PZC Vijf vingers ijzeren natuurwet VOC-koopman bezeilde eiland Timor met weerzin Centerfolds Playboy steeds minder rond Onderzoek naar ontstaan meervingerigheid in embryonale stadium 10 Verbetering gentherapie kanker Marswater van asteroïde-inslagen 1 Deel karakter koolmees erfelijk wmmmmmmammm wmÊmÊmKÊmBÊm postzegels zaterdag 28 december 2002 Vingers worden aangelegd op het moment dat in een embryo alle organen intensief contact met elkaar hebben. foto Phil Nijhuis J GRONINGEN - Aan de Rijksuniversiteit Groningen is een |T methode ontwikkeld om gentherapie tegen kanker te verbe- F teren. Gentherapie is een nog nieuwe behandelmethode waarmee gunstige resultaten zijn geboekt bij onder meer -t kanker, hart- en vaatziekten en hemofilie. De methode kent tot nu toe echter ook een aantal bezwaren I De aan de Rijksuniversiteit Groningen werkzame Amen- I kaanse onderzoeker David Curiel heeft voor een aantal daar- van nu een oplossing gevonden. Bij gentherapie wordt een stukje DNA in een zieke cel inge bracht, waarna het DNA als genezend eiwit kan fungeren, de Om het DNA naar binnen te krijgen, wordt veelal gebruik gemaakt van het verkoudheidsvirus. Curiel ontwikkelde een methode om dat virus selectief naar de juiste plaats. de tumorcellen, te sturen. Dankzij zijn ontdekking werkt hei di verkoudheidsvirus nu beter voor bepaalde soorten tumorcel- di len h, Het is een belangrijke verbetering van de gentherapie tegen pi kanker, aldus de Rijksuniversiteit Groningen. Overigens is bi het onderzoek nog niet getest bij mensen maar uitsluitend o' dierexperimenteel.Curiel is hoofd van het Gene Therapy Cen- u ter van de University of Alabama in Birmingham. ANP n d WASHINGTON - Mars heeft nooit oceanen gehad, maar is in b wezen een koude, droge planeet die nu en dan door water be- ti vattende astroïden werd geraakt en dan een tijdlang een ver- n zengend hete regen over zich heen kreeg die de geulen en da- r len heeft getrokken die het hemellichaam nu kenmerken. Dat betekent dat Maïs geen gunstige plek is voor het ontstaan van c leven in de vorm zoals wij dat kennenconcluderen onderzoe- I kers van de universiteit van Colorado in het tijdschrift Scien- ce. Aan de hand van foto's van Mars en computersimulaties con- 1 cludeerden de onderzoekers dat zo'n 3,6 miljard jaar geleden reuzenasteroïden op Mars moeten zijn ingeslagen, yvaarbij 1 grote hoeveelheden water op de jonge planeet werden losge- laten en hete schokgolven ontstonden die ondergrondse ijsla- i gen deden smelten. Onderzoeksleider Owen Toon zei dat zeker 2 5 kraters op Mars moeten zijn ontstaan door inslagen van asteroïden van zo'n i 100 bij 240 kilometer. Tussen de inslagen door koelde Mars echter weer af en werd hij weer een droge, koude planeet waar water alleen aanwezig was in de vorm van ondergrondse ijs massa's. Hoewel de eerder beschreven gebeurtenissen perio des van warm en vochtig klimaat veroorzaakten waren deze volgens de onderzoekers te kort om leven op het oppervlak van de planeet te doen ontstaan. Het overgrote deel van zijn bestaan is Mars een droge en koude planeet geweest, zei on derzoekster Teresa Segura. AP HETEREN - De persoonlijkheid van koolmezen is voor meer dan de helft erfelijk bepaald. Dat blijkt uit onderzoek van het Nederlands Instituut voor Ecologie NIOO-KNAW. Door bru tale koolmezen met elkaar te kruisen werden de nakomelin gen steeds brutaler. Nakomelingen van voorzichtige vogels werden steeds terughoudender. De onderzoekers bestudeerden vier generaties koolmezen, die zij opdeelden in twee hoofdtypes: brutale 'macho's'en ver legen 'padvinders', en lieten dieren uit dezelfde groep met el kaar paren. Uiteindelijk bleken de macho's van de vierde ge neratie zich nog brutaler te gedragen dan hun voorouders. De laatste padvinders waren juist voorzichtiger dan hun voorge slacht. De wetenschappers kwamen door hun onderzoek to\ de conclusie dat koolmezen hun persoonlijkheid voor 54 pro cent erven. ANP door Wilfred Simons en Thijs Jaski LEIDEN - Embryo's van uiteen lopende dieren als mensen, ha gedissen en kippen hebben vrij wel altijd vijf 'vingers'. Hoe dat kan, weet nog steeds niemand precies, maar de Leidse biologe Frietson Galis denkt een ijzeren wet op het spoor te zijn die vijf vingerigheid voorschrijft. Vin gers worden aangelegd op een moment dat in een embryo alle organen intensief contact met eikaar hebben. Met andere woorden: als er met de aanleg van vingers iets misgaat, gaat er in het embryo van alles mis. In het vroegste stadium van em bryonale ontwikkeling hebben vogels, reptielen en de meeste zoogdieren vijf 'vingers' in hun 'hand'. Dat blijkt uit onderzoek van de Leidse biologe Frietson Galis, die werkzaam is bij het Instituut voor Ecologische en Evolutionaire Wetenschappen van de Universiteit Leiden. In de latere vorming van het em bryo worden bij veel diersoor ten sommige vingers weer afge broken. Bij vogels verdwijnen de duim en de pink Honden en katten houden vier vingers over, varkens en nijlpaarden drie. Paarden houden er zelfs maar één over, met alleen twee piep kleine restjes van tenen die niet worden gebruikt. Het aantal vingers dat een dier soort krijgt, is de uitkomst van een evolutionair proces. Hoe het in zijn werk gaat, is in embryo's nog altijd terug te zien en ook waar het fout kan gaan. Dat mo ment komt al heel vroeg in de ontwikkeling. Zeer kleine, pas gevormde embryo's hebben krijgen dan hun eerste organen. Poten, ogen en longen verschij nen. In dit zogeheten 'fylotypi- sche stadium' vormen alle on derdelen een hecht netwerk die allemaal met elkaar in contact staan. Dit betekent dat als er op één plekje iets fout gaat, effecten optreden in alle andere delen van het embryo. Biologen noemen dit 'pleiotro- pie', het verschijnsel dat een verandering in het ene deel er LONDEN - Het meisje op de middenpagina van Playboy is volgens onderzoekers door de jaren heen een stuk minder vo luptueus geworden. Ze beant woordt hiermee aan het huidige schoonheidsideaal; een meer androgyn uiterlijk. Dat is de conclusie van onder zoekers, die zich op de studie van elke centerfold in het bloot blad sinds 1953 stortten. Zij ontdekten dat het gewicht van de modellen weinig was veran derd, maar dat boezem en heu pen kleiner waren geworden terwijl de taille aan omvang had gewonnen. De studie werd gepubliceerd in de van oudsher luchtige kerst editie van het British Medical Journal. Ze biedt echter geen verklaring voor het fenomeen en psychologen zeggen dat er niet al te veel conclusies uit het onderzoek getrokken kunnen worden. Betekenen de bevindingen nu dat het mannelijke idee over vrouwelijke aantrekkelijkheid veranderd is? Willen mannen nu liever een minder welge vormde vrouw, ook al hebben ze laten weten dat ze de 'junkie- look' helemaal niet sexy vinden? Of zaten de evolutionaire we tenschappers er vroeger com pleet naast toen ze stelden dat rondingen symbool stonden voor vruchtbaarheid. Misschien weet Playboy niet meer wat moderne mannen aan trekkelijk vinden9 „Het is zeer moeilijk om oor zaak en gevolg van elkaar te on derscheiden", volgens de leider van de studie, Martin Voracek, die psychologisch onderzoek gens anders gevolgen krijgt. Dit verschijnsel doet zich zichtbaar voor bij meervingerigheid, ofte wel polydactylie. Modules Pleiotropie vermindert sterk als het embryo wat verder is ge groeid. Dan ontwikkelen de or ganen zich los van elkaar. Het li chaam wordt als het ware opge deeld in modules. Als er dan iets misgaat in bijvoorbeeld het hoofd, krijgt dat geen gevolgen meer voor andere lichaamsde len. Meervingerigheid komt bij mensen vaker voor dan wel wordt gedacht. Een tot twee op de duizend pasgeborenen heeft het. De extra vinger bewijst dat er in het fylotypische stadium van embryonale groei iets is misgegaan Vaak is zo'n 'weeffout' in de doet aan de universiteit van We nen. „Het enige wat ik erover kan zeggen is dat aantrekkelijk heid geen eenvoudige materie is en geen constante is gedurende een bepaalde tijd." „Als Playboy de heersende ide alen van aantrekkelijkheid niet zou vertegenwoordigen, dan zou het blad niet meer bestaan, dus het moet wel zo zijn dat veel mannen deze vorm aantrekke lijk vinden", speculeerde Vora cek. Een andere wetenschapper, Adrian Furnham. hoogleraar psychologie aan de universiteit van Londen, wil niet zo snel conclusies te trekken. „Volgens mij is het erg moeilijk om er dingen uit af te lei denEen aantal jaren terug was Playboy de maatstaf, maar nu zijn er tientallen bladen op de markt", aldus Furnham. „Je zou dus nu een hele reeks tijdschriften uit verschillende landen naast el kaar moeten leggen om een sa menhangend patroon te tonen. Het is niet zo dat de centerfolds in Playboy net zo dun zijn als de meeste modellen op de catwalk, zegt Voracek, maar toch is er volgens hem de laatste vijftien jaar wel degelijk sprake van een trend. Playboy-woordvoerder Bill Farley geeft toe dat de center folds veranderd zijn: „ln de ja ren '50 en '60 was de culturele norm meer de zandlopervorm, zoals Marilyn Monroe en Jayne Mansfield. En dat kon je zien in Playboy. Maar na verloop van tijd zijn vrouwen atletischer ge worden, actieverin dezakenwe- reld en eerder geneigd om op di eet te gaan, dus zijn hun licha men ook veranderd en ook dat zie je terug bij ons. AP vroegste embryonale ontwikke ling bedreigend voor de levens vatbaarheid. Ongeveer twee derde tot driekwart sterft al voor de geboorte. Zestien pro cent van alle baby's die geboren worden met een extra vinger heeft ook andere afwijkingen, waarvan een hazenlip nog de meest onschuldige is. De afwijkingen zijn vaak zeer ernstig, zoals een extra chromo soom 13 of 21 (Downsyndroom), slechts één oog, een open rugge tje of geen nieren. Maar ook kin deren die ogenschijnlijk verder in orde zijn, blijken verminderd levensvatbaar. Vier procent van hen sterft in het eerste levens jaar. Galis begon haar onderzoek naar de gevolgen van een afwij kend vinger- en teenaantal na dat ze geïnteresseerd raakte in mensen met zes halswervels. Het aantal halswervels wordt ook tijdens het fylotypische sta dium bepaald en is ook heel on veranderlijk in de evolutie. Normaal hebben mensen en an dere zoogdieren, zelfs giraffen, daar zeven van. Maar bij twee op de duizend mensen groeit uit die zevende wei-vel een extra rib, een 'halsrib'. Hinder Vooral sporters hebben daar vaak hinder van, omdat tijdens lichamelijke inspanning de spieren uitzetten. Daardoor worden bloedvaten afgekneld. Meestal laten zij de rib verwij deren om ruimte te scheppen. Dat helpt, maai' aan de oorzaak, de fouten die ontstonden in het fylotypische stadium in het em bryo, kan niets meer worden ge daan. Volgens Galis lijkt de gang van zaken rondom de ontwikkeling van halsribben op die van de ex tra vingers. Vijftig procent van alle miskramen of doodgebore nen hebben halsribben en daar mee gepaard gaande andere, ernstige afwijkingen. Bij zuige lingensterfte vinden we ook meer dan dertig procent met een halsrib. Vijfentwintig procent van jonge kinderen met tumo ren heeft een halsrib Uit fossielen van de vroegste dieren met vier poten (zogehe ten tetrapoden) blijkt dat zij acht vingers hadden en zeven tenen. Later in de evolutie is dat aantal gereduceerd tot vijf en sindsdien is dat een ijzersterk gegeven. Toch is in embryo's dat moment in de vroege evolutie nog terug te vinden: mensen en apen leggen een 'prepollex' aan, een vinger voor de duim. Ook is er even een 'postminimus', een vinger na de pink. Deze vingers komen normaal gesproken ech ter nooit tot ontwikkeling. Als een vinger eenmaal is ver dwenen, komt hij in de natuur nooit meer terug. Dieren die een extra vinger nodig nodig heb ben om te graven, te zwemmen, te klimmen of iets vast te grij pen, moeten daarvoor een ander lichaamsdeel ontwikkelen. Het 'sesambeentje', een verbening van een pees in de hand, of een polsbeentje zijn hiervoor ge schikte kandidaten. Bij uiteen lopende dieren als reuzenpan- da 's, zeeschildpadden en mollen zijn deze orgaantjes tot extra vingers uitgegroeid. Kunstmatig, zegt Galis, kunnen fokkers wel diersoorten kweken met extra 'vingers'. Vroeger ge beurde het zelfs vrij vaak, bij voorbeeld bij Sint Bernhard- honden. Met speciale fokpro- gramma's werd een extra teen bij dit hondenras gecreëerd. „De achterliggende gedachte was dat ze zich met die teen be ter in de bergen konden ver plaatsen en sneller konden gra ven. Het probleem is dat deze fokprogramma's niet bijdragen aan de levensduur van de hon den. Er wordt vergeten dat er door deze beïnvloeding fouten gecreëerd worden in de rest van het lichaam." Wat in de natuur wel regelmatig voorkomt, zijn 'homeotische veranderingen'. Vingers krijgen dan een andere functie, zoals bij vogels en vleermuizen. Daar zijn de 'handen' en de vingers uitgegroeid tot vleugels. Ook kan de positie van vingers ver schuiven. Zo hebben ganzen vier tenen, waarvan er drie naar voren wijzen en een naar achte ren. Zij kunnen daardoor beter lopen dan pelikanen, waarbij die vierde teen niet naar achte ren is verschoven. Daar staat te genover dat pelikanen weer be ter zwemmen dan ganzen. Ook de handen en voeten van de koalabeer hebber zo'n homeo tische verandering ondergaan, weet Galis. Dit dier heeft drie vingers naar voren en twee naar achteren. Zo kan hij zich beter aan takken vastgrijpen. Dat is in de Australische eucalyptus- bossen in zijn voordeel. Een tariefsverhoging heeft voor de filatelist altijd con sequenties. Steevast worden er dan enkele nieuwe permanente zegels met aangepaste waarden uitgegeven, en niet alleen voor brieven voor binnen- en buiten land, maar ook voor pakjes en dergelijke. Hetzelfde doet zich voor bij een tariefsverlaging, hoewel dat zelden voorkomt. Wel echter in Duitsland, waar, zoals gemeld, de tarieven per 1 januari wor den verlaagd. Gevolg is dat 27 december acht nieuwe perma nente zegels in roulatie zullen worden gebracht, vijf in de reeks Sehenswürdigkeiten en drie in die van Frauen der deut- schen Geschichte. Nieuw in de reeks Sehenswür digkeiten zijn: €0,44, de Berli ner Philharmonie, die tijdens een bombardement van Berlijn in 1944 totaal werd verwoest en op 15 oktober 1963, na her bouw, weer in gebruik werd ge nomen; €0,45, het Tönninger Packhaus, dat dateert uit 1783. Tönning, dat ongeveer zestig ki lometer ten zuiden van de Deens-Duitse grens ligt. was in de 17e en 18e eeuw een belang rijk handelsstad aan de mon ding van de Eider, tussen de Noord- en Oostzee; €0,55, de Alte Oper Frankfurt. Dit ge bouw brandde in 1944 af en stond sindsdien bekend als Duitslands mooiste ruïne'. Na herbouw werd het operage bouw op 28 augustus 1981 her opend: €1,00, de Porta Nigra in Trier, de best bewaard gebleven Romeinse stadspoort ten noor den van de Alpen. Samen i met enkele andere Romeinse monumenten, waaronder de Dom en de Liebfrauenkirche. staat de Zwarte Poort op de We- relderfgoedlijst van de UNES CO; €1,60, het Bauhaus Dassau, het door Walter Gropius ont worpen gebouw dat 4 december 1926 werd geopend. Ook dit ge bouw staat (sedert 1996) met en kele andere monumenten in Weimar op de Werelderfgoed- lijst. Dan de drie nieuwe zegels in de Vrouwenreeks: €0,45, de dich teres (de cyclus Das geistliche Jahr, 1839) en schrijfster (deno- velle Die Jugendbuche, 1842) Annette von Droste-Hülshofi (1797-1848); €0,55, de beroem de filmactrice (Die Mörder sind unter uns, 1946, en Schnee am Kilimandscharo, 1952), zange res (meer dan zestig platen en cd's) en schrijfster (o.a. haar au tobiografie Der Geschenke Gaul) Hildegard Knef. Ze werd j op 28 december 1925 geborenen overleed 1 februari van dit jaar; €1,44, Esther von Kirchbach (1894-1946), initiatiefneemster van Una Sancta, de voorloper van cle oecumenische beweging, actief in organisaties voor de vrouw en het gezin. Met deze uitbreidingen bestaat de reeks Sehenswürdigkeiten. waarmee op 6 november-1987 i een begin werd gemaakt uit 55 zegels; de Vrouwenreeks, die 13 november 1986 startte uit 38 ze gels. Daarnaast zijn er nog de West-Berlijnse reeksen, waar bij de hereniging een punt ach ter werd gezet. Deze reeksen tel len respectievelijk vijftien en zeventien zegels. Beide reeksen zijn niet alleen in teressant voor Duitsland-verzamelaars, maar ook voor thematische filatelis ten bouwwerken, filmsterren, schrijvers en, zoals bij de Porta Nigra-en Bauhauszegel, Werel derfgoed (een sterk opkomend thema) Het is overigens merkwaardig dat Duitsland toch nog weer zoveel permanente zegels uit geeft, te meer omdat het voor de J volle honderd procent zeker is dat beide reeksen in de loop van i volgend jaar zullen worden ver- vangen door nieuwe permanen te zegels die Duitse musea als onderwerp hebben. Met het oog op de waarschijnlij k korte loop tijd weer het advies: wacht u niet te lang met kopen, want voordat u het weet betaalt u de dubbele prijs. Hero Wit door Wilfred Simons LEIDEN - De scheiding van Timor in een Portugees ooste lijk deel en een Nederlands westelijk deel heeft zich al in de zeventiende eeuw voltrok ken. Het eiland tussen Austra lië en de Indonesische archipel leverde sandelhout, dat onont beerlijk was voor handel met de Chinezen. Vooral tussen 1614 en 1658 deed de Verenig de Oostindische Compagnie daarom veel moeite om een handelsmonopolie te verkrij gen en de Portugezen uit Ti- mor te verdrijven. Uiteindelijk tevergeefs, schrijft historicus Arend de Roever (53) in zijn proefschrift. 'Waarom ik?' Dat moet menige VOC-koopman hebben ver zucht, als hij de opdracht kreeg om sandelhout te gaan kopen op Timor. Het eiland was slechts van november tot maart fatsoenlijk te bezeilen. Het klimaat was ofwel klets nat, ofwel gortdroog en zeer ongezond. De "Timorese ziek te' maakte elk seizoen veel slachtoffers onder het VOC- personeel. Het landschap was ronduit naargeestig. De lokale vorsten wilden wel in sandelhout han delen, maar het niet van tevo ren klaarleggen. Hierdoor wa ren de VOC-kooplieden ge dwongen er lang te blijven. Voor westerlingen was Timor een eiland dat met angst en weerzin werd bezeild. Lokkertje Handel op Timor had mis schien een voordeel: overvloe dige gratis seks. Timorese vor sten boden de soldaten en kooplieden van de VOC hun vrouwen aan, zoals blijkt uit de memoires van soldaat Elye Ripon. Bij aankomst op Timor in 1626 kreeg Ripon van de vorst van het deelstaatje Ca- menasse zes slaven en zes vrouwen cadeau, 'terwijl het hem aan niets mocht ontbre ken'. De promovendus Arend de Roever denkt dat de vorsten de vrouwen beschikbaar stelden als lokkertje, om de Hollanders over te halen om sandelhout te komen kopen. Maar dat gebeurde Arend de Roever. „Timor was een 'heart of darkness', een eiland dat slechts met angst en weerzin werd bezeild." foto Henk Bouwman elders net zo, vermoedt hij. Sandelhout groeit vrijwel al leen op Timor. De boom is een 'halfparasiet', wat betekent dat hij voedingsstoffen ont trekt aan het wortelgestel van een andere boom. Het is daar om moeilijk om hem aan te planten, al is plantageteelt op Timor inmiddels wel gelukt. Vers sandelhout is rijk aan een aromatische olie, die vrijkomt door het te kokenDe olie is ge schikt als ingrediënt in parfum en geurige zeep. Het hout kan worden geraspt en is dan geschikt als wierook. Sandelhoutwierook gold als onontbeerlijk voor godsdien stige rituelen in vooral China. Soms voeren jonken direct op Timor, maar door de hoge sterfte aan de 'Timorese ziek te' was de vaart ook bij de Chi nezen niet populair. Aanvoer door de Portugezen en de Hol landers was veel aantrekkelij ker. Het aanvankelijke idee van de VOC was: met geld naar Indië varen, specerijen kopen en dan terug naar Nederland. In de praktijk kwam daar niets van terecht. De zuinige Heren Ze ventien stuurden daarvoor veel te weinig geld naar de Oost. Al heel snel ontstond daardoor een 'intra-Aziati sche handel', waarmee de VOC kapitaal hoopte te verdienen voor de aankoop van produc ten die in het moederland ver langd werden. Daarmee haak te de compagnie aan bij de al veel langer bestaande handel in Zuid-Oost Azië. Sandelhout kon in de intra- Aziatische handel een belang rijk product zijn, meende de VOC. Een tijd lang, grofweg tussen 1614 en 1658, werkte het ook wel", zegt De Roever. „De VOC kocht in het Japanse Hirado ijzer. Dat liet zij sme den tot kapmessen, 'parangs' in het Maleis. Die werden op Timor geruild tegen sandel hout. In Batavia ruilde de VOC het hout dan tegen Chinese zij de en porselein. Terug op Ja pan milde de VOC de zijde te gen zilver." De VOC streefde altijd naar handelsmonopolies. In de Mo- lukken slaagde ze erin om con currenten zoals de Portugezen in de nootmuskaat- en kruid nagelhandel uit te schakelen. Met de sandelhouthandel wil de ze dat ook, maar ondanks herhaalde gevechten slaagde de VOC er niet in de Portuge zen te weren. Zij bracht de Portugezen in 1614 een slag toe door de factorij op het ei landje Solor te veroveren, maar de inwoners verhuisden naar het nabij gelegen Laran- toeka. De inwoners zetten vanuit dat eiland stiekem de sandelhout- handel voort. In de loop van de zeventiende eeuw emigreerde een deel van deze Portugezen naar Timor, waar zij zich ver mengden met de inheemse be volking. Zo ontstonden er enkele honderden 'Larantou- qeiros', die Portugees spraken, katholiek waren en die 'wes terse' organisatiemethoden en wapens gebruikten. Hun eerste leider was de van de VOC overgelopen koopman Jan de Hornay. Hij ontwikkel de zich tot een 'warlord', die extreem veel geweld gebruikte om zijn macht te vestigen", legt De Roever uit. „Na 1658, toen de Nederlanders een slag tegen de Larantouqeiros op de Timorese berg Mollo verloren, had hij op het oostelijke deel van Timor het rijk alleen." Toen in 1694 'warlord' Anto nio de Hornay (Jans klein zoon) overleed, zag de Portu gese overheid haar kans schoon om de oostelijke, op standige provincie weer onder haar gezag te brengen. De VOC bouwde op West-Timor het fort Concordia om de Portuge zen in de gaten te houden. Aan de houthandel was toen al vrij - wel een einde gekomen. De boomsoort was in de zeven tiende eeuw bijna uitgeroeid.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 10