Schippers balen van betutteling Bestuursverkiezing waterschap loterij 25% KORTING Gimbrère 13 Muzikale kerstdienst in Biervliet r im Brouwerijstraat Sint Jansteen is racebaan Laatste dienst in kerkje Slijkplaat Checklist voor ruim vaarwater' veroorzaakt klachtenregeling HALVE PRIJS Gehele WINTER COLLECTIE zeeuwse almanak Fax PZC M* 4 M B ZEEUWS-VLAANDEREN vrijdag 27 december 2002 door Wout Bareman TERNEUZEN - Zeeuwse schip pers voelen niets voor de invoe ring van een checklist voor het varen op 'ruim vaarwater' zoals de Wester- en Oosterschelde. De Raad voor de Transportveilig heid vindt die van groot belang voor een veiliger vervoer over water, maar de schippers zoe ken het liever zelf uit. „Wij kun- uen best voor onszelf zorgen en hebben die betutteling van bo venaf niet nodig", zeggen ze. De Raad voor de Transportvei ligheid onder leiding van Pieter van Vollenhoven kwam, na een aantal ongevallen, tot de con clusie dat de schippers eens bij zichzelf te rade dienden te gaan over de ongevallen met te hoge stuurhuizen zoals afgelopen na jaar bij de brug van Sluiskil op het Kanaal Gent-Terneuzen en andere ongevallen, die vooraf met een checklist hadden kun nen worden voorkomen. Vol gens de Zeeuwse schippers hou den ze zich nu al nauwgezet aan de regels en zijn scheepsonge vallen, vooral op de Wester- schelde, voornamelijk te wijten aan de te snel varende zeesche pen op deWesterschelde. Die confrontatie met de zeevaart is de binnenvaart al jaren een doorn in het oog. Schippers in Terneuzen: „Je kunt je luiken nog zo goed vastsjorren; als er een zeeschip voorbij komt, staat het water zo in je roef." Ze gelo ven meer in goede informatie verstrekking aan met name buitenlanders, dan aan strikte regelgeving. Dwars Tijdens de jaarvergadering van de afdeling Terneuzen van schippersorganisatie Schutte- vaer, begin deze week in Pavil joen Westkant, bleek ook de wij ze waarop Rijkswaterstaat met het schutten van de schepen via de sluizen van Terneuzen om springt, de schippers dwars te zitten. De nieuw gekozen voor zitter W. Bondewel (die na vijf Derde schip betrokken bij ongeval Tricolor DUINKERKEN - Bij de aanva ring tussen de gekapseisde autocarrier Tricolor en het vrachtschip Kariba, twee we ken geleden op de Noordzee voor Duinkerken, is nog een derde schip betrokken ge weest. I Dat heeft onderzoek door de Franse zeevaartpolitie gisteren uitgewezen. Het gaat om de tanker Clary uit Singapore, die geweigerd zou hebben voldoende stuurboord te houden om de Kariba te laten passeren. Door die weigering moest de Kariba uitwijken, waarna de aanvaring met het vrachtschip ontstond. Advertentie DOMBURG wandelen aan zee gezellig winkelen leuke terrasjes iedere zondag open! jaar D. van Endt opvolgde) daarover: „Ik heb nog nooit zo veel klachten over het schutre- gime gehad als dit jaar. Het ge beurt dat schippers uren moeten wachten voor ze via de Oostsluis kunnen schutten. Dat is natuur lijk van de gekke, en daarover praten we dan ook met Rij kswa- terstaat. Maar tot nu toe heeft dat nog niets opgeleverd." Navraag bij Rijkswaterstaat leert overigens dat de klaagzang niet helemaal terecht is. Schip pers die zijn ingedeeld voor een schutbeurt, trekken bijvoor beeld onmiddellijk aan de bel als een collega naar de zeesluis wordt doorverwezen omdat de binnenvaartsluis vol is, waar hij eerder op kan schutten dan de schippers die al lagen te wach ten. Bondewel plaatste ook gro te vraagtekens bij het nut van het Binnenvaart Overleg Schel- demond (BOS), waarin onder meer wordt gepraat met het ha venschap Zeeland Seaports. „Wie schetst mijn verbazing toen wij na een vergadering op 28 november, waar werd ge sproken over het gelijk trekken van de havengelden, over jaar abonnementen en kwartaalbe talingen en dergelijke de vol gende dag in de krant moesten lezen dat het havenschap de ha vengelden met ingang van 1 ja nuari met 2 procent gaat verho gen? Plus de BTW, die nu ook verplicht is. Over verrassingen gesproken." Bondewel bleek wél weer tevre den over de invoering van een 'lasertoezicht' op de schepen in de kreekraksluizen, zodat te hoog geladen schepen en te hoge stuurhuizen, die in aanvaring zouden kunnen komen met de bruggen op de Schelde-Rijn- verbinding, direct kunnen wor den gesignaleerd en gewaar schuwd. En tenslotte pleitte Bondewel ook voor extra aandacht voor het multimodaal verkeer via de haven van Terneuzen. Pendel diensten via kleinschalige ver voersknooppunten zijn volgens hem de toekomst, zeker voor de binnenvaart. In dat kader pleit te hij voor sanering van het Noorderdok tot een Regionaal Overslag Centrum. Schuttevaer nam na vijf jaar af scheid van voorzitter Van der Endt. Hij kreeg een gouden speld, ook bestemd voor zijn werkgever Verbrugge Termi nals. door Wilma Valk BIERVLIET - Samen met de Vereniging Ouders van Gehandicapten werd er tweede kerstdag in Biervliet een heel speciale kerstdienst gehouden. Het werd een sfeervolle dienst met me dewerking van een gelegenheidskoor bestaande uit oud-leden van het jonge renkoor van basisschool De Komme en vooral met muziek gemaakt door de aanwezige gehandicapte kinderen. Zij mochten allen een favoriet muziekin strument meebrengen en meewerken aan de dienst. Men zag dan ook naast gitaren en fluiten ook een aantal mond- harmonicas en alle instrumenten wer den met evenveel enthousiasme be speeld. Ruim 350 kerkgangers waren aanwezig, en allen konden behalve meezingen ook genieten van de muziek en van het ten tonele gebrachte kerst spel. Na afloop van de dienst gingen de kinderen en hun ouders, het koor en an dere medewerkers aan de dienst naar RK basisschool De Komme, waar men een gezamenlijke broodmaaltijd kon gebruiken. foto Peter Nicolai door Jan Jangen TERNEUZEN - Wie van de twaalf? De verkiezing van een nieuw dagelijks bestuur voor het waterschap Zeeuws-Vlaan- deren zal donderdag 9 januari trekken krijgen van een tombo la. Twaalf pas gekozen hoofdin gelanden strijden om gezwore ne te worden, terwijl er maar vijf zetels beschikbaar zijn. „Dat worden heel wat stemron des", verwacht scheidend ge zworene E. de Deckere uit Clin- ge. Hij is nog wel herkozen als hoofdingeland, maar laat een Advertentie Tijdelijk de 2e fles gratis! Bakt minder vet ioafe tiaoKaderi •atvHpD iïajwflp ?MRp." <v/V \'!?-.;.V5-03fe vn®" V nieuwe periode in het dagelijks bestuur aan zich voorbijgaan nu hij wethouder wordt in Hulst. Hij is de enige van het zittende vijftal die niet terugkeert. J. Steijaert uit Graauw, A. Paauwe uit Zaamslag, E. Wijffels uit Aardenburg en T. Wemaer uit Sluis zijn de vier die wel opnieuw gezworene wil len worden. Hoe liggen hun kansen? Voor twee van de vier ronduit goed. Steijaert is nau welijks omstreden als kandi daat-bestuurder in de categorie ongebouwd, waarin grondeige naren (dus boeren) de dienst uit maken. Hetzelfde geldt voor Wemaer, die de categorie be- drijfsgebouwd en daarmee het Zeeuws-Vlaamse bedrijfsleven vertegenwoordigt in het water schapsbestuur. Minder zeker van hun zaak zijn Paauwe en Wijffels. Samen met De Deckere was Paauwe de af gelopen vier jaar gezworene na mens de categorie ingezetenen. Het is de enige categorie die twee zetels heeft in het dagelijks bestuur. Nu zijn collega opstapt, zou het niet onlogisch zijn dat Paauwe aanblijft. Kapers Maar er zijn kapers op de kust. Van de twaalf hoofdingelanden die deze categorie telt, lonken er vier naar het dagelijks bestuur. Naast Paauwe zelf zijn dat zijn dorpsgenoot F. Hamelink, Axe laar M. Vinke en M. de Koek uit Kloosterzande. Omdat regionale spreiding van bestuurders een belangrijk ge geven blijft bij een waterschap waar de fusie nog vers in het ge heugen ligt, denkt De Koek een goede kans te maken op de vrij komende zetel va!n De Deckere. Zowel de gaande als de mogelijk komende man zeggen goed door één deur te kunnen met Paau we. Maar of die steun voldoende is? Paauwe geeft groen Zeeuws- Vlaanderen nu een stem in het waterschap, maar dat valt in dit traditionele boerenbolwerk niet altijd goed. Bovendien moet hij afrekenen met Hame link. Deze zag een wethouders- post in Terneuzen aan zijn neus voorbijgaan en richt zijn be stuurlijke ambitie nu op het wa terschap. Vorig jaar maakte hij naam met een motie tegen ta riefsverhogingen; en daar scoor je mee. ZLTO Vinke lijkt een minder aanspre kende kandidaat. Tenzij hij de steun krijgt van boerenorgani- satie ZLTO. Hoewel de land bouw formeel veel minder in vloed heeft bij het waterschap, heeft nog altijd zowat de helft van alle hoofdingelanden ban den met die sector. Dat is te dan ken aan een uitgekiende kandi daatstelling en campagne en aan de gewoontegetrouw grote opkomst van boeren bij de ver kiezingen. Wie de ZLTO achter zich heeft, kan dus ver komen. Nog ingewikkelder dan voor Paauwe wordt het voor Wijffels om zijn zetel vast te houden. De gezworene namens de categorie gebouwd ziet links en rechts concurrenten opdoemen. Van de zeven hoofdingelanden in deze Advertentie Wintercollectie Langstraat 7 - Arnemulden - tel. 0118-60Ó200 categorie dingen er zes naar één bestuurspost. Naast Wijffels worden C. Alme- kinders uit Cadzand en F. de Dobbelaere uit Terneuzen ge zien als de meest serieuze kan didaten. De Dobbelaere is een nieuw gezicht binnen dit water schap, maar hij kreeg in de ca tegorie gebouwd de meeste stemmen. Almekinders kan als voormalig dijkgraaf van Het Vrije van Sluis bogen op veel kennis en ervaring en laat niet na dat te berde te brengen. Nobel Wat beweegt de kandidaten? Natuurlijk komen ze allemaal aanzetten met nobele leuzen. De ambitie om een rol te spelen in bestuurlijk Zeeuws-Vlaande- ren is een belangrijke drijfveer. Per slot van rekening zijn er heel wat beleidsterreinen waarop niemand om het waterschap heen kan. De rol alleen al bij grote projecten als Sluis en Kloosterzande aan zee, is veel zeggend. Een financiële prik kel? De parttime baan van ge zworene levert maandelijks 1750 euro op. De kandidaten nemen naar buiten toe een afwachtende houding aan. „Het is aan de al gemene vergadering. Laat het democratisch proces op 9 janu ari zijn werk doen", valt uit de meeste monden op te tekenen. Maar intussen komen de lobby's her en der op gang. De aspirant bestuurder die in deze donkere dagen alleen maar oog heeft voor kalkoen en oliebol, lijkt bij voorbaat kansloos. Advertentie Een groot gedeelte van de wintercollectie o.a. REPLAY - DIESEL - VERO MODA - VILLA - ONLY - STREET ONE én ALLE WINTERJASSEN (incl. leer) door Gino van den Broecke SINTJANSTEEN - De Brouwe rijstraat is volgens diverse be woners van de straat op dit moment veranderd in een race baan. Nu de werkzaamheden even stilliggen vanwege de feestdagen, rijden er weer volop auto's over de weg die nog niet helemaal voltooid is. „En dat gaat soms met snelheden waar je stil van wordt", is de reactie van een van de omwonenden. Sinds enkele maanden wordt de doorgangsstraat van het cen trum van het dorp naar Kapelle- brug op de schop genomen en de infrastructuur van de straat aangepast. Ze zijn begonnen aan de kant van Kapellebrug en komen dan richting de kerk. Nu zijn de werkzaamheden gevor derd tot net voorbij de afslag naar de Roskamstraat, Daar houdt de aangelegde weg op en gaat hij over in zand. „Nu de werkzaamheden even stil lig gen, komen de auto's soms met snelheden van wel tachtig kilo meter per uur hier voorbij ge vlogen. Waar het reeds verharde deel van de weg ophoudt, komen ze soms met vier wielen los van de grond, om vervolgens met een smak te landen op het onverharde gedeelte. Het is ge woon niet normaal!", aldus J. Heyl, een verontruste bewo ner van de straat. Het moet gezegd, dat het reeds voltooide gedeelte van het pro ject er mooi uitziet; een brede weg, geaccentueerde parkeer vakken en veel verlichting. „Dat is inderdaad mooi, maar nu de weg zo mooi breed en ge lijk is, leent hij zich uitstekend om eens lekker te racen en daar maken ze dankbaar gebruik van." De omwonenden vinden het erg vreemd dat tijdens de feestda gen de weg niet gewoon is afge sloten voor het verkeer, zodat er geen extra overlast is en de au tomobilisten niet over de onver harde slechte stukken weg kun nen rijden. „In het begin zetten die werklui nog gewoon een wals op de weg, dan moesten de mensen wel omrijden. Dat had den ze nu ook beter kunnen doen, want nou komen er zelfs ook al regelmatig vrachtauto's door gedenderd en die belanden ook ineens op dat onvoltooide deel, met alle gevolgen van dien. Als je met de auto vanaf de kerk komt, lijkt het net of je Parijs- Dakar aan het rijden bent. Daar met flinke snelheid overheen rijden kan toch ook nooit goed zijn voor je auto, of wel soms?", vraagt Heyl zich af. „Langs alle wegen staan borden dat het doorgaand rijverkeer gestremd is of borden met een inrijverbod, maar als ze op het trottoir staan houdt er natuur lijk niemand rekening mee" Er zijn in de Brouwerijstraat di verse drempels aangebracht met de bedoeling de snelheid wat te remmen. „Maar die zijn dusdanig laag dat iemand zich daar niet snel door zal laten afschrikken. Als ze hier niet re gelmatig op snelheid gaan con troleren als het een dertig-kilo- meterzone is, dan weet ik het einde van het liedje wel, denk ik." De werken aan de Brouwerij straat zullen door de aannemer pas in het nieuwe jaar op 6 janu ari worden hervat. De gemeente was bij monde van wethouder W. Kayser 'te druk' om op de klachten van de bewoners te reageren. Sluis heeft nieuwe raadsgriffier OOSTBURG - Het raadspresi- dium van de nieuwe gemeente Sluis heeft Leo Aarden uit Win- telre voorgedragen als interim- raadsgriffier. De 54-jarige Aar den vervult de functie van raadsgriffier en kwartiermaker, totdat de gemeente de vacature definitief invult. Aarden, die een interim-mana gement- en organisatiebureau heeft, bekleedt een soortgelijke functie in de gemeente Meerlo- Wanssum. Eerder was Aarden gemeentesecretaris in de ge meente Hoge en Lage Zwaluwe, Drunen en Oosterhout. door Raymond de Frel SLIJKPLAAT - In de rooms-ka- tholieke kerk in Slijkplaat is dinsdagavond de laatste mis op gedragen. Het 54 jaar oude kerkje sluit haar deuren om meerdere redenen. Hoofdreden is de daling van het aantal kerkbezoekers. „Er sterven jammer genoeg meer mensen van het huidige bezoe kersbestand dan er nieuwe kerkgangers bijkomen. Hoe minder kerkbezoekers, hoe minder inkomsten wij hebben", vertelt secretaris Rita Doens van het parochiebestuur Schoondijke. Identiteit dode man bekend BRUINISSE - Aan de hand van achttien tips die de politie bin nenkreeg na de uitzending van de politieberichten maandag avond is de identiteit vastge steld van de dode man die zon dag aan de Grevelingcndam werd gevonden. Het betreft een 34-jarige inwo ner van Den Haag. De man was met 1,57 m opvallend klein. Hij was gekleed in een zwart jack met in witte letters op de rug de opdruk 'Bad Boys'. Daaronder droeg hij een crèmekleurige ge breide trui met verticale banen, een zwarte spijkerbroek, zwarte sokken en zwarte instapschoe nen maat 42merk Claudio Con ti. De sectie die werd verricht, be vestigt de eerste vermoedens dat de man door een misdrijf om het leven is gekomen. De politie wil in het belang van het onder zoek naar de dader geen verdere mededelingen doen over de uit slag van de sectie. In het kerkje werd iedere eerste en derde zaterdag van de maand een dienst gehouden. Het gods huis had ruimte voor honderd- veertig bezoekers, maar die kwamen er bij lange na niet. „Het zat hoogstens voor een kwart volDaarbij is het ook be leid van het Bisdom dat paro chies fuseren. Wij hebben in de kern Schoondijke twee kerken. Dat kostte teveel geld", aldus Doens. Overplaatsing Ook een gebrek aan pastores speelde de Slijkplaatse kerk parten. Pastoor Ronald van Bronswijk vroeg om privé-rede- nen overplaatsing aan naar een andere parochie. „En Zeeuws- Vlaan deren is nu eenmaal niet zo goed bereikbaar. Het is dus ook niet makkelijk om nieuwe pastores naar onze streek te ha len", zegt Doens. De inwoners van Slijkplaat, Sasput en Num mer Een hebben een kaars ge kregen om de sluiting te herden ken. Er is nog geen nieuwe bestemming gevonden voor de kerk. Het gebouw gaat per 1 ja nuari in de verkoop. Advertentie (m.u.v. mantels jacks) V2 PRIJS!, LANGE DELFT 16 MIDDELBURG Dankzij die fax van klein dochter Margriet zijn de Vlis- singse grootouders weer vol ledig bij. 'Met mij gaat het goed', meldt de kleine meid. 'Ik vind jullie fantastisch. Ik vind jul lie kaartenspel heel leuk. En ik vind de chocolade heel lekker. Ik vind het eerste schooljaar heel leuk. En het gaat ook heel vlug. En weet je wat? Juf Carine is zwan ger.'

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 49