Verbod op R&B in discotheek 25% KORTING Partij plakkers zitten nog stil 13 Schelde bezuinigt vijf tot tien procent Gimbóe Het leven komt zoals het komt Middelburgse burgemeester ziet gevaar in publiek muzieksoort Politie pakt jongens voor gewelddadige incidenten HALVE PRIJS zeeuwse almanak Fax Gehele WINTER COLLECTIE V2 PRIJS! Identiteit dode man bekend Aanrijding WALCHEREN vrijdag 27 december 2002 door Jeffrey Kutterink VLISSINGEN - De Koninklijke Schelde Groep gaat in 2003 vijf tot tien procent op de kosten be zuinigen. Het bedrijf behaalt de besparing met name door meer werk uit te besteden. Daardoor krijgen enkele tientallen werk nemers een andere werkgever. Bovendien bezinnen bedrijfs onderdelen zich op hun positie. Reden is het versterken van de concurrentiepositie. De KSG moet bezuinigen om in de pas te kunnen blijven lopen met de andere werven van Da- men. Afgelopen jaar heeft het bedrijf al vijf tot tien procent op de kosten bespaard. De nieuwe bezuinigingen gaan niet ten koste van de stijging van de lo nen. „Andere scheepswerven in Ne derland hebben veel werk jaren geleden al uitbesteed", zegt CNV-bestuurder H. van Beers. „Zo zie je rondom scheepswer ven vaak veel kleinere bedrijven geconcentreerd. Bij de KSG in Vlissingen is dat nooit zo ge weest. KSG deed bijna al het werk zelf. Dat is historisch zo gegroeid. Als er veel opdrachten zijn, maakt het niet zo veel uit of een bedrijf de mensen zelf in dienst heeft of ze inleent. Maar in tijden met een minder dikke orderportefeuille maakt het wel degelijk verschil." Door de bezuinigingen staan enkele tientallen mensen min der op de loonlijst van Damen. Dat betekent niet dat de werk nemers hun baan verliezen. Van Beers: „Ze komen in dienst van een andere werkgever en blijven op het terrein van de KSG wer ken. Het grootste verschil voor mensen is dat ze elders worden ingezet als er bij de KSG geen werk is. Overigens vinden men sen het wel vervelend om af scheid te moeten nemen van de KSG. Ze werken er nog wel, maar onder een andere baas." Gunstig Wat betreft arbeidsvoorwaar den pakt het voor sommigen goed uit. „Vaak worden de men sen tegen dezelfde voorwaarden in dienst genomen als bij de KSG. Soms liggen de lonen bij de nieuwe baas wat hoger en pakt het gunstig uit. In enkele gevallen pakt het wat minder gunstig uit." Hoewel het financieel en be drijfsmatig gezien helemaal niet slecht gaat met de KSG, be zinnen bedrijfsonderdelen zich toch op de toekomst. Zo wil re- paratiewerf De Scheldepoort minder een garagebedrijf zijn en zich meer gaan bezighouden met het ombouwen van sche pen. Van Beers: „De markt van repa- ratiewerven is een moeilijke. Schepen wijken voor onder houd en kleine reparaties uit naar werven in het gebied rond de Middellandse Zee. Alleen schepen die in de buurt van Vlis singen zijn en hoognodig moe ten worden gerepareerd, gaan naar de Scheldepoort. Het enige waar muziek in zit is, kort ge zegd, schepen doormidden za gen en er een stuk tussen of bo venop zetten. Daarbij komt het aan op de vakmanschap en ken nis die ruimschoots aanwezig is." Om de efficiëntie verder te ver hogen, gaat Schelde Marine- bouw vanaf de zomer 2003 ver plicht twee weken dicht. Het personeel moet daarvoor ver plicht tien van de dertien ADV- dagen achter elkaar opnemen. In ruil daarvoor krijgt het per soneel 2,4 procent niet doorge voerde loonsverhoging terug. Zomervakantie Uit een enquête die de onderne mingsraad heeft gehouden on der het personeel, bleek dat de werknemers de in 1996 niet be taalde loonsverhoging van 2,4 procent alsnog uitgekeerd wil zien. „De kwestie zat bij het perso neel hoog", aldus Van Beers. De directie was bereid daarover te praten, mits daar iets tegenover stond. Van Beers: „Door het be drijf twee weken te sluiten, be spaart het op de kosten doordat er efficiënter wordt gewerkt. Er blijkt veel te winnen als het be drijf twee weken de deuren sluit," DHHHBnnBDB ■BH door Melita Lantinq VLISSINGEN - De politie in Vlissingen heeft vijf jongens uit de gemeente Vlissingen aange houden op verdenking van openlijke geweldpleging en be dreiging. De jongens, in leeftijd van veer tien tot achttien jaar, hebben in het afgelopen halfjaar acht mensen in Vlissingen, Oost- Souburg en Middelburg-Zuid bedreigd. De jongens opereerden telkens in groepjes van drie tot zes. Ze kozen hun slachtoffers wille keurig: soms fietsers, soms voet gangers. Ze bedreigden de slachtoffers vooral met woor den, maar in sommige gevallen escaleerde de situatie en vielen er klappen. Ook werden fietsen van slachtoffers vernield. Over het motief van de jongens is nog niets bekend. Ze waren niet uit op geld of eigendommen van hun slachtoffers. De politie verwacht binnenkort nog meer verdachten aan te houden. Advertentie Wintercollectie langstraat 7 - Arnemuiden - tel 0118-606200 Advertentie Een groot gedeelte van de wintercollectie o.a. REPLAY - DIESEL - VERO MODA - VILLA - ONLY - STREET ONE én ALLE WINTERJASSEN (incl. leer) Dankzij die fax van klein dochter Margriet zijn de Vlis- singse grootouders weer vol ledig bij. 'Met mij gaat het goed', meldt de kleine meid. 'Ik vind. jullie fantastisch. Ik vind jul lie kaartenspel heel leuk. En ik vind de chocolade heel lekker. Ik vind het eerste schooljaar heel leuk. En het gaat ook heel vlug. En weet je wat? Juf Carine is zwan ger.' Advertentie (m.u.v. mantels jacks) LANGE DELFT 16 MIDDELBURG BRUINISSE - Aan de hand van achttien tips die de politie bin nenkreeg na dè uitzending van de politieberichten maandag avond is de identiteit vastge steld van de dode man die zon dag aan de Grevelingendam werd gevonden. Het betreft een 34-jarige man uit Den Haag. Hij was met 1,57 m opvallend klein. Hij was ge kleed in een zwart jack met in witte letters op de mg de opdruk 'Bad Boys'. Daaronder droeg hij een crèmekleurige gebreide trui rnet verticale banen, een zwarte spijkerbroek, zwarte sokken en zwarte instapschoenen maat 42 merk Claudio Conti. De sectie die is verricht heeft de eerste vermoedens bevestigd dat de man door een misdrijf om het leven is gekomen. De politie ml geen verdere mededelingen doen over de uitslag van de sec tie. VLISSINGEN - Twee auto's zijn gisteren rond het middaguur beschadigd bij een aanrijding op de President Rooseveltlaan in Vlissingen. Een 19-jarige Vlissinger botste achterop de auto van een 42-ja- rige plaatsgenote; hij kon niet op tijd remmen, toen de vrouw vaart minderde om af te slaan naar een pompstation. DOMBURG wandelen aan zee gezellig winkelen leuke terrasjes iedere zondag open! Bijna dertig daklozen genoten gisteren van een kerstdiner met vijf gangen in het Witte Huis in Vlissingen. foto Lex de Meester door Edith Ramakers VLISSINGEN - „Je toost niet op het welzijn van een ander als je op straat leeft. Het straatleven is hard en je bent op jezelf gericht", zegt een zwerver die te gast is tijdens het kerstdiner voor daklozen, dat gisteren in het Witte Huis in Vlissingen werd gehouden. „Natuurlijk zou het goed zijn geweest als mijn maat hier aan tafel had geze ten. Maar hij is er niet, hij ligt in het zie kenhuis. Als hij die val in Britannia niet had overleefd, zou het zijn tijd zijn ge weest. Het helpt niet als je op hem toost. Het leven komt zoals het komt." Bijna dertig daklozen schuiven tweede kerstdag rond drie uur aan voor het vijfgangen kerstdiner, dat de beroeps koks Cor Vereeke en Bert Maessen heb ben bereid, 's Ochtends om half negen zijn ze begonnen aan de feestmaaltijd. Ze doen het belangeloos. „We zien het als een mooie afsluiting van onze loop baan. We zijn tot 1 januari docent bij het ROC Zeeland, afdeling horeca.Het diner wordt betaald door kerken in Vlissingen Middelburg, het bedrijfsle ven en enkele particlieren. „Ik wil niet praten; ik wil rustig eten", zegt een 38-jarige gast. De Vlissingse zwerver wil zijn naam 'ook liever niet in de krant', maar hij heeft wel een ver haal. Dat wil hij wel vertellen. Zo'n twee jaar is het goed gegaan, maar vori ge week viel zijn vaste zwerfmaat drie ënhalve meter naar beneden. Het van binnen half gesloopte voormalig hotel Britannia aan de boulevard in Vlissin gen was al even hun vaste verblijf plaats. „Kamers genoeg, een prachtige plek. In het donker vonden we met een aansteker haast blindeling de weg." Tot vorige week, toen zijn vriend zich vergiste. Hij stapte in een donker gat, waar ooit een trap had gezeten en viel met zijn hoofd omlaag in de diepte. „Ik dacht dat hij dood was. Toen ik hem vond lag zijn gezicht aan een kant hele maal open. Ik heb hem meteen op zijn zij gelegd en geprobeerd hem bij te krij gen. Er was nog een andere zwerver bij Die heeft ervoor gezorgd dat de ambu lance kwam." Alcohol „Ze zeggen dat ik mijn maat heb gered. Dat zal wel. Want als ik er niet was ge weest, was hij misschien doodgebloed. Maar daar hou ik me niet zo mee bezig. Ik was er gewoon en heb geholpen." Ze hadden een week voor de val nog over het donkere gat gepraat. „Hoe het zou zijn als je daar naar beneden zou vallen, zei hij. En nu is hij echt gevallen. Alcohol hé. Hij had een fles rode port in zijn hand toen hij naar beneden viel. Die fles was nog helemaal heel. Ik be greep er niets van. Zijn hand kreeg ik niet van de fles af. Die zat in een soort kramp." Na de val werd Britannia op last van de gemeente Vlissingen hermetisch dicht gespijkerd. „Dat was voor mij niet no dig. Ik wilde daar niet meer naar toe gaan. Ik heb ook alweer een andere plek gevonden. Hoe goed dingen ook worden afgesloten, je kunt overal binnenko men." De directie van het Witte Huis had nog aan de behandelende artsen gevraagd of de patiënt deze kerstmaaltijd voor daklozen mocht meemaken. „De dok ters stonden het niet toe", zegt Richard Wolf van het Witte Huis. „Ze zijn hem nog grondig aan het onderzoeken. Ze weten ook niet zeker of hij na het kerst diner wel weer zou terugkeren naar het ziekenhuis. Hij heeft nog behandeling nodig. De artsen blijven voor hem ver antwoordelijk." door Edith Ramakers HUDDELBURG - Discotheek The Nighttrain in Middelburg mag voorlopig geen feestavon den meer geven waarbij R&B- mnziek de boventoon voert. Ook moeten de discotheekeigenaren vanaf januari hun programme ring ter goedkeuring voorleg gen aan de Middelburgse burge meester K. Schouwenaar. De .burgemeester heeft dit be sluit genomen naar aanleiding van een schietpartij vorige week bij de discotheek, die gebeurde tijdens een R&B-avond. Er zou een verband bestaan tussen de schietpartij en het publiek dat op deze R&B-avonden afkomt. Bij die schietpartij raakte een twintigjarige Vlissinger ge wond. De man werd beschoten toen hij in de hal van de disco theek stond. De kogel werd vanaf de straat afgevuurd. Schouwenaar zegt dat hij tot dit besluit is gekomen om verdere aantasting van de openbare or de en veiligheid in Middelburg te voorkomen. „We vermoeden dat de dader(s) zich door deze muzieksoort voelt aangetrok ken", zegt hij. Volgens Schouwenaar bestaat de mogelijkheid dat de bij het incident betrokken rivaliseren de partijen hun twist zullen voortzetten. „We kunnen door dit voorschrift niet voorkomen dat iemand gaat schieten. We kunnen wel de kans verkleinen dat er wordt geschoten in het bijzijn van een heleboel men sen." M. Spetic, een van de eigenaren van The Nighttrain, heeft er moeite mee dat de burgemeester zich op deze manier mengt in zijn bedrijfsvoering. Ook ver wacht hij dat de maatregel de kern van het probleem onbe roerd laat. „De muzieksoort wordt in de ban gedaan, niet het groepje dat problemen veroor zaakt en dat toevallig van deze muziek houdt. De problematiek kan zich verschuiven naar een andere discotheek." R&B is populaire, 'relaxte' mu ziek, waarvan legio jongeren houden. Afgelopen jaar wer den er maandelijks twee tot drie R&B nachten gehouden in The Nighttrain. The Nighttrain laat voor dit soort avonden ongeveer zevenhonderd bezoekers toe. Spetic: „Dat is minder dan de brandweer ons toestaat. We houden ons aan dat aantal om dat bij grote drukte de kans op ruzie groter is." De huidige Top 40 bestaat voor tachtig procent uit R&B-muziek. „We organise ren ook avonden die overgaan van bubbling naar hiphop naar R&B. Deze maatregel is ingrij pend voor onze programmering. En we zien het nut er niet van. Hij vraagt zich af wat de volgen de stap zal zijn als er iets gebeurt tij dens een hardcore- of Top-4 0 - avond. „Mogen we die muziek dan ook niet meer draaien?" Burgemeester Schouwenaar gaf dinsdag de opdracht om een ge plande R&B-avond van woens dag 25 december in The Night train af te gelasten. „Het gaat ons meer om de muziek dan om de plaats waar de muziek wordt gedraaid", zegt Schouwenaar. „Het beste is natuurlijk, de da ders op te sporen. Daar zijn we ook mee bezig.De politie werkt met acht rechercheurs aan de zaak. Advertentie De Kamerverkiezingen zijn al binnen een maand, maar de partijen laten de borden voor hun posters, zoals die bij het Bellamypark in Vlissingen, vooralsnog leeg staan. foto Lex de Meester door Edith Ramakers VLISSINGEN - De verkie zingsborden voor de Tweede- Kamerverkiezingen zijn op de meeste plaatsen nog brand schoon. Toch zijn de landelijke verkiezingen al op 22 januari. Volgens enkele politici is het een soort 'stilte voor de storm'. Bij verkiezingen waarvoor lang van tevoren een datum is ge prikt, zijn de borden een paar maanden voor de verkiezings dag al volgeplakt. Deze keer ko men de plakkers traag op gang. Zelfs de plakploeg van de SP heeft zich nog kunnen bedwin gen. De socialisten zijn voor gaande jaren nog al eens op de vingers getikt, omdat ze te vroeg hadden geplakt, te veel plaats hadden ingenomen of omdat ze geen recht zouden hebben op een plaats op het bord. „Onze ploeg gaat binnenkort plakken", zegt T. de Roos van de Vlissingse fractie van de SP. „We hangen eerst on2e tomaat op met de boodschap: de beste wensen door de beste mensen. Volgende week kunnen we de officiële verkiezingsposters en brochures ophalen. Ik verwacht trouwens ook dit keer weer re acties van andere partijen, om dat onze poster te groot zou zijn. Hi] is aan de maat." Boodschap Vier jaar geleden bij de provin ciale verkiezingen plakte de SP ook posters op een aantal ver kiezingsborden. „We deden toen niet mee - anderen vonden dat we daarom niet mochten plakken - maar we hadden wel een boodschap", zegt De Roos. „Raadsfracties, maar ook B en W van Vlissingen waren er boos om, Anderen zijn zo snel ont stemd over onze acties. We hadden een keer een mooie kerstboom in Paauwenburg volgehangen met onze SP- schuursponsjes. De volgende dag waren ze allemaal wegge haald. Wij vonden dat de boom mooi was opgetuigd." Ook al hangen er nog geen pos ters, de partijen zijn wel druk in de weer met de verkiezingscam pagne. Bij de laatste Vlissingse raadsvergadering werd een voorstel van de Partij Souburg Ritthem (PSR) aangenomen over een versoepeling van de werktijden voor de medewer kers van de stembureaus. De werktijd van 7.00 uur 's och tends tot21.00uur's avonds kan met de helft worden terugge bracht, Door deze regel moeten weliswaar meer vrijwilligers worden geworven, maar tegelij kertijd zouden meer medewer kers zich kunnen aanmelden die nu terugdeinzen voor de lange werktijden. Bakt minder vet Voorkomt aanslag in de pan Past in een cholesterol verlagend dieet Gaat méér dan 50% langer mee Zuiver plantaardig

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 13