PZC Noorse huizen moeten wijken m 13 Voorzitter Geluk verlaat bestuur Stichting Renesse PZC verkoopt pand in Vlissingen aan ROC Wereld is groter dan Schouwen-Duiveland Gemeenten handelen vaak onzorgvuldig bij afhandeling klachten Komst seniorenappartementen Grachtweg Zierikzee lijkt rond Bergers pompen autocarrier Tricolor leeg 2e KERSTDAG GEOPEND 3dagen met extra korting zeeuwse almanak En noe? waarin opgenomen de Zierikzeesche Nieuwsbode 1844 - 1998 SCHOUWEIM-DUIVELAND dinsdag 24 december 2002 door Marcel Modde ZIERIKZEE - Het aannemings bedrijf Fraanje uit Lewedorp wil een complex van twintig se niorenappartementen bouwen op hoek van de Grachtweg en de Schuurbeque Boeyestraat in Zierikzee. Voor realisatie van het gebouw moeten vijf zogehe ten Noorse schenk woningen worden gesloopt. De huizen zijn reeds in eigendom, aldus pro jectleider J. van de Velde. OOSTENDE - Bergers van Smit uit Rotterdam zijn begonnen met het leegpompen van de olie tanks van de gekapseisde auto carrier Tricolor in het Kanaal voorDuinkerke. In de tanks zit naar schatting 2000 ton zware stookolie. De olietanks zijn onderverdeeld in compartimenten. Op ieder com partiment hebben de bergers twee kranen aangebracht, waarop de slangen door duikers worden aangesloten. Omdat de weersomstandigheden slecht zijn, moet het werk regelmatig worden onderbroken. Woordvoerder Jaak Jespers van de Unie van Reddings- en Sleepdienst (de Antwerpse ber gingsfirma, die nauw samen werkt met Smit) kan dan ook moeilijk inschatten wanneer de werkzaamheden kunnen wor den afgerond. De bergers spre ken van één tot drie weken. Het werk wordt uitgevoerd vanaf het drijvende kraanschip - een van de grootste ter wereld - Asi an Hercules II. Die krijgt bij het bergingskarwei assistentie van de hoogzeesleper Alphonse Let- zer van Union. Wanneer het wrak wordt geborgen is nog on duidelijk. Daarover wordt druk onderhandeld met de Franse autoriteiten. Advertentie Fraanje heeft het bouwplan in middels anderhalf jaar in voor bereiding. De insteek is tussen tijds doorgesproken met de gemeente Schouwen-Duive land en op hoofdlijnen akkoord bevonden, stelt Van de Velde. Wethouder ruimtelijke orde ning L. Geluk-Poortvliet kent de plannen nog niet in detail, maar bevestigt wel dat het past binnen de beleidsvisie die de ge meente voor dat gebied heeft. Volgende maand presenteert Fraanje het definitieve schets ontwerp aan burgemeester en wethouders. Het gebouw moet de wijk Malta een passende entree geven, licht Van de Velde de plannen toe. Doordat de voorkant uitkijkt op de Schuurbeque Boeyestraat, wordt tevens een 'sociale con trole functie' gecreëerd op de route die straks de nieuwbouw wijk Noorderpolder met de bin nenstad verbindt. De bedoeling is de huidige uitstraling van de Noorse woningen aan de Grachtweg in het nieuwe ont werp terug te laten komen, door een houten gevelbekleding toe te passen. Om die sfeer verder zo goed mogelijk te benaderen, is de in Middelburg werkzame Finse architect Alskin gevraagd het ontwerp te tekenen. Niets staat sloop van de vijf wo ningen, die door Noorwegen na de watersnoodramp in 1953 zijn geschonken aan Zierikzee, in de weg, aldus Van de Velde. Op de betreffende huizen gold slechts voor de duur van minimaal veertig jaar een instandshou- dingverplichting, weet de pro jectleider uit ervaring met een Finse woning in het zelfde ge bied die inmiddels is verdwe nen. De huizen genieten geen beschermende, monumentale status. Twijfelachtig Het appartementencomplex wordt voorzien van een centrale ingang en maximaal drie ver diepingen hoog. Ook wordt er bij het gebouw eigen parkeerge legenheid aangelegd voor de be woners. „Als het aan ops ligt, kunnen we volgend jaar na de bouwvakvakantie met de bouw beginnen." Of die ambitie kan worden waargemaakt, is even wel twijfelachtig, beseft ook Van de Velde. De gemeente kampt nog steeds met een fikse werkachterstand op de afhan deling van bouwplannen en werkt het lijstje op basis van een strikte prioritering af. Wethou der Geluk gaat er vanuit dat volgende maand meer zicht be staat op het tijdspad voor uit voering van de diverse projec ten op Schouwen-Duiveland, waaronder de Structuurvisie Zierikzee. Even verderop in het Jannewek- Wij richten kantoren in A) Noordzandstraai 6 Yerseke iel, (0113) 57 29 07 fax (0113) 57 38 73 door Ernst Jan Rozendaal VLISSINGEN - Het Regionaal Opleidingen Centrum (ROC) Zeeland koopt het gebouw van de Provinciale Zeeuwse Cou rant in Vlissingen. In januari nemen de eerste medewerkers van het ROC hun intrek in het pand, dat gedeeltelijk leegstaat. Op 1 juli 2003 moet de PZC ver huisd zijn. Als nieuwe vesti gingsplaats wordt gedacht aan Goes of Middelburg. In april sloot de PZC de di'ukke- rij in Vlissingen. Sindsdien wor den de kranten vanuit Kapelle gedistribueerd. Met ingang van het nieuwe jaar wordt de Uitge verij PZC BV onderdeel van de Wegener Uitgeverij Zuidwest Nederland (WUZN), waardoor een aantal werknemers in Breda is gaan werken. In Vlissingen blijven over de redactie, een deel van de advertentieafdeling en wat facilitaire medewerkers. Het gebouw aan de Oosts'ou- burgseweg is daarvoor te groot. Het ROC gaat in de productie hal werkplaatsen bouwen. In maart betrekt het centraal bu reau een deel van de huidige PZC-kantoren. Vanaf 1 juli worden op de bovenverdieping, waar nu de redactie huist, theo rielokalen gebouwd voor de af deling techniek. De bedoeling is dat het ROC alle technische op leidingen concentreert aan de Oostsouburgseweg en de nabij gelegen Oudeveerhavenweg. De PZC-redactie verhuist mo gelijk naar het Stationspark in Goes of een nog te bouwen kan toorpand in Middelburg. Wordt voor die tweede optie gekozen, dan moet de PZC eer-st op een tijdelijke locatie in Middelburg worden ondergebracht. „Beide plaatsen hebben voors en te- gens", zegt directeur A.Verrest van WUZN. „In Goes is de nieuwbouw nagenoeg opgele verd. Probleem is dat veel werk nemers dan moeten gaan reizen. In Middelburg is een tussenstap nodig die extra geld en energie kost." Op zijn vroegst kan in september 2004 de vierde toren van het toekomstige stadskan toor in Middelburg worden be trokken. Veldzicht is een andere mogelijkheid. Bestuurscentrum De Middelburgse wethouder P. Bruinooge ziet de PZC graag komen. „Middelburg is het be stuurscentrum van Zeeland. De regionale krant hoort daar thuis." Uiterlijk 1 februari denkt Wege ner de knoop door te hakken Verrest: „Dan hebben we nog voldoende tijd om de verhuizing zonder stuntwerk te laten plaatsvinden." Volgens adjunct-hoofdredac teur A. Kroon is de verhuizing van de PZC-redactie onvermij delijk. „Jammer dat het onder zoek naar de opties nog loopt. Dat geeft onzekerheid. Het ge zegde van de oude schoenen komt in mij op." Hij heeft een lichte voorkeur voor Middel burg als nieuwe locatie. „Je denkt het eerst aan de Zeeuwse hoofdstad, maar Goes en Vlis singen zouden ook goede vesti gingsplaatsen zijn." Zowel Verrest als bestuursvoor zitter T. Verhage-van der Ent van het ROC wil niet vertellen hoeveel het PZC-gebouw heeft opgebracht. door Piet Kleemans ZIERIKZEE - Hij wilde iets bij zonders in het Hangnet, de digi tale hangplek voor jongeren in gebouw De Driehoek, coördina tor van de Stichting Jeugd J. E- lenbaas. Het werd een in op dracht van VluchteningenWerk vervaardigde expositie van fo to's van Dineke Parlevliet waar bij jonge asielzoekers wonend in het asielzoekerscentrum in Burgh-Haamstede centraal staan. De expositie werd giste ren geopend door burgemeester J. Asselbergs van Schouwen- Duiveland. Elenbaas zag meteen een paral lel tussen het hangnet en ACZ. Het Hangnet is, zo redeneerde hij, een toevluchtsoord voor jongeren. Het AZC ook. Alleen is de positie van de groepen jon geren totaal verschillend. Voor een westerse jongere lijkt het vanzelfsprekend dat er geld is voor shag en een cola light. En dat je kunt gaan en staan waar je wil. Terwijl er ook jongeren zijn die noodgedwongen moesten vluchten uit hun geboorteland en nu af moeten wachten of ze ergens anders een nieuwe kans krijgen. „Wees je van die be voorrechte positie bewust", drukte burgemeester Assel bergs de vaste klanten van het hangnet op het hart. De parallel die Elenbaas ont waarde werd ook getrokken door burgemeester Asselbergs. Hij benadrukte in zijn toe spraak het belang van een goede Advertentie Hangnetjongeren met de als wereldbol uitgevoerde collectebus. Die gaat goed gevuld naar Vluchtelin gen-Werk, hebben de jongeren zich voorgenomen. foto Dirk-Jan Gjeltema (Advertentie) 12.00 -17.00 uur Let op onze FOLDER in uw brievenbus Goes Marconistraat 28 - Tel. 0113-213132 Kerstuitverkoop dinsdag 24 december vrijdag 27 december zaterdag 28 december opvang van asielzoekers en waardering voor de vrijwilli gers die proberen het verblijf van de asielzoekers tot een zo prettig mogelijk verblijf te ma ken. Confrontatie Nederlanders, ook jongere Ne derlanders, hebben volgens de Schouwen-Duivelandse burge meester nogal de neiging tot klagen. Volstrekt ten onrechte als hun positie afgezet wordt te genover die van asielzoekers. „We moeten ons realiseren dat we met aan de kant kunnen blij ven staan. We moeten ons reali seren dat wij in een bevoorrech te positie verkeren. En dat de wereld groter is dan alleen Schouwen-Duiveland. Vergeet niet dat jullie ook wereldbur gers zijn." Asselbergs woorden waren niet vergeefs. Staande de bijeen- Advertentie komst in het hangnet werd be sloten de inhoud van de fooien- pot achter de (frisdrank)bar voorlopig in de als wereldbol uitgevoerde collectebus te de poneren. Tot voldoening van Stichting Jeugdcoördinator Elenbaas, burgemeester Assel bergs en coördinator van de Schouwen-Duivelandse afde ling van Vluchtelingenwerk Philomene Op 't Hof. Advertentie Parkeergarages Middelburg gratis geopend tijdens de kerstnacht jaarwisseling De parkeergarages Kousteensedijk en Lange Geere zijn gratis geopend van dinsdag 24 december 18.00 uur tot woensdag 25 december 18.00 uur dinsdag 31 december van 18.00 tot woensdag 1 januari 18 00 uur Dit initiatief kwam tot stand dankzij een gezamelijke inspanning van Verenigde Ondernemers Middelburg en Koninklijke Horeca Nederland afdeling Middelburg i.s.m de Gemeente Middelburg Vrijdag 27 december zijn onze kantoren te Goes, Middelburg en Serooskerke gesloten. Accountants-en Adviesgroep Rijkse ken wordt momenteel de laatste hand gelegd aan een complex van zeventien luxe apparte menten, ook bedoeld voor seni oren. En om de hoek in de Korte Nobelstraat/Steiltjesstraat be gint Faasse en Faasse project ontwikkeling nog dit voorjaar aan de bouw van negen trapge velwoningen op de plek van de oude gemeentewerkplaats. Ge lijktijdig bouwt Faasse even eens drie soortgelijke woningen op de plek van een leegstaande schuur en woning (nummer 33- 35) in de Zuidwellestraat. Bij zonder daar is dat de eigenaren de beschikking krijgen over twee parkeerplaatsen op een ei gen erf, aldus R. Faasse. door Ab van der Sluis VLISSINGEN - De Zeeuwse ge meenten moeten klachten beter afhandelen. De Zeeuwse Om budsman, E. Meijer, noemt in zijn eerste jaarverslag, over 2001, de bevindingen 'verba zingwekkend'. En dat bedoelt hij niet positief. Sommige gemeenten hanteren een eigen definitie van het be grip klacht, klachten worden vaak niet op de juiste, wettelijk voorgeschreven manier afge handeld en veel gemeenten vin den dat er naast de gangbare be zwaarschriftenprocedure geen recht op klagen zou bestaan. Ombudsman Meijer vindt dat de afhandeling van klachten volgens de wettelijke regels moet verlopen en helder moet zijn voor de klagers. Meijer trad op 1 maart in dienst als de eerste Zeeuwse Ombuds man Bij zijn stichting zijn aangesloten: de Zeeuwse ge meenten, maar ook gemeen schappelijke regelingen, zoals de stadsgewestelijke brand weer Vlissingen/Middelburg, de Zeeuwse Muziekschool, Zee land Seaports, Maatschappelij ke Zorg Walcheren, de regionale brandweer, het Zeeuws Archief en het samenwerkingsverband welzijnszorg Oosterscheldere- gio. De Ombudsman komt in actie als een burger na afhandeling van een klacht door een gemeentelijke commissie onte vreden blijft. Niet op orde Op een enkele uitzondering na, hebben de Zeeuwse gemeenten de interne klachtenprocedures nog niet op orde. Klagers krijgen bijvoorbeeld geen folder waarin het recht op klagen staat omschreven. Een ander opvallend punt is dat de wettelijke verplichte verslag legging van klachten in veel ge meenten en bij veel gemeen schappelijke regeling niet van de grond komt. De Zeeuwse Ombudsman heeft het stichtingsbestuur regelma tig voorgesteld om een cursus intern en extern klachtenrecht op te zetten in de provincie Zee land. Inmiddels is het materiaal gereed en kan de eenmalige cur sus gegeven worden. De ombudsman geeft in zijn jaarverslag een aantal aanbeve lingen. Meijer geeft het drin gende advies om iedere klacht in onderdelen te knippen, zodat het bestuursorgaan (afdelingen, wethouder, diensthoofden) over elk onderdeel een oordeel kan geven. Door die werkwijze kan een klacht veel sneller en eenvoudiger worden afgehan deld. Meijer betreurt het dat gemeen ten, na behandeling van een klacht door de Zeeuwse Om budsman, niet aangeven wat er uiteindelijk is gebeurt met de klacht. Helderder In zijn jaarverslag pleit Meijer ervoor het hele klachtensysteem voor de burger helderder te ma ken. Gemeenten moeten klagers laten weten in welke fase de klacht is, hoe de klacht wordt afgehandeld en binnen welke termijn. „Hierbij zou het wense lijk zijn als gemeenten klagers erop wijzen dat bij overschrij ding van de wettelijke termijn (uiterlijk veertien weken) de klagers zich opnieuw kunnen wenden tot de Zeeuwse Om budsman." Hij erkent dat het een beetje vreemd over kan komen dat mensen een klacht kunnen in dienen, omdat een eerder inge diende klacht niet op tijd is af gehandeld. Gemeenten zouden daarom meer moeten doen aan 'klachtenmanagement'. Een ander aspect waar de Zeeuwse Ombudsman zich over heeft verbaasd, is dat diverse gemeenten klagers in het onge wisse laten aan welke normen een ingediende klacht is ge toetst. Op de website van Meijer staan duidelijke richtlijnen daarvoor. mi door Marcel Modde RENESSE - De Stichting Re- nesse krijgt met ingang van 1 ja nuari een nieuw dagelijks be stuur. Voorzitter E. Geluk stapt op, omdat de functie volgens hem niet goed valt te combine ren met het wethouderschap van zijn echtgenote L. Geluk- Poortvliet. Hij wordt opgevolgd door J. Kogelman uit Zierikzee. Geluk had in een eerder stadium al aangekondigd te zullen ver trekken, indien zijn vrouw na de verkiezingen in maart tot wet houder zou worden benoemd. Daarmee wil hij iedere schijn van belangenverstrengeling of oncontroleerbare afspraken tussen de stichting en de ge meente vermijden. De afgelo pen maanden heeft hij gebruikt om zijn opvolger in te werken. Kogelman, directeur van de Ra bobank in Bruinisse, is sinds maart bestuurslid en secretaris van de Stichting Renesse. Geluks functie wordt overgeno men door K. van Langeraad uit Dreischor. Penningmeester wordt gepen sioneerd bankdirecteur M. van Beurden uit Zierikzee. Voorma lig politiecommissaris in Ede R. Erenst treedt aan als algemeen bestuurslid, waarmee het be stuur op één nog vacante zetel na volledig is ingevuld met verse krachten Het nieuwe bestuur gaat een be langrijk jaar tegemoet, aldus de scheidend voorzitter, De ver wachting is dat in maart kan worden begonnen met de reno vatie en herinrichting van de monumentale houtloodsen in Zierikzee, die door de stichting werden aangekocht van de ge meente Schouwen-Duiveland. Volgens dat bouwschema vindt eind 2003 de oplevering plaats. Het grootste deel van de hout- loodsen wordt ingericht als scheepstimmerwerf van de Mu seumhaven. Via een loopbrug bovenlangs is de werkplaats straks ook voor publiek toegan kelijk. De overige ruimte komt be schikbaar voor een kantoor functie. Belangstellende huur ders uit die hoek hebben zich nog niet gemeld, aldus Geluk. Stadhuis Dat geldt wél voor het oude stadhuis in Brouwershaven. Een deel is met ingang van 1 ja nuari verhuurd aan een verze keringskantoor. Volgens Geluk gaat het om een kleine vestiging van een reeds in de regio gehuis veste onderneming. Een andere mijlpaal onder de twee jaar die Geluk aan het roer stond van de kapitaalkrachtige vermogensorganisatie uit Re- nesse, is de oprichting van een aparte dochterstichting voor beheer en financieren van de monumentale eigendommen. Ook plaveide zijn bestuur ver der de weg voor een overdracht van het gemeentelijk sportcen trum Onderdak aan de Stich ting Renesse. Ol Tehaere, stond er op het kaartje dat bij de medewer kers van een Zeeuws bedrijf in de bus viel. Met verder nietsbehalve dan een 'Tot ziensvoor een dag in januari en de met moeite te ontcijfe ren handtekening van de Brabantse directeur van een gerelateerde onderneming. Die kreet op de voorkant moest dus wat betekenen. Maar watHet was zeker geen Brabants, wist deze, lang geleden naar dit gewest geïmporteerde medewerk ster nog van vroeger. Was het dan ZeeuwsDe in- burgerings cursus van de Zeeuwse schoonfamilie schoot in dat geval tekort. Wie er uitkomst bood was haar dochtertje. „Mam, dat lijkt wel op een liedje van de cd's die papa bestelt, je weet wel: sound of the sixties." En ze zong treffend: „Ol tehaere noe, ol tehaere noe!" De karakteristieke Noorse woningen aan de Grachtweg in Zierikzee.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 53