Thoolse corporatie fuseert PZC Het leven komt zoals het komt Natuur ontdekt tunneltracé PZC Celstraf voor overval Duurzaam veilig tunnel in én uit Petje af voor het tekenwerk Schelde bezuinigt vijf tot tien procent 15 \Nieuwe naam Castria Wonen Derde schip bij ongeval Tricolor Brandje in 't Gasthuis snel geblust Boete voor dronkemansactie Aan de haal met verkeersborden Straf na ruzie om parkeerplek agenda WERELDMUZIEK 0800 - 0231 231 (GRATIS) vrijdag 27 december 2002 door Mieke van der Jagt THOLEN - De stichting Beter Wonen en de woningstichting Halsteren gaan fuseren. Per 1 januari is de fusie een feit en heet de woonstichting voor Tholen, Sint Philipsland, Hal steren en Lepelstraat 'Castria Wonen'. De naam is afgeleid van het La tijn voor legerkamp: het pallis- len fort waarbinnen de krijgslieden zich veilig voelden. Castria verhuurt ruim vierdui zend woningen in de gemeente Tholen en in de Bergse kernen Halsteren en Lepelstraat. Beter Wonen en Halsteren zijn in 1998 al gedeeltelijk gaan sa menwerken in de zogenoemde back-office. Zaken die doelma tiger op wat grotere schaal konden gebeuren, zoals perso neelszaken, financiën, automa tisering, projectontwikkeling en onderhoud, werden samen gedaan. Inmiddels hebben de twee stichtingen gezamenlijk een visie ontwikkeld waarin de rol van de stichting niet meer wordt beperkt tot het verhuren van woningen, maar waarin ook plaats is voor projectontwikke ling, woonomgeving en samen werking met zorgverleners. Castria Wonen wil in de nieuwe strategie niet pandgericht maar klantgericht denken. De kantoren in Tholen en Hal steren blijven gewoon bestaan en ook de back-office blijft voor beide aanspreekpunten wer ken. De huidige kwaliteit van dienstverlening wordt gegaran deerd, maar het is de bedoeling die verder uit te bouwen. De directeur van Beter Wonen, J. Kloet, wordt directeur van de nieuwe stichting. De huidige di recteur van Halsteren, J. Rich ter Uitdenboogaardt, wordt di recteur van een nieuw op te richten bedrijf: Castria Vast goed BV. Dat bedrijf zal commercieel ge richte activiteiten ondernemen op het gebied van onroerend goed. De bestuurders P. van Veggel van Halsteren, en T. Wes- terveld van Beter Wonen wor den respectievelijk voorzitter en vice-voorzitter van de Raad van Commissarissen. Beide woonstichtingen hebben de huurders van de fusie op de hoogtegesteld. door Aector Dooms MIDDELBURG - De rechtbank in Middelburg heeft een 33-jari ge man uit die stad en een 37-ja- rige man uit Den Haag voor het plegen van een gewelddadige overval veroordeeld tot dezelf de straf: tweeënhalf jaar cel. De Middelburger had zijn Haagse kompaan ertoe aange zet om zijn ex-vriendin eenlesje te leren. De Hagenaar drong op 30 maart de woning van de vrouw binnen, sleurde haar door de kamer en prikte met een mes in haar gezicht. Op een ge geven moment zag de vrouw kans om door het raam te sprin gen en naar de buren te vluch ten. Aan het slachtoffer moeten de daders 2560 euro smarten geld betalen. foto Lex de Meester Bijna dertig daklozen genoten gisteren van een kerstdiner met vijf gangen in het Witte Huis in Vlissingen. door Edith Ramakers VLISSINGEN - „Je toost niet op het welzijn van een ander als je op straat leeft. Het straatle ven is hard en je bent op jezelf gericht", zegt een zwerver die te gast is tijdens het kerstdiner voor daklozen, dat gisteren in het Witte Huis in Vlissingen werd gehouden. „Natuurlijk zou het goed zijn geweest als mijn maat hier aan tafel had gezeten. Maar hij is er niet, hij ligt in het ziekenhuis. Als hij die val in Britannia niet had overleefd, zou het zijn tijd zijn geweest. Het helpt niet als je op hem toost. Het leven komt zoals het komt." Bijna dertig daklozen schuiven tweede kerstdag rond drie uur aan voor het vijf gangen kerstdi ner, dat de beroepskoks Cor Vereeke en Bert Maessen heb ben bereid, 's Ochtends om half negen zijn ze begonnen aan de feestmaaltijd. Ze doen het be langeloos. „We zien het als een mooie afsluiting van onze loop baan. We zijn tot 1 januari do cent bij het ROC Zeeland, afde ling horeca." Het diner wordt betaald door kerken in Vlissin gen Middelburg, het bedrijfsle ven en enkele particlieren. „Ik wil niet praten; ik wil rustig eten", zegt een 38-jarige gast. De Vlissingse zwerver wil zijn naam 'ook liever niet in de krant', maar hij heeft wel een verhaal. Dat wil hij wel vertel len. Zo'n twee jaar is het goed gegaan, maar vorige week viel zijn vaste zwerfmaat drieënhal ve meter naar beneden. Het van binnen half gesloopte voorma lig hotel Britannia aan de boule vard in Vlissingen was al even hun vaste verblijfplaats. „Ka mers genoeg, een prachtige plek. In het donker vonden we met een aansteker haast blinde- ling de weg." Tot vorige week, toen zijn vriend zich vergiste. Hij stapte in een donker gat, waar ooit een trap had gezeten en viel met zijn hoofd omlaag in de diepte. „Ik dacht dat hij dood was. Toen ik hem vond lag zijn gezicht aan een kant helemaal open. Ik heb hem meteen op zijn zij gelegd en geprobeerd hem bij te krijgen. Er was nog een andere zwerver bijDie heeft ervoor gezorgd dat de ambulance kwam. Alcohol „Ze zeggen dat ik mijn maat heb gered. Dat zal wel. Want als ik er niet was geweest, was hij mis schien doodgebloed. Maar daar hou ik me niet zo mee bezig. Ik was er gewoon en heb gehol pen." Ze hadden een week voor de val nog over het donkere gat ge praat. „Hoe het zou zijn als je daar naar beneden zou vallen, zei hi jEn nu is hij echt gevallen Alcohol hé. Hij had een fles rode port in zijn hand toen hij naar beneden viel. Die fles was nog helemaal heel. Ik begreep er niets van. Zijn hand kreeg ik niet van de fles af. Die zat in een soort kramp." Na de val werd Britannia op last van de gemeente Vlissingen her metisch dichtgespijkerd. „Dat was voor mij niet nodig. Ik wilde daar niet meer naar toe gaan. Ik heb ook alweer een andere plek gevonden. Hoe goed dingen ook worden afgesloten, je kunt overal binnenkomen." De directie van het Witte Huis had nog aan de artsen gewaagd of de patiënt deze kerstmaaltijd voor daklozen mocht meema ken. „De dokters stonden het niet toe", zegt Richard Wolf van hetWitteHuis. „Zezijnhemnog grondig aan het onderzoeken. Ze weten ook niet zeker of hij na het kerstdiner wel weer zou te rugkeren naar het ziekenhuis. Hij heeft nog behandeling no dig. De artsen blijven voor hem verantwoordelijk. DUINKERKEN - Bij de aanvaring tussen de gekapseisde au tocarrier Tricolor en het vrachtschip Kariba, twee weken ge leden op de Noordzee voor Duinkerkenis nog een derde schip betrokken geweest. Dat heeft onderzoek door de Franse zee vaartpolitie gisteren uitgewezen. Het gaat om de tanker Clary uit Singapore, die geweigerd zou hebben voldoende stuur boord te houden om de Kariba te laten passeren. Door die wei gering moest de Kariba uitwijken, waarna de aanvaring met het wachtschip ontstond. De Franse zeevaartpolitie gaat er van uit dat de Tricolor en de Kariba elkaar door de mist te laat hebben gezien, maar denkt ook dat de bemanning van de Cla ry niet helemaal wijuit gaat. GOES - Twee werknemers van verzorgingstehuis 't Gasthuis in Goes hebben gisterenochtend ademhalingsproblemen ge kregen, nadat brand was ontstaan in de keuken van 't Gast huis. In een wasmachine was kortsluiting ontstaan, waarvan vlammen en veel rookontwikkelingen het gevolg waren. Am bulancepersoneel kon de werknemers afdoende onderzoeken en voorzien van zuurstof. Ze hoefden niet naar het zieken huis. Het binnenbrandje was snel geblust. MIDDELBURG - Twee mannen uit Goes, 23 en 19 jaar, moes ten dinsdag in Middelburg een dronkemansactie bekopen met honderd euro boete. Politierechter A. Gaakeer achtte bewe zen dat de Goesenaren 1 mei vorig jaar bij festiviteiten in hun woonplaats een feesttent hebben laten instorten. Het duo maakte deel uit van een groep jongeren die na afloop van het feest de scheerlijnen had losgemaakt, waardoor de tent in zakte. De mannen waren dronken. Ze hadden zich afgerea geerd, omdat ze het vervelend vonden dat ze wegmoesten. Ze maakten zich vervolgens schuldig aan baldadigheden. Mede daders, onder wie enkele minderjarigen, zijn al eerder be straft met een boete. De schade aan de gedupeerde is vergoed. THOLEN - Drie negentienjarige Tholenaren zijn in de nacht van eerste op tweede kerstdag aangehouden op de Molen- vlietsedijk in Tholen omdat ze daar verkeersborden uit de grond aan het trekken waren. Ze moesten mee naar het bu reau en mogen hun acties voor de rechter uit komen leggen. MIDDELBURG - Het gevecht om een vrije parkeerplaats tus sen twee vrouwen werd dinsdag beslecht op de zitting van de Middelburgse politierechter. Een 45-jarige vrouw uit Burgh- Haamstede kreeg voor het opzettelijk toebrengen van schade aan een auto 250 euro boete voorwaardelijk opgelegd, nadat eerder haar 60-jarige tegenspeelster tot dezelfde straf was veroordeeld. Beide vrouwen claimden 20 september vorig jaar in Goes dezelfde parkeerplaats. De discussie die daarmee gepaard ging, laaide zo hoog op dat de 60-jarige automobilis te tegen de benen van verdachte reed. Die nam onmiddellijk wraak door tegen de auto te schoppen, waardoor het portier en cle motorkap werden beschadigd. Politierechter A. Gaakeer vond het belachelijk en zorgelijk dat vrouwen op die leeftijd zó met het begrip normen en waarden omgaan. „In zo'n situatie is het uiteraard veel verstandiger om een andere parkeerplaats te zoeken", concludeerde ze. De verdachte zelf schitterde door afwezigheid. door Wout Bareman TERNEUZEN - De op het tun neltracé aangelegde biotopen beginnen zich steeds meer te ontwikkelen als natuurgebied. Bij de ongelijkvloerse kruising van het tracé-zuid met de Her- bert Dowweg worden door vo gelaars de meest uiteenlopende vogels gesignaleerd. Een mede werker van de tunnel, die ook natuurliefhebber is, zag door zijn verrekijker al strandlopers, Canadese ganzen, bergeenden en ook de zeldzame koereiger, een witte reiger van een halve meter hoog. Bij het ontwerpen van het tracé is zowel aan de noordzijde, op Zuid-Beveland, als in Zeeuws- Vlaanderen extra aandacht be steed aan de ecologische inpas sing van de weg in het land schap. Op Zuid-Beveland kruist de weg bijvoorbeeld op een aan tal plaatsen de Paardegatsche Watergang en om de zogenoem de barrièrewerking te voorko men zijn onder de Monsterweg droge duikers aangebracht. Bij de kruising van de weg met de watergang zijn onder het via- REDACTIE BEVELANDEN/THOLEN Voorstad 22 Postbus 31 4460 AA GOES Tel: (0113) 273000 Fax: (0113)273030 E-mail: redgoes@pzc.nl Rolf Bosboom Ingrid Huibers Mieke van der Jagt Rob Paardekam Steffan ter Maat Koen de Vries (sport) CENTRALE REDACTIE Oostsouburgseweg 10 Postbus 18 4380 AA VLISSINGEN Tel: (0118) 484000 Fax: (0118)470102 E-mail: redactie@pzc.nl INTERNET www.pzc.nl E-mail: web@pzc.nl duet looprichels gelegd zodat dieren de weg niet over hoeven. In het kader van de 'aanpas singsinrichting Borssele' zijn ook de oevers door een natuur vriendelijkere inrichting beter geschikt gemaakt voor trekken de dieren. Bij de inrichting van het gebied binnen de verkeerslussen aan de Dowweg en de aansluiting op de Sloeroute is niet alleen veel aan dacht besteed aan de visueel- landschappelijke inpassing van de tunnelweg, maar ook aan ecologische aspecten. Door de waterrijke inrichting ontstaan overgangen van hoog (droog) naar laag (nat) land, die interessant zijn voor allerlei kleine zoogdieren en vogels. De variatie in bodemgesteldheid en vochtigheidstoestand doet zo wel flora als fauna welig tieren. De natuurkenners verwachten er straks veel verschillende plantensoorten aan te treffen en dat zou door een speciale be handeling (maaien en afvoeren) ook kunnen gelden voor de weg bermen, kleine overhoeken en geluidswallen. Meest in het oog springt het veertig hectare grote natuurge bied in de Ellewoutsdijkpolder. Dit nieuwe natuurgebied ligt dichtbij het zoutbrakke kwel- gebied Inlaag 1887, ontstaan in een periode dat er grond werd weggehaald voor de aanleg van dijken. Door het afgraven van de grond was het gebied niet meer geschikt voor landbouw en ontstond een natuurgebied. Het nieuwe natuurgebied wordt overigens geen kopie van Inlaag 1887, maar krijgt een eigen ka rakter. In de winter lopen stuk ken grond onder water, waar door een uniek leefgebied voor plant en dier ontstaat. Het ge bied vormt ook een ideale voed sel-, broed- en rustplaats voor allerlei watervogels. Tussen de kanteldijken rond de tunneltoeritten ontwikkelt zich natuur. foto Peter Nicolai door Wout Bareman TERNEUZEN - Bij de aanleg van het tunneltracé op Zuid- Beveland en in Zeeuws-Vlaan- deren zijn ettelijke miljoenen extra uitgetrokken voor duur zame veiligheid. Was de weg vanaf het tolplein bijvoorbeeld aanvankelijk en- kelbaansweg, later werd dat omgezet in tweemaal twee rij stroken. De rijbanen worden vanaf het tolplein tot één kilo meter voor de tunneltoerit ge scheiden door een betonnen barrier en naar de tunnel toe door een geleidevangrail. Op die manier kunnen niet al leen grote snelheidsverschillen worden voorkomen, maar ook inhaalongevallen. De berijdba re berm bestaat uit een 2,70 me ter brede verharding van zoge noemde doorgroeistenen van kunststof. De weg'kruisingen zijn zoveel mogelijk ongelijkvloers en zo wel bij de Herbert Dowweg als bij de aansluiting op het wegen stelsel van het Sloegebied voor zien van een half klaverblad. Een klein deel van de toeleiden- de weg, die in het zuiden aan sluit op de N61 tussen Hoek en de brug bij Sluiskil kent een maximumsnelheid van 80 kilo meter per uur met een een dub bel doorgetrokken streep en daartussen kunststofbalken met reflectoren. Een aantal kruisingen is uitge voerd als rotonde, zoals op de aansluiting met de N61, de Dowweg en aan de Bevelandse kant een rotonde aan de Bern- hardweg en aan de Europaweg. Als extra's zijn de aansluitingen extra verlicht De wegmarke ring is uitgevoerd met thermo- plast in plaats van wegenverf, waardoor de zichtbaarheid ver betert. Er zijn ook fietspaden aange legd langs de Monsterweg en de Borsselsedijk en is er een aparte weg gekomen voor landbouw- verkeer en fietsers tussen de Jurjaneweg en Bernhardweg op Beveland. Ook is de Jurjaneweg voorzien van een fietserstunnel. door Ben Jansen BORSSELE - Ze hebben alle zeilen bij moeten zetten, de werknemers van constructiebedrijf Hillebrand in Middelburg. In de loop van dit jaar werd duidelijk dat de Wester- scheldetunnel zou worden geopend in maart 2003 en niet ruim een half jaar later, zoals het zich een tijd had laten aanzien. Of Hillebrand de bouw van de loopbrug over het tolplein en de tolhuisjes ook maar op tijd klaar kon krijgen. „Het is gelukt", constateert projectleider René de Nood iets meer dan twee maanden voor de ope ning van de tunnel. Bij Hillebrand zijn ze er een beetje trots op dat hun be drijf een in het oog springende bijdrage aan het Wester- scheldetunnelproject heeft mogen leveren. De Nood (36, Oost-Souburg); „Het tolplein is toch een beetje het visitekaartje van de tunnel en die loopbrug zie je al van ver. We beschouwen het als reclame voor ons als Zeeuws bedrijf." Architectenbureau Rothuizen van Doorn 't Hooft heeft het Hillebrand niet makkelijk gemaakt met het ont werp van de loopbrug. Het dak is geplooid om een uit nodigend gebaar te maken naar de naderende wegge bruiker. Als gevolg daarvan zijn alle staanders van de loopbrug verschillend. De Nood: „Petje af voor het te kenwerk van de mensen in onze engineeringafdeling. Zij hebben de schets van de architect vertaald in werk tekeningen waarmee we in de werkplaats aan de slag zijn gegaan. Goede voorbereiding is bij dit soort projec ten vaak 90 procent van het werk. Er is bijna foutioos werk afgeleverd. Ga maar na: van de vijfduizend gaten bleken er maar vijf niet goed te zitten." Behalve de loopbrug heeft Hillebrand ook de vijf tol huisjes gemaakt en gemonteerd. Twee voor tolstraten in elke rijrichting en een precies in het midden, die bij wei nig verkeersaanbod voor beide rijrichtingen kan wor den gebruikt. Net als de loopbrug zijn de tolhuisjes ont worpen door Rothuizen van Doorn 't Hooft. Voor René de Nood is het werk niet alleen zo boeiend omdat het als het visitekaartje van de tunnel valt te be schouwen. Hij voelt zich er ook nauw bij betrokken, omdat hij er van begin af aan bemoeienis mee heeft ge had. Op basis van de schets van de architect heeft hij de voorcalculaties gemaakt, En komen, die calculaties een beetje uit? De Nood grijnst: „Datzit geloof ik wel goed." door Jeffrey Kutterink VLISSINGEN - De Koninklijke Schelde Groep gaat in 2003 vijf tot tien procent op de kosten be zuinigen. Het bedrijf behaalt de bespa ring met name door meer werk uit te besteden. Daardoor krij gen enkele tientallen werkne mers een andere werkgever. Bovendien bezinnen bedrijfs onderdelen zich op hun positie. Reden is het versterken van de concurrentiepositie. De KSG moet bezuinigen om in de pas te kunnen blijven lopen met de andere werven van Da- men. Afgelopen jaar heeft het bedrijf al vijf tot tien procent op de kosten bespaard. De nieuwe bezuinigingen gaan niet ten koste van de stijging van de lo nen. „Andere scheepswerven in Ne derland hebben veel werk jaren geleden al uitbesteed", zegt CNV-bestuurder H. van Beers. „Zo zie je rondom scheepswer ven vaak veel kleinere bedrijven geconcentreerd. Bij de KSG in Vlissingen is dat nooit zo ge weest. KSG deed bijna al het werk zelf. Dat is historisch zo gegroeid. Als er veel opdrachten zijn, maakt het niet zo veel uit of een bedrijf de mensen zelf in dienst heeft of ze inleent. Maar in tijden met een minder dikke orderportefeuille maakt het wel degelijk verschil." Door de bezuinigingen staan enkele tientallen mensen min der op de loonlijst van Damen. Dat betekent niet dat de werk nemers hun baan verliezen. Van Beers: „Ze komen in dienst van een andere werkgever en blijven op het terrein van de KSG wer ken. Het grootste verschil voor mensen is dat ze elders worden ingezet als er bij de KSG geen werk is. Overigens vinden men sen het wel vervelend om af scheid te moeten nemen van de KSG. Ze werken er nog we), maar onder een andere baas. Wat betreft arbeidsvoorwaar den pakt het voor sommigen goed uit. „Vaak worden de me nen tegen dezelfde voorwaar den in dienst genomen als bij de KSG. Soms liggen de lonen bij de nieuwe baas wat hoger en pakt het gunstig uit. In enkele gevallen pakt het wat minder gunstig uit." Hoewel het financieel en be drijfsmatig gezien niet slecht gaat met de KSG, bezinnen be drijfsonderdelen zich toch op de toekomst. Zo wil reparatiewerf De Scheldepoort minder een ga ragebedrijf zijn en zich meer gaan bezighouden met het om bouwen van schepen. 1 STREEKACTIVITEITEN GOES - Leger des Heils, Leliestraat 24, 9,00-12.00 uur: Verkoop meubelen en kleingoed; HEINKENSZAND De Stenge 13.00-20.00 uur: Dartfestijn, stormbaan, stoelkussen en rodeostier; KWADENDAMME Schietterrein, 12.30 uur: Staande wip schieting; YERSEKE Dreef en Kerkplein, 08.00-13.00 uur: Weekmarkt; Prinses Beatrixhaven, 13,30 uur: Vertrek rond vaart Oosterschelde. Advertentie KLOVENIERSDOELEN MIDDELBURG JAZZ uit Tilburg en Senegal Paul van Kemenade Quintet Les Frères Guissé vrijdag 27 december 20.30 uur Advertentie Lezersservice - bezorgklachten - informatie over abonnementen Projectleider René de Nood foto Willem Mieras

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 37