Verplichte weidegang op de tocht PZC Binnen spelen in druilerige kerstvakantie Plirtij VOOr Zcclnnd Apers zet punt achter ruim 32 jaar gemeenteraadslidmaatschap wil promotiecentrum Ik was gewoon te populair aan provinciegrens Horeca in Regioraad van MKB-Zeeland Vogeltentoonstelling goed bezocht Meisjes stelen laarsjes Man gewond tijdens vechtpartij Veerse horeca hele nacht open Buggy gestolen in Middelburg Fusiepartners willen Oostburgse regel opnieuw in overweging nemen HVV haalt oud papier op Kozakkenkoor eldenrust- ntcollege elingen AXEL - In cultureel centrum De Halle in Axel stelden tijdens de kerstdagen 23 inzenders in totaal ruim 260 vogels ten toon tijdens de traditionele kerstshow van vogelvereniging de Zeeuws-Vlaamse Vogelvrienden. Beide kerstdagen trok de expositie flink wat bezoekers. Vier keurmeesters van de Nederlandse Bond van Vogellief hebbers bogen zich over de ingezonden tropen, parkieten, duiven, kwartels en de kleur-, vorm-, en postuurkanaries. De juryleden waren zeer tevreden over de kwaliteit van de vo gels. De hoogste onderscheiding van de show, het bondskruis, werd gewonnen door EAudenaert. Deze inzender kwam ook met de beste vogel voor de dag. De bondsmedailles waren voor A. Platteeuw, C. de Boey-Ploegaert, T. van Overmeeren, E. Audenaert en jeugdlid M. van Vooren. In het klassement van verdienste eindigde A. Platteeuw op de eerste plaats. T. van Overmeeren werd tweede en R. Folkersma legde beslag op de derde plaats. GOES - Een veertienjarig meisje uit de gemeente Goes en een vijftienjarig meisje uit Kapelle zijn gistermiddag in Goes aangehouden voor winkeldiefstal. Ze hadden bij de Schoenenreus een paar laarsjes weggeno men zonder te betalen. Toen ze de kassa passeerden, ging het alarm af en renden ze er vandoor. Een personeelslid ging ze achterna en hield beide meisjes aan. Ze werden op het politie bureau gehoord en zullen worden doorgestuurd naar bureau Halt. 'S-HEERENHOEK - Een twintigjarige man uit 's-Graven- polder is donderdagavond op de Marktstraat te 's-Heeren- hoek gewond geraakt bij een vechtpartij met hem een onbe kende man. Hij liep hierbij een gebroken jukbeen en oogkas op. De aanleiding van de vechtpartij is niet bekend. DOMBURG - De horeca in Veere mag met de jaarwisseling de hele nacht open blijven. Alleen voorde strandpaviljoens geldt de gebruikelijke sluitingstijd. Om te voorkomen dat mensen de hele nacht van café naar café struinen, heeft de burgemeester bepaald dat er na twee uur 's nachts geen nieuwe bezoekers meer in de cafés mogen worden toegelaten. Vorig jaar konden ondernemers in Veere een verzoek indienen om met oudjaarsnacht tot vier uur open te mogen zijn. Dit jaar hoeft er geen ontheffing te worden aan gevraagd en kunnen de feestvierders de hele nacht doorgaan. H. van den Tol van de Koninklijke Horeca Nederland afdeling Veere is blij met het besluit. „Voorgaande jaren lag de slui tingstijd met de jaarwisseling op vier uur. Dat had het gevolg dat iedereen tegelijk naar buiten moest. Dat is niet zo best. Dan loop je het risico dat mensen gaan vechten of vernielin gen aanrichten. Door geen sluitingstijd op te leggen, gaan de bezoekers één voor één naar huis. Dat is rustiger." MIDDELBURG- Uit een portiek van een pand aan de Dam te Middelburg is gistermiddag een buggy/kinderwagen wegge nomen. Het betreft een blauwe buggy met een zilverkleurig frame met drie wielen van het merk Quinny ter waarde van een paar honderd euro. zaterdag 28 december 2002 door René van Stee OOSTBURG - In de gemeente Sluis wordt de verplichte wei degang van rundvee herover wogen als de nieuwe gemeente raad hiermee instemt. Dat blijkt uit de aanzet tot het raadspro- gramma 2003-2005 dat de ko mende maanden definitief wordt vastgesteld. De gemeente Oostburg, die per 1 januari opgaat in de gemeente Sluis, hacl in 2000 de landelijke primeur door via het bestem mingsplan buitengebied nieu we melkveehouders te verplich ten hun runderen regelmatig de wei in te sturen. Reden daartoe was de toege nomen belangstelling voor het opzetten van intensieve vee houderijen in de regio die zich uitsluitend richten op melkpro- HULST - Voetbalvereniging HVV'24 haalt vandaag oud pa pier op in Hulst. Om 8.30 uur wordt begonnen op de parkeerplaats aan de Zand straat in Hulst. De pakketten worden vervolgens opgehaald in de wijken Hulst-Zuid, Groote Kreek, Nieuw-Hulst, Moer- schans, Langs de Linie, de om geving van de Tivoliweg, de Vo- gelbuurt en Den Dullaert en om geving. CAD ZAND - Het Schwarzmeer Don Kosaken Koor verzorgt op nieuwjaarsdag vanaf 20.00 uur een concert in de hervormde kerk aan de Prinsestraat in Cad- zand. Geheel in de traditie van de in de jaren 30 opgerichte Ko- zakkenkoren, houdt het Schwarzmeer Don Kozaken koor de sacrale zang van de Rus- sisch-orthodoxe kerk in ere. De acht Russische en Bulgaarse zangers van het gezelschap tre den niet alleen op als koor, maar ook als solisten. ductie. Dat zou knelpunten als nauwelijks of geen weidegang, een onevenredig groot aandeel maïsgewas in het landschap om de koeien te voederen en onvol doende inpassing in het land schap (grote gebouwen) met zich meebrengen. Daarnaast zag Oostburg de maatregel als een waardevolle bijdrage aan het open landschap. Ook zou de verplichte weidegang het die renwelzijn bevorderen. Daarom riep de Stichting Wakker Dier ruim een jaar geleden andere gemeenten op het voorbeeld van Oostburg te volgen. Wethouder R. Leentfaar, die straks de portefeuille economi sche zaken beheert, benadrukt dat het gaat om het bespreek baar maken van de heroverwe ging van de maatregel. „Dat was ook wat minstens een van de collegepartijen wilde. In het du ale stelsel heeft de raad uiter- aard het laatste woord, omdat die het raadsprogramma vast stelt. Vervolgens is het college gehouden aan de uitvoering er van", aldus Leentfaar. Als CDA-politicus zegt de wethou der zich grote zorgen te maken over de toekomst van de land bouw. Daarom moet de gemeen te volgens hem zich zo weinig mogelijk met de bedrijfstak be moeien en, waar mogelijk, de sector tegemoetkomen. Proefproces De melkveehouders waren van meet af aan tegen de verplichte weidegang, met name omdat ze de vrees voor de invasie van intensieve melkveehouderijen onterecht vonden. De landbou wers kregen bijval van de Zui delijke Land- en Tuinbouwor ganisatie (ZLTO). Die pleitte onder meer voor een stimule ringsregeling in plaats van een verplichting. Hoewel de ZLTO uit toeristisch oogpunt en het kader van dierenwelzijn voor stander zei te zijn van grazend melkvee in de wei, probeerde de organisatie de maatregel in maart via een proefproces van tafel te krijgen. Zo ver is het echter nooit gekomen omdat hierop van de zijde van dé land bouwers geen reacties kwamen. In De Warande konden de kinderen zich uitleven op onder meer de bilj arttafel. foto CamileSchel straete door Edy de Witte SINTJANSTEEN - Na twee da gen rond de kerstboom kon de jeugd zich gisteren eens flink uitleven tijdens diverse kerst- vakantie-activiteiten in de re gio. Mede door het slechte weer was er veel belangstelling voor enkele uurtjes binnenpret in een kerst-entourage. In het gemeenschapscentrum de Warande in Sint Jansteen hield de jeugdcommissie van de voet balvereniging Steen in samen werking met de evenementen commissie van de Warande een instuif. Ruim 130 kinderen van basisschoolleeftijd konden aan de bak met tafelvoetbal, ver schillende biljartspelletjes, ta feltennis en computerspelen. In de speciaal ingerichte discozaal klonken de nieuwste hits. In Hulst tekende de stichting Jeugd Vakantie Werk voor een middagje vermaak. Twintig vrijwilligers- gingen vooral cre atief aan de slag met de 140 deelnemers. De kinderen wer den eerst geschminkt. Daarna tuigden zij met zelfgemaakte attributen een grote kerstboom op. Een kegelwedstrijd vormde het sportieve tintje van de bij eenkomst. In Axel en Kloosterzande kwa men vooral de wat oudere kin deren aan bod. Het jeugdcen trum in Axel zette 's middags de deuren open voor een inloop, 's Avonds namen enkele tientallen tieners deel aan een dropping. In zaal van Leuven in Klooster zande pakte de jeugdsoos Disco Adventure uit met een discofes tijn voor jongeren van twaalf tot en met vijftien jaar. Een derge lijk discofestijn werd ook ge houden in 't Schelpenhoekje in Terneuzen. door Maurits Sep VLISSINGEN - De Partij voor Zeeland vindt dat bij Rilland een groot informatie- en promo tiecentrum over Zeeland moet komen. In deze Poort voor Zee land is informatie te krijgen over vestigingsmogelijkheden voor mensen en bedrijven, op leidingen en recreatie. De PvZ ziet het als hét centrale loket voor de hele provincie. Volgens GroenLinks is het idee van haar overgenomen. De PvZ lanceerde het idee giste ren bij de presentatie van het verkiezingsprogramma voor de Statenverkiezingen in maart. De Poort voor Zeeland kan langs de A58 komen, op de parkeerplaats 't Scheldt. Vol gens PvZ-lijsttrekker R. Stof fels moeten er ook een restau rant en winkeltjes komen. Hij vergeleek het project met het in formatiecentrum in Frankrijk bij de Kanaaltunnel naar Enge- REDACTIE ZEEUWS-VLAANDEREN Willem Alexanderlaan 45 Postbus 145 4530 AC TERNEUZEN Tel: (0115) 645769 Fax:(0115)645742 E-mail: redtern@pzc.nl Conny van Gremberghe (chef) Wout Bareman Raymond de Frel René Hoonhorst René van Stee Frits Bakker (sport) Baudeloo 16 Postbus 62 4560 AB HULST Tel: (0114) 372776 Fax: (0114)372771 E-mail: redhulst@pzc.nl Sheila van Doorsselaer CENTRALE REDACTIE Oostsouburgseweg 10 Postbus 18 4380 AA VLISSINGEN Tel: (0118) 484000 Fax: (0118)470102 E-mail: redactie@pzc.nl INTERNET www.pzc.nl E-mail: web@pzc.nl land „Het zou een gezamenlijk initiatief van de provincie, de gemeente en het Bureau voor Toerisme kunnen zijn." F. van Kollem van GroenLinks reageert verbaasd op het initia tief. „Dat hebben wij twee jaar geleden al voorgesteld. In de commissie verkeer en vervoer, en ik heb het in de algemene be schouwingen genoemd." Stof fels ontkent het idee 'gejat' te hebben. „Ik heb zoiets van GroenLinks nooit gehoord. Het lijkt wel of ze jaloers zijn." Volgens Van Kollem lag bij GroenLinks de nadruk meer op openbaar vervoer: de toerist die Zeeland binnenkomt, kan in het informatiecentrum vooral in formatie vinden over hoe hij verder door Zeeland kan reizen met het trein of bus. „Bij ons gaat het toch echt veel meer om de promotie van Zeeland", be nadrukt Stoffels. „Maar een soort transferium kun je er na tuurlijk best bij aanhaken." Veerboot De PvZ stelt ook voor een veer boot van de PSD te behouden als cultureel erfgoed. Volgens Stoffels is in Terneuzen een stichting bezig dit te onderzoe ken. Hij zegt het plan al te heb ben aangekaart bij gedeputeer de J. Hennekeij (VVD, vervoer). De PvZ vindt dat ook in dit voorstel de provincie een voor trekkersrol moet vervullen. Net als de SP wil de PvZ de jeugd nauwer gaan betrekken bij het beleid van de provincie. De paragraaf 'jeugd' is vrijwel onder alle beleidsterreinen toe te voegen, schrijft de partij in het verkiezingsprogram. Zij vindt een 'integrale benadering' belangrijk omdat de provincie jongeren graag in Zeeland wil houden. Bovendien wil de PvZ hiermee zorgen voor een even wicht tussen jongeren- en oude renbeleid. Grote zorgen maakt de PvZ zich over de gevolgen van het fiets- voetveer voor bijvoorbeeld sportverenigingen en scholieren uit West-Zeeuws-Vlaanderen. Walcheren, dat sportief en edu catief een belangrijk gebied is voor West-Zeeuws-Vlaanderen, komt verder weg te liggen voor autoverkeer en voor voor fiet sers wordt het duurder dan de veerboot nu. De PvZ pleit daar om voor verlaging van het tarief voor een overtocht met het fiets- voetveernaar 1 euro. door Harold de Puysseleijr AXEL - „Je hebt net een historisch moment gemist, want ik heb m'n sleutels ingele verd", zegt Piet Apers. De 72-jarige gepen sioneerd leraar uit Koewacht keert na 32 jaar en zeven maanden niet terug als ge meenteraadslid voor de WD. „Zo'n lange periode in de gemeentepolitiek laat je niet van de ene op de andere dag los. De politiek vulde mijn hele leven. Ik ben er op een heel erg betrokken wijze mee bezig geweest." Toch nam hij dit jaar in de aanloop naar de gemeenteraadsverkiezingen in het kader van de herindeling het besluit een punt te zetten achter zijn politieke cari'ière. Niet vanwege zijn leeftijd: „Ik zie er niet alleen nog goed uit, maar ik ben nog gezond. Niet alleen van lijf en leden, maar ook geestelijk. Dat was het punt niet." Evenmin omdat hij vindt dat er sprake moet zijn van verjonging in de politiek: „Als ik kijk naar de gemiddel de leeftijd van de mensen die nu in de nieu we gemeenteraad zitten, gaat dat argument in geen enkele partij op." Kiezersbedrog „Ik wilde geen kiezersbedrog plegen", geeft de nestor van de Axelse gemeenteraad de re den van zijn terugtreden. „Ik had gevraagd om een verkiesbare plaats op onze lijst om daarmee te garanderen dat de stemmen die ik altijd voornamelijk in Koewacht en Zuiddorpe haalde, niet verloren zouden gaan voor de partij. Maar ik heb erbij ge zegd: 'als de mensen dan hun vertrouwen in mij uitspreken, wil ik ook in die raad'. Het bestuur deelde mij echter de negende plaats op de lijst toe, maar dan nog had ik er met voorkeursstemmen dik er ingezeten", zegt hij zelfverzekerd. „Dus was ik een bedrei ging geweest voor iemand die wel op een verkiesbare plaats stond en dat wilde ik niet. Ik wilde loyaal zijn aan mijn partij." Spijt heeft Apers niet van die beslissing. „Ik val gelukkig niet in een gat. Ik krijg nu tijd om op een zinvolle manier me in te zetten voor de leefbaarheid van Koewacht. Want de kleine kernen staan echt onder druk. Al leen al vanwege het feit dat er steeds meer winkeliers uit de dorpen verdwijnen." Hij bewijst dat het bloed kruipt waar het niet gaan kan. „Gisteren heb ik nog een e- mail gestuurd aan het college van burge meester en wethouders. De staatssecretaris van Economische Zaken wil winkeliers in achterstandswijken in de grote steden fi nancieel een steuntje in de rug geven om de leefbaarheid in die wijken te stimuleren. Ik heb gevraagd of die maatregel wellicht ook van kracht kan zijn in onze kleine kernen. Kijk, nou regeer ik bijna toch nog over mijn graf heen", lacht de VVD'er. Vuist Apers stapte in 19 7 0 de gemeentepolitiek in Hij zette zich af tegen de bestaande politie ke groeperingen in zijn woonplaats, die dachten vanuit Koewacht een vuist te moe ten maken tegen het nieuwe gemeentebe stuur van Axel door de krachteij te bunde- Piet Apers: „Ik hoop dat mensen in Koewacht mij aan blijven spreken." foto Camile Schelstraete len. „Mijn visie was dat het juist beter was om te proberen in alle politieke partijen een Koewachtenaar te krijgen." Hij kwam in april 1970 de gemeenteraad binnen met het (voor die tijd) recordaantal van 114 stem men in Koewacht. Apers onderschrijft de stelling dat hij in zijn woonplaats de verpersoonlijking van de ge meente Axel is, volledig. „Het is arrogant om dat zo te zeggen, maar het is wel zo. Er gaat echt geen dag voorbij of ik word op straat, in de supermarkt of elders door ie mand aangesproken. En ik hoop dat dat zo blijft. Mensen mogen mij blijven aanspreken. Ik ken de weg en ik ken nog een hoop bestuurders", zegt de man die de geu zennaam 'burgemeester van Koewacht' draagt als een eretitel. Aard Betrokkenheid en gemeenschapszin zijn bij hem ingebakken eigenschappen, zegt Apers. „Da's de aard van het beestje, Dat zit er in vanaf mijn vijfde jaar. Ik ben begonnen als misdienaar en ik was een hele actieve. Daarna actief als acoliet, in het jongens koor, maar later ook in militaire dienst. En ik stam nog uit de tijd dat het vanzelfspre kend was, dat je als onderwijzer een bijdra ge leverde aan het maatschappelijk leven. In erg veel organisaties was en ben ik nog steeds als vrijwilliger actief." Dieptepunt in zijn politieke loopbaan was zonder twijfel de dag dat de gemeenteraad hem wegens vermeend te ruim declaratie gedrag wegstuurde als wethouder, nadat hij die rol veertien jaar onafgebroken had ver vuld op zo ongeveer alle beleidsterreinen. „Als wethouder voelde ik me als een vis in het water, als een kok in de keuken die mee mag bepalen wat er gegeten gaat worden en zelf de ingrediënten vast stelt." Apers is er nog steeds van overtuigd dat de 'politieke moord' zorgvuldig door zijn tegenstanders is 'beraamd'. Uitgeschakeld „Het had alleen te maken met het feit dat Piet Apers op de een of andere manier uitge schakeld moest worden", blikthij terug. „Ik was te populair, ik had teveel stemmen en ik was gewoon te goed. Ik vind het jammer dat Van Schaik en Van Waes die zaak onlangs weer oprakelden in een interview. Van Schaik komt wel erg laat met de publieke bekentenis dat ik door die hele affaire wel erg beschadigd ben en dat hij zich nog wel eens zal bedenken om nog eens zo'n besluit te nemen. Ik denk dat ze er altijd moeite mee gehad hebben dat ik desondanks ben door gegaan en toch veel stemmen bleef houden. Maar het heeft wel een zware claim gelegd op mijn gezin." De politicus in ruste maakt zich zorgen over de bestuurlijke toekomst van de nieuwe ge meente Terneuzen. „Mensen die betrokken zijn, zich goed voorbereiden en weten waar ze het over hebben, bepalen mede de kwali teit van het gemeentebestuur. Die zijn er te weinig, vind ik. Als burger maak ik me daar zorgen over. Terneuzen is niet alleen de grootste gemeente van Zeeland. Het is ook de derde havenstad van Nederland en een van de belangrijkste industriegebieden van het land, Die gemeente zal toch bestuurd moeten worden. Vanuit dat gezichtspunt vind ik het jammer dat er niet gekeken is naar de benoeming van capabele en ter zake kundige wethouders van buiten het colle ge-" door Famke van Loon ZIERIKZEE - Koninklijke Horeca Nederland (KHN) re gio Zeeland en MKB-Zee land gaan vanaf volgend jaar intensief samenwerken. Vol gens beide partijen is dit no dig voor een krachtige belan genbehartiging voor de Zeeuwse bedrijven. Zeeland is landelijk gezien de eerste regio waar deze twee brancheverenigingen de handen ineenslaan. MKB- Zeeland probeert al enige jaren de krachten van uit eenlopende branches en be drijven te bundelen. Verte genwoordigers uit de bouw, metaal, installatietechniek, detailhandel, zorg, zakelijke dienstverlening en recreatie zijn in de Regioraad van de organisatie vertegenwoor digd. En dat is volgens voor zitter P. Feijtel belangrijk voor een goede, gezamenlijke belangenbehartiging in en naar de provincie. Temeer omdat 'de landelijke over heid steeds meer taken naar de provincie' doorschuift. Ingegeven door de landelijke banden, waar KHN nauw sa menwerkt met de werkge versorganisatie VNO-NCW, was de Zeeuwse horeca-sec- tor niet vertegenwoordigd in die Regioraad. Gezien het aandeel van deze bedrijven in de Zeeuwse economie noemt Feijtel dat een 'gemis'. Ook W. Ginjaar, voorzitter van KHN regio Zeeland, vindt dat de horeca hierin vertegenwoordigd moet zijn. Het grootste deel van deze bedrijven in Zeeland is met vijftien man of minder een 'echte MKB' onderneming. Daarnaast is samenwerking in zijn optiek van belang om dat bij belangenbehartiging 'de macht van het getal' steeds meer speelt. Nadat afgelopen jaar is proefgedraaid met deze nieuwe samenwerking, is nu besloten dat de Zeeuwse KHN aansluit bij de regiona le MKB. De horeca-sector krijgt een vertegenwoordi ging in de regioraad terwijl het MKB in één keer ruim ne genhonderd ondernemers meer achter zich weet. Advertentie Samenwerkingsschool van rooms- katholieken en protestanten voor ^eo-HAvo-ywo VMBO - 'erzorging del Administratie VMBi HA)/6 V<^0 Kenmerken vande school EIGENTIJDS DOELGERICHT www.zsc.nl 34029

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 63