Van der Veen heeft het beste plan Puntenwinst Arsenal op Boxing Day Kort geding Vitesse tegen Gelredome Hulzebosch-Smit is van alle markten thuis Voetbalclub 160 miljoen rijker na kerstloterij Eberharter snel weer op de been Kaltenböck de beste op de schans Yankees tasten diep in de buidel Bokskampioen veroorzaakt botsing Angenent is in gesprek met sponsor Trainer Gerards keert terug naar Griekenland Tijdens kerstdiner uitgestippelde tactiek levert Fries marathontitel op Groenendaal troeft Belgen af in Kersttrofee VELEZ RUBIO - De Spaanse amateurclub Real Union Irun heeft een kerst gehad om nooit meer te vergeten. De vereni ging uit het 6472 inwoners tellende stadje Vclez Rubio won de hoofdprijs van 160 miljoen euro in de traditionele kerstlote rij- De fans deelden mee. Zij kregen een bedrag van 576.000 euro. Het voetbal werd daardoor even minder belangrijk gevonden. De amateurclub leed weliswaar een nederlaag, maar genoot al in de rust van champagne door het grote nieuws over de lo terij. In Spanje vlogen de loten dit jaar als zoete broodjes over de toonbank. Er werden in totaal honderd miljoen loten ter waarde van 1,9 miljard euro verkocht. SID WENEN - Skiër Stephan Eberharter zal snel ler dan veiwacht zijn rentx-ee makén na zijn val in Val d'Isère, een kleine twee weken geleden. De Oostenrijker kondigde aan zondag in het Italiaanse Boi-mio te starten in een wereldbeker-afdaling. Eberharter zou aanvankelijk pas op 4 januari in het Sloveen se Kxansja Gora terugkeren om zijn leidende positie in het wex-eldbekerklassement te verdedigen. Bij zijn val in Val d'Isère liep de olympisch kampioen een kneuzing en een bloeduitstorting in de rechterknie op. SID SANKTMORITZ-Schansspringer BastianKaltenböck heeft gisteren het traditionele kersttoernooi in Sankt Moritz ge wonnen. De Oostenrijker spx-ong 100 en 140 meter ver. Dat was goed voor een puntentotaal van 262. De wedstrijd wei'd gedominineerd door de Oostenrijkers. Stefan Thuimbichler eindigde als tweede. Derde en vierde wex-den Stefan Kaiser en Balthasar Schneider SID NEW YORK - New York Yankees heeft de Cubaanse werper Jose Contreras in dienst genomen. De beroemdste honkbal club van de Verenigde Staten legde voor hem de lieve som van 30 miljoen euro neer. Contreras moet daarvoor wel gedux-ende vier jaar de bal scherp gooien vanaf de heuvel. Contreras was de beste werper van het Cubaanse nationale team. Vorig jaar oktober, tijdens een toernooi in Mexico, verdween hij plotse ling. Later dook hi] in de VS op. Daar verzekerde hij zich van een zorgeloze toekomst door zijn vierjarige contract bij de Yankees. De 31-jai-ige Conteras verklaarde zijn leven lang al fan te zijn geweest van de Yankees. Volgens Gordoh Blakeley, de vice-voorzitter, is Contx-eras veruit de beste wei'per ter we reld van het amateurhonkbal en in zijn ogen zelfs de beste amateur aller tijden. RTR WINDHOEK - Wereldkampioen boksen Hax-ry Simon heeft binnen andei-half jaar voor de tweede maal een vei'keersonge- val veroorzaakt. De Namibiër, in het bezit van de WBO-we reldtitel in het middengewicht, botste met zijn voertuig nabij de badplaats Langsti'and op een auto met daai-in een Belgi sche familie. Alle drie de inzittenden van die auto, onder wie een meisje van 22 maanden, kwamen om het leven. Simon liep een arm- en beenbreuk op. Mogelijk was er sprake van alcoholgebruik. De politie vond in de auto van de bokser lege bierflessen. Het ongeval gebeurde in een periode dat Simon zich voor het gerecht moet verantwoorden voor een ongeluk in april 2001, waarbij twee mensen om het leven kwamen. De bloedtests die na dat ongeval zijn gedaan, zijn verdwenen. Het is nog onduidelijk of de WBO Simon in maart 2003 in staat stelt zijn titel te vei'dedigen. SID HEERENVEEN - Elfstedentochtwinnaar Henk Angenent is in onderhandeling met een nieuwe sponsor. De Nederlands kampioen op de 10 kilometer heeft twee gespx-ekken gevoerd met Gerard Sanderink, directeur van automatiseerder Cen tric. Het IT-bedrijf is al vier jaar shirtsponsor van eredivisio- nist De Graafschap, de voetbalclub uit Doetinchem. Ange nent moet op zoek naar een andere geldschieter omdat zijn huidige suikeroom, TVM, aan het einde van dit schaatssei zoen stopt met de sponsoring van de marathonploeg. ANP door Norbert Kleinherenbrink ATHENE - De Limburgse voet baltrainer Géne Gerards keert terug naar de Griekse competi tie. De 62-jarige coach gaat aan de slag bi] middenmoter Iraklis, waar hij de Joegoslaaf Ivan Jo- vanovic opvolgt die maandag werd ontslagen na de derde op eenvolgende nederlaag. Gerards was werkzaam bij Apoel Nicosia op Cyprus, waar mee hij (opnieuw) aan kop ging, Met die club veroverde hij vorig seizoen de landstitel en drong hij dit seizoen verrassend door tot de derde voorronde van de Champions League, waarin AEK Athene te sterk bleek. Gerards fungeerde eerder van 1985 tot 2000 als coach van OFI Kreta. Daarmee vestigde hij een duurrecoi'd in het Griekse voet bal. Daarna was hij een jaartje werkzaam als assistent-trainer bij AEK Athene, voordat hij in dienst trad van Apoel Nicosia. Gerards tekende dinsdag een contract voor een halfjaar bij Iraklis, met een optie voor de komende twee jaar. De Griekse club staat achtste in de competi tie en is in de Uefa Cup en het nationale bekertoernooi al uit geschakeld. ANP/AFP door Jochem Lippmann ARNHEM - Vitesse spant een kort geding' aan tegen het Gelre dome. De Arnhemse club wil af dwingen dat het op 4 februari in het Arnhemse stadion het be kerduel met NAC kan afwerken. Dat zou niet mogelijk zijn om dat de Nederlandse tennisploeg van 7 tot en met 9 februari in hetzelfde stadion tegen Zwit serland uitkomt in het kader van de Davis Cup. Tennis Het Gelredome staat op 4 febru ari in het teken van de voorbe reidingen op de tennisinterland en is dus dubbel geboekt. Vol gens de directie van het stadion is er op de bewuste dag voor Vi tesse geen plaats. De KN VB wi 1 echter dat de Arn hemse club niet naar een andere datum uitwijkt. Vitesse wil met het kort geding voorkomen dat het door de voetbalbond verantwoox-delijk wordt gehouden voor het pro bleem. Scheidend directeur Hans Schreudering van Vitesse wordt voorlopig vervangen door Jan Snellenburg en Joop Kalksma. Het duo treedt wegens de nieu we functie tijdelijk terug uit de i'aad van commissarissen van Vitesse. ANP vrijdag 27 december 2002 «an onze sportredactie HEERENVEEN - Jenita Hulze bosch-Smit is van alle markten thuis. Begin november verover de de DSB-schaatsster uit Gramsbergen de Nederlandse litel op de 5 kilometer. Gisteren voegde ze opnieuw een hoofd prijs toe aan haar palmares. Ze won in Heerenveen het natio naal marathonkampioenschap op kunstijs en nam de titel over van haar zus Gretha Smit, die derde werd. Petra Grimbergen finishte als tweede. Het Wilhelmus werd bij de ma rathon al lange tijd niet meer gespeeld voor Hulzebosch- Smit. In 1998 was ze de beste op kunstijs en een jaar later eiste ze de nationale natuurijstitel op. Daax-na ging het mis. Een ge compliceerde enkelbreuk hield haar lange tijd aan de kant. Pas vorig seizoen pakte ze de draad weer op na de geboorte van haar dochter Anna. Inmiddels voelt Hulzebosch- Smit zich weer de oude. Op het Thialf-ijs maakte ze samen met haar zus enorme indruk op de concurrenten. Na zeventien ronden gingen de twee boeren dochters op avontuur. Uit het peloton had alleen Petra Grim- bex-gen de kracht om hen te ach terhalen. Het drietal slaagde er uiteindelij k in om de grote groep te dubbelen. Tijdens de inhaal race hadden de gezusters Smit zich blauw geërgerd aan de pas sieve rijstijl van Grimbergen. „Ik zou me doodschamen. Zij deed helemaal geen kop werk. Onderweg hoopte ik dat zij in ie der geval niet zou winnen", zei de winnares na afloop. In de finale opende Gretha Smit het offensief. Smit, winnares van olympisch zilver op de 5 ki lometer in Salt Lake City, werd echter bijgehaald door Grim- bex-gen. Toen de aansluiting een feit was, ging' Hulzebosch-Smit op avontuur. Niemand van haar twee medevluchtstex-s had daar een antwoord op. „Ik gunde mijn zus de hoofdprijs. Zij was vandaag de sterkste", zei Gre tha Smit, die dit seizoen ge plaagd werd door blessureleed. Door een operatie aan haar knie en een rugblessure, opgelopen tijdens een valpartij begin no vember in Haarlem, bleven suc cessen achterwege. „Ik heb ge woon geen snelheid meer in de benen." Daar heeft Jenita Hulzebosch- Smit geen last meer van. De vrouw van Erik Huizebosch, die dit seizoen ook acteert op de langebaan, boekte in Heeren veen haar zesde seizoenszege. „Vooraf waren alle ogen op mij gericht. Maar ik moest het wel even waarmaken. Het is een grote opluchting voor me dat het vandaag gelukt is. Ja, ik concentx'eer me nu de komende tijd weer op de langebaan. Voor de KNSB Cup heb ik geen oog meex*. Die competitie mogen ze wat mij betx'eft afschaffen, want de toppers kijken elkaar veel te veel aan. De wedstrijden wor den daar alleen maar saai van", aldus Hulzebosch-Smit, die in februari weer World Cups gaat schaatsen. ANP foto Vincent Jannink/ANP HOFSTADE - Richard Groe nendaal heeft gisteren de Kerst trofee van Hofstade gewonnen. Evenals afgelopen weekeinde bij de wereldbekerwedstrijd in Kalnithout troefde de Neder landse veldrijder zijn Belgische rivalen overtuigend af. Marathonschaatser Bert jan van der Veen viert zijn Nederlandse titel op het kunstijs van Heerenveen. Groenendaal liet het initiatief aanvankelijk opnieuw aan zijn concurrenten. Toen Tom Vanop pen, Ben Berden, Arne Dael- mans en Sven Nijs elkaar had den afgemat, sloeg hij toe en finishte met bijna een halve mi nuut voorsprong als eerste. Nijs arriveerde als tweede. Hij profi teerde van de pech van Dael- mans, die op weg naar de tweede plek in de laatste ronde tegen een boom knalde. Gerben de Knegt, Groenendaals ploegge noot bij Rabo, eindigde als zes de. Bij de vrouwen zegevierde Daphny van den Brand. Ze bleef de Belgische rensters Anja No- bus en Hilde Quintens voor. Mario de Clercq won woensdag de Kerstci'oss van Wortegem- Petegem. De Belgische wereld kampioen maakte deel uit van, een kopgroep die aanvankelijk uit tien renners bestond. Alleen zijn landgenoot Tom Vannop pen kon uiteindelijk in het spoor van De Clercq blijven. Hij werd tweede. Op een kleine minuut finishte de Belg Ben Berden als derde. Richard Groenendaal werd zesde. Vervecken Plet seizoen van de Belgische veldrijder Eiwin Verwecken is mogelijk voorbij. De oud-we reldkampioen kwakkelt al ge ruime tijd met zijn gezondheid. De artsen hebben nu vastgesteld dat hij kampt met een virusin fectie. Vervecken kreeg het advies zes weken mist te nemen en pas daarna, als zijn bloed weer in orde is, op de fiets te klimmen. „Dat heeft natuurlijk geen zin, want dan is het seizoen gedaan" zei de Belg. Hij probeert het vandaag in Loenhout en zondag in Diegem nog een keer. Als het niet gaat, houdt hij het verder voor gezien. Dat zou de Belgische bondscoach Danny de Bie in elk geval van een lastig probleem verlossen. De Bie hoeft dan voor de resterende wereldbekerwedstrijd geen keuze te maken tussen de Bel gen en kan clan Tom Vannoppen in de selectie opnemen zonder een andere topper, Ben Bex-den bijvoorbeeld, te laten vallen. ANP/Belga Gevoel Afgelopen zaterdag kwam het goede gevoel plotseling terug. In Groningen reed de Nuon- schaatser naar de derde plek. „Ineens ging ik weer heel lekker over het ijs. En dat gaf zelfver trouwen voor vandaag." Want natuurlijk dacht Bertjan van door Mariëlle Verstegen HEERENVEEN - Een tactiek bespreking op eerste kerstdag. Aan tafel, tijdens het kerstdiner. Dat doen ze altijd bij de familie Van der Veen in Joure. Zoon Bertjan mag het plan op tweede kerstdag vervolgens ten uitvoer brengen. Met succes. De Friese marathonschaatser hield zich gisteren keurig aan het strijd plan en werd Nederlands kam pioen op kunstijs in Heeren veen. Eigenlijk ging het de laatste we ken helemaal niet zo lekker met Bex-tjan van der Veen. De 34-ja- rige marathonschaatser uit Joure was niet zo in vorm. Nee, hij was zelfs uit vorm. Na drie dagen Greenery Six hield hij de zesdaagse voor gezien. „Ik had het gevoel dat ik mezelf anders helemaal de vernieling in zou rijclen. Het ging gewoon niet meer. Waar het aan lag? Ik weet het niet. Je traint toch op be paalde schema's, zodat je op het goede moment in vorm bent. Maai' dan blijkt het opeens niet meer te gaan zoals je wilt." der Veen de laatste dagen aan de nationale titel. In 2000 won hij die ookde editie ex-voor en vorig jaar ging de winst naar Jan Maarten Heideman. Van der Veen: „Je weet hoe het is om het kampioenschap te win nen. Dat komt dan allemaal even terug de laatste dagen. Vannacht heb ik er zelfs nog aan gedacht. En woensdag tijdens het kerstdiner hebben we het er nog uitvoerig over gehad met z'n allen." Voor welke tactiek de familie Van der Veen koos dit jaar? Ze hadden twee opties, het werd de tweede. „Ik zou er in de finale meteen vandoor gaan, want zo hebben we de laatste weken wel meer winnaars gezien. Degene die initiatief toont wint." Van der Veen toonde initiatief. Samen met Peter Baax-s, An- dries Landman, Frans de Ronde en Jeroen de Vries begon hij aan de finale over vijf extra ronden. De kopgroep had zich in de wed strijd over 150 ronden naar een voorspx-ong van drie ronden ge schaatst. De eerste slag werd ge slagen door een groep van elf man na een dik halfuux-. Kort daarop pakte dit vijftal heel slim de tweede ronde en nog wat later kwam er een chietje achter hun naam. Opvallend: geen grote namen in die voorste groep. Heideman en Angenent bleven steken op twee x-onden, Huizebosch op één. De Fx-ansman Cédric Michaud, dit seizoen de beste man op kunst ijs, ontbrak op het Nederlands kampioenschap, waar de jury een lastige klus aan had. De speaker ook. Hij hield op een ge geven moment zijn mond maar dicht, toen hij niet meer wist wat de kopgroep was en wat de achtervolgende groep. Thuisbaan Het vijftal hield het hoofd ex- goed bij. Van der Veen ook. Hij wachtte niet af en ging er met het ingaan van de finale als een raket vandoor. De vier mede koplopers keken elkaar aan en leken stil te staan. Op het mo ment dat de achteivolging werd ingezet door Baars was het te laat. Van der Veen kon met twee handen in de lucht over de eind streep komen, niet veel later ge volgd door De Ronde, Land man, Baars en De Vries. Van der Veen: „Op mijn thuis baan in Heerenveen nog wel! Ik heb hier ook nog nooit gewon nen. Dat maakt het extx-a mooi. Ik zag zoveel bekenden langs de kant." De familie stond er ook, luid ap plaudisserend voor de pex-fecte uitvoering van de gekozen tac tiek. „Ik denk dat we die traditie met kerst maar in ex-e moeten houden", lachte de winnaar te vreden. GPD door Jochem Lippmann LONDEN - Als het zo slecht gaat dat titelverdediger Arsenal zich zelfs tegen een degradatie kandidaat als West Bromwich Albion niet kan onderscheiden, beschikt de landskampioen al tijd nog over Thierry Henry. De Fransman voorkwam met een late treffer (1-2) dat zijn ploeg niet net als de nummers twee tot en met acht van de Engelse Pre mier League op de traditioneel drukbezochte Boxing Day pun tenverlies leed. Dankzij de fox-tuinlijke zege vergrootte Arsenal gistex-en de voorsprong op de concurrentie. Chelsea volgt na het doelpunt loze gelijke spel tegen Sout hampton op vier punten. Man chester United heeft na de vexrassende nederlaag bij Mid dlesbrough (3-1) zeven punten minder dan de belangrijkste Londense concurrent, die het nog altijd zonder de geblesseer de Dennis Bergkamp moet doen. Nummer vier Everton, dat gelijkspeelde tegen Birming ham City (1-1), volgt op negen punten en Liverpool moet na het gelijke spel tegen Blackbxxrn Rovex-s (1-1) al tien punten goedmaken op Arsenal. De koploper kwam, op bezoek bij de nummer achttien van de ranglijst, al na drie minuten op achterstand door een treffer van Daniele Dichio. Francis Jeffers maakte in de 48e minuut gelijk. Ook met de extra aanvallers Nwankwo Kanu en Robex-t Pires in de gelederen zorgde Arsenal voor weinig gevaar. Henry voor kwam echter dat zijn ploeg in de aanloop naar de duels met Li verpool (29 december) en Chel sea (1 januari) puntenverlies leed. Hij strafte in de 8 5e minuut een fout in de verdediging van West Bromwich Albion genade loos af. Nummer twee Chelsea kwam voor eigen publiek niet tot scoren tegen Southampton (0-0). Op aangeven van Hassel- baink kreeg Zola in de beginfase twee goede mogelijkheden. De Italiaan was evenals Marcel Desailly niet zorgvuldig in de afwerking. De Franse midden velder schoot vlak voor tijd in kansx-ijke positie over. Bij Chelsea verdedigde Ed de Goey na bijna anderhalf jaar weer eens het doel tijdens een competitiewedstrijd. Hij dank te zijn basisplaats aan een dij beenblessure van de vaste doel- vei'dediger Cudicini. Ook Mario Melchiot enBoudewijn Zenden begonnen in de basis. Ze werden in de laatste vijf minuten gewis seld. Manchester United leed een ge voelige nederlaag tegen Midd lesbrough (3-1). Het was het tweede achtereenvolgende ver hes na een serie van acht over winningen op rij. Ruud van Nistelrooij speelde de hele wed strijd, maar was onzichtbaar. Nummer vier Evex-ton stelde te leur bij Birmingham City (1-1) en stadgenoot Liverpool, vijfde op de ranglijst, kwam niet langs Blackburn Rovex-s: 1-1. Num mer zes Newcastle United ver loor in een spectaculaire wed- strijd van Bolton Wanderers: 4- 3. Bij Tottenham Hotspur, dat door het gelijke spel tegen Charlton Athletic (2-2) achtste bleef, viel Christian Ziege we derom negatief op. De Duitser, begeerd door Barcelona, incas seerde zijn twee rode kaart bin nen vier dagen. Middlesbrough kan enkele we ken geen beroep doen op George Boateng. De Nederlandse mid denvelder heeft het kraakbeen i'ond zijn knie beschadigd en moet voorlopig rust houden. De 27-jarige Boateng liep zijn bles sure afgelopen zaterdag op tij dens de door zijn club verloren wedstrijd tegen Ax-senal (2-0). Rangers Uitgerekend op bezoek bij de hekkensluiter van de competitie leed Glasgow Rangers gisteren de eerste nederlaag van het sei zoen in de Schotse competitie. Stadgenoot Celtic profiteex-de dankbaar van het verlies van de aartsrivaal bij Motherwell (1-0) en verkleinde de kloof met de koploper tot een punt. Dankzij drie goals van Hax-tson won de regerend landskampi oen van Heails: 4-2. Celtic maakte tijdens het treffen voor eigen publiek vooral kennis met Mark de Vries. De Nederlandse spits, vox-ig jaar nog uitkomend voor Dordrecht'90, maakte bei de doelpunten voor zijn werk gever. De Vries heeft inmiddels al twaalf competitietreffers achter zijn naam staan. Glasgow Rangers, met Ronald de Boer, Michael Mols en Fer nando Ricksen in de basis, speelde een slechte wedstrijd bij Motherwell. De nummer laatst won pas voor de vierde keer dit seizoen. Vreemd genoeg ver sloeg de ploeg Celtic ook al een keer De enige treffer kwam op naam van James McFadden. ANP 5 John Hartson scoort zijn derde doelpunt voor Celtic in het duel met Hearts (4-2). foto Ben Curtis/AP

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 21