Europese bank tegen aanval op Irak ill Fortuyns eisen rapport op Oudejaarsavond tot vijf uur open! M tv Geen militair ingrijpen in N-Korea Op weg naar de Ramp fïETIHREIIICCEli krant teruggekeken op Goes' publiek zwaait toppaard uit De Clercq wint voor grootste fan 15 Oppositieleider Kibaki president van Kenia Neem nu een proefabonnement Zes weken voor 16,- Harry Potter blijkt favoriete kinderboek '1 r t m t KEUKENMAXX SLUIT Duisenberg in de bres voor zijn echtgenote Familie wil inzage ongekuiste versie van onderzoek Van den Haak Ratelband in de kuif gepikt Beroemde pier Brighton valt ten prooi aan wind en regen Tussenlanding wegens zieke bolletjesslikker mmm 10° ZW 4 Grijs Veel bewolking en in de ochtend regen. Vanmiddag droog, 's avonds neerslag. Matige zuidwestenwind bij 10 graden. 245e jaargang no. 306 maandag 30 december 2002 los nummer 1,10 Tijdens uw bezoek aan het Zwartepoorte Mobiliteitscentrum staan er weer heerlijke oliebollen appelflappen voor u klaar. De groeiende ongerustheid in het Westen ten spijt, de VS zul len niet militair ingrijpen in Noord-Korea om het land te dwingen zijn atoomprogramma te staken. Dat zei de Ameri kaanse minister Powell van Buitenlandse Zaken gisteren. Washington is bereid nog maanden te wachten om te zien of Pyongyang langs diplomatieke weg op andere gedachten kan worden gebracht. De oproep in de PZC om herinneringen aan de watersnood ramp van 1 februari 1953 op papier te zetten, heeft veel reac ties van lezers in én buiten Zeeland opgeleverd. Met deze ge tuigenissen en andere verhalen over de Ramp wordt de ko mende weken in deze MEIUImEIIIuvK-II de gebeurtenissen van toen. Luid aangemoedigd door het publiek in Goes nam het acht tienjarige Grand Prix-paard Controversy zaterdag tijdens het paardensportevenement Indoor Zeeland afscheid van de wedstrijdsport. De amazones Barbara en Mischa Koot betra den nog eenmaal de Zeelandhallen voor een emotio neel vaarwel; waarna Controversy met pensioen mocht. In de aanloop naar het wereld kampioenschap veldrijden is Mario de Clercq op tijd in vorm. De Belgische titelverde diger won gisteren in Diegem een wedstrijd om de Super prestige. Hij werd daarbij ge- inspireerd door de dood van zijn oma, die tijdens haar lan ge leven zijn grootste fan was. De Nederlandse WK-troef Ri chard Groenendaal, zaterdag nog winnaar in Zeddam, strandde in de mod der op de negende plaats. varia: 2; binnenland: 3; buitenland: 5; radio en televisie: 7; zeeland: 9,11 en 13; sport: 15,16,17,18,19 en 20. van onze redactie buitenland NAIROBI - Oppositieleider Mwai Kibaki heeft de presi dentsverkiezingen in Kenia gewonnen. Zijn Nationale Re genboogcoalitie (Nare) heeft volgens de voorlopige uitslagen ook de absolute meerderheid behaald in het parlement. Het is voor het eerst sinds de on afhankelijkheid in 1963 dat de Kanu-partij niet meer de dienst uitmaakt in Kenia. President Daniel arap Moi was na 24 jaar in functie niet meer herkies baar. Hij riep het leger op de ver kiezingsuitslag te respecteren. In en rond de hoofdstad Nairobi vierden duizenden Kenianen de overwinning van de 71-jarige Kibaki. Die wil prioriteit geven aan de strijd tegen corruptie en verbetering van het onderwijs. Ook wil hij de kwakkelende economie nieuw leven inblazen. Meer dan de helft van de 31 mil joen Kenianen heeft momenteel minder dan één euro per dag te besteden. De officiële verkie zingsuitslag wordt vandaag be kendgemaakt, tijdens de beëdi ging van Kibaki. Volgens niet- officiële uitslagen heeft die ongeveer 63 procent van de stemmen gekregen. Kanu-kan- didaat Uhuru Kenyatta bleef steken op 30 procent. Econoom Twee keer eerder, bij de verkie zingen in 1992 en '97, lukte het Kibaki niet Moi van zij n troon te stoten. Kibakiopgeleid tot eco noom in Uganda en Londen, is een zeer ervaren politicus die zelf oorspronkelijk uit een Ka- nu-nest komt.Bovendien moet Kibaki, zelf afkomstig uit de grote Kikuyo-stam, in zijn Re genboogcoalitie twaalf partijen bij elkaar weten te houden, Hij zal de ego's van de partijleiders in toom moeten houden en er een eenheid van proberen te ma ken. ANP/DPA/AFP pagina 4: historische taak (Advertentie) voorletters: straat: postcode plaats: telefoon: Voor automatische incasso stem ik toe in afschrijving van mijn (postbankrekening- handtekening: PZC bv gaat zorgvuldig om met persoonsgege vens. In de colofon treft u nadere informatie aai 8 713214"000002 noteert u mij voor een proefabonnement van 6 weken voor 16,-. Ik geef daarbij éénmalig toeslemming voor auto matische incasso van onder staand rekeningnummer (proef geldt eenmalig bin nen zes maanden) j noteert u mij voor een abonnement. De eerste twee weken ontvang ik de krant gratis. Daarna wil ik betalen; per maand met automatische incasso 20,50). per kwartaal met automatische incasso 55,10). per jaar met automatische incasso 209,90). Stuur deze bon naar: PZC, afdeling lezersservice Antwoordnummer 123 4380 VB Vlissingen (postzegel niet nodig) DUBLIN - Een KLM-vlucht van Lima naar Amsterdam is zaterdag in Ierland onderbro ken, nadat een passagier onwel was geworden. De negentienjarige man gaf toe dat hij bolletjes cocaïne had ge slikt. Het toestel landde op het .vliegveld Shannon in het wes ten van Ierland. De man over leed in een ziekenhuis in Lime rick, waarheen hij in allerijl was overgebracht. ïn het lichaam van de man, die ^waarschijnlijk de Estse natio naliteit had, vonden de artsen 'negentig capsules. DPA/ANP ROTTERDAM - Harry Potter is door duizenden kinderen ver kozen tot het favoriete kinder boek aller tijden. Dat werd zaterdag bekend ge maakt in de Rotterdamse Kunsthal, waar de laatste week van de grootste kinderboeken tentoonstelling ooit in Neder land feestelijk werd ingeluid. Verrassend tweede werd het boek 'Achtste groepers huilen niet' van de Nederlandse schrij ver Jacques Vriens. GPD BRIGHTON - Een politieagente houdt het publiek weg van de aangespoelde wrakstukken van de West-pier in de Zuid-Engelse badplaats Brighton. Als gevolg van zware wind en aanhoudende regen stort te de historische en beeldbepalende pier gisteren voor een deel in. Volgens de politie raakte niemand ge wond; de in 1866 gebouwde pier was al 27 jaar voor het publiek gesloten, omdat hij in zeer slechte staat ver keerde. Er zijn plannen om in 2003 met de restauratie van de pier te beginnen. Het 45 miljoen euro kostende werk zou in 2005 klaar moeten zijn. Of dat er na de instorting nog van komt, is niet bekend, zo meldt de BBC. De andere pier van Brighton, de Palace Pier, is wel voor publiek toegankelijk. foto Chris Ison/AP door Achille Prick DEN HAAG - De president van de Europese Centrale Bank (ECB), Wim Duisenberg, is te gen een aanval van de Verenigde Staten op Irak, omdat dit vol gens hem dramatische gevolgen heeft voor de toch al zwakke economie. Zijn nog invloedrijkere collega Alan Greenspan, van het Ame C Advertentie A t/m zondag 5 januari krijgt u bij aankoop van uw nieuwe keuken (met een waarde v.a. €5.000,-) een prachtig cadeau*: M een Wedgwood servies, i P een glasservies, een j WMF bestekcassette en j een pannenset van het topmerk Fissier. «F Vraag naar de actievoorwaarden i pf-- in de showroom iron~Köfeifn'iiïïriÏF Keurslager rikaanse stelsel van centrale banken, zou eenzelfde mening zijn toegedaan. Al met al is Dui senberg redelijk optimistisch over economisch herstel in de loop van volgend jaar, al zal het heel langzaam gaan. Onzekerheid Duisenberg zei dit gisteren in het tv-programma Buitenhof, waarin hij terugblikte op de in voering van de euro en stilstond bij de huidige economische ma laise. Volgens de bankpresident heeft de Amerikaanse economie nu al veel last van onzekerheid bij consumenten als gevolg van de oorlogsdreiging. Als het straks daadwerkelijk tot een oorlog komt, zullen consumen ten wereldwijd sneller geneigd zijn de hand op de knip te hou den. Duisenberg verwacht dan ook niet dat het economisch herstel uit de Verenigde Staten komt. Hij riep de Europese consumen ten op te blijven besteden, om dat dat de enige manier lijkt de economie weer op gang te la-ij- gen. Duisenberg noemde wel als voorwaarde dat lonen niet te hard stijgen. Dan kan de inflatie binnen de perken blijven en neemt de koopkracht toe. De kijk honderd en één keuhens, duizend en één ideeën etten-leur Lokkerdreef33 (Afslag Etten-Leur/Vosdonk, A58) Tel. 076-5017151 op www.keukenmaxx.nl voor onze openingstijden van onze redactie binnenland DEN HAAG - De actie van televisiemaker Willibrord Frequin waarbij hij het huis van de familie Duisenberg deels bedekte met een enor me Israëlische vlag, was 'be dreigend, misselijkmakend en schandelijk'. Dat zei Wim Duisenberg, president van de Europese Centrale Bank, gisteren in het tv-prgramma Buitenhof. Duisenberg nam het daar mee op voor zijn vrouw Gret- ta die al lange tij d strij dt voor het Palestijnse volk. Volgens haar worden de Palestijnen stelselmatig onderdrukt en moet Israël zijn leger terug roepen uit de Palestijnse ge bieden. Eerder dit jaar zorgde zij voor opschudding door een Palestijnse vlag aan haar balkon te hangen. Als reactie probeerde Frequin onlangs een enorme Israëlische vlag over de woning van Duisen berg te draperen. Gezien de strenge beveiliging van hun huis, noemde Wim Duisen berg die ervaring uitermate bedreigend. GPD bankpresident gelooft absoluut niet in extra overheidsuitgaven en een oplopend begrotingste kort als motor van de economie. Onlangs pleitte PvdA-lijsttrek- ker Wouter Bos hier nog voor. De bankpresident sprak echter de vrees uit dat de bonden zich in hun looneisen te makkelijk laten leiden door het gevoel dat de euro alles veel duurder heeft gemaakt. ,,Door de horeca en la gere overheden, met parkeerta rieven bijvoorbeeld, is onmis kenbaar misbruik gemaakt door te ruim naar boven af te ronden. Andere goederen zoals computers of fototoestellen zijn echter goedkoper geworden. Als je alles bij elkaar neemt, heeft de euro in de EU voor maximaal 0,2 procent extra inflatie ge zorgd." Tegelijkertijd wordt de euro volgens Duisenberg misbruikt als een soort 'Kop van Jut'. ,,De munt lijkt overal de schuld van te krijgen. Spanje en Portugal hebben een ongekend slechte winter gehad, waardoor de oog sten tegenvielen. Logisch beta len wij dan meer voor een kom kommer, maar dat heeft niets met de euro te maken." Geklaag Het geklaag over de dure euro is volgens Duisenberg vooral een probleem van Nederland en Duitsland, omdat alléén in die landen te ruim is omgerekend. Duisenberg gaf afgelopen weekeinde ook een interview aan het Duitse massablad Bild am Sonntag. Daarin riep hij de Duitsers op voort te maken met noodzakelijke flexibilisering van de arbeidsmarkt. GPD (Advertentie) Op dinsdag 31 december zijn alle IKEA vestigingen open tot 17 uur. Nog steeds volop SALE! Ma l/m vr 10 - 21 uur. Za 9 - 18 uur. ,v.lKEA.nl 0900 - 235 45 32 (€0 10/min.) door Bernice Breure en Lianne Sleufjes DEN HAAG - Marten For- tuyn eist de 'ongekuiste' versie van het rapport dat de commissie Van den Haak eerder deze maand presenteerde over de be veiliging van Pim For- tuyn. Zaterdag werd bekend dat op advies van de landsadvocaat details over het seksleven van de voormalig LPF-lijsttrekker uit het definitieve onderzoeksrap port zijn geschrapt. Voordat het onderzoek naar de beveiliging van de gedode poli ticus van start ging, blijkt de commissie de garantie te heb ben gekregen dat de staat even tuele schadeclaims voor zijn rekening zou nemen. De voor waarde was wel dat de landsad vocaat het rapport allereerst kreeg voorgelegd. Hij heeft en kele wijzigingen 'in de privé- sfeer' voorgesteld. Commissievoorzitter Van den Haak bevestigde zaterdag dat enkele passages uit het rapport zijn geschrapt. Volgens hem ge beurde dat niet zozeer uit angst voor claims. „De belangrijkste overweging was dat we de pri vacy niet wilden schaden." Uit het definitieve rapport bleek al dat Pim Fortuyn begin jaren negentig enkele malen is afgeperst en met de dood be dreigd. Ver voor zijn politieke loopbaan zou hij doelwit van chantagepraktijken zijn ge weest, doordat zijn privéleven zich in een 'risicovolle omge ving' afspeelde. Marten Fortuyn had geen weet van de eerdere bedreigingen aan het adres van zijn broer. Hij wil inzage in het volledige rapport. „De landsadvocaat heeft het ook mogen inzien, dus waarom wij niet.Begin januari dient hij hiertoe een verzoek in bij de commissie zelf en het ministerie van Binnenlandse Zaken. Zo nodig stapt hij naar de rechter. „Maar ik denk niet dat het zover hoeft te komen." Nadere uitleg Of minister Remkes van Bin nenlandse Zaken het verzoek zal honoreren, weet zijn woord voerder nog niet. Remkes is in het buitenland. Zijn woord voerder gaat er echter van uit dat hij wel bereid is tot nadere uitleg en toelichting aan de fa milie Fortuyn. „Dat geldt onge twijfeld ook voor Van den Haak." Remkes zelf heeft vol gens zijn woordvoerder het on gekuiste rapport van de com missie niet gelezen, alleen de definitieve versie. Marten Fortuyn wil vooral alles weten over de eerdere afpersing om een einde te kunnen maken aan 'vragen en vaagheden die anders maar blijven'. GPD EINDHOVEN - Een PSV- supporter zet de tondeuze in het haar van Emiel Ra telband. De leider van Lijstratelband.nl hield gistermiddag voor een aantal PSV-aanhangers een verkiezingspraatje in een Eindhovens eetca fé. Leden van de harde kern van de voetbalclub gingen de politicus in spe te lijf en schoren een lok van zijn haardos af. Lijfwachten voorkwamen dat het kapsel van Ratel band nog verder werden toegetakeld. Na wat duw en trekwerk herstelde hij zich en sprak, voorzien van een petje, de aanwezi gen toe. Ratelband beloofde de supporters een herkan sing als hij bij de verkie zingen in januari 31 zetels haalt. „Dan mogen jullie me overal kaalscheren." föto Robin Utrecht/ANP

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 1