Glas kan Kanaalzone oppeppen Giel uit Goes praat graag mee Bru en de Ramp in fototentoonstelling V isserij museum Autokraak in Middelburg Scheidend wethouder Van der Hoofd verwacht veel van tuinbouw in kassen Vrouw gewond bij aanrijding Bisschop Muskens wijdt parochie Terneuzen in Baldadig zestal op de bon Carrier beschadigt remmingswerk Geld voor onderwijs in Zambia Meisje (13) gewond bij botsing Zoektocht naar vermist duo bij Filipijnen nog zonder succes WEMELDINGE - Er is nog geen spoor gevonden van de broers Marcel en Jacco Wilderom, die samen met reisgenoot Klaas Bisschop in het Filipijnse ge bied de Visaya's worden ver mist. Bart Koeman en Ineke den Har- tog, vrienden van de broers, hebben zaterdag met een heli kopter van een professioneel Rescue Team een gebied afge zocht in en rond de Suluzee. Ook hebben ze gevlogen rond Apo ei land en enkele kleine eilanden daar in de buurt. Tot op heden is er nog geen spoor gevonden van de vermisten of van de boot waarmee zij vorige week woensdag een oversteek zouden maken tussen twee ei landen. Sindsdien zijn de drie mannen vermist Na gesprekken met het Rescue Team is het idee voorgelegd om een beloning uit te loven voor het terugvinden van de vermis ten. Dat is vooral bedoeld om de lokale bevolking aan te sporen om mee te zoeken naar de ver miste mannen. fïet bericht van de beloning wordt verspreid via de lokale politiestations en de stations van de kustwacht. MIDDELBURG - Een auto die geparkeerd stond in de Prins Hendrikstraat in Middelburg, is tussen vrijdagavond negen uur en zaterdagnacht één uur open gebroken. De inbrekers hebben uit de auto geluidsapparatuur en sieraden gestolen. De waarde van de buit is onbekend. Advertentie KLOVENIERSDOELEN MIDDELBURG door Ali Pankow BRUINISSE - 'Bru en Ramp- is de titel van een grote foto tentoonstelling die de Stich ting Musea Bruinisse ter ge legenheid van de herdenking van de watersnoodramp in 1953 gaat inrichten in het Visserijmuseum in Bruinisse. De tentoonstelling wordt op woensdag 29 januari offici eel geopend en blijft tot en met zaterdag 15 februari te bezichtigen. Een huis-aan- huisoproep onder de Bruse bewoners anderhalve maand geleden heeft veel respons opgeleverd. „We hebben ruim zeventig foto's binnen gekregen; dat was ver boven onze verwachtingen", zegt secretaris M. Kik van de mu seumstichting. De leden van de stichting zorgen zelf waar nodig voor het aanbrengen van korte teksten bij het fotomateriaal. Een bedrij f in Bruinisse is be reid de reproducties te ver zorgen, zodat de foto's weer snel bij de eigenaars kan worden teruggebracht. „Het ligt voor de hand dat de men sen grote waarde hechten aan deze foto's. Het was in die tijd zeker niet zo gebruike lijk als nu om met de camera op stap te gaan en de omstan digheden nodigden er ook niet toe uit. Het fotomateri aal dat uiteindelijk toch be schikbaar is, heeft dus een grote emotionele waarde", zegt de secretaris. De expositie geeft door mid del van foto's en tekst een in druk van de ramp in Bruinis se. Het stichtingsbestuur heeft gekozen voor een the matische opzet. Zo komen aan de orde: de weersom standigheden, waterstan den, dijkdoorbraken, hulp verlening, blijken van medeleven, evacuatie van een groot deel van de bevol king van het dorp, het dijk herstel en de bereddering na het droogvallen van de pol der van Bruinisse. Bruggenhoofd Daarnaast wordt aandacht geschonken aan de functie van Bruinisse en Zijpe als bruggenhoofd voor het in veiligheid brengen van men sen en dieren uit de polders Oosterland en Sirjansland. Ook zijn er foto's die een beeld geven van de aanvoer en het transport van machi nes en materialen die nodig waren voor het herstel van de dijken van deze polders. Het Visserij museum is nor maal in de winterperiode niet geopend. Volgens Kik zijn de vrijwilligers van de museumstichting graag be reid tot de extra openstelling van ruim twee weken ten be hoeve van de fototentoon stelling. De officiële opening op woensdag 29 januari wordt verricht door her vormd predikant H. van der Brink, die ten tijde van de ramp dominee was in Brui nisse en veel inwoners heeft bijgestaan in hun verdriet en ontreddering in die periode. Openingstijden t'/m 15 februari: ma t/mza 14.00-17.00 uur. maandag 30 december 2002 van onze regioredactie TERNEUZEN - Bisschop Mus kens van het bisdom Breda wijdt zondag 5 januari in de Emmaüskerk in Terneuzen de nieuwe gefuseerde Elisabeth- parochie in de regio Midden Zeeuws-Vlaanderen in. Hij doet dat tijdens een feeste lijke kerkdienst die om 10.30 uur begint. De nieuwe Elisa- beth-parochie ontstaat op 1 ja nuari door een fusie van de rooms-katholieke gemeenten in Axel, Hoek, Philippine, Sas van Gent, Sluiskil, Terneuzen, Westdorpe, Zandstraat en Zuiddorpe. In totaal telt de nieuwe parochie 7800 gezinnen. Na de dienst kunnen bezoekers kennismaken met het nieuwe parochiebestuur. SAS VAN GENT - Bij een auto-ongeluk op de Oostpoort- straat in Sas van Gent is een 66-jarige inwoonster van die ge meente gewond geraakt aan haar hoofd. Het ongeval gebeur de doordat een 38-jarige bestuurder uit Terneuzen keerde op de weg en hierbij een tegemoetkomende auto geen voorrang verleende. De 36-jarige bestuurder van deze auto uit Sas van Gent kon het kerende voertuig niet ontwijken. Zijn passagie- re raakte bij de botsing gewond. Het is onbekend of ze naar het ziekenhuis is overgebracht. Beide voertuigen raakten bij de aanrijding beschadigd. VLISSINGEN - De politie heeft in de nacht van zaterdag op zondag zes mannen uit Vlissingen, Middelburg en de gemeen te Veere beboet voor openbare dronkenschap, vernieling en baldadigheid. Drie van hen, een 21-jarige Middelburger, een 26-jarige Vlissinger en een 39-jarige man uit de gemeente Veere, werden op de Spuikomweg aangehouden. Zij hadden zich tijdens een taxirit recalcitrant gedragen, een kwitantie boekje meegenomen en de portofoon van de taxichauffeur vernield. De politie nam hen mee naar het bureau, waar zij een proces-verbaal kregen. De schade aan de mobilofoon, zo'n driehonderd euro, werd door het trio vergoed. Enige tijd later kwam drie maten van hen, twee Vlissingers van 26 en 29 jaar en een 26-jarige Middelburger, verhaal ha len op het politiebureau in Vlissingen. Ze vernielden een lamp van een geparkeerde auto. De politie bekeurde hen voor open bare dronkenschapDe 2 9-jarige Vlissinger kreeg ook nog een prent voor het vernielen van de lamp. TERNEUZEN - De Panamese bulkcarrier Nordpol heeft gis terochtend de remmingswerken van de westsluis in Terneu zen geschampt. Daardoor raakte een rubberen stootstrip over een lengte van enkele meters beschadigd en werden de rem mingswerken wat ingedeukt. De schade bedraagt enkele dui zenden euro's. Het 225 meter lange schip was met 40.000 ton erts aan boord op weg naar Sidmar in Zelzate. NIEUWDORP - De stichting Zeeland voor Zambia in Nieuw- dorp heeft de afgelopen maanden samen met de basisscholen de Octopus en de Regenboog en de dansgroep Quarles-line- dancers met diverse acties 7000 euro bijeengebracht voor de bouw van twee klaslokalen in Chipembi, Zambia. Het bedrag wordt vermeerderd met bijdragen van het Nederlands Cen trum voor Duurzame Ontwikkeling en de Wilde Ganzen. Daardoor komt 18.000 euro beschikbaar, genoeg voor twee lokalen: één voor de landbouwschool die Zeeland voor Zam bia steunt, en één voor de basisschool in dezelfde gemeen schap. De mensen in Chipembi bouwen de lokalen zelf. OOSTKAPELLE - Een 13-jarig meisje uit Tilburg is zater dagochtend om tien uur gewond geraakt bij een botsing tus sen twee personenauto's op de Grijpskerkseweg in Oostka- pelle. Het slachtoffer liep rugletsel op. Het meisje zat in de auto van een 26-jarige automobilist uit Berkel-Enschot die stilstond langs de Grijpskerkseweg. Op een gegeven moment reed de man weg zonder voorrang te ver lenen aan een achteropkomende automobilist uit Middel burg. Beide auto's liepen flinke schade op. door René Hoonhorst IERNEUZEN - Terneuzen hoeft niet te wanhopen als de economische crisis onverhoopt langer duurt dan een paar jaar. Glastuinbouw kan de Kanaal zonegemeente de komende ja ren honderden banen opleveren. Als het nieuwe gemeentebe- sluur goede voorwaarden schept, kan de glastuinbouw Zeeuws-Vlaanderen door eco nomisch zwaar weer loodsen, verwacht scheidend wethouder Krijn van der Hoofd. Terneuzen is een havenstad en blijft dat ook als het aan Van der Hoofd ligt. De Mosselbanken en de Axelse Vlakte zullen er voor zorgen dat de havenactiviteiten in de toekomst sterk zullen groeien. „Maar nu dat op de Ax else Vlakte wat minder snel gaat dan gehoopt, is het nog belang rijker om elders kansen te grij pen. De Koegorspolder biedt die kansen, vooral door de moge lijkheid om zaken met elkaar te combineren. De locatie is uiter mate geschikt voor glastuin bouw door de nabijheid van twee grote energieleveranciers. Hydro Agri kan haar overschot aan warmte omzetten in gas en windmolens van het nog op te richten windmolenpark kunnen straks rechtstreeks stroom leve- ren. De ideale voorwaarden voor tuinbouwers om een nieuw bedrijf in Terneuzen te begin- nen, waar zeventig, tachtig hec- tare grond beschikbaar is. Per hectare glastuinbouw zijn vijf tot tien arbeidskrachten nodig; een prachtig perspectief dus", betoogt Van der Hqofd. Nederlaag De wethouder draait er niet om heen. Natuurlijk had hij de glas tuinbouwers de komende jaren graag zelf binnengehaald. Maar omdat 'zijn' WD fors verloor bij de gemeenteraadsverkiezin gen gaat dat genoegen aan zijn neus voorbijHij heeft 'gemeng de gevoelens' over de verkie zingsnederlaag, die volgens hem niet alleen te wijten is aan landelijke tendensen. De afde ling heeft de kiezers niet duide lijk kunnen maken waarom hij als beoogd wethouder niet als lijsttrekker fungeerde. Maar Van der Hoofd is er de man niet naar om daar in het openbaar een discussie over te beginnen, dus heeft hij de nederlaag man moedig geslikt. De pijn van het afscheid is in tussen iets verzacht door de wetenschap dat hij een 'goede opvolger' krijgt. SGP'er Piet Hamelink is niet alleen een 'ai mabel man, maar ook een deskundig bestuurder en bo vendien iemand uit de oude ge meente Terneuzen'. Van der Ploofd vindt het, bevestigt hij na enig aandringen, een verstandi ge beslissing van het nieuwe WD-loze college om onderde len uit zijn oude portefeuille over diverse bestuurders te ver delen. Zo zijn milieu (Hamelink ruimtelijke ordening (Adhé- mar van Waes) en verkeer en vervoer (Co van Schaik) na 1 ja nuari in handen van drie wet houders. Van der Hoofd zal nog niet onverbloemd zeggen dat hij de afgelopen vijf jaar te veel hooi op zijn vork heeft geno men, maar geeft wel toe dat het 'misschien verstandiger was geweest' om wat minder heikele portefeuilles bij één da gelijks bestuurder onder te brengen. Niet dat hij achteraf wil klagen over de zwaarte van zijn taak. „Ik heb het altijd met. heel veel plezier gedaan en ik had het werk graag nog een periode voortgezet. Ik zal het werk en de ambtenaren op het stadhuis missen. Maar ik val niet in een zwart gat. Ik ben 56 en blijf nog wat rondkijken in de maat schappij, onder meer door com missariaten bij de Rabobank, de Zeeuwse Reinigingsdienst en cle afvalverbranding in Moerdijk." De twee laatste functies komen rechtstreeks voort uit zijn j aren- lange voorzitterschap van het Openbaar Lichaam Afvalver wijdering Zeeland (OLAZ), een bestuursbaan die hem als milieu-portefeuillehouder van Terneuzen haast automatisch kwam aanwaaien. Waterfront Het beheer van de portefeuilles milieu en ruimtelijke ordening leverde Van der Hoofd overi gens niet alleen applaus op. Hij lag overhoop met een reeks be langengroeperingen. De invul ling van de Koegorspolder, de woontorens van Waterfront, de vestiging van een Chinees res taurant aan de westelijke stads rand, de hoogbouw in Othene, de verplaatsing van koffieshop Checkpoint en de aanleg van een parkeergarage voor het the ater onder cle Westkolk waren projecten die stuk voor stuk lan ge procedures vergden. Van der Hoofd geeft direct toe dat de procedurele handelwijze van de gemeente niet in alle gevallen de schoonheidsprijs verdient. „De plannen voor de hoogbouw in Othene zijn inderdaad nogal anders uitgepakt dan aanvan kelijk de bedoeling was. Maar met een massief huizenblok aan de Westerscheldedijk was ook niemand blij geweest. Je moet als bestuurder ook reëel zijn, bouwen voor leegstand heeft weinig zin." De juridische mogelijkheden van bezwaarmakers hebben de gemeente ook nogal wat hoofd brekens gekost, wil de wethou der nog wel kwijt. „Het is na tuurlijk goed dat mensen de kans krijgen een hen onwelge vallig besluit door de rechter te laten toetsen. Maar als een paar mensen protesteren wordt vaak de indruk gewekt dat de ge meente het verkeerd doet." Van der Hoofd vindt het nog steeds jammer dat de vestiging van het Chinese restaurant aan de wes telijke stadsrand niet is doorge gaan. Het verwilderde bosje tussen Grenulaan en Binnen- vaartweg was er volgens hem flink van opgeknapt. Mooie jaren Hij is wel heel blij dat de ge meente bij kwesties als Water front en Checkpoint uiteinde lijk door de rechter in het gelijk is gesteld. Van de problemen in Nieuw-Othene heeft het dage lijks gemeentebestuur boven dien veel geleerd. Van der Hoofd; „Zo zal bij de ontwikke ling van Othene-Zuid nog beter vastliggen wat er allemaal op welke plek precies wordt ge bouwd. Met de opgeknapte Ax else Dam, de bioscoop en het nieuwe winkelgebied op de Kop van de Noordstraat en de verde re invulling van het Schutters- hofgebied gaat Terneuzen mooie jaren tegemoet." Krijn van der Hoofd, binnenkort ex-wethouder van de gemeente Terneuzen, ziet ideale vestigingskansen voor tuinbouwers in de Zeeuws-Vlaamse Kanaalzone. foto Peter Nicolai door Ab van der Sluis VLISSINGEN - Hij is sinds kort de vertegenwoordiger van zo'n 450.000 studenten in het middelbaar beroepsonderwijs, maar lijkt niet echt onder de in druk van dat aantal. Giel de Steur (19) uit Goes blijft een ge wone student technische infor matica aan het ROC in Vlissin gen, ook al is hij gemiddeld tien tot vijftien uur per week kwijt aan vergaderen. Want is hij is ook nog lid van de deelmedezeg- genschapsraad, de overkoepe lende medezeggenschapsraad, de leerlingenraad en hij ver zorgt de pr voor de Gamez Ma rathon. Giel is zelf misschien nog wel het meest verbaasd over zij n ve le buitenschoolse activiteiten. Op de mavo was hij helemaal niet actief in wat voor vertegen woordiging dan ook. Het eerste studiejaar aan het ROC deed hij het rustig aan tot hij een jaar la ter een briefje onder ogen kreeg, waarin studentkandidaten wer den gevraagd voor de deelmede- zeggenschapsraad. Het leek hem wel 'leuk' te kijken hoe het bestuur functioneert en hoe stu denten inspraak kunnen heb ben. „Wat mensen boven je verzinnen is misschien wel prachtig", verklaart hij zijn mo tivatie, „maar ik wil graag mee praten." De eerste zes maanden luisterde Giel vooral naar allerlei afkor tingen, termen en jargon. „Langzamerhand vind je je weg wel en weet je wat alles bete kent. Dan pas kun je een beeld schetsen van wat er gebeurt. Je leert vooral veel van andere per soneelsleden. Als ik iets niet wist, kon ik 't altijd wel vragen. Na een half jaar werd het gelijk een stuk interessanter." Mening De overkoepelende medezeg genschapsraad bespreekt en ad viseert over het beleid van het hele ROC-Zeeland met zeshon derd personeelsleden en negen duizend studenten. „Ik vind het Giel de Steur uit Goes praat in diverse organen mee over het onderwijs: „Het geeft een meerwaarde aan je studie." foto Willem Mieras belangrijk dat directie en be stuur de mening vragen van de MR", zegt de geboren en getogen Goesenaar. „Studenten hebben toch vaak een andere kijk op za ken dan personeelsleden. Als een opleiding verdwijnt, vragen zij wat er met het personeel ge beurt. Studentleden vragen hoe het gaat met de begeleiding. Kunnen studenten hun diploma nog wel halen of moeten ze dat bij een ander ROC doen? Het is van belang dat je opkomt voor je eigen doelgroep. Als je lid bent van een medezeggenschapsraad heb je een stem. Het is één van de weinige manieren waarop stu denten iets kunnen zeggen over het beleid van het ROC." Via de organisatie van een the mamiddag kwam hij in contact met de inmiddels ex-voorzitter van de Jongeren Organisatie Beroepsonderwijs, kortweg JOB. Die vertegenwoordigt de mbo-studenten in contacten met het ministerie van Onder wijs, de onderwijsinspectie en de branche-organisatie van alle ROC's in het land. „Wij probe ren als JOB studenten te helpen bij klachten, maar we hebben ook inspraak op het kwaliteits centrum examinering en we zijn gevraagd om advies over het loskoppelen van studenten en personeelsleden in vertegen woordigende organen in de nieuwe Wet op de Onderne mingsraden." Bij het JOB wer ken acht mensen in vaste dienst, zoals beleidsmedewerkers en consulenten. Alle activiteiten worden betaald door het minis terie van Onderwijs. Veiligheid Begin volgend jaar krijgen alle scholen een enquête over veilig heid, sfeer en leefbaarheid, maar ook over hoe schoon de omgeving van de school is. Het staat de scholen vrij om mee te doen aan het onderzoek, Over de uitkomsten wordt gesproken met de branche-organisatie of met individuele Colleges van Bestuur. „Stel dat blijkt dat er gens een school onveilig is, dan proberen we daar met de be trokken partijen een oplossing voor te zoeken. We proberen er altijd via overleg uit te komen, ook al zijn er tegengestelde be langen." Giel zegt vooral uit interesse zitting te hebben in de MR en het JOB. „Ik denk dat het een meer waarde geeft aan je studie. Ik vind het interessant te zien hoe beleidslijnen lopen en hoe een organisatie eruit ziet. Het is zó verschrikkelijk leuk om te kij ken achter een organisatie. Het is een nuttige vrijetijdsbeste ding." Na zijn studie aan het ROC wil hij Mens en Informati ca studeren in Eindhoven. Of hij dan ook lid wordt van een mede zeggenschapsraad, weet hij nog niet. „Ik wil eerst kijken hoe de studie verloopt en dan zie ik wel." NIEUWJAARSCONCERT CHRISTIN WILDBOLZ contrafaas duo GARY LUCAS luit en JOZEF VAN WISSEM gitaar WILLEM BREUKER K0LLEKTIEF

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 11