De Pijn van een wereldkampioen Stille start paardenspektakel Indoor Zeeland Bradbury is meer dan een blooper Zweistra naar finale dressuur Mechelen Hoofdrol Geesink in Olympische film Darter Tony David, torenhoog favoriet voor Embassy Boebka adviseur van premier Collina fluit Franse topper Sven Nijs wint in Loenhout Lotto-Domo heeft budget rond Vitesse-spits Martel is te koop ,ing' Gehandicapte sportvrouw van het jaar Eenjaar ge leden had niemand nog van hem gehoord, maar To ny David kwam, zag en overwon. De Australische darter, ge handicapt vanwege een bloedziekte, won vorig jaar de Em bassy en bewees geen ééndagsvlieg te zijn met zeges op de World Darts Trophy en de Doeland Grandmasters. Levens verhaal van een vechter, doordrenkt met pijn. zaterdag 28 december 2002 door Dennis Jansen DEN HAAG - Plotseling stond hij er: op het altaar van 's we relds grootste dartsevenement, de Embassy. De bookmakers hadden hem voor het WK van 2002 de minste winstkansen toegedicht, maar de Australiër Tony David kwam, zag en over won. De wereld keek op. Wie was toch die kreupele kerel die alle tijd nam om zijn pijltjes in de juiste vakjes te werpen? Die tegenstander na tegenstan der versloeg, lak had aan namen en als eerste Australische darter de wereldtitel pakte? Het levensverhaal van Tony Da vid, op 11 september 1967 gebo ren in Townsville (North Queensland), is doordrenkt met pijn. Van kinds af aan lijdt de Australiër aan de bloedziekte hemofilie, die in sommige ge vallen dodelijk kan zijn. De aandoening schonk hem een le ven vol zorgen, beperkingen en verdriet. Blauwe plekken Stolselstoffen in zijn bloed ont breken, waardoor de lichtste aanraking hem blauwe plekken kan opleveren of, als het bloed zich ophoopt, nog ergere blessu res. Contact met puntige voor wei-pen kan zelfs dodelijk zijn. Daardoor kan hij beide armen niet meer strekken, wat hem tot een zeer bijzondere darter maakt, en gaat hij mank door het leven. Daarnaast moet hij zich bijna dagelijks injecteren met medi cijnen. ,,Ik heb me in mijn jeugd vaak eenzaam gevoeld. Rugby, voetbal, cricket, het was alle maal te wild, te gevaarlijk voor mij. Ik kon nergens aan mee doen. Ik ging van dokter naar dokter, maar niet eentje die me kon ver tellen wat er aan de hand was met me. Toen ik twee jaar was, moest ik worden geopereerd aan mijn enkel. Het is 33 jaar gele den, maar geloof me, ik herinner me de pijn nóg! Ik heb gegild, gegild. Maar uiteindelijk heeft het me wel sterker gemaakt, zo wel in fysieke als mentale zin. De pijn is er gewoon altijd, hoort bij me. Ik heb me ervoor leren afsluiten om andere dingen te kunnen doen. Ik heb leren vech ten." Om weg te komen uit het leven van beperkingen zocht hij de kroeg ojd. ,,Ik had universiteit gedaan, maar wist niet wat ik daarmee wilde. In de kroeg deed ik vooral aan snooker." Tot hij drie dartpijltjes in de handen kreeg gedrukt en met zijn eerste worp prompt one- hundred gooide. ,,Toen was ik verloren en had ik mijn hart aan het darts verpand. Ik wilde van af dat moment maar één ding: de beste van de wereld worden." Het ging snel met Tony David, want binnen enkele maanden was hij al de beste in het open toernooi van Queensland, zijn geboortestreek. Maar vooral de laatste jaren maakte David for se stappen in zijn ontwikkeling. In 2001 was hij voor het eerst present op de Embassy, het WK darts. „Maar vergelijk de beel den van die editie met die van vorig jaar. Dan zie je twee heel verschillende personen. In 2001 krepeerde ik van de pijn. Mijn been, man, ik kon amper staan. Het was niet normaal. Ik verloor in de eerst ronde van Andy Fordham, maar mijn gemiddel de was boven de 32. Ik dacht toen: wat gebeurt er als ik hele maal fit ben? Dan kan ik toch ie dereen verslaan?" Hij wérd fit én versloeg een jaar later iedereen op de Embassy Dank zij dokter Eduard Dulins- ky, die hij na 2001 in Australië KIEV - Voormalig olympisch kampioen polsstokhoogspriü. gen Sergej Boebka is benoemd tot adviseur van premier Vik tor Janoekovitsj van Oekraïne. Boebka, de zesvoudig wereld kampioen die in zijn loopbaan 35 wereldrecords vestigde werd in maart in het parlement gekozen voor de partij Ver enigd Oekraïne. Boebka (39) gaat de premier adviseren ove sociale vraagstukken. Hij beëindigde zijn loopbaan nac; Olympische Spelen van Sydney 2000. Sinds 1996 is Boebki lid van de atletencommissie van het IOC, sinds deze zomer hij de commissie ook voor. AFP LYON - De Italiaanse scheidsrechter Pierluigi Collina fluitop 10 januari de topper in de Franse voetbalcompetitie tussea Olympique Lyon en Olympique Marseille. Collina is bena derd omdat de Franse voetbalbond voor haar eigen scheids rechters in die periode een trainingsstage in Biarritz houdt. De Italiaan geldt als een van de beste arbiters ter wereld. AFf LOENHOUT - Sven Nijs heeft gisteren de Azencross in Loen hout gewonnen. De Belg in dienst van Rabobank reed vanai de tweede ronde alleen op kop. De Nederlander Richard Groenendaal werd op ruim 50 seconden tweede, voor de Belg Vannoppen. Voor Nijs was het de tiende zege van het seizoen. Groenendaal, donderdag nog winnaar in Hofstade, reed inde eerste lek en botste met zijn hoofd tegen het hoofd van een toe schouwer. ANP Tonv David: „Soms ben ik zo moe en zo ziek, dan kan ik gewoon niet meer en moet ik gaan liggen." toevallig op het strand tegen het lijf liep. „Hij komt oorspronke lijk uit Kiev en is bedreven in de acupunctuur. Ik was in het be gin een beetje sceptisch, zeker toen m'n hele lichaam vol met naalden zat, maar deze dokter veranderde mijn leven, want na enkele behandelingen én mas sages verdween de pijn." Voor de Embassy (begin 2002) en de World Darts Trophy (sep tember) en Doeland Masters (december) werd hij opnieuw intensief behandeld. De Austra liër won alledrie toernooien. De wereldtitel in 2002 veran derde zijn leven. ,,Ik ben het laatste jaar zoveel wijzer ge worden, heb zoveel ervaringen opgedaan, heb gereisd, mensen leren kennen, toernooien ge speeld. Van het prijzengeld van de Embassy heb ik een eigen huis kunnen bouwen in Austra lië. Ben ik hartstikke trots op." Toch zit een profbestaan als darter er niet in. „Ik kan nooit prof worden. Toernooien spelen voor een week of een dag, dat gaat wel. Maar boekingen of de monstraties plannen wordt moeilijk. Soms ben ik zo moe en zo ziek, dan kan ik gewoon niet meer en moet ik gaan liggen." Vader Hij begint over de relatie met zijn vader, die altijd gereser veerd is geweest. „In de ogen van mijn vader deed ik het nooit goed. Ik heb hem eigenlijk altijd teleurgesteld. Hij trapte me lie ver de grond in. Na mijn studie aan de universiteit dacht hij dat ik een serieus vak zou gaan uit oefenen. Maar ik ging in de wao. Ik was 21, 22 jaar, zat in de kroeg." „Darts, dat is toch een pubspel letje, zei hij altijd. In 1997 was ik de nummer één van Australië, maar mijn ouders hadden me nog nooit zien spelen. Tot de Au stralische kampioenschappen in november 2001 toen ze kwa men kijken. Voor het eerst was ik écht nerveus. Zat ik om me heen te kijken of ze in de zaal za ten. Na afloop zei mijn vader: foto Ad van Hasselt/GPD 'we wisten dat je goed was, maar niet dat je zó goed was'. Onze band is sindsdien stukken beter. Hij is nu trots op me." „In Engeland, op de dag van de Embassy-finale, heb ik hem om vijf 's morgens gebeld. Ik wilde hem gewoon spreken voor die fi nale. 'Jij kunt de Embassy win nen', zei hij." Aldus geschiedde. David: „Het leven is zo kort, dus moet je doen wat je wilt en waar je goed in bent. Het darts is mijn leven. Alex, mijn zoontje van zes, vindt darts ook leuk, maar ik push hem niet, hoor. Wat dat betreft heb ik wel geleerd van mijn vader. Iedereen moet ge woon lekker doen wat hij wil." GPD BRUSSEL - Manager Christophe Sercu heeft overeenstem ming bereikt met de beleidsmensen van Lotto en Domo over een uitbreiding van het budget van de wielerploeg! Daarin- mee is een einde gekomen aan de onzekerheid rond de rennen Serge Baguet, Leif Hoste, Gert Steegmans en Axel Merckx Het viertal ontbrak in eerste instantie op de rennerslijst died? fusieploeg bij de internationale wielrenunie UCI inleverde Sercu zal nu alsnog 22 namen doorgeven. „Zowel Lotto air Domo is bereid een half miljoen euro bij te passen. Zodoende kunnen we gaan werken met een budget van 6 miljoen euro' aldus Sercu. De Rus Dmitri Konisjev rijdt komend jaar voor de Belgische wielerploeg Marlux. Konisjev bereikte gisteren overeenstem ming met de grote man achter de ploeg, Noël Demeulenaete Konisjev fietste de afgelopen drie seizoenen voor het Itali aanse Fassa Bortolo. Demeulenaere maakte verder bekend dat hij vrijwel rond is met de Belg Dave Bruylandts. Belga ARNHEM - Vitesse-spits Didier Martel wil zo snel mogelijk weg. Zijn zaakwaarnemer Tom Manders heeft hem bij diverse clubs aangeboden. Met name vanuit Engeland - Sunderland en Bolton Wanderers - zou er concrete belangstelling voorde Franse aanvaller zijn. De transfermarkt gaat op 1 januari open en sluit weer op de laatste dag van die maand. Bij Vitesse komt Martel nauwelijks meer aan spelen toe. Eind oktober zette trainer Mike Snoei de speler terug naar hel tweede vanwege een gebrek aan inzet, motivatie en discipli ne, Hij zou lui zijn en binnen de groep als storende factor op treden. Martel (31) kwam in de zomer van 2000 naar Arnhem nadat hij furore gemaakt had bij FC Utrecht. In de Domstad speelde de Fransman twee seizoenen. GPD door Sven Remijnsen GOES - Afgezien van het brandalarm dat kortstondig begon te loeien tijdens de laat ste dressuurfinale, kende het paardensportevenement In- door Zeeland gisteren een rus tige start. Elze-Sophie Wisker- ke. Marlies Nijsse. Monique Verschuure en Agnetha Bertou kwamen op de eerste wed strijddag als winnaars uit de ring. Voor kürs op muziek was giste ren nog geen plaats in de vrij verlaten Zeelandhallen in Goes. Het was daarom maar goed dat de geluidsinstallatie onafgebroken hits uit de top- veertig ten gehore bracht, an ders was de stilte ooi-verdo vend geweest. De ruiters en amazones hadden zo wel het voordeel dat ze zich optimaal konden concentreren op hun uitvoering. Elze-Sop- hie Wiskerke toonde in alle rust aan dat er muziek zit in haar carrière. Wiskerke was met Westveer's Reine gisteravond de beste in de L2-categorie. De jury waardeerde haar verto ning in de finale met 166 en 172 punten, goecl voor het winnen de totaal van 338. Beetje moe De zeventienjarige amazone uit Kruiningen was zeer te spreken over de samenwerking met Westveer's Reine. Alleen in de tweede proef werd de merrie een beetje moe, merkte ze. „Reine was uitgeput, dat kon ik goed merken. Het is ook een lange dag geweest." Die dag was 's middags begon nen met de eerste proef, waarin de Kruiningse combinatie tot 165 punten kwam. „Het ging redelijk, hoewel ik wel wat foutjes maakte", bekende Wis kerke. „Ik ging per ongeluk in galop en waar ik naar links moest, ging ik plotseling naar rechts. Dat was niet helemaal de bedoeling." Wiskerke werd op de voet ge volgd door Marlies Nijsse, die met Imago maar drie punten minder scoorde in de LI-klas se. In de eerste proef had Nijsse Imago nog naar een topscore van 173 gereden Jacqueline Walraven, eveneens LI, ein digde in de gecombineerde eindstrijd als derde met een to taal van 328. Dat deed ze met Pearl. „Het niveau was redelijk hoog"vond j ury 1 id Jan van der Bijl. „Er werd alleen een beetje te weinig gelet op impuls en iets te veel op braafheid gereden Maar het waren wel terechte fi nalisten hoor." Geblesseerd In de tegelijk verreden Ml- en M2-finale ging het Elze-Sop hie Wiskerke minder goed af. Ze besloot haar M2-proef met een diepe zucht. Haar com mentaar: „Kon beter," Maar aangezien haar paard West veer's Esprit lang geblesseerd is geweest en pas sinds enkele weken weer wedstrijden rijdt, was Wiskerke ook niet uitge gaan van een overwinning. Jeanette Heinsbroek won met Santi's Baston de dressuur bij de pony's in de klasse Ml foto Willem Mieras Die kwam er uiteindelijk toch. Wiskerke eindigde op een ge deelde eerste plaats met Moni que Verschuure en Primeur. Beide combinaties behaalden 304 punten. De totaalwinst ging naar Ml-ruiter Agnetha Bertou. Met Embleme du De- fey sprokkelde ze 312 punten bij elkaar. De juryleden Van der Bijl en Bosch beoordeelden het optre den van de M-finalisten na af loop unaniem als ondermaats. Van der Bijl had opnieuw een gebrek aan impuls geconsta teerd en Bosch had zich ge stoord aan slordig rijden en het ontbreken van verzame ling. De pony's werkten gistermid dag al hun finales af. Jeanette Heinsbroek haalde met Santi's Baston de hoogste score (324 punten) in de eindstrijd van de Ml-klasse, terwijl Jolanda Rockx met Booyah het best presteerde in de M2-finale. Majory Stevense won met Anousjka de Sjabri de slot- proef in de L2-categorie met een puntentotaal van 315. De winst in de Ll-finale ging naar Mariska de Vrieze met Soe- meer's El Igneq. Ouverture Piet Huige, de voorzitter van de organisatie, keek met vol doening terug op de ouverture. „Alles verliep naar wens." Ook over de financiering van het evenement, die ditmaal opval lend moeizaam tot stand kwam, maakte Huige zich geen zorgen. „Als er de komende weken net zoveel toeschou wers komen als we verwach ten, zijn we uit de kosten." De 24e editie van Indoor Zee land wordt vandaag voortge zet met de dressuurwedstrij- den voor de klassen Z1 en Z2. De finales worden 's avonds af gewisseld met een uitgebreid showprogramma Een aantal gerenommeerde ruiters en amazones uit de provincie, onder wie Jan van der Bijl en Laurens van Lie ren, treedt samen op en het Grand Prix-paard Controver sy neemt afscheid van de wed strijdsport. Als cr afgelopen week tijdens de vele terugblikken op televisie al aan dacht aan werd geschonken, was het in de categorie sportbloopers. Shorttrac ker Steven Bradbury had een plaatsje gevonden tussen vallende skiërs en botsende bobbers. Leuk muziekje en knallen maar. Steven Bradbury dus: een schoenmaker uit Brisbane die dit jaar net als Gerard van Velde toch ge woon goud won op de Olympische Spe len van Salt Lake City. Het gevecht om de medailles op de 1000 meter zou die zaterdagavond in het uit verkochte Delta Center in Salt Lake City gaan tussen het Amerikaanse troetelkind Apolo Anton Ohno, de Chinees Li Jiajun, de Koreaan Ahn Hyun-Soo en Mathieu Turcotte uit Ca nada. Bradbury diende op het schaats- baantje van 111 meter louter als vul- Het was sowieso al een mirakel dat hij de eindstrijd had bereikt. Bradbury was tot de halve finale doorgedrongen door de val van twee andere schaatsers. Plaatsing voor de finale had de Austra liër vervolgens te danken aan een val van twee rijders en diskwalificatie van een ander. Bradbury kon er niet mee zitten. 'Dat is shorttrack, hè', riep hij tegen iedereen die het wilde horen. Nie mand die hem tegen kon spreken. Shorttrack is één van die sporten waar hij de snelste schaatser niet per defini tie de beste is. Tactiek, slimheid en een portie geluk zijn minstens zo belang rijk. Er was tijdens de finale nog één ronde te gaan. Bradbury leek voor het olym pisch diploma te gaan. Hij reed op ge paste afstand van de vier matadoren zijn rondjes, totdat Ahn Hyun-Soo in zijn jacht op goud binnendoor meende te moeten gaan. De Koreaan gleed weg en sleurde in zijn val zijn drie concur renten mee. Bradbury bleef als enige over. In eerste instantie leek hij het niet te beseffen, maar toen hij eenmaal over de finish was, stak hij zijn handen in de lucht en vierde hij ietwat ingetogen een feestje. Bradbury had zijn land de eer ste gouden medaille ooit op de Winter spelen bezorgd, ik had misschien geen recht op de overwinning, maar hé, dit is shorttrack', liet hij de verzamelde pers weten. Niemand die hem tegen kon spreken. In de dagen en de weken erna werd Ste ven Bradburv veelal omschreven als een toerist, die tijdens de Spelen over vallen was door het geluk. Enig fortuin kon de Australiër in Salt Lake City in derdaad niet ontzegd worden, maar wie bereid was zich wat te verdiepen in het leven van deze sporter, kwam tot een beter oordeel. Bradbury deed drie keereerder mee aan de Olympische Winterspelen. In 1994 in Lillehammer maakte hij deel uit van de Australische ploeg die een bronzen medaille veroverde op de 5000 meter relay (teamwedstrijd). Tijdens WK's grossierde hij met de nationale equipe ook in medailles, goud in 1991, brons in 1993 en zilver in 1994. Daarna werd het even stil rondBradbury, maar dat was niet zo vreemd. Tijdens een we reldbekerwedstrijd in 1994 raakte hij bij een val ernstig geblesseerd. Hij ver loor in korte tijd drie liter bloed en er waren 111 hechtingen nodig om de wond te dichten. In 2000 liep hij een ge broken nek op en was hij zes weken lang gebonden aan een brace. Alleen al daarom had hij een andere categorie dan sportbloopers verdiend. In zijn geboorteland wisten de mensen de prestatie wel op juiste waarde te be oordelen. Zijn beeltenis prijkt sinds enige tijd op een postzegel. En dan is hij ook nog eens opgenomen in de Austra lische Dikke van Dale. 'To do a Brad bury' is een gevleugelde uitdrukking geworden als iemand iets totaal onver wachts doet. Zo ver heeft Gerard van Velde het niet geschopt. Jan Dagevos door Koen de Vries MECHELEN - Thamar Zwei stra is met haar paard Hexa gon's Kyrain in de Grand Prix International dressuur van Jumping Mechelen op de zeven de plaats geëindigd. Daarmee plaatste de 20-jarige inwoner van Schore zich voor de finale van de Grand Prix, de kür op muziek, die vandaag verreden wordt. Zweistra kwam uit op een score van 65,72 procent, een kleine vijf procent minder dan Anky van Grunsven met Gestions Krack, die beslag legde op de eerste plaats. De amazone van de Hexagon-stal reed in de war me, rumoerige hal een prima proef, die desondanks werd ont sierd door enkele kleine storin- kjes. „Die worden haar nu nog extra zwaar aangerekend", wist haar trainer Leunus van Lieren. „Thamar moet nog krediet op bouwen bij de jury." Van Lieren kwam zelf ook in de piste, met de 9-jarige Hexagon's Louisvil le. Hij werd op het laatste mo ment aan het deelnemersveld toegevoegd. Zijn kür was niet al te best omdat hij van Louisville, het jongste paard uit het hele veld, bij het losrijden al te Vee! gevraagd had. Van Lieren scoorde ruim 62 procent, goed voor de twaalfde plaats. In de kür op muziek kan Thamar Zweistra vandaag voor de tvw- de keer in haar carrière pun'.;: voor de wereldbeker verdiene. Om die reden zal ze het dresuur- programma van Indoor Zeeland aan zich voorbij moeten laten van onze sportredactie PARIJS - Anton Geesink speelt de hoofdrol in het eerste deel van een tv-filmserie, over de persoonlijke geschiedenis van markante olympische persoon lijkheden. Hij doet dat samen met de huidige IOC-voorzitter Jacques Rogge, de verspringle- gende Bob Beamon en de voor malig topatleet Edwin Moses. De serie wordt geproduceerd door World Olympians Associa tions, een organisatie van oud deelnemers aan de Spelen onder voorzitterschap van de Hon gaar Pal Schmitt. De première van de eerste episode vindt plaats in Parijs op 10 januari, voor 150 sportministers die deelnemen aan de Sport/Welfa re conferentie van Unesco. De film belicht de persoonlijke geschiedenis van de vier hoofd rolspelers, die model staan voor de ontwikkeling en idealen van de olympische beweging. Gees ink toonde zich verguld. „Voor mij betekent dit een prachtig begin van 2003. Ik vind het bij zonder eervol. Het leuke is dat de film mijn olympische titel van 38 jaar geleden niet ziet als eindpunt, maar als basis voor een verdere loopbaan in de sport." Geesink werd na zijn actieve loopbaan onder meer trainer- /coach en bestuurslid. De olym pisch judokampioen van 1961 heeft al jaren zitting in het IOC. Enkele weken geleden nog werd hij door de Europese Judofede ratie met de hoogste onder scheiding bedankt voor zijn diensten. ANP BLOEMFONTEIN - Natalie dul Toit is in Bloemfontein uitge roepen tot Zuid-Afrikaam sportvrouw van het jaar 2 002' De 20-jarige zwemster haalde afgelopen zomer bij de Com monwealth Games in Manches-, ter als eerste gehandicapte bijl een groot toernooi de finale. Du Toit, die twee jaar geleden bij een verkeersongeluk eer. been verloor, finishte op de 800 meter vrije slag als achtste Vie: j jaar eerder kwam ze in Kuala Lumpur tol dezelfde klassering. toen nog als valide zwemster Bij I de mannen werd golfer Ernie Els uitverkoren Tweevoudig j olympisch zwemkampioene Penny Heyns kreeg een onder-1 scheiding wegens grote ver diensten voor de sport in Zuid-1 Afrika.AIVP

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 60