Gebrek aan oefening baart kunst Zeeuwse arbiters teruggefloten PZC ©te ver begint voor zichzelf Zweistra tiende in GP van Mechelen Voetballers consulteren wonderdokter Kessel Dressuurfinales Indoor Zeeland draaien uit op debutantenbal Laurens VH11 Lieren Ijsvrij terugblik maandag 30 december 2002 door Sven Remijnsen GOES - Laurens van Lieren is voor zichzelf begonnen. De 21- jarige ruiter uit Schore, die za terdag tij dens Indoor Zeeland in Goes een bijrol vervulde, wil zich op parttime basis toeleggen op het geven van dressuurles- sen. ,,Ik gaf al veel lessen in de hele provincie en dat wordt nu alleen maar meer", zei Van Lieren, die de rest van zijn tijd besteedt aan de Hexagon-stal van zijn vader. Met zijn toppaarden Rubiquil en Ollright wil hij in de loop van volgend jaar weer uitkomen op Grand Prix-niveau. „Dat zal nog een paar maanden duren, want Rubiquil is lang uitge schakeld geweest door een ont steking in de hoef. Ik probeer Rubiquil eerst in topvorm te krijgen voor het NK. Ollright is nog zo jong, pas zeven, dus die heeft iets meer tijd nodig. In de klasse Z2 reed het Zeeuwse dressuurtalent zaterdagmiddag Veersedam's Management naar de derde plaats in de derde groep. Een finaleplaats zat er net niet in voor Van Lieren, die beter te spreken was over de uit voering dan pver de uiteindelij ke waardering van de juiy. Tijdens het avondprogramma vormde Van Lieren een duo met Jan van der Bijl in de pas de deux-competitie. Met leren jas jes en lange haren voerden ze een hardrockact op. Wekenlang oefenen leverde echter niet meer op dan de vierde plaats. van onze sportredactie MECHELEN - Thamar Zwei stra is zaterdag als tiende geëin digd in de wereldbekerwed strijd dressuur in Mechelen. De amazone uit Schore (20) kwam met Hexagon's Kyrain tot een score van 66,42 procent. De overwinning ging naar Anky van Grunsven, die met de hengst Gestion Krack C een percentage van 75,86 bereikte. De Brabantse olympisch kam pioene toonde bij het CDI-W van Mechelen aan dat ze ook met een relatief nieuw paard de jury kan bekoren. Van Grunsven bleef Marlies van Baaien (74,59) daarmee ruim voor. Ze verdien de met haar zege 4500 euro. Van Baaien, die op Idocus reed, moest zich tevreden stellen met 3300 euro. Aanstormend talent Antoinette Falandt eindigde met de KWPN-ruin Jarwo als vierde achter de Zwitser Daniël Ramseier. Eindstrijd Thamar Zweistra had zich vrij dag voor de eindstrijd geplaatst door als zevende te eindigen in de eerste proef. Toen scoorde ze 65,72 procent. Door haar finale plaats moest ze zaterdagavond verstek laten gaan bij de pas de deux-competitie van Indoor Zeeland in Goes. Bij de springruiters die gisteren in Mechelen voor de wereldbe ker in actie kwamen, haalde Gerco Schroder als enige van het kleine Nederlandse contin gent deelnemers de barrage. Met 41,67 seconden reed hij op Genève wel de beste tijd over de hindernissen maar door een springfout kwam hij op de vijf de plaats terecht. De Duitser Markus Merschfor- mann was op Carmirez de snel ste foutloze combinatie in 43,13 seconden. Tweede was zij n landgenoot Sö- ren von Rönne op Cantaro in 44,34. De Belg Marc van Dijck finishte op Goliath op de derde plaats. De Braziliaan Rodrigo Pessoa liet Mechelen schieten maar bleef toch leider in het klasse ment om de wereldbeker. Merschformann klom naar de tweede plaats. Beste Nederlan der bleef Eric van der Vleuten, 'vijftiende. Jessica Nijpjes werd zaterdagavond met haar paard Maquire derde in de klasse Z2. Moniek van Dijk behaalde de overwinning. foto Willem Mieras doorSven Remijnsen GOES - De een had helemaal niet geoefend, de ander alleen op eerste kerstdag. Monique van Stokkom en Moniek van Dijk dienden hun kür op muziek tijdens de dressuurfinales van Indoor Zeeland zaterdagavond zo spontaan mogelijk te rijden. Tot hun eigen verbazing won nen ze nog ook. Van Stokkom was in de klasse Z1 met Puccini net iets beter dan Joyce Meerdink en Rama- zotti: 64.00 om 63.92 procent. Peter Klaasse en Night and Day eindigden met 63.83 op de derde plaats. Leonie Hendrikse en Pasteur werden vierde, Mieke Evertse en Kashmir vijfde. In de klasse Z2 leidde Moniek van Dijk haar paard Now I'm Here naar 69.12 procent en de overwinning. Chantal Eijckel- hof eindigde als tweede met Li berty (65.25) en Jessica Nijpjes als derde met Maquire (62.00). Vierde werd Stephanie Bezemer met Mowgly en vijfde Ingrid Langel met Kingston. Voor de 29-jarige Monique van Stokkom uit Made was de kür op muziek in de Goese Zeeland hallen de allereerste die ze af werkte met Puccini. Getraind hadden ze niet, maar dat had ook niet gekund. „Ik stond op de reservelijst en hoorde pas vrij dagavond laat dat ik kon mee doen", verklaarde Van Stok kom. Muziek In allerijl zocht ze wat mooie muziek bij elkaar en in alle vroegte reisde ze zaterdagoch tend af naar Goes. Haar eerste proef verliep perfect. Met top- scores van 195 en 192, goed voor een totaal van 387 punten, kwa lificeerde ze zich 's middags met overmacht voor de eindstrijd. Daarna begon het lange wach ten. Van Stokkom: „Het duurde zo lang dat Puccini er zwaar de pest in kreeg." Eenmaal terug in de ring liet de pas vijfjarige Gribaldi-zoon daar niets van merken. „Hij bleef heel braaf", getuigde Van Stokkom. „Dat had ik ook ver wacht, want hij heeft een super karakter." Van Stokkom maak te Puccini twee jaar geleden zelf zadelmak. Inmiddels is hij haar toppaard. „Maar nu hij is vooral moe", zei ze na de wedstrijd. „Of hij een beloning krijgt? Natuur lijk, de hele dag op stalIk denk dat hij ook de hele dag zal sla pen." De 22-jarige Moniek van Dijk uit Rockanje had pas een week voor Indoor Zeeland de laatste hand gelegd aan haar kür op muziek. Eerste kerstdag werd vervolgens besteed aan het in studeren van de proef. „Het was onze eerste kür in zo'n grote hal", zei Van Dijk. „Daarom had ik ook helemaal niet verwacht te winnen." Eerder op de dag had de amazo ne nog een moeizame oefening gereden met de zevenjarige Now I'm Here. „Hij keerde tot tweemaal toe om, maar dat kwam vooral doordat buiten de ring tafelkleedjes werden uitge klopt. Daar schrok hij van. In onze tweede proef deed hij alles wat ik wilde. Ik rijd nu zo'n an derhalfjaar op Now I'm Here en het is een droompaard. Echt, ik zou er zo nog tien van willen hebben." Ook twee Zeeuwse debutanten gaven na de wedstrijd hun paar den alle eer. Peter Klaasse (36) uit Arnemuiden reed vorig jaar tijdens Indoor Zeeland in de L- klasse zijn eerste proef met Night and Day, de zevenjarige ruin van de Veerse fokker en ei genaar Joop Overbeeke. In een jaartijd promoveerde de combi natie naar Zl. Rustig „Ik ben nog nooit met hem van huis geweest zonder eerste of tweede te worden", sprak Klaasse. „Night and Day is heel makkelijk om mee te werken en zelf ben ik ook rustig, dus het klikt. Hij zou alleen nog wat he ter mogen zijn. Vanavond maakte ik geen echte fouten, maar het geheel had net iets flit- sender moeten zijn." Jessica Nijpjes maakte een ver gelijkbare opmars metMaquire: in een jaar tijd van Ml naar Z2. De zeventienjarige Nijpjes, die in Schore woont en bij de Hexa gon-stal van Leunis van Lieren werkt, ziet toekomst in haar achtjarige paard. „Maquire heeft een heel meewerkend ka rakter, hij laat je nooit in de steek. Dat heeft hij vandaag ook niet gedaan." Maquire kan nog beter worden, denkt Nijpjes. „Hij zit nog lang niet aan zijn top." Stephanie de Frel won mis schien wel de mooiste prijs van de avond. Met haar pony Kei vin presteerde de amazone uit Koe wacht zo goed (71.25 procent) dat ze een stage in de wacht sleepte bij Tineke Bartels. Dankzij de medewerking van het Olympisch Steunpunt wordt De Frel binnenkort drie dagen lang onderwezen door de Nederlandse topamazone. De Frel deed ook mee aan de pas de deux-competitie, waarin Zeeuwse dressuurduo's gekos tumeerd een proef uitvoerden. Samen met Linda Wille reikte ze tot de tweede plek. De Spaans getinte uitvoering van Mascha Bustraan en Ida Sinke werd be loond met de eerste plaats. sth ïecember Saturday 28 Gillingham v W FYede Following a pitch inspection by match officials we regret to announce that today's match has been postponed. The details for the rescheduled game will be announced soon. For more details please see our website www.gillinghamfootballclub.com TICKETS WILL AUTOMATICALLY BE VALU FOR THE RESCHEDULED GAME De onheilstijding voor het Zeeuwse scheidsrechterskorps. foto's Rudy Boogert Een beteuterde Wim Broekhoven met de entreebewijzen, die hij niet kon gebruiken. Het moet snel kouder worden in de Europese skioorden, anders dreigt het wereldbe kerseizoen drastisch te worden ingekort. De internationale federatie (FIS) besloot zaterdaggeen vervangende plaats aan te wijzen voor Berchtesgaden. Daar zouden 4 en 5 januari een reuzenslalom en slalom worden gehouden voor de vrou wen. Door de hoge temperaturen en de slechte vooruitzichten werd eerder deze week al tot afgelasting besloten. Kurt Hoch, de wedstrijdleider van de FIS, bevestigde ook dat hij zich ernstig zorgen maakt over het doorgaan van de wedstrijden in Innsbruck, een week later. Ook bij de mannen is er reden voor verontrusting. De training voor de afdaling in Bormio werd zaterdag geschrapt wegens de gevaarlijke omnstandigheden. De slalom en reuzen slalom van volgende week in Kranjska Gora staan voorlopig nog wel op de agenda, maar voor Slovenië wordt regen voorspeld. Vertegenwoordigers van de FIS gaan vandaag naar Chamonix om te kijken hoe de sneeuwsituatie daar is. Drie Arnemuidense spelers en hun trainer zitten in de wachtkamer van dokter Frits Kessel. Vlnr: Ko Meerman, Lieven van Belzen, Jaap van Maris en Jaap Meer man. foto archief PZC door Roeland van Vliet Zeeland was ruim twintig jaar gele den nog een witte vlek op het ge bied van de sportgeneeskunde. Dat zei dokter Frits Kessel, de latere teamarts van het Nederlands elftal, tegen drie geblesseerde spelers van Arnemuiden die hem op 7 december 1979 in Zeist kwamen opzoeken. Jaap Meerman (middenvelder, lies blessure), Lieven van Belzen (spits, liesblessure) en Ko Meerman (verdedi ger, dijbeenblessure) waren al een tijd je uit de roulatie en merkten dat het ad vies van de huisarts - rust houden - niet echt zin had. Trainer Jaap van Maris vertelde: „Als je een liesblessure hebt, doet de huisarts daar niets aan. Rusten moet je. Maar als je weer wilt beginnen, komt de narigheid terug." En dus deed het Arnemuidse viertal het sportme- disch centrum van de KNVB in Zeist aan. Voor een behandeling én om te le ren. Behandeling Jaap Meerman werd als eerste onder handen genomen. Pierre van de Akker, op dat moment de verzorger van Oran je, wrikte met twee handen aan de lies van Jaap Meerman en zorgde dat de middenvelder na drie minuten zijn lies niet meer voelde. „De pijn is helemaal weg", riep de Arnemuidenaar ver baasd. Na Jaap Meerman werden ook zijn twee teamgenoten behandeld. Bij hen duurde de behandeling overigens wat langer. En de trainer maakte on dertussen druk aantekeningen. Dat was voor de nabehandeling en voor de KNVB afdeling Zeeland. Frits Kessel benadrukte dat 'Zeist' geen Mekka op het gebied van de sport geneeskunde is. „We houden geen Lourdes in stand." Maar wel stelde hij dat Zeeland wat achterliep op dit ter rein. Hi j was dan ook verheugd met het feit dat Ton Sheilds en Jan Geldof, huisarts in Driewegen en bondsarts van de Zeeuwse KNVB, een cursus sporton- gevallen opzetten. Dat had als voor naamste doel door goede voorrlichting blessures te voorkomen. Frits Kessel vertelde aan het eind van het consult dat de drie spelers eigenlijk nog drie keer terug moesten komen om de behandeling te voltooien. Maar daar konden de Arnemuidenaren geen ge hoor aan geven, er was geen geld voor. Het bleef bij één dagje Zeist. Zaterdag was het weer D-day. Gillingham thuis tegen Wimbledon. Om 5.50 uur ver trokken drie auto's met de boot van Vlis- singen naar Breskens, vandaar zette de mi ni-karavaan koers naar het Franse Calais voor de oversteek per ferry naar Engeland. Vervolgens volgde een toeristische stop in Canterbury, maar terwijl de één een Man chester United-shirt voor zijn kleinzoon kocht en de andere de befaamde kathe draal van Canterbury bewonderde, werd twintig mijl verder het sprookje van de Zeeuwse arbiters wreed verstoord. In Gil lingham schrapten de dienstdoende offi cials het competitieduel met Wimbledon wegens een doordrenkt veld. I)e match Onwetend van de pech zette het gezelschap de laatste etappe van de ruim vijf uur du rende reis in. Eerst even extra kaartjes ha len voor drie 'na-inschrijvers', vervolgens de warming-up in het supportershome van Gillingham en dan: de match! Maar toen Broekhoven de deur naar het loket opende, viel zijn oog op een papier waar de afgelas ting werd bekendgemaakt. Zijn schouders zakten tien centimeter. Zijn collega's vertaalden de onheilstijding van 'de Broek' aanvankelijk als een grap. Maar toen ook zij het affiche onder ogen kregen, voelde het als een koude douche. Ongeloof. De hemel was kurkdroog en in Engeland moet toch eerst een vliegtuig het veld omploegen voordat een wedstrijd wordt afgelast. In Gillingham echter niet. Terwijl op alle andere velden in Groot- Brittannië doodleuk gevoetbald werd, konden de vijftien Zeeuwse liefhebbers meteen hun retourtje te gelde maken. Zo'n zestien uur was het gezelschap de hort op voor een rondje Canterbury, een Engelse lunch en een rondje Gillingham. Maar niet voor een voetbalwedstrijd collega's uit het voetbalmétier warmge- maakt voor een eendaags Engels voetbal- avontuur, maar zag dat op de valreep in het watervallen. Letterlijk Broekhoven is al enkele jaren een fervent aanhanger van de Engelse club Gilling ham, een stadje aan de rivier Theems ten zuidwesten van Londen. De enige profclub uit het graafschap Kent komt uit in de First Division, de op één na hoogste divisie in Engeland. Broekhoven is er bijna kind aan huis en sleept aan het einde van het kalen derjaar steevast enkele vakgenoten mee naar zijn voetballiefde. door Rudy Boogert Maakte 'de Broek' een geintje? Zijn col lega-scheidsrechters dachten van wel. De wedstrijd Gillingham - Wimble don afgelast, omdat er te veel water op het veld stond? Dat kon toch niet. In Engeland wordt toch altijd gevoetbald? Niet dus. Middelburger Wim Broekhoven, de man die schuilgaat achter de bijnaam 'de Broek', kon het zaterdag zelf ook nauwe lijks geloven. De voorzitter van de Zeeuw se scheidsrechtersvereniging had veertien

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 20