Ik voelde me wel een tv-ster Marsepeinen varkentje hoopt op lang leven GEBOEK: Met een balletje kan van alles gebeuren Vuurwerk is dit jaar een stuk duurder Illustraties Rotraut Susanne Berner, uit Sneeuw op de vensterbank Leuk om het jaar af te sluiten met luid geknal en weerga loos gespetter van een heleboel vuurwerk. Maar wel duur en dit jaar zelfs nog duurder dan an ders. Voor je knallers en je huilers moet je nu maar liefst tien pro cent meer betalen. Niet misse lijk, maar wel voor de goede zaak. Deze keer word je niet ge flest door de euro of de winke lier. Nu is het de veiligheid die de prijs omhoog drijft. Door onder andere de vuurwerkramp in En schede loopt Nederland mo menteel voorop in het veiliger maken van vuurwerk. Al het vuurwerk dat verplaatst wordt, dient namelijk speciaal verpakt te worden. Op die manier kan er onderweg niets mis gaan. En dat kost geld. Maar zelf goed uitkij ken is nog steeds gewenst, an ders komt een te kort lontje je nu nog duurder te staan. na kerst nog zal verrassen, ja renlang telkens opnieuw. AHes is eraan gedaan om van Sneeuw op de vensterbank een boek te maken dat je graag ca deau doet aan iemand die je dierbaar is. Minstens evenveel plezier beleef j e als j e er een feestelijk strak papiertje om laat doen dat je later thuis voor zichtig zelf openscheurt. Voor wie zolang niet kan wachten hier alvast een voorafje, als ap petizer. Niet het beroemde grie zelgedicht 'De raaf' van Edgar Allan Poe, ook niet 'Vrouw Hol le' zoals het door Jacques Vriens wordt naverteld, evenmin de geestige tongbreker 'Aan de weezee' van Franz Fühman of de gedichten van onder anderen Christian Morgenstern, Annie M.G. Schmidt en Toon Teilegen, maar 'Het marsepeinen varken tje' van Franz Hohler, een din getje van niks dit charmante verhaaltje: 'Rond de jaarwis seling stond in de etalage van een - J banketbakker een marsepeinen var kentje. Op een keer zag hij door het raam gen vracht wagen'met echte varkens voorbij rijden. ,,Die wor den geslacht", zei een wortel taart, ,,en dan worden ze opge geten." Het marsepeinen var kentje haalde heel diep adem. Gelukkig blijft mij dat lot be spaard, dacht hijEn hij stelde zich voor dat hij nog lang in deze etalage zou staan en zou kijken naar alles wat er op straat ge beurde. Misschien zou ooit een tweede marsepeinen varkentje hem gezelschap komen houden en dan zouden ze samen kleine marsepeinen biggetjes krijgen, waaraan hij alles zou vertellen wat hij wist. Hij verheugde zich heel erg op een lang en zinvol le ven. Kun je het nu nog over je hart verkrijgen om dat marsepeinen varken op te eten?' En dan de tekeningen van Ro traut Susanne Berner, stuk voor stuk elegante, verrukkelijk een voudige prentjes. Wonderstuk ken zijn de vier beeldverhalen aan het begin van elk hoofd stuk. Kijk er niet verbaasd van op als je bij een ervan een gezon de winterkou op je wangen voelt gloeien en je ook nog een vleugje warme chocolademelk ruikt. Het mooist zou zijn dat je in de boekwinkel - omdat het zo prachtig klinkt - om 'Apful, Noes oend Sjneebalsjlagt' kimt vragen en dat je dan toch Sneeuw op de vensterbank van Rotraut Susanne Berner mee krijgt. Op vakantie, ergens in een bui tenland kan het je gebeuren dat je een boek in handen krijgt waarvan je zo gelukkig wordt, dat je het iedereen onmiddellijk van harte gunt. Tegelijkertijd weet je dat het nooit in het Ne derlands zal verschijnen. 'Ap- fel, Nuss und Schneeball- schlacht' is er zo een. Dit 'Grosse Winter-Weihnachtsbuch' met tientallen 'Geschichten, Lieder und Gedi.chte' en boordevol vro lijke illustraties van Rotraut Susanne Berner is om zo te zeg gen gewoon te buitenlands. Of toch niet, want dit najaar was daar dan - net zo oogstrelend mooi als de oor spronkelijke uit gave - Sneeuw op de vensterbank met verhalen, lied jes en gedichten voor de winter, sint en kerst. De Nederlandse bundel verschilt nogal van de Duit se. Sankt Nikolaus bijvoorbeeld lijkt slechts heel in de verte op onze sinterklaas, en Knecht Ruprecht heeft niet veel meer met zwarte Piet gemeen dan zijn gekleurde velletje. Ook kerst wordt in Duitsland anders ge vierd dan wij doen. Om er toch een 'typisch' Nederlands win terboek van te maken schrapte Rotraut Susanne Berner met hulp van haar uitgever Jacques Dohmen alles wat té Duits was. Wat overbleef werd vertaald en aangevuld met bestaande en en kele niet eerder gepubliceerde verhalen (21), liedjes (12) en ge dichten (37) van Nederlandse en Vlaamse auteurs. Van de snoe perige kleurtekeningen die moeiteloos een gulzige hebberd van je maken bleef een deel ge handhaafd. In vier hoofdstukken neemt Sneeuw op de vensterbank je mee de winter door, vanaf no vember tot aan het begin van de lente. Maar met kerst voor de deur zal geen volwassen voorle zer het in het hoofd halen nog het sinterklaasverhaal van Wim Hofman - hoe geestig ook - aan 'kleintjes' voor te lezen. Ook tot volgend jaar bewaard blijven de 'herfstgedichten' (van o.a. Edward van de Vendel en C.S. Adema van Scheltema), de sin terklaasliedjes en Sint-Maar- tens'liedjes. Alles daarna is meer dan eens zoveel dat het je lang Jan Smeekens Rotraut Susanne Berner en Jac ques Dohmen: Sneeuw op de vensterbank. Querido; 118 pag.; tot 1 januari 22,95 euro; daar na 24,95. dinsdag 24 december 2002 Met een beetje goede wil zou Oscar Mijerink (14) vanuit z'n eigen tuin een hole-in-one kunnen slaan De afstand tot de golfbanen van het Goese Meer bedraagt hooguit 250 meter. „Moet te doen zijn", lacht-ie breeduit. „Helaas, er staan nog wat huizen in de weg, dus..." De jeugdgolfer geeft daarom de voorkeur aan het echte werk op de golfbaan; 75 hectare groot en achttien holes om te putten. „Dat is een flinke tippel hoor. Van begin tot eind ruim zes kilo meter. Kost een paar uurtjes, maar het plezier is er ook naar." Drie jaar oud was Oscar toen hij z'n eerste club in z'n handen had. „Maar het echte werk kwam pas later. Eerst moest ik heel wat lessen volgen van een pro, een trainer. Je begint op de driving-range. Daar leer je hoe je een club moet vasthouden. Hoe? Rechterhand onder en de linker boven. Vervolgens de swing, zeg maar de voorzwaai. Tja, en dan is het de bedoeling dat je de golfbal raakt. Liefst ook in de richting van de hole. Jeugdspelers beginnen altijd op een baan met negen holes. Pas na het behalen van het golfvaar- digheidsbewijs mag je de grote baan met achttien holes op." Golfen kent heel veel spelregels. „Met een balletje kan onderweg van alles gebeuren. Vliegt in het water, of ligt in de struiken of in een bunker, een zandkuil. Op de green mag je de bal marken. Je pakt het balletje weg en legt op die plaats een munt of iets der gelijks.De afstanden tussen de Oscar Mijerink: „Ikmoetnogle- ren om de swing compact te houden." foto Willem Mieras holes zijn wisselend. „Par-3 zijn de korte holes en bij par-4 is de afstand langer." Oscar speelt met handicap-5. „Je kunt de baan van achttien holes in 72 slagen ronden, maar ik mag er 5 slagen meer over doen. Natuurlijk probeer je al tijd onder par te spelen en met minder slagen de baan te ron den. In principe kunnen spelers met een handicap dus winnen van betere spelers." Spelers, die opzettelijk een hoge handicap houden om zo prijzen te winnen, worden duikboten genoemd. Die zijn niet echt populair. In z'n tourbag, de golftas, sjouwt Oscar veertien clubs mee. „Voor elke slag gebruik je een andere club. Voor hoog en ver is het model heel anders dan de club om te putten." Om z'n spoi-t betaalbaar te hou den, is Oscar op de golfbaan ook met andere klusjes actief. „Ik zoek de verdwaalde ballen en werk ook als greenkeeper, tuin man." De komende maanden gaat hij met z'n trainers Jan Ste vens en Barbara van Strien wer ken aan z'n set-up, de snelheid van slaan. „Ik sla te hard. Moet leren om de swing compact te houden, lekker ontspannen te slaan." Na z'n schoolopleiding in Goes wil hij naar de Fontys- opleiding voor golfers in Til burg. „Dat lijkt me echt onwijs gaaf: golfen en studeren, een prima combinatie." Hans Segboer Stiekem oefent ze weieens thuis. Op de opzwepende deuntjes van Shakira smeert de twaalfjarige Ilse van Baar uit Sluis regelmatig haar stembanden en zelfs de heupwiegende moves van de populaire zangeres beheerst ze een beetje. Voor de leerlin ge van het Oostburgse Zwin college is zingen een ware uitlaatklep. Zaterdagmid dag (28 december) is ze op te levisie te zien tijdens de landelijke finale van Vara's Kindersongfestival. Niet met een song van Shaki ra overigens, maar met 'Zo als de Zee', een liedje uit het re pertoire van Kinderen voor Kinderen. Vorige maand won ze daarmee de provinciale finale in Middelburg en daarom mocht ze vorige week naar het Rabothea- terin Hengelo, waarde landelij ke eindstrijd plaatsvond. „Ei genlijk was ik helemaal niet zenuwachtig, in tegenstelling tot bij de provinciale finale. Er waren twaalf kandidaten. Ik moest pas als elfde zingen. Dat vond ik jammer, want ik was toen al erg moe van een lange dag repeteren." Bovendien zag ze vrijwel alle kandidaten optreden voordat ze zelf op het podium mocht. Af en toe speelde daardoor een ge dachte als 'o jee, die is veel beter dan ik' op, maar tijdens haar op treden ging het best lekker. Pas tijdens de prijsuitreiking werd de Sluisse brugklasser nerveus, Ilse van Baar uit Sluis doet mee aan de landelijke finale van Vara's Kindersongfestival: „Als ik zing, voel ik mij even helemaal vrijfoto Charles Strij d maar dat hielp natuurlijk hele maal niets. Het oordeel was im mers al geveldIlse eindigde niet bij de eerste drie kandidaten. „Ik was best een beetje teleurge steld. De dag na de opnames heb ik daarom maar een 'baaidag' opgenomen. Iedereen op school vroeg natuurlijk hoe het was ge gaan. Ik had graag verteld dat ik goud, zilver of brons had ge haald. Jammer, maar inmiddels ben ik er wel overheen hoor! Aan het Kindersongfestival mogen kinderen tussen de acht en dertien jaar meedoen. Voor Ilse (12) was het daarom de eer ste en laatste keer dat zij in de fi nale stond. Een ervaring om nooit te vergeten. „Ik werd be geleid door een echte band. Voordat de opnames startten, moesten we twee keer repete ren. Tijdens de laatste, generale repetitie was ik al helemaal op gemaakt. Er moest een heleboel 'stuifpoeder' op mijn gezicht. Ik kreeg daardoor een hele donke re kop, maar als ze dat niet doen, lijkjeop televisie net een lijk! Ik voelde me best wel een tv-ster." Het liedje 'Zoals de Zee' heeft ze de afgelopen tijd tot in dentreu- re moeten horen -„Ik heb het nu wel even gehad met de zee"-, maar met zingen zal Ilse nooit stoppen. „Als ik zing, voel ik mij even helemaal vrij. Dan ben ik even weg van alles en iedereen. Als ik verdrietig ben, zing ik ook, vaak. En op de fiets en onder de douche." Toch denkt ze niet aan een carrière in de muziekwe reld. „In Nederland word je niet zo snel bei'oemd. Dan moet je naar Amerika verhuizen en dat wil ik niet. Wellicht dat ik in een bandje ga zingen, maar meer niet. Ik wil gynaecologe wor den. Waarom? Ik zie op televisie vaak dat dat hoofdzakelijk door mannen wordt gedaan. Maar ei genlijk moeten vrouwen dat toch doen?" Raymond de Frel De finale van het Kindersong festival wordt zaterdag 28 de cember om 17.00 uur uitgezon den op Nederland 3. IK HAD HET GEVOEL, DAT MijN DUIM MI j N G ROTE TEEN OP STIEKEME WIJZE tegen mij Samenspanden

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 72