Binnenvaart lonkt naar WCT PZC PZC Hollanders doen de kassa rinkelen Partij voor Zeeland wil promotiecentrum aan provinciegrens Voorzitter Schuttevaer bepleit vervoer containers naar achterland over water Kogelvrije hazen Organisatie op zoek naar gastgezinnen Kozakkenkoor in Cadzand Vernielingen aan geparkeerde auto Buggy gestolen in Middelburg Inbrekers betrapt Gewonden bij knokpartij Meisjes stelen laarsjes Man gewond tijdens vechtpartij Politie neemt 830 kilo vuurwerk in beslag b 13 zaterdag 28 december 2002 door.Ab van der Sluis VLISSINGEN - Als de provin cie Zeeland met de exploitant van de Westerschelde Container Terminal (WCT) regelt dat een groot deel van de lading niet via het spoor, maar over het water wordt vervoerd zal de eontai- nerterminal minder weerstand ontmoeten. ZIERIKZEE - Europa Kinder hulp doet een beroep op ieder een die goede voornemens maakt voor het nieuwe jaar. De organisatie kampt met een jaar lijks teruglopend aantal gastge zinnen in Zeeland die bereid zijn een kind uit een achter standssituatie een zorgeloze va kantie te bieden. Europa Kinderhulp pleit ervoor eens te denken aan het aangaan van de uitdaging iets voor een ander te betekenen. Volgens de organisatie zijn er in Europa veel kansarme kinderen die er van dromen een keer uit hun moeilijke thuissituatie te ko men. Een vakantie in Zeeland betekent voor hen drie weken in een omgeving waar ze veilig kunnen spelen, met elkaar kun nen eten, niet hoeven werken en even echt kind mogen zijn. „Zij hebben er zelf niet voor ge kozen dat ze drie hoog achter wonen, zonder tuin of voetbal veldje in de buurt. Dat hun vader is weggelopen, dat hun moeder niet van de fles kan af blijven, terwijl er toch zeven monden zijn te voeden. Als oud- ste van zo'n gezin moet je dan vaak voor je broertjes en zusjes zorgen", aldus Europa Kinder hulp. Wie bereid is in 2003 voor drie weken een kansarm kind in een gastgezin op te nemen, kan con tact opnemen met Han van Pop- pel: 0118-627974 of Marijke Clarijs: 0111-450460. CADZAND - Het Schwarzmeer Don Kosaken Koor verzorgt op nieuwjaarsdag vanaf 20.00 uur een concert in de hervormde kerk aan de Prinsestraat in Cad zand. Geheel in de traditie van de in de jaren 30 opgerichte Kozakken- koren, houdt het Schwarzmeer Don Kozakenkoor de sacrale zang van de Russisch-ortho- doxe kerk in ere. De acht Russi sche en Bulgaarse zangers van het gezelschap treden niet al leen op als koor, maar ook als solisten. 's-HEERENHOEK - Vandalen hebben tussen donderdagavond negen uur en gisterochtend ver nielingen aangericht aan een geparkeerde auto in de Dreg- mansstraat in 's Heerenhoek. Er zat een deuk in het voorpor tier en tevens werden beide bui tenspiegels vernield. Het be drag van de aangerichte schade is onbekend. Die voorspelling deed J. Voge laar, de nieuwe voorzitter van schippersvereniging Schutte vaer, gisteren in Vlissingen tij dens de jaarvergadering van de afdeling Midden-Zeeland. Volgens hem is het juridisch mo gelijk dat de provincie voor waarden stelt in de af te geven vergunning voor de WCT. Vogelaar zei het verbazingwek kend te vinden dat er nog steeds met gevaarlijke lading op trei nen door kernen van steden en dorpen wordt gereden als er een goedkoop alternatief is. „Als de provincie regelt dat de gevaarlijke lading over het wa ter moet, zijn we in Zeeland van een heleboel problemen af. Als er dan ook nog eens een af- REDACTIE BEVELANDEN/THOLEN Voorstad 22 Postbus 31 4460 AA GOES Tel: (0113) 273000 Fax: (0113)273030 E-mail: redgoes@pzc.nl Rolf Bosboom Ingrid Huibers Mieke van der Jagt Rob Paardekam Steffan ter Maat Koen de Vries (sport) CENTRALE REDACTIE Oostsouburgseweg 10 Postbus 18 4380 AA VLISSINGEN Tel: (0118) 484000 Fax: (0118)470102 E-mail: redactie@pzc.nl INTERNET www.pzc.nl E-mail: web@pzc.nl spraak met de exploitant van de containerterminal wordt ge maakt over een groot percenta ge van de aangevoerde contai ners die over de binnenwateren kunnen gaan, aangevuld met een dwingende route voor vrachtwagens over de A58, zou die containerterminal heel wat minder weerstand ontmoe ten." Heren Vogelaar volgde H. Jongepier op, die vorig jaar na achttien jaar afstand deed van de voor zittershamer. De nieuwe voor zitter is werkzaam bij het Cen traal Bureau voor de Rijn- en Binnenvaart. Hij is daar onder meer verant woordelijk voor de juridische zaken. Voor zijn juridische loopbaan was de geboren Vlis- singer zelfstandig schipper op een binnenvaartschip. Hij zei zich sterk te willen maken voor het oplossen van Zeeuwse pro blemen. „Ik kwam onlangs eni ge heren tegen van Rijkswater staat die mij vertelden dat zij zich zorgen maakten over de veiligheid op de Westerschelde. Daar worden, ook in verband met de WCT, veel meer bewe gingen van binnenschepen ver wacht. Deze bewegingen zou den beter gecontroleerd moeten worden. De veiligheid zou beter moeten en men wil de zee- en de binnenvaart zoveel mogelijk scheiden. Het zijn allemaal on derwerpen die overleg noodza kelijk maken." Afdelingssecretaris J. de Vries zei blij te zijn met het overleg dat de schippersvereniging on langs voerde met Rijkswater staat over de Krammersluizen, waar een ingenieus systeem het zoete water van de Volkerak scheidt van het zoute water in de Oosterschelde. Schutten Door het systeem duurt het ze ker twintig minuten voor een schip geschut is. De schippers willen dat er sneller wordt ge schut. „Wij kregen te horen dat het misschien maar een paar mi nuten kan schelen, maar als je dat in een heel jaar berekent, gaat het om uren en misschien wel dagen." Rijkswaterstaat heeft beloofd te onderzoeken of het mogelijk is om het zoet hout-scheidingssysteem van het Volkerak naar de Ooster schelde af en toe uit te schake len. Dat zou volgens Schutte vaer zo maar tien minuten schelen. „We zijn in blijde ver wachting van de uitkomsten", aldus De Vries. De schippersvereniging heeft Rijkswatex-staat opnieuw ge vraagd of het mogelijk is om bij stremmingen de kleine jacht- sluis in de Krammersluizen te gebruiken bij stremmingen. „Men is bereid dat opnieuw te bekijken", zei de afdelingsse cretaris. Nederlanders met hun 'buit' in het Belgische Kapellebrug. door Raymond de Frel ZELZATE - Op de ruit van 't Teerkotje in Zelzate staat het met hoofdletters geschreven: 'VUURWERK'. Het is een lucra tieve lokker, want in de winkel verschijnen om de haverklap klanten, om met een rits knal- en siervuurwerk weer naar bui ten te gaan. België lijkt het wal halla voor knalfreaks, al zijn onze zuiderburen qua plofbaar materiaal aan een aanschafli- miet gebonden. Maar dat zal uitbater Luc de Bruyne worst wezen, want van de Vlamingen moet hij het niet hebben. Hol landers, die brengen pas geld in het laatje. De Nederlandse politie nam tot nu toe 96.000 kilo illegaal vuur werk in beslag, zestien ton meer dan in 2001. Twintig ton werd aan de Belgische grens onder schept. Luc de Bruyne kan er woedend over worden. Naar ei gen zeggen verkoopt hij zijn vuuxrwerk voor 99 procent aan Nederlanders. Die mogen in ei gen land pas in de laatste dagen van het j aar hun pakketten aan schaffen. Maar er knaagt nog iets anders aan verkoper De Bruyne. „Wat ze aan de grens doen is hypo criet. Laat ze eens wat meer op drugs controleren. Vuurwerk wordt door de Nederlandse overheid veel te negatief bena derd", vindt hij. Zijn Nederlandse echtgenote Gon Kieft valt hem bij. „Er val len meer slachtoffers door drugsgebruik dan door het af steken van vuurwerk hoor. Als je verstandig met vuurwerk om gaat, kan er weinig gebeuren. Het is eigenlijk de omgekeerde wereld. Wat hier legaal is - vuur werk -, is veelal illegaal in Ne derland En wat hier illegaal is - drugs -, mag in Nederland weer wel." De Bruyne: „Als ze meer op drugs gaan controleren, ga ik zó akkoord met de regels op het gebied van vuurwerk." Averechts De Bruyne denkt dat het verbod op het aanschaffen van vuur werk voor een bepaalde datum juist een averechts effect heeft. „Wat verboden is, trekt. Het wordt op deze manier voor veel mensen een spoil om vuurwerk over de grens te brengen. Als dit niet meer verboden is, is het niet leuk meer. Wij merken als ver kopers overigens helemaalniets van de controles, we verkopen verschrikkelijk goed." Advie zen om het kruit over de grens te smokkelen, geeft het echtpaar niet of nauwelijks aan hun klan ten. „Ze zijn zelf creatief genoeg om oplossingen te verzinnen. Heel af en toe geef ik eens een hintje", aldus Kieft. Zijn collega's van Tromp's Ba- zarken, net over cle grens bij Ka pellebrug, geven hun klanten ook geen tips. „Ze weten zelf wel hoe ze moeten rijden", weet uitbaatster Janine de Smedt. Dat blijkt eerder, rond het mid daguur. Twee weinig florissante Nederlandse auto's staan voor het winkeltje geparkeerd. Een groep jongeren overlegt met el kaar. „Tromp's Bazarken is pas om half twee open. Zullen we naar Zelzate rijden?" Een gron dige inspectie aan de grens bij Kapellebrug is dus voor niets geweest. „We kijken altijd eerst altijd goed of en waar er politie staat. Blijkt dat zo te zijn, dan weten we nog genoeg andere manieren om het vuurwerk in Nederland te krijgen. Hoe pre cies vertel ik natuurlijk niet", zegt één van de jongens la chend. Het valt De Smedt op dat veel COR DE JONGE MIDDELBURG - De tijdens de jaarwisseling nog restex-ende Zeeuwse hazen gaan een heel gelukkig nieuw jaar tegemoet. Vanaf 1 januari 2003 mag er van de Zeeuwse bestuursrechter niet meer op ze worden geschoten. Het provinciebestuur van Zeeland gaf eerder een ontheffing aan een wildbeheereenheid die in Borsele, Goes en Kapelle op percelen met fruitbomen hazen mocht schieten gedurende' dx-ie maanden na dé normale sluiting van het jachtseizoen. Het jachtseizoen eindigt op 31 december dit jaar. De verlening van de ontheffing heeft de Stichting De Fauna bescherming te Amstelveen zeer vei'droten. Zij sloeg bij de rechter op de trom en stelde dat hazen fruitbomen weinig kwaad doen. En ze werd in het gelijk gesteld. Hazen in Zee land kunnen vanaf het nieuwe jaar een stil en gerust leven gaan leiden. MIDDELBURG- Uit een portiek/halletje van een pand aan de Dam te Middelburg is gistermiddag een buggy/kindeiwa- gen weggenomen. Het betreft een blauwe buggy met een zil verkleurig frame met drie wielen van het merk Quinny ter waarde van een paar honderd euro. foto Charles Strijd Nederlanders vragen om zwaar vuurwerk. „Dingen die verbo den zijn en die wij dus niet heb ben. Maar ook dingen waax-van ik nog nooit heb gehoox-d, Soms vragen ze zelfs of wij niets onder de toonbank hebben liggen. Na tuurlijk hebben we dat niet, want wij werken keurig volgens de Belgische wetgeving. Maar grenscontroles zijn niet ons pakkie-arx." RILLAND - In een woning aan de Eversweerdestraat te Ril land is dondei'dagavond ingebroken. Bij thuiskomst van de bewoners ï-ond 20.00 uur betrapten zij twee onbekende perso nen in hun woning die vei-volgens op de vlucht gingen. De hele woning bleek te zijn doorzocht en er werd een geldbedrag van een paar honderd euro weggenomen. GOES - Een 39-jarige vrouw uit Goes is in de nacht van don derdag op vrijdag gewond geraakt toen ze in de binnenstad van haar woonplaats door een onbekende man enkele malen in het gezicht werd geslagen. Het gevolg was een vechtpartij waarbij zo'n zeven personen betrokken waren en enkele rake klappen vielen. Ook een 42-jarige man uit Kapelle raakte gewond; zijn schou der raakte uit de kom. Het is onduidelijk waarom de man be gon te slaan. GOES - Een veertienjarig meisje uit de gemeente Goes en een vijftienjarig meisje uit Kapelle zijn gistermiddag in Goes aangehouden voor winkeldiefstal. Ze hadden bij de Schoe nenreus een paar laarsjes weggenomen zonder te betalen. Toen ze de kassa passeex-den ging het alarm en renden ze er vandoor. Een personeelslid ging ze achterna en hield beide meisjes aan. Beide meisjes werden op het politiebureau gehoord en zullen wox-den doorgestuurd naar bureau Halt. 's-HEERENHOEK - Een twintigjarige man uit 's-Gx-avenpol- der is donderdagavond op de Marktstraat te 's-Heerenhoek gewond geraakt tijdens een vechtpartij met een onbekende man. De man liep hierbij een gebi-oken jukbeen en oogkas op. De aanleiding van de vechtpartij is niet bekend. door Maurits Sep VLISSINGEN - De Partij voor Zeeland vindt dat bij Rilland een groot informatie- en promo tiecentrum over Zeeland moet komen. In deze Poort voor Zee land is informatie te krijgen over vestigingsmogelijkheden voor mensen en bedrijven, op leidingen en recreatie. De PvZ ziet het als hét centrale loket voor de hele provincie. Volgens GroenLinks is het idee van haar overgenomen. De PvZ lanceerde het idee giste ren bij de presentatie van het verkiezingsprogramma voor de Statenverkiezingen in maart volgend jaar. De Poort voor Zee land kan langs de A58 komen, op de parkeerplaats 't Scheldt. Volgens PvZ-lijsttrekker R. Stoffels moeten er ook een restaurant en winkeltjes ko men. Hij vergeleek het project met het informatiecentrum dat in Frankx-ijk bij de Kanaaltun nel naar Engeland is gebouwd. „Het zou een gezamenlijk initi atief van de provincie, de ge meente en het Bureau voor Toe risme kunnen zijn." F. van Kollem van GroenLinks reageert verbaasd op het initia tief. „Dat hebben wij twee jaar geleden al voorgesteld. In de commissie verkeer en vervoer, en ik heb het in de algemene be schouwingen genoemd." Stof fels ontkent het idee 'gejat' te hebben. „Ik heb zoiets van Gx-oenLinks nooit gehoord. Het lijkt wel of ze jaloers zijn." Volgens Van Kollem lag bij GroenLinks de nadruk meer op openbaar vervoer: de toerist die Zeeland binnenkomt, kan in het informatiecentrum naast gege vens over de provincie vooral informatie vinden over hoe hij verder door Zeeland kan reizen met het tx-ein of bus. „Bij ons gaat het toch echt veel meer om de promotie van Zeeland", be nadrukt Stoffels. „Maar een soort transferium kun je er na tuurlijk best bij aanhaken." Veerboot De PvZ stelt ook voor een veer boot van de PSD te behouden als cultui-eel erfgoed. Volgens Stoffels is in Terneuzen een stichting bezig dit te onderzoe ken. Hij zegt het plan al te heb ben aangekaart bij gedeputeer de J. Hennekeij (VVD, vervoer),- De PvZ vindt dat ook in dit voorstel de provincie een voor trekkersrol moet vexwullen. Net als de SP wil de PvZ de jeugd nauwer betrekken bij het beleid van de provincie. De pa ragraaf 'jeugd' is vrijwel onder alle beleidsterreinen toe te voe gen, schrijft de partij in het ver kiezingsprogram. Zij vindt een 'integrale benadering' belang rijk omdat de provincie jonge ren graag in Zeeland wil hou den. Bovendien wil de PvZ hiermee zorgen voor een even wicht tussen jongerenbeleid en ouderenbeleid. Grote zorgen maakt de PvZ zich over de gevolgen van het fiets- voetveer voor bijvoorbeeld sportverenigingen en scholieren uit West-Zeeuws-Vlaanderen. Walcheren, dat sportief en edu catief een belangrijk gebied is voor West-Zeeuws-Vlaanderen, komt verder weg te liggen voor autoverkeer en voor fietsers wordt het duurder dan de veer boot nu. De PvZ pleit daarom voor verlaging van het tarief voor een overtocht met het fiets- voetveer met 2,20 euro naar 1 euro. TERNEUZEN - De Zeeuws- Vlaamse politie heeft de afgelo pen weken 830 kilo vuurwerk in beslaggenomen. In samenwerking met de be trokken gemeenten controleer de zij gistermiddag onder de noemer 'Controle Vuurwerk' of een groot aantal Zeeuws- Vlaamse verkooppunten aan de gestelde eisen voldeed en de be nodigde vergunningen kon la ten zien. Vier teams togen naar de kermen Hulst, Sas van Gent/Axel, Ter- neuzen en Oostburg. De agenten en ambtenaren let ten vooral op brandveiligheid - zoals brandwerende deui-en bij de opslagruimtes, voldoende brandblussers en 'niet roken'- bordjes -, de status van het vuurwerk - legaal of illegaal - en de benodigde vergunningen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 49