de gemeente besloot Dol-Fijn uit financiële overweging te sluiten, heeft de dorpsgemeenschap zijn schouders onder het voortbestaan gezet. De groep vrijwil ligers die zich daar daadwerkelijk voor inzet, blijft op peil. „Voor de organisatie van activiteiten en het technisch onder houd zijn dat nog steeds de mensen van foto Marijke Folkertsma het eerste uur. Bij de kassadiensten en de schoonmaakbeurt is er meer w'sseling, maar als er vrijwilligers afhaken zijn er wel steeds weer nieuwe enthousiastelin gen die het werk willen overnemen. Meestal zijn dat ouders van kinderen op de basisscholen die hier komen zwem men", zegt Flikweert. De gemeente besloot in 2000 nog voor vijf jaar subsidie te verstrekken aan de vrij willigersgroep van Dol-Fijn. „We willen al het komend j aar gesprekken gaan voe ren met de nieuwe gemeenteraad over hoe het na die termijn verder moet. Ik heb daar wel positieve gedachten over. Ten slotte zitten er nu twee nieuwe fracties in de gemeenteraad die volgens hun verkie zingsprogramma de leefbaarheid van de kleine kernen heel hoog in het vaandel voeren." door Ali Pankow BURGH-HAAMSTEDE - Bos wachter Kees van der Meer van de Vereniging Natuurmonu menten gunt iedereen een mooie woonplek, maar hij is toch heel blij dat door het bestaan van het slotbos en de Zeepeduinen de oprukkende bebouwing in de Westhoek van Schouwen als vanzelfsprekend een halt wordt toegeroepen. De unieke natuur hier, waar volgens hem nog 'oorverdovende stilte' kan heer sen, mag onder geen beding worden aangetast. Van der Meer vertelt bezield over zijn werk zaterdagmiddag tijdens een ontdekkingstocht door dit prachtige gebied. De wandeling was aangekon digd als 'snertwandeling met de boswachter' omdat er tussen tijds erwtensoep werd geser veerd. Ruim honderd mensen tonen belangstelling, maar slechts dertig kunnen worden toegelaten. Van der Meer houdt voor het tweede jaar deze tocht tussen kerst en de jaarwisseling. Hij is zelf verrast door het grote animo, maar beperkt zich toch tot één wandeling ten behoeve van het unieke karakter ervan. Rode draad De wijze waarop Natuurmonu menten het landgoed rond Slot Haamstede sinds de overname uit familiebezit in 1981 beheert, loopt als rode draad door de tocht. Juist de winterse kaal heid biedt nu goed zicht op boomsoorten, dood hout, be- j perkte nieuwe aanplant en zwam-en mosvorming. Tot in de vijftiger jaren diende het slot bos de houtproductie. Het be leid is nu gericht op zo min mo- gelijkmenselijk ingrijpen. Waar mogelijk mag de natuur haar gang gaan. Dood hout wordt vrijwel niet meer afgevoerd om dat het een voedingsbron biedt voor andere biotopen en insec ten. Soms wordt er inbreuk ge maakt op dat beleid. Het hout van d'e enorme eik die door de recente oktoberstorm werd ge veld, wordt gebruikt voor de bouw van een replica van een VOC-schip in Delfshaven. „De bouwers waren wild enthousi ast toen ze hier dat eikenhout zagen. Ze gebruiken het liefst geen rechte stammen, maar krom hout. Dat is authentiek", vertelt de boswachter. Volgens hem woi'dt het nog wel een pro bleem die zeven kuub hout van die ene stam hier weg te krijgen. Een kraan zakt weg in de drassi ge bosgrond en een kraan op rupsbanden kan de poort van het slotbos niet in. Van der Meer vertelt over de noodzaak van het kappen van iepen die vrijwel alle door de vernietigende spintkever zijn aangetast. „Je hoort die hoge bomen letterlijk huilen als ze omgehakt worden", verzucht hij. Minder moeite heeft hij met het verwijderen van de hoge po pulieren langs de doorgaande weg. Die zijn na ruim veertig jaar echt kaprijk en dreigen Boswachter Kees van der Meer laat de deelnemers de enorme eik zien die door de recente oktoberstorm werd geveld. foto Marijke Folkertsma zelfs spontaan om te vallen met alle gevaar van dien. „Hoe heb ben mensen destijds toch kun nen besluiten dit soort bomen langs een weg te planten", vraagt de boswachter zich wei eens af. De 42 bunkers in het slotbos bie den een tastbare herinnering aan een macabere periode in de recente geschiedenis. Het Slot Haamstede was in de Tweede Wereldoorlog gevorderd door de Duitsers en de bunkers dienden als opslagplaats. Volgens Van der Meer zijn de bunkers met wanden van anderhalve meter gewapend beton niet of nauwe lijks te verwijderen. „Als we ze opblazen liggen in Haamstede alle ramen eruit." De bunkers doen nu dienst als pleisterplaats voor de vleermuizen. De jaar lijkse telling die juist vrijdag werd verricht, geeft aan dat er in elk onderkomen tussen de 75 en negentig vleermuizen vertoe ven. In de Zeepeduinen vertelt de boswachter over de woekerdrift van de beuk. Aan de rand van een moerasachtige vallei toont hij het pitrusriet. Daar wordt het bekende pitriet uit gemaakt en het inwendige witte steeltje was de voorloper van het vroe gere katoentje in olielampen. De tocht voert verder langs een groepje van de 95 wilde pony's die op het landgoed als 'gras maaiers' dienst doen. Bij een an dere vallei wordt het unieke rondblad wintergroen bekeken en de boswachter vertelt en thousiast over het fenomeen van de zandverstuivingen en drie kwartier later dan de afgespro ken tijd arriveert het gezelschap bij de erwtensoep, woensdag 29 januari 2003 een workshop gehouden voor alle dorpsraden. Daarnaast worden nog drie Zierikzeeënaars en twee inwoners van Renesse ge zocht om mee te praten over het plan. Zij dienen zich voor 15 ja nuari op te geven bij de gemeen te. door Ab van derSluis MIDDELBURG - De ge meente Middelburg krijgt een rekenkamercommissic. Die bekijkt of het uitgegeven geld goed is besteed, of het gewenste resultaat is bereikt en of het budget ook daad werkelijk besteed is aan het doel waarvoor het was uitge trokken. In de rekenkamercommissie zitten raadsleden, een amb telijk secretaris en eventueel een aantal juridische of fi nanciële deskundigen. Een rekenkamer(commissie) wordt vanaf 1 januari 2006 verplicht, maar Middelburg wil daarmee volgend jaar al beginnen. Met de invoering van de Wet dualisering gemeente bestuur, waarbij de gemeen teraad een grotere controle rende verantwoordelijkheid krijgt, wordt de invoering van een gemeentelijke reken- kamercommissie) verplicht. Aanvankelijk leek het erop dat de rekenkamer volstrekt onafhankelijk moest opere ren van een gemeente. De Vereniging van Nederlandse Gemeenten (VNG) verzette zich daar tegen. Die vond en vindt een onafhankelijke re kenkamer in strijd met de grondwettelijk vastgelegde vrijheid van gemeenten om een eigen, financiële huis houding te regelen. Gemeen ten mogen nu kiezen: een on afhankelijke rekenkamer of een rekenkamerfunctie. In het eerste geval mogen de le den van de rekenkamer op geen enkele manier ook maar iets te maken hebben met de gemeente waarvoor ze wer ken. Onderzoek De Middelburgse Project groep Dualisering heeft de voorkeur uitgesproken voor een rekenkamercommissie. De commissie gaat onder zoek doen naar door de ge meenteraad gekozen onder werpen, waarbij voorop staat of het uitgegeven geld ook het. gewenste effect heeft gehad. De commissie kan ook voor eigen onderwerpen kie zen. Het onderzoek kan ook door externe deskundigen worden gedaan. De gemeen teraad heeft al ingestemd met de aanbevelingen van de projectgroep. De drie gemeenten op Wal cheren hebben bekeken of het niet mogelijk is een lokale rekenkamer of -commissie in te stellen. Met name de ge meente Veere is daar voor stander van. De voorkeur van de gemeente Vlissingen gaat eveneens uit naar een gemeenschappelijke reken kamer, waarin geen raadsle den zitting mogen hebben. Middelburg daarentegen koos ervoor om een commis sie in te stellen, waarin wel raadsleden mogen zitten. De raad vindt dat de rekenka mercommissie een puur Mid delburgse zaak moet zijn, die te allen tijde de handen vrij heeft om Middelburgse uit gaven te bestuderen. De rekenkamercommissie bestudeert de doelmatigheid (met zo weinig mogelijk geld het beoogde resultaat beha len), de doeltreffendheid (is het gelukt om met het geld het doel te bereiken) en de rechtmatigheid (is het geld ook écht uitgegeven waar voor het was bedoeld). Het college wijst er in een start notitie op dat een onderzoek van de rekenkamercommis sie altijd aanvullend is. Ge meenten zijn verplicht door accountants gecontroleerde jaarrekeningen voor te leg gen aan een gemeenteraad. Vergaderingen van de com missie zijn niet openbaar. De leden kunnen wel besluiten om de raad tussentijds, even tueel onder geheimhouding, te informeren over de voort gang van het onderzoek. Het rapport van de rekenkamer commissie is wel openbaar. door Ab van derSluis MIDDELBURG - Een brand in het asielzoekerscentrum aan de Stromenweg in Middelburg heeft gistermiddag voor naar schatting 25.000 euro schade aangericht. Niemand raakte ge wond. De stadsgewestelijke brandweer Vlissingen/Middel- burg sluit brandstichting of bal dadigheid niet uit. Het vuur ontstond rond twee uur in een houten muur van één van de woongebouwen van het asielzoekerscentrum. Aan de wand was vroeger een telefoon bevestigd, maar die was na ver nielingen weggehaald. Het is niet uitgesloten dat in het over gebleven gat een rotje is gestopt dat het vuur heeft veroorzaakt. De brandweer heeft het AZC ge adviseerd de gaten dicht te stop pen. De brandweer kreeg de melding binnen via de receptie van het centrum, dat op haar beurt was gealarmeerd door een paar jeugdige bewoners. De bedrijfs- hulpverleningsdienst van het asielzoekerscentrum had de be woners van het woongebouw inmiddels geëvacueerd. Voor hen was opvang geregeld in de kantine, maar niemand maakte daar gebruik van. Toen de brandweer met twee blusvoertuigen en de ladderwa gen arriveerde, sloegen de vlammen uit de zijwand en was er veel rook. Het vuur verspreid de zich via een aangrenzende le ge bergruimte en de trap naar een aangrenzend appartement op de begane grond en op de eer ste verdieping waar zich ook kamers bevinden. Twee appar tementen liepen rook- en water schade op. De schade aan de wo ning op de begane grond viel mee. De bewoners konden na de bluswerkzaamheden weer in hun kamer. Het appartement op de eerste verdieping is tijdelijk afgesloten. De bewoners zijn el ders in het complex onderge bracht. VLISSINGEN - Een 23-jarige automobilist is zaterdagavond met zijn auto tegen de vangrail aangereden op de A58. Hij kwam met de schrik vrij. Zijn auto werd helemaal ver nield. De man kwam uit de richting Vlissingen. Hij verloor de con trole over zijn auto, botste tegen de linkervangrail en na een stuurcorrectie raakte hij de vangrail aan de rechterkant. OOST-SOUBURG - Onbeken den hebben in de nacht van za terdag op zondag ingebroken in een woning aan de J. I. Sander- sestraat in Oost-Souburg. De bewoner mist een gitaar met versterker. De waarde van de gestolen spul len bedraagt enkele honderden Vol goede moed had die reis lustige Zeeuws-Vlaming be gin deze maand zijn kerst kaarten gepost naar vrien den over de hele wereld: En geland, Duitsland, Australië en ook Israël. In Tel Aviv woonde immers de lieftallige Tamara en die zou zo'n aardigheidje wel kunnen waarderen, dacht hij. Dat kon ze ook, bleek uit de kaart die hij de dag voor Kerstmis van haar ontving. Ze toonde zich verheugd dat hij aan haar had gedacht en had slechts een paar kleine op- en aanmerkingen. „Mis schien", schreef ze, „is het voor de volgende keer handig om te weten dat wij in decem ber in plaats van kerst cha- noeka vieren. En wat betreft je nieuwjaarswens: die was een beetje aan de vroege kant, aangezien ons nieuwe jaarpas volgend jaar septem ber begint. Tochveelliefs, Ta-

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 25