PZC Initiatief voor pier in Vlissingen Hollanders doen de kassa rinkelen 11 [BRISTOL f— Nieuwe supermarkt Veere van de baan MORGEN GEOPEND VAN 13.30-17.00 UUR Schuttevaer bepleit inzet binnenvaart bij vervoer vanaf WCT Geen sluitingstijd in Veere met oudjaar Vlissingers willen loopbrug naar bassin voor duiktoren Inbraak in bedrijfspand Nieuwdorp Politie neemt 830 kilo vuurwerk in beslag Kookzondag 29 december Keukemarket zeeuwse almanak Slag WALCHEREN zaterdag 28 december 2002 I door Miriam van den Broek VLISSINGEN - Enkele Vlissin gers die het afgelopen jaar ijver den voor het behoud van de duiktoren op het Badstrand, hebben het plan opgevat om de pier terug te bouwen aan de boulevard. Het initiatief wordt over een paar weken gepresen teerd aan de gemeentelijke werkgroep die de mogelijkhe den voor de duiktoren onder zoekt. Het idee voor de pier houdt ver band met het plan voor de duik toren. Die toren zou moeten ko men in een bassin, gemaakt van tunnelsegmenten. Daardoor staat er altij d genoeg water rond de toren om te kunnen duiken. Dit plan wordt momenteel on derzocht door een gemeentelij ke werkgroep met daarin twee leden van de werkgroep behoud duiktoren. In januari wordt dit onderzoek afgerond en krijgen de burge meester en wethouders het rap port onder ogen. „Terwijl we bezig waren met de duiktoren, ontvingen we een hoop reacties van mensen die zeiden dat het hartstikke leuk zou zijn als de pier terug kon ko men in Vlissingen", vertelt Mi- chiel Snoek van de werkgroep behoud duiktoren. „En dat vin den wij ook." Voor de oorlog had Vlissingen een pier die zo'n honderdvijftig meter de zee in stak en vijftig meter verwijderd was van het drukke vaarwater. De pier werd in 1936 feestelijk geopend. Bur gemeester Van Woelderen zei destijds in z;ijn openingsspeech NIEUWDORP - Aan de Frankrijkweg te Nieuw dorp is tussen dinsdag middag en gisterochtend ingebroken in een be drijfspand. De toegang tot de kan toorruimte werd gefor ceerd. De inbrekers zijn er vandoor gegaan met com puterapparatuur ter waarde van enkele dui zenden euro's. dat 'een wandelpier lange jaren een illusie scheen. Maar dat het nu toch gelukt is'. Aan het einde van de oorlog is de pier afgebro ken door Duitsers. Winkeltjes „Keer op keer zijn er plannen geweest om de pier terug te bou wen. Telkens eindigde het in niets. Maar nu is het juiste mo ment gekomen", zegt Snoek. „Mensen vroegen ons of het te combineren was met het bassin. Voor het bad kan zo sterk wor den geheid dat er winkeltjes op de rand kunnen staan. Vervol gens kan er een loopbrug komen naar het bassin. Technisch moet het kunnen. De tekeningen voor de pier worden nog wat verfijnd en dan presenteren we ze aan de gemeentelijke werkgroep." De ze groep zal het jongste plan niet meer kunnen meenemen in het rapport over de duiktoren. Snoek vernacht dat er in het voorjaar meer duidelijkheid over kan zijn. De duiktoren en de tunnelseg menten die het bassin kunnen vormen, staan in afwachting van het rapport nog steeds op het terrein van De Schelde. De toren is dit voorjaar van het Badstrand gehaald omdat het TERNEUZEN - De Zeeuws- Vlaamse politie heeft de afgelo pen weken 830 kilo vuurwerk in beslag genomen. In samenwerking met de be trokken gemeenten controleer de zij gistermiddag onder de noemer 'Controle Vuurwerk' of een groot aantal Zeeuws- Vlaamse verkooppunten aan de gestelde eisen voldeed en de be nodigde vergunningen kon la ten zien. Vier teams togen naar de kernen Hulst, Sas van Gent/Axel, Ter- neuzen en Oostburg. In de laat ste plaats werd vorige week bij een bedrijf zeshonderd .kilo vuurwerk in beslag genomen, gisteren werd een Terneuzense winkel op de vingers getikt. Waar het bedrijf 1250 kilo mocht hebben, trof de politie vijftienhonderd kilo aan in de opslagruimte. De agenten en ambtenaren let ten vooral op brandveiligheid - zoals brandwerende deuren bij de opslagruimtes, voldoende brandblussers en 'niet roken'- bordjes -, de status van het vuurwerk - legaal of illegaal - en de benodigde vergunningen. Tot duizend kilo wordt een zoge naamd meldingssysteem ge hanteerd, vanaf duizend kilo moet een specifieke milieuver gunning worden aangevraagd. Vandaag, maandag en dinsdag mag er in Nederland vuurwerk worden verkocht. In België loopt de verkoop al veel langer. Nederlandse vuurwerkliefheb bers staken daarom de afgelo pen tijd niet zelden de grens over om hun waar te kopen, maar toch was de vangst aan de Belgische grens ronduit mager. „We hebben wel steekproefsge wijs gecontroleerd, maar zeven tig kilometer grens is veel. Niet of nauwelijks te controleren", aldus De Groene. Bakker Peter Bliek blaast zijn plannen voor een versmarkt in Veere a „Als de gemeente wil dat hier een supermarkt komt, steekt ze haar nek maar eens uit." foto Lex de Meester door Miriam van den Broek VEERE - Bakker Peter Bliek uit Veere had plannen om een kleine supermarkt te beginnen in het stadje. Het bedrijfs plan lag klaar en het bleek economisch haalbaar. Toch zet hij het niet door. Bliek mist voortvarendheid van de ge meente en de monumentencommissie. „Als het niet lukt voor de komende zo mer, heeft het geen zin." Op 1 november sloot de supermarkt in Veere haar deuren. „Daarmee is de bo dem onder Veere weggeslagen", zegt Bliek. „Zonder winkel wordt het stadje helemaal een openluchtmuseum. Ik vroeg me af wat ik met de bakkerswin kel moest, als toch iedereen zijn bood schappen haalt in Middelburg. Ik klop te eind augustus bij de gemeente aan met de mededeling dat ik een versmarkt wilde beginnen in de oude productie ruimte van de bakkerij, achter de bak kerswinkel. Ik kreeg een luisterend oor. Daar bleef het bij." Bliek wilde in de nieuwe winkel de belangrijkste waren verkopen, zoals verse groenten, zuivel en vlees. Omdat de Markt wordt afge sloten voor verkeer, zou de ingang ko men aan de kant van het Oranjeplein, waar nu gai-agedeuren zitten. „Er was wel een verbouwing nodig. In het dak zit een hoogteverschil. Om dat recht te trekken moest het hele dak wat worden verhoogd. Maar vanaf de Markt zou dat niet te zien zijn." De garageboxen aan de kant van het Oranjeplein zijn vijftig jaar geleden gebouwd. „Ze zijn echt niet mooi meer", zegt Bliek. „De ver bouwing voor de supermarkt had het er niet lelijker op gemaakt. Maar de mo numentencommissie vindt het niks. Ik heb gevraagd: 'Hoe moet het er dan uit zien? Geef een richtlijn waarin we moe ten denken'. Maar zover wilde de com missie niet gaan." Voorwaarden Vorige week heeft het college van B en W besloten dat Bliek de ingang van de versmarkt aan de achterzijde mag ma ken. „Vier maanden hebben ze daar over gedaan. En bij het besluit zitten een hoop voorwaarden. Een daarvan luidt dat het plan volledig moet worden goedgekeurd door de monumenten commissie. Ik heb er geen trek meer in. Op deze manier duurt het nog een jaar voordat we kunnen verbouwen. Tegen die tijd weten alle toeristen dat er in Veere geen winkel is. Ze hebben dan al lang ergens anders een winkel gevon den. En als dat is gebeurd, zijn ze niet meer terug te halen. Daarom moet de winkel voor de zomer klaar zijn. Ik zie dat niet zo snel gebeuren." Bliek vindt het jammer. „Mijn vader is hier vroeger begonnen. Wij zijn van oudsher een Veers bedri j fTwee j aar geleden hebben we de bakkerij verhuisd naar Middel burg. In Veere zit alleen nog de winkel. Straks hebben we helemaal geen bin ding meer met dit stadje. Als de ge meente wil dat hier een supermarkt komt, steekt ze haar nek maar eens uit. door Raymond de Frel ZELZATE - Op de ruit van 't Teerkotje in Zelzate staat het met hoofdletters geschreven: 'VUURWERK'. Het is een lucra tieve lokker, want in de winkel verschijnen om de haverklap klanten, om met een rits knal- en siervuurwerk weer naar bui ten te gaan. België lijkt het wal halla voor knalfreaks, al zijn onze zuiderburen qua plofbaar materiaal aan een aanschafli- miet gebonden. Maar dat zal uitbater Luc de Bruyne worst wezen, want van de Vlamingen moet hij het niet hebben. Hol landers, die brengen pas geld in het laatje. De Nederlandse politie nam tot nu toe 96.000 kilo illegaal vuur werk in beslag, zestien ton meer dan in 2001. Twintig ton werd aan de Belgische grens onder schept. Luc de Bruyne kan er woedend over worden. Naar ei gen zeggen verkoopt hij zijn Advertentie TERNEUZEN: Noordstraat 18 vuurwerk voor 99 procent aan Nederlanders. Die mogen in ei gen land pas in de laatste dagen van het jaar hun pakketten aan schaffen. Maar er knaagt nog iets anders aan verkoper De Bruyne. „Wat ze aan de grens doen is hypocriet. Laat ze eens wat meer op drugs controleren. Vuurwerk wordt door de Neder landse overheid veel te negatief benaderd", vindt hij. Zijn Ne derlandse echtgenote Gon Kieft valt hem bij. „Er vallen meer slachtoffers door drugsgebruik dan door het afsteken van vuur werk hoor. Als je verstandig met vuurwerk omgaat, kan er wei nig gebeuren. Het is eigenlijk de omgekeerde wereld. Wat hier le gaal is - vuurwerk -, is veelal il legaal in Nederland. En wat hier illegaal is - drugs -, mag in Ne derland weer wel." De Bruyne: „Als ze meer op drugs gaan con troleren, ga ik zó akkoord met de regels op het gebied van vuurwerk." Averechts De Bruyne denkt dat het verbod op het aanschaffen van vuur werk voor een bepaalde datum juist een averechts effect heeft, „Wat verboden is, trekt. Het wordt op deze manier voor veel mensen een sport om vuurwerk over de grens te brengen. Als dit niet meer verboden is, is het niet leuk meer. Wij merken als ver kopers overigens helemaal niets van de controles, we verkopen verschrikkelijk goed." Advie zen om het kruit over de grens te smokkelen, geeft het echtpaar Nederlanders met hun 'buit' in het Belgische Kapellebrug. strand werd opgehoogd. De ge meente was van plan de duikto ren nooit meer terug te plaatsen, omdat strandophogingen er voor zorgden dat de toren nog maar een uurtje per dag diep ge noeg in het water stond om er vanaf te duiken. Nadat het voorstel kwam de duiktoren in een bassin te plaat sen, stelde de gemeente haar be slissing uit. ten. „Ze zijn zelf creatief genoeg om oplossingen te verzinnen. Heel af en toe geef ik eens een hintje", aldus Kieft. Zijn collega's van Tromp's Ba- zarken, net over de grens bij Ka pellebrug, geven hun klanten ook geen tips. „Ze weten zelf wel hoe ze moeten rijden", weet uitbaatster Janine de Smedt. Dat blijkt eerder, rond het mid daguur. Twee weinig florissante Nederlandse auto's staan voor niet of nauwelijks aan hun klan-v het winkeltje geparkeerd. Een groep jongeren overlegt met el kaar. „Tromp's Bazarken is pas om half twee open. Zullen we naar Zelzate rijden?" Een gron dige inspectie aan de grens bij Kapellebrug is dus voor niets geweest. „We kijken altijd eerst altijd goed of en waar er politie staat. Blijkt dat zo te zijn, dan weten we nog genoeg andere manieren om het vuurwerk in Nederland te krijgen. Hoe pre cies vertel ik natuurlijk niet", zegt één van de jongens lachend. door Ab van der Sluis VLISSINGEN - Als de provin cie Zeeland met de exploitant van de Westerschelde Container Terminal (WCT) regelt dat een groot deel van de lading niet via het spoor, maar over het water wordt vervoerd zal de contai- nerterminal minder weerstand ontmoeten. Die voorspelling deed J. Voge laar, de nieuwe voorzitter van schippersvereniging Schutte vaer, gisteren in Vlissingen tijdens de jaarvergadering van de afdeling Midden-Zee land. Volgens hem is het juridisch mo gelijk dat de provincie voor waarden stelt in de af te geven vergunning voor de WCT. Vogelaar zei het verbazingwek kend te vinden dat er nog steeds met gevaarlijke lading op trei nen door kernen van steden en dorpen wordt gereden als er een goedkoop alternatief is, „Als de provincie regelt dat de gevaarlijke lading over het wa ter moet, zijn we in Zeeland van een heleboel problemen af. Als er dan ook nog eens een af spraak met de exploitant van de containerterminal wordt ge maakt over een groot percenta ge van de aangevoerde contai ners die over de binnenwateren kunnen gaan, aangevuld met een dwingende route voor vrachtwagens over de A58, zou die containerterminal heel wat minder weerstand ontmoe ten." Heren Vogelaar volgde H. Jongepier op, die vorig jaar na achttien jaar afstand deed van de voor zittershamer. De nieuwe voor zitter is werkzaam bij het Cen traal Bureau voor de Rijn- en Binnenvaart. Hij is daar onder meer verant woordelijk voor de juridische zaken. Voor zijn juridische loopbaan was de geboren Vlis- singer zelfstandig schipper op een binnenvaartschip. Hij zei zich sterk te willen maken voor het oplossen van Zeeuwse pro blemen. „Ik kwam onlangs eni ge heren tegen van Rijkswater staat die mij vertelden dat zij zich zorgen maakten over de veiligheid op de Westerschelde. Daar worden, ook in verband met de WCT, veel meer bewe gingen van binnenschepen ver wacht. Deze bewegingen zou den beter gecontroleerd moeten worden. De veiligheid zou beter moeten en men wil de zee- en de binnenvaart zoveel mogelijk scheiden. Het zijn allemaal on derwerpen die overleg noodza kelijk maken." Afdelingssecretaris J. de Vries zei blij te zijn met het overleg dat de schippersvereniging on langs voerde met Rijkswater staat over de Krammersluizen, waar een ingenieus systeem het zoete water van de Volkerak scheidt van het zoute water in de Oosterschelde. Schutten Door het systeem duurt het ze ker twintig minuten voor een schip geschut is. De schippers willen dat er sneller wordt ge schut. „Wij kregen te horen dat het misschien maar een paar mi nuten kan schelen, maar als je dat in een heel jaar berekent, gaat het om uren en misschien wel dagen." Rijkswaterstaat heeft beloofd te onderzoeken of het mogelijk is om het zoet hout-scheidingssysteem van het Volkerak naar de Ooster schelde af en toe uit te schake len. Dat zou volgens Schutte vaer zo maar tien minuten schelen. „We zijn in blijde ver wachting van de uitkomsten", aldus De Vries. De schippersvereniging heeft Rijkswaterstaat opnieuw ge vraagd of het mogelijk is om bij stremmingen de kleine jachts- luis in de Krammersluizen te ge bruiken bij stremmingen. „Men is bereid dat opnieuw te bekijken", zei de afdelingsse cretaris. door Miriam van den Broek DOMBURG - De horeca in Veere mag met de jaarwisseling de he le nacht open blijven. Alleen voor de strandpaviljoens geldt de gebruikelijke sluitingstijd. Om te voorkomen dat mensen de hele nacht van café naar café struinen, heeft de burgemeester bepaald dat er na twee uur 's nachts geen nieuwe bezoekers meer in de cafés mogen worden toegelaten. Vorig jaar konden ondernemers in Veere een ver zoek indienen om met oud jaars nacht tot vier uur open te mogen zijn. Dit jaar hoeft er geen ont heffing te worden aangevraagd en kunnen de feestvierders de hele nacht doorgaan. H. van den Tol van de Koninklij ke Horeca Nederland afdeling Veere is blij met het besluit. ,Met name enkele cafés in Dom burg en Westkapelle maken ge- bi'uik van deze regeling. Maar over het algemeen gaan alle ca fés gewoon wat langer door dan normaal. Voorgaande jaren lag de sluitingstijd met de jaarwis seling op vier uur. Dat had het gevolg dat iedereen tegelijk naar buiten moest. Dat is niet zo best. Dan loop je het risico dat mensen gaan vechten of vernie lingen aanrichten. Door geen sluitingstijd op te leggen, gaan de bezoekers één voor één naar huis. Dat is rustiger." Het enige minpunt aan de rege ling is volgehs Van den Tol dat de strandpaviljoens niet mogen meeprofiteren. „We hebben dat al vaak gevraagd aan de ge meente, maar het lukt gewoon niet om dat van de grond te krij gen. Dat is toch jammer, want wij vinden dat als je alle horeca gelijk maakt, dat strandpavil joens daar dan ook bij horen. Maar dat is een jarenlange dis cussie." (Advertentie geopend van 11.00- 17.00 uur Showroommodellen 2002 tot 60% korting ontwerp - advies - montage - financiering] lO JAAR ZEKERHEID <8. uniiniv.keukenmarket.nl ROOSENDAAL NOORD - A17 -AFSLAG 21, Telefoon 0165 - 510 600 foto Charles Strijd Het valt De Smedt op dat veel Nederlanders vragen om zwaar vuurwerk. „Dingen die verboden zijn en die wij dus niet hebben. Maar ook dingen waarvan ik nog nooit heb gehoord. Soms vragen ze zelfs of wij niets onder de toonbank hebben liggen. Na tuurlijk hebben we dat niet, want wij werken keurig volgens de Belgische wetgeving. Maar grenscontroles zijn niet ons pakkie-an." Ze nam het zekere voor het onzekere, die achttienjarige automobiliste in spe. Toen het verkeerslicht van groen naar oranje sprong op de kruising ging ze vol op de rem van de lesauto. Die kwam tij dig tot stilstand. Dat wel. Al leen had de achter haar rij dende automobilist niet gere kend op de abrupte manoeu vre. De klap waarmee de man achterop de plots voor hem gestopte auto knalde zal nog lang nadreunen. Net als de koele mededeling van de exa minator. Die deelde het meis- ke minzaam mee dat zij ivas gezakt voor haar rijexamen. Wegens onnodig stoppen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 11