D'Hondt is door de wol geverfd PZC Kampioenschappen Zeeuwse clubs 2002 "I O O 0 O 0 O O 0 e O O A Q ij! JV EU C V 3 gT De carrière van een los sings coördinator schaken duiven bridge 18 dammen O 0 O O 1 '2, G E m_ e) 0 OO OOO O O O zaterdag 28 december 2002 door Fred Rabout HULST - Tien jaar was Paul d'Hondt uit Hulst toen hij zijn eerste koppeltje duiven in zijn bezit kreeg. De geallieerden wa ren na hun succesvolle landing in Normandiëbezigmet hun op mars en namen Antwerpen on der vuur. Daar bevonden zich de kooien van de duiven die de Duitse bezetter in België in be slag had genomen. In die tijd mochten particulie ren geen duiven in hun bezit hebben omdat die voor spiona- ge-activiteiten konden worden ingezet. Ze zaten veelal in kooi en die niet bestand waren tegen het vernietigende materiaal van de geallieerde troepen, dus kre gen vele duiven hun vrijheid. D'Hondt: „Het barstte hier in Hulst van de duiven. Ik ving een koppeltje en dat was het begin." Inmiddels is hij er 67 en zit hij nog steeds middenin de duiven sport. Als melker was hij afgelo pen jaar actief in de combinatie met de twee jaar oudere Jo de Cock nadat hij jarenlang zelf standig in de uitslagen stond Maar meer nog, Paul d'Hondt is al zo'n kleine twintig jaar actief als lossingscoördinator. Eerst bij de zondagsvliegers en toen dc zaterdag en de zondag in 1996 na een aantal pittige be sprekingen samengingen werd hij coördinator bij de gefuseer de Afdeling Zeeland'96. Daar naast is hij ook coördinator van de ZNB-vluchten. Eerst met Lein de Fouw („een schitteren de vent") en nu met de voorzit ter van de Afdeling Marinus La- ban uit Tholen. Kapitaaltje Het is een verantwoordelijke job want er vliegt wekelijks een aardig kapitaaltje door het luchtruim. Maar meer nog van wege de emotionele waarde; bij de melker komt de duif nog al tijd op de allereerste plaats, pas daarna komt het financiële as pect. Dat betekent lange en vaak spannende zaterdagen. Met vaak nog een of meerdere vervolgdagen voor de lossings coördinator. doorCorJansen Om de top in het schaken te bereiken moet er hard ge werkt worden. De openingsstu die moet met overtuiging, vin dingrijkheid en hardnekkigheid bestudeerd worden en ook mid- dclspelsituaties en het eindspel vragen intensieve aandacht. Natuurlijk kan men dat alles nalaten, maar dan zal men zijn leven lang op een laag niveau blijven spelen. Als men daar ge noegen mee neemt en toch ple zier beleeft aan het spel, is daar natuurlijk niets op tegen. Anders wordt het als men bo venmate gaat klagen over de ge weldige uitbreiding van de ope ningstheorie. Helemaal vreemd wordt het als daar het officiële orgaan van de KNSB, Schaak- magazinevoor wordt gebruikt. In het decembernummer van dat blad wordt in een artikel ge sproken over de 'terreur van de openingstheorie' en even later over de 'gijzeling van het scha ken door de openingstheorie'. Men schuwt overdreven taalge bruik niet. Om een eind aan die verderfelijke openingstheorie te maken wordt er voor de zo veelste keer een nieuwe variant van het eeuwenoude spel gepro pageerd onder de naam Basic Chess. De heren die zich daar zo voor inspannen, hebben blijk baar geen tijd of geen zin om de theorie te bestuderen en willen „Dat betekent in het volle sei zoen zo vanaf mei om halfzes op. Dan ga ik op de Belgische radio de berichten van vijf voor zes beluisteren. Daarna om kwart over zes ga ik het IWB (Instituut Wedstrijd Begeleiding) bellen voor de gegevens over het weer en de vluchtlijnen. Om half ze ven melden de convoyeurs (be geleiders van de duiven) zich vanuit hun lossingsplaatsen en geven de toestand ter plaatse door. Dan overleg ik met collega Laban en samen nemen we de beslissing: wachten of gereed maken voor de lossing, uitstel len tot de andere dag, terug brengen naar een dichterbij ge legen plaats of in het uiterste ge val terug naar huis en op een centrale plaats in Zeeland de vrijheid geven." Als er gelost kan worden wacht de convoyeur op een rustig mo ment ter plaatse en gaan ze er uit. De verantwoording ligt dus bij ons. De kritiek 'komt ook naar ons. Want hoewel we onze uiterste best doen, hebben we wel eens te maken met een ramp vlucht. Meestal gebeurt dat met de jonge duiven. Dat viel het afgelopen jaar gelukkig nogal mee maar toch ging het op de eerste vlucht uit Orleans be gin augustus mis." „Er was een temperatuur van ruim dertig graden en een oos tenwind. Dan gaat het altijd fout. We weten het en toch zaten we er weer naast. Ik zelf had 46 duiven mee en er waren er op de dag zelf nog 24 niet thuis. Uit eindelijk bleef het verlies be perkt tot negen. Dat is negen te veel en dan denk je ook aan de collega's waar de verliezen wel licht nog groter zijn. Je denkt ook aan de duiven die ergens verhongeren, ziek worden of ge nuttigd worden door hun na tuurlijke vijanden. Kortom, je zit er naast. Dan moet je tegen kritiek kunnen. Gelukkig heb ik door de jaren heen een dik vel gekregen anders houd je het nooit vol." „Verder zijn in de loop der jaren de 'gereedschappen' die we tot onze beschikking hebben ge lukkig veel veranderd en verbe terd. Dankzij internet kunnen voor een dubbeltje op de eerste rang zitten. Het is ook een bele diging voor de echte topscha- kers, die keihard werken om hun prestaties naar een hoger niveau te brengen. Als men in andere sporten trai ning en oefening zou willen af schaffen, wordt men uitgela chen. Het is natuurlijk ook een belediging van het spel zelf. De hele geschiedenis met zijn fa meuze topschakers, toernooien, schitterende partijen en ope ningsvondsten wordt over boord gekieperd. Schaken een onderdeel van de cultuur? Kom nou, het is blijkbaar slechts een veredeld Mens erger je met. En waarom zou je je wel in het eind spel mogen verdiepen en niet in de opening? Gelukkig zullen de schaakvan dalen van Schaakmagazine geen been aan de grond krijgen. Hun Basic Chess gaat de weg van al die andere mislukkingen Gevaarlijker voor het schaak spel is de Fide, de internationale schaakbond zelf. Behalve door de uitvoering van de belachelij ke, maar wel kostbare doping controles, bemoeien de hoge he ren zich ook met de aard van het spel. Het versnelde tempo dat op de Olympiade in Bied werd toe gepast leidde er toe dat de kwa liteit van de partijen lager was dan ooit tevoren Gelukkig waren er ook mooie en goede partijen. Ivan Sokolov, we van minuut tot minuut de weersoverzichten volgen. Al leen mist blijft een moeilijk ge geven. Toch is mist in tegenstel ling tot wat velen denken niet altijd het grootste probleem." „Dan praat ik alweer over Or leans van het afgelopen seizoen In de lossingsplaats zelf was het schitterend weer. Er werd mist gemeld in de buurt van Peronne, ook een lossingsplaats. De weerdeskundigen gaven te ken nen dat die mist zou zijn opge trokken als de duiven Peronne bereikt hadden. Niet waar dus, terwijl in Peronne werd ge wacht met lossen, vlogen onze duiven daar door een dikke mist. Er waren vrijwel geen ver liezen, sterker nog, het was een van de betere vluchten. Dus, als ze eenmaal 'op trek' zijn geeft het weinig problemen. Maar nogmaals, hoge temperaturen en oostenwind zijn dodelijk. De melker Paul d'Hondt heeft ondertussen een schitterend palmares opgebouwd, al doet hij daar zelf uiterst bescheiden over. „Je wordt al vlug bekeken als een 'dikke nek' als je daar over begint." D 'Hondt erfde het virus van zij n vader, met dank aan de gealli eerden. De Dagfond heeft zijn voorkeur. Dat betekent uiter aard dat hij bok op de Vitesse zijn mannetje staat. Hij pakte in het verleden twee nationale ze ges en er zijn niet al te veel Zeeuwse melkers die deze boka len ook op de schoorsteen heb ben staan. In 1986 en 1998 had hij de snelste jonge duif van het land op Orleans. In 2000 won hij met de oude de ZNB-vlucht vanuit Montlucon. In provinciaal verband pakte hij een tiental overwinningen. Daarnaast werd hij vaak de Zeeuws-Vlaamse Poulidor van de duivensport genoemd om de vele tweede plaatsen die hij be haalde. Afgelopen seizoen kwam de samenwerking met. Jo de Cock, ook geen onbekende in de Zeeuwse duivensport. Die had zijn hokken op het ver zorgingstehuis De Blauwe Hoe ve staan en zag ze daar goed naar huis komen. Maar de hok- De duivenmaatschap met van links naar rechts Jo de Cock, Reguul van Eetveldt en Paul d'Hondt. die voor Nederland aan het tweede bord zat, speelde op in drukwekkende wijze het voor malige Engelse wonderkind en wereldkampioensfinalist Nigel Short van het bord. I. Sokolov-N. Short I.d4 e6 2.c4 Pf6 3.Pf3 d5 4.Pc3 Le7 5.Lf4 Deze logische zet is nog niet zo heel oud. Voor de tweede we reldoorlog speelde men bijna uitsluitend de loper naar go 5...00 6.e3 c5 7.dxc5 Lxc5 8.a3 Pc6 9.Dc2 Da5 10.Pd2 Le7 II.Lg3 Meestal speelt men in deze stel ling ll.Le2, waarop 11...e5 de aangewezen zet is. Wit haast zich niet met de rokade ll...Ld7 12.Le2 Db6 13.b4! De eerste stap op weg naar een benauwende houdgreep op de zwarte stelling. 13...d4 14.Pa4 Dd8 15.e4! Le8 16.Pb2 Pd7 17.Pd3 Lh4 18x5 Lxg3 19.hxg3 Pde5 20.f4 Pxd3+ 21 .Lxd3 h6 22.Pc4 Tc8 23.Pd6 Tc7 24.e5! Zwart is totaal overspeeld. Dat is Short wel eens vaker overko men. maar hier is het wel heel kras. 24...f6 25.De2 a6 26,De4 f5 27.De2 Te7 28.g4 fxg4 29.Dxg4 Kh8 30.g3 Lf7 31.Ta2 Lg8 32.Tah2. Zie diagram 1 Een bijzondere slotstelling. Zwart heeft geen fatsoenlijke zetten meer en gaf het daarom maar op. Er dreigt natuurlijk Diagram 1 Dg6, gevolgd door een offer op h6. Een magistrale partij van Sokolov. Onder grote belangstelling werd in New York een twee daagse rapidmatch gespeeld tussen Anatoly Karpov en Gary Kasparov. Verrassend was dat Karpov met 2,5-1.5 de match won. Erg veel waarde moet men daar natuurlijk niet aan toeken nen. Rapidschaak is geen echt schaak, maar de nederlaag te gen zijn oude rivaal zal Kaspa rov wel pijn hebben gedaan. De kwaliteit van de partijen was met al te hoog, maar ze waren wel spannend. Kasparov won de eerste partij na eerst verloren te hebben gestaan, terwijl in de tweede partij precies het omge keerde gebeurde. De derde par tij won Karpov overtuigend: Karpov-Kasparov l.d4 Pf6 2x4 g6 3.Pc3 d5 4.Pf3 Lg7 5.Lf4 00 6.Tcl dxc4 7.e3 Pbd7 8.Lxc4 c5 9.dxc5 Pxc5 10.00 Le6 Wie altijd gedacht heeft dat af ruil tot remise leidt, moet deze partij maar eens zorgvuldig na spelen. ll.LxeG Pxe6 12,Le5 Dxdl 13.Tfxdl Tfd8 14.Kfl Pd7 15.Lxg7Kxg7 16.Pd5 Met deze zet krijgt wit een duur zaam voordeel. 16...Pb6 Noodzakelijk want 16...KJ8 17.Pc7 Pxc7 18.Txc7 Ke8 19.Txb7 loopt nog slechter af. 17.Pxb6 axb6 18.a3 Txdl+ 19.Txdl Tc8 20.Kc2 Kf6 21.Pel Tc4 Zwart laat de witte toren naar de zevende rij komen. Daar krijgt hij spijt van. Na 21...Tc7 staat wit wel beter, maar zeker niet gewonnen. 22.Td7 Pc5?! Het paardeindspel na 22...Tc7 23.Txc7 Pxc7 is ook gunstig voor wit, maar moet toch remise te houden zijn. 23.Tc7b5 24.f3 e5 25.b4 Met pionwinst. Karpov laat de buit niet meer ontsnappen en speelt de partij vlekkeloos uit. Zulke spelletjes kan men nog steeds aan hem overlaten. 25...Pa4 26.Txb7 Tc6 27x4 Ke6 28.h4 h5 29.Pd3 Tc2+ 30.Ke3 f5 31.g3 fxe4 32.fxe4 Tg2 33,Txb5 Txg3+ 34.Kd2 Tg2+ 35.Kel Pc3 36.Tb6+ Ke7 37.Pxe5 Te2+ 38.Kfl Txe4 39,Pxg6+ Kf7 40.Kf2 Pd5 41.Tc6 Pxb4 foto Camile Schelstraete 42.axb4 Txb4 43.Pe5+ Kg7 44.Tc4 Tb5 45.Pd3 Kf6 46.Tc5 1- 0. Opgave van de week. Flear-Chandler, Londen 1990. Wit: Kc2, pionnen op b2 en a3. Zwart: Ka2, pionnen op a6 en b5. Wit aan zet maakte remise. Hoe? Zie diagram 2. Diagram 2 Oplossing van de vorige week. Jan van Woerden, Ede. Wit: Khl, Te7, La8, Lh8, pionnen op b4, d6, g4 (7 stukken). Zwart: Kd4. Te3, Ld3, Ld8, Pe5, pion nen op d5 en f4 (7 stukken). Dit is een helpmat-probleem. Zwart begint en helpt wit hem in 2 zetten mat te zetten. Drie oplossingen: A. 1. Ke4 Tb7 2. d4 Te7 mat. B. 1. f3 Tg7 2. Pxg4 Txg4 mat. C: 1. Lc4 Txe5 2. Td3 Te7 mat. Ingenieus bedacht met twee moorf symmetrische op lossingen en drie switchbacks. door Berry Westra Waren ze schuldig of on schuldig? Die vraag duikt telkens op als het geruchtma kendste vals-spel-schandaal ooit ter sprake komt. Terence Reese en Boris Schapiro werden in 1965 bij de strijd om de Ber muda Bowl beschuldigd van het geven van vingersignalen. Door per spel hun kaarten aan de achterkant met een verschil lend aantal vingers vast te hou den, zouden ze aangeven hoe veel hartens ze in handen hadden. Tijdens het toernooi werden ze schuldig verklaard door een commissie, waarna het Engelse team zich terugtrok uit het toernooi. De World Bridge Federation (WBF) schorste de spelers niet zelf, maar speelde dc zaak door naar de Engelse nationale bond. Die besloot een onafhankelijk onderzoek te la ten instellen, onder leiding van de gerenommeerde raadsman John Foster. Het onderzoek kreeg het karakter van een rechtszaak, compleet met aan klager en verdediging. Na zes maanden werden Reese en Schapiro vrijgesproken we gens gebrek aan bewijs. Een uit spraak die niet werd geaccep teerd door de WBF. De affaire betekende het einde van de in ternationale carrière van Reese- Schapiro. Na 1965 boekte Reese zijn grootste successen als schrijver. Direct na de vrij spraak publiceerde Reese Story of an accusation, waarin hij de beschuldigingen trachtte te weerleggen. Alan Truscott, die bij de originele aanklacht be trokken was, reageerde hierop met The great Bridge Scandal. Als bewijsmateriaal werd onder andere dit spel opgevoerd: zie diagram 1 Psychologische biedingen wa ren in de jaren '50 en '60 vrij ge bruikelijk, maar het twee har ten bod van Schapiro op dit spel zorgde voor de nodige opschud ding. Pietro Forquet vroeg da genlang aan iedereen die maar naar hem wilde luisteren hoe zuid zo kon bieden. Effectief was de psyche wel. Ga- rozzo-Forquet, in die tijd het beste paar ter wereld, waren niet in staat om hem te ontmas keren noch om de manche te be reiken. Dat laatste is naar hui dige maatstaven het meest op merkelijk. Dit spel was koren op 1 noord £B65 S?65 ÓB32 109865 west oost 4H43 4V10 VAVB843 107 Oa6 09874 &V2 &HB74 zuid 4A9872 V92 OhV105 <*>A3 Zuid gever, Oost/West kwetsbaar West Noord Oost Zuid Garozzo Reese Forquet Schapiro l£ dbl pas 2<£? 2^?! 2SA pas pas pas diagram 1 de molen van de aanklagers. Als Reese en Schapiro van elkaar wisten dat ze ieder twee hartens hadden kon de psyche natuur lijk niet misgaan. Bovendien wist zuid dat het lucratief kon zijn om NZ uit hun negenkaart fit te houden. Of Reese en Schapiro zich schuldig hebben gemaakt aan vals spel zullen we nooit zeker weten. Terence Reese is al enke le jaren niet meer onder ons en Schapiro stierf begin deze maand op 93-jarige leeftijd. Bo ns Schapiro werd geboren in Ri ga, de hoofdstad van Letland. Na het uitbreken van de Russi sche revolutie vluchtte hij met zijn familie naar Engeland. In zijn jonge jaren werkte Schapi ro in het bedrijf van zijn vader, maar na de tweede wereldoor log wijdde hij zijn leven aan kaartspelen, zijn grote liefde Zoals veel bridgers hield Scha piro wel van een gokje. Fameus is zijn weddenschap dat de con centratiegraad van Terence Reese tijdens een spelletje bridge zo hoog was dat deze het niet zou opmerken als er een naakte vrouw de kamer zou ko men binnenwandelen. Schapiro won die weddenschap! Aan de bridgetafel was hij uitermate kritisch op zijn partner, Met zijn eigen speeltechniek was weinig mis, zoals te zien is aan dit spel, afkomstig uit de Olympiade van 1960: zie diagram 2 In een wedstrijd tegen Italië bo- 2 noord £9763 VH OAH73 £>AV75 west oost £1042 48 VB8532 V1064 ÖB5 Ov10942 0982 QH1063 zuid 4AHVB5 VAV97 086 £>84 Noord gever, Noord/Zuid kwetsbaar diagram 2 den Reese-Schapiro als NZ ze ven schoppen. Tegen dat con tract kwam west uit met klave ren negen. Schapiro achtte de kans dat west tegen groot slem onder een heer uit zou komen minimaal en zag een alternatie ve maakkans. Hij nam klaveren aas, incasseerde harten heer, speelde schoppen naar het aas, troefde harten negen in noord en ging de rest van de schoppens en hartens uitspelen. Op het einde had hij nog ruiten acht-zes en klaveren boer, terwijl in dummy nog ruiten aas-heer-zeven lag. Oost moest klaveren heer vast houden en kon dus niet meer dan twee ruitens bewaren. Daardoor werd ruiten zeven de dertiende slag. In 1955 won Boris Schapiro met het Engelse team de Bermuda Bowl 43 jaar later werd hij nog maals wereldkampioen, nu bij de senioren. Hij was toen 89 jaar. Daarmee is Schapiro met af stand de oudste wereldkampi oen aller tijden. Een record dat waarschijnlijk tot in lengte van jaren zal blijven staan. ken moesten daar weg. De Cock had thuis te weinig plaats en kwam in contact met Paul d 'Hondt. De combinatie was ge boren. Bij Jo zitten de veertien kwekers. De combinatie doet het verder met een veertigtal weduwnaars en zestig jonge. In middels is ook Reguul van Eet veldt tot de duivenmaatschap toegetreden. Afgelopen seizoen, een goed sei zoen maar met weinig uitschie ters (al mocht de tweede Provin ciaal en eveneens tweede in ZNB-verband op La Souterain- ne er toch zijn). De 'vale' van Jo de Cock passen goed op het ras wat Paul d'Hondt in de tijd na de geallieerden heeft opge bouwd. De concurrentie is voor 2003 gewaarschuwd. van onze sportredactie PV De Zeeuw Goes. Generaal hok: J. de Witte. Generaal duif: N. Krijger Vitesse oud: hok. D. Wagenaar, duif. D. Wagenaar Midfond oud: hok. D Wagenaar. duif. D. Wagenaar. Dag fond oud: hok. J. de Witte, duif. J. de Witte Overnacht fond: hok. P. Schrijver, duif. P. Schrijver. Vitesse jong: hok. A. Merison, duif. D. Wa genaar. Midfond jong: hok. J. Steen hard, duif. A. Merison. Natoer: hok. F.& J. de Kraker, duif. N, Krijger. PV Herleving Kloosterzande. Gene raal: R. Ma hu. Vitesse oud: aange duid. R. Mahu, onaangeduid. R. Ma- hu, duif. R. de Booij. Midfond oud: aangeduid, A. Wauters, onaange duid. A. Wauters, duif. R. Mahu. Dagfond oud: aangeduid. H. van Dijk, onaangeduid, H. van Dijk, duif. H. van Dijk. Vitesse jong: aan geduid. R. Mahu, onaangeduid. R. Mahu, duif. R. Mahu. Midfond jong: aangeduid. G. Vioen, onaangeduid. A. Schuren, duif. A. Schuren. Na toer: aangeduid. G. Vioen, onaange duid. R. Mahu, duif. R. Mahu. PV De Zwaluw Westkapelle. Gene raal aangewezen: P, Hengst. Gene raal onaangewezen: A Stroo. Gene raal duif: J.K. Dommisse. Keizer: A. Stroo. Keizer tweede klasse: J. Bijj se. Beste jaarling: P Hengst Be-:, duivin: W. Verstraate. Jeugd: Rul^ Roelse. Vitesse oud: hok/aangew*. zen. R. Melis, duif. J.C. Roelse.Mij fond oud: hok/aangewezen i. Stroo, duif. J.K. Dommisse. Daj. fond oud: hok/aangewezen. H M*. lis, duif. H. Melis. Overnachtfonj hok/aangewezen Comb. Flip* duif. Comb. Flipse Jonge duivei hok/aangewezen. P. Hengst, duif.. Stroo. Natoer: hok/aangewezen 1 Verstraate, duif. W. Verstraate. PV Noordster Yerseke. Generaal:! Minnaard mz, 2. E. Minnaard jz..; A. Kruysse. Vitesse oud: 1. C 4 Rooy. Midfond oud: E. Minnaard;: Dagfond oud: E Minnaard nj Overnachtfond: P. Poley. Vitesy jong: 1. A. Kruysse. Midfond jonj M. Boogert. Natoer: E. -Minnaai! mz, Inkorfcenlrum Hulst. Meerdaags fond: 1W. Geers, 2. W. Kooreman,! L. van Gucht, 4. O. van Damme,! Comb. vanBeveren. Viertallen show PV De Posthoon Vlissingen: 1,5 en 8. M. Meermi: &Dochter, 2. J. van Peenen, 3 enl Gebr.Theune,4. C. van Gemert,6.[ Wissekerke, 7. R. van Wettum, 10.' van Poelje&Dochter. door Leo Anderson Het is mogelijk zelfs een re cord, maar in elk geval een unieke prestatie om een Neder landse titel in de wacht te slepen met de onwaarschijnlijk hoge score van 85 procent. En daar voor tekende in het NK voor vrouwen te Zoutelande de uit Oekraïne afkomstige Nina Hoekman-Jankovskaja. Nie mand kon haar bijhouden, zelfs Europees kampioene Tanja Chub niet. Die moest genoegen nemen met de derde plaats. Tussen hen beiden nestelde zich Olga Kamyshleeva uit het Wit- Russische Minsk. Van de au tochtone Nederlanders kon al leen Erna Wanders zich temid den van dit Russische geweld re delijk handhaven. De vierde plaats viel haar ten deel met één punt achter Chub, drie punten voor de Letse Doumesh, maar wel met acht punten achter stand op de kampioene... Maar voor een doorbraak zal Wanders niet zorgen. Ze nam reeds voor de zestiende maal deel aan de finale. Van 1986 tot 1996 moest ze telkens haar meerdere erkennen in de onge naakbare Karen van Lith. Daarna waren het de vrouwen uit Oost-Europa die haar een voet dwars zetten. Langste partij Hoekman had een voorspoedige start door reeds in de eerste ron de Olga Kamyshleeva een ne derlaag toe te brengen. Kenne lijk hadden de beide dames nog een appeltje met elkaar te schil len gezien de hardnekkige strijd, die zes uur duurde. Na de 41e zet stonden er nog slechts twee maal zes schijven op het bord. In plaats van vrede te slui ten, werd stevig doorgevochten en zag Hoekman nog kans de volle buit binnen te halen. Mo gelijk liet de verliezende partij hier en daar een steekje vallen, maar de kampioene gaf een knap staaltje eindspeltechniek ten beste; zie diagram 1 Diagram 1 Hoekman - Kamyshleeva 3-0 2.55/2.59 42. 41-37 11-17 43. 37-32 17-21 44. 32-28 13-18 45. 38-33 21-26 46. 33-29 26-31 47. 28-23 18-22 48. 24-19 31-37 49. 43-38 9-14 50. 19x10 4x15 51. 29-24 37-42 52. 38x47 27-32 53. 47-42 22-28 54. 24-19 28-33 55. 42-37 32x41 56. 36x47 33-39 57.19-13 39-43 58. 13-8 43-48 59. 23-18 48-31 60. 18-12 6-11 61. 8-3 31-13 62. 3-14 13-30 63. 14-32 15-20 64. 32-49 30-19 65. 49-43 20-25 66. 43-48 19-24 67. 48-34 24-30 68. 34-40 30-35 69. 40-49 35-2 70. 49-44 11-16 71. 44-17 25-30 72. 17-39 30-35 73. 39-50 35-40 74. 45x34 16-21 75. 50-22 21-26 76. 22-36 en 3-0. Na 73. 39-50 was de winnende motief stand berei kt (wit dam op 50 en drie schijven op 12-45-47. Zwart dam op 2 en twee schijven op 16-35). Zwart moest schijf 35 wel offeren, wegens de dreiging 12-8 en 45-40, waardoor wit een overmachtseindspel bereikte. Verder spelen had daarom geen zin meer. Kortste partij Als tegenhanger nu de kortste van de kampioene tegen de jongste debutante uit het toer nooi Maddy Lemmen, die het na 27 zetten al liet afweten nadat zij volslagen verrast werd een offervariant, die haar twg schijven dreigde te kosten. Nina Hoekman-Jankovskaja Maddy Lemmen 3-0 0.45/0.59 1.32-28 19-23 2.28x19 14x23! 37-32 10-14 4. 41-37 5-10 5.34- 2 9 2 3x3 4 6.39x3 0 2 0-2 5 7.44-5! 25x3 4 8. 39x30 1 4-19 9 5041 10-14 10.44-39 17-22 11.46-41 12-17 1 2 40-3 4 7-12 1 3 32-!> 16-21 14.31-26 21-27 15.45-41 27-31 16. 36x2 7 2 2x31 17. 34-h 14-20 18. 30-24 19x30 19.35x3! 31-36 20.37-32 1-7 21.49-441 14 22.41-37 3-9 23.40-34 zie diagram 2 XJ m Diagram 2 Wits korte vleugel oogt kwet.^ - baar en haast vanzelfsprekend i> kiest zwart daarom voor 23. 17-22 24. 28x17 11x22 met d dreiging 18-23 en 20x49. Na h< I antwoord 25. 34-30 staat zwai plotseling voor een hevig dilem - ma. Speelt zij 20-25 dan volg:. 26-21, 33-28 en 39x10. En voor al niet na 20-25: 33-28 25x2! 28x10 wegens 9-14; 10x19 22 28 32x23 18x20 en wit verlie: l een schijf. Ook 13-19x19 kan niet wegens 32-27 en 29-24. L. de partij werd gespeeld 257< 11 waarna de klap volgde 26 32-27 22x31 27. 30-25 waarn; zwart opgaf. Tegen de dreiginj 24-19 is geen kruid gewassen want na 13-19 wmt wit na 24-2! en 37-32 twee schijven. Mooiste partij Na de vijfde ronde werd hert duidelijk dat de eindzege Hos- man nauwelijks nog kon gaan. Door Tanja Chub in 1 subliem gespeelde partij kloppen nam zij een voorspro:; van vijf punten! Nina Hoekman-Jankovskaja Tanja Chub 3-0 1.36/1.40 1. 34-29 19-23 2. 40-34 14-193 45-40 10-14 4. 32-28 23x32 i 37x28 18-23 6. 29x18 12x321 38x27 19-23 8. 41-37 14-19 46-41 5-10 10. 37-32 10-14 11 41-37 7-12 12. 42-38 12-18 U 47-42 20-24 14. 50-45 2-7 li 34-29 23x34 16.40x20 15x24 1 45-40 7-12 18. 40-34 1-7 19.33 28 17-21 20. 34-30 18-23 21.3$. 33 21-26 22.44-39 12-18 23.3» 34 7-12 24. 43-39 4-10 25. 30-2 10-15 26.49-43 14-20 27.25x1 9x20 28. 34-30 20-25 29. 39-3 3-9 zie diagram 3. O O li Diagram 3 Met 30. 27-22 18x27 31. 31x! 12-18 neemt wit op een heel on' ginele wijze het initiatief - handen. Namelijk door een nif alledaagse ruil naar veld 27.3! 37-3126x37 33.42x31 18x273! 32x21 23x32 35. 38x27! 8-123» 33-28 12-18 gedwongen, waf op 13-18 volgt de hielslag 34-3 25x32; 27x38 16x27; 31x4' 37. 28-22! 15-20 38. 43-38 18-3 39. 48-42 24-29 of 40. 42-3 29x40 41.35x44 25x34 42.22-1 11x22 43. 27x40 16x27 41 31x22 met winst na zes zetten,I

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 58