Zusjes zijn thuis in beestenboel Van Wijnsberghe op straat gezet Yvonne Wisse in interland Van Koeveringe wint cross Record voor atleet Luteijn Sé-Ros winnaar showcompetitie Atlete vrijgesproken van doping Duizenden soldaten voor Athene Elze-Sophie en Chayenne Wiskerke hebben hun hart verloren aan de paarden Zeeuwen kansrijk in gewestelijke eindstrijd FM Sranang favoriet futsaltoernooi Emergo In zwaar weer Zeventien Europese golfers al zeker van deelname aan Masters Den Bosch lichtpuntje op magere openingsdag VLISSINGEN - Yvonne Wisse uit Vlissmgenis opgenomen in de nationale ploeg, die rn het weekeinde van 25 en 26 januari een meerkampinterland in Cardiff afwerkt. De nationale equipe komt uit tegen Engeland, Tsjechië en Frankrijk. Naast Wisse zijn bij de vrouwen Karin Ruckstuhl, Tine Veenstra en Frenke Bolt geselecteerd. De mannenploeg bestaat uit Rick Wassenaar, Ludo van der Plaat, Robin van de Berg en Chiel Warners. SPRUNDEL - Kees van Koeveringe, uitkomend voor Vetera nen Nederland, heeft in het Brabantse Sprundel een cross over 8 kilometer op zijn naam geschreven. Op het, door de re gen, loodzware parcours noteerde van Koeveringe een tijd van 30 minuten en 46 seconden. Hij had bijna een halve mi nuut voorsprong op nummer twee Juul Raye van DJA. GENT - Jack Luteijn van AV De Wielingen stelde tijdens In- door Gent zijn persoonlijk record op de 800 meter met ruim drie seconden scherper. De Oostburgse B-junior liep een tijd van 2.06,16 minuten en werd daarmee vijfde in zijn serie. Het was tevens de vijfde tijd van de 38 deelnemers. GOES - De rijvereniging Sé-Ros uit Vrouwenpolder heeft afgelopen dinsdag het eerste onderdeel van het paarden sportevenement Indoor Zeeland gewonnen. In de Goese Zee landhallen leverde Sé-Ros de beste teamprestatie in de show competitie voor Zeeuwse clubs. Rijvereniging Walcheren uit Nieuw- en Sint Joosland eindigde als tweede, Rijvereniging Zuid-Beveland uit Yerseke werd derde. De Zwaanhoek uit Koudekerke en De Gouwe Reijers uit Serooskerke comple teerden de topvijf. De drie beste vex-enigingen mogen zich de komende weken tijdens Indoor Zeeland nogmaals presente ren aan het publiek; Walcheren morgenavond bij de dressuur- finales, Zuid-Beveland op donderdagavond 2 januari bij de clinic en winnaar Sé-Ros op zaterdagavond 11 januari bij de springfinales. Indoor Zeeland wordt vandaag vervolgd met dressuux-wed- strijden in de klassen L en M. Mox'gen vinden de Z-wedstrij den plaats. Het avondprogramma bestaat uit de finales, een zogenaamde 'pas de deux' met vijf Zeeuwse dressuui'combi- naties en het afscheid van Controversy, het paard van amazo ne Mischa Koot. NEW DELHI - Het Internationaal Olympisch Comité (IOC) heeft de Indiase atlete Sunita Rani vrijgesproken van doping. De zaak tegen de Rani werd geseponeei'd wegens grote onre gelmatigheden in de uitgevoerde dopingtesten tijdens de Azi atische Spelen in oktober in Pusan. Rani werd betrapt op het gebruik van het ver-boden middel nanclrolon. RTR ATHENE - Ongeveer 7000 soldaten zullen in samenwerking met de Griekse politie voor de veiligheid zorgen tijdens de Olympische Spelen van 2004 in Athene. Volgens het organisa tiecomité Athoc is het totale veiligheidsbudget ongeveer 600 miljoen euro. SID vrijdag 27 december 2002 rioorSven Remijnsen IvRUININGEN - Overdag doen ze in uien, 's avonds en in het weekeinde maken de paarden de dienst uit. Dankzij de doch- lers Elze-Sophie (17) en Chay- enne (13) raakte de Kruiningse familie Wiskerke vijf jaar gele- den betrokken bij de paarden- I sport. Sindsdien wordt alle vrije tijd besteed aan Fred, Esprit en de andere stalbewoners. i Thuis in Kruiningen is het een beestenboel. Het gezin biedt on derdak aan vier paarden, twee pony's, vier honden, een aantal postduiven en parkieten, een I papegaai en een goudvis. Achter I het huis zijn zes weitjes inge richt, één voor elk paard en elke I pony. Voor de deur staat de trai ler geparkeerd waarmee weke lijks concoursen worden be- zocht. Aan boord: een toilet, een tweepersoons bed en een mag- I netron. En eenmaal per jaar drieduizend kilo uien. I Die zijn bedoeld voor het con- I cours hippique van Kampen. Elke deelnemer krijgt een zak van tien kilo mee naar huis van Wiskerke Onions. De in Krui- ningen gevestigde onderneming exporteert per jaar zestig mil- joen kilo uien naar vijftig lan- I den. Sinds Jaap Wiskerke er in 1999 zijn dochter Chayenne de I M-rubriek zag winnen, heeft zijn bedrijf zich als hoofdspon sor verbonden aan het evene ment in Kampen. Ook de ama- zones houden de familienaam I hoog. Elze-Sophie won in 2000 en 2001 de dressuurbokaal en Chayenne was twee weken gele den nog de beste in de Z/ZZ-ca- tegorie bij het springen voor po- ny's, waarmee ze haar tweede Zilveren Ui verdiende. Troeteldier Dat deed ze met Mirror, die in zijn tiende levensjaar aan een i onverwachte carrière is begon nen. „Mirror is achtenhalf jaar een sjok-sjokpony geweest op een paardenmelkerij in Zee land", vertelt Jaap Wiskerke. „Hij was moddervet, een echt troeteldier. Het heeft ons een jaar gekost om hem op zijn ideale gewicht te krijgen." Chayenne houdt van Miiror, maar de havo-scholiere heeft een nog groter zwak voor zijn compaan Fred. „Ik rijd het liefst op Fred", zegt ze. „Die is lekker eigenwijs." Moeder Lenny vult aan: „Fred is heel moeilijk te be rijden, daar schuilt vóórhaar de grootste uitdaging in." Terwijl hij een video toont van het NK in Ermelo, waar Chay enne tweede werd met Mirror en net buiten de prijzen sprong met Fred, zegt Jaap Wiskerke: „Po ny's zijn intelligent en gevoelig. Het is net als met een Ferrari: het zijn geen automaten, je moet er wel mee kunnen rijden. Toen Chayenne een groeistuip kreeg, had Fred het even moeilijk. Een pony voelt het aan als de berij der niet lekker in zn vel zitHij wijst naar de televisie. „Kijk eens hoe nerveus hij is Figuurtjes Evenals haar oudere zus begon Chayenne met het dressuurrij- den, dat in het gezin als de basis van de paardenspox*t wordt ge zien. Later schakelde ze over op het springen. „Dat is leuker dan figuurtjes rijden in een bak.El ze-Sophie, die onlangs is toege treden tot het familiebedrijf, glimlacht. Zij is de dressuur trouw gebleven. Esprit en Rei ne, haar paarden, ontbreekt het aan niets. „Ze zijn mijn alles en ze gaan vóór alles", zegt ze. Vijf jaar geleden verloren de zusjes hun hart aan de paarden sport. Jaap Wiskerke: „De meis jes crossten eerst wat rond op een oude pony van 23maar toen ze ook wedsti'ijden wilden gaan rijden, hebben we hgt-meteen maar goed aangepakt en voor beiden een pony gekocht." Het begin was overweldigend. „We waren nog nooit op een concours geweest. Het toeval wilde dat him eerste wedstrijd het Zeeuws kampioenschap in Axel was. Elze-Sophie eindig de als tweede en Chayenne als eerste, waardoor ze naar de Le- vade mocht. Dat was haar twee de wedstrijd en ze werd nog kampioen ook. Maar in haar derde wedstrijd werd ze laatste. Chayenne was zo teleurgesteld Elze-Sophie (links) en Chayenne Wiskerke thuis in Kruiningen met hun favoriet, de eigenwijze Fred. dat ze overnieuw wilde rijden." Inmiddels heeft Chayenne in verschillende categorieën tien Zeeuwse titels veroverd. Elze- Sophie werd zeven keer kampi oen van Zeeland. De zusjes zijn uitstekend op de hoogte van el- kaars prestaties. „Vroeger wex*d regelmatig het aantal bekers ge teld", herinnert Jaap Wiskerke zich. „De rivaliteit was groot. Toen Chayenne in Kampen een geldprijs won, ruilde ze die zelfs in voor een beker. Tegenwoordig is het eerder andersom." Kwaliteiten Gevraagd naar de kwaliteiten van haar jongere zus zegt Elze- Sophie: „Ze is een harde werker met erg veel doorzettingsver mogen. Ze kan bij vriendinne tjes gaan spelen, maar de paar den gaan altijd voor." Chayenne moet beduidend langer naden ken over een antwoord. „Elze- Sophie kan heel goed met paar den omgaan", zegt ze uiteinde lijk. „Mijn zus weet precies wat ze met ze moet doen." Vandaag, tijdens de eerste dres- suurdag van Indoor Zeeland in Goes, moet Elze-Sophie Esprit en Reine in bedwang zien te houden. In de M2-rubriek komt ze uit met Esprit, waarmee ze deze zomer Zeeuws kampioen werd in Nieuwvliet. De L2-ca- tegorie is voorbehouden aan nieuweling Reine, die ze nog maar een maand onder haar hoede heeft. „We hebben nog maar drie wedstrijdjes gereden. Wel alledrie gewonnen." T rainen In de aanloop naar het grootste indoorconcours van de provin cie heeft Elze-Sophie extra hard getraind. „Maar ook als er geen belangrijke wedstrijden zijn, rijd ik ze elke dag. Elke week trainen we in Apeldoorn en in België. Of ik kans maak op de overwinning? Nee, dat durf ik echt niet te zeggen. Het blijft wel dressuur natuurlijk, er kan van alles gebeuren." De amazones rij den lang niet al- tijd in eigen omgeving. Met de foto Willem Mieras trailer worden stad en land aan gedaan. „Wij zoeken de concur- i-entie vaak buiten de provincie op", legt Jaap Wiskerke uit. „Van de 52 weken in een jaar be steden we er zeker 48 aan het rij den van concoursen. Maar we leggen de meisjes geen enkele druk op. Paardensport is voor- ons een heerlijke ontspanning, maar het is geen must." Hoewel? Het is geen toeval dat de geplande wintersportvakan tie in Frankrijk pas vanavond laat begint. Eerst moet Indoor Zeeland tot een goed einde wox*- den gebracht. Hoe graag de fa milie de dagelijkse drukte van het bedi'ijf ook wil ontvluchten, de paarden gaan voor door Joop van den Oudenhoven VLISSINGEN - In deze donkere dagen rond Kerstmis staan de sterren gunstig voor de Zeeuwse biljarters die deelnemen aan de gewestelijke kampioenschap pen in Etten-Leur. Drie van hen voeren de plaatsingslijst aan en worden derhalve tot de kans hebbers gerekend. Bert van Stevendaal van BV De Kastanje uit Kloosterzande, Rick Zwang van BV Even Bui ten uit Oosterland en Eric Gan seman van BV De Herberg uit Kapelle zijn ingedeeld op de eerste drie plaatsen van het ge westelijk kampioenschap libre derde klasse, dat dit weekeinde ivordt gehouden in BC Arnouts in Etten-Leur. Die hoge posities zijn echter geen garantie voor succes. Dat bewees de als vijfde geplaatste Sylvia Eckel al tijdens het dis trictskampioenschap van Wal cheren/de Bevelanden. De ook ditmaal boven haar geplaatste Eric Ganseman was toen de fa voriet, maar Eckel pakte de ti tel. Ook nu is ze weer vol ver trouwen. „Als ik nog eens naar een Nederlands kampioenschap wil, moet het nu gebeux-en", weet Eckel. „Ik ben gepromo veerd, dus volgend jaar is dat uitgesloten. Ik hoop dat een speler uit ons district kam pioen wordt. Liefst ikzelf na tuurlijk." Ook Bert van Stevendaal, op basis van zijn leeftijd (67) een routinier maar als biljarter een debutant, maakt een strijdbare indruk. „Ik biljart pas sinds ik in de vut zit, dus het gaat snel. Ik weet dat in deze groep iedereen van elkaar kan winnen, dat maakt het wel spannend. Als mensen mij vragen wat mijn ge middelde is, zeg ik altijd: ik speel tussen de twee en de vijf. Als het goed loopt, haal ik de vijf, anders blijf ik steken rond twee. Ik begin als achtste en kan dus alleen maar verbeteren. Ik ben een vechtjas, ze hebben me nog niet verslagen. Eric Ganseman is blij met zijn plaatsing. „Ik presteer het best onder druk. Ik ga voor een plaats op het podium." Rick Zwang is niet helemaal zeker van zijn zaak. „De vorm is niet optimaal, Ik heb weinig kunnen trainen door problemen met mijn rug. Ik hoop maar dat het Ad van der Werf van BV Windenburg is de vijfde Zeeuw in Etten-Leur. De debutant mag beginnen tegen districtsgenoot Zwang en is daar niet al te ge lukkig mee. Van der Werf: „Dat was in de finale ook zo. Het was de enige partij die ik verloor. Als het nu weer precies zo gaat, kom ik natuurlijk wel ver. Ik heb, als zevende geplaatst, niets te ver liezen." De partijen gaan over tachtig caramboles en beginnen van avond om 19.00 uur. Morgen wordt vervolgd vanaf 12.00 uur en zondag vanaf 11.00 uur. De finale wordt zondag verwacht omstreeks 15.30 uur. van onze sportredactie VLISSINGEN - Ook dit jaar is het Emergo-toernooi één van de grootste futsaltoernooien van Zeeland. Zondag trappen voor de negende editie in de twee Baskensburg-sporthallen in Vlissingen achttien ploegen af. Het Goese FM Sranang gaat op nieuw als favoriet van start. De ploeg die sterk acteert in de hoofdklasse won het toernooi vorig jaar voor de derde keer op rij en kreeg daarmee de wissel beker definitief in bezit. Andere kanshebbers voor de eindzege zijn Domburg ZV, Alfonds ZW SYDNEY - De start van de zeilrace Sydney- Hobarl is gisteren tumultueus verlopen. Twee boten, de Valheru en de Trumpcard, botsten tegen elkaar, waarbij van elk schip een bemanningslid in het water terecht- kwam. Beide mannen werden uit de zee ge red. De boten moesten de strijd staken, zo dat er 55 deelnemers overbleven. De race tussen Sydney en Hobart, de hoofdstad van de staat Tasmanië, geldt als een van de Negen, FC Dauwendaele en wellicht ook het Rotterdamse Kapsalon New Image. De overige teams die deelnemen zijn Oostkapelle, Emergo, zvv Bij de Punt, ZWA, VZV/Hy- drofa, WZP, Café 't Fust, Café Nationaal, Hubu Sport Vught, Domburg ZV 2, De Zwervers, Hebu Sport en Schinkel Assu rantiën. Het toernooi, dat geleid wordt door Middelburger Sjaak den Herder, begint zondag om 9.15 uur. De teams zijn verdeeld over vier poules. Vanaf 13.20 uur- worden de plaatsingswedstrij den gespeeld. De finale begint om 16.10 uur in hal 1. door Barry van der Hooft EEKLO - Glenn van Wijns berghe is niet meer welkom bij KFC Eeklo. De voormalig kee per van Hoek, die dit seizoen na zes wedstrijden op de bank terechtkwam, vond deze week een ontslagbrief in de brieven bus. „Dit heb ik nognooit mee gemaakt", zegt Van Wijns berghe vol ongeloof. Glenn van Wijnsberghe was vorig seizoen bij Hoek veelal tweede keeper achter eerste keus Jürgen Belpaire en ver trok daax-om naar Eeklo. Van Wijnsberghe kreeg in de eerste zes duels twaalf doelpunten tegen en maakte enkele fout jes. Hij moest daarop zijn plek afstaan aan Alexander van Kerschaver en speelde daarna geen duel meer in het eerste team. Deze week volgde voor Glenn van Wijnsberghe het absolute dieptepunt van dit seizoen. „Ik kreeg een brief waarin stond dat ik niet meer welkom was bij Eeklo en dat ik uit mocht kijken naar een andere club", vertelt Van Wijnsberghe. De precieze reden is voor de doel man niet helemaal duidelijk. Ik ben vier weken geleden een hele week ziek geweest, maar de trainer vroeg me om die zondag toch op de bank te zit ten. Dat heb ik gedaan, maar dat had ik beter niet kunnen doen. Ik was nog niet honderd procent hersteld en was ver volgens weer een week ziek." Opheldering Op vrijdag trainde Van Wijns berghe weer mee, maar trainer Philibert de Vlaeminck vertel de hem dat hij dat weekeinde niet bij de selectie zat. Van Wijnsberghe: „Dus zat er hele maal geen resex-vekeeper op de bank. Ik ben vervolgens naar het bestuur gestapt en heb om opheldering gevraagd. En daarna kreeg ik plotseling die brief. Ik denk dat ze me ont slaan, omdat dat Eeklo nogal wat geld scheelt. Want ze hoe ven me nu niet meer te beta len," De keeper heeft inmiddels een vakbond voor voetballers in geschakeld om erachter te ko men of Eeklo wel juist heeft gehandeld. Van Wijnsbex-ghe mag nu alleen naar een Neder landse club, omdat een over gang naar een andere Belgi sche club gezien de regels niet meer mogelijk is. „Ik denk dat ik naar Hoek ga bellen om te vragen of ik daar mee mag trainen", zegt Van Wijns berghe, „En misschien komt er wel een nieuwe club. Ik wacht het gewoon even rirs- tig af." van onze sportredactie AUGUSTA - Zeventien Euro pese golfspelers zijn voor het begin van het nieuwe golfsei- zoen al vex-zekerd van deelname aan The Masters op Augusta National, de eerste van de vier majors. Zij staan op de voorlo pige deelnemerslijst die dinsdag openbaar is gemaakt. De lijst bevat al 87 namen, on der aanvoering van titelverde diger Tiger Woods. Spelers kun nen zich tot een week voor het begin op 10 april nog kwalifice ren door ovei-winningen in an dere toernooien en middels de wereldx-angl ij st De zeventien Europese deelne mers zijn: Jose Maiia Olazabal (Spanje), Nick Faldo (Enge land), Bernhard Langer (Duits land), Ian Woosnam (Wales), Sandy Lyle (Schotland), Severi- ano Ballesteros (Spanje), Paul Lawrie (Schotland), Alejandi'o Lax-razabal (Spanje, amateur), Padraig Hax-rington (Ierland), Sergio Garcia (Spanje), Miguel Angel Jiménez (Spanje), Colin Montgomerie (Schotland), Tho mas Levet (Fx-ankrijk), Darren Clarke (Noord-Ierland), Tho mas Björn (Zweden), Niclas Fasth (Zweden) en Justin Rose (Engeland). De eerste zes zijn oud-winnaars van The Masters met automatisch startx-echt tot hun 65e levensjaar. Nog geen enkele genomineerde speler heeft van deelname afge zien omdat de ox-ganiserende golfclub Augusta National geen vrouw in het ledenbestand heeft. In de VS is daar onder druk van de Amerikaanse vrou wenbeweging een polemiek over aan de gang. ANP :-U" zwaarste ter wereld. Het deelnemersveld moet 630 zeemijlen afleggen. In 1998 zon ken onder slechte weersomstandigheden vijf boten. Daarbij kwamen zes mensen om het leven. DPA foto Dan Peled/AP van onze sportredactie HAARLEM - Dunks waren spaarzaam op de openingsdag van de twintigste Haarlem Bas- ketballweek. Na vijf jaar had de rentree in Haarlem een spette rende show moeten worden. Met onwaarschijnlijke luchtacroba- tiek, trapezewerk en knalharde grandslamdunks. De fans geloofden er in de Ken- nemersporthal onvoorwaarde lijk in. Met 2600 toeschouwers boekte de HBW gisteren een re cord voor de openingsdag. Maar het basketbal viel tegen. Weinig show, nooit spektakel, een kale omlijsting zonder de cheerlea ders van de Chicago Bulls en mascotte van de Toi-onto Rap tors en bij vlagen een individu eel hoogstandje. Buitengewoon teleurstellend was het eerste optreden van de All Stars van de Amerikaanse Street Basketball Associaton (SBA). Straatbasketballers dus die met run-and-gun basketbal de toeschouwers in vervoering moesten brengen. Rennen, schieten en springen. Basketbal van straatschoffies. De toege zonden namen klonken heerlijk onheilspellend: Larry 'the Bone Collector' Williams, Mylo 'Watch Your Head' Brooks, Deng 'The Warrior' Dewall. Het trio was er niet bij in Haar lem en de fans moesten het doen met Earl 'Pep' Tyson, Gary '2-2' Johnson en Louis 'The Smooth' White. Tegen EBBC Den Bosch bleken de Amerikanen aller minst een ingespeeld team (71-80). Daarvoor blonk lands kampioen Ricoh Astronauts uit door desintei'esse in het duel te gen Racing Basket Antwerpen: 80-97. Tegen de jonge talenten van EBBC startten de All Stars overrompelend. Tyson schoot zijn ploeg binnen enkele minu ten naar 15-4 en het publiek ging er eens goed voor zitten. Helaas bleken het losse flodders te zijn. De Amerikanen hadden een jetlag van jewelste en von den het netje nog maar met de grootste moeite. De overwinning van Den Bosch compenseerde de nederlaag van de Astronauts tegen Antwer pen. De landskampioen speelde slechts tien minuten op werke lijke kracht (31-20) en geloofde het daarna wel. De spelei's kwa men met tegenzin naar Haarlem en hadden liever een week vrij gehad. ANP

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 55