HEBBES! HEBBES! HEBBES! De Geus wil bijstanders na vijfjaar extra geld geven steun VS Navochef roept op tot Amerikaan wint super jackpot van 300 miljoen euro Doden door sneeuwstorm in Amerika Bewoners flat geëvacueerd Neem nu een proefabonnement Zes weken voor 16,- Verloedering thema kersttoespraak Robertson staat achter Irak-politiek van regering Bush Naakte inbreker Zorg over kernwapens N-Korea Museum over ontstaan Zeeland Titels Van der Veen en Huizebosch Oorlog maakt wezen -11 45e jaargang no. 304 rijdag 27 december 2002 nummer 1,10 Regen Veel bewolking en vooral in de ochtend regen. Matige tot vrij krachtige wind uit het zuiden bij maximaal 11 graden. HAMPTON - Een politieman verleent hulp bij een verkeersongeval als gevolg van de sneeuwval in Hampton in de staat New Hampshire. Sneeuwstormen in de VS hebben sinds maandag aan zeker negentien mensen het leven gekost. De meesten van hen kwamen om het leven bij verkeersongelukken. Een grote sneeuwstorm trok de afgelopen dagen over de VS en bereikte woensdag het noordoosten. Lange stukken snelweg raakten onbegaanbaar, vliegtuigen moesten aan de grond blijven en veel bedrijven kwamen zonder stroom te zitten. De doden zijn gevallen in de staten Missouri, Oklahoma, Kansas, New Mexico, Ohio, New York en Pennsylva nia. Op sommige plaatsen viel bijna negentig centimeter sneeuw. De sneeuwval is inmiddels een stuk minder, maar het verkeer blijft veel hinder ondervinden van sneeuw en gladheid. In New York zijn gistermiddag 1200 mensen ingezet om de straten voor de ochtendspits schoon te maken. foto Brian Snyder/RTR Goes, Tramper Goes B.V. Terneuzen, Garage De Tol Vervaet B.V. Vlissingen, Autobedrijf J.W. de Voogd. Brandstofverbruik.' Carisma 1 6 gem. 7.1 1/100 km (1 op 13,5), C0> 176, www.milsublshi-motors.nl Advertentie SALE start vandaag. Kom nu! ^bbcej^j Inter IKEA Systems B V 2002 WWW.IKEA.nl van onze redactie binnenland DEN HAAG - Minister De Geus van Sociale Zaken (CDA) wil dat bijstandsgerechtigden die langer dan vijf jaar op het mini mum zitten, een hogere uitke ring krijgen. Daarmee neemt hij afstand van het huidige kabi netsbeleid. Onlangs heeft de regering beslo ten dat gemeenten alleen in zeer schrijnende gevallen nog iets extra's mogen geven. Een alge mene verhoging zoals De Geus bepleit, zou bijstandsgerechtig den niet 'prikkelen' om een baan te zoeken. In een interview met het dag blad Trouw zegt De Geus: „Er komt een moment dat je niet langer kunt zeggen dat zoeken naar een betaalde baan de beste remedie tegen armoede is. Als iemand al vijf jaar van een uit kering leeft, moet je erkennen dat deze remedie voor hem ken nelijk niet werkt. Is het nog ver standig iemand na die vijf jaar alleen vanwege een ideologi sche kramp onder het bestaans minimum te houden?" Volgens het ministerie leven er zo'n honderdduizend mensen in Nederland langer dan vijf jaar van de bijstand. De Geus zou voor hen de uitkering met 5 pro cent willen verhogen, Dat kost 40 miljoen euro. Hangijzer De verhoging van de bijstand voor mensen die er al lang op zijn aangewezen, is een gevoelig politiek hangijzer. Op dit mo ment ligt er een wetsvoorstel van PvdA-kamerlid Noorman- Den Uyl dat precies hetzelfde beoogt als wat De Geus wil. Al leen kan dat niet op de steun re kenen van regeringspartijen WD, LPF en De Geus' eigen KABOEL - Afghaanse kinderen kijken uit het raam van het Alaud- din-weeshuis in Kaboel. Als gevolg van de oorlogis het aantal wees kinderen in Afghanistan sterk gegroeid. Van veel kinderen is de vader omgekomen en kan de moeder niet in het onderhoud van het gezin voorzien. Volgens schattingen telt het land een miljoen wees kinderen. foto Manish Swarup/AP CDA. Bij het afgelopen najaars overleg is wel een bedrag van 20 miljoen euro gereserveerd voor het jaar 2003. Alleen in dat jaar mogen gemeenten langdurige bijstandsgerechtigden onder bepaalde omstandigheden iets extra's geven: 450 euro voor ge zinnen, 400 euro voor alleen staande ouders en 320 euro voor alleenstaanden. Staatssecreta ris Rutte (WD, Sociale Zaken) werkt wel aan een soortgelijke regeling voor de jaren daarna, maar dat mag van dit kabinet absoluut geen algemene rege ling zijn. Ook de bijzondere bijstand (een potje geld dat ge meentes hebben voor armoede bestrijding) mag van dit kabinet niet langer aangewend worden voor algemene regelingen. De Geus erkent in het interview dat zijn voorstel afwijkt van het kabinetsbeleid. Volgens hem moet het dan ook geregeld wor den in het regeerakkoord van het nieuwe kabinet. GPD HOOFDDORP - Bij een brand in een flatgebouw in het centrum van Hoofddorp zijn gisteravond ongeveer dertig be woners geëvacueerd. Een woordvoerder van de brandweer in Haarlemmermeer verwachtte dat de bewoners in de loop van de avond weer terug naar huis zouden kunnen. De brand ontstond rond half negen in de meterkast van een par keergarage onder de flats. ANP (Advertentie) voorletters: straat: postcode: plaats: ;Ti': noteert u mij voor een proefabonnement van m/v 6 weken voor 16,-. Ik geef daarbij éénmalig toestemming voor auto matische incasso van onder staand rekeningnummer (proef geldt eenmalig bin- nen zes maanden) telefoon: e-mail: Voor automatische incasso stem ik toe in afschrijving van mijn (post)bankrekening- «urnen II III Mil handtekening: PZC bv gaat zorgvuldig om met persoonsgege vens. In de colofon treft u nadere informatie aan 8"713214"000002M noteert u mij voor een abonnement. De eerste twee weken ontvang ik de krant gratis Daarna wil ik betalen: i~ per maand met automatische incasso 20,50). per kwartaal met automatische incasso (€55,10). per jaar met automatische incasso 209,90). Stuur deze bon naar: PZC, afdeling lezersservice Antwoordnummer 123 4380 VB Vlissingen (postzegel niet nodig) weest bij verboden wapenpro gramma's. De Verenigde Staten dringen er op aan dat de VN ge bruik maken van hun bevoegd heid de wetenschappers en hun gezinnen uit Irak weg te halen om hen rustig te ondervragen, zonder het gevaar van intimida tie door het Iraakse regime. België stuurt waarschijnlijk geen militairen naar Irak als er in het gebied oorlog uitbreekt. De scheidend legerchef admi raal Willy Herteleer verklaarde deze week dat hij zijn man schappen simpelweg 'niet kon motiveren' voor medewerking aan een Amerikaanse oorlog te gen Irak. Minister van Buitenlandse Za ken Michel zei later dat hij wel begrip kon opbrengen voor het standpunt van de legerchef. ANP/RTR/DPA door Ans Bouwmans WASHINGTON - Het is kassa voor 'Daddy Jack', een 55-jarige ondernemer uit de Amerikaanse staat West Virginia. Andrew 'Jack' Whittaker is de winnaar van de Powerball jackpot; met 314,9 miljoen dollar het hoogste bedrag dat ooit iemand in zijn eentje heeft gewonnen in een Amerikaanse loterij. Uitgedost met een zwarte cow boyhoed - 'mijn handelsmerk' - beloofde Jack gisteren op een persconferentie in Charleston het geld te zullen besteden aan kerk, gezin en zijn bedrijf. Het was een kerstcadeautje om van te dromen, maar de eige naar van drie bouwonderne mingen bleef er opmerkelijk nuchter onder. Eigenlijk had hij op de avond van de lotto-trek king - eerste kerstdag - hele maal niet in de gaten gehad, dat hij in het bezit was van de win nende cijferreeks. Maar toen hij er gisterochtend achter kwam dat de hoofdprijs gevallen was bij de benzinepomp annex 24- uurs supermarkt in Hurricane, waar hij 's morgens altijd zijn broodjes haalt voor het ontbijt en afgelopen maandag ook zijn kerstloten had gekocht, keken zijn vrouw en hij er nog maar eens naar. En het was bingo. Gisteren kreeg Whittaker uit handen van de gouverneur van West-Virginia alvast een cheque van 10 miljoen, de rest volgt over twee weken. Netto krijgt Whittaker geen 314,9 miljoen, omgerekend te gen de laatste koers 302 miljoen euro, maar netto 111.681.449 dollar in handen (107 miljoen euro). GPD Vandaag, 27 december, zijn onze kantoren in Goes en Zierikzee gesloten. Ook op 31 december a.s ons kantoor in Goes niet geopend. an onze redactie buitenland IAGDAD - Secretaris- [eneraal Lord Robertson ran de Navo heeft zich gis teren in een interview met de BBC-televisie achter de Irak-politiek van de Amerikaanse regering ge steld. verplichting aan alle verzoeken van de VS om hulp tegemoet te komen, als de VN besluiten tot een militaire actie tegen Irak." De VN-wapeninspecteurs heb ben tot nu toe geen enkel bewijs gevonden voor de bewering dat Irak massavernietigingswa pens bezit. Dit heeft Hussam Mohammad Amin, de Iraakse generaal die verantwoordelijk is voor de contacten tussen Unmovic en de Iraakse rege ring, gisteren gezegd. Amin liet weten dat de uitkomst van de inspecties 'een schok voor de Verenigde Staten' zal zijn. Wetenschappers Unmovic-leider Hans Blix gaf gisteren geen reactie op de ver klaring van Amin. Zijn inspec teurs ondervroegen gisteren verscheidene wetenschappers die verbonden zijn aan de tech nische universiteit van Bagdad. De inspecteurs ondervroegen de faculteitshoofden en contro leerden de apparatuur in een la boratorium van de scheikunde- factulteit die tijdens eerdere inspecties was verzegeld. Irak heeft de inspecteurs be loofd nog deze week een lijst te geven van wetenschappers die vroeger betrokken waren ge- Volgens hem kan er geen sprake ran zijn dat de Verenigde Staten iet alleen moeten opnemen te gen. Irak als het proces van ont wapening spaak loopt, omdat de Navo de morele verplichting heeft de VS te helpen. Robertson zei dat er steeds weer uitspraken te beluisteren zijn als zouden de VS alleen in actie komen tegen Irak. „Maar het is een feit dat Bush zijn land vast heeft ingebed in de structuren van de Navo en internationale en multilaterale instellingen." De Verenigde Staten zijn vol gens Robertson voor een even tuele oorlog tegen Irak in ieder geval aangewezen op de steun punten en het luchtruim van hun bondgenoten in het Mid den-Oosten. Verplichting [Robertson benadrukte dat de Amerikaanse president Bush [zich tot dusver strikt heeft ge houden aan de koers van de Ver enigde Naties ten opzichte van [Irak. De Navo staat volgens hem achter de VN--resolutie voor (■ontwapening van het land van Saddam Hoessein. „Maar als dat proces mislukt, heeft de Navo ondubbelzinnig de morele BEST - Een naakte, door alco hol benevelde 17-jarige inbre ker is in de ochtend van tweede kerstdag aangehouden in een woning in Best. De jongeman vertelde dat hij na een avondje stappen naar huis was gegaan, maar onderweg in een sloot was gevallen. Eenmaal I op het droge kleedde hij zich uit I en liep geheel bloot naar huis. Hij vergiste zich in het adres. De bewoner werd wakker van de inbraak en belde de politie, die de jongen onder de trap aantrof. De jongen is ter ontnuchtering opgesloten. GPD In haar jaarlijkse kersttoe spraak waarschuwde de koningin woensdag voor ver loedering van de maatschap pij, Beatrix stond ook stil bij hetgeen haar familie afgelo pen jaar is overkomen. „In bruiloft, geboorte, doop en dood zijn alle fasen van het leven aan ons voorbijgegaan." Het Internationaal Atoomenergieagentschap IAEA is zeer bezorgd over het opstarten van een in 1994 gesloten kerncen trale in Noord-Korea De centrale werd woensdag voorzien van nieuwe brandstofstaven, Noord-Korea zegt de centrale nodig te hebben voor de energievoorziening, nu de VS de olie levering hebben stopgezet. Het IAEA gelooft hier niets van en vreest dat het land kernwapens gaat ma ken. De bijzondere ontstaansgeschiedenis van Zeeland kan in een Centrum voor Natuur en Landschap mooi in beeld worden ge bracht. Daarom zou het jammer zijn als zo'n centrum er door politiek gekissebis niet komt. Dat betoogt directeur M. Hemminga van stichting Het Zeeuwse Land schap. Bertj an van der Veen en Jeni- ta Huizebosch-Smit (foto) zijn gisteren in Heerenveén Nederlands kampioen mara- thonschaatsen op kunstijs geworden. Van der Veen ont snapte vlak voor de finish uit een kleine kopgroep en werd niet meer achterhaald. Jenita Huizebosch-Smit troefde bij de vrouwen Petra Grimbergen en haar zus Gretha Smit af. varia: 2; binnenland: 3; feiten meningen: 4; buitenland: 5; economie: 7 radio en televisie: 9; zeeland: 13,15, 17 en 19; sport: 2123 en 25; kunst cultuur: 27, 28,29 en 31 Advertentie Vanaf €18.990,-

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 1