Wetenschappers Irak ondervraagd door VN t pot PZC5 Britten getrakteerd op tranentrekkers Politieke moord België na 52 jaar mogelijk opgelost irrt Bosnische bank wordt verkocht Belgische gevangenissen bomvol Khmer-leider krijgt levenslang Honden ontlopen de kerstschotel Ex-president Nicaragua fraudeerde itoomenergieagentschap wil wraakacties voorkomen Onderzoekers in VS ontdekken angst-gen Witte kerst in noord-China Sta eens stil bij hoe je wilt zitten AXEL Noord-Korea heropent omstreden laboratorium Voorzitter Rais beledigt minister ZJUk* 'JnBÊ dinsdag 24 december 2002 SARAJEVO - De hoogste internationale bestuurder van Bos nië, de Brit Paddy Ashdown, heeft gisteren de verkoop bevo len van een Bosnische bank waarvan het bestuur zeker 100 miljoen euro heeft verduisterd. Een deel van het geld ging naar een beweging die streeft naar de stichting van een Kroa tische ministaat in Bosnië. Ashdowns bevel tot verkoop komt kort na een tussentijds rap port van de door hem aangestelde interimbestuurder van de bank, Toby Robinson. Het bestuur en de aandeelhouders van de Hercegovacka Banka hebben het geld verduisterd om zich zelf te vei-rijken en ter financiering van 'een doelbewuste po ging de grondwet van Bosnië-Hercegovina met illegale mid delen te veranderen', aldus het rapport. AP ANTWERPEN - De Belgische gevangenissen zitten bomvol. In sommige is een beddentekort en moeten gedetineerden op de grond slapen. Directeuren klagen hun nood bij minister Verwilghen (Justitie)die eerder al beloof de een eind te maken aan het 'opstapelen' van gedetineerden. Het aantal gevangenen is met ruim 9100 hoger dan ooit. Bel gië heeft maar zo'n 7900 plaatsen. Directeuren zien de agres sie toenemen. GPD PHNOM PENH - Een Cambodjaanse rechtbank heeft giste ren een voormalige commandant van de Rode Khmer tot le venslang veroordeeld. De rechtbank acht bewezen dat de in middels 70-jarige Sam Bith in 1994 had bevolen tot de moord op drie westerlingen. Het is voor het eerst dat een rechtbank een hoge leider van de marxistische Rode Khmer, die in de jaren zeventig aan de macht was, veroordeelt. Sam Bith gaf in 1994 opdracht drie westerse rugzaktoeristen te ontvoeren tijdens hun treinreis van Phnom Penh naar de kust. RTR MANILLA - De politie in de Filipijnen heeft kunnen voorko men dat tientallen honden tijdens de feestdagen als kerstdi ner zouden worden opgediend. Dat heeft de politie gisteren bekendgemaakt. Ondanks het verbod op het eten van hondenvlees belanden in het noorden van de Filipijnen nog steeds veel honden in de braadpan. De politie vond dit weekeinde in de stad Baguio ongeveer 180 honden die opeen gepakt zaten in veel te kleine hokken. Ongeveer negentig van de dieren waren nog in leven. Volgens de politie waren de honden bestemd voor diverse res taurants. Sinds 1999 is het restaurants verboden hond op het menu te zetten. DPA MANAGUA - De voormalige Nicaraguaanse president Ar- noldo Aleman is in twee rechtszaken onder meer schuldig be vonden aan fraude, malversaties met overheidsgeld en het witwassen van geld. De 56-jarige Aleman was van 1997 totja- nuari dit jaar president van Nicaragua. Twee rechters oordeelden Aleman zondag schuldig. Hij heeft geknoeid met in totaal ongeveer 100 miljoen euro. Magistra ten buigen zich over de vraag of de ex-president in een gewone gevangenis zijn straf zal moeten uitzitten of dat hij langer huissarrest krijgt. Voorlopig mag Aleman thuisblijven. Aleman heeft beroep aangetekend. AFP/ANP van onze redactie buitenland WENEN - Medewerkers van het Internationaal Atoomenergie Agentschap (IAEA) zijn giste ren begonnen met de ondervra ging van Irakese wetenschap pers over de mogelijke productie van massavernieti gingswapens. Het gaat om ge sprekken onder vier ogen in Irak. Directeur Mohamed Al B aradei van de VN-organisatie onder streepte dat het IAEA er alles aan doet om te waarborgen dat de wetenschappers en hun fa milie hun medewerking aan het onderzoek naar de Irakese be wapening niet met represailles van het bewind van Saddam Hoessein moeten bekopen. Eventueel krijgen ze elders asiel aangeboden. Volgens resolutie 1441 van de VN-Veiligheids- raad mogen de wapeninspec teurs in Irak de ondervraagde wetenschappers en hun familie leden helpen naar het buiten land te reizen. Het IAEA heeft nog niet be paald met hoeveel Irakese we tenschappers de organisatie zal spreken. De Verenigde Staten hebben het aanbod van Bagdad afgewezen om medewerkers van de Ameri kaanse inlichtingendienst CIA met de wapeninspecteurs mee te sturen. De CIA-agenten zouden de inspecteurs wapenopslag plaatsen kunnen aanwijzen. Washington wees erop dat niet de Verenigde Staten hoeven te bewijzen dat Irak massavernie tigingswapens heeft, maar dat het bewind in Bagdad juist moet aantonen dat het daarover niet beschikt. Schoongemaakt Amerikaanse satellietfoto's le veren volgens regeringsfunctio narissen in Washington het be wijs dat de Irakezen plaatsen die de interesse van de VN-wa- peninspecteurs kunnen hebben 'haastig hebben schoonge maakt en opgeruimd'. De VS ge ven de foto's deze week aan de inspecteurs. Na de Verenigde Staten en Groot-Brittannië is ook Rus land van mening dat het rapport van ruim 12.000 pagina's dat Irak twee weken geleden pre senteerde, niet volledig is. De Russische onderminister van Buitenlandse Zaken Mamedov zei gisteren tegen de krant Vremja Novostej dat het de taak van de wapeninspecteurs is om opheldering te krijgen. De Iraakse leider Saddam Hoessein heeft de Iraakse am bassadeurs opgedragen bij de regering waarbij ze zijn geac crediteerd de 'leugens en ver achtelijke bedoelingen' van de Amerikaanse regering jegens Irak aan de kaak te stellen. De Irakese luchtmacht heeft gisteren een onbemand Ameri kaans verkennings vliegtuigje neergeschoten. Het toestel van het type Predator werd neerge haald boven het zuiden van Irak, waar Iraakse gevechts vliegtuigen niet mogen komen. De voorzitter van de Ameri kaanse chefs van staven gene raal Myers bevestigde in Was hington dat het toestel verloren was gegaan door 'vijandelijk vuur' van een Irakees gevechts vliegtuig. RTR/AFP van onze redactie buitenland NEW YORK - Amerikaanse wetenschappers denken het gen te hebben gevonden dat angst reguleert. De ontdek king maakt nieuwe behan delmethoden mogelijk van angsten, depressies en psy chische aandoeningen, ver wachten onderzoekers van het Howard Hughes Medisch Instituut van de Columbia Universiteit in New York. Het gevonden gen regelt de productie van een eiwit dat het hersenendeel onderdrukt dat angst aanleert. Twee groepen muizen, waar van één het eiwit ontbeerde, werden met elkaar vergele ken tijdens testen met elec- troshocks. De normale mui zen en die zonder het eiwit werden getraind om een ge- luidstoon te associëren met een schok. Na de training vergeleken de wetenschap pers op welk niveau de twee groepen angst toonden bij het horen van de toon. Daar toe werd de duur gemeten van de karakteristieke 'be vriezingsreactie' die angst kenmerkt. „Toen we de groepen met el kaar vergeleken, zagen we een krachtige verhoging van aangeleerde angst in de groep die het eiwit ontbeert", aldus professor Eric Kandel in het Amerikaanse tijd schrift Cell. „Deze muizen vertoonden geen verhoogde pijngevoeligheid. Dus hun gebrek lijkt tamelijk speci fiek te zijn voor het aange leerde aspect angst." Overigens lijkt het erop dat het gen alleen vrees beïn vloedt dat aangeleerd kan worden en niet de instinctie ve dierlijke angst. DPA CksoGi Witte Paardstr. 1-3 (0113)21 2729 Goes Advertentie Advertentie 7 VRIJDAG 27 DEC. START OPRUIMING PEKING - Chinezen lopen door de sneeuw in de Verboden Stad in de Chine se hoofdstad Peking. De meeste noord- Chinese steden zijn de laatste vijf dagen onder een dik pak sneeuw komen liggen. In Peking valt al vijf dagen achtereen sneeuw. Dat is de langste aaneengesloten periode sinds meteorologen in 1841 be gonnen met de registratie van gegevens over het weer, aldus het Chinese pers agentschap Xinhua gisteren. De meteo rologen verwachten dat er ook vandaag nog sneeuw valt in Peking. Het verkeer reed gistermorgen in een slakkengang door de stad. Woordvoerder Guo Dongyu zei dat de stad te weinig materiaal heeft om de sneeuw snel te kunnen weghalen. Ook het vliegverkeer van en naar de in ternationale luchthaven van Peking is door de sneeuwval ontregeld. Volgens Xinhua strandden zo'n 10.000 passa giers op de luchthaven, omdat ongeveer 90 procent van de vluchten moest wor den geschrapt foto Guang Niu/RTR door Harm Harkema LONDEN - Aan tranentrek kend kerstnieuws geen gebrek in Groot-Brittannië. Uitgebreid verhaalden de Britse kranten gisteren over de twaalfjarige Rufus Polak uit het Zuid-Lon- dense Battersea die twee weken lang in zijn eentje een huishou den heeft gevoerd nadat zijn moeder, de weduwe Jill Parker (53), de woning in depressieve toestand had verlaten. Rufus is nu een heldhet levende bewi j s dat het toch nog goed kan komen met de jeugd van tegen woordig, want met een ijzeren discipline bleef hij niet alleen dagelijks naar school gaan, maar kookte hij ook nog zijn potje, poetste zijn schoenen en streek zijn broek „Rufus heeft een sterk karakter en gedraagt zich altijd al zeer verantwoor delijk", zei zijn trotse juf. De jongen had aan niemand ver teld dat moeder was vertrokken omdat hij vreesde dat ze anders Advertentie Hoekbank DS-560, deSede De meeste banken gaan jérenlang mee. Maar de meeste interieurs niet. Eens in de zoveel tijd waait er een frisse wind door de kamers. Muren verschieten van kleur, vloeren worden grondig geschuurd en meubels als in een stoelendans verplaatst. En de bank? Die kan nog jaren mee Mits we praten over een bank van niveau, van kwaliteit en een veelzijdig design. Een bank van deSede bijvoorbeeld, of van een van de vele andere topmerken die u bij Pot in Axel vindt. Zo'n bank past bij je manier van leven, nu en straks. Sta daarom eens stil bij hoe je wilt zitten, te beginnen op tweede kerstdag om de tafel bij Pot in Axel. 2e kerstdag geopend van 11.00 tot 18.00 uur Elke zondag geopend van 13.00 tot 18.00 uur Pot. Nieuwendijk 89. Axel. Zeeuws-Vlaanderen. Telefoon (0115) 56 20 10. A Stoutenbeek company. SieMatic keukenstudio 1 e verdieping. Bezoek ook onze vernieuwde website: www.stoutenbeek.nl in moeilijkheden met de autori teiten zou komen. Die bleken echter niet te vermij - den toen vrijdag een collega van moeder aan de bel trok. Jill Par ker bleek haar zoontje op zeven december wat huishoudgeld te hebben gegeven met de medede ling dat ze er niet meer tegen kon en er eventjes helemaal tus senuit ging. Ze bleek geregeld last van depressies te hebben sinds haar echtgenoot drie jaar geleden was overleden. De zoektocht die dit weekeinde op gang kwam, duurde maar kort. Moeder werd gevonden in een nabijgelegen hotel, waarna ze zich vrijwillig in een ziekenhuis liet opnemen. De inkt van het verhaal was nog maar net droog, of de politie in het Midden-Engelse Derby kwam op de proppen met nog een alleen gelaten jongetje. Be halve een enkel traantje wekte dit verhaal echter vooral woede en ergernis op. Een elfjarig ventje zou op 17 de cember met zijn kleine zusje en zijn vader en moeder drie weken op vakantie naar de Canarische Eilanden. Maar op de luchtha ven van Manchester bleek hij het land niet uit te mogen, om dat hij niet over een eigen pas poort beschikte. Einde vakantie voor het gezin zou men zeggen, maar pa en ma waren niet voor een gat te van gen Ze gaven hun zoontje de huissleutels en de huishoudpor temonnee, kusten hem liefdevol en zetten hem in een taxi naar huis met de mededeling dat er nog heel veel eten in de vriezer lag. Buren schakelden vervol gens de politie in. GPD van onze redactie buitenland WENEN - Noord-Korea heeft gisteren een verzegeld plutoni- unilaboratorium geopend en toezichtcamera's van het Inter nationaal Atoomenergie Agent schap (IAEA) verwijderd. Dat meldt het IAEA. Afgelopen weekeinde haalde Noord-Korea al camera's weg uit een kernreactor en uit een opslagplaats van gebruikte splijtstofstaven, die plutonium bevatten. Het geopende laboratorium kan alleen worden gebruikt om plu tonium uit de splijtstofstaven te halen, zegt IAEA-woordvoer- der Mark Gwozdecky. Plutoni um kan in kernwapens worden gebruikt. IAEA-directeur Mo hamed EIBaradei noemde de Noord-Koreaanse acties van de afgelopen dagen zondag 'zeer zorgwekkend met het oog op de non-prolif eratie' De Amerikaanse minister van Defensie Donald Rumsfeld zei gisteren dat de VS de strijd te gen het terrorisme ook op twee fronten tegelijk kunnen voeren, in zowel Irak als in Noord-Ko rea. Maar medewerkers van het Witte Huis verzekerden dat de VS niet van plan zijn Noord- Korea aan te vallen en in plaats daarvan proberen de situatie door middel van diplomatiek overleg op te lossen. De VS hebben Noord-Korea op geroepen de toezichtsappara- tuur van het IAEA terug te plaatsen en af te zien van pogin- gen een kernbom te maken. AP doorTon van Lierop BRUSSEL - België lijkt 52 jaar na dato dicht bij de oplossing van een van de twee politieke moorden, die tot op heden nooit waren opgehelderd. De liberale senator Van Quickenborne heeft gezegd te weten wie de vroegere voorman van de Bel gische communisten, Julien Lahaut, heeft vermoord. Het zou gaan om een in 1977 overle den verzekeringsagent uit Halle bij Brussel. Bij de beëdiging van de toen nog achttienjarige koning Boude- wijn in 1950 riep een parle mentslid 'Vive la République' (Leve de republiek). Volgens omstanders ging het om Lahaut Een week later werd hij voor zijn huis in het Waalse Seraing doodgeschoten. Officieel onder zoek wees nooit uit wie de dader was. Het onderzoek werd in 1962 afgesloten. JAKARTA - De Indonesische politiek heeft een nieuw diepte punt bereikt. Minister Laksamana Sukardi (Staatsbe drijven) dreigt Amien Rais, de voorzitter van het Raadgevend Volkscongres, het hoogste staatsorgaan, met een proces. Rais zou Sukardi ervan be schuldigt een 'agent van het buitenland' te zijn. Rais verzet zich fel tegen de pri vatisering van tal van staatsbe drijven, vooral als die voor het grootste deel in buitenlandse handen dreigen te komen. Hij zei onlangs nog dat Indonesië bij voortzetting van deze poli tiek eindigt als 'een land van koelies'. „Ik hoef geen naam te noemen. Maar ik zie een erg gevaarlijke minister in het Gotong Rotong- kabinet. Ik denk allang dat deze persoon eigenlijk een buiten landse agent is. Ik betwijfel dat er enig nationalisme, enig ge voel van liefde voor de natie schuilt in deze persoon." Sukardi neemt de zaak hoog op, want nationalisme is in het chauvinistische Indonesië een deugd en 'het buitenland' snel verdacht. GPD Vervolgens togen nog wel twee historici aan het werk, die op de proppen kwamen met de naam van verzekeringsagent Frangois Goossens uit Halle bij Brussel. Deze naam is echter nooit ont huld op verzoek van de familie Van Quickenborne is onlangs in het dossier gedoken en onthult nu de naam. Volgens hem heb ben leden uit royalistische krin gen de zaak in de doofpot ge stopt. De Vlaamse liberaal wil nu een parlementaire onder zoekscommissie opzetten, die moet nagaan waarom dit ge beurde. Van Quickenborne staat bekend als antimonar chist. Van Rossem Zowel de kreet 'Vive la Républi que' als de moord op Lahaut schokte België in 1950. Bij de beëdiging van Boudewijns broer Albert in 1993 herhaalde het anarchistische Kamerlid Van Rossem dezelfde leuze. Van Rossem werd toen uit het parle ment verwijderd. België moet nu nog in het reine komen met een andere politie ke moord, die op de Waalse socialisten-leider André Cools. Die werd in 1991 in Luik ver moord. ANP Advertentie Wij starjen otize VERHUIZINGS UITVERKOOP a.s. donderdag 2e Kerstdag! Wij zijn dan geopend van 13.00-17.00 uur. Ie Kerstdag zijn wij gésloten. De Jonge Hoek van Dijke Heinkenszand

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 5