PZC Klachtenafhandeling moet beter M 13 Nieuwe ambtsketen past ook vrouw Kerststress voor het gourmetpakket Brouwerijstraat in Oostburg voortaan eenrichtingverkeer Waterschap wil meer weten over project Kloosterzande aan Zee Burgemeester Kessen wil nieuwe uitdaging Zeeuwse ombudsman in jaarverslag negatief over gemeenten 3dagen korting 2e KERSTDAG GEOPEND gratis zeeuwse almanak En noe? ZEEUWS-VLAANDEREN dinsdag 24 december 2002 doorAb van der Sluis VLISS1NGEN - De Zeeuwse ge meenten moeten klachten beter afhandelen. De Zeeuwse Om budsman, E. Meijer, noemt in zijn eerste jaarverslag, over 2001, de bevindingen 'verba zingwekkend'. En dat bedoelt hij niet positief. Sommige gemeenten hanteren een eigen definitie van het be grip klacht, klachten worden vaak niet op de juiste, wettelijk voorgeschreven manier afge handeld en veel gemeenten vin den dat er naast de gangbare be zwaarschriftenprocedure geen recht op klagen zou bestaan. Meijer vindt dat de afhandeling van klachten volgens de wette lijke regels moet verlopen en helder moet zij n voor de klagers Meijer trad op 1 maart in dienst als de eerste Zeeuwse Ombuds man. Bij zijn stichting zijn aangesloten: de Zeeuwse ge meenten, maar ook gemeen schappelijke regelingen, zoals de stadsgewestelijke brand weer Vlissingen/Middelburg, de Zeeuwse Muziekschool, Zee land Seaports, Maatschappelij ke Zorg Walcheren, de regionale brandweer, het Zeeuws Archief en het samenwerkingsverband welzijnszorg Oosterscheldere- gio. De Ombudsman komt in ac tie als een burger na afhande ling van een klacht door een gemeentelijke commissie onte vreden blijft. Niet op orde Op een enkele uitzondering na, hebben de Zeeuwse gemeenten de interne klachtenprocedures nog niet op orde. Klagers krij gen bijvoorbeeld geen folder waarin het recht op klagen staat omschreven. Een ander opval lend punt is dat de wettelijke verplichte verslaglegging van klachten in veel gemeenten en bij veel gemeenschappelijke re geling met van de grond komt. De Zeeuwse Ombudsman heeft het stichtingsbestuur regelma tig voorgesteld om een cursus Advertentie Wij richten kantoren in ml! intern en extern klachtenrecht op te zetten in de provincie Zee land. Inmiddels is het materiaal gereed en kan de eenmalige cur sus gegeven worden. Meijer geeft in zijn jaarverslag een aantal aanbevelingen. Hij geeft het dringende advies om iedere klacht in onderdelen te knippen, zodat het bestuursor gaan (afdelingen, wethouder, diensthoofden) over elk onder deel een oordeel kan geven. Door die werkwijze kan veel sneller en eenvoudiger een klacht worden afgehandeld. Meijer betreurt het dat gemeen ten, na behandeling van een klacht door de Zeeuwse Om budsman, niet aangeven wat er uiteindelijk is gebeurd met de klacht. In zijn jaarverslag pleit Meijer ervoor het hele klachtensysteem helderder te maken. Gemeenten moeten klagers laten weten in welke fase-de klacht is, hoe de klacht wordt afgehandeld en binnen welke termijn. ,,Het zou wenselijk zijn als gemeenten klagers erop wijzen dat bij over- schri j ding van de wetteli j ke ter mijn (veertien weken) de kla gers zich opnieuw kunnen wenden tot de Zeeuwse Om budsman." Hij erkent dat het een beetje vreemd over kan komen dat mensen een klacht kunnen in dienen, omdat een eerder inge- d HOEKMAN s Noordzandstraat 6 Yerseke tel. (0113) 57 29 07 lax (0113) 57 38 73 Advertentie Kerstuitverkoop met I dinsdag 24 december vrijdag 27 december zaterdag 28 december Wie op het laatste moment nog kerstinkopen moet doen, moet wel stressbestending zijn, want het is ontzettend druk in de supermarkten. foto Peter Nicolai door Raymond de Frel TERNEUZEN - De vraag 'Zal ik uw karretje overnemen?' - vergezeld met het tonen van een muntstuk - is voor de ingang van een supermarkt allang geen vreemde meer. Maandagmiddag wordt op de parkeerplaats voor de Jumbo in Terneuzen een nieuwe variant geïntro duceerd. „Mag ik met u meelopen naar uw auto, daar even wachten tot u bent uitgeladen, zodat ik vervolgens uw kar retje kan overnemen?" vraagt Heieen van IJk-ter Steeg aan een man die een volle boodschappenkar duwt. Er is im mers nergens in de omgeving van de winkel meer een winkelwagen te vin den. Die krioelen allemaal tussen de schap pen, om door hun tijdelijke eigenaars te worden volgegooid met allerlei luxe ar tikelen. Op de parkeerplaats voor win kelcentrum Serlippens is het haast vechten om een plaatsje, binnen wordt gestreden om met name gourmet- en fonduepakketten. Want voor je het weet, ben je te laat en moet je je in een andere supermarkt opnieuw een weg banen tussen al die zigzaggende karre tjes. „Voor openingstijd stonden er al veel mensen voor de deur te wachten. Het is topdrukte. Ik moet continu aan vullen. Vooral aardappelkroketjes en ijs zijn heel populair", vertelt vakantie kracht Sven Leeman terwijl hij het zo veelste zakje aardappelkroketjes in de vriezer laat ploffen. Jumbo-slager Berrie Elenbaas beaamt dat gourmetten en fonduen op een ge deelde eerste plaats staan. „Maar de biefstukken, kalkoenen en rollades zijn ook erg in trek"weet hijPetra van Bel le uit Terneuzen zet op dat moment koers naar het volgende schap. „Kerst stress? Welnee, dit is voorpret. Wel is het zo dat je de hele tijd 'sorry' moet roepen, als je weer eens iemand aanstoot." Bij de C1000 in Axel is het weliswaar iets rustiger, maar desondanks slaan ook hier de klanten flink in. Met een bomvolle kar loopt Corrie Kalisvaart- Bakker uit Axel richting haar auto. Aan de ene kant krijg ik hier wel de ba len van, maar ik doe het natuurlijk ook mijzelf aan. Dan had ik maar niet twaalf mensen moeten uitnodigen. En ik moet later op de dag nog terug de winkel in, want dan wordt de cocktail- saus pas aangeleverd!zucht ze, als ze haar kerstinkopen van kar naar koffer bak overhevelt. „En nu thuis maar eens kijken of ik wel genoeg pannen heb Brunchen Regina de Rooy uit Clinge deelt in de Hulster vestiging van Edah haar win kelwagen systematisch in. Pakken vla rechts, brood er bovenop. „Wat wil je? Ik werk bij De Sterre - centrum voor mensen met een verstandelijke handi cap - en moet voor negen man inkopen doen. Eerste Kerstdag gaan ze brun chen en gourmetten en Tweede Kerst dag opnieuw brunchen. Kerstavond krijgen ze nasi, want ze wilden vooraf gaand aan de Kerstdagen iets luchtigs. Mijn eigen inkopen heb ik zaterdag al gedaan. Toen was het nog veel druk ker", vertelt ze. Edah-slager Hans van Gijs vult waar nodig vlees aan. „Gour metten, he? Dat is tegenwoordig hele maal in. Het zal wel met de tijd te ma ken hebben. Vroeger stonden we lang in de keuken, nu moet alles zo snel moge lijk klaar zijn. En de sfeer is natuurlijk ook belangrijk." Bij de Aldi in de Terneuzense Vliet- straat is de rij wachtenden voor de kas sa enorm. Een toelichting op de top drukte wil en mag het winkelpersoneel echter niet geven. „Ik mag hierover geen uitspraken doen. Daarvoor moet je bij onze districtsmanager zijn", zegt een van de Aldi-krachten bloedse rieus. door René van Stee OOSTBURG - In Oostburg is gisterochtend de Brouwerij straat in de richting van het Eenhoornplantsoen en Markt officieel opengesteld voor door gaand verkeer. Met het door knippen van een lint verrichtte wethouder L. Wille de bijbeho rende plichtplegingen. De maatregel komt er op ver zoek van de winkeliers en is be doeld om de 'badkuiproute' langs het ruim anderhalf jaar geleden heringerichte winkel centrum van de kern te ontlas ten. De ondernemers drongen sterk aan op een verandering in de huidige situatie, omdat ze als gevolg van het autoluwe win kelcentrum in de verdrukking vreesden te komen. Het eenrich tingsverkeer op het betreffende weggedeelte moet ook de totale verkeersafwikkeling in de kern verbeteren. Het gaat om een proef van drie maanden die al leen geldt voor personenauto's. Om te laden en lossen kunnen vrachtauto's tussen zeven en elf uur 's ochtends terecht. Tijdens de weekmarkt op woensdag mo gen er tot zeven uur 's avon ds he lemaal geen voertuigen rijden. Wethouder Wille ontvangt het experiment met gemengde ge voelens. Hoewel hij het onder nemersbelang ook het belang van de gemeente noemde en vu rig hoopt dat het experiment slaagt, wees de wethouder zijn volledig uit ondernemers be staande gehoor op de oorspron kelijke doelstellingen van het autoluw maken van het herin gerichte winkelcentrum. „Het was de bedoeling een aantrek kelijk en veilig winkelgebied te creëren waar het publiek rustig kon winkelen en kinderen veilig konden spelen. Dat streven staat nog steeds overeind", al dus Wille, Hij voegde er aan toe dat op het stadhuis al twee schriftelijke protesten van be woners tegen de openstelling zijn binnengekomen. Inspanningen Wille benadrukte verder dat vooral de winkeliers grote in spanningen moeten verrichten om de proef te doen slagen. Hij wees hierbij onder meer op het voorkomen van het kapot rijden van de bestrating door vracht wagens en op zijn vrees voor langparkeerders op plekken waar het niet mag. Vice-voor- zitter J. Klaassen van de Vereni ging Ondernemend Oostburg zegde toe de vinger stevig aan de pols te zullen houden. „We wil len de goede relatie die we met de gemeente hebben niet op het spel. zetten." door Harold de Puysseleijr TERNEUZEN - Krijgt de nieu we gemeente Terneuzen na het waarnemerschap van burge meester R. Barbé een vrouw als eerste burger, dan heeft ze in ie der geval geen problemen met de ambtsketen. Barbé kreeg gisteren in het Ter neuzense stadhuis door ontwer per Dmgeman de Koning een gloednieuwe 'vrouwvriendelij ke' burgemeestersketting om gehangen. Een niet alledaagse gebeurtenis, zo'n vervanging van de ambtsketen, want dat vindt doorgaans alleen plaats bij een gemeentelijke herinde ling. De traditionele ambtsketens zijn voorzien van veel krulletjes en haakjes. De keten van de bur gemeester van de nieuwe ge meente Terneuzen is aalglad, blijft niet achter kleding han gen en is daarmee probleemloos te dragen. Dit in tegenstelling tot de keten van de huidige ge meente Terneuzen, vertelt bur gemeester Barbé. „Die scherpe haakjes blijven zo achter je kle ding hangen, zeker voor vrou wen is dat lastig. De oude keten is ook meer een collier dan de nieuwe keten." Ontwerp Ontwerper De Koning liet zich leiden door de voorschriften van de werkgroep Vernieuwing Ambtsketen die zich in op dracht van het genootschap van burgemeesters boog over nieu we, draagvriendelijker ontwer pen voor de ambtsketen. Het gebruik van de keten is bij wet van 1852 geregeld, legt De Koning uit. Zo behoort de bur gemeester de ambtsketen te dragen bij gemeenteraadsver gaderingen, 'bij brand of oproe rige beweeging van samen schooling of andere stoornis der openbare orde' en bi] plechtige gelegenheden waar de burger vader namens de gemeente acte de présence geeft. De nieuwe ambtsketen is door een gespeci aliseerd bedrijf gemaakt uit puur zilver en onderscheidt zich van de oude keten doordat er in plaats van een medaille met daarop aan de voorkant het ge meentewapen en het rijkswa pen aan de achterzijde twee me dailles hangen; een vergulde met het gemeentewapen en een met het rijks wapen. Demontabel Die laatste medaille is overigens 'demontabel'. Als de vervanger van de burgemeester de keten draagt, mag alleen de medaille met het gemeentewapen er aan hangen en niet die met het rijks wapen. Dat heeft te maken met het feit dat de burgemeester door de Kroon is benoemd en zijn vervanger niet. Dingeman de Koning (links) ge <;ft burgemeester Barbé uitleg over de nieuwe ambsketen. foto Camile Schelstraete diende klacht niet op tijd is af gehandeld. Gemeenten zouden daarom meer moeten doen aan 'klachtenmanagement'. Een ander aspect waar de Zeeuwse Ombudsman zich over heeft verbaasd, is dat diverse ge meenten klagers in het ongewis se laten aan welke normen een ingediende klacht is getoetst. door Frank van Cooten KLOOSTERZANDE - Water schap Zeeuws-Vlaanderen gaat vooralsnog niet akkoord met het project Kloosterzande aan Zee. Het dagelijks bestuur zet nog geen handtekening onder de concept-overeenkomst om dat nog te veel onduidelijk is. Het dagelijks bestuur laat dat weten in een brief aan B en W van de gemeente Hontenisse. „We willen toch eerst meer dui delijkheid hebben over de taken van het waterschap in het pro ject", zegt woordvoerster M. van de Pas. Zo staat in de concept-overeen komst dat behoefte zou zijn aan een zoetwaterberging. Volgens Van de Pas is echter nog niet hard te maken of in dat gebied extra afwatering nodig is. „We moeten nog beginnen met het maken van een watersysteem- analyse. Op basis van deze ana lyse moet duidelijk worden wat de problemen zijn. Of de oplos sing ligt in een extra waterber ging is op dit moment nog niet aan te geven. Dat is reden voor het dagelijks bestuur om de con cept-overeenkomst nu nog niet te tekenen. Van een verplichting om alle gestelde doelen te reali seren kan daarom op dit mo ment nog geen sprake zijn." Plan van aanpak Het dagelijks bestuur wil daar om dat de gemeente Hontenisse de eerste stap zet met het maken van een plan van aanpak. „Dan zijn we wat verder in de tijd. Op basis van het plan van aanpak en op basis van de watersys teemanalyse kan het dagelijks bestuur misschien wel akkoord gaan met Kloosterzande aan Zee. Nu is het nog te vroeg." Gedeputeerde Staten van Zee land besloten vorige week het concept-convenant niet te on dertekenen. Ondertekening be tekent volgens GS instemming met alle plannen en met een on losmakelijke realisatie van alle projecten tegelijkertijd. Naast het dagelijks bestuur van het waterschap zijn ook GS zo ver nog niet. Het dagelijks provin ciebestuur zegt pas een eindoor deel over het project Klooster zande aan Zee te willen geven op basis van een studie naar de economische haalbaarheid en een milieueffectrapportage (mer). Vertrouwen Burgemeester A. Vogelaar van de gemeente Hontenisse zei vo rige week in een reactie nog steeds vertrouwen te hebben in het project. Dat vertrouwen heeft hij nog steeds. „De deur wordt door GS en door het dage lijks bestuur van het water schap niet definitief op slot ge gooid. Wellicht was het beter geweest eerst de goedkeuring van alle partijen te hebben alvo rens de concept-overeenkomst voor te leggen aan de gemeente raad. Maar dat is achteraf. Ik heb er nog steeds alle vertrou wen in dat door een bijsturing toch overeenstemming wordt bereikt. aldus burgemeester Vogelaar. Advertentie 12.00-17.00 uur Let op onze FOLDER in uw brievenbus Goes Marconistraat 28 - Tel 0113-213132 door Sheila van Doorsselaer HULST - Burgemeester A. Kes sen van Hulst stopt ermee. Kes sen heeft aangegeven na zijn waarnemerschap van de nieuwe gemeente Hulst niet meer in te zijn voor een nieuwe periode. In totaal is Kessen ruim elf jaar burgemeester van Hulst. ,Ik vind het mooi geweest, het is tijd voor mij een nieuwe uitda ging te gaan zoeken", zegt Kes sen over zijn afscheid. Hij maakte zijn voornemen bekend tijdens de kerstborrel voor de ambtenarij. Wat Kessen na juli 2003 (dan loopt het waarnemer- schap af) gaat doen, weet hij nog niet. „We zien wel. Ik heb nog absoluut geen ijzers in het vuur." Commissaris van de ko ningin W. van Gelder wees Kes sen twee weken geleden aan als waarnemer. Hij zal de eerste helft van het nieuwe jaar nog de zaken van Hulst behartigen, maar zal dus niet solliciteren naar een nieuwe periode. Kessen: „Ik ben in een sleur te rechtgekomen. Ik mis de uitda ging en dat gevoel heb je wel nodig wil je een goede burge meester zijn. Kessen was, voor hij in Hulst aan het werk ging, burgemeester van fusiepartner gemeente Hontenisse. Advertentie Vrijdag 27 december zijn onze kantoren te Goes, Middelburg en Serooskerke gesloten. Accountants-en Adviesgroep Rijkse Advertentie Parkeergarages Middelburg geopend tijdens de kerstnacht jaarwisseling De parkeergarages Kousteensedijk en Lange Geere zijn gratis geopend van dinsdag 24 december 18.00 uur tot woensdag 25 december 18.00 uur dinsdag 31 december van 18.00 tot woensdag 1 januari 18.00 uur Dit initiatief kwam tot stand dankzij een gezamelijke inspanning van Verenigde Ondernemers Middelburg en Koninklijke Horeca Nederland afdeling Middelburg i.s.m. de Gemeente Middelburg Ol Tehaere, stond er op het kaartje dat bij de medewer kers van een Zeeuws bedrijf in de bus viel, Met verder niets, behalve dan een 'Tot ziens 'voor een dag in januari en de met moeite te ontcijfe ren handtekening van de Brabantse directeur van een gerelateerde onderne ming. Die kreet op de voorkant moest dus wat betekenen. Maar wat? Het was zeker geen Brabants, wist deze, lang geleden naar dit gewest geïmporteerde medewerk ster nog van vroeger. Was het dan Zeeuws? De in- burgeringscursus van de Zeeuwse schoonfamilie schoot in dat geval tekort. Wie er uitkomst bood was haar dochtertje. „Mam, dat lijkt wel op een liedje van de cd's die papa be stelt, je weet wel: sound of the sixties." En ze zong treffertd: „Ol tehaere noe, ol tehaere noe!" Dus da's opgehelderd. Het gaat om een treffen. Maar waar en met wie en hoe, is nog een raadsel. Maar ach, dat geldt wel meer in dit le ven

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 63