Levenslang is echt levenslang Engeland zucht onder drugs PZC PZC Lang niet alles wat Bush zegt is waar Dat anti-ram-paaltje voor de juwelier mag niet op verzet stuiten Advocaat Anker: vroege vrijlating van langstgestraften is fabeltje 24 december 1952 dinsdag 24 december 2002 Advocaat Wirn Anker 'verzamelt' levenslang gestraften. De Friese strafpleiter ergert zich mateloos aan de vastgeroeste opvatting dat levenslang hetzelfde is als twintig jaar cel. „Le venslang is levenslang." door Paul Bolwerk en Henk van Gelder Juni 1982. Op weg van school naar huis wordt het negenja rige Groningse meisje Digna van d.e Roest meegenomen door een onbekende man op een fiets. Een jaar is Digna spoorloos. Dan wordt haar lijkje opgegra ven in een greppel ergens in de provincie Drenthe. Het meisje is misbruikt en gewurgd. Een Groninger en zijn vriendin blijken verantwoordelijk voor het gruwelijke misdrijf. De man wordt door de rechtbank tot le venslang veroordeeld. Twee jaar na de moord rinkelt bij Wim Anker de telefoon. De veroor deelde vraagt de jonge advocaat hem bij het hoger beroep te ver dedigen. Anker moet even slik ken. Pas drie jaar advocaat - 'een moment waarop je je nog met heling van gestolen fietsen hoort bezig te houden' - hono reert hij het verzoek. In hoger beroep krijgt zijn cliënt achttien jaar en tbs. Inmiddels woont hij 'begeleid' op een flatje in het Noorden. Vanaf dat moment verzamelt Wim Anker alles over levens lange gevangenisstraffen. Hij zoekt alles uit, van 1886 tot 1984. Wie krijgt levenslang? Waai*voor? Hoe zijn ze gestraft? Het omvangrijke archief van het Leeuwarder advocatenkan toor van de gebroeders Anker is uitgebouwd tot een heuse data bank. Al jarenlang heeft de raadsman daar in zijn rechtsza ken veel profijt van. Het minis terie van Justitie houdt zijn ei gen geschiedenis nauwelijks bij Een woordvoerder verwijst zelfs naar Anker, 'want die houdt, daarover dossiers bij'. Dat wekt verwondering bij de advocaat. ,,Dat is toch hun taak?" Officieren van justitie bereiden hun zaakjes maar ma tig voor, is Ankers jarenlange ervaring. „Ze staren zich blind op hun eigen zaak. Weten vaak helemaal niets van andere, eventueel vergelijkbare zaken. Ik wel." Met tweelingbroer Hans be hoort Wim Anker tot de top- strafpleiters van Nederland. In een carrière die nu ruim twintig jaar omspant, specialiseerde hij zich in tbs-gevallen. Anker ver dedigde daders van gruwelijke misdrijven: een Utrechtse serie moordenaar, 'het beest van Harkstede', de 51-jarige houd ster van het horrorpension in Anjum, en de moordenaar van Maartje Pieck. Hij heeft inmid dels bijna vijftig veroordeelden met 'langer dan vijftien jaar in dekast'. Faam Anker verwierf faam toen hij de ontvoerder en moordenaar van Gerrit-Jan Heijn bijstond. Er werd zowel voor de rechtbank in Haarlem als in het hoger beroep voor het Amsterdamse ge rechtshof levenslang geëist. De verdachte werd uiteindelijk veroordeeld tot twintig jaar ge vangenis en tbs. Vorig jaar kwam hij na twaalfenhalf jaar gevangenschap weer vrij. De overeenkomsten van deze zaak met die van Volkert van der G., de man die wordt verdacht van de moord op Pim Fortuyn, zijn opmerkelijk. Beiden be roofden een bekende Nederlan der van het leven en opereerden alleen. Beide zaken hebben de rechtsorde ernstig geschokt. Anker beaamt de overeenkom sten. Hij weigert echter zijn me ning over Volkert van der G. te geven. De gebroeders Anker roeren nu eenmaal niet publie kelijk in zaken van collega's. De advocaat vraagt zich hardop af of hij de moordenaar van Heijn in deze tijd ook voor le venslang had kunnen behoeden. Het aantal veroordelingen tot levenslang is de afgelopen vijf jaar explosief gestegen. Anker telt daarbij nog niet eens de tbs- gestelden mee die tientallen ja ren in klinieken verblijven. Het exacte aantal, naar schatting oplopend tot tweehonderd tbs- gedetineerden, is onbekend. „Een categorie verborgen le venslangen." Tot 1997 hadden zes mensen le venslang. Nu zijn het er een twintigtal. „De stijging is spec taculair", zegt Anker. „Strenge re rechters? Meer ernstige delic ten? De maatschappelijke roep om zwaarder te straffen? We we ten het eenvoudigweg niet." In de maand mei van dit jaar werd het zwaarste vonnis zelfs vier keer uitgesproken, bijna even vaak als in de 35 jaar daar voor. Drie van de veroordeelden hadden in de Dordrechtse Playstationzaak tijdens een af rekening drie mensen gedood. De vierde veroordeling betrof een man uit Breda die zijn ex- vrouw en zijn schoonmoeder vermoordde. Van de levenslangveroordeel- den zit een cliënt van Anker het langst. Hij verblijft inmiddels 23 jaar achter de tralies. Zicht op gratie voor de Haagse por tier, die verdacht werd van moord op jonge meisjes en die voor drie daarvan werd veroor deeld is er vooralsnog niet. Wie levenslang krijgt, komt niet automatisch na twintig jaar vrij. Anker ergert zich mateloos aan het vastgeroeste misver stand, dat zelfs door Tweede- Kamerleden in stand wordt ge houden. Dat geldt ook voor voormalig officier van justitie en oud-voorman van Leefbaar Nederland Fred Teeven, die in het televisieprogramma B en W keer op keer zegt dat le venslang gestraften met twintig jaar cel weer vrijkomen. Ook de voorstanders van de doodstraf voeren, aldus Anker, ten onrechte vaak aan dat le venslang 'maar' twintig jaar cel is. En dat het bij goed gedrag, resulterend in kwijtschelding van eenderde van de straf, uit eindelijk neerkomt op veertien jaar en drie maanden. „Levenslang is levenslang. Al leen na gratie kom je op vrije voeten. En dat is een politiek be sluit, voorbehouden aan de mi nister van Justitie. Vanaf de ja ren zestig tot nu is dat maar twee keer gebeurd." GPD van onze redactie buitenland Wat vandaag over Irak wordt gezegd, kan mor gen worden gebruikt als op roep tot oorlog. Maar lang niet alles wat de regering Bush zegt, wordt gestaafd met feiten. De beschuldiging dat Irak massavernietigings wapens bezit, kan een hoge waarschijnlijkheidsgraad hebben, bewijzen heeft het publiek nog niet onder ogen gekregen. Toen president Bush over de Iraakse president Saddam Hoessein zei dat die beschikt over 'de dodelijkste wapens van onze tijd' doelde hij ken nelijk op kernwapens, hoe wel algemeen wordt aange nomen dat Irak die niet bezit. Kennis van de chemische en biologische arsenalen waar Saddam in het verleden over beschikte, in combinatie met duistere activiteiten in de ja ren waarin geen inspecties zijn uitgevoerd, doet veel waarnemers vermoeden dat Saddam nog steeds in staat is grote verwoesting aan te richten. Maar verdenkingen blijven veronderstellingen, de inspecties gaan door en de bondgenoten van de VS wachten op doorslaggevende bewijzen. „Tot nu toe hebben de inspecteurs niets gevon den en hebben de VS niets naar voren gebracht", zei Phyllis Bennis, Midden- Oostendeskundige van het Instituut voor Beleidsonder zoek in Washington. Andere analisten neigen meer naar het standpunt van de Amerikaanse regering dat Irak de productie van biolo gische wapens waarschijn lijk heeft hervat en mogelijk ook nog beschikt over chemi sche wapens. Hiaten Het oordeel van Bush dat Irak resolutie 1441 van de VN-Veiligheidsraad 'wezen lijk heeft geschonden' berust echter niet op wat de inspec teurs hebben ontdekt, maar vooral op wat in het Iraakse wapenrapport ontbreekt. Punten die de Amerikaanse regering naar voren heeft ge bracht: -Satellieten hebben bouwac tiviteiten waargenomen op eerder gebombardeerde wa penterreinen; - Irak heeft geen bewijs gele verd dat het massavernieti gingswapens, waarvan het eerder het bestaan heeft toe gegeven, heeft ontmanteld. - Irak heeft verdachte mate rialen geïmporteerd die be doeld kunnen zijn om op ter mijn kernwapens te maken. Ook op andere fronten heb ben Amerikaanse functiona rissen de afgelopen weken beschuldigingen geuit, zon der bewijzen te leveren. Zo hebben inlichtingenfunctio narissen gezegd dat Irak een plan heeft klaarliggen om zijn eigen voedselbronnen, energievoorziening en olie velden te vernietigen en de VS' daarvan de schuld te ge ven als het in een oorlog in het nauw komt. feewijzen wilden de functionarissen niet geven. Bronnen bij de regering heb ben gezegd dat met Al Qaeda gelieerde moslimextremis ten tijdens een verblijf in Bagdad het chemische strijd middel VX in handen kunnen hebben gekregen. Bij nadere bestudering bleef weinig van de beschuldiging over en in middels hebben allerlei functionarissen gezegd er geen aanwijzingen voor te hebben. Joe Stork, waarne mer Miclden-Oosten van de mensenrechtenorganisatie Human Rights Watch, heeft er bij de regering op aange drongen de wreedheden die in Irak worden begaan niette overdrijven, omdat daarmee de geloofwaardigheid van zorgvuldig opgetekende ge vallen kan worden ondergra ven. Stork zei ervan over tuigd te zijn dat de mensen rechtenschendingen in Irak systematisch en ernstig zijn. „Dit is een van de slechtste regeringen in de wereld. Overdrijven is nergens voor nodig." AP door Hans van Soest Staatssecretaris Wijn van Economische Zaken zegt geschrokken te zijn van een on derzoek dat zijn ministerie hield naar de veiligheid in het be drijfsleven. Meer dan de helft van alle bedrijven heeft jaar lijks te maken met diefstal, fraude of gewelddadige roof. Schade: 3 miljard euro per jaar. Vooral de detailhandel heeft het zwaar te verduren. In sommige branches waar toch al met klei ne marges wordt gewerkt, is men tot, 3 procent van de omzet kwijt aan criminaliteit. Daar komt bij dat het personeel vaak psychische schade ondervindt, en ondernemers steeds minder zin hebben hun zaak nog voort te zetten. Wijn: „In Amsterdam-West en Rotterdam sluiten supermark ten hun deuren in sociaal zwak kere buurten. In sommige wij ken wordt het moeilijk om nog personeel te krijgen en veel werknemers willen niet meer 's avonds werken. De criminali teit heeft grote gevolgen voor zowel de maatschappij als het ondernemingsklimaat in Ne derland. Onlangs hoorde ik van een Britse bank die het perso neel heeft verboden met de Schipholtrein te reizen, omdat er te veel laptops werden gesto len. Ons imago verslechtert." Uit het onderzoek blijkt dat veel bedrijven geen allochtonen meer in dienst nemenomdat die zich in de beleving van de lei ding vaak schuldig maken aan criminaliteit. Wat gaat het kabi net daar aan doen? Wijn: „Het is goed dat we dat probleem nu durven benoemen. Het leidt tot ongewenste werk loosheid. Door het onbenoemd te laten, lijden de goeden onder de slechten. We moeten er extra aandacht aan besteden. Het zou goed zijn als de allochtone ge meenschap zelf zich nadrukke lijker in deze discussie mengde. De sociale controle is nu nog on voldoende. Ik hoor te vaak dat ouders zeggen: 'Thuis ben ik de baas, op straat de politie'. Dat is niet zo. Als je zoon thuis komt met een duur leren jack, dan hoor je hem te vragen hoe hij daaraan komt." Het bedrijfsleven is erg ontevre den over de manier waarop de politie omgaat met aangiftes. Wijn: „Er zijn niet alleen nega tieve geluiden. Maar de politie moet wel duidelijk maken dat ze prioriteit geeft aan hun proble men en criminelen vasthoudt, zodat ze die na een half uur niet weer voorbij de winkel zien lo pen. In januari sluit het kabinet een convenant met de detail handel en enkele grote bedrij ven over het tegengaan van criminaliteit. De ondernemers beloven meer te investeren in bijvoorbeeld cameratoezicht en opleiding van het personeel. De overheid moet op haar beurt dan wel toezeggen dat ze hen helpt. Dat kan door betere sa menwerking met de politie, zo dat winkeliers bijvoorbeeld aangifte kunnen doen in de win kel en daarvoor niet een halve dag op het bureau hoeven door brengen." De politie heeft een tekort aan personeel om alle zaken aan te pakken, wat kan het kabinet het bedrijfsleven nog meer bieden? Wijn: „Er moet niet te makkelijk worden gedacht dat de politie toch niets doet. Als winkeliers geen aangifte doen, dan kan de politie ook geen patronen ont dekken. Uit het onderzoek blijkt dat het vooral veelplegers zijn waar winkeliers last van hebben. De politie moet dus al tijd op de hoogte worden gesteld van diefstal. Maar hoe gaat dat in de praktijk? Toen ik zelf nog in een winkel werkte als tiener, pakte ik eens een junk in de kraag die wat stal. Mijn baas had echter geen zin hem vast te houden totdat de politie kwam: 'Voordat die er is, heeft hij met zijn geschreeuw al mijn klanten weggejaagd'. De bedrijven moeten dus zelf ook meewer ken. Maar de overheid zou op haar beurt meer oog moeten hebben voor hun problemen. Zo moeten bedrijventerreinen overzichtelijker worden. En een juwelier die een anti-ram-paal tje voor zijn gevel wil zetten, moet niet worden teruggefloten door een welstandscommissie." Kleine bedrijven en winkels hebben vaak onvoldoende fi nanciële armslag om te investe ren in beveiliging Wijn. „Daar zou de overheid moeten bijspringen. Ik denk aan fiscale voordeeltjes." GPD door Harm Harkema Terwijl in Nederland experi menten met vrije verstrek king van heroïne aan zwaar verslaafden vanwege de beden kingen van met name het CDA onder grote druk staan, gaan de autoriteiten in Engeland en Wales er juist uitgebreid mee aan de slag. Begin deze maand toonde minister David Blunkett van Binnenlandse Zaken alvast wat ruwe aanzetten. Details worden later bekendge maakt, maar de minister lijkt ver te willen gaan. Illustratief daarvoor is zijn opmerking dat heroïne verstrekt kan worden aan 'iedere verslaafde die er baat bij heeft' en dat huisart senpraktijken er op zullen wor den toegesneden. Op papier gaat het niet eens om een enor me beleidswijziging. Want om dat heroïne vanouds als pijnstil ler in de medicijnkast van de Britse huisartsen staat, krijgen ook nu al op sommige plaatsen enkele honderden verslaafden stilzwijgend een dagelijkse on derhoudsdosis door hun arts voorgeschreven De komende jaren worden ook honderden miljoenen euro's ex tra uitgetrokken voor opvang en behandeling van verslaafden. Het zijn signalen die er op wij zen dat de Britten, die jarenlang op Amerikaanse wijze de na druk op repressie hebben ge legd, nieuwe wegen inslaan. De cijfers geven er ook aanleiding toe, want het gebruik van hard drugs in Groot-Brittannië (er zijn naar schatting 250.000 pro blematische gebruikers) be- hoort tot het hoogste in de Euro pese Unie. Het probleem is er veel groter dan in bijvoorbeeld Nederland, dat minder dan 30.000 probleemgevallen telt. Bovendien neemt het aantal, in Groot-Brittannië niet af maar juist toe. Worksop Neem Worksop, een vreugde loos provinciestadje ten oosten van Sheffield. Het bestond de cennia lang bij de gratie van de kolenmijnen en bleek, toen die gesloten waren, midden jaren negentig een vruchtbare voe dingsbodem voor handelaren in heroïne, die hun waar succesvol aanprezen als eigentijdse ver snapering voor snelle jongeren. De dealers hebben een ravage aangericht. Worksop en omge ving telt slechts enkele tiendui zenden inwoners maar het aan tal heroïneverslaafden wordt er geschat op maar liefst duizend, Heroïne-verslaafde Ian Lander laat zich bemoederen door vrijwilligsters van Home for the Homeless. foto Harm Harkema/GPD met alle ellende van dien. Twaalf- en dertienjarige heroï negebruikers zijn in Wox-ksop geen uitzondering. De crimina liteit is immens en op sommige kleuterscholen hebben tiental len procenten van de kindertjes verslaafde oudei's Uit een ondex-zoekje blijkt dat één op de drie inwoners betrok ken is bij de heroïne-epidemie, hetzij als slachtoffer van mis daad hetzij als familielid van een verslaafde. „We hebben", zegt het plaatselijke Laboux- parlementslid Jack Mann „gro- te-stadsproblemen, maar we hebben niet de grote stad om er mee om te gaan." De gemeente die eerst het pro bleem probeerde te verdoezelen (met een negatief imago trek je immers geen bedrijvigheid aan) studeert nu al weer een paar j aar op de mogelijkheden tot verwe zenlijking van een drugsop- vangcenti'um, maar verder dan studeren is men nog niet geko men. De enige opvang in Worksop is vooralsnog de particuliere dag opvang 'Home for the Home less', Maandelijks komen hier honderden verslaafden voor een kopje thee en wat warmte, maar wie onder begeleiding wil afkic ken komt in Woi'ksop van een kouwe kermis thuis, zegt vrij willigster Anne Duncan. Afkic- kers moeten namelijk naar Mansfield, tientallen kilome ters verderop, waar de wacht lijsten indrukwekkend zijn. Overdosis Ian Lander (18) - sinds zijn twaalfde aan de 'smack' - staat op de lijst maar hij heeft weinig hoop. Zijn oudere broer Daxyll wachtte al meer dan dertien maanden op behandeling, toen hij eerder dit jaar overleed aan een ovei'dosis. Daryll was de zesde dode junk dit jaar in Worksop. Woi'ksop is geen uit zondering, blijkt uit onderzoek van de Universiteit van Man chester Tal van dorpen en pro vinciestadjes in Engeland gaan gebukt onder heroïnegebruik. Opvallend is dat steden als Li verpool, Manchester en grote delen van Londen die in de jaren tachtig met een heroïne-golf kampten, er nu geen last meer van hebben. De verklaring is simpel. De veiloederde junks uit die periode die nog in leven zijn, jagen de huidige jeugd er nog steeds zo'n schrik aan dat heroï ne er (nog?) niet opnieuw 'cool' heeft kunnen worden. Maar terwijl elders de huidige heroïne-epidemie nog niet is uitgewoed, dreigt alweer een nieuw gevaar. Het is de opkomst van 'crack' (cocaïne in zijn ge vaarlijkste vorm) dat zich van uit Londen over de rest van het land lijkt te gaan verspreiden. GPD MARSHALL HOTEL - Het eerste Marshall hotel in Ne derland is geopend. Hotel De Burg in Middelburg is het eerste volledig nieuw ge bouwde hotel dat met Ameri kaanse hulp tot stand kwam. VERWARMEN - Deventer gaat centraal veiwarmen. Er wordt een stookinrichting gebouwd met de verwarming van openbare gebouwen, scholen, kantoren, het muse um, de schouwburg en parti culiere woningen. DOODSTRAF - Tégen twee Duitse artsen is de doodstraf geeist. De artsen staan te recht, in het proces te Metz, wegens het nemen van proe ven op joden en zigeuners tij dens de Tweede Wereldoor- log. Volgens de aanklacht zijn tengevolge van de proef nemingen in het concentra tiekamp Struthof in de Voge zen negentig joden en zigeu ners om het leven gekomen. BAKKERS - Vlissingse bak kers en vishandelaars wor den niet meer gedwongen him zaken een middag in de week te sluiten. De gemeen teraad aanvaardde twee voorstellen van B en W om de verplichte sluiting ongedaan temaken. Hoofdredactie: A L Oosthoek D. Bosscher (adjunct) A. L Kroon (adjunct) Centrale redactie: OostsouburgseweglO Postbus 18 4380 AA Vllssingen Tel. (0118) 484000 Fax (0118)470102 E-mail: redactie@pzc.nl Vlissingen: Postbus 18 4380 AA Vlissingen Tel, (0118) 484000 Fax. (0118)470102 E-mail: redwalch@pzc.nl Goes: Voorstad 22 Postbus 31 4460 AA Goes Tel. (0113) 273000 Fax (0113)273030 E-mail: redgoes@pzc.nl Terneuzen: Willem Alexanderlaan 45 Postbus 145 4530 AC Terneuzen Tel. (0115) 645769 Fax (0115)645741 E-mail: redtern@pzc.nl Hulst: Baudeloo 16 Postbus 62 4560 AB Hulst Tel. (0114)372776 Fax. (0114)372771 E-mail: redhulst@pzc.nl Zierikzee: Grachtweg 23a Postbus 80 4300 AB Zierikzee Tel. (0111) 454647 Fax. (0111)454657 E-mail: redzzee@pzc,nl Opening kantoren: Maandag t/m vrijdag van 8 00 tot 17.00 uur Zierikzee, Goes en Hulst: 8.30-17.00 uur Auloursrechlen voorbehouden annnno» Pr?v'l?ciale Zeeuwse Courant BV is een onderdeel van het Wegener-conoern. De dooru ,e9PSevens hebben wij opgenomen in een bestand dat wordt gebruikt voor onze i?,fa,ie en om u 10 'lalen) informeren over voor u relevante diensten en pro- rtorrion Ail. en W0rkmaatschappijen van Wegener ol door ons zorgvuldig geselecteerde 7IS u °P informatie geen prijs stelt dan kunt u dit schriftelijk melden bij: PZC. afdeling lezersservice, Postbus 3229,4800 MB Breda Internet: www.pzc.nl Internetredactie: Postbus 18 4380 AA Vlissingen E-mail. web@pzc nl Bezorgklachten: 0800-0231231 op maandag l/m vrijdag gedurende de openingstijden: zaterdags tot 12 00 uur. Overlijdensadvertenties: maandag t/m vrijdag: tijdens kantooruren zondag: van 16.00 tot 18.00 uur Tel (0118)484000 Fax(0118)470100 Abonnementen (bij acceptgirobetaling geldt een toeslag van 2,00) per maand: 20,50 per kwartaal: 55.10 per jaar 209,90 Voor toezending per post geldt een toeslag. E-mail: lezersservice@pzc.nl Beëindiging van abonnementen uitsluitend schriftelijk, 1 maand voor het einde van de betaalperiode. Losse nummers per stuk: maandag t/m vrijdag 1,10 zaterdag 1,65 Alle bedragen zijn Inclusief 6% BTW Bankrelaties ABN AMRO 47 70.65.597 Postbank 35.93.00 Advertenties Alle advertentieopdrachten worden uitgevoerd onder toepassing van de algemene voorwaarden van Uitgeverij PZC BV alsmede de regelen voor het advertentiewezen. Tarieven kunnen tijdens kantooruren worden opgevraagd Voor gewone advertenties: Tel: (0118) 484240 Fax: (0118)470100 Voor kleintjes: Tel. (0118) 484321 Fax: (0118)484370 Behoort tot LUGQEflGr

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 4